Belangwekkende première van nieuw Nederlands stuk „Dood door schuld" Bevestiging en intrede ds. C. P. Plooy Haarlem wordt op acht punten „aangevallen" Duits mannenkoor bij Inter Nos Openluchtconcert en taptoe in Haarlem-Oost Aanmeldingsformulier Als predikant te Heemstede bij Geref. kerk art. 31 BB-demonstraties Installatie burgemeester van Bennebroek Ir. A. H. IJsselmuiden overleden Jeugdleider Dorland nam afscheid van Heemstede ZB VS tweede in het Marmag-lustrumtournooi Feestelijke bijeenkomst van TYBB-softbalafdeling Orgelconcert in Grote Kerk Betaling abonnementsgeld per giro Openluchtdemonstratie van BGV in Bloemendaal Kunstzwemmen door zwemclub Haarlem Winterprogramma van Ver. voor Paedagogiek HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 Had „Puck" misschien zo weinig ver bouwen in het toch ter'opvoering gekozen stuk „Dood door schuld" van de Neder landse journalist Bert Kroon, dat men Vrijdag de première ervan gaf als een soort experimentele avond? Deze had plaats in het weinig comfortabele Hypo- criterion, de nogal bedompte bovenzaal 'van de Amsterdamse studentenbioscoop, opeen open toneel met een kleine uitbouw, jïet deze manier van vertoning werd het naar de vorm conventionele spel geen goe de dienst bewezen. Het is een herhaling in een schouwburg van normale afmetin gen, waar de gewenste sfeer beter opge roepen en vastgehouden kan worden, dub bel en dwars waard. Hoewel het bijna voortdurend luide spreken in deze ten hoogste voor kamertoneel geschikte ruimte afmattend was, heeft het publiek de voor stelling gevolgd met een zo intense span ning als men bij een werk van eigen bo dem zelden beleeft. Auteur en spelers fferden na afloop dan ook met langdurig en warm applaus gehuldigd. Het is een interessant thema, dat de schrijver met een voor een debutant op het beroepstoneel verwonderlijke vaardig heid tot ontwikkeling brengt: dat van de schuld door afzijdigheid, door het nalaten an tijdig partijkiezen. Hij koos daartoe de veelgevolgde methode van een extreem geval in een van de buitenwereld afge sloten gebied. De handeling speelt zich af op het eiland San Bargo, waar de inheem se bevolking weigert uit bijgeloof in de potten af te dalen om uranium te delven. \Is de Hollandse opzichter Robert Mes man zijn ontslag neemt, omdat de directie hem het nemen van voldoende beveili- iingsmaatregelen verhindert, valt hem te len wil en dank de rol van leider in de opstand van de door drank en doodsangst verhitte arbeiders ten deel. Zijn bewuste neutraliteit, zijn aanhoudende aarzeling door zijn nergens mee te maken willen hebben, heeft fatale gevolgen. Deze on zekerheid is blijkbaar ook een deel van het wezen van de auteur, want men weet als toeschouwer tenslotte niet precies waar men nu eigenlijk aan toe is. Het bezwaar van de verplaatsing van het conflict naar een gebied met ons on bekende verhoudingen is uiteraard een vermindering van de kans op meegevoel met de betrokkenen. Regisseur Guus Ver- straete heeft deze afstand helaas nog ver groot door weinig gelukkige typeringen van de enige vertegenwoordigers der ei landbevolking te tolereren. Om te begin nen deed Cecilia Lichtveld (als Te-guel, de jonge vrouw die met Mesman samen woont) bij haar eerste opkomst direct aan Tondeleyo uit „Blanke Ballast" denken, 'n ontoepasselijke associatie, die vermeden had moeten worden. Overigens verdiende haar aandeel waardering. In de tweede plaats heb ik niet begrepen waarom Jan Grefe als Luiz zich steeds op een enigs zins gluiperige manier over het toneel moest bewegen, waardoor hij een door allerlei geheimzinnigheden versterkte in