Motie in Tweede Kamer voor handhaving huwende ambtenares Weerbericht r Adenauer verdedigt accoord van Moskou tegen critici Oost-Duitsers pogen Adenauers verdienste te roven li Een probleem waarover in de Kamer en ook in de ministerraad verschil van inzicht bestaat Taptoe op de Dam Haarlemmer gedood bij ongeval op onbewaakte overweg Koningin Juliana zal Puerto Rico bezoeken Weer complot tegen Perón ontdekt Diplomatieke banden met Sovjet-Unie versterken positie van het Westen Vrijlating der gevangenen aangediend als het werk van president Pieck Honderdduizend Duitsers nog in de Sovjet-Unie Het woord is aan Plan van Eden voor ontwapening Rusland schenkt wapens op verzoek van Oostenrijk Grenzen getrokken Millioenen kinderen in de tropen ernstig ondervoed Delegatie vertrokken Adenauer hield persconferentie Brits-Russisch contact over Indochina Argentijnse oppositie blijft moedig Weerrapport it ié- si 70e JAARGANG No 59 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 299e JAARGANG No 210 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- IS 1 IAg IVerschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor I 1 m 9 Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. I li j J lil I V j J j j L J I V 1 l J franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15205. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLE M SCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De huwende ambtenares, die nog geen 46 jaar is, wordt als regel ontslagen. Alleen in individuele gevallen kan daarop een uitzondering worden gemaakt. Ieder geval wordt apart beoordeeld. Bij Koninklijk Besluit van 13 September is bepaald dat ook bepaalde ambten, groepen van ambten of groepen van ambtenaren kunnen worden uitgezonderd. Mej. T e n d e 1 o o (P.v.d.A.) interpelleerde hierover gisteren in de Tweede Kamer en zei dat de regering met haar jongste besluit achter de maatschap pelijke ontwikkeling aanhinkt. „De staat heeft er niets mee te maken of de huwende vrouw wil blijven werken", riep zij uit. „Daarover moeten de echtgenoten in onder ling overleg beslissen". Mede namens de VVD-fractie diende zij een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de voorschriften te herzien, omdat het niet op de weg van de staat ligt de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden. Volgende week zal over deze motie worden gestemd. De PvdA, de VVD en de CPN stemmen met deze motie in. Mej. De Vink (KVP) en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (CH) kunnen het aantal stemmen voor de motie op 47 brengen. De toevallige afwezigheid van enkele leden zou dus over het lot van de motie kunnen beslissen. Het rijk nam de gehuwde vrouw altijd wel in dienst wanneer men haar nodig had, maar het ontslag kwam altijd aan de orde wanneer men bezuinigen moet, aldus mej. Tendeloo (PvdA). Dan zei men dat de gehuwde vrouw in haar gezin thuishoort. Het jongste Koninklijk Besluit berust nu op de overweging „dat het wenselijk is de regeling aan te passen aan de in de prac- tijk gebleken behoeften". Waar is nu het beginsel? vroeg mej. Tendeloo. Waarom laat men de gehuwde vrouw zelf niet kie zen? Voor de vrouw in overheidsdienst blijft er bestaansonzekerheid heersen, die zal voortduren totdat zij haar vrijheid van bestemming zal hebben bereikt. Een be stemming die niet door de overheid moet worden bepaald, maar door haar zelf in overleg met haar man, aldus mej. Tende loo. „De Staat moet beslissen" Minister B e e 1 stelde hier tegenover dat de staat als werkgever moet beslis sen of het dienstbelang niet wordt ge schaad door