Agenda voor Haarlem Kort en bondig Het Nieuwe Comedia bracht een ouderwets plezier Van Looy-tentoonstelling geopend Amsterdamse Beurs Vereniging „Haerlem" bood afwezig gemeentebestuur gedenksteen aan Ophoging spoorbaan bij Heemstede 7 „Humpie heeft een bok geschoten" Zestigjarig bestaan H. J. Tjaden en Zonen G. V. Klaverjasavond voor Margriet bracht 300 op Inbraak tijdens afwezigheid in Kamerlingh Onnesstraat Mejuffrouw A. M. Albers 25 jaar bij Lottgering Burgerln'ke Stand van Haarlem Werkzaamheden vangen 1956 aan in Negentien verkeers ongelukken in Haarlem J. P. A. Nelissen overleden P.T.T.-tromgeroffel voor Koningin Wilhelmina Fonds Proces-verbaal opgemaakt tegen loodgieter Bouw MULO-school in Zandvoort gegund Protest tegen toekennen van woning in Oost Scheepvaart MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In lange tijd is er in de Haarlemse Schouwburg niet zo veel om zo weinig ge lachen als Zaterdagavond, toen Het Nieu we Comedia met een opvoering van „Hum pie heeft een bok geschoten" van Harold Brooke en Kay Bannerman, in de verta ling van Tilly Périn-Bouwmeester, het toneelseizoen 1955-1956 opende. Er bestond een flinke belangstelling en dat was dub bel prettig omdat het hier tevens het of ficiële debuut van dit ensemble gold. Aan het einde van de voorstelling was er een hartelijk applaus, werden er talrijke kleu rige bloemstukken opgedragen en staarden de directeuren. John Gobau en Guus Her mus, met door de bijvalsbetuigingen ge sterkt vertrouwen de toekomst in. Het vertoonde situatieblijspel, dat in de oorspronkelijke taal „All for Mary" heet en gedurende een jaar volle zalen in Lon den heeft getrokken, is samengesteld vol gens beproefde recepten ter verbetering van de gezondheid door middel der hilari teit. Enige artistieke pretentie heeft het niet en dat geeft aanleiding tot de vraag: waarom hebben twee acteurs met geves tigde reputaties de. veilige basis van de grote gezelschappen, waaraan zij verbon den waren, verlaten om zich in het onge subsidieerde avontuur te storten? Zij had den dit plan al voor zich zakelijk gunstige perspectieven voordeden door de in het voorjaar nogal geruchtmakende aankondi ging van de Toneelcoördinatie der vermin dering van het aantal zogenaamde uit koopvoorstellingen „in de provincie". Mede door vele protesten heeft dat intussen zo'n vaart niet gelopen, maar Het Nieuw Co media kon toch talrijke vrijgekomen avon den boeken. De drijfveren zijn evenwel andere dan commerciële geweest. Het wezen van de toneelkunst is het behagen van het publiek. Daar steekt niets minderwaardigs in, want het kan met de edelste middelen geschieden. De beide lei ders van de nieuwe groep willen niet an ders. Zij zijn hun eigen weg gegaan, ge loof ik, omdat zij nergens een stijlbeginsel vonden, in dienst waarvan zij hun speel drift van harte konden uitvieren. Econo mische overwegingen dwingen tot het zoe ken van stukken, waarvan het succes bij voorbaat verzekerd lijkt. Later zullen zij wel hoger grijpen en dieper treffen. Voor lopig kunnen zij zich geen grotere luxe veroorloven dan het aanbieden van spelen, die door spanning of amusement louter en alleen op het genoegen van de toeschou wer gericht en berekend zijn. Welnu, de aanwezigen bij de première Ter gelegenheid van het feit, dat de heer H. J. Tjaden, destijds wonende aan de Ba- rendse9t.raat 59, zestig jaar geleden de eerste grondboring verrichtte voor het bedrijf, dat thans bekend staat onder de naam H. J. Tjaden en Zonen C.V. en gevestigd is langs het Zuider Buiten Spaarne aan de Zuid- schalkwijkerweg in de gemeente Haarlem merlied e en Spaamwoude, zijn Zaterdag feestelijkheden gehouden in restaurant Brinkmann. Tijdens een receptie in dé Kroonzaal heb ben velen de firmanten 'el uk wensen aan geboden. Onder hen waren drs. J. J. M. Visser, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, ir. H. Hollaar, directeur van het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf Haarlem, ir. J. J. Fuikschot en de heer P. J. Bouwman, beiden van Openbai-e Werken en vele vertegenwoordigers van bedrijven, waarmee het jubilerend bedrijf samenwerkt of relaties onderhoudt. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om liggende gemeenten had een schriftelijke gelukwens gezonden. Na afloop volgde een receptie voor de leden van het personeel. De heer R. Hoo- gendoorn richtte zich tot de heren Tjaden en bood een speciaal in Leerdam vervaar digde klok aan, bestemd voor de directie kamer. De ontwerper van de klok is de heer S. Valkema, die er in geslaagd is op het glas het bedrijf te symboliseren. De heer H. J. Tjaden sprak woorden van dank. Des avonds verenigden de leden van het personeel met hun dames zich aan een ge meenschappelijke maaltijd. Vrijdagavond vond in de recreatiezaal van de N.V. Droste een grote klaverjas-kopoel- wedstrijd plaats ten bate van het medisch kleuterdagverblijf „Margriet". Hoewel de Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfs verenigingen gerekend had op een bezett' ig '•an 150 koppels, moesten na inschrijving van 250 konpels nog zeer vélen teleurgesteld worden. Voor hen kan worden medege deeld, dat reeds een nieuwe wedstrijd in voorbereiding is. De heer B. Cornet, penningmeester van „Margriet" bracht in zijn openingswoord dank aan allen die dit succes mogelijk ge maakt hebben. Vervolgens memoreerde hij het werk van het kleuterhuis, dat met een chronisch tekort aan verpleeggelden te kam pen heeft, ondanks subsidie's en collecte. Het bestuur vond het een verheugend ver schijnsel dat men zo spontaan reageerde als een beroep gedaan wordt op de bevolking voor het kleuterhuis. Deze klaverjaswed- strijd was er zijns inziens een duidelijk be wijs van. Een zeer groot aantal prijzen, ge schonken door winkeli- s en bedrijven ver hoogde de spanning. Men bleef tot half twaalf bijeen in een geanimeerde en span nende wedstrijd. Het tatig saldo van deze avond was f300. MAANDAG 12 SEPTEMBER Concertgebouw: Waterorgel, 26, 811 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar-, 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver sailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met een kwartje de we reld rond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: „Interkerkelijk Evangelisatiecomité", 8 uur. DINSDAG 13 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „In de schaduw van twijfel", Haagse Comedie, 8 uur. Minerva: „Sorry wrong number", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „De afvallige", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Meisjes zonder be roep", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hebzucht", 14 jaar. 2.30 en 8 uur. Roxy: „Met een kwartje de wereld rond", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. hebben zich dubbel en dwars vermaakt. Men zag een door waarachtige humor bo ven het platvloerse verheven klucht, waar bij men zich slap kon lachen, zoals de jeugd van tegenwoordig pleegt te zeggen. Het bleek een soort drie-mannen-in-de- sneeuw-geschiedenis te zijn, waarin huwe lijksproblemen de hoofdrol vervulden. De verwikkelingen worden aan de gang ge bracht door vermeende waterpokken, op grond waarvan de brave Humphrey Mil ler in quarantaine moet op de zolderka mer van een hotel in de Franse Alpen, waar hij tezamen wordt opgesloten met de eerste man van zijn veel jongere en charmante vrouw, die van de nood een ondeugd maakt door een speelse amou rette met de sportieve waard te beginnen. Net als men denkt dit alles al tien keer eerder te hebben gezien, zorgen de spits vondige auteurs voor een exclusieve ver rassing: de komst van een bij al haar ba zigheid bijzonder goedhartige verpleeg ster, die de mannen in alle opzichten tot beterschap dwingt met een reeks onuit staanbaar berijmde levensspreuken, waar mee blijkens de reacties uit de zaal de jeugd van talrijke mensen is vergald. Het heeft geen enkele zin om alle non sens na te vertellen, te minder omdat de acteurs er heel iets anders van maakten, dan de schrijvers in hun stoutste fantasie zullen hebben gedroomd. Maar het was een avond van heerlijk dwaas, flonkerend comediespel. Het meest heb ik genoten van John Gobau, die van de arme door nietigheden gekwelde Humoie wel hele maal geen moment een Engelsman maakte, doch behalve oerkomisch ook bij tijden erg aandoenlijk was. Zijn vertraagde re acties, in woord en mimiek, waren onbe taalbaar. Guus Hermus beschikt over een speels gemak in gekke nuanceringen, dat hij als de „rotterd" Clive Norton telkens raak te pas wist te brengen. Magda Jans- sens bediende zich als de verpleegster van zo'n voortvarende fantasie, dat men soms al in de lach schoot voor men de grap had verstaan. Bep Dekker bracht met suc ces al haar charme in het geding om dui delijk te maken, dat alle opwinding om de door haar belichaamde Mary draaide, Ro bert Sobels was de nu eens hemelhoog jodelend dan weer bodemloos bedroefde eigenaar van het hotel, waarin Frans Kop pers als kellner fungeerde. Met „Humpie heeft een bok geschoten" (een onmogelijke titel als Toontje geen paard zou hebben getekend) heeft Het Nieuwe Comedie in de roos van het suc ces geschoten. En ik heb zo'n vermoeden dat al mijn collega's deze opmerking zul len maken. Enfin, om oorspronkelijkheid was het in dit geval niet begonnen. Alleen om wat ouderwets plezier. DAVID KONING. In de loop van de Zaterdagavond, toen de bewoners afwezig waren, heeft men zich toegang verschaft tot een woning aan de Kamerlingh Onnesstraat in Haarlem-Zuid-- west. Vermist wordt, een .bedrag van 1180. Aan de achterzijde was een raam ge opend en aangenomen wordt, dat men zich aan die zijde toegang heeft verschaft tot de woning. Diverse kamers en kasten zijn onderzocht. Meegenomen zijn 80 uit een kast en een geldkistje, bevattende 1100. Daar andere leden van de familie met va- cantie zijn, kon nog niet worden vastge steld of er meer verdwenen is. Mejuffrouw A. M. Albers herdacht Za terdag het feit, dat zij voor 25 jaar in dienst trad bij de Ververij en Chemische Wasserij firma J. Lottgering te Haarlem. In de-feestelijk versierde fabriekshal sprak de heer J. H. Lottgering de jubilaresse toe. Na haar ijver en plichtsbetrachting te hebben gememoreerd overhandigde hij het diploma van de vakvereniging voor chemische wasserijen en het diploma van de Maatschappij van Nijverheid en Han del met bijbehorende legpenning. Als per soonlijk cadeau ontving zij een geschenk in enveloppe. Namens het personeel bood mevrouw Roest eveneens een geschenk in enveloppe aan. HAARLEM, 10 September 1955 ONDERTROUWD: 10 Sept., K. P. van Gee- len en A. B. M. Th. Sanberg. GEHUWD: 10 Sept., W. F. Zeverijn en L. J. N. Lefe'ovre; J. Erdtsieck en A. Berger; C. D. Kousemaker en H. de Koning: T. Koop man en F. van Capelle; A. C. van den Broek en M. M. Vreeswijk; A. C. de Graaff en M. van de Gruiter. BEVALLEN van een zoon: 8 Sept., A. D. van den Braak—van Ophem; 9 Sept., J. SchutterVos; J. P. Boomsde Groot; E. S. Peerdemande Wit; F. HonsbeekGroot; 10 Sept.. M. Wassinkvan der Niet; N. Poort Schluter. BEVALLEN van een dochter: 9 Sept., N. KlipScheltens; 10 Sept., J. J. Koenekoop Moonen. 3-314 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil, Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag lOOVifl 101 374 346 342 436 515 358 503 241 501K 291 699 610% 165 244)4 208 265 119% 185 285 259% 245 251 80% 162 117^ 132 61% 33% knersen Openings- 1001/,. 101 362 338 344 418 510 358 488 241 490 290 703 670 164 238 203 265 111% 184 285 251% 245 251 19% 161 120% 132% 61% 33% ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't besté'vuur. Maarwaar U ook Uw brandstof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. In Haarlem is Zaterdag het feit herdacht, dat Jacobus van Looy honderd jaar ge leden geboren is; dat is geschied in het Frans Halsmuseum, het vroegere weeshuis, waar Van Looy zijn jeugd heeft doorgebracht. Daar spraken een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en dr. J. C. Brandt Cor- stius. Daarna kwamen velen in het Huis Van Looy bijeen, het vroegere weeshuis, dat voor een deel als expositieruimte is ingericht en waarin in de komende weken een tentoonstelling te zien is, gewijd aan Jacobus van Looy en zijn tijdgenoten. De Ver eniging Haerlem heeft gemeend, de nagedachtenis in ere te houden door het aanbren gen van een steen. Deze is onthuld vóór de tentoonstelling in ogenschouw genomen werd. De herdenking was voorbereid door het bestuur der Stichting „Het Huis Van Looy" en de voorzitter hiervan, dr. L. M. van Dis, heeft de gasten welkom geheten in het bijzonder dr. J. Hulsker, vertegen woordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en jhr. mr. J. W. Roëll, namens de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland. Ja cobus van Looy is in een andere tijd op gegroeid als thans en wel toen de overheid niet zoveel belangstelling toonde voor de kunst als op dit ogenblik. Het verheugde spreker, dat dr. M. Augusta Jacobs uit Leuven naar Haarlem was gekomen; hij zeide kort na de bevrijding verrast te zijn geweest over het eerste boek, dat uit Bel gië kwam en dat een voortreffelijke bio grafie over Van Looy door dr. Augusta Jacobs bevatte. Zij heeft de jubileum-uit gave van „Jaapje" van een inleiding voor zien. Hieruit blijkt de verbondenheid tus sen België en Nederland. Voorts deed dr. Van Dis mededelingen over hetgeen er op de expositie te zien is en bracht hij dank aan