druk van een onbetrouwbare raddraaier wekte. De vertolkers van de hoofdrollen ston- éen, maar dat bleek pas achteraf in volle scherpte, voor een bijzonder moeilijke taak. Geen mens in de zaal was voorbereid op de onthullingen in de laatste tien minu ten, waardoor men plotseling zijn waar dering voor hun karakters moest herzien, al waren er wel enige^ vage toespelingen gemaakt. In de spelopvatting, waarvoor de regisseur de verantwoordelijkheid draagt, was weinig te vinden om de toe schouwer erop te wijzen dat de schrijver zijn appreciatie van de pei-soonlijkheden wel eens op een dwaalspoor zou kunnen leiden. Gevormde beelden worden nu met terugwerkende kracht vernield, waardoor „Helpers bij de opvoeding Cecilia Lichtveld en Cas Baas als Te-guel en Robert Mesman in „Dood door schuld" van Bert Kroon. het slot van het stuk een zeer onbevredi gende indruk wekt. De sympathie voor Robert Mesman is misplaatst geweest: hij ontpopt zich als een onbekwame lafaard. Het wantrouwen jegens de ruwgebekte Max was even ongegrond, want hij vocht immers alleen en met inzet van alle macht voor zijn dure vrijheid, na uit de concen tratiekampen in bezet gebied te zijn ge vlucht. Niettemin verdienen Cas Baas en ook Wim van den Heuvel (die zijn optre den toch iets minder krampachtig zal moe ten maken) ruimschoots hulde voor hun intense vertolkingen van deze beide rollen. Aan de geraffineerde schurkachtigheid van directeur Dumbar liet Egbert van Paridon geen schijn van twijfel bestaan en mede daardoor schonk zijn vertolking uiteindelijk de meeste voldoening. In het programma heeft Bert Kroon ge schreven: „De moraal? Tja, daar vraagt u mij wat. Ik heb een heel toneelstuk moeten schrijven om dat duidelijk te ma ken". Het is hem niet helemaal gelukt. „Dood door schuld" is een beetje een zoek plaat je gebleven. Maar waf hem wel ge lukte, is het opwekken van een zeer we zenlijke spanning. Het is een uitermate boeiend stuk, ondanks de gesignaleerde bezwaren. Als zodanig zijn het tweede en het derde bedrijf (het stuk bestaat uit vier actes) het best geslaagd. En misschien komt het mede door het verwarrende slot, dat men er nadien nog geruime tijd mee bezig blijft. Qua opzet en een groot deel van de uitwerking overtreft het in beteke nis talrijke buitenlandse werken van au teurs met een gevestigde reputatie. Om al die redenen hoop ik, dat - indien er al geen vrije voorstelling van wordt gegeven - een kunstkring het initiatief zal nemen „Puck" hiermede naar Haarlem te laten komen. Men zal het dan zelf kunnen constateren: Bert Kro"on weet wat dramatische actie is, hij bracht voldoende emotionele spring stof in zijn conflicten aan, hij bezigde eer directe taal en heeft gevoel voor theatrale verhoudingen. DAVID KONING. Zondagmorgen is onder zeer grote ba- langstelling in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg bevestigd ds. C. P. Plooy. de nieuwe predikant van de Gereformeerde Kerk onderhoudende artikel 31 K.O. te Heemstede. De plechtigheid geschiedde door ds. J. J. Arnold uit IJmuiden. Ds. Arnold had voor zijn predicatie tot onderwerp gekozen de tekst 2 Petrus 1:12: „Daarom zal het steeds mijn voornemen zijn u hieraan te herinneren, hoewel gij het weet en in de waarheid die in u is ver sterkt zijt, want ik acht het mijn plicht u wakker te houden". Dit onderwerp werd door de predikant op boeiende wijze uit gewerkt, waarna ds. Plooy de hem gestelde vragen beantwoordde om vervolgens de vereiste gelofte af te leggen. Doordat men voor de plechtige intrede terecht eveneens een grote belangstelling verwachtte, werd deze daarop 's middags om 5 uur gehouden