West-Duits Russisch overleg dreigt vast te lopen Frankrijk aanvaardt nu een constitutionele monarchie Marokko Weerbericht Stemming in Moskou blijft evenwel opperbest OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT West-Duitse verwachtingen van Moskou tot minimum gedaald Harde woorden in diplomatieke termen Amerikaans-Chinees accoord in Genève Kroesjtsjev diende van repliek als gold het een afstraffing Premier van Poolse ballingen ontvoerd? Ex-koning van Cambodja wint verkiezingen Marokkaanse crisis nadert ontknoping Franse coalitie legt het loodje Het woord is aan Nieuwe ambassadeur van Frankrijk in Den Haag De kwestie Joodse oor logspleegkinderen Begrip Burgers worden uitgewisseld; Washington nog niet voldaan Toast Muf Opschudding in Londen „Vrijwillige terugkeer", zegt Radio Warschau Nieuwe atoombomproeven in Australië Lichaam van in Oostenrijk verongelukte Nederlander geborgen M. Petit de Beau verger benoemd Officier dagvaardt 6 verdachten en 15 getuigen Weerrapport 70e JAARGANG No 55 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 299e JAARGANG No 206 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur! Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter-AFP) De Russisch-West-Duitse conferentie in Moskou heeft een merkwaardig verloop. Er zijn harde woorden gevallen, maar de con ferentie, die tot Woensdag zal duren, gaat gewoon door. De woordenstrijd ontstond naar aanleiding van de krijgsgevangenenkwestie. De West-Duitsers beweren dat de Sovjet-Unie nog honderdduizend Duitsers vasthoudt, maar de Russen beweren dat het er nog geen tienduizend zijn. Over en weer gingen beschuldigingen over wreedheden die tijdens de oorlog zouden zijn begaan. Daarop is evenwel een lunch bij bondskanselier Adenauer gevolgd en een ge meenschappelijke bijwoning van een opvoering in het Bolsjoitheater waar de beminnelijkheid weer hoogtij vierde. Vanmorgen is de West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano weer met zijn Sovjet-collega Molotov samengekomen om volgens radio-Moskou „concrete voorstellen te ontwerpen" voor diplomatieke, culturele en handelsbetrekkingen. Op de vraag van een verslaggever, hoe de besprekingen verlopen, antwoordde Von Brentano Zater dag „nogal slecht". Doch men kan geen definitief oordeel uitspreken voor de conferentie voorbij is, zo voegde hij hieraan toe. Naar van welingelichte diplomatieke zij de te Moskou verluidt, zal Adenauer na zijn besprekingen de Sovjet-leiders waar schijnlijk uitnodigen voor een tegenbezoek ten einde de persoonlijke banden te ver sterken. De Russen zouden reeds te ver staan hebben gegeven, dat zij een derge lijke invitatie zouden aanvaarden. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat dr. Adenauer ontkend heeft tegen de Rus sische leiders gezegd te hebben, dat de Rus sische troepen „misdaden" hadden bedre ven in Duitsland. Volgens radio-Moskou heeft dr. Adenauer Zaterdag tijdens de tweede bijeenkomst met de Russische lei ders verklaard, dat partij-secretaris Kroetsjsjev en Molotov „hebben gezegd, dat ik beweerd zou hebbben, dat het Sovjet- Russische leger na zijn komst ook „mis daden" heeft begaan". Adenauer vervolgde: „Ik verklaar nadrukkelijk en ik heb het nagegaan aan de hand van notities van staatssecretaris Hallstein dit woord op zettelijk niet gebruikt te hebben. Ik zei, dat bij de komst van de Russische troepen er ook verschrikkelijke dingen waren ge beurd. Het zou beter zijn niet dieper op deze kwestie in te gaan." Molotov heeft gezegd, dat de Duitsers niet in staat waren, zich van het Hitler- dom te bevrijden. Maar, mijne heren, neem geen aanstoot aan wat ik nu ga zeggen. Het gaat niet slechts de Sovjet-Unie alleen aan, doch