Er wordt hard gewerkt aan verkeersschakel van Prinsen Bolwerk tot Delftlaan HET AVONTUUR DANSSCHOOL KUIPERS Kort en bondig De Pseudo- Echtgenote Twee kilometer opgebroken weg in Haarlem Protest Kleverparkweg T. GRIEK 'n bttaUEu! van Piezviep en Pippie ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Club- en privélessen voor beginners, gevorderden en Medal Test. Inschrijving dagelijks Ds. G. Toornvliet spreekt in Begijnhofkapel Werkster, verdacht diefstal van 425, aangehouden Zangers Sinatra en Grosbv met een show naar Moskou Keien op Koninginneweg door klinkers vervangen DSV vierde feest in de openlucht Medische verzorging tijdens het weekeinde DIARRHEE? FEUILLETON door MARY BURCHELL ADVERTENTIE HET RIJDEN IN HET drukke verkeer tijdens de spitsuren op het Kennemerplein achter het Haarlemse station vroeger al geen pretje is thans nog lastiger geworden door de vele wegopbrekingen, die men daar ter plaatse tegenkomt. De rijbaan van het Kennemerplein wordt namelijk overal ongeveer twee en een halve meter verbreed, ten koste van de Zuidelijke trottoirs, die dat verlies best kunnen dragen, omdat ze dan nog gemiddeld drie en een halve meter breedte over zullen houden. De uitbreiding van de rijbaan, die nu gemiddeld vijftien en een halve meter breed wordt, heeft heel wat voeten in de aarde (gehad). Onder de trottoirgedeelten, die verdwenen zijn, lagen namelijk de gas- en waterleidingen en die moesten uiteraard verlegd worden. Binnenkort zal begonnen worden met de asfaltering van de weg; dat werk zal in étappes geschieden, want het verkeer moet normaal doorgang kunnen blijven vinden. Thans is men nog bezig, op de verscheidene open plaatsen een fundering van slakken, afkomstig uit de hoogovens, aan te leggen. Daaroverheen zal een laag steenslag komen, ingewaterd met leem, vervolgens een laklaag en tenslotte het gladde bovendek. Het zal begrijpelijker wijs nog wel enige tijd duren, voor de walsen van het Kennemerplein verdwe nen zullen zijn. De rijweg zal gedeeltelijk worden gere organiseerd. Het benzinestation bij de achteruitgangen van het station zal voor lopig nog blijven gehandhaafd, maar men hoopt het in de naaste toekomst te kun nen verplaatsen, aangezien het de bussen nog al wat last bezorgt. Bij de Oostelijke helft van het station wordt bij de bus halte een parkeerhaven aangelegd, zodat de stoppende bussen zich enigszins uit het drukke verkeer zullen kunnen terugtrek ken: In het midden van de rijbaan zullen verscheidene vluchtheuvels voorden aan gelegd: een bij de Kruisweg, als middel punt van een oversteekplaats, een bij het benzinestation, doorlopend tot de bocht van de Kennemerbrug, drie kleine vlucht heuvels, die de huidige langwerpige op de brug zullen vervangen, een bij de par keerhaven voor de bushalte en een bij de Jansweg, eveneens met oversteekplaats. De bocht bij de Jansweg (aan de station zijde) wordt iets flauwer gemaakt. Links en rechts van het Kennemerplein valt op het ogenblik voor het verkeer niet te rijden. Het Prinsen Bolwerk is sedert enige dagen gereed, keurig geasfalteerd, maar aan het begingedeelte, dat moet worden aangesloten op de (gewijzigde) rijbaan van het Kennemerplein en het einde, dat aansluiting moet geven op de in aanbouw zijnde Prinsenbrug, moet de laatste hand nog worden gelegd. Het Staten Bolwerk, thans nog afgesloten, zal dezer dagen tijdelijk voor het verkeer worden opengesteld. Men is er zojuist ge reed gekomen met de rioleringswerkzaam heden; het verkeer zal nu een klein steen tje in de bestrating kunnen bijdragen, door deze wat steviger „in te rijden". Het ligt uiteindelijk in de bedoeling, ook de rijbaan van het Staten Bolwerk te verbre den en wel van ongeveer acht en een halve meter tot twaalf meter. Wanneer dit zal gebeuren, is evenwel nog niet bekend. Trekt men de lijn Prinsen Bolwerk-Ken- nemerplein-Staten Bolwerk door, dan krijgt men de Verspronckweg. Hier heeft men vooralsnog geen verbreding van de rijweg op het ook. Wel zullen ook in deze weg enkele parkeerhavens