in het gebouw van de Ned. Protestanten Bond aan de Postlaan. Nadat de aanwezigen gezamenlijk Psalm 8 vers 2 en 3 hadden gezongen, las de nieuwe predikant Rom. 10 6 en 8, welke hij als tekst voor zijn intredepredikatie gekozen had. Hij wilde hierbij in de eerste plaats opmerken dat het wellicht vreemd zou aandoen, voor een intrede een afscheids brief van de apostel Paulus in behandeling te nemen. Toch leent deze tekst zich voor treffelijk tot dit doel, want het betreft hier immers niets anders dan de verkondiging van de waarheid. Ds. Plooy ontwikkelde daarop de tekst uitvoerig, waarbij hij vaststelde, dat het in de wereld moet komen tot één gezamen lijk aanroepen van de Naam des Heren, waarmee dan tevens het onmisbare van de prediking is aangetoond. Want juist de ambtelijke verkondiging van het Woord is de onmisbare schakel in de heilsketen; het geen zowel de predikant als de gemeente tot een grote bescheidenheid verplicht, om dat het Woord nu eenmaal God is. Dan zal het de gemeente niet vergaan zoals Israël, waar men het Evangelie wel vernam, doch waar het zelfs werd tegengesproken, omdat het geloof ontbrak. Spreker noemde dit een ijver zonder verstand, op dezelfde manier zoals ook in onze dagen weer kan worden waargenomen. Door middel van de mystiek van de Roomse mis, de gesluierdheid van het humanisme en verder door middel van Kerstnachtdiensten, leke- en passiespelen tracht men zich immers weer een soort van eigen geloof aan te meten; doch waarbij geen rekening wordt gehouden met het Woord van God. Ds. Plooy besloot zijn gloedvol uitgespro ken predikatie met een aansporing tot de gemeente toch nimmer te vergeten, dat in het Woord des Geloofs reeds alle heil en zaligheid aanwezig is en men zich de hand van Christus niet mag laten ontglippen.. De dienst werd daarop met het zingen van Psalm 100 besloten, waarna ds. Plooy niet wilde nalaten zijn grote erkentelijk heid te betuigen voor de hartelijke ont vangst, welke de gemeente hem en zijn echtgenote had bereid. Vervolgens werd door ds. J. J. Arnold namens de classis Haarlem een hartelijk woord van welkom uitgesproken, evenals door de heer B. de Vries namens de kerke- raad te Haarlem. De heer J. Groen sprak nog namens de gemeente te Hoofddorp, welke eveneens door ds. Plooy zaLworden' bediend, waarna de heer C. de Ruiters als; vertegenwoordiger van de Heèmsteédse' korkeraad zich in het bijzonder tot me vrouw Plooy richtte. Op zijn verzoek werd Is. Plooy daarop door de gemeente toege- ongen met Gezang 29, waarmee deze üechtigheid besloten werd. Donderdagavond om half acht zal er in Haarlem een begin gemaakt worden met een grote BB-oefening waaraan honderden noodwachters ingedeeld in blokploegen zullen deelnemen. Men gaat bij de demonstraties, die gel den als onderdeel van de landelijke BB- week, uit van de veronderstelling, dat Haarlem op acht plaatsen „getroffen" is en om het geheel iets „echter" te maken zullen de oefeningen ingezet worden mei, het geloei van sirenes en het geluid van inslaande bommen. Daar zorgen speciale geluidsbanden voor, die door de luidspre kers tientallen'malen versterkt over de pleinen bij de rampen zullen schallen. Tijdens de demonstraties zal er deskun dig commentaar gegeven worden over de verrichtingen van de BB-ers en voorts zal men op enkele punten van de stad kennis kunnen maken met de verbindingsdienst. De wedstrijden, die later op de avond in de verlichting van het G.E.B. plaats heb ben, zullen afgelopen zijn omstreeks negen uur. De „ramp"-plaatsen zijn: Ged. Oude gracht 87, I-Ioofmanstraat 17, Theemsplein 14 en 15, Herensingel 15, Zomervaart 