allen, die aan de inrichting er van medewerking hebben verleend. Dr. Hulsker merkte op dankbaar te zijn een bescheiden steentje te kunnen bijdra gen voor de tentoonstelling, die gehouden wordt in het jaar, waarin het feit wordt herdacht, dat Van Looy honderd jaar ge leden geboren is. Wij moeten zuinig zijn met hetgeen belangrijke kunstenaars heb ben voortgebracht. In deze tijd van ru moer en vernieuwing, die ook bij de kunst is waar te nemen, is het van belang de culturele geschiedenis hoog te houden. Het is daarom een goede gedachte van het bestuur der Stichting „Het Huis Van Looy" geweest een tentoonstelling voor te berei den. Er wordt thans veel geschreven over Van Looy, velen zullen zich weer eens ex tra verdiepen in zijn boeken en daardoor zal de kunstenaar levend worden gehouden. Daaraan hebben het Nederlands Litterair Museum en het documentatiecentrum ook meegewerkt door een volledige biografie over Van Looy uit te geven. Er moet geen opgeschroefde jubileumsfeer zijn, want iemand als Van Looy hield niet van hel denverering. Vervolgens herinnerde dr. Hulsker aan het schrijver- en dichterschap alsmede aan de schilderkunst. Beide te ver enigen is uniek en zeldzaam. Er zijn echter wel voorgangers te noemen en daarbij bleef spreker in het klimaat van Haarlem, dat op dit gebied gunstig is. Hij noemde Dirk V. Coornhert en Karei van Mander, die beiden in de loop van de zestiende eeuw gewerkt hebben. Spreker vervolgde, dat het schilderen en het schrijven Van Looy in evenwicht hebben gehouden. Na een werk van Van Looy uit de vorige eeuw geciteerd te hebben sprak dr. Hulsker de wens uit, dat de bijeenkomst en de ten toonstelling er toe zullen bijdragen het be sef te verlevendigen dat er in alle tijden kunstenaars zijn geweest. Herdenkingsrede Dr. J. C. Brandt Corstius uit Utrecht sprak de herdenkingsrede uit, die een le vensschets van Van Looy bevatte en daar bij is in het bijzonder aandacht besteed aan de litteraire werken. In zijn inleiding merkte spreker op, dat het voor Van Looy verheugend moet zijn geweest, dat het huis, waar hij vroeger als jongen gewoond heeft, een huis van de schilderkunst is geworden. Hij maakte vele schilderijen, die zijn vroe- Naar wij vernemen zullen de werkzaam heden voor de ophoging van de spoorbaan HaarlemLeiden in Heemstede in het be gin van 1956 een aanvang nemen, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden. Het eerste werk dat onderhanden wordt genomen is het leggen van een hulpspoor, enkele meters ten Westen van de tegen woordige spoorbaan. Het is aan te nemen, dat voor die tijd ook noodperrons voor de halte Heemstede-Aerdenhout moeten wor den gebouwd. De tijdelijke spoorbaan begint ten Zui den van de Houtvaart en eindigt b« de overloopwissels tussen de spoorbaan Rot terdam-Amsterdam en het goederenempla- cement te Haarlem, bij de Pijlslaan. De verhoogdt baan zal op dezelfde plaat sen beginnen en eindigen. Het werk moet nog aanbesteed worden. Indertijd hebben wij melding gemaakt van een verzoek van het gemeentebestuur van Heemstede aan de directie der Ne derlandse Spoorwegen om de ophoging der spoorbaan niet in de vorm van een gesloten aarden baan uit te voeren, welke het uit zicht van de bewoners van het Roemer Visscherplein en omgeving zou bederven, maar als een viaduct op kolommen. De spoorwegen waren daartoe wel bereid, in dien de gemeente Heemstede het daaruit voortvloeiende kostenverschil voor haar rekening zou nemen. Dit is zo groot geble ken, dat daaraan onder de huidige omstan digheden niet gedacht kan worden, te meer niet wanneer men in aanmerking neemt, dat ook de eventueel parallel aan de spoor lijn aan te leggen Westelijke randweg in dat geval als viaduct uitgevoerd zou moe ten worden. Wij vernamen voorts, dat de Heemsteedse plannen voor de verbetering van de Zandvoortse laan reeds gereed lig gen. De ten dienste van de verbreding te slopen huizen aan de Noordzijde moeten echter nog worden aangekocht. gere woning sierden, welke woning ook een huis voor de kunst is geworden. Spre ker wilde Van Looy roemen om zijn litte raire werken, zoals velen dat doen. Dat blijkt, dat bij het vermelden van de titel van „Jaapje" ook Van Looy genoemd wordt. Dit boek verscheen in 1917, toen hij twee en zestig jaar oud was. Hij wist dus op leeftijd het kind nog te herleven; hij zag de wereld van Jaapje nog vol wonderen. Vervolgens zeide dr. Brandt Corstius dat Van Looy, hoewel hij met vele conflic ten te maken heeft gehad, in