NYGEN LIVORNO Bijzonder Kerkewerk te Heemstede brengt filmreprises en toneel E. G. J. v. d. WERFF en ZOON „Puck" speelde voor de jeugd Wie is wie?" van Cas Baas B Sociëteit Teisterbant opent het seizoen met Van Looy-avond Haarlems Dagblad Duyvis' Inbraak bij Brocades te Haarlem Lezingen van heren Schutte en Bomans Aanmeldingsformulier fA 9 GENERAL TIRE voor personenwagens GENERAL TIRE Van Leeuwen kampioen individuele dressuur Diefstallen van dames tasjes in de kerk Lxamens Ruim 3500 gulden vermist Jeugdschaaktournooi van „Rolland" om H.D.-beker Hinderlijk loof- moet verdwijnen .n Burgerlijke Stand van Bloemendaal MATRASSEN-REPARATIE uitsluitend Uitspraken rechtbank Burgerlijke Stand van Haarlem P. H. Kalf kwart eeuw bij Haarlems Dagblad Bibliotheek in Jeugdhuis te Bloemendaal Handenarbeidcursus met zestig leerlingen gestart Ga óók over op DUBEC „TREND „aar Orient Bloemendaalse Schaakclub hield jaarvergadering ADVERTENTIE 11 Als onderdeel van de viering van het tien jarig bestaan van het ook Bloemendaal en Heemstede omvatten de district Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschap werd Woensdagavond door de toneelgroep „Puck" de première gegeven van „Wie is wie?" door Cas Baas, een blijspel voor de leeftijdsklasse van veertien tot achttien jaar. Nu is dat geen gemakkelijk publiek dm te bedienen, daar het immers in het openbaar zijn kinder lijkheid niet graag meer belijdt en aan de problematiek der volwassenen nog niet toe is. Te oordelen naar de reacties uit de stampvolle zaal heeft de schrijver echter de gulden mid denweg naar het suc ces gevonden. In ver gelijking met zulke voor het theater be werkte bakvissenro- mans als „Een Zo merzotheid" of „Joop ter Heul" kan men zelfs van een gezonde aanwinst spreken. Het is een blijspel, dat niet veel preten ties heeft, gelukkig ook geen paedagogi- sche. Het thema van de verwisseling van tweelingen is al zo oud als de toneelschrijf kunst en onder meer dank zij Erich KÉist- ner ook in de bioscoop doorgedrongen. Bij de thans vertoonde variatie denkt men even aan de comedie „Per Luchtpost" van Norman Krasna, maar het is helemaal mijn bedoeling niet om de auteur van ge brek aan oorspronkelijkheid te beschuldi gen. In de eerste plaats is dat niet zo be langrijk en verder moet trouwens met vreugde worden geconstateerd, dat er vol doende originaliteit steekt in de frisse, le vendige dialogen Het is niet te verwon deren dat Cas Baas, een lang niet onbe gaafde acteur zijnde, de specifieke moge lijkheden van het toneel handig heeft uit gebuit, doch daarin schuilt geen reden om deze kwalitiet te kleineren, Integendeel. Het plezierige van deze vermakelijke geschiedenis over een gecompliceerde lo geerpartij in een gemoderniseerde boer derij in de bloeiende streek tussen de grote rivieren, vloeit mede voort uit de natuur lijkheid der luchthartig in het geding ge brachte sentimenten. Naar enige diepgang in de karaktertekening moet men niet zoeken. De optredende personen beant woorden innemend aan de algemene, op pervlakkige kenmerken van de typen die zij vertegenwoordigen. Zo maakt men ken nis met de gevoelige en in ku^st belang stellende Marja, die in de plaats van haar in alle oprechtheid en uit overmaat van plichtsbesef saaie verloofde poëtische brie ven schrijft aan diens Amerikaanse cor respondentievriend, waardoor een menigte verwikkelingen ontstaat als deze onver wacht voor twee weken op bezoek komt. Maar alle tumult wordt uiteindelijk tot bedaren gebracht doordat haar huishou- ADVERTENTIE De enige autoband met Sterker dan staal. Zonder binnenband. Zelfreparerend. Unieke O-Ring sluiting. Sneller stoppen. Minder slijtage. De beste anti-slipband van Europal NYGEN - nu ook in General vrachtwagenbanden /K4& wez-weg/éwiZÏ Tijdens de Utrechtse paardendagen heeft de heer J. van Leeuwen van „Kapitein Van der Wal" uit Hoofddorp met „Hanan" het kampioenschap individuele dressuur (zware klasse) van de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Rijvereni- gingen behaald. De vereniging „Ritmeester De Kruyff" uit Halfweg werd tweede in de afdelingsdressuur (midden klasse) achter de „Oranje Ruiters" uit Willemstad. Op deze foto zijn alle medewerkenden aan de opvoering van „Wie is wie?" van Cas Baas verenigd. Men ziet van links naar rechts: Piet Romer, Leen Jongewaard, Pirn Mallan, Eric van der Donk en Greetje Feldmann. delijk ingestelde tweelingzuster Olga zich van ganser harte over de versmade boek houder ontfermt. Betalve het in amoureu ze perikelen verstrikte viertal zijn er dan nog broer Dick met zijn mannelijk supe rioriteitsgevoel en een gevaarlijke knobbel voor techniek, benevens een lieftallig nichtje uit Amsterdam, dat alleen maar dient om tegen te praten en geen rol van betekenis speelt. „Puck" begint plezier te beleven van de jonge kern, die men enige tijd geleden uit amateurs en ongeschoolde talenten is gaan vormen. In vergelijking met hun gediplo meerde collega's hebben zij nog wel wat te leren, maar wat zij doen is ruimschoots acceptabel. En dan hun enthousiasme! Ik kan mij niet herinneren ooit met zoveel aanstekelijke en toch beheerste geestdrift voor de jeugd te hebben zien toneelspelen. Het was werkelijk een verkwikkende er varing. Wat een tempo - en zonder dat de verstaanbaarheid daar een moment schade door leed. In de allereerste plaats moet Piet Römer worden genoemd, de onkreuk bare plichtsbetrachter die met houterige bewegingen vooruit wil in het leven, waaraan hij slechts de bescheiden eisen stelt, die binnen zijn mogelijkheden liggen. Dat was een heerlijk compleet type, uit een olijke verstandhouding geboren, ko misch werkend ook door allerlei goed ge plaatste détails. Pim Mallan voldeed mij als Olga meer dan als Marja, die wat kleur loos bleef, maar deze moeilijke dubbelrol was toch wel een knappe prestatie. Leen Jongewaard jongleerde als de onfortuin lijke knutselaar niet alleen met draden en stopcontacten, maar even behendig met zijn vaak zeer grappige tekst. Greetje Feld mann was nicht Liesbeth en Eric van der Donk de zoveel verwarring in de gemoe deren stichtende Amerikaan van Neder landse afkomst. Een groot deel van de hierboven zo kwis tig uitgedeelde lof moet waarschijnlijk overgeheveld worden naar Egbert van Paridon, die dit stuk met vaart en fantasie regisseerde. Herman van Elteren maakte het kleurige décor. Ik moet eerlijk beken nen, dat ik mij met „Wie is wie?" kinder lijk heb vermaakt. DAVID KONING. Zijn de Joden geheel Israël Luistert 16 September 19.45 u. (V.P.R.O.) naar de lezing van: De Bond Nederlands Israël. Indien U meer over dit hoogst belangrijke en actuele onderwerp wenst te weten, kunt U inlichtingen en gratis litteratuur krijgen bij: H. J. BARENDREGT, Seer. B.N.I., Noorderhavenkade 22b, Rotterdam. Tevens kunt U bestellen het boek „In Bondgenootschap met God" door Alfred Holland a 3.25 (372 blz.) franco per post na storting op giro 86292 t.n.v. M. C. de Jong, Roerstr. 119 II, A'dam-Z. Bij de boekhandel is verkrijgbaar „Gods Plan met de Wereld". Uitg. Van Stockum en Zn., Den Haag. Prijs f4.50 (198 blz.). In de op 7 Juli geschorste zaak tegen de 26-jarige J. C. D., die verdacht wordt van een serie diefstallen van damestasjes uit kerken, eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank hedenmorgen 8 maan den gevangenisstraf met aftrek. Het rap port van de psychiater heeft geen nieuw licht op de zaak geworpen, maar de ver dediger, mr. C. F. M. van Koppen, zeide dat dit een voorwaardelijk gedeelte van de straf niet uitsluit. Hij bepleitte een gecom bineerde straf. Amsterdam Gemeentelijke universiteit. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld: „Oorlog in een primitieve maatschappij" de heer J. V. Jansen, geboren te Kota Radja; op proef schrift getiteld: „Polynesische migraties" mevronuw C. H. M. Beeren—Palm, gebo ren te Medan. Geslaagd voor het kerkelijk examen: J. H. J. B. Austie, L. J. R. Ort, J. H. Scheffer en C. Nauta. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen psychologie: mejuffrouwv M. E. Stegeman, Utrecht. ADVERTENTIE Giet in het midden van een bord gebonden tomatensoep een scheutje Duyvis' Livorno. Lekker en feestelijk. Prijs 98 cent per fles. Woensdagavond is voor elf uur een in braak gepleegd in het kantoor van de Ko ninklijke pharmaceutische fabriek Broca des-Stheeman en Pharmacia N.V. aan de Gonnetstraat in Haarlem. Na forcering van de safe heeft men twee geldkistjes ont vreemd, waarin zich een bedrag van on geveer 3500 gulden en vijftien tot vijfen twintig gulden aan wisselgeld bevonden. De diefstal werd omstreeks elf uur ont dekt door de naast het kantoor wonende bedrijfsleider, die de ronde kwam doen en de kluisdeur sluiten. Zijn aandacht werd getrokken door het op een kier staan van een weinig gebruikte deur aan de achter zijde, welke dient voor de expeditie van zeer grote partijen goederen. Toeri hij in de kluis kwam, waarvan de toegangsdeur met het oog op die avond nog verrichte kantoorwerkzaamheden nog niet was afgesloten, merkte hij, dat een licht metalen deurtje in de safe geforceerd was en dat de zich daarin bevindende geldkist jes verdwenen waren. Er is tot ongeveer half negen op het kan toor gewerkt, zodat men veronderstelt, dat de inbraak daarna gepleegd moet zijn. Het onderzoek is in volle gang. Op de Woensdagen 21 en 28 September en 5 October zal de schaakclub „Rolland" haar negende jeugdschaaktournooi houden. Ge speeld wordt om de Haarlems Dagblad Wis selbeker. De wisselbeker is thans in het bezit van de winnaar van het Rolland Jeugd schaaktournooi 1954: Hans Happel. "■'-•"endien is de winnaar van het tournooi gerechtigd mede te spelen in de wedstrijden om het jeugdkampioenschap van de Noordhollandse Schaakbond. Evenals in vorige jaren wordt in kwartet ten gespeeld; de winnaars van deze kwar tetten spelen naar gelang het aantal deel nemers in één of meer groepen om de wisselbeker en overige prijzen. De wed strijden der kwartetwinnaars worden even eens op de Woensdagen, direct volgend op de data der voorronden, gespeeld. ADVERTENTIE In de Haarlemse sociëteit Teisterbant was gisteravond de eerste van de twee wekelijkse Woensdagavondbijeenkomsten van het sociëteitsjaar 19551956. De heren Godfried Bomans en L. H. H. Sghutte spraken op deze aan Jacobus van Looy ge wijde avond; de eerste over Van Looy als schrijver, de tweede over de schilderkunst van Van Looy. Beide sprekers hadden een half uur ter beschikking. De heer Schutte beperkte zich tot de vraag of de uitzonder lijke figuur Van Looy terecht of ten on rechte tot de impressionnisten gerekend wordt; de heer Bomans besprak het men selijk klimaat van Van Looy en hoe dat zijn schrijverschap beïnvloedde, waarbij inzonderheid de trilogie Jaapje, Jaap en Jacob voorwerp van onderzoek was. Nadat de president mr. J. M. Landré en kele huishoudelijke mededelingen had ge daan, de benoeming van prof. Otto de Kat had gememoreerd en de komst van Pata- chou (winnares van de Prix de Teister bant) had aangekondigd namelijk vóór Kerstmis kreeg de heer Schutte het woord. De De heer Schutte stelde, dat het im- pressionnisme als woord wel een vast staand begerip is, maar dat het als stro ming dus zoals het vorm heeft gekre gen in kunstwerken een zeer veelomvat tende is. Hij onderscheidde dan ook de baanbrekers