146, Spaarnhovenstraat la en 2a, Sanpoorter- plein 28, Const. Huygensstraat-P. C. Iiooft- straat. Raadsvergadering en receptie in „Oud Berg en Dal" Op Donderdag 22 September, des mid dags om drie uur, zal in een buitengewone raadsvergadering van Bennebroek, te hou den in de grote zaal van „Oud Berg en Dal" Rijksstraatweg, de heer D. Thomas sen a Thuessink van der Hoop van Sloch- teren als burgemeester van Bennebroek worden geïnstalleerd. Van halfvijf tot zes uur houdt de burge meester een receptie. B. en W. hebben de burgerij verzocht de vlag uit te steken. De officiële ontvangst heeft plaats om twee uur op de grens der gemeente aan de Binnenweg, waarna gereden wordt naar „Oud Berg en Dal". De route is: Binnenweg, Bennebroeker- laan, Rijksstraatweg, Bijweglaan, Rijks straatweg, Willinklaan, Van Doorninck- laan, Bennebroekerdreef, Schoollaan, Ben- nebroekerlaan, Rijksstraatweg. Bekend scheepsbouwkundig ingenieur en voorzitter K.V.P.-Heemstede In de leeftijd van 64 jaar is Zaterdag morgen plotseling in de Mariastichting overleden ir. A. H. IJsselmuiden uit Heem stede, oprichter van het ingenieursbureau IJsselmuiden en oud-hoofdingenieur bij de maatschappij „Nederland". De overledene was verder voorzitter van de afdeling Heemstede van de K.V.P. De heer IJssel muiden was in de Mariastichting opgeno men ter observatie na een lichte beroerte, in welke inrichting hij echter ten gevolge van een hartaanval overleed. Ir. IJsselmuiden heeft een belangrijk aandeel gehad bij de bouw van de „Oran je", waarvan hij de machinebouw verzorg de, hetgeen hem een uitstekende naam als scheepsbouwkundig ingenieur verschafte. Later stichtte hij zijn ingenieursbureau, waarin de thans overledene samenwerkte met zijn zoon, die eveneens de ingenieurs titel heeft behaald. Hier werden onder meer de plannen tot de bouw van een spe ciaal emigrantenschip voor de Nederlandse regering ontworpen, waarvoor ir. IJssel muiden verschillende reizen naar het bui tenland ondernam en vele adviezen heeft uitgebracht. De teraardebestelling is vastgesteld op Woensdag 21 September op de R.K. Be graafplaats aan de Herenweg, nadat om tien uur in de parochiekerk van de H. Ba- vo een plechtige mis met requiem zr/1 zijn opgedragen. Elk jaar als de derde Dinsdag in September nadert, moet de gouden koets worden voorzien van de gouden kroon. Deze kroon moet na de plechtigheid worden gedemon teerd, daar de staldeuren van de Konink lijke stallen in Den Haag te laag zijn om de koets met kroon door te laten. De heer N. J. Dal, chef van het koetshuis bezig met het jaarlijks terugkerende werk. In verband met zijn benoeming tot dis trictssecretaris in de provincies Noordhol land en Utrecht van het Christelijk Jonge Mannen Verbond, heeft de heer G. J. Dor land Zaterdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg als jeugdleider afscheid van Heemstede genomen. Daar voor had 's middags in hetzelfde gebouw reeds een bijeenkomst plaats gehad van de leiders der diverse jeugdgroepen, welke met een maaltijd werd besloten, waaraan uiteraard de heer en mevrouw Dorland hebben deelgenomen. Hierbij werd het woord gevoerd door de jeugdleiders G. van der Hut, G. Rekkers en J. van der Schuit, die speciaal de aandacht vestigden op de sneeuwbal- en instuifavonden, waaraan de heer Dorland en zijn echtgenote steeds met zoveel succes hun uiterste zorgen hebben besteed. Daarop verzamelden zich in het Jeugd huis verscheidene bekende personen, die zich geregeld met het jeugdwerk belasten, waarbij ook de jeugd sterk vertegenwoor digd was. Namens hen allen werd het ver trekkende echtpaar toegesproken door