worden aan gebracht. Gazon verdwenen De Brederodestraat en de daarop aan sluitende Kleverparkweg worden uitgerust met een twaalf meter brede rijweg. Bo vendien wordt er een lange slingerlijn van parkeerhavens aangelegd, waarvan enkele van vrijwel dubbele lengte voor bushal tes. Een dergelijke brede rijbaan heeft men kunnen verkrijgen door het opofferen van het gazon, dat vroeger de grens was tussen de twee elk zes meter brede wegen. De werkzaamheden hier zijn zover gevorderd, dat over ongeveer een week begonnen kan worden met het aanbrengen van de asfalt- bedekking. Ter hoogte van perceel Brederodestraat nr. 20 zal een vluchtheuvel worden aange legd om het oversteken te vergemakke lijken. Bij de kop van de Kleverparkweg - bij de begroeide rotonde nabij de Delft laan - zal een grote vluchtheuvel verrijzen met zebra-oversteekpaden voor de voet gangers. Een dergelijke vluchtheuvel met zebra's zal ook worden aangelegd bij de kop van de Delftlaan. Reorganisatie Delftlaan Deze laan, die aanvankelijk tot twaalf meter verbreed zou worden, maar uitein delijk toch zijn breedte van negen meter zal behouden, zal geheel worden geasfal teerd. Het eerste van deze ongeveer twee kilometer lange laan - van de rotonde tot de Heussensstraat - is dus zijn klinkerbe strating kwijt geraakt. Op het ogenblik is het één grote zandvlakte, die langzamer hand bedekt zal worden met een funde ringslaag. De rest van de Delftlaan, tot de Orionweg toe, was reeds geasfalteerd, doch de fundering zal hier worden ver sterkt. De opzet is, de Delftlaan nog dit jaar gereed te krijgen, maar het zal onder meer van de weersomstandigheden afhan gen, of dit inderdaad zal lukken. Wanneer de Deftlaan eenmaal voor het snelverkeer open zal staan, dan zal zij - wat de zij straten betreft - slechts toegankelijk zijn via de Zaanenlaan, de Stuyvesantstraat en de Orionweg. Van de overige straten uit kan men slechts de ventweg bereiken, daar de groenstrook tussen snelverkeers- weg en ventweg niet onderbroken wordt. Het zal nog wel even duren, voor de Delftlaan weer voor alle verkeer berijd baar is. Het enige „verkeer", dat men er nu aantreft, is een snorrende zandhapper, die nabij de Kleverlaan het pad effent voor het toekomstige asfaltwegdek. Orionweg Wanneer deze tezamen ongeveer twee kilometer omvattende opgebroken rijbanen weer onbeperkt berijdbaar zal zijn, zal - zo hoopt men - de verkeersdrukte op de Rijksstraatweg iets afnemen. Voor het verkeer, dat uit de richting Velsen komt en Amsterdam tot doel heeft, zal deze nieuwe route wanneer ook de Prinsenbrug en de aansluiting op de Amsterdamse Vaart gereed zijn gekomen, zeer aantrek kelijk zijn. De bewoners van het gedeelte van de Kleverparkweg, waardoor de snelverkeers- weg van de Velser tunnel zal lopen, hebben een adres aan Burgemeester en Wethou ders van Haarlem gericht, dat vrijwel alle handtekeningen van de betrokken bewo ners bevat. Zij geven daarin te kennen, dat zij met ontsteltenis hebben vernomen, dat in deze snelverkeersweg, voorzover deze door de Kleverparkweg loopt, geen vluchtheuvels zullen worden aangelegd. Zij wijzen op de onvermijdelijke onge vallen die van dit gemis het gevolg zul len zijn, en wenden zich tot Burgemeester en Wethouders om alsnog in het midden van de straat zulk een vluchtheuvel te verkrijgen. Zij verklaren dit verzoek tot B. en W. te richten in de gerechtvaardigde veron derstelling, dat B. en W. met deze verbete ring niet zullen willen wachten totdat enige ernstige en vermoedelijk zelfs dode lijke ongevallen het bewijs zullen hebben geleverd, dat hun verzoek op goede gron den heeft berust. Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Prospectus wordt U op aanvraag gratis toegezonden. ADVERTENTIE N.Y. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Op uitnodiging van het Interkerkelijk Evangelisatie Comité te Haarlem spreekt Maandagavond om acht uur in de Begijn hofkapel de Gei-eformeerde studentenpre dikant te Leiden, ds. G. Toornvliet, over het onderwerp: „Onze verantwoordelijk heid in deze tijd". De Haarlemse recherche heeft een twee en veertigjarige werkster aangehouden, verdacht van diefstal van geld ten nadele van haar mevrouw. Deze vermiste dezer dagen een bedrag van f 100 en stelde zich in verbinding met de politie. Gisteren werd een bankbiljet van f 25 vermist. De aange houdene bekende deze bedragen weggeno men te hebben en ook, dat zij in de afge lopen zeven maanden een bedrag van f 300 had weggenomen. Na verhoor is de werk ster op vrije voeten gesteld. Volgens een bericht van United Press uit Hamburg heeft Frank Sinatra, de Ameri kaanse zingende filmster, befaamde sterren uit de Amerikaanse vermaaksindustrie als Marilyn Monroe, Nat „King" Cole, Bing, Crosby en Rhonda Fleming, uitgenodigd voor een wereldtournooi, welke onder auspiciën van de „International Variety Club" zal komen te staan. John Haskell, een vertegenwoordiger van deze club, die op het ogenblik een bezoek aan Hamburg brengt, zei dat de show on der leiding van Sinatra zal staan en in De cember en Januari zal plaats hebben. Men zal optreden in Londen, Hamburg, Athene, Tokio, Bombay en Moskou. Haskell zei voorts, dat de baten van deze tournée ten goede zullen komen aan orga nisaties voor wezen en behoeftige kinderen. De muziek voor de show is geschreven door Jimmy McHugh en James van Heusen. Het bedrijf van Openbare Werken te Haarlem gaat een begin maken met de ver vanging van de oude keien op de Koningin neweg tussen Raamsingel en Tempeliers straat door moderne klinkers. Dit geschiedt met het oog op het frequente busverkeer op de Koninginneweg. Een puinfundering wordt echter niet nodig gevonden, omdat de ondergrond van de weg stevig genoeg en voldoende ingereden is. „Hebzucht" (Frans Hals) Vech ten, schieten, schreeuwen en liefhebben vormen weer de voornaamste ingrediën ten in deze gekleurde cinemascope-film, die in zoverre van de standaard-producten in het cowboy-genre afwijkt, dat er dit maal bijzonder weinig met kartonnen huis jes en namaak-bergen is gewerkt. De flin ke, maar weinig kapitaalkrachtige vee houder (Glenn Ford) verzet zich tot het uiterste tegen de landhonger van zijn rij ke buurman, die voortdurend op gruwe lijke wijze door zijn jongere echtgenote en een gemene broer wordt bedrogen. Het duurt lang voordat de rijkaard ein delijk tot de aanval overgaat, maar daarbij stuit hij op een heftig verweer van de klei ne veehouder, die een groot aantal dappe re boeren om zich heen heeft verzameld en die zich bovendien vooral bij de felle schietpartijen in de bergen uitermate be dreven toont met de revolver en het ge weer. De aanvallers worden verslagen en dan gaan de boeren op bijzonder hardhandige wijze de gevallenen wreken. Zij trekken er des nachts op uit, steken de hoeve van de tiran in brand en jagen diens vee op. En daarbij is men direct gekomen aan het meest indrukwekkende gedeelte van deze film, want de opnamen van de duizenden vluchtende koeien en paarden zijn zo im posant, dat men het vervelende slot van deze film maar op de koop toe neemt. H. de G. „Met een kwartje de wereld rond" (Roxy) in deze oude film van Fernandel kan man de grote acteur zien als de erf genaam van enkele millioenen, die hij al leen zal krijgen als hij een reis om de we reld binnen 100 dagen volbrengt met niet meer dan een kwartje op zak. Tijdens die reis komt hij in de meest groteske situaties, waarvan de grootste on getwijfeld die is, waarin Fernandel op de electrische stoel terechtgesteld zal gaan worden en hij zelf meent dat het een film opname voor Hollywood is. Hoe oud de film ook is, wij kunnen hem van harte aanbevelen om zijn ronde hu mor en het grote acteren van Fernandel. N. „Du Rififi chez les hommes" (Cinema P a 1 a c e). Na elders reeds een ongekend succes te zijn geweest draait de film „Wan neer Parijs slaapt" thans in Haarlem. Onze filmredacteur heeft ter gelegenheid van de première tijdens de Arnhemse filmweek reeds een uitvoerige beschrijving van dit werk gegeven, dat uit een zuiver filmisch oogpunt