de gehuwde staat van de vrouw. Daarom kunnen beperkende bepalingen bij huwelijk niet worden gemist. Overigens bestaat er omtrent het probleem van de gehuwde ambte nares verschil van inzicht, ook in de ministerraad. Overeenstemming is vrijwel niet te verkrijgen. Daarom is een tussenoplossing gekozen. De minister kon nog niet zeggen welke groepen onder de uitzonderin gen zullen vallen. Het nieuwe Konink lijke Besluit zal zeker consequenties hebben voor het onderwijs. Minister Beel was van mening dat de bestaans zekerheid groter is geworden omdat vroeger uitzonderingen individueel werden toegestaan en nu bepaalde groepen weten waar zij aan toe zijn. In de avondvergadering betoogde mevrouw F o r t a n i e r-D e Wit (VVD) dat in de practijk blijkt dat het rijk nu en dan, als er behoefte is aan arbeidskrachten, de ge huwde vrouw een vaste betrekking wil ge ven. Maar dan moet zij bij ontslag ook de zelfde rechtspositie hebben als de man. Wat is de rechtsgrond voor ontslag bij hu welijk van de vrouw? vroeg de heer Wei ter (KVP). Het Koninklijk Besluit is niet van deze tijd, want door dergelijke maat regelen zal de vrouw zich niet in de keuken laten terugdringen. Mevrouw L i p s-0 d i- n o t (CPN) noemde het Koninklijk Besluit in strijd met de rechtsgelijkheid van man en vrouw. Ook jkvr. Wttewaal van Sto et wegen kon als eenlinge van de CHU met de bejegening van de huwende vrouw niet accoord gaan. Mevrouw Forta- nier-de Wit had tevoren reeds uiteengezet dat het aantal werkende gehuwde vrouwen altijd klein zal blijven. Van de 950.000 wer- er 18.700 gehuwd. Daarvan werkten er 152.000 in eigen bedrijf. Dr Stokman (KVP) erkende dat in het buitenland de arbeid van de gehuwde vrouw niet beperkt is. Maar dat heeft ge leid tot ongewenste toestanden, zei hij. De regering moet aan het particuliere bedrijfs leven het voorbeeld geven dat in de eer ste plaats de taak van de vrouw in haar gezin ligt. Evenals de heer Stapelkamp (AR) had dr. Stokman bezwaar tegen verrui ming van de uitzonderingen. Want de ene uitzondering roept de andere op. Hij wilde Een dode en een gewonde zijn te betreu ren by een spoorwegongeval op een on bewaakte, van knipperlichten voorziene, spoorwegovergang in de lijn Meppel Steenwijk. Een personenauto werd geramd door de trein van 14.55 uur van Zwolle naar Leeuwarden. De auto werd totaal ver nield, terwijl de trein eveneens defect ge raakte. De reizigers moesten in een vol gende trein overstappen. Naar van de zijde van de Spoorwegen wordt medegedeeld, werkten de knipperlichten normaal. In de auto bleken twee personen te heb ben gezeten. De heer P. F. van Velzen uit Haarlem moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. De bestuurder van de auto, de 47-jarige heer M. van Vooren uit Amster dam, bleek ernstig aan armen en benen te zijn gewond en een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. Hij is naar het Dia- conessenhuis te Meppel overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De auto werd door de trein een eind meegesleurd en geraakte daarna zwaar be schadigd aan de kant van de spoorlijn. Ter gelegenheid van twee internationale congressen van reserve-officieren, die in de hoofdstad worden gehouden, is gister avond op de Dam een taptoe gehouden waaraan medewerkten de Koninklijke Militaire Kapel, de kapel van de Konink lijke Luchtmacht, de Johan Willem Friso- kapel, het fanfarecorps van de Genie en diverse tamboer corpsen. Op de foto: een overzicht van de taptoe die door veertig duizend kijkers werd bijgewoond. WENEN (A.F.P.) „De Sovjet-Unie is, ingevolge een verzoek