de heer H. van Erkelens, die de heer en me vrouw Dorland ervan overtuigde dat hun onvermoeide ijveren voor de jeugd in brede kringen te Heemstede grote waar dering heeft ondervonden. Spreker voegde hier nog een persoonlijk woord van harte lijke dank aan toe, waarna hij de vertrek kende leider als blijk van grote waardering een enveloppe met inhoud overhandigde, met het verzoek hiervoor een blijvende herinnering aan Heemstede te willen aan schaffen. In zijn dankwoord toonde de heer Dor land zich buitengewoon erkentelijk voor alles, wat hier in Heemstede binnen be trekkelijk korte tijd tot stand gekomen is en hij prees zich daarbij bijzonder geluk kig steeds de visie van de vroegere predi kant ds. H. Bartlema voor ogen te hebben gehouden, die steeds op verdieping van het jeugdwerk is blijven aandringen. Want ofschoon men buitengewoon verblijd dient te zijn met dit mooie jeugdgebouw, is het toch in de allereerste plaats noodzakelijk zich te verdiepen in het werk, dat aan een verblijf in jeugdland verbonden is. Daarna maakte ds. Adr. Oskamp, die evenals de predikanten ds. D. J. van Dijl en ds. J. W. van Nieuwenhuizen dit af scheid hebben bijgewoond, de belangstel lenden er met een geestige toespeling op attent, dat hun aanwezigheid niet langer werd vereist, waardoor de jeugd gelegen heid geboden werd op gepast vrolijke wijze van hun sympathieke leider afscheid te nemen. Ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum van Marmag uit Den Hel der nam het Santpoortse ZBVS Zaterdag deel aan een tournooi, waarvoor ook de Helderse verenigingen KVH, HAV, FAC, WGW en Marmag hadden ingeschreven met dames en herenteams. Het herenteam van ZBVS leverde een kranige prestatie door als Haarlemse twee deklasser met het herenteam als tweede te eindigen achter de Helderse sterke eer steklasser KVH, welk laatste team het district Den Helder bij de laatste kam pioenschappen voor de nationale titel ver tegenwoordigde. Zaterdagavond had in het Haarlems Concertgebouw een koorconcert plaats. Un der auspiciën van Jan Booda's jeugdkoor „Inter Nos" trad het mannenkoor „Die Glocke" uit Velbert (Rijnland in de buurt van Düsseldorf) op. Het bleek een voortreffelijk gedrild ensemble te zijn, dat over het algemeen zeer subtiel op de ge voelige en expressieve directie van zijn zangleider Bernhard Bittscheidt reageerde. Dat het met de gevoeligheid daarbij wel eens over de schreef ging, zodat men een gezonde mannelijke koorklank miste, kon niet ontkend worden. In klassiek werk van Vittoria en zelfs in het bekende „Vexilla Regis" van Matthieu Neuman, was men er met zeer gelikte nuances haast onhoor bare pianissimi! wel eens glad naast, althans naar onze niet-Rijnse opvatting. Doch toen men met een korte maar niet onbelangrijke compositie van Clemens dat zwelgen in romantische overgevoeligheid naliet kreeg de samenzang een positieve kracht die wij zeer konden waarderen. Te prijzen was verder het strak volgehouden syncopisch rhythme in de door Keger voor mannenkoor bewerkte „Villaneila" van Donati, doch weer moesten wij bij het refrein het coquetteren met overdreven nuanceringen voor lief nemen. De diri gent bereikte met zijn koor echter prach tige dingen in het volksliederengenre. Hierin bleek de effectieve waarde van zijn bewogen natuur en van zijn beheerste directietechniek, alsmede van de capaci teiten van het koor .Een levendige voor dracht, sprankelend van spiritualiteit en gezonde humor, markeerde succesrijk de laatste beurt van optreden en dwong re spect af voor de lenige en uiterst gedisci plineerde samenzang. „Haarlems Gemengd Koor'' vervulde, onder