harmonie was met het leven en spreker schetste hem in de eerste plaats als de schrijver van het feestelijke leven. Hij noemde daarbij vele voorbeelden uit het oeuvre. Bij de feesten was Van Looy zelf betrokken en altijd bleef hij zichzelf. Er ligt een lijn in de werken „Feesten", „Jaapje", „Jaap" en „Jacob"; hij richtte zich altijd op het ver leden. Ook besprak hij het werk van Van Looy: Zebedeüs. De Brandt Corstius beschouwde „Fees ten" een tweede Camera Obscura. Het ge zinsleven komt er goed tot uiting. Toch dient men geen vergelijking te maken. In „Feesten" spreekt de menselijke genegen heid en de waarlijke solidariteit van Van Looy met hen, die in de verhalen de rollen vervullen. Spreker vervolgde zijn voordracht door te herinneren aan de band van Van Looy met de stad Haarlem, die hem zo dierbaar was, evenals de omgeving. Dat is in de lit teratuur meer voorgekomen en daarbij bracht spreker in herinnering de wer ken van Van Lennep, Hildebrandt, Huët en Frederik van Eeden. Ook van Looy is Haarlem trouw gebleven. „Wij eren in Van Looy een groot Nederlandse schrijver, mogen op de expositie zijn schil derijen tot ons spreken", aldus besloot dr. Brandt Corstius. Steen in vroeger woonhuis onthuld Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het vroegere woonhuis aan de Kleine Houtweg. Daar voerde de voorzitter van de Vereniging Haerlem dr. C. Spoelder het woord, die meedeelde, dat de vereniging De Haarlemse politie heeft Zaterdag en Zondag bemoeiïenis gehad met negentien verkeersongelukken. Bij de meeste waren er lichte gewonden. In Haarlem-Noord zijn twee ongelukken gebeurd, waarbij gewon den naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Een jongeman van zestien jaar reed Za terdagavond om negen uur per bromfiets in de Romeinenstraat met een volgens ge tuigen snelle vaart. Hij nam de bocht te groot en op de Jan Gijzenkade botste de bromfiets tegen een autobus die in de rich ting Vondelweg reed. De jongen en een even oude vriend, die achterop zat, wer den op straat geslingerd. De bestuurder liep een hersenschudding en een shock op en zijn vriend een hersenschudding; ook brak deze een dijbeen. Beiden zijn ter verple ging in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo opgenomen. Ter hoogte van de Planetenlaan stak de vijf en zestigjarige heer W. K. Zondag avond om ruim acht uur de Rijksstraatweg over; hij werd aangereden door een motor, die in de richting van de stad reed. Met een zware hersenschudding en een hoofd wond is de heer K. naar de Deo overge bracht. De motorrijder, een één en zestig jarige Haarlemmer, was licht gewond en werd ter plaatse verbonden. De duo-passa- giere, de een en veertigjarige mejuffrouw A. M. liep een shock op. Zij is naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. In de ouderdom van 72 jaar is te Haar lem overleden de heer J. P. A. Nelissen, die vele jaren aan het hoofd van een aan nemersbedrijf heeft gestaan. Na de oorlog moest hij zich om gezondheidsredenen uit het bedrijf terugtrekken. Het aannemers bedrijf is speciaal bekend door het uit voeren van waterbouwkundige werken en onder leiding van de thans overledene zijn bruggen gebouwd of verbouwd (o.a. de Buitenrustbrug) en walmuren in de stad hersteld. Ook in de lande zijn vele werken tot stand gekomen. De heer Nelissen behoorde in 1917 tot de oprichters van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond. Na eerst het secretariaat te hebben waargenomen trad hij enige ja ren op als voorzitter van de afdeling Haar lem. Hij was ook oprichter van de Samen werkende Patroonsvereniging in het bouwbedrijf en lid van de raad van be heer van de N.V. Schildersbedrijf Ripper- da. Ook is de heer Nelissen kerkmeester ge weest van de parochie Sint Josef aan de Jansstraat. Zijn verdiensten zijn erkend door het toekennen van het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Woensdagavond worden in de R.K. kerk aan de Jansstraat de uitvaartdiensten gehouden, waarna het stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof Sint Barbara aan het Soendaplein ter aarde wordt besteld. Leden van de Haarlemse Postfanfare trokken Zaterdagmiddag met tromgeroffel door een deel van Haarlem om de Haar lemmers aan te moedigen tot het kopen van de bijzondere postzegels ten bate van de kankerbestrijding. Een aantal collega's ging van huis tot huis en er werden heel besloten had een steen'aan te bieden. De™at zegfls verkocht. Op die manier hebben de ambtenaren