van de Oostenrijkse regering, bereid bij te dragen tot de uit rusting van het Oostenrijkse leger". De Sovjet-ambassadeur in Oostenrijk, heeft kanselier Raab van het besluit van zijn re gering op de hoogte gesteld en gezegd, dat deze gift het volgende zou omvatten: ge weren, machinepistolen, mortieren, kanon nen, pantserwagens, tractoren, vliegtuigen, munitie en reserve-onderdelen. De kanse lier heeft ambassadeur Iljifcsjev verzocht de dank van Oostenrijk aan de Sovjet-rege ring over te brengen voor het aanbod. wel verruiming voor bijzondere gevallen, maar jkvr. Wttewaal van Sto et we gen vond het juist een wantoestand, een tekortschieten van de sociale voorzienin gen, dat een gehuwde vrouw wèl wordt ge handhaafd in overheidsdienst als zij voor een zieke man moet zorgen en bovendien de kinderen moet opvoeden. De heer Stapelkamp vond de vrouw pas „echt vrouw" wanneer zij haar roe ping als echtgenote en moeder volgt. Iro nisch merkte mevrouw Fortanier-De Wit op, dat men zich altijd afvraagt of bepaal de arbeid niet schadelijk is voor het echt- vrouwelijke, maar nooit of bepaalde ar beid schadelijk is voor het echt-mannelij- ke. In afwijking van het standpunt van dr. Stokman was mej. De Vink (KVP) van mening, dat in de eerste plaats de echt genoten moeten beoordelen of de vrouw blijft werken en pas in de tweede plaats de overheid. Daarom wilde zij de tekst van de motie wijzigen in die zin, dat het niet op de weg van de overheid ligt de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden „be houdens blijken van misstanden". Minister Beel zal volgende week ant- j woorden. Koningin Juliana zal de volgende maand op weg naar West-Indië ook een bezoek brengen aan Puerto Rico. Luis Munoz- marin, de gouverneur van Puerto Rico, nodigde koningin Juliana tijdens zijn re cente bezoek aan Nederland uit op weg naar West-Indië een bezoek te brengen aan San Juan, de hoofdstad van Puerto Rico. Volgens Nederlandse functionnarissen te Washington zal koningin Juliana per vlieg tuig van Amsterdam naar San Juan reizen en daar aan boord gaan van een Neder landse kruiser die haar naar de West- Indische eilanden en Suriname zal brengen. Het is nog niet bekend hoe lang koningin Juliana in San Juan zal blijven. Men ver wacht dat zij haar intrek zal nemen in La Fortaleza, het paleis van de gouver neur dat uitzicht biedt op de baai van San Juan. De afgelopen maand heeft de Engelse Koninklijke familie zijn vacantie doorge bracht in het kasteel Balmoral. Op de foto helpt de kleine prinses Anne haar moeder, Koningin Elizabeth om de teugels vast te maken van de pony, waar zij mee gaat rijden in het park van Balmoral. BUENOS AIRES (United Press) De Argentijnse autoriteiten hebben weer een complot tegen president Perón ontdekt. Gemeld wordt dat tal van auto's met mi litairen bij het gebouw van het legerminis- terie worden samengetrokken. De politie mannen, die normaal de openbare gebou wen bewaken, zijn teruggetrokken en in een der hoofdbureaux geconcentreerd. Op het hoofdbureau van politie confe reerde een generaal, die aangeduid werd als Luis H. Sosa Molina, met het hoofd van de federale politie Miguel Gamboa. Er ble ken daar uitgebreide veiligheidsmaatrege len te zijn genomen. Aan de politiemannen werden automatische geweren uitgereikt. Voor de hoofdingang van het gebouw stond een machinegeweer opgesteld. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Van gezaghebbende zijde wordt verno men dat in de omgeving van de marine basis Puerto Nuevo vijftig verdachte per sonen zijn gearresteerd, allen gewapend met pistolen. De samenzweerders zouden hebben toe gegeven dat hun eerste doel was het in be zit nemen van het arsenaal te Puerto Nue vo. Tijdens verhoren zouden de namen van BONN (Reuter/A.F.P./A.N.P./D.P.A.) De West-Duitse Bondsdag zal op 22 Sep tember de resultaten van de Moskouse con ferentie bespreken en vrijwel zeker zijn goedkeuring hechten aan de overeenkomst tot het uitwisselen van ambassadeurs tus sen Moskou en Bonn. Met luide bijval werd dr. Adenauer door de Christelijk democra tische fractie in de Bondsdag begroet als dank voor zijn bemoeiingen tot terugkeer der gevangenen. Ook alle fracties en het bondskabinet brachten hem dank voor dit resultaat van zijn reis. Namens alle Rooms-Katholieken in Duitsland sprak de aartsbisschop van Keu len, kardinaal Frings, in Königstein dank- BONN (ANP/Reuter/AFP). Terwijl in de bondskanselarij zeer vele dankbetuigingen aan dr. Adenauer binnenkomen voor de toezegging van de terugkeer der wegens oorlogsmisdaden in Rusland veroordeelde Duitsers, neemt in Bonn de vrees toe, dat de Sovjet-regering de vrijlating der gevan genen als een geste jegens de Oost-Duitse regering zal aandienen. De Oost-Duitse re gering heeft bekend gemaakt, dat president Pieck op 31 Augustus aan president Vo- rosjilov de vrijlating der gevangenen heeft gevraagd. Volgens een lid van de West- Duitse delegatie naar Moskou was dr. Adenauer van deze brief in kennis gesteld. De Oost-Duitse vice-premier Nuschke heeft in zijn partijblad „Neue Zeit" ver klaard, dat de vrijlating van de „oorlogs misdadigers" het „uiteindelijk resultaat is van het werk" der Oost-Duitse regering. Van het standpunt van geheel Duitsland bezien kan het toegejuicht worden, dat de Sovjet-premier in staat was Adenauer op de hoogte te brengen van het uiteindelijk resultaat van het werk der Duitse Demo cratische Republiek en in het bijzonder van onze president. Volgens Nuschke moet West-Duitsland nu zijn goede trouw tonen bij de beoordeling van „de gevallen van ernstige misdaden tegen de mensheid", die in Duitsland berecht zullen worden. Van officiële zijde in Bonn werd op het bericht over het initiatief van Pieck geen commentaar gegeven. Evenmin wenst men zich uit te laten over een door radio-Mos kou omgeroepen verklaring, volgens welke de Sovjet-Unie bij haar standpunt blijft, dat de Duitse grenzen door het verdrag van Potsdam in 1945 definitief zouden zijn vastgesteld. Dr. Adenauer heeft in een brief aan de Sovjet-regering verklaard, dat zijn re gering van mening is, dat ondanks de GENèVE (United Press) „Millioenen kinderen in de subtropische en tropische gebieden op de wereld lijden aan onder voeding tengevolge van armoede, het ont breken van geschikt voedsel, onwetend heid en bijgeloof, zo concludeert de Britse voedingsdeskundige dr. Jelliffe, adviseur van de wereldgezondheidsorganisatie in een monografie over dit onderwerp. Hij wijst er op dat het kritieke ogenblik van het voedingsproces namelijk als het kind overgaat op het vaste voedsel, de on dervoedingsstoornissen beginnen op te tre den. Dr. Jelliffe wijdt een hoofdstuk van zijn boek aan de studie van de door onder voeding veroorzaakte ziekten. Hij merkt op dat ondervoedingsstoornis sen zich ook kunnen voordoen op de leef tijd van zes maanden als de ontwikkeling van het kind een grotere hoeveelheid pro teïnen en vitaminen eist dan de moeder melk bevat. aanknoping van diplomatieke betrekkin gen het vraagstuk der Duitse grenzen open blijft totdat het bij vredesverdrag zou worden geregeld. De Sovjet-regering heeft medegedeeld, dat zij dit standpunt niet deelt. Ambtenaren van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken hebben medegedeeld, dat het niet juist is, dat de kwestie in 1945 is geregeld. Volgens de tekst van de overeenkomst van Potsdam kwamen Attlee, Stalin en Truman over een, dat de vaststelling van de grenzen zou worden uitgesteld tot het sluiten van het vredesverdrag. De Oost-Duitse regeringsdelegatie, onder leiding van de eerste vice-premier en het hoofd van de communistische partij Ul- bricht, is vanmorgen met een Russisch toe stel van de Oost-Duitse Lufthansa van het vliegveld Schönefeld bij Berlijn vertrok ken. In officiële bekendmakingen heet het, dat de Oost-Duitse delegatie naar Moskou gaat om „buitengewone en gewichtige overeenkomsten" te sluiten namens geheel Duitsland. Premier Grotewohl, die zich met vacantie in de Sovjet-Unie bevindt, zal zich te Moskou bij de delegatie voegen. Volgens de Oost-Duitse radio zal de dele gatie onderhandelen over kwesties van souvereiniteit en veiligheid, alsmede econo mische en wetenschappelijke banden. BONN (Reuter) Bondskanselier dr. Adenauer van West-Duitsland heeft van daag op een persconferentie gezegd, dat zijn regering schat, dat er waarschijnlijk nog meer dan honderdduizend Duitse bur gers in de Sovjet-Unie worden vastgehou den. Dit getal is verkregen aan de hand van brieven die in de afgelopen twee jaar door verwanten in Duitsland zijn ontvan gen. Het is bij de besprekingen in Moskou, al dus Adenauer, gebleken dat de vertegen woordigers van de Sovjet-Unie „buitenge woon gevoelig" zijn en dat verwerping van hun aanbod tot het vestigen van betrekkin gen of een voorwaardelijke aanvaarding „in feite een belediging" zou zijn geweest. De Russische leiders hadden duidelijk laten uitkomen, dat ongeacht het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met hen, het bestaan van de communistische Oost-Duit se democratische republiek niet ongedaan gemaakt zou worden. „Het zou onverstandig geweest zijn als wij hun aanbod hadden afgeslagen", zo zei Adenauer. „Als andere landen van de NAVO en de West-Europese Unie betrekkingen met Moskou hadden,kan West-Duitsland ditzelfde recht opeisen". Adenauer zeide met de meeste nadruk, dat de Sovjet-vertegenwoordigers niet één keer geëist hadden, uit de Westelijke organisa ties te treden. woorden. De kardinaal bestempelde de overeenkomst van Moskou als een bijdrage tot de hereniging van Duitsland en aan de wereldvrede. De voorzitter van de kleine Rooms-Katholieke centrum-partij sprak een tegengestelde overtuiging uit en ook het Rooms-Katholieke weekblad „Rheini- sche Merkur" schaarde zich onder de cri tici van de overeenkomst. Dr. Adenauer heeft achtereenvolgens zijn kabinet, de fractieleiders van de Bondsdag en de fractie van zijn eigen partij over de resultaten van Moskou ingelicht. Hij sprak de overtuiging uit, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie geen verzwakking, doch een verster king van het Westen betekent. Tot de vele critici van de overeenkomst zeide dr. Ade nauer: „Wanneer wij neen hadden gezegd, zouden wij de hereniging van Duitsland niet naderbij hebben gebracht". Adenauer kondigde aan, dat hij over de ontwikkeling van handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie overleg wil plegen met vertegenwoordigers van de Duitse industrie. Scherpe afkeuring De meeste Duitse bladen hebben tot dus verre het standpunt ingenomen, dat de di plomatieke erkenning aanzienlijke gevaren voor de Duitse eenheidspolitiek inhoudt. Anderzijds wordt ingezien, dat de nieuwe politieke situatie voor de bondsregering geen andere weg zou open laten, wilde zij niet in een isolatie geraken. Voornamelijk in West-Berlijn heeft Adenauers besluit scherpe critiek ontmoet. Berlijnse politici zijn er van overtuigd, dat de bevolking van Oost-Duitsland haar laatste hoop op een mogelijke snelle bevrijding van het com munistische regiem heeft verloren. Zij voorzien een nog sterkere migratie der Oost-Duitsers naar de bondsrepubliek. Met grote belangstelling ziet men in Bonn uit naar het verloop der besprekin gen tussen de Sovjet-regering en de Oost- Duitse delegatie. Vrijwel algemeen wordt daarin een aanwijzing gezien, dat de Sov jet-regering het getaande prestige der Oost- Duitse regering wil versterken en zal trachten aan te sturen op een rechtstreeks contact tussen de beide Duitse regeringen. In Bonn wordt zulk een contact afgewezen. De Oost-Duitsers hebben zich moeite gege ven in dezelfde sterke bezetting in Moskou aan te treden als dr. Adenauer. Premier Grotewohl wordt bijgestaan door de drie plaatsvervangende minister-presidenten Stoph, Nuschke en Bolz, en door de secre taris der communistische eenheidspartij, Ulbricht, die pas van een lang verblijf in de Sovjet-Unie is teruggekeerd. Dr. Adenauer heeft de Westerse mogend heden de verzekering gegeven, dat de bondsrepubliek zich zal houden aan de verdragen met het Westen. De bondskan selier heeft dit medegedeeld aan de am bassadeurs van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk. C andidaten Oost-Duitsland zou volgens Izvestia het orgaan der Sovjet-regering en Roemenië volgens „Scanteia", het blad van de Roe meense communistische partij, betrekkin gen met West-Duitsland willen aanknopen. Ook Communistisch-China acht het ogen blik gekomen om betrekkingen aan te kno pen met West-Duitsland volgens het Pe- kingse „Volksdagblad", het officiële orgaan van de Chinese communistische partij. Het blad wijst er op, dat er geen reden is waar om dergelijke betrekkingen niet in een zelfde geest van internationale samenwer king als bij de besprekingen in Moskou heerste, tot stand gebracht kunnen worden. LONDEN (Reuter). Noord-Vietnam heeft een nieuwe bijeenkomst voorgesteld van de mogendheden, die in Juli 1954 te Genève hebben onderhandeld over de wa penstilstandsovereenkomst voor Indochina, aldus wordt in diplomatieke kringen te Londen verklaard. Het voorstel wordt door Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie be studeerd. De ministers van Buitenlandse Zaken van deze landen deelden het voor zitterschap op de Geneefse conferentie. Krachtens de Vietnamese wapenstil standsvoorwaarden hadden vertegenwoor digers van Noord- en Zuid-Vietnam op 10 Juli besprekingen moeten beginnen over verkiezingen in het gehele land In 1956. Het overleg is niet begonnen, daar de Zuid-Vietnamese regering niet bereid is tot onderhandelingen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Martin Opitz: Godsdienst is: uit zichzelf goed handelen. verscheidene officieren als medeplichtigen genoemd zijn. In de afgelopen nacht werd voortdurend door de politie in de straten van Buenos Aires gepatrouilleerd. In de hoofdstad is het onrustig en er zijn schietpartijen voorgevallen. Ook in de steden Rosario, Cordoba en Parana zouden onlusten uitgebroken zijn. BUENOS AIRES (Reuter). - Een lid van de Argentijnse radicale oppositie heeft Donderdag in de Argentijnse Kamer van Afgevaardigden opschudding verwekt, toen hij verklaarde dat brigade-generaal Leon Bengoa sinds zijn gevangenneming een maand geleden „langzamerhand wordt vergiftigd". Afgevaardigde Yadarola ver zocht de Kamer een commissie in te stel len om de kwestie te