Liberale manifestatie in Scheveningen PANDA EN DE MODE-MEESTER JEUK DID Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Prof. Oud: Bewegingsvrijheid voor allen, ook op geestelijk terrein" Jet NUKKlu befcteyou mij! De radio geeft Dinsdag Gouverneur van Nieuw Guinea in Nederland Ernstig ongeval op de Suriname rivier Pastoor Wijk aan Zee naar Heemstede ocli ió het zo r J MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 2 Twee runners van zinkende sleep gered KNTV vraagt aandeel in „schat der Kultuurkamer" Heeft U interesse Prins Bernhard sprak over de BB Achtjarig meisje verdronken Inbraak in juwelierszaak te Rotterdam; schade 12.000 D. A. F. gaat motoren vervaardigen Bezoek van minister Luns aan Venezuela LIKDOORNS WONDEROLIE Kerkelijk Nieuws Brand van Londen De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie trok naar haar liberale manifestatie te Scheveningen ruim 10.000 bezoekers, die plaats vonden in het Circusgebouw en in de zalen van het Kurhaus. De vergadering in het Kurhaus werd gepresideerd door de heer D. W. Dettmeijer, die in het Circusgebouw door mr. D. J. van Gilse. De voorzitter en de onder-voorzitter van de VVD, prof. mr. P. J. Oud en mr. H. van Riel, hebben in beide vergaderingen het woord gevoerd. Hun toespraken werden door de radio uitgezonden. Men kon de sprekers ook in de nevenzalen van het Kurhaus met behulp van interne televisie volgen. Bij de vergadering waren verte genwoordigers van het Liberaal Vlaams Verbond aanwezig. In zijn openingstoespraak zei de heer Dettmeijer, dat de VVD de jonge, levens krachtige partij van het militante libera lisme is. Een half millioen kiezers ver klaarde zich in 1952 voor de beginselen van de WD. Mevrouw A. Fortanier-De Wit en mevrouw mr. E. A. J. Scheltema- Conradi droegen een nieuwe partijvlag aan het bestuur over. Des morgens had prof. Oud op het graf van de grondlegger van het liberalisme in Nederland, mr. J. R. Thorbecke, op de algemene begraafplaats aan de Kerkhof laan in Den Haag een krans gelegd en in een toespraak de invloeden van het libe ralisme op het maatschappelijk leven in Nederland geschetst. Rede prof. Oud In de bijeenkomsten in het Circusge bouw en in het Kurhaus hield prof. Oud een rede, waarin hij onder meer zei, dat het juist de jeugd is, die de liberale be ginselen in toenemende mate omhelst. Sprekende over de doelstellingen van de. VVD, die naar zijn smaak maar al te gauw als de oppositie wordt aangeduid, zei prof. Oud onder meer, dat voor ieder mens een zelfstandig verantwoordelijk heidsbesef wordt nagestreefd, waartoe zelfstandige kracht moet worden ontwik keld. Daarvoor is als basis een redelijk minimum bestaan nodig. Dit minimum mag niet tevens een maximum betekenen. Er moet vrij baan voor iedere bekwaam heid en verdienste blijven. Daarom is in dividueel bezit een bijdrage tot zelfstan dige verantwoordelijkheid en vrijheid waartoe de WD de voorwaarden wil scheppen. Democratie, zo zei prof. Oud, is voor alles beweginsvrijheid voor allen, ook op geestelijk terrein. In dit opzicht sprak prof. Oud over de progressiviteit van de 81 Tweede Kamer leden die het huidige kabinet steunen. Progressiviteit, zo zei hij, is, met het oog op de toekomst, misstanden opruimen. „Is dat gebeurd bij de woningbouwpolitiek met als voorlopig sluitstuk het laatste huurwetje? Ruimt men met het oog op de toenemende leerlingenstroom het ont stellende tekort aan leerkrachten op? Wordt dë geestelijke vrijheid positief gediend bij het crematieontwerp?" „Is het progressief",' 'zó vervolgde prof. Oud, „bij deze ongekende hoogconjunctuur de ar beiders, hetgeen overigens juist is, in de welvaart te laten delen, maar geldt die ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARIEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Waterdichte Bromfietskleding HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de huis vrouw. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Zigeunermuziek. 12.30 Nieuws en me dedelingen, NATIONAAL PROGRAMMA. 12.45 Reportage van de opening der Staten- GeneraaL 13.45 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.45 Ik doe het lekker niet!, causerie. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Dr. J. Huizinga: Erfe lijkheid bij de mens, Derde lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.25 Orgel. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Her haling van de troonrede. 20.30 Promenade orkest en solist. 21.15 De Millioenennota. 21.25 Platen. 21.45 Jazzmuziek. 22.15 Actua liteiten. 22.20 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Now York calling. 23.30 Platen. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.30 Franse muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Nieuws. NATIO NAAL PROGRAMMA. 12.45 Reportage van de opening der Staten-Generaal. 13.45 Pla ten. 15.00 Franse chansons. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzenddng: Nederland en de we reld: De toepassing van compost in land- en tuinbouw. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen, 18.20 Sportraatje. 18.30 Metropole orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Amusementsmu ziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalen der. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Omroep-orkest. 22.15 Viool en piano. 22.35 Platen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) Nationaal programma: 12.4513.45 Opening der Staten-Generaal. Nationaal programma. 20.15 Prinsjesdag 1955. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De Millioenennota 1955. 20.55 Beeld romans, discussie. 21.20 Pauze. 21.2522.30 Explosief, TV-speL BRUSSEL, 324 M. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00, 14.10, 14.40 en 15.20 Platen. 15.45 Orkest-concert. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen, 19.50 Beroepsbelangen van de Middenstand. 20.00 Interview. 20.30 Orkestconcert. 21.00 Boodschappen van missionarissen aan hun familie in Vlaanderen. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Waar het hapert: The Tyne. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). Prof. Oud tijdens zijn rede op de V.V.D.-dag. welvaart dan niet voor andere groepen van ons volk zoals de middengroepen, de ambtenaren en vooral ook de ouden van dagen?" Het nominale en het reële loon beschou wende. zei prof. Oud onder meer, dat door de prijsstijgingen na loonsverhogingen de arbeiders er niet beter op worden en tal van anderen alleen maar slechter. De koopkracht van het geld dient zoveel mo gelijk gehandhaafd te worden. Dit bete kent: eerlijke beloning voor eerlijke ar beid en bescherming van eerlijk verworven bezit. „Ons negental in de Tweede Kamer", zo zei prof. Oud, „heeft meer invloed dan men in getalsverhouding zou willen aan nemen. Zij hebben de taak van wachters en wakers en zij zullen die taak blijven vervullen. Wij hopen in 1956 sterker uit de verkiezingsstrijd te komen". Rede mr. Van Riel De onder-voorzitter van de WD, mr. H. van Riel, zei in zijn rede, dat men de weg op moet van samenwerking tussen verschillende groepen. Daartoe is het no dig, dat de VVD uitgroeit tot een partij met een brede basis in het gehele Neder landse bestel. Die brede basis is met 500.000 kiezers een eindweegs bereikt, ook al zijn enige groepen nog te zwak vertegenwoor digd. Het heil van een ander is even belangrijk als het eigene. In de eerste plaats dient voorzien te werden in materiële behoeften. In de tweede plaats moet wor den gewerkt aan het smeden ener gemeen schap, waarin de mensen zich binnen de grenzen van het mogelijke gelukkig zullen voelen. „Wij verwerpen daarbij alle col lectivisering met het plegen van roofbouw op initiatief, vermogen en kunde", zei mr. Van Riel, die verklaarde geen tegenstander te zijn van medezeggenschap in de bedrij ven mits aan de leiding beslissingsbe voegdheid blijft. Medewerkers in een be drijf moeten zodanig worden opgevoed dat zij de door de leiding genomen beslissin gen mede kunnen dr^m #-- Op het punt van -ae bezitsvorming, waarmede volgens mr. Van Riel ondanks een speciale minister betreurenswaardig getalmd wordt, deed hij de suggestie om sneller tot vrije loonvorming met differen tiatie van beloning naar prestatie te ko men. Hieruit kan sparen volgen en deze spaarzin zou beloond moeten worden door bijvoorbeeld, bij gelijkheid van offers, voorkeur voor een te betrekken huig aan spaarders te verlenen. Daardoor zou zijns inziens het accent van de premiebouw naar de essentiële behoefte van de volksklasse worden verlegd. „Wij zouden", zo zei hij, „na het „Marshall-wonder van Holland", door eigen initiatief, vindingrijkheid en kracht een nieuw „wonder van Holland" een rechtvaardige maatschappij met recht voor allen, kunnen opbouwen". Namens de partij en de deelnemers aan de manifestatie werd een telegram aan Koningin Juliana gezonden. „De deelne mers aan de VVD-dag gevoelen in deze tijd, waarin het zo belangrijk is op te ko men voor grote geestelijke goederen als vrijheid van meningsuiting, verdraagzaam heid, verantwoordelijkheid en sociale ge rechtigheid, dat dit in ons land mogelijk is dank zij het feit, dat Uwe Majesteit als Koningin over Nederland regeert", zo wordt in het telegram gezegd. De dag is besloten met een cabaretvoor stelling in het Kurhaus. Zondagavond tegen acht uur heeft het Noorse schip „Leda" twee runners van boord gehaald van een sleep, die werd getrokken door de sleepboot „Ebro". De „Ebro" had om 15.30 uur geseind, dat één van de twee vaartuigen, die zij op sleep had, ongeveer 100 mijl uit de kust voor Stavanger, in zinkende toestand was en dat zij assistentie verzocht om twee man van het zinkende vaartuig van boord te halen. Ter herdenking van het tachtigjarig be staan van de Koninklijke Nederlandse Toowkunstenaarsvereniging is Zondag in het Kurhaus te Scheveningen een bijeen komst gehouden. In z'n openingsrede merkte prof. dr. K. Ph. Bernet-Kempers op, dat het sociaal-economisch werk tegenwoordig een belangrijk deel der aandacht vraagt. Grote verlichting van de zorgen zou het zijn in dien de minister van Financiën zou kunnen besluiten de zogenaamde „schat der Kul tuurkamer" als nog vrij te geven en de KNTV haar rechtmatig aandeel daarin toe te kennen. Prof. Bernet Kempers doelde hiermee op teruggave van een gedeelte van het vermogen van de vereniging, dat door de Kultuurkamer genaast was. Een deel der effecten is destijds door de machtheb bers verkocht. De opbrengst werd door hen in bankbiljetten van honderd gulden in een safe gedeponeerd. Zij verzuimden ech ter deze in te wisselen toen ze door de Duitsers ingetrokken werden en zo bevond zich bij de bevrijding een bedrag van vijf tigduizend aan door de Duitsers geannu leerde bankbiljetten in de brandkast. Tot dusver heeft de minister van Financiën echter geweigerd de vordering der credi teuren van de Kultuurkamer te honoreren. Wanneer hij zou kunnen besluiten dit thans alsnog te doen ter ere van dit jubileum van de herrezen Koninklijke Vereniging, die nimmer, ook gedurende de oorlog, vergeten is, wat zij aan dit praedicaat verplicht was, dan zou hij deze daarmee voor jaren uit de nood helpen, aldus spreker. ADVERTENTIE voor de moderne doorschrijfboekhouding? Komt U dan eens luisteren naar een lezing met demonstratie van de heer J. Couwenho- ven, proc.-houder van de N.V. Kantoorboe- kenfabriek „Atlanta", op Donderdag 22 Sept., 's avonds 8 uur, in de tuinzaal van Rest. Brinkmann, Grote Markt. Toegangskaarten gratis bij de kantoorboekhandel O. TH. DANTUMA, Zijlstraat 90 (ook telefonisch, no. 11161). Op dezelfde Donderdag 22 Sept. is vanaf 10 uur 's morgens een doorlopende demonstratie van Olympia Kantoormachines en de bekende Gispen Stalen Kantoormeubelen. Toegang vrij ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Prins Bernhard heeft Zaterdagavond voor radio en televisie een rede gehouden over de Bescherming Bevolking. Hij schet ste de ontwikkeling van de BB, die 2 1/2 jaar geleden met werving begon na een lange periode van voorbereiding. Nu bezit de BB vele enthousiaste noodwachters en noodwachtsters, het materiaal is goed en de voorlichting is uitstekend, „Er zal ech ter nog veel werk moeten worden verzet", zei de prins, „om de BB aan te passen aan de ontwikkeling van de techniek van de aanvalsmiddelen van een mogelijke tegen stander; en ook om de BB ten volle in staat te doen zijn haar menslievende taak vaardig, doeltreffend en snel te vervullen bij rampen in vredestijd. Maar dit werk zal verzet worden, niet straks, wanneer het te' laat is om de deskundigheid en het ploegverband uit de grond te stampen, maar nu, nu wij nog tijd hebben". „Het is mij een behoefte van deze plaats hulde te brengen aan al die tienduizenden mannen en vrouwen van de noodwacht, die niet geschroomd hebben het moeilijke en verantwoordelijke pionierswerk te ver richten, ondanks de aarzeling en de twijfel en het ontmoedigende scepticisms van de genen. die'er in den beginne anders over dachten. .Het is vooral op die andersden kenden' van toen, dat ik" een beroep wil doen. In de BB-organisatie, die ruim twee honderddertigduizend mannen en vrouwen moet tellen, zijn nog zeventigduizend plaat sen open. In de komende weken zal door overheid en vrijwilligers een nieuwe wer vingscampagne worden gevoerd om, waar nodig, de nog lege plaatsen te doen be zetten. Daar, waar de BB nog niet op de vereiste sterkte is, zult u gelegenheid heb ben u op te geven om nadere inlichtingen te verkrijgen over wat u in de BB zoudt kunnen doen, op welke plaats u uw be kwaamheid en uw beste eigenschappen vrijwillig beschikbaar zoudt kunnen stel len van deze zo nodige en zo hecht ge bleken organisatie. Voor twijfel aan de BB is nu geen plaats meer." Bij het spelen in het plantsoen langs het water van de Valkenboschkade in Den Haag is verdronken het achtjarig meisje H. C. van der Lugt. Het meisje mocht nog wat buiten spelen met een tienjarig broer tje, waarbij het tweetal over de afrastering van het plantsoen was geklommen. Tijdens het spel gleed het meisje uit en raakte te water. Het broertje waarschuwde zijn twintigjarige oom K. van der Lugt, die het slachtoffertje op het droge bracht. De in middels gealarmeerde GGD paste drie kwartier kunstmatige ademhaling toe, ech ter zonder succes. Het slachtoffertje is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Noodlanding. In het kroondomein nabij het Aardhuis bij Apeldoorn heeft Zaterdag middag een „Piper Cub", afkomstig van de basis Deelen van de Koninklijke Luchtmacht op een open vlakte een noodlanding ge maakt. De vlieger bleef ongedeerd. Het toe stel werd niet beschadigd. Vermoedelijk was motorstoring de ooi-zaak van deze nood landing. De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, is Zondagmiddag per KLM-vliegtuig in Nederland aangeko men om hier zijn verlof van vier maanden door te brengen. Bij zijn aankomst op Schiphol zei hij, dat zijn komst geen enkel zakelijk doel heeft. Op een vraag of er enig verband bestaat tussen zijn verlof en de behandeling van de kwestie Nieuw Guinea in de komende Algemene Vergadering van de UNO zei hij lachend: „Mijn verlof valt altijd wel met iets samen". Over de ontwikkeling in Nieuw Guinea zei gouverneur Van Baal, dat de onlangs ingestelde adviesraden deze maand voor het eerst zullen bijeenkomen. Van sommige van deze raden, die dr. Van Baal in zeker opzicht een experiment noemde, zijn de le den op één na allen Papoea's. Dr. Van Baal zei het gevoel te hebben, dat men wat de taak van de raden betreft, te hoag zal grij pen. Indien wordt gestreefd naar een eigen dienst voor openbare werken, voor ge zondheidszorg en voor andere onderdelen van de overheidstaak zoals in het voormalige Nederlands Indië zal er voor een gouvernement in I-Iollandia weinig overblijven. Eén van de opgaven oor de adviesraden zal zijn naar eigen middelen te zoeken. Gouverneur Van Baal wees hierbij op het gevaar van „betaalde auto nomie", waarbij alle subsidies van de cen trale overheid moeten komen. Een andere taak van de raden is het on derzoeken van de mogelijkheid of in de toe komst de raden uit gekozen leden zullen kunnen bestaan. Wenselijk achtte dr. Van Baal het ook, dat de jongeren hierbij een kans zullen krijgen. Maar vooral zal moe ten worden vermeden, dat er een romp slomp van papieren komt. „Daar is Nieuw Guiena geen land voor", zei hij. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbekenden een gat gemaakt in de étalageruit van een juwelierszaak aan de Lijnbaan te Rotterdam. Er verdwenen vijf gouden ringen, bezet met diamanten en een gouden broche, alles bijeen ter waarde van f 12.000. De directie van de D.A.F.-fabrieken te Eindhoven heeft medegedeeld, dat de D.A.F, een contract heeft geslpten me.t.Ley- land Motor Ltd, waarbij is overeengeko men; dat de D.A.F. de fabricagerechten voor Leyland-motoi-en verkrijgt. De aan besteding voor de bouw van de D.A.F.-mo- torenfabriek, die samen met de nieuw te bouwen servicehall 40 000 vierkante meter groot zal worden, heeft reeds plaats gehad. Verwacht wordt, dat de bouw en de in richting van deze fabriek in anderhalf jaar gereed zullen zijn. Mr. J. M. A. H. Luns, de Nederlandse minister zonder portefeuille, die op het ogenblik een bezoek aan Venezuela brengt, is Zondag ontvangen door de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken, Otanex. 's Middags bood de Nederlandse ambas sadeur in Caracas, mr. J. C. van Beusekom, aan minister Luns een noenmaal aan. In de namiddag bracht minister Luns een be zoek aan het graf van Simon Bolivar, waar hij bloemen neerlegde, 's Avonds was de minister de gast aan een diner, dat werd gegeven door de Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken. Tien Surinamers zijn Zondagochtend in de Surinamerivier verdronken, toen hun boot, waarmee zij een hengeluitstapje maakten, in de mist door een veerboot werd overvaren. Elf hengelaars konden worden gered. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellenda (60) 52. Panda slaagde er eindelijk in zich uit de lappen te bevrijden, waarin Joris hem had gewikkeld. Hij spoedde zich naar het raam en zag daar, hoe Joris door een tie rende menigte van dames werd meege sleurd. „O, o, ze hebben hem te pakken", riep hij gesmoord, „als ze hem maar geen pijn doen!" Joris dacht echter nog steeds, dat dit alles een spontane hulde van vuri ge bewonderaarsters was. „Zij dragen mij op de handen", mompelde hij, „wat kunnen deze tere wezentjes toch spontaan haar aanhankelijkheid betuigen! Bij zoveel geestdrift kijkt men niet op enkele scheu ren in de kledijDat is nu eenmaal de prijs voor de populariteit". I-Iet volgend ogenblik begon hij echter ernstig aan de bedoelingen jegens hem te twijfelen. Dat was, toen de handen, die hem eerst droe gen, hem nu met een plons in het stads- fonteintje wierpen. „Blob, blob", borrelde hij bezorgd, „ik geloof, dat zij met de populaire prijs nu te ver gaan!" De Rooms-Katholieke Bisschop van Haarlem mgr J. P. Iluibers heeft pastoor C. Pouw te Wijk aan Zee tot pastoor be noemd van de parochie van de H. Bavo te Heemstede als opvolger van pastoor Van Mierlo. De installatie van pastoor Pouw is be paald op 30 September, het afscheid van zijn voorganger op Donderdag 29 Septem ber. Pastoor Pouw werd op 9 Mei 1902 te Amsterdam geboren. Zijn opleiding tot geestelijke ontving hij aan het groot-semi narie „Hageveld" te Voorhout, waarna hij als kapelaan werkzaam was te Limmen, Lutjebroek, Hoorn en Den Haag. Op 16 Juni 1950 aanvaardde hij zijn taak als pastoor van Wijk aan Zee. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht J. T. Doornen bal te Oene; te Nieuwerkerk a. d. IJsel D. J. v. Dijk te St. Annaland. Ned. Prot. Bond Aangenomen de benoeming tot voorgan ger te Beilen dr. P. D. v. Royen, woon achtig te Driebergen, laatstelijk Rem. Ge- ref. pred. Geref. Kerken Aangenomen naar Wolvega-Noordwolde G. de Ruiter, cand. te Tjuchem, die be dankte voor Gesteren-Gelselaar, Roode- school en voor Sellingen; beroepen te Lichtenvoorde H. Th. van Reenen, cand. te Soestdijk. Chr. Gcrcf. Kerken Beroepen te Biezelinge, C. J. Ph. Sobe ring te Assen. ADVERTENTIE Want Silvtfix bevat Puur Sil- i vikrin, de na- j tuurlijke haar- voeding! Het verfraait het haar, geeft mooie diepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig tn orde. Voor Het haar van Gentlemen MAANDAG 19 SEPTEMBER Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Grazige weiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Roxy: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale architectuurten- toonsteliing, 13.3017.30, 1922 uur. Begijn hofkapel: Interkerkelijk evangelisatie comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: „Bij eenkomst van „De grotere wreeld", 8 uur. DINSDAG 20 SEPTEMBER Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar. 8.15 uur. Palace: „Terwijl Parijs slaapt", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.i5 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Grazige weiden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ver sailles. vorsten en vrouwen". 14 jaar, 2 en 8 uur. Lido: „Zolang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sex appeal", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale architectuurtentoonstelling, 13.3017.30, 1922 uur. Brinkmann: Ge meenschap Haarlem Humanistisch Verbond, spreker prof. dr. Garmt Stuiveling, 8 uur. Vertrouwen. Het Indiase Huis van Afge vaardigden heeft met 156 tegen 26 stem men een motie aanvaard, waarin ver trouwen wordt uitgesproken in de poli tiek van premier Nehroe jegens Goa. Aanvaard. Premier Nasser van Egypte heeft een uitnodiging aanvaard om zich na zijn komende bezoek aan Moskou naar Praag te begeven. Voor de bezoe ken is nog geen datum vastgesteld. Grens. De 64-jarige Khan Abdoel Ghaffar Khan, de „Ghandi van de grens", die de beweging ondersteunt voor het vestigen van een Pathanenstaat in Pakistan, is gearresteerd. Hij was in 1954, na vijf jaar gevangen te hebben gezeten, op vrije voeten gesteld. Verlof. De leiding van de Amerikaanse luchtmacht dringt er bij de hoofdofficie ren op aan, meer verlof te nemen, zulks met het oog op het feit, dat de laatste tijd enige hoofdofficieren aan hartaan vallen zijn overleden. In enige centra geldt het advies om het wat rustiger aan te doen, ook voor de lagere officie ren. Kostschool. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zijn met hun oudste dochter en Denemarkens kroon- opvolgster, prinses Margrethe, te Har wich aangekomen. De prinses zal in En geland op een kostschool een deel van haar opleiding krijgen. Afgeslagen. Met mortieren en zware ma chinegeweren hebben Franse troepen een aanval van meer dan 150 vogel vrijen, die een dorp in Oost-Algerije hadden omsingeld, afgeslagen. De vogel vrijen gingen op de vlucht, met achter lating van drie doden en veel wapens. Herbewapening. De voormalige Deense minister van Buitenlandse Zaken Ole Björn Kraft is afgetreden als voorzitter van de parlementsfractie der conserva tieve partij, omdat zijn werk voor de Morele Herbewapening zijn internatio nale verplichtingen te zeer heeft ver zwaard. Wel blijft hij zijn plaats in nemen in de uitvoerende raad van de partij en in de Raad van Europa. Onrechtvaardig. Tweeduizend arbeiders van een metaalfabriek te Neath in Zuid- Wales zijn in staking gegaan omdat zij het ontslag van een hunner, wegens spuwen in de fabriek, onrechtvaardig achten. Verantwoordelykheid. De Amerikaanse multi-millionnair John D. Rockefeller heeft 260.000 dollar aan de Wereldraad van Kerken geschonken voor een inter nationale studie van de Christelijke ver antwoordelijkheid in gebieden, die aan snelle veranderingen onderhevig zijn voornamelijk Azië en Afrika. Coalitie. De Grote Raad van de dwerg republiek San Marino in Midden-Italië. heeft een communist en een socialist aangewezen om als regenten het land het komend half jaar te regeren. De twee mannen, Giuseppe Maiani en Pri mo Bugli, ontvangen geen salaris. De communistisch-socialistische coalitie,die sinds de oorlog aan het bewind is, heeft haar meerderheid bij de laatste alge mene verkiezingen enigszins vergroot. Mars. Het Amerikaanse „Nationaal Aard rijkskundig Genootschap" heeft bekend gefiiaakt,' 'dat naar men gelooft op de j6laheet<Mar& leven<is waargenomen. De levende materie, naar men gelooft plan ten, werd als een blauw-groen gebied van ongeveer 200.000 vierkante mijl ge fotografeerd. De ontdekking staat op naam van dr. Slipher, leider van een expeditie, die het vorig jaar in Zuid- Afrika foto's van Mars nam. Valsemunter. Bernhard Krüger, een Duit se SS-expert, die in de oorlog 125 mil lioen valse bankbiljetten van 1 pond sterling ter betaling van Duitse spion nen, heeft vervaardigd, woont volgens de politie te Berlijn onder zijn eigen naam in Hannover. Het zoeken naar voormalige medewerkers van Krüger, die men aanvankelijk dood gewaand had werd hervat, nadat een Griekse zaken man enkele valse pondbiljetten bij een West-Berlijnse bank had aangeboden. De valse munterij "begon in Juni 1942, toen de SS gevangen deskundigen in het concentratiekamp te Sachsenhausen aan het werk zette. Vrijgelaten. Drie Amerikaanse missiona rissen zijn uit communistisch China te Hongkong aangekomen, waardoor het totaal aantal Amerikanen, dat de laatste dagen door communisten is vrijgelaten tot zeven is gestegen. Kort na de Ame rikanen overschreed een Spaanse pries ter de grens onaangekondigd. De laatste dagen zijn ook een Italiaanse bisschop en een Duitse zendelinge vrijgelaten. HET IS VAAK uiterst moeilijk de oor zaak van een ziekte op te sporen. Door systematisch, onderzoek is men er in de laatste twee eeuwen weliswaar in geslaagd de oorsprong van verscheidene ziekten en kwalen te ontdekken, maar veel blijft toch nog onopgehelderd. We kunnen het dus vorige geslachten werkelijk niet aan rekenen dat zij, zonder de hulpmiddelen, Joden beschuldigd de ziekte te hebben verspreid, waarna zij door het in paniek gebrachte gepeupel werden gemarteld en ter dood gebracht. In andere gevallen be schuldigde men de medeburgers de hui zen opzettelijk te hebben besmet, waarna de aangeklaagde toerd gemarteld en be kende. Door nieuwe martelingen werden hem vervolgens de namen van medeplich- die thans ter beschikking staan, en zonder tigen ontwrongen, waarna grootscheepse systematisch onderzoek, om trent veel van wat thans ge meengoed is volslagen in het duister tastten. Wij weten thans, dat de pest een infectieziekte is, veroor zaakt door besmetting met de pestbacterie, die vooral door de rattenvlo wordt overge bracht. De pest is namelijk een ziek te van knaagdieren, zoals eekhoorns, veld muizen, marmotten, hamsters en vooral ratten. In het bloed van het zieke dier be vindt zich een groot aantal pestbacteriën, die in de maag van de vlo terecht komen en zich daar geweldig vermeerderen. Bijt de vlo nu een ander dier (of een mens), dan komen de bacteriën in de beetwond en het gebeten slachtoffer wordt ziek. Zo kan de ziekte zich door vlooien (en zelden door andere insecten die het bloed van knaagdieren zuigen) voortdurend versprei den. Deze betrekking tussen de gevreesde pestziekte en ratten of muizen was in vroeger tijden niet geheel onbekend, want men had bemerkt dat na een massale sterfte van ratten spoedig daarop pest epidemieën optraden. Het oorzakelijk ver band tussen deze gebeurtenissen bleef echter verborgen. Deze onzekerheid om trent de oorzaak van de ziekte gaf aanlei ding tot de meest weerzinwekkende ex cessen tijdens epidemieën. Soms werden processen tegen de zgn. pest- verspreiders werden op touw gezet, die eindigden met het op gruwelijke wijze ter dood brengen van de be schuldigden. Nog tot in de tweede helft van de 18e eeuw hebben dit weerzinwekkende onrecht en deze brute on wetendheid in sommige landen voortge duurd. Dergelijke maatregelen waren uiteraard niet bij machte een epidemie te stuiten. En wat menselijk inzicht en tegenweer niet vermochten, werd soms bewerkstel ligd door geheel andere factoren. Want de grote brand van Londen in 1666 maakte een einde aan de pestepidemie die reeds twee jaren lang de stad teisterde. Het vuur ruimde op grote schaal de ratten op, be nevens de vlooien die zich in hun vacht genesteld hadden, en volbracht in korte tijd, wat mensenhanden niet vermochten. Bij alle verlies aan vermogenswaarden, waarover men destijds klaagde, is dit een zegenrijke bijkomstigheid geweest, waar op in het algemeen te weinig nadruk wordt gelegd. Nu nog een enkel woord over deze epi demieën, waarvan we ons tegenwoordig geen voorstelling meer kunnen maken. Daarover morgen. II. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2