van de PTT op deze laat ste dag, dat de bijzondere zegels verkrijg baar waren, hun vrije tijd besteed ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds. ontwerper is de heer J. van Borssum Buis man. Daar het Huis Van Looy een ge bouw van de gemeente is dient de steen aan het gemeentebestuur te worden aan geboden. Door onverkwikkelijke samenloop van omstandigheden is het niet vertegen woordigd zeide spreker en daarom verzocht hij de heer H. P. Baard, als „hoofd van een tak van, dienst" de steen te onthullen. Dr. Spoelder liet overigens niet na zijn teleur stelling te uiten over de afwezigheid van het gemeentebestuur. Nadat de heer Baard de steen, waarop staat: „Hier woonde en werkte Jacobus van Looy van 1913 tot 1930", onthuld had, werd een bezoek gebracht aan de tentoon stelling. In de eerste zaal hangen portretten van velen, die met Van Looy hebben meege leefd en in een andere zaal zijn in zeven vitrines handschriften van Van Looy neergelegd, evenals brieven en briefkaar ten van en aan Van Looy. Ook is teken werk te zien. De torenbrand te Bennebroek De rijkspolitie te Bennebroek heeft pro ces-,verbaal opgemaakt tegen een Hillegom- se loodgieter, die Vrijdag herstelwerkzaam heden heeft verricht aan de torenspits van de Nederlands Hervormde kerk van Benne broek, welke in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is uitgebrand. De benzinebrander die hij daarbij heeft gebruikt is door de politie in beslag genomen. De loodgieter wordt er van verdacht de veiligheidsbe palingen niet in acht te hebben genomen. Zoals wij Zaterdag reeds berichtten, blijft de schade aan de kerk beperkt tot enige waterschade. Ook het orgel heeft maar weinig last van het water gehad. Er bestaan voorts plannen om een actie te organiseren teneinde over voldoende fi nanciën te beschikken voor het herstel van de schade. Door het gemeentebestuur van Zandvoort is de bouw van de nieuwe M.U.L.O.-school welke zes lokalen, een hal, een aula en een gymnastieklokaal zal bevatten en ge bouwd zal worden op het terrein naast het Kostverlorenpark tussen Zandvoortselaan en trambaan gegund aan de laagste in- schrijfster, de firma J. Boot uit Heemstede voor een bedrag van 313.890. Blijkens een bericht in „De Waarheid" circuleert onder de bewoners van de Wo ningstichting „Vooruitgang" in Haarlem- Oost een petitionnement, waarin de bewo ners worden opgeroepen te protesteren te gen het besluit van het bestuur der wo ningbouwvereniging, inzake het toewijzen van de woning Paus Leostraat 3 aan een gezin, waarvoor als urgentie wordt aan gevoerd, dat het niet over een berging voor een motorrijwiel beschikt. Het is de bedoeling het petitionnement te zenden naar de wethouder van Volkshuisvesting. Reeds hebben 184 bewoners het verzoek schrift ondertekend Aldabi, 9 v. Recife n. Las Palmas. Altair, 10 te Rosario. Arkeldijk, 10 te Rotterdam Alphard, 10 te Las Palmas. Aludra, 10 te Hamburg. Alwaki, 11 te Rotterdam. Aalsum, 10 v. Hamburg .n Antwerpen. Abbekerk, 11 te Antwerpen. Alderamin, 11 v. Madras n. Colombo. Alhean, 11 te Montevideo. Alphard 11 150 m. N.NO. Las Palmas. Alwaki, 11 te Rotterdam. Amstelveen, 11 te Rotterdam. Arer.dskerk, pass. 10 Finisterre n. Antw. Amstelveen, 11 te Rotterdam verw. Almkerk, 10 te Hongkong verw. Alphard, 10 te Las Palmas verw. Annenkerk, 10 te Hongkong. Aalsdijk, 11 v. Rotterdam n. New York. Akkrumdijk, pass. 11 Bermuda n. Le Havre. Alhena, 12 te Montevideo. Amor, 12 te Rotterdam. Ampenan, 12 te Genua. Averdijk, 10 te New York. Bennekom, 9 v. Cristobal n. Curacao. Boskoop, 9 v. Panamakanaal. Borneo, pass. 10 Guardafui n. Tj. Priok. Boschfontein, 11 500 m. Z.ZO. Suez. Boskoop, 11 te Buena Ventura. Bali. 11 te Semarang verw. Banka, 10 te Port Swettenham. Britsum, 9 70 m. W. Key West. Bandjermasin, 11 te Tj. Priok verw. Baud, 10 rede Panarukan. Barito, 10 te Sorong. Barumun, 11 te Sorong verw. Bantam, 12 te Los Angeles. Blommersdijk, 12 te Rotterdam. Blijdendijk, 11 v. Newport News n. Antw. Bonaire, 12 te Barbados. Britsum, 12 te Houston. Caltex Delft, 12 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 9 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 11 Gibraltar n. Sidon. Caltex The Hague, 11 v. Sidon n. Rotterdam. Congostroom, pass. 11 Las Palmas n. Amsterdam Cottica, 11 te Amsterdam. Cradle of Liberty, 11 te Mena el Ahmadi. Camphuis, 10 te Makassar. Castor, 9 180 m. ZO. New Orleans. Cradle of Liberty, 9 130 m. Z.ZW. Ras al Hada Cistula, pass. 10 Eddystone n. Stanlow. Cleodora, pass. 10 Suez n. Bombay. Dongedijk, 12 te Seattle. Duivendijk, 12 te Londen. Daphnis, 10 v. Pto Plata n. Amsterdam. Delft, 11 te Pta Cardon. Duivendrecht, 11 v. Philadelphia n. Rotterdam Erinna, 11 te Soerabaja verw. Eendracht, pass. 10 Gibraltar n. Haifa. Elizabeth B, pass. 10 Pantellaria n. Londen. Esso Rotterdam, pass. 11 Malta n. Sidon. Falco 10 te Marseille Groote Beer, 9 te New York. Gaasterkerk, 12 te Suez. Groote Beer, 10 te New York. Heemskerk, 10 v. Aden n. Suez. Helicon, 11 te Amsterdam. Hilversum, pass. 11 Gibraltar n. Mena el Ahmadi Hathor, 10 te Alexandrië. Haarlem, 10 te Antwerpen. Hera, 9 800 m. ZW. Flores. Hersilia, 10 te Georgetown. Indrapoera, 11 v. Singapore n. Belawan. Ilos, 11 Ouessant gepass. n. Rotterdam. Jagersfontein, 11 375 m. Z. Walvisbaai. Japara (KRL), 10 v. Port Said n. Rotterdam. Kertosono, 9 v. Kaapstad n. East London. ICota Baroe, 9 v. Port Said n. Genua. Kieldrecht, 11 te Port Said. Korenia, 10 v. Rotterdam n. Curasao. Kota Inten, 10 te New York. Krebsia, 10 op meer v. Maracaibo. Karimata, 10 v. Amsterdam n. Southampton. Katelysia, 10 ten anker bij Pulubukom naar Singapore. Laagkerk, pass. 11 Oostkust Ceylon. Larenberg, 11 v. Bremen n. Dakar. Lawak, 12 te Aden. Leuvekerk, 10 v. Rangoon n. Calcutta. Liberty Bell, 11 v. Mena el Ahmadi. Lissekerk, 10 v. Genua n. Rotterdam. Loenerkerk, 11 te Port Said. Loppersum, pass. 11 lGibraltar n. Port Talbot. Langkoeas, 10 320 m. Z. Ceylon. Lemsterkerk, 10 te Antwerpen. Loppersum, 10 te Almeria. Lekkerkerk, 11 Ouessant n. Port Said. Linge, 11 te Rotterdam. Loosdrecht, 12 te Rotterdam. Limburg, 12 te Beyrouth. HAARLEM EN OMGEVING Op vacantie. De Haarlemse wethouders van Openbare Werken en Volkshuisvesting en van Onderwijs, Kunst-, Jeugd-, Sport zaken en Vreemdelingenverkeer zijn met vacantie. Eerstgenoemde houdt zijn eerst volgend spreekuur op 28 September, de tweede op 6 October, 's morgens om half elf. De jaarlykse zwemwedstrijden in het district Haarlem van de vereniging „De Ne derlandse Padvinders" zijn door de zwem- commissie van het district in overleg met de directeur van Stoop's Bad te Overveen nader vastgesteld op Donderdagavond 13 October. Aan de Bloemendaalse Reddings Brigade en de „Zwemclub Haarlem" is ver zocht medewerking te verlenen. Genootschap Nederland—Engeland. Het programma voor het nieuwe seizoen van de afdeling Haarlem van het Genootschap Ne derland—Engeland is nog niet geheel com pleet. Wel is reeds bekend, dat de eerste lezing zal worden gehouden door dr. Gordon Ostlere, schrijver van „Doctor in the House" en dat mrs. Stirling zal spreken over het onderwerp „Twentieth century British dra matists", professor Palmer over „Man's pro gress and destiny" en kolonel Williams over ,The elephant". Voor de verkiezingen. De heer W. Tho massen, burgemeester -an Zaandam, spreekt morgenavond, Dinsdag 13 September in het gebouw van de speeltuin „Vondel kwartier" in Oud-Schoten voor de afdeling VII van de Partij van de Arbeid te Haarlem. De bijeenkomst wordt met viool- en piano spel en voordracht opgeluisterd. Naar architectuurexpositie. De ontwer per van de architectuurtentoonstelling in de Vleeshal, architect W. van Gelderen, zal op Dinsdagavond 20 September en niet op 13 September, zoals wij aanvankelijk meldden in Brinkmann voor de Haarlemse Kunstgemeenschap een toelichting op de expositie geven. Daarna wordt gezamenlijk een bezoek aan de Vleeshal gebracht. Murena, 10 600 m. W. Adelaide. Madoera, 11 te Belawan. Mataram, 11 te Karachi. Modjokerto, 12 te Aden. Maashaven, 11 te Rotterdam. Maasland, 11 v. Las Palmas n. Santos. Maureen, 10 v. Calabar n. Calcutta. Nestor, pass. 11 Ouessant n. Paramaribo. Molenkerk, pass. 12 Ouessant n. Genua. Nieuw Amsterdam, 12 te Southampton verw. Overijsel, 10 460 m. W.NW. Fremantle. Oberon, 10 te Curacao. Ovula, 10 te Singapore. Orestes, 12 te Curagao. Pendrecht, 12 te Napels. Poelau Laut, 11 te Suez. Prins Willem George Fred., 10 v. Rotterdam n. Chicago. Pygmalion, 10 te Kingston. Polvdorus, 10 te Singapore. Peperkust, 10 v. Antwerpen n. Dakar. Ruvs, 10 te Kaapstad. Rempang, pass. 11 Gibraltar n. Antwerpen. Rotti, 11 v. Colombo n. Djeddah. Rijndam, 11 v. Southampton n. New York. Radja, 12 te Halifax. Samarinda, 10 te Kaapstad. Schelpwijk, 9 v. Harburg n. Pta Cardon. Schiedijk, 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Schelpwijk, pass. 11 Ouessant n. Pta Cardon. Stad Haarlem, 11 v. Newcastle on Tyne naar Sevens Island. Stad Leiden, 11 te Genua. Stad Maassluis, 10 v. Rotterdam n. Narvik. Sloterdijk, 10 te New Orleans Stad Breda, 10 te Emden. Sibigo, 10 te Biak. Stanvac Benakat, 11 te Bangkok verw. Stanvac Selo, 10 te Belawan. Stanvac Talang Akar, 9 v. Sungeigerong naar Soerabaja. Swartenhondt, 10 te Gorontalo. Schiedijk, 10 te Antwerpen. Stentor, pass. 10 Vlissingen n. Amsterdam. Slamat. 