onderzoeken. Dit verzoek werd evenwel afgewezen. Yadarola diende voorts een motie in, waaraan de minister voor het leger, gene raal Lucero, wordt verzocht een debat toe te staan over de militie, welke door het algemene vakverbond wordt gevormd. Deze militie - „volkspolitie-reserve" - ge naamd, wordt met vuurwapens uitgerust. NEW YORK. (Reuter). Het werkplan van de Britse premier, Sir Anthony Eden, voor ontwapening is Donderdag te New York met instemming door de Verenigde Staten, Frankrijk en Canada begroet. De Russen beloofden het plan te zullen bestu deren. Bijzonderheden over het plan werden, naar verluidde, Donderdag voor het eerst medegedeeld door de Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken Anthony Nutting in de subcommissie voor ontwape ning van de UNO. Nutting verklaarde, dat het plan bedoeld is als een inleiding op ontwapening en dat het overal waar strijdkrachten tegenover elkaar staan, beproefd kan worden. In het plan wordt inspectie op de grond van con ventionele wapens dus geen atoomwa pens aan beide zijden van „het ijzeren gordijn" in Europa voorgesteld. Na de conferentie zeide Nutting tot ver slaggevers, dat de Westelijke afgevaardig den in het bijzonder de eenvoud van de voorstellen schijnen te waarderen. De Rus sische vertegenwoordiger, Sobolev, zeide, aldus Nutting, dat hij het plan als een be langrijke bijdrage beschouwt. Het Britse plan voorziet niet in lucht- verkenning, zoals het plan-Eisenhower. Nutting zeide geen bezwaren te zien tegen een gelijktijdige uitvoering van beide. Hij sprak de hoop uit, dat de details van het plan bestudeerd zouden worden en dat de Sovjet-Unie er op zou reageren. De kern van het controleplan vormt het voorstel tot instelling van een kleine con trolecommissie, die namens de opperbevel hebber van de NAVO en zijn Oost-Euro- pese tegenhanger (de opperbevelhebber van de landen van het verdrag van War schau) zou optreden. Het ligt voor de hand, dat in Europa met de uitvoering van het plan wordt begonnen, daar zich hier veel strijdkrachten onder gecoördineerd com mando bevinden. Naar verluidt stelt het plan geen omschreven beperking der be wapening voort. Mogelijk zou men echter voor bepaalde gebieden overeenstemming kunnen bereiken over beperking van uit rusting en bewapening. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand M se - 6 Si2 £2 ZS Stockholm regen OZO 6 14 1,5 Oslo regenbui N 6 14 4 Kopenhagen regenbui WNW 7 16 39 Amsterdam licht bew. W 4 16 16 Londen zwaar bew. W 3 17 0 Luxemburg geheel bew. WZW 6 12 2,5 Parijs nevel WZW 2 14 1 Bordeaux onbewolkt windstil 17 1 Grenoble regenbui windstil 15 4 Nice onbewolkt NO 5 23 0 Genève zwaar bew. NNO 2 0,4 Zürich regen W 5 11 5 Locarno onbewolkt windstil 19 0 Berlijn geheel bew. ZW 8 12 8 Frankfort licht bew. ZZW 6 13 7 München zwaar bew. WZW 4 10 2 Wenen nevel ZW 2 15 0,5 Innsbruck zwaar bew. windstil 15 0 Rome regen NO 3 23 0,2 Ajaccio half bew. NO 3 21 4 Mallorca half bew. ONO 10 25 0 Neerslag laatste 24 uur. .■xxiroro or.i-n-x cttyrxrrrrcccxtxccrx ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 17 September Zon op 6.18 uur. onder 18.55 uur. Maan op 7.53 uur, onder 18.48 uur. Maanstanden 16 Sept. 7.19 uur: Nieuwe maan 24 Sept. 4.40 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 16 September Hoog water: 3.31 en 15.55 uur. Laag water: 11.40 en 23.57 uur. Zaterdag 17 September Hoog water: 4.10 en 16.31 uur. Laag water: 12.17 en uur. •^^t^r^~t~rw~^ryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy x/j- 1 »YxxxyxyYYVr

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1