leiding van Jan Booda, ook een be scheiden aandeel in het concert met een zeer geromantiseerde en dus zeer soepele verklanking van twee composities van Bach, waarbij aan de eis van goede samen zang ruimschoots werd voldaan. Het jeugd koor Inter Nos" zorgde primo voor een fraai en fris decorum van het podium en secundo voor opluistering van het con cert met de uitvoering van een aantal com posities uit zijn répertoire. Wegens omstandigheden kon ik de eer ste beurt van optreden niet horen, zodat ik de vertolking van „Avondcantate" van Catharina van Rennes en mijn bewerking van „Heer Jezus heeft een hofken" moest missen. Veel genoegen schonk later het heldere zingen van twee liedjes, die „inter Nos" voorgedragen heeft voor Koningin Juliana bij de opening van de Haarlem mermeer-tentoonstelling. Ook de uitvoe ring van het opgewekte „Wirbelwmd" ge noot een verdiend succes. Zangtechnisch gezien was echter „O kindly Night" (be werkt naar het pianostuk „Liebestraum" van Liszt) bijzonder frappant. Tegen de door Emmy van Eden brillant gespeelde solopartij tekenden zich in prachtige vei- houding de stemmen der jongedames en der knapen af. Deze koorzang van de bo venste plank kan echter mijn zeer ernstige bedenkingen omtrent tekst en bewerking van dit werkje niet ontzenuwen. Met de heer Booda aan de vleugel werd ten slotte ,.An der schonen blauen Do- nau" vertolkt. JOS. DE KLERK De softbalafdeling van de R.K. Sportver eniging „T.Y.B.B." organiseerde Zaterdag in café Brinkmann aan de Grote Markt een feestelijke bijeenkomst voor leden en dona teurs, ter gelegenheid van de promoties van het eerste en tweede negental. Voor deze bijeenkomst bestond grote be langstelling; namens de Nederlandse Dames Softbal Bond waren de dames P. Bosch, T. Houtison en de heer J. Nicolai aanwezig, terwijl de heer G. Hoff als gedelegeerde het hoofdbestuur van de R.K. Sportvereni ging „T.Y.B.B." vertegenwoordigde. De heer H. W. van Turnhout Sr. voerde het woord als voorzitter van de R.K. Sport vereniging „T.Y.B.B."; na hem sprak de geestelijk adviseuh der vereniging kape laan Van der Plas. Namens de softbalcommissie sprak de heer C. Jonker zijn vreugde uit over de be haalde resultaten. Hij hoopte dat het eerste negental met de traditie zou breken en als eerste kans zou zien de behaalde plaats in de eerste klasse te behouden. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdagavond van acht tot negen uur door George Robert bevat werken uit de zestiende en zeven tiende eeuw. Het concert wordt gegeven ter gelegenheid van de Muziekweek Haar lem. De volgende werken worden gespeeld: 1. a. Suonata, A.Banchieri; b. Canzona, G. Guammi. 2. a. Toccata per l'elevations; b. Canzona in quarti toni dopo il post com- munio, G. Frescobaldi. 3. a. Praeludium pedaliter; b. Durch Adams Fall ist ganz verderbt (2 var.); c. Psalm 140 (5 var.), J. P. Sweelinck. 4. Pavana hispanica (8 var.), var. 1, 5, 7 en 8 J. P. Sweelinck, var. 2, 3, 4 en 6 S. Scheidt. 5. Got sei ge- lobet und gebenedeiet, H. Scheidemann. 6. Chaconne, J. Pachelbel. 7. Praeludium en Fuga in g, P. Buxtehude. Propaganda. Op Woensdag 21 Septem ber zal in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een propagandafeestavond gehou den worden, uitgaande van de Gereformeer de Jeugdcentrale te Haarlem. Op deze bonte avond zullen onder meer koorzang, toneel en muziek worden geboden, alles verzorgd door leden van deze jeugdorganisatie. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnès f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Zaterdag gaf de Bloemendaalse Gymnastiek Vereniging (B.G.V.) een openluchtdