P. Visser wil toch met de goud-werkput naar zee Jei riUftKio oefMycumy! „Staar huidige u niet blind op de welvaarts-tekenen' fcïïiffiifiElïïil de beste cigaret PANDA EN DE MODE-MEESTER Wereldnieuws WRIGLEY Minister Cals deelt de bezwaren tegen algemeen programma niet Laatste waarschuwing van Rijkswaterstaat naast zich neergelegd Minister Mansholt maant: Internationale - en vooral Europese - samenwerking blijft harde noodzaak Televisie-wetsontwerp Hij wil de regeling inzake verplicht inbrengen van programma's laten vervallen De radio geeft Dinsdag J.G. MARTIN ZONEN ió het zo r~ J 2 Woensdagnacht vertrek uit IJmuiden Overboord gesprongen matrozen veilig aan land Kerkelijk Nieuws KAuW heerlijk - verfrissend DANS-AC ADEM IE Hang bruggen MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 ONDANKS DE BEZWAREN van Rijkswaterstaat tegen de goudbergingstoren van de Coöp. Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" deze week heeft de voorzitter een schrijven hieromtrent ontvangen van ir. Ringma van de Rijkswaterstaat in het ar rondissement Hoorn zet voorzitter Piet Visser uit Wijde Wormer door. Het besluit is Zaterdagmiddag gevallen: in de nacht van Woensdag 14 op Donderdag 15 September gaat de toren naar zee en begint de sleepreis van IJmuiden naar het wrak van de „Renate Leonhardt" bij de Noorderhaaksgronden. Bureau Wijsmuller N.V. te IJmui den zal met de sleepboten „Cycloop" en „Nestor" de bergingstoren op zijn plaats brengen, aldus de heer P. Visser. Bureau Wijsmuller beweert echter nog van niets te weten. Staat de toren op zijn plaats, dan is het karwei in handen van amateur-bergers, die volgens deskundigen met een doodkist goud uit een gezonken schip trachten te halen. Woensdagnacht het dient goed weer te zijn is gekozen omdat dit het enige geschikte moment in September is. Er is dan namelijk springtij en het water zal om 2.49 uur in de nacht volgens de tabellen 49 cm boven NAP moeten komen. Op an dere dagen kan de toren beslist niet naar zee, daar de diepgang te groot is. Is het Woensdagnacht dus slecht weer of zijn de vooruitzichten van het KNMI ongunstig, dan kan Piet Visser de goud-expeditie voor dit jaar geheel uit het hoofd zetten, daar de herfststormen voor de deur liggen. Waarschuwing Vorige week meldden we, dat de toren beslist niet naar zee zou komen, daar de wet mogelijkheden biedt de toren te ver hinderen naar zee te gaan. Dit schijnt echter niet mogelijk te zijn, daar de heer Visser geen arbeiders in dienst heeft en ten tweede omdat niet in Nederland, maar buiten de territoriale wateren wordt ge werkt. Zoals in de aanhef gemeld, heeft ir. Ringma van Rijkswaterstaat wel een schrijven gericht tot de heer Visser en hem ernstig gewaarschuwd. „Met deze toren gaan ongelukken gebeuren", aldus de heer Ringma. Piet Visser heeft de brief kalm naast zich neergelegd. 24 uur drijven Rijkswaterstaat te IJmuiden is aanvan kelijk nog wel bevreesd geweest voor het moment, waarop de toren uit IJmuiden door de sluis naar zee moet. Thans is door Piet Visser met de havenmeester te IJmui den en ir. Volkers van Rijkswaterstaat overeengekomen, dat de bergingstoren 24 uur voor het vertrek zal moeten drijven in het Noordzeekanaal. Dinsdagmorgen zullen de heer Visser en zijn mannen daarom be ginnen met het leegpompen van de ballast- tanks. De toren staat nu op de bodem van het Noordzeekanaal. Blijft de toren die 24 uur goed drijven, worden er Woensdagnacht twee man aan boord van de toren achtergelaten en zullen twee sleepboten die nacht de toren via de sluis naar zee brengen, dan bestaat er bij Rijkswaterstaat geen bezwaar tegen het transport. Aldus de heer Visser. Wie meegaan Wie gaan er nu mee? In de eerste plaats de heer Visser uit Wijde Wormer, de initia tiefnemer. Voorts de bemanningen van twee Helderse kotters, de HD 12 „Hermi- na 6" en HD. 47 „Eendracht". Deze opva renden werken echter niet in de toren. Als derde schip zou een Zaandams jacht naar zee gaan. Voorts is aan boord de heer Hulsegge, wichelroedeloper te Deventer; de heer A. de Boom uit Rotterdam, vice-voorzitter van de vereniging en tevens dumpkoop- ADVERTENT1E BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Falcon Popeline Regenjassen 45.- man; C. v. d. Toren te Zaandam, commis saris van de vereniging en lompenkoop man, oud sleepbootkapitein, 73 jaar oud; de heer A. van Staalduinen uit Den Haag, commissaris en monteur en voorts de dui ker Van der Schans uit Den Helder en Van Schaik, kikvorsman uit Amsterdam. De laatste zal het grote werk in de schacht in de zeebodem moeten verrichten. „En dan te weten", deelde men ons mee, „dat deze man nog nimmer een duikerpak heeft aangehad, nog nooit in de Noordzee heeft gedoken en slechts als kikvorsman in een Amsterdams zwembad heeft geoefend". Er zijn uiteraard nog meer arbeiders, die meegaan. De heer P. Visser is echter een zwijgzaam man, verbeten en stug gaat hij verder, zonder veel te zeggen. Woensdagnacht.gaat het voor hem be ginnen; het avontuur, dat na achttien jaar voorbereidingen een ontknoping zal krij gen. Zwemmend bereikten zij Bataan Twee Nederlandse opvarenden van het Nederlandse schip „Annenkerk", die bij het eiland Corregidor over boord waren gesprongen, zijn in veiligheid. Een visser trof hen aan op het schiereiland Bataan. De twee Nederlandse matrozen zijn in middels door de politie verhoord. Een van de twee, Gijsbertus A. Bontenbal (22 jaar) vertelde dat hij overboord was gesprongen omdat hij verliefd was geworden op een meisje in Cebu. Hij en zijn kameraad zou den dolgraag op de Philippijnen blijven wonen, zei hij. De andere matroos is Si mon E. Karreman. Volgens de autoriteiten is het een won der dat Bontenbal en Karreman de wal ongedeerd hebben bereikt omdat het in de Straat van Corregidor wemelt van de haaien. De twee Nederlanders zullen ver moedelijk het land uit gezet worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Andel (N.Br.) (toez.) P. Westland te Waarder (Z.H.); te Norg (toez.) A. A. d, Bruyn te Nieuwenhoorn (Z.H.); te Opheusden, G. M. v. Dieren te Ede; te Lunteren G. de Boer te Gouda. Bedankt voor Besoyen J. v. Vliet te Zet- ten-Andelst. Geref. Kerken Aangenomen naar St. Jacobi-Parochie J. H. Kappers, cand. te Nijkerk, die be dankte voor Hijken, Knijpe, Oostvborne en voor Nieuwolda (Old.). Geref. Gemeenten Bedankt voor Zeist W. C. Lamain te Grand-Rapaids (U.S.A.). In het oude stadhuis aan de Groen markt, waar de zeer smaakvolle bloem- versiering aller bewondering had heeft het Haagse gemeentebestuur de lord mayor van Londen, sir Seymour Howard en de lady mayoress ontvangen. Zij brengen tot 13 September een semi-officieel bezoek aan Den Haag. ADVERTENTIE verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust ,gezönde n gewoonte. Bij de viering van het tweede lustrum der Volkshogeschool Bergen in ,,'t Oude Hof" aldaar heeft minister S. L. Mansholt in een inleiding gezegd, dat het gehele programma van herstel en vernieuwing van de naoorlogse regering is verwezen lijkt. Ons nationaal vermogen steeg met 22 percent en ons nationale inkomen zelfs met 51 percent. De arbeidsproductiviteit echter steeg slechts met elf percent en deze ge ringe stijging heeft zelfs geen gelijke tred gehouden met de bevolkingsaanwas. Het opvoeren der arbeidsproductiviteit zal daarom alle aandacht vragen. De minister waarschuwde voor over dreven verwachtingen ten aanzien van onze economische mogelijkheden. Over onze eerste taak, zorgen voor een dak boven ieder gezien, zullen we het allen eens zijn, maar wanneer gevraagd wordt om een goede ouderdomsvoorziening, om ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de huis vrouw. 11.30 Fluit, altviool en contrabas. 11.45 Klein koor. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.14 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Fluit en piano. 15.30 Voordracht. 15.40 Voor de vrouw. 15.43 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, causerie. 17.30 Lichte mu ziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 R.V.U.: Dr. J. Huizinga: Erfelijkheid bij de mens (tweede lezing). 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.15 Radio PhiLharmonisch orkest en soliste. 19.40 Toneelbeschouwing. 19.55 De reünie van oud-politieke gevangenen, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Lichte muziek. 21.00 Spreek ik met Sven Brunnberg?, hoorspel. 21.25 Lichte muziek. 22.00 Disco-causerie. 22.45 Romantische mu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Platen. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Omroep orkest. 15.00 Parijse liedjes. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Het Koninklijk Instituut voor de tropen en het onderwijs. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avond gebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Kamer orkest. 21.45 Cavalleria Rusticana, opera (PD. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Causerie. 13.15 Pla ten. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 'Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.30 Symph. orkest (Om 22.40 Nieuws). BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Waar het hapert: Zuid Wales. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 naJ De ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Verkeer en Waterstaat en van Financiën hebben de Eerste Kamer hun Memorie van Antwoord doen toeko men over het wetsontwerp tot heffing van een kijkgeld voor de televisie. Bij de keuze tussen een „algemeen" en een gezamenlijk televisie-programma is het vertrouwen in de omroepverenigingen niet in het geding, zo zeggen de ministers. De vraag is slechts, welk stelsel de beste waar borgen biedt dat de omroepverenigingen er in zullen slagen een programma tot stand te brengen dat voor de grote meerderheid van het Nederlandse volk aanvaardbaar is. Bij de opstelling van het ontwerp-televisie- besluit stond de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een systeem voor ogen dat naast de vrijheid voor elk der verenigingen een eigen programma te geven, de samenwerking op programmage- bied van de omroepverenigingen in het verband der Televisiestichting als een be langrijk en blijvend element bevatte. In dien men tegenover deze regeling een „ge zamenlijk" programma stelt, welks tot standkoming blijkbaar geheel wordt over gelaten aan de omroepverenigingen, dan is de samenwerking niet meer blijvend ge waarborgd. Minister Cals wil niet beamen dat het algemeen programma aan de omroeporga nisaties „min of meer zou worden opge drongen". Er heeft in ieder geval uitvoerig overleg met de omroeporganisaties plaats gehad. Zelfs had de minister hieruit de in druk gekregen, dat zijn regeling door de besturen van die organisaties was aan vaard. Het is de minister niet duidelijk, waarom een algemeen programma minder kleurig zou moeten zijn dan een gezamen lijk programma. Wat de in de Tweede Kamer aangenomen motie-Peters betreft, zegt de minister, dat zij niet gebaseerd is op principiële bezwa ren tegen het algemeen programma, doch slechts uitgaat van de veronderstelling, dat de uitvoering daarvan tot ernstige moei lijkheden zal leiden, met name de ver plichte inbreng van de programma's der omroepverenigingen bij de Algemene Pro grammacommissie en het zogenaamde vetorecht. Verplichte inbreng zal vervallen De minister meent, dat aan de be zwaren tegen de verplichte inbreng tegemoet kan worden gekomen door een regeling, waarbij naast de pro gramma's der omroeporganisaties on der de naam en de verantwoordelijk heid van de Nederlandse Televisie Stichting een programma wordt uitge zonden, dat wordt voorbereid door de programmacommissie der stichting in samenwerking met een of meer pro grammastaven der omroeporganisaties. Daarmede vervalt de verplichte in breng en wordt de samenstelling van het programma overgelaten aan het overleg tussen het daartoe aangewezen orgaan van de N.T.S. en de omroep verenigingen. Ook zal elk der omroep organisaties het recht moeten hebben zich tegen een onderdeel van dit N.T. S.-programma te verzetten.. Minister Cals gaat vervolgens in op de opmerkingen van een aantal Kamerleden, die er bezwaar tegen hebben, dat de staat ettelijke millioenen beschikbaar zal stellen voor de televisie. Als men bedenkt, dat van de televisie, zo niet nu, dan toch binnenkort, een enor me ook culturele invloed zal uitgaan, dan is het voor de regering zaak te bevor deren, dat de verzorging van de beeldom- roep in vertrouwde handen komt, zegt de minister. Het is in de eerste plaats deze overweging geweest, die haar heeft doen besluiten fondsen voor de voortzetting van de televisiedienst beschikbaar te stellen. Zij heeft echter besloten voorlopig de bij dragen van het rijk te limiteren op van jaar tot jaar vast te stellen bedragen. De ministers zijn geenszins blind voor de gevaren van een beeldomroep, zowel op cultureel als op sociaal gebied. Het is ech ter zeer de vraag, of van de televisie een afstomping voor ernstiger cultuurbeleving moet worden geducht. De ervaring met de radio leert anders: algemeen wordt aan genomen, dat het luisteren naar de radio het bezoek aan concerten en de be langstelling voor eigen muziekbeoefening heeft doen toenemen. Op welk tijdstip de televisie geheel uit de opbrengst van het kijkgeld zal kunnen worden betaald is niet met zekerheid te voorspellen. De kosten zijn hoger dan de Televisieraad destijds heeft geraamd. Maar daar staat tegenover, dat het aantal kijkers tot dusverre ook sneller toeneemt dan deze raad had voorzien. Het beleid der regering is overigens niet gericht op een zeer geper- fectionneerde televisiedienst,,die een over vloed van kostbare programma's uitzendt, maar op een beeldomroep, die enerzijds aangepast is aan de artistieke en financiële mogelijkheden van ons land, en die ander zijds in staat is voldoende kijkers aan te trekken en te boeien. De ministers blijven dan ook van mening, dat het verantwoord is de televisie, voorzolang en voor zover de regering zulks nodig acht, uit de algemene middelen te financieren. Culturele aspecten Dat de ontwikkeling van de televisie ook culturele gevaren in zich bergt, ontkennen de ministers niet. Zij menen echter, dat juist daarom de beeldomroep het best kan worden toevertrouwd aan culturele orga nisaties, die het Nederlandse volk in zijn verschillende facetten weerspiegelen en in het bijzonder gericht zijn op het gebruik van de omroep als cultureel communicatie middel. Het betrekken van vertegenwoor digers van het rijke culturele leven buiten de omroepverenigingen wordt mogelijk ge maakt door de bepaling dat enige leden van het bestuur van de N.T.S. door de mi nister zullen worden aangewezen. De verhouding tussen beeldomroep en toneel heeft de volle aandacht van de mi nister. In het organisatie-schema heeft het toneel alle kansen zich voor de camera's te ontplooien. Het ontwerp-besluit voorziet voorts in de toekenning van zendtijd aan kerkgenoot schappen. Deze hebben de bevoegdheid de verzorging van hun uitzendingen toe te vertrouwen aan daartoe in het leven ge roepen organen als het I.K.O.R. Van enige controle van de omroepverenigingen op deze uitzendingen is geen sprake. De Twee de Kamer heeft zich door de verwerping van de motie-Van Sleen aangesloten bij het standpunt van de regering, dat de uit zendingen der kerken beperkt behorén te blijven tot kerkdiensten. De minister is bereid deze term voorzover het de beeld omroep betreft, zodanig te interpreteren, dat het visueel karakter van het medium volledig recht zal wedervaren. Kijkgeld 30.per jaar De ministers hebben bezwaar tegen de suggestie het bedrag van het kijkgeld al thans gedurende de eerste tijd, op een lager bedrag dan 30.per jaar te stellen. Het kijkgeld is naar de vorm een belasting op het bezit van een televisietoestel en is daarom verschuldigd door een ieder, die een toestel bezit, onafhankelijk van het gebruik, dat hij daarvan maakt. Omdat evenwel deze heffing gebaseerd is op het bestaan van een Nederlandse televisie dienst zal de regering alles in het werk stellen om de Nederlandse uitzendingen zo spoedig mogelijk overal in het land zicht baar te maken. Maatregelen hiertoe, om vattende de oprichting van een viertal steunzenders en verhoging van de energie van de grote zender te Lopik, zijn reeds in uitvoering. 46. Met een schaal fruit in de hand maak te Joris een diepe buiging voor een pop, die hij als model gebruikte. „Dit zal een vruchtbare avond worden, m'n popje", zei hij, „ik voel mij in een dwaze bui en dat is de juiste stemming voor het ontwerpen van dameshoedjes. Laat ons dus beginnen met een sappig ontwerp". Met deze woor den zette hij de schaal met vruchten op het poppenhoofd en bekeek het resultaat met twinkelende ogen. „Dwaas genoeg om de dames in verrukking te brengen", stel de hij vast. „Men kan het niet zo dol ma ken, of zij zetten het op hun hoofd, haha- ha!" „Ik ben benieuwd of de dames het wel leuk zullen vinden, dat hij zo om hun hoedjes lacht", dacht Panda, naar de tele visie-camera sluipend enmeteen zette hij deze in werking! Zonder dat Joris het hoger lonen, langere vacanties, betere sociale voorzieningen en kosteloos onder wijs van kleuterschool tot doctorsbul en bevordering en spreiding van de cultuur, dan zijn dat wensen die we moeten zien tegen de achtergrond van onze economi sche mogelijkheden. Wanneer daarbij blijkt dat onze arbeidsproductiviteit in 1952 lager lag dan voor de oorlog en in 1954 daar slechts met elf percent boven uitkwam, dan zult u de noodzaak van een keuze kunnen begrijpen. Daarbij komt dat'onze economie in wezen labiel en afhankelijk is van de ons omringende landen. Onze binnenkamer bevindt zich in het huis Europa. Gevaren der hoogconjunctuur Ik vrees, zo zei minister Mansholt, dat we op het punt van de internationale samenwerking lijden aan een zekere zelf genoegzaamheid. Ook hier is de hoogcon junctuur een gevaar, omdat men meent dat het zonder een nauwere aaneensluiting ook wel gaat. Maar dan wijs ik er op, dat onze staatsrechtelijke constructie in Europa nog vrijwel ongewijzigd is vergeleken met de situatie van voor de tweede en zelfs voor de eerste wereldoorlog. En deze constructie is verantwoordelijk voor twee wereldoor logen en was onmachtig een crisis het hoofd te bieden. De economische expansie van het huidige Europa is onbevredigend en blijft per hoofd van de bevolking achter bij de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Voor nauwere aaneensluiting in Europa is het afstaan van een stuk van de nationale souvereiniteit geen offer, maar winst, omdat het betekent het aanvaarden van gemeenschappelijk aanvaarde normen. Het zal onze eerste taak zijn, de eigen welvaart mee te delen aan landen die economisch gezien aan de rand van de af grond staan. In Nederland is men ten deze niet ongunstig gestemd, en ook in het bui tenland vindt deze opvatting steun. Maar naast de bereidverklaring om de achterge bleven gebieden 'in hun ontwikkling te helpen, is er in feite weinig gebeurd. Het politieke bouwsel zal door de staatslieden en politici moeten worden uitgedacht, maar het kan niet tot leven komen wanneer deze vraagstukken niet leven in de harten van de volkeren. Ik richt mij hierbij in het bij zonder tot de jeugd, aldus de minister, om dat aan haar de taak gegeven is, de idee van de internationale samenwerking ver der te dragen en rijp te maken in hun generatie. De jubileumviering werd door honderd- twintig leden en genodigden, waaronder de Commissaris der Koningin in Noordholland, mr. M. J. Prinsen en burgemeester dr. W. Huygens van Bergen, bijgewoond. Toeristen. Een eerste groep van 36 Rus sische toeristen is Zondag in Stockholm met een vliegtuig van de S.A.S. geland. Onder de bezoekende Russen bevinden zich ingenieurs, kantoorbedienden, on derwijzers en arbeiders. De meesten spreken alleen Russisch. Doofstom. De 61-jarige Amerikaan John Cane, die wegens moord een levens lange gevangenisstraf uitzit, heeft acht tien jaar lang geen woord gezegd en tevens voorgegeven, doof te zijn. Cane die veroordeeld werd wegens het vermoorden van zijn vrouw en drie kinderen tijdens een picnic in 1934, is thans weer aan het praten geslagen. Hij heeft onthuld dat hij doofstomheid voorwendde om zichzelf te straffen voor zijn misdaad. Zijn laatste woorden sprak hij op 1 Oc tober 1934 toen de rechter vroeg: „Be kent u schuldig te zijn aan de moord?" Hij antwoordde: „Yes sir". Sindsdien zvi hij geen woord meer. „Onthulling". In een Zondag gepubliceerd „exclusief bericht" van de New York Sunday News uit Londen heet het, dat „in hoge Engelse regeringskringen ge heime besprekingen worden gehouden over een Noors voorstel, Noorwegen tot het Britse Gemenebest toe te laten". Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zou de dominions over het voor stel polsen. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland „de meest vriendschappelijke betrekkingen met Noorwegen onderhoudt, doch dat de kwestie van toetreding van Noorwegen tot het Britse gemenebest niet bespro ken wordt". Gerucht. In de Londense „Sunday Express" schrijft „columnist" Ephrain Hardcastle dat Koning Leopold het voornemen zou hebben een landgoed in de Belgische Congo te kopen, waar hij zich zou wil len terugtrekken. Zo nu en dan zou hij de Congo verlaten voor een bezoek aan België. Het verluidt, volgens het blad, dat Leo pold zijn aandacht heeft gericht op de provincie Kivu in de Congo. Bijdrage. Albanië heeft, als „bijdrage aan de ontspanning van de internationale toestand en ter verbetering van de be trekkingen met zijn buurstaten", be sloten dertien Italianen, onder wie zes oorlogsmisdadigers, zo spoedig mogelijk naar Italië terug te zenden. Deze der tien zijn de laatste Italianen die nog in Albanië gevangenisstraffen ondergingen of geïnterneerd waren, aldus de be kendmaking. Whisky-tandpasta. Don Poynter, een Amerikaanse reclame-deskundige, heeft alcoholische tandpasta op de markt ge bracht en er al zoveel succes mee be haald dat de fabriek- die zijn product vervaardigt, de binnenstromende orders nauwelijks kan bijhouden. Poynters tandpasta is verkrijgbaar in drie whisky-smaken: Scotch, Bourbon en Rye. Het product is vrij duur. „Het was eigenlijk het ei van Colum bus", zegt Poynter. „Men stopt de laat ste jaren allerlei ingrediënten in tand pasta, van Chlorophyl tot spul met on uitspreekbare namen. Ik dacht bij mij zelf: „Waarom zou ik geen tandpasta laten maken met een whiskysmaak". Gratie. Koningin Mahendra van Nepal heeft de opstandelingenleider dr. Singh, die de vorige maand van ballingschap uit China terugkeerde, gratie verleend, daar hij beloofd heeft, loyaal te zijn jegens de kroon. Singh vluchtte in 1951 naar Tibat nadat hij een (mislukte) op stand had geleid. Ongeluk. Gonzales en Alfonso, twee acht tien-, respectievelijk negentienjarige zoons van de hertog van Segovia, heb ben in Zwitserland een auto-ongeluk gehad. Zij liepen verwondingen aan het gezicht op en een hunner brak een been. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 11—12 1477 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 wist, werd nu alles wat hij deed en zei over de televisie uitgezonden! „O KIJK eens!", riep een jongedame, zodra het beeld van Joris op het scherm verscheen, „du.ar is onze mode-minister! Die lieverd!" „Nu al?", vroegen haar vriendinnen, zich haastig bij haar voegend, „we dachten, dat de uitzending pas om vijf uur zou zijn. Wat is hij vrolijk! Waarom lacht hij zo?" Zij zouden het weldra merken... DE STAALDRAAD is eigenlijk pas een goede eeuw oud. Weliswaar bevindt zich in het nationale museum te Napels stuk ken bronzen kabel die in Pompei zijn op gegraven, waaruit volgt dat de metalen kabel reeds 2000 jaar geleden werd ge bruikt, maar deze uitvinding schijnt in vergetelheid te zijn geraakt. Ook in de middeleeuwen zijn bescheiden pogingen gedaan om metalen kabels te vervaardigen, maar de eerste, werkelijk bruikbare staal draad, zag toch pas in 1834 het licht. De staaldraad was toen overigens hard nodig, want de mijnschachten hadden reeds een bedenkelijke diepte bereikt, welk verschijnsel door de ontoereikendheid van kettingen en hen- neptouw steeds meer mensenlevens ging kosten, zodat herhaaldelijk de wens werd geuit de ontginning op grote diepten maar te staken. We halen dit voorbeeld uitsluitend aan, om te laten zien hoe nauw de ontwikke ling van het bedrijfsleven en de techniek verbonden kan zijn met een schijnbaar onbelangrijke uitvinding. Ook de bruggen bouw heeft zijde gesponnen bij de uitvin ding van de staaldraad, want dank zij steeds betere kwaliteit van het staal, en vooral ook dank zij een speciale kabel techniek, werd het mogelijk door middel van hangbruggen afstanden te overspan nen die men vroeger voor onmogelijk hield. In tegenstelling tot alle andere brug- typen, is het materiaal van de hangbrug n.l. uitsluitend op trek belast, waardoor het gunstigst gebruik van materiaal mo gelijk is. Primitieve volken weten dit reeds lang, want hangbruggen van touw of lianen kunnen we in de meest afgelegen wildernisen aantreffen. Het verkeer over zo'n wiebelend geval zou de meeste Wes terlingen echter niet liggen. Niet zozeer vanwege de traagheid waarmede het uit sluitend verkeer van voetgangers plaats vindt, doch voornamelijk vanwege de dui zeligheid die velen van ons zou overvallen zodra we de rivier op een diepte van vele tientallen meters beneden ons zouden ont- waren. Geplaatst voor de keus, zouden de meesten liever aan déze kant van het water blij ven, dan ooit de aarzelende voet op de zwaaiende en slin gerende rotan te zetten. De hangbrug uit de wil dernis met zijn beperkte mogelijkheden was voor het Westen dan ook geen oplossing. In Amerika gebruikte men voor het ophangen van bruggen vaak kettingen, die uiteraard maar beperkte mogelijkheden boden, zo dat met de uitvinding en de verbetering van het staaldraad pas de zegetocht der grote bruggen kon worden ingeluid. De eerste vraag luidde, hoe men kabels, die afstanden van soms enkele kilometers moesten overspannen, zou vervaardigen. De Amerikanen verdiepten zich niet in te veel getheoretiseer, maar maakten de eer ste staaldraadverbinding zodra de torens gereed waren die de kabels moesten dra gen. Evenwijdig aan deze eerste kabel werden de volgende kabels gelegd, waar door tenslotte een bundel van 10 tot 20.000 nikkelstaaldraden met een totale door snede van 1 m. de eigenlijke draagkabel vormt. Hieraan worden de grootste brug gen ter wereld opgehangen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2