ook een aantal andere landen. Waar om hebben de grote mogendheden, na 1933, Hitier de gelegenheid gegeven zich te ver sterken? Dit is de grote vraag. Wanneer ik denk aan de eer die de grote mogendheden Hitier bewezen hebben, bijvoorbeeld tij dens de Berlijnse Olympische Spelen, vraag ik u, te willen begrijpen, dat ik werkelijk mijn gevoelens niet kan beheersen. Ik zal nimmer vergeten hoe Hitier straffeloos in ternationale verdragen kon schenden. Dit maakte Hitier tot een held in de ogen van sommige domme Duitsers, terwijl anderen tot wanhoop werden gebracht. Zij moeten evenals ik waargenomen hebben, hoe deze man (Hitier) na 1933 de gelegenheid kreeg om in zulk een mate in macht te groeien. „De West-Duitse regering en de leden van het parlement," zo zeide Adenauer tenslotte volgens radio-Moskou, „zien zich voor de „moeilijke taak" gesteld, opnieuw het vertrouwen van het buitenland te win nen". Volgens radio-Moskou heeft Adenauer verklaard te zullen instemmen met een be handeling van de kwestie der krijgsgevan genen in het bijzijn van een afvaardiging, die werkelijk het Oost-Duitse volk ver tegenwoordigt, nadat hij had gezegd, dat de huidige regering van Oost-Duitsland niet GENèVE (Reuter/A.F.P.) Communis tisch China en de Verenigde Staten hebben Zaterdag overeenstemming over de repa triëring van burgers in eikaars landen be kend gemaakt. Tien Amerikanen in China twee vrouwelijke Presbyteriaanse gees telijken, drie burgers en vijf andere geeste lijken zullen spoedig in Hongkong aan komen en alle Chinezen in de Verenigde Staten kunnen, indien zij dit wensen, zon der moeilijkheden naar hun land terug keren. Vijfduizend studenten kunnen naar huis gaan, doch volgens Amerikaanse func tionarissen willen slechts ongeveer 150 van hen repatriëren. Een Chinese woordvoerder zei, dat het overleg over de repatriëring van burgers punt één van de agenda der Chinees-Ame rikaanse besprekingen die op 1 Augustus te Genève zijn begonnen is afgelopen. Een Amerikaanse woordvoerder zei echter dat nog achttien Amerikanen in China worden vastgehouden. „Wij zijn van mening, dat de behandeling van dit punt niet is afgelopen", zei hij. De Amerikaanse delegatie wenst de terugkeer van alle burgers, die dit willen. Hij wilde niet zeggen, of Johnson, de Ame rikaanse ambassadeur in Tsjechoslowakije, en zijn Chinese collega Wang Ping-Nan uit Warschau, bij de hervatting der besprekin gen op Woensdag tot het tweede agenda punt zaken van practisch belang voor beide partijen zullen overgaan. De Britse zaakgelastigde te Peking en de Indiase ambassadeur te Washington zul len helpen bij de uitvoering van het repa triëringsprogram. Iedere Chinees of Ame rikaan, die moeilijkheden ondervindt bij het verlaten van de respectieve landen, kan zich tot genoemde diplomaten wenden. gerechtigd is namens de achttien millioen Oost-Duitsers te spreken. Kroesjtsjev zeide te kunnen begrijpen, dat Bonn weigert Oost-Duitsland te erken nen. In zijn betoog ter rechtvaardiging van het communistische bewind in Oost-Duits land bracht Kroesjtsjev ook nog de „ver antwoordelijkheid" voor het communisme ter sprake. De Duitsers waren zijns inziens ook „schuldig" aan het communisme, omdat Marx en Engels in Duitsland werden gebo ren. Onder algemene hilariteit zei Kroesjts jev: „Gij hebt de „kasja" (gruttenpap) klaargemaakt, ge moet het zelf opeten" Volgens een Duitse woordvoerder zei Kroesjtsjev, dat de Sovjet-Unie kan wach ten als West-Duitsland de tijd niet rijp zou 1 blad. achten voor het aanknopen van normale diplomatieke betrekkingen. Adenauer heeft Zondag aan premier Boelganin en andere Sovjet-leiders een lunch aangeboden in het buitenhuis(datsja), dat hem in de nabijheid van Moskou ter beschikking is gesteld. Maarschalk Boelga nin bracht een toast uit op „het lange leven van kanselier Adenauer en vriendschappe lijke betrekkingen tussen het volk van de Sovjet-Unie en Duitsland". Adenauer ant woordde hierop, dat hij in het bijzonder getroffen was door de „goede menselijke betrekkingen, welke tussen u, mijnheer de premier, en mijzelf in Moskou tot stand gekomen zijn". De besprekingen hebben waarde gehad. Beide leiders hadden aan de lunch een lang onderhoud. Later wan delde Adenauer met Kroestjsjev door de tuinen. Na het noenmaal bleven de Russen nog ongeveer een uur. Een West-Duitse woordvoerder zeide, dat aan tafel niet over politieke kwesties was gesproken. Kort nadat de Russische leiders waren vertrokken, heeft Adenauer de ambassa deurs van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk, respectievelijk Bohlen, Hayter en Joxe, ontvangen. De bondskan selier bracht hun verslag uit over het ver loop der besprekingen. De „Pravda" schrijft, dat de redevoerin gen van Adenauer en de andere Duitse lei ders „de geur hadden van iets dat oud is en dat niet past in de huidige internatio nale toestand".De journalisten zijn het er over eens, dat West-Duitsland tracht de be sprekingen ingewikkeld te maken door het „verzonnen vraagstuk der krijgsgevange nen". De West-Duitse pers „legt er de na druk op, dat, uitgaand van de oude stand punten, zonder rekening te houden met de wijzigingen die zich in de wereld hebben voltrokken, geen oplossing van het Duitse vraagstuk gezocht kan worden," aldus het BONN (ANP) Na de scherpe wending, die het Russisch-Duitse gesprek in Moskou Zaterdag genomen heeft, wordt in Bonn de vraag gesteld of de conferentie nog tot resultaten zal leiden. Woordvoerders der bondsregering geven toe, dat de bespre kingen op een dood punt zgn aangeland, doch zij voegen eraan toe, dat dit nog niet de conclusie rechtvaardigt, dat de samen komst zonder resultaat zal eindigen. Men realiseert zich evenwel, dat inzake de kwesties van de Duitse gevangenen en die van de Duitse eenheid, geen spoor van toenadering is te bekennen. Alle aandacht is gericht op de besprekingen van Von Brentano met Molotov over het aankno pen van diplomatieke, culturele en econo mische betrekkingen. Het feit, dat Von Brentano het besluit van de Duitse delegatie in ieder geval Woensdag te vertrekken reeds nu heeft aangekondigd, wordt opgevat als een on miskenbaar teken van de gespannen sfeer, waarin de conferentie reeds zo snel ge raakt is. De houding der Russische leiders tegenover de Duitse wensen inzake de krijgsgevangenen en de nationale eenheid heeft, naar de opvatting van politieke kringen in Bonn, zelfs de somberste ver wachtingen overtroffen. Oost-Duitsland Volgens de Sovjet-delegatie zijn nog slechts 9.626 oorlogsmisdadigers uit het vroegere Hitlerleger in de Sovjet-Unie. Tegenover de Duitse verzoeken om dit vraagstuk van de menselijke zijde te be naderen stelde de Russische delegatie de tactiek om via dit vraagstuk een contact tussen de bondsregering en de Oost-Duitse regering tot stand te brengen. Wat de in de Sovjet-Unie vermist ge raakte burgerlijke geïnterneerde Duitsers betreft gaf de scherpe repliek van Kroesj tsjev de Duitsers geen hoop meer. De Duitsers moeten volgens hem „de moed hebben hun volk te zeggen, wie in feite voor het lot dezer mensen de verantwoor ding droeg". „Ons treft geen schuld. Wij hebben de grenzen niet overschreden en zijn de oorlog niet begonnen", zo zeide hij. De opmerking van dr. Adenauer, dat bij de opmars der Russische legers in Duits land vreselijke dingen waren gebeurd, werd als een belediging van het Rode leger opgevat. Wat de Duitse eenheidswensen betreft, zo