wellicht het gaafste is, dat de laatste jaren tot vertoning kwam. Het hoogtepunt van dit gangsterverhaal vormt de scène waarin het forceren van een brandkast, gepaard gaande aan een ge raffineerde uitschakeling van het alarm systeem, niet alleen met uitsluitend cine matografische middelen op het celluloid wordt gebracht, maar waarin ook de ge luidstechniek volkomen in dienst wordt gesteld van de handeling. Een half uur lang zwijgt de muziek van Georges Auric en hoort men slechts de geluiden van de inbrekerswerktuigen en de straat. Maar ook overigens zijn de beeldopeenvolgingen van dit scénario over een geslaagde kraak, een vrouwengeschiedenis en de onderlinge strijd tussen twee misdadigersgroepen van een zeldzame overtuigingskracht, die zelfs bleef bestaan hoewel Vrijdagmiddag tot twee keer toe hiaten ontstonden bij het verwisselen der spoelen. Uitsluitend fil misch gesproken moet men zeggen dat regisseur Jules Dassin en cameraman Ago- stini men herkent het oog van de man die het Parijse straatbeeld in menige film van Marcel Carné relief gaf inderdaad een meesterwerk hebben geleverd. Maar het is jammer, dat zoveel talent werd ver spild aan dat cynische, ja bijna sadistische scenario van Auguste le Breton, dat geen moment van deernis of menselijkheid doet vermoeden. J. H. B. „De man met een millioen" (M i n e r v a) Twee oude rijke lieden sluiten een wedden schap af, dat men met een briefje van een millioen rijk kan leven zonder het „aan te breken". De arme kerel die de proef op die som moet leveren is een hongerige Ame rikaanse student, die langs het huis der heren in Londen wandelt. Hij krijgt het briefje en nog nauwelijks heeft hij ergens gegeten waar hij de maaltijd cadeau kreeg om de „eer, die de millionnair de zaak aandoet" of de kranten staan vol over hem en het lieve leven begint. Het is een hartveroverende, charmante film, spits van opzet; de kleuren zijn goed, het spel uitstekend. N. „Meisjes zonder beroep" (Li do). Een Franse film in het genre, dat we de laatste tijd gewend zijn: de schildering van het harde lot der vrouwen aan de zelfkant van de maatschappij, haar moreel verval en haar verheffing. In dit geval draait het om de z.g. „Call girls", die per telefoon een afspraak maken met haar onbekende gas ten, bij wie zij via een agent (e) zijn geïn troduceerd. In de film wordt een bureau, dat zich met deze praktijken bezig houdt opgerold, hetgeen met de nodige sensatie gepaard gaat. Geen sterke film, wel een met spanning en een positieve strekking. Fr De reprises zijn deze week in Luxor waar Sacha Guitry ons blijft amuseren met zijn grapjes in „Versailles, vorsten en vrou wen", voorts in Studio, waar „Le défro- qué" is geprolongeerd. „Gejaagd door de wind" (R e m- brandt) heeft reeds een uitvoerige be spreking gehad, waarin zij werd aanbevo len aan de romantici onder de bioscoop bezoekers, die de langdurige voorstelling wel zullen uitzitten. Maar hoe groots ook opgezet, een cinematografisch meester werk is „Gejaagd door de wind" niet. De karakterisering in de roman wint het be- ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT HAARLEM Er kwam werkelijk iemand de keuken in; een meisje, dat een schaaltje in dè handen droeg. Ze deed de deur open en kwam naar binnen. Piewiep en Pippie hadden nog net op tijd een schuilplaats gevonden: achter een stoffer, die onder een tafeltje lag, zaten ze weggedoken, muisstil. En hun oogjes keken schichtig naar dat geweldig grote, bewegende dier. „Zou dat nou een mens zijn, waarover Moeder en Vader het wel eens gehad heb ben?", fluisterde Pippie. 13-14 slist. Fr „Een speeltuinvereniging is een bijen korf die met haar attracties de kinderen tot zich trekt. Zij verricht daarmee goed werk want het spel dat de kleine mens on der haar hoede leert, zorgt er voor dat hij niet tot de asfaltjeugd zal gaan behoren" Dit is de mening van de heer Hessels voorzitter van de vereniging „D.V.S." in Oud-Schoten, die dezer dagen tien jaar bestaat en de feestelijkheden Vrijdag avond in de openlucht voortzette. Op het schoolplein aan de Roerdompstraat brach ten verschillende groepjes iets van hun kunnen naar voren. Er werd een verma kelijk balletje gedanst In de poppen- winkel was de naam de mondorgel spelers onder leiding van de heer Bakker deden erg hun best en op zang van een drietal damesleidsters beeldden de kinde ren een aantal Nederlandse liedjes uit Met het kleurig tableau: „Hollands vlag' waarbij een piepkleine D.V.S.-matroos op een brede plank in de lucht werd gestoken om er de driekleur fier te handhaven werd de genoeglijke manifestatie besloten BINNENLAND „Kleur en functie". Hedenmiddag zal de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d' Ailly, in de zalen van het Zoölogisch Museum aan de Plantage Middenlaan (nabij Artis) te Amsterdam de tentoonstelling „Kleur en Functie" bij dieren openen. Deze expositie, die de gehele winter toegankelijk zal zijn, is ingericht door prof. dr. H. Engel, buitengewoon hoogleraar in de wis- en natuurkunde aan de Gemeente Universiteit en directeur van het museum, en zijn staf. De Prins naar Rome. Het „Congress of European-American Association", de over koepelende organisatie van Europees-Ameri kaanse verenigingen, waarvan het ere-voor- zitterschap onlangs door Prins Bern hard is aanvaard, zal van 15 tot 19 September in Rome een internationaal congres houden. Prins Bernhard zal, na als ere-voorzitter te zijn geïnstalleerd, enkele zittingen presi deren. De Prins zal ook een bezoek aan de Paus brengen. Rijksadviseur. Prof. dr. A. E. van Giffen te Groningen is benoemd tot rijksadviseur voor de bescherming en instandhouding van de hunnebedden en gerestaureerde archaeo- logische monumenten in Nederland. De officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Assen heeft een geld boete van f7500 geëist tegen de 46-jarige landbouwer D. W. J. van der W. te Witte- veen, die over de jaren 1951 en 1952 in totaal f 15.300 te weinig aan inkomen had opge geven, waardoor hij ruim f6000 te weinig aan belasting had betaald. Nederlandse hulp. In enige Ameri kaanse staten is onlangs door overstromingen ernstige schade aangericht. De Nederlandse regering heeft aan de Amerikaanse regering aangeboden bomen, struiken en heesters te schenken voor de aanleg van een park ter grootte van een hectare in elk der getroffen staten. Het Nederlandse aanbod is in dank door de Amerikaanse autoriteiten aanvaard. Naar Washington. Drs. M. van der Mei, raadsadviseur bij het ministerie van Finan ciën is benoemd tot economist bij de econo mische staf van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling in Washington. HAARLEM EN OMGEVING Opbrengst collecte. De in Heemstede gehouden collecte ten bate van Draagt el kanders lasten heeft gen bedrag van f 1687 opgebracht. Kinderverlamming. In de week van 28 Augustus - tot 3 September zijn 36 gevallen van kinderverlamming aangegeven, waarvan in de Noord-Oostpolder 2, in Drente 1, in Overijsel 9, in Gelderland 10, in Noord holland 4, in Zuid-Holland 2, in Noord-Bra bant 8 en in Limburg 1. HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Firma C. G. Loo- meijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterbos-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711; Nolf Apotheek, Kruisstraat 26, tel.. 11174. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 10-17 September, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloe- mendaal, tel. 23449. Overveen tot Zondagavond 11 uur dokter J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen, tel. 11431. Aerdenhout van Zaterdagavond 6 uur tot Maandagmorgen 8 uur dokter J. Tjakkes, Nicolaas Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Wijkverpleging: In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698, b.g.g. 14424 en zuster A. G. Haagsma, Roemer Visscher- plein 1, Heemstede, tel. 27900. Apotheken: Voor Zondag-, avond- en nachtdienst zijn tot Zaterdagmorgen 17 September 8 uur geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Over veen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort station, tel. K2560-8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerden hout, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen: dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Wijkverpleging: zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteed- se Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. dr. P. van Aalst, Rijksstraatweg 53, tel. K 2502-300. HILLEGOM Dr. Ten Hoopen, Stationsweg 2, tel. 5417. LISSE Dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, tel. 3155. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dr. Nanninga, tel. 6220. Nieuw-Vennep: dr. Nugteren, tel. 220. Zwanenburg-Halfweg: dr. A. Hoekstra, Kerkhoflaan 87, tel. K 2907-454. ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN tegen maag- en darmstoornissen (vertaald uit het Engels) 34) De blauwe ogen werden even dicht ge knepen. „Ha, dus u weet daar alles van?" „Natuurlijk weet ik daarvan. Hoe dacht u dat ik hier anders mee te maken gekregen zou' hebben?" „U bent dus een oude sympathiserende vriendindie graag wil helpen? En ge durende mijn afwezigheid hebt u mijn rol voor me waargenomen „Niet voor u," verzekerde Patricia haar op kalme toon. „Denkt u dat niet! Ik heb niet de minste belangstelling om uw positie hier voor u te handhaven. Maar het ging om Michael, hij moest geholpen worden, toen hij in moeilijkheden zat, en we wilden dat mevrouw Harnby's laatste levensdagen vredig zouden zijn. „Betaalde Michael u goed voor dit no bele optreden?" De vraag werd zo koel zakelijk gesteld, dat de brutaliteit er van niet onmiddellijk tot Patricia doordrong. Maar even later kwam er een blos van verontwaardiging op haar wangen en ze antwoordde op scherpe toon: „De betaling is iets dat al leen Michael en mij aangaat". „Vanzelfsprekend!" De jonge vrouw lachte. „Maar vertelt u me eens, hoe dit comediespel werkelijk succes kon heb ben? Hoe is 't allemaal in zijn werk ge gaan?" Patricia aan wie ieder woord tot de vrouw tegenover haar moeite kostte, be sefte dat het beter was, dat deze zo spoe dig mogelijk op de hoogte gesteld werd. Er zat dus niet veel anders op dan haar vraag te beantwoorden. En zo begon Pa tricia voor de tweede keer en met aan zienlijk minder interrupties dan bij haar uitleg aan Phil de situatie uiteen te zetten. Hoe een wanhopige Michael met haar dit plan uitgewerkt had, om zijn moeder op haar doodsbed voor emoties te sparen, en hoe ze het thans, door me vrouw Harnby's herstel, veel langer moesten volhouden dan de bedoeling was geweest. De jonge vrouw luisterde aandachtig en er was een geamuseerde uitdrukking op haar gezicht. Toen Patricia uitgespro ken was, vroeg ze enkel: „En nu vraagt u mij te geloven, dat er in al die tijd tussen u en Michael niets gebeurd is? Niets, dat de wettige echtgenote niet zou mogen we ten. „Ik vraag u helemaal niet iets te gelo ven", antwoordde Patricia scherp. „Ik constateerde alleen het simpele feit, dat er tussen Michael en mij niets is. En om u dit nog duidelijker te maken, zal ik er aan toevoegen, dat ik met iemand ver loofd ben". „Allemensen! En keurde uw verloofde deze vreemde geschiedenis goed, voordat u ermee begon?" Er was oprechte nieuws gierigheid in haar stem. „Nee,", zei Patricia enigszins geagi teerd. „Nee, natuurlijk niet. Maar. ehwe hebben ons pas enkele dagen geleden verloofd. Hij weet hier echter alles van". „En hij vindt 't goed?" „Hebt u daar iets mee te maken?" Pa tricia had haar kalmte teruggevonden en keek de jonge vrouw afwijzend aan. Deze haalde haar schouders op. „Zo.... dus u bent verloofd", zei ze langzaam, alsof dit feit van speciaal be lang voor haar was. Ze drukte haar si garet uit en keek peinzend voor zich. Patricia kreeg de indruk, dat ze iets aan het uitbroeden was, en veel goeds zou dat stellig niet zijn. „Wat een afschuwelijk mens", dacht ze vol afkeer. „Michael moet gek geweest zijn om met haar te trouwen! Maar na tuurlijk heeft ze zich tegenover hem nooit zo gedragen! Hij beseft niet, hoe ze in werkelijkheid is". Gehoor gevend aan een plotselinge in geving, vroeg ze: „Waarom bent u eigen lijk hierheen gekomen?" „Waarom zou ik dat niét doen, als ik bij mijn echtgenoot terug wil komen?" „Maar ik dacht, dat het al afgesproken was, dat u elkaar morgen zou ontmoeten. Hij. zou toch naa'r uw hötel gaan". „Welik kon niet wachten", ant woordde de andere vrouw. „Er zit vast een gemene truc achter", dacht Patricia argwanend. „Ik ben er van overtuigd". Hardop zei ze: „Ik begrijp niet goed, waarom u terug wilt komen". „Begrijpt u dat niet? O, maar.... U houdt niet van Michael, en ik wel!" Patricia voelde zich even uit het veld geslagen. Ze zweeg en opeens hoorde ze het geluid van Michael's sleutel in de voordeur.... Instinctief sprong ze op.... ze moest hem waarschuwen, hij mocht niet onvoorbereid deze kamer binnenwan delen en hier Pat aantreffen „Gaat u hem altijd met zoveel enthou siasme tegemoet, als de toegewijde echt genote?" vroeg de jonge vrouw spottend. Patricia bleef staan. Ze kon opeens geen vin meer verroeren. „Ik kan mezelf wel aankondigen", voegde Michael's echtgenote er aan toe. Een ogenblik later kwam Michael de kamer binnen. Zijn vrouw stond op. Pa tricia stond met haar rug naar haar toe en zag alleen, hoe de uitdrukking op Mi chael's gezicht veranderde. Hij bleef aan de grond genageld staan en werd doods bleek. „Pat!" mompelde hij met een vreemde gesmoorde stem. Patricia kreeg het gevoel, dat ze thans overbodig was, en wilde weggaan. Maar Michael's stem deed haar stilstaan. „Néé.... ga niet weg", zei hij dringend. „Ik vind het no dig, dat jij in onze discussie ook een woordje meespreekt". Er was een hautaine klank in zijn stem en er was grote waardigheid in zijn houding. Patricia keek hem bewonde rend aan. Michael's vrouw was opgestaan en stond lang en slank en beeldschoon alleen tegenover de vijand. Het ge heel was een dramatische scène.... Pat was de eerste, die sprak. „Het komt me voor, Michael, dat niet jij al léén wat te vergeven hebt". „Hè?" Michael keek verwonderd van haar naar Patricia. „Toen ik je hier vanmiddag kwam op zoeken, verwachtte ik stellig niet ont vangen te zullen worden doorje vrouw". „Maar je begrijpt het nu toch zeker? Heeft Patricia je een en ander uitgelegd?" „Ik heb alles uitgelegd", zei Patricia op droge toon. „En ze begrijpt het volkomen." „Patricia heeft me uitgelegd, hoe je haar onderweg hebt opgepikt en hoe ze sinds dien hier als je vrouw is opgetreden; het heeft er alle schijn van, dat dit eindeloos zo door zou gaan.... Ik weet, dat ik mijn recht op consideratie jouwerzijds verspeeld heb, toen ik je in Marseille in de steek liet.Er was even een aarzeling in haar stem. „....en ik besef, dat mijn idee van een eventuele verzoening tussen ons niet opgaat. Er is eenvoudig geen plaats meer voor mij, nietwaar Michael?" „Doe niet zo dwaas!" Hij greep haar handen vast en draaide haar naar zich toe. „Je moet begrijpen, dat hetgeen wij deden, een wanhoopsdaad was, en dat het niets te maken had met ontrouw van mij ten op zichte van jou. Hoewel ze graag de kamer verlaten had kon Patricia thans haar nieuwsgierigheid niet bedwingen. Ze sloeg de andere vrouw vol spanning gade. Ze was er zeker van, dat Pat een bepaald doel voor ogen had, maar ze bewonderde haar volmaakte co mediespel. „Het spijt me. Midhael, dat ik dat niet helemaal kan geloven Begrijp je „Maar je moet het weten!" onderbrak hij haar op heftige toon. „Je kent me goed genoeg om te weten, dat zo iets niets voor mij is." „Ik weet daar niets van," antwoordde ze. „Ik weet alleen, dat je weken, voordat ik je in Marseille in de steek liet, ten opzichte van mij begon te veranderen „Wat?" Michael streek zich met een ver moeid gebaar over het voorhoofd. „Waar heb je het eigenlijk over, Pat?" „Het spijt me," kwam Patricia tussen beide, „maar ik zie niet in, dat ik bij deze discussie tegenwoordig moet zijn. Als je mij nodig hebt, Michael, kun je me boven op mijn kamer vinden." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7