en het goede niveau van de middelmaat, die een periode bepaalt en welke die baanbrekers juist mogelijk maakt. Hij zag een verwantschap van de schilder Van Looy met vele Franse impressionisten van dat niveau van de middelmaat, dat im mers vele zeer goede en knappe schilders rijk is, ook al plegen die te lijden onder het misverstand, dat veelal in „baanbre kers en hoogtepunten doet denken". Van Looy had dan ook meer verwantschap met die Franse schilders van de middelmaat dan met Hollandse impressionisten als Ver ster, Witsen en Breitner, die verwant zijn aan de baanbrekers van het Impressionis me. Zo kwam de heer Schutte tot de con clusie, dat Van Looy een typische impres sionist is, als men dat begrip niet beperkt tot de baanbrekers-vormen, en als zodanig Frans aandoet hoewel hij zich onderscheidt van de grote Franse baanbrekers, die in het Nederland van Van Looy's tijd zóveel grote navolgers hadden. Daarom is Van Looy, zei de heer Schutte, ondanks typische Hol landse eigenschappen toch niet typisch Hol lands in een tijd, dat de Franse groten er zo'n navolging hadden. „Van Looy behoort tot de generatie, die de nieuwe impressio nistische techniek gebruikte voor eigen doelstellingen". Godfried Bomans verklaarde de schrijver Het ligt in het voornemen van. de Rlpe- mendaalse politie scherp te gaan toezien op de naleving van de verordening, waarin in het belang van de veiligheid van het verkeer is bepaald, dat er geen takken of uitzicht belemmerend loof over de weg hangen. Men heeft geconstateerd, dat dit op vele plaatsen in de gemeente, waaronder kruispunten, het geval is. GEBOORTEN: J. A. Quant—Witte, z.; G. M. Th. NieuwpoortWijninga, d.; D. H. van der Geest—Kroon, d.; W. Knoef—Marbus, z. ONDERTROUWD: B. H. H. Roelvink en J. D. Thomas; A. H. de Vries en P. Vinger- hoets. GEHUWD: B. van het Kaar en M. H. Wig man; E. Tillema en A. M. Boone. De commissie voor het bijzonder kerke werk van de Hervormde gemeente te Heemstede heeft haar plannen voor het komende winterseizoen voltooid. Het sei zoen wordt Donderdag 29 September ge opend met een gemeenteavond in het Her vormd Jeugdhuis aan de Herenweg. Hier bij zal ds. Adr. Oskamp het zendingsaspect van het bijzonder kerkewerk bespreken, waarna dr. H. Visscher een causerie houdt over het onderwerp „Bijzonder Kerkewerk en film". Aan deze avond verlenen mede werking het BKW-koor onder leiding van de heer H. Jens en de heer M. du Lion uit Zwammerdam. Mevrouw H. BarnardDe Graaff zal enige piano-soli spelen en me vrouw C. I. NiemeijerVan der Wall zal declameren. De film over Maarten Luther zal door de commissie in Heemstede worden vertoond met telkens twee avondvoorstellingen in het Minerva Theater op Maandag 24 en Don derdag 27 October. Dinsdag 25 October wordt 's middags de film voor de jeugd ver toond. De overige reprises bestaan uit „Grazige weiden" (Donderdag 24 Novem ber),' „Jeu interdit" (Donderdag 16 Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Februari 1956) en „The River" (Donder dag 8 Maart). Onder auspiciën van het Nederlands Bij bel Genootschap en naar aanleiding van de Hervormingsdag op 31 October spreekt professor M. Kooyman Woensdag 2 Novem ber in de Gereformeerde kerk aan de Koe- diefslaan over „De bijbel in ons volks leven." Daarna zal nogmaals de film „Maarten Luther" worden vertoond. De heer Junius Ingermann spreekt Don derdag 19 Januari in het Minerva Theater over „Albert Schweitzer", een lezing die door lichtbeelden wordt geïllustreerd. De Kerstnachtdienst wordt Zaterdag 24 December gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Koediefslaan, met medewer king van het kerkkoor onder leiding van Paul van Westering. Het Paasmorgenappèl, georganiseerd door de gezamenlijke kerken, is bepaald op Zon