wordt de Russische repliek al even ontmoedigend geacht. De Russen zeg gen kortweg: Onderhandelingen hebben geen zin, wanneer men „vanuit een positie van sterkte wil spreken" en wanneer de bondsrepubliek haar NAVO-bondgenoot- schap niet wil opgeven. En ook hier kreeg dr. Adenauer het advies zich eerst met het Oost-Duitse bewind te verstaan. Ook al heeft zich na de scherpe botsing op de conferentie in de sociale omgeving de vriendelijke stemming hersteld met we derzijdse schouderkloopen van Adenauer en Boelganin, toch zijn de verwachtingen in Bonn tot een minimum gedaald. Men rekent er op, dat de verdere besprekingen beperkt zullen blijven tot de vraag in welke vorm betrekkingen kunnen worden aangeknoopt. Dat bij Adenauer nog neiging zou bestaan in te gaan op het Russische voorstel de betrekkingen terstond op het hoogste niveau te verankeren, wordt in Bonn vangst onwaarschijnlijk 'geacht. De verbetering in de verstandhouding tussen de Westerse landen en de Sovjet-Unie blijkt ditmaal uit de invitatie, welke het gemeentebestuur van het Engelse toeristen centrum Blackpool richtte aan de Russische ambassadeur in Engeland Jacob Malik en diens echtgenote om de illuminatie te ontsteken. Lachend kweten de heer en mevrouw Malik zich van hun taak op het balcon van het stadhuis, terwijl burgemeester Dunn, ook al één en al lach, toekeek. Over Radio Warschau en Radio Moskou is bekendgemaakt dat de premier van de Poolse regering-in-ballingschap te Londen, Hugon Hanke, Donderdag j.l. uit vrije wil „naar het Poolse vaderland teruggekeerd is en al zijn mede-emigranten opgewekt heeft, zijn voorbeeld te volgen". Hanke zou ten overstaan van de autoriteiten in Polen ver klaard hebben, dat zijn ballingen-regering in Londen „een speeltuig in handen der Westelijke mogendheden is, welke het wel zijn van Polen niet ter harte gaat." De re gering in ballingschap „telt samenzweer ders, die bereid zijn, aan de Duitse revan che-zoekers de Westelijke gebieden van Polen terug te geven," zo zou Hanke ver zekerd hebben. In Poolse kringen te Londen is men er niet zo zeker van, dat Hanke uit eigen wil naar Polen teruggekeerd zou zijn. Zaleski, president van de Poolse ballingen-regering in Engeland, verklaarde aan Reuter, dat Hanke, die pas tot premier benoemd was, een overtuigd christen-democraat is, die fel tegen het communisme gekant was. Hij was begin September naar Parijs gevlogen en vandaar naar Rome voor overleg met de Poolse aartsbisschop Gawlina. Sindsdien had men geen bericht meer van hem ont vangen. De Polen in Londen hellen nu over tot de mening, dat Hanke in Rome of elders in Europa is ontvoerd en naar Warschau gebracht. Wel was bekend dat de premier zich de laatste tijd zorgen maakte over het lot van zijn vrouw en kinderen, die in Polen wonen. Er zijn stappen ondernomen, om een nieuwe regering in ballingschap op te rich ten en een nieuwe premier te benoemen. LONDEN (United Press) Groot-Brit- tannië zal in het komende jaar opnieuw proefnemingen met atoombommen houden op de Montebello-eilanden voor de Austra lische kust en in de Australische woestijn. Dit is door het Britse ministerie van Be voorrading te Londen bekendgemaakt. Deze derde serie proefnemingen zal in April op de Montebello-eilanden beginnen. De vierde reeks proeven zal „later in 1956" in de woestijn worden gehouden bij Ma- ralinga. De stralingen veroorzaakt door de proe ven op de eilanden en in de naburige zeeën zullen kleiner zijn dan in 1952, aldus het ministerie. Mensen en dieren op het vaste land zullen geen gevaar lopen en de explo sies zullen alleen geschieden als de meteo rologische omstandigheden volkomen be vredigend zijn. PNOM PENH, (A.F.P./Reuter/U.P.) Volgens de eerste uitslagen van in Cam bodja gehouden verkiezingen voor een nieuwe Nationale Vergadering heeft de socialistische partij van ex-koning Nor odom Sihanoek een overweldigende meer derheid behaald. Alle 81 eerstgekozenen waren candidaten van Norodom Sihanoeks partij. In totaal worden 91 afgevaardigden gekozen. De eerste 46 zetels zijn voornamelijk voor vertegenwoordigers uit de steden, zoals Battambang, Pnom Penh en Kampot. De tegenstanders van de socialistische partij zijn de neutralistische democratische partij, die afschaffing van de monarchie nastreeft, en de communistische volks partij. In de hoofdstad Pnom Penh zijn so cialisten en democraten slaags geweest tij dens betogingen. Het stoffelijk overschot van de uit Bus- sum afkomstige Jan Koetsier, die sinds 21 Juli in het gebied van de Zillertaler Alpen in Oostenrijk werd vermist, is thans ge vonden. Aangenomen wordt, dat Jan Koetsier is uitgegleden en 180 meter naar beneden is gestort. Zijn broer George, die hem te hulp wilde komen, stortte eveneens naar bene den. Diens ontzielde lichaam werd op 18 Augustus geborgen. (Van onze correspondent in Parijs) De dramatische wedren tegen de klok of beter; tegen de kalender heeft de Franse minister-president Edgar Faure, die een maand geleden op zich had genomen vóór 12 September, en dat is dus vandaag, een oplossing voor de Marokkaanse crisis te vinden, gewonnen noch verloren. De premier heeft gisteravond, na een beraad, dat drie uur duurde, in de commissie van vijf ministers, die nog met vier andere ex cellenties was uitgebreid, een verklaring afgelegd, waarin hij mededeelde dat de Marokkaanse kwestie op de goede weg was spoedig te worden bijgelegd. Vandaag komt de voltallige regering bij een en daarna zouden vermoedelijk ver schillende boodschappen van Franse en Marokkaanse hoogwaardigheidsbekleders tot het Morakkaanse volk worden ge richt. Gisteren hebben de belangrijkste Franse ministers al kennis kunnen nemen van het verslag, dat generaal Catroux en de ka binetschef van de minister van Buitenland se zaken, Yrissou, hadden uitgebracht over hun bezoek op Madagascar aan de vroegere sultan Ben Youssef, die daar sinds twee jaar verbannen zit. Generaal Catroux had bij zijn aankomst des morgens op het vliegveld Orly zijn conclusies samengevat in een korte ver klaring, waarin de taak, welke hij had aan vaard, wel in een bijzonder helder licht werd gesteld. Wij hebben, aldus Catroux, de sultan, die wij zelf omver hebben ge worpen, verzocht ons te willen helpen bij het herstel van de vernielingen, die wij daardoor in Marokko hebben aangericht. Ben Youssef heeft in belangrijke concessies berust zonder dat hij onze medewerking heeft gevraagd voor de restauratie van zijn troon. In Parijs is men nu van oordeel, dat door de houding van Ben Youssef het plan, dat in Aix-les-Bains werd opgesteld volgens de richtlijnen van de vroegere resident-gene raal Grandval, nu Ben Yousseff zijn fiat gegeven heeft, in de tweede fase van ver wezenlijking kan treden. Men kan zich nu tot de Marokkaanse fi guren wenden, die zowel de troonraad als de regering-op-brede-grondslag zullen vor men. Ben Youssef zal deze week met zijn acht vrouwen, talrijke kinderen en verder ge volg per schip Madagascar verlaten om zich dan in Frankrijk te vestigen. Hij heeft Pa rijs beloofd zich te zullen onthouden van iedere politieke activiteit ofschoon de vroe gere sultan officieel geen afstand van zijn dynastieke rechten heeft willen doen. De rechtse ministers hadden graag gezien dat Ben Youssef in ruil voor zijn herwon nen vrijheid alle aanspraken op de troon had laten varen. Generaal Catroux moet echter terecht hebben tegengeworpen, dat Frankrijk, na Ben Youssef te hebben afgezet, kwalijk van hem verwachten kan, dat hij, met een officieel gebaar, die staatsgreep achteraf nu ook nog eens een soort wettige recht vaardiging zou geven. De Franse regering schijnt nu te willen streven naar een souverein Marokko, waar een constitutionele monarchie zal worden ingericht. Wie aan het hoofd komt te staan, blijft voorlopig nog een mysterie. Met Frankrijk zou dat land dan een hecht bondgenootschap sluiten, waardoor de Franse economische, culturele en stra tegische rechten gewaarborgd zouden wor den. Frankrijk schijnt nu dus bereid te zijn een eind verder te gaan dan aanvankelijk was voorzien. Verder ook dan in Tunesië, welk land men slechts binnenlandse auto nomie heeft toegekend. Na de bloedbaden van de vorige maand en de uitvoerige onderhandelingen in Aix- les-Bains met de Marokkaanse politici heeft Parijs blijkbaar ingezien dat men nu royaal uit de hoek moest komen wilde men het vertrouwen van het Marokkaanse voik herwinnen. Recruten protesteren .De helft van het Franse leger moet nu naar Marokko zijn overgebracht. De meer derheid van de regering, en zeker van het parlement, begrijpt evenwel dat Frankrijk zijn vroegere positie in het protectoraat op den duur toch niet meer zou kunnen red den. Dat bovendien de Franse soldaten zich voor zo'n taak waarschijnlijk niet zouden lenen, kon gisteren opnieuw worden aange toond, toen het op het Parijse Gare de Lyon tussen protesterende recruten en po litie tot vrij heftige botsingen kwam. Het is echter een gunstig teken voor de ontvangst, die de Franse voornemens in Marokko ten deel schijnen te zijn geval len, dat nieuwe botsingen in het protecto raat achterwege zijn gebleven en dat er van de algemene stakingen, die men voor vandaag had gevreesd, weinig of niets schijnt te zullen komen. Vrijdag en Zaterdag hebben de conser vatieven hun onwil nogmaals gedemon streerd door tegen hun leider, Antoine Pinay, de minister van Buitenlandse Za ken, zonder veel omhaal hun wantrouwen uit te spreken. Pinay heeft toen, rood van woede, de vergaderzaal verlaten en ont slag genomen als president van het cen trum der rechtse onafhankelijken. Op dat ontslag is hij nog altijd niet terug geko men, trots alle verzoeken, die sedertdien tot hem werden gericht. Maarschalk Juin heeft het bovendien van zijn kant nodig geoordeeld de regerings- politiek ten aanzien van Noord-Afrika nog maals in felle bewoordingen aan te val len. In ultra-rechtse kringen wenst men zijn koloniale illusies nog altijd niet prijs te geven. Wanneer de overeenkomsten inzake Ma rokko door het parlement zullen moeten worden bekrachtigd, is het dan ook zeer wel mogelijk, dat premier Faure niet door zijn voltallige meerderheid gevolgd zal worden. De linkse partijen, de socialisten en zelfs de communisten, zullen dan hoogst vermoedelijk wel in de bres springen, zo dat de kans gering is dat de plannen, die met zoveel pijn en moeite werden opge steld en uitgewerkt, dan alsnog zouden worden getorpedeerd. Maar wel zal de re gering dan een nederlaag te lijden krijgen, die, logischerwijze, wel tot het einde van de huidige coalitie zal moeten leiden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Nathanael Howe: Een levende heilige wordt bespot, een dode vereerd. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten, dat de vroegere Franse ambassadeur in Havanna, Maurice Petit de Beauverger, benoemd is tot am bassadeur in 's-Gravenhage. De heer Petit de Beauverger is in 1899 geboren. In 1924 kwam hij in de buiten landse dienst, achtereenvolgens in Rome en in Budapest. In 1940 werd hij chef van het protocol. Door de Vichy-regering werd hij reeds spoedig afgezet, maar in 1945 keerde hij op zijn post terug. Daarna werd hij in 1947 belast met het consulaat in Tanger. Drie jaar later werd hij benoemd tot am bassadeur in Havanna. Sedert 1 October 1952 is de heer Petit de Beauverger ver tegenwoordiger van Frankrijk bij het bureau van het Hoge Commissariaat van de UNO voor de vluchtelingen. Op 22 September om 9.30 uur zal de 5e kamer van de Amsterdamse rechtbank, president mr. J. Coninck Liefsting, een nieuw onderdeel behandelen van de zaak der ontvoerde Joodse oorlogspleegkinde ren. Ditmaal betreft het vooral de ver dwijning van Anneke Beekman (14 jaar), die nog steeds niet kon worden opge spoord. Hoofdverdachte is de 52-jarige mevrouw G. M. L.-Van M. uit Hilversum, die tijdens de oorlog pleegmoeder was van dit meisje. Zoals bekend, werd zij in Juli van het vorige jaar veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf, waarvan 6 maanden voor waardelijk, met aftrek van voorarrest, we gens het verbergen van een ander Joods meisje Rebecca Miljado, pleegkind van de Limburgse mej. M. van H., die tot een zelfde straf werd veroordeeld. Mevrouw G. M. L.-Van M. wordt nu het ontvoeren van Anneke Beekman naar een klooster te Valmeer in België en het verbergen van dit kind ten laste gelegd. Zij zou deze feiten hebben gepleegd in vereniging met haar 57-jarige zuster E. M. van M., die eveneens terecht zal staan, doch wier verblijfplaats onbekend is. Voorts zijn gedagvaard: de 33-jarige me vrouw E. M.-Van M. uit Overveen, die beide kinderen korte tijd in haar woning te Haarlem verborgen zou hebben gehou den voordat zij naar België werden ge bracht; de 71-jarige mej. J. F. W. uit Vianen, die destijds als moeder-overste van het klooster Mariënburg te Bussum in 1948 Rebecca Miljado, het pleegkind van mej. Van H., enige weken verborgen zou hebben gehouden; C. J. F. B. uit Den Haag; de vroegere pater Amon, die beide meisjes per auto naar een klooster in Valmeer (België) zou hebben gebracht en de 66- jarige mej. A. V. uit Valmeer, de Neder landse moeder-overste van het klooster Ave Maria te Valmeer, die beide meisjes onder valse namen daar heimelijk enige jaren zou hebben doen verblijven. De officier van Justitie, mr. J. F. Hart suiker, heeft een 15-tal getuigen doen op roepen. (van hedenmorgen 7 uur) co c w «2 d weers- tig o Q 7/5 c fc, c toesta nd c£ *1 Si f€ ir zB Stockholm regenbui WZW 5 18 0,5 Oslo half bew. windstil 19 1 Kopenhagen regen ZW 8 21 0,1 Amsterdam geheel bew ZW 6 20 0,4 Londen onbewolkt windstil 18 0,1 Luxemburg onbewolkt O 1 19 0 Parijs onbewolkt O 2 23 0 Bordeaux mist windstil 23 0 Grenoble zwaar bew windstil 19 0 Nice half bew. NNW 5 24 2 Genève nevel windstil 20 0 Zürich nevel W 2 17 0,1 Locarno half bew. windstil 22 0 Berlijn nevel Z 2 21 0 Frankfort mist windstil 21 0 München mist windstil 15 0 Wenen zwaar bew. windstil 19 1 Innsbruck zwaar bew. W 2 19 0,5 Rome regen windstil 25 3 Ajaccio licht bew. ONO 2 23 0,1 Mallorca onbewolkt N 2 26 0 Neerslag laatste 24 uur 3CCOCCOCOCOCOnrxtï ,tn,, ■rri-i -.rmrox OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: In het Zuid-Oosten van het land aan vankelijk nog vrij veel bewolking Later overal flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige, morgen langs de kust vrij krach tige, Westelijke wind. Vannacht iets kouder, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 13 September Zon op 6.11 uur, onder 19.04 uur. Maan op 2.41 uur. onder 17.29 uur. Maanstanden 9 Sept. 8.59 uur: Laatste kwartier 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 September Hoog water: 12.26 uur. Laag water: 7.32 en 20.09 uur. Dinsdag 13 September Hoog water: 1.00 en 13.38 uur. Laag water: 8.56 en 21.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1