12 te Marseille. Tiba, 9 v. Santos n. Antwerpen. Talisse, 12 te Singapore. Tegelberg, 10 te Hongkong. Tjisadane, 10 v. Yokohama n. Nagoya. Trompenberg, 10 te Bremen. Tjiwangi, 10 v. Tj. Priok n. Semarang. Talisse, 10 te Penang. Tankhaven I, 10 te Singapore. Teucer, 12 te Djibouti. Tibia, 11 v. Rotterdam n. Abadan. Van Riebeeck, 10 te Tj. Priok. Van Riemsdijk, 10 v .Singapore n. Belawan. Van Cloon, 10 v. Suez n. Singapore. Waterman, 11 te Melbourne. Weltevreden, pass. 11 Sabang n. Colombo. Westerd^m, 12 te Rotterdam. Willem Ruys, pass. 12 Kp. St. Vincent n. South ampton. Woensdrecht, 12 te Rotterdam. IJsel, pass. 11 Ouessant n. Algiers. Zeeland (KRL), 11 v. Rotterdam n. Tj. Priok. KLEINE VAART Ancora, 10 v. Amsterdam n. Huil. Annie, 10 v. Sunderland te Amsterdam. Arnoudspolder, verm. 10 v. Antw. n. Rotteradm. Anna, 10 v. Rotterdam te Plymouth. Betty, 10 v. Port Talbot te Rotterdam. Bab T, 6 v. Roytta n. Zaandam. Bebox, 10 v. Wasklot te Amsterdam verw. Betty Anne S, 10 v. Rotterdam te Newport verw Barracuda, 10 v. Middelharnis n. Gothenburg. Brouwersgracht, 12 v. Abo te Amsterdam verw. Bergsingel, verm. 10 v. Drogheda n. Swansea. Casana, pass. 10 Goeree n. Gothenburg. Corrie B, 10 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Duiveland, 10 v. Dover te Rotterdam. Express, 10 v. Middlesbro te Rotterdam. Evertsen, pass. 10 Vlissingen n. Ahus. Elizabeth Roorda. verm. 10 v. Delfzijl n. Tunadai Egbert Wagenborg, 10 v. Amsterdam n. Skutskai Eibergen, 11 v. Bastia te Dundalk verw. Fivelborg, 10 v. Vlissingen n. Gothenburg. Flevoland, 10 v. Rotterdam n. Kingslynn. Frans Bohmer, verm. 11 v. Lowestoft n. Teign- mouth. Fedala, 10 v. Liverpool te Rotterdam. Gaasterland, 10 v. Harlingen n. Goole. Greta, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Harold, 11 v. Hamburg te Zwijndrecht verw. Hartel, verm. 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Heemraadsingel, 11 v. Port Talbot te Antw. Haskerland, 10 v. Harlingen n. Leith. Ida Pieter, 10 v. Middlesbro te Rotterdam. Import, 11 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Jaba, 10 v. Colchester n. Rotterdam. Joost, 9 v. Domsjo n. Kramfors. John M. 10 v. IJmuiden te Kirkcaldy verw. Koningin Juliana, 10 100 m. N. Kp. Vilano. Kaap Falga. 9 te Dordrecht. Kaap St. Vincent, 9 v. Kopmanholmen n. Rot terdam. Kemphaan, pass. 10 Brunsbüttel n. Hull. Larix, 7 te Mantyluoto n. Yxpila. Marcella, pass. 10 Trondheim n. Genua. Martien, pass. 10 Brunsbüttel n. Helsinki. Mathew, 10 v. Krimpen te Varberg verw. Markab N, 11 v. Ceuta te Dublin verw. Midas, 10 v. Rotterdam n. Famagusta. Mynelis, pass. 11 Kielerkan. n Zaandam. Mypuck, 10 v. Boston te Maassluis. Meike, pass. 10 Vlissingen n. Gent. Midsland, 11 v. Leith te Rotterdam verw. Mutatie, 6 v. Kopenhagen n. Stettin. Nieuwland, 10 v. Rotterdam n. Grangemouth Neeltje B. 10 v. Vestervik te Zaandam. Nottingham, 10 v. Rotterdam n. Boston. Noorderhaven, 10 v. Gdansk te Londen verw. Nautic, 10 v. Hamina te Oostende. Navis, 10 v. Londen te Rotterdam. Olwe, pass. 10 Vlissingen n. Londen. Plato, 9 v. Asd n. Kopenhagen. Procyon, 10 v. Amsterdam n. Londen. Paloma. 10 v. Gdansk te Londen vei-w. Paris, 10 v. Rouaan te Rotterdam. Pavo, 6 te Zaandam Ponza, 8 te Rotterdam. Rio, 10 v. Amsterdam n. Utrecht. Rose Marie, pass. 10 Brunsbüttel n. Rotterdam. Silvretta, 10 v. Rotterdam n. Malmö. Surte, 10 v. Amsterdam n. Goole. Spurt, 10 v. Goole te Schwartzenhuette. Sonsbeek, 10 v. Rotterdam n. Bremen. Swift, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Tilly, 6 te Skoghall. Tinda, 10 v. Rotterdam n. Scheveningen. Triton, 10 v. Belfast te Dublin. Vlieland, 10 v. Parijs te Rotterdam. Vindicat Atque Polit, 10 v. Newport Mon te Antwerpen. Westpolder, verm. 10 v. Lissabon n. Antw. Wiema, 10 v. Ipswich te Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburgh, pass. 9 Brunsbüttel n. Leningrad met baggermolen. Ebro, 10 te Drontheim. Goeree, 10 v. Le Havre te Rotterdam m. ponton Oceaan, 9 370 m. N. Madeira met zuiger Zwarte Zee, 10 v. Melbourne n. Sydney.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3