dag 1 April in de Hervormde kerk aan het Wilhelminaplein. Het Kerstspel zal Woensdag 21 December worden opgevoerd in het Minerva Theater; Dinsdag 20 December zal het in de aula van het Christelijk Lyceum aan de Leidsevaart te Haarlem worden gegeven. De regie be rust weer bij Wim Paauw. Het programma wordt Woensdag 18 April gesloten met een toneelavond in het Mi nerva Theater. De spelgroep van het BKW geeft, eveneens onder regie van Wim Paauw, voor de pauze een opvoering van een, nog nader te bepalen klucht van Molière. Na de pauze volgt dan een voorstelling van „Judas," een lekenspel door Hubert Gignoux, in de vertaling van H. Albach. ADVERTENTIE Bijvulling alléén met prima JAVA KAPOK. In één dag retour. v. Marumstr. 18 - Werkplaats no. 5. Tel. 18900 Helihaven Den Haag. Een terrein van 150 bij 130 meter aan de Carel Reinierskade in het Haagse Bezuidenhout zal worden in gericht als landings- en startterrein voor hefschroefvliegtuigen. ADVERTENTIE contant De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de eenenvijftigjarige timmerman-kamerver huurder J. P. W., die zich te verantwoorden heeft gehad wegens bedreiging met een klewang; hem was poging tot of bedreiging met doodslag ten laste gelegd. Op een avond van 3 Juni vervoegde zich een zevenëntwintigjarige bouwvakarbeider aan de woning van W. met het doel zijn aan staande echtgenote te bezoeken, die daar een kamer had gehuurd. De kamerverhuur der had bezwaren, waarna de bezoeker het huis verliet. Deze werd daarop boos en wierp een fiets door het raam van de wo ning. De kamerverhuurder kwam naar buiten met een klewang en dreigde hier mee. De rechtbank legde W. een gevan genisstraf van twee maanden op, met af trek van voorarrest; hij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De drieëntwintigjarige chauffeur J. Th. P. K., verdacht van diefstal en verduiste ring van geld ten nadele van een reiskas van een jeugdclub, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest, waarvan vier maan den voorwaardelijk. HAARLEM. 14 September 1955 ONDERTROUWD: 14 Sept., L. S. Kouwen- hoven en M. C. M. Raadschelders; H. Voer man en S. M. Th. Lindeboom; P. H. J. Goudriaan en M. J. van Ravensberg; J. A. Schouten en B. C. Willemse; G. Nipshagen en M. C. Slebe; F. J. van Leuven en J. L. Adamse; B. van de Haar en B. Chr. Strin ger; J. M. Handgraaf en A. M. A. Coppens; F. Jansen en G. P. Cammenga; F. Korzelius en J. Seebregts; B. A. P. Winnubst en P. M. Jansen; F. Eshuis en W. S. Steenhoek; D. H. van den Ham en H. van Tongeren; A. Baas en B. de Groot; G. Rozendaal en G. Thijs- sen; J. J. Hartevelt en S. C. Zoetemelk; G. Verburgh en W. A. H. Leferink; M. Botte lier en C. E. van Alphen; J. van Loosen en A. M. Loerakker; A. J. de Blom en G. Beverdam. GEHUWD: 14 Sept., W. B. Böhm en A. Th. Zandbergen; A. A. van de Pas en J. J. P. Maat; J. C. Blom en A. H. S. Smit; W. M. van den Eijkhoff en P. P. van Leeuwen; T. Kulk en H. van der Sluis; S. H. Mulder en G. J. M. Kilian; P. W. Botellho en D. J. Ponder; G. W. A. Martens en W. van Keu len; H. J. Kamper en J. Sombroek; J. Kuil- boer en M. A. Cassé; Th. J. Kouwenhoven en S. Herdér; D. K. Bosman en D. H. van der Velden; A. Cramer en W. Ch. M. E. van Loon; P. A. Markman en J. Krikke; H. Rab- bers en W. C. Dingenouts. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept., H. D. Lagendijk—Plomp; J. de Jong—Meijer; A. Spieringsde Vilder: O. C. N. Touloumtzog- louBijvoet; M. J. Westermanvan Slooten; A. J. WientjensWempe; M. IJsselmuiden—- van Worcum; H. RooslootSchouten; J. S. H. Steinhauzerde Vries; J. G. Zalm Laatsch; 14 Sept., B. Chr. O. de Boer Dooyewaard; C. M. WarnersKottman. BEVALLEN van een dochter: 10 Sept., J. van der NagelErbrink; 12 Sept., N. Mus- Bot: 14 Sept., J. M. van Eekvan Eijndt; A. J. MozerDijkshoorn. OVERLEDEN: 12 Sept.. B. A. Nieuwkoop, 83 j., Westerhoutpark; G. Wezenaar, 84 j., Junoplantsoen; M. van den BergHout, 67 j., Haarlemmerliedestraat; 13 Sept., H. van den Bosch, 83 j.. Waldeck Pyrmontstraat; K. van der Duin, 72 j., Crayenesterlaan. De heer P. H. Kalf is hedenmorgen ten kantore van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant gehuldigd vanwege het feit, dat hij thans 25 jaar in dienst is van het bedrijf. In een bijeenkomst van di rectie en personeel is de jubilaris namens de directie toegesproken door de heer F. W. Peereboom, die in het kort de rijk ge- variëerde loopbaan van de heer Kalf schet ste: zijn aanstelling op de advertentie afdeling, waar hij werd belast met het opnemen van advertenties per telefoon, zijn benoeming tot chef van de abonne mentenafdeling en na de oorlog zijn aanstelling tot advertentievertegenwoor diger, in welke veeleisende functie hij nog steeds werkzaam is tot volle tevredenheid van de directie, aldus de heer Peereboom. De directeur bood de heer Kalf als jubi leumgeschenk een vloerkleed en een ka- mermat aan. Namens het personeel bood de heer I). A. J. Spek de jubilaris zijn gelukwensen aan. Hij roemde diens vriendschappelijke omgang met de naaste collega's en bood, namens het personeel, een tafel aan. In zijn dankwoord zei de heer Kalf, dat hij gedurende deze vijfentwintig jaar met plezier voor het bedrijf heeft gewerkt; hij bracht allen dank voor de vriendelijke woorden en de geschenken. Kwart eeuw bezorger Ook de heer E. M. Hoogkamer werd he denmorgen gehuldigd en wel voor het feit, dat hij een kwart eeuw als bezorger in dienst is van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant. Zijn werkzaamheden liggen voornamelijk in Aerdenhout. Dc heer Hoogkamer werd vanmorgen in de directiekamer toegesproken door de heer P. W. Peereboom, die hem een geschenk in enveloppe aanbood. De reeds vele jaren bestaande biblio theek van de vereniging voor Jeugdwerk in Bloemendaal begint op Vrijdag 16 Sep tember het nieuwe lesjaar. Dit is veertien dagen later dan in andere jaren, als gevolg van een ziekte van de bibliothecaris de heer W. van der Hoef. Voor niet ingewijden zij nog eens vermeld dat de vereniging, behalve vele boeken voor zes tot achttien jarigen, ook beschikt over achthonderd boeken voor volwassenen. Bovendien is er een nieuw supplement verschenen dat on geveer honderd titels bevat. De zomer- vacantie is bovendien gebruikt om oude boeken op te knappen. Evenals in de vorige jaren wordt de bi bliotheek gehouden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan en is de bibliotheek ge opend op Maandagavond van half zes tot half zeven, en op Vrijdagavond van half zeven tot half acht. Men kan niet meer dan twee boeken per week lenen. Voor de zes tot achttienjarigen bedraagt het leesgeld vijftig cent voor het hele sei zoen en voor volwassenen één gulden. Dit leesgeld is dus gelijk gebleven aan het vorig jaar. Van Looy vanuit diens grote isolement, dat tot gevolg had dat de kunstenaar zijn kunst vanuit zichzelf moest scheppen, aldus de vruchtbaarheid van het conflict met de bui tenwereld missend dat juist voor een schil der zo noodzakelijk is. De schilder die zich zelf wil uitdrukken zonder dat te doen naar het gegeven der buitenwereld verricht een typisch litteraire bezigheid, zei de heer Bo mans. Hij constateerde dan ook een verar ming in het werk van de schilder en een verrijking van de schrijver, na het tijdstip van Van Looys huwelijk met Titia van Gel der, wier aardse middelen hem in staat stelden tot een groot isolement. „Weliswaar is het isolement ook voor een schrijver niet goed, ook die heeft het conflict nodig". Van Looy bereikte dan ook zijn grootste hoogte in zijn trilogie, waarin hij immers terug greep op zijn kinderjaren, waarin hetgeen hij in zichzelf en los van de buitenwereld bezat, zichzelf voldoende was. De heer Bo mans vermoedde dat Van Looy een zeer groot schrijver geweest zou zijn als hij niet zo eenzaam geleefd had maar geprofiteerd van de buitenwereld. „Maar de trilogie is een prachtboek, dat door geen enkele soortge lijke onderneming te benaderen is", zei de heer Bomans. Na de beide inleidingen volgde een fris debat, waarin de heren Van Dis, Schutte, Rijder, Breure en Franke de waarde be twistten, die de heer Bomans aan Van Looy's eenzaamheid had gehecht. Het werd een debat, waarin meer de kwantiteit van die eenzaamheid werd besproken, dan de kwaliteit ervan het uitgangspunt van de heer Bomans bestreden. Woensdagavond had in het clubhuis „Naast d'Appelaar" de eerste lesavond plaats van de nieuwe cursus van de vere niging voor handenarbeid. Dit jaar zal men zich evenals het vorige seizoen bezig houden met de opleiding voor het handen arbeid- diploma voor jeugdleiders (sters) en opnieuw is de belangstelling voor deze lessen gestegen. Vorig jaar namen name lijk dertig dames en heren aan de cursus deel en dit keer heeft men reeds zestig leerlingen ingeschreven, hetgeen uiteraard talrijke organisatorische moeilijkheden met zich meebracht. Men heeft echter overal een oplossing voor gevonden zodat men vol goede moed aan de lessen kan be ginnen. Zes docenten zullen nu eenmaal in de week les geven in niet minder dan vijf tien vakken, zoals bijvoorbeeld knippen en scheuren, hout- en leerbewerking, boek binden en touw- en plasticwerk. De cursussen worden gehouden in de voormalige ambachtsschool in de Kamper- straat, de Wethouder Westerveldschool in Haarlem-Noord en in het clubhuis „Naast d'Appelaar" in de Damstraat. De leiding van dit clubhuis ging namelijk van het standpunt uit, dat gevormde jeugd- leiders(sters) van het grootste belang zijn voor het clubhuiswerk en daarom stond men spontaan twee lokalen af om de han- denarbeid-leerlingen de gelegenheid te geven de lessen te volgen. Aangezien er nog steeds aanvragen van adspirant-leer- lingen bij de leiding binnenkomen, ver melden wij nog even het adres van de secretaris de heer P. Speelman, Merwede- straat 1, Haarlem-Noord. ADVERTENTIE de heerlijke zachte, Egyp tische cigaret. Dubec is een „bevrijding" Niet voor niets rTN' In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal heeft de Bloemendaalse Schaakclub Woensdagavond de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden, die in een wel zeer vlot tempo werd afgewerkt. Bij de bestuursverkiezing werden de drie bestuursleden, de heren J. Lankamp, voor zitter; R. Verberne, penningmeester; en P. Rotteveel, wedstrijdleider, bij acclamatie herkozen. Het bestuur blijft dus ongewij zigd en bestaat verder uit de heren H. W. Hogenbirk, secretaris; W. F. Cramer, twee de penningmeester; J. P. van Beem, materi aal commissaris en J. R. Jansen. Door het terugtrekken van enige Am sterdamse clubs uit de Noordhollandse schaakbond zijn aan het einde van het vorige seizoen zowel „Schaaklust" uit An- dijk als het eerste tiental van de Bloemen daalse schaakclub die promotiewedstrij den tegen elkaar moesten spelen voor één plaats in de overgangsklasse beide van de eerste naar de overgangsklasse, de hoogste afdeling in de Noordhollandse schaakbond, gepromoveerd. Het tweede en derde tiental zullen in het komende sei zoen uitkomen in de derde en vierde klasse van de Noordhollandse schaakbond. Door dat enige leden uit de gemeente vertrokken heeft de Bloemendaalse schaakclub, die volgens het jaarverslag van de secretaris vierenveertig leden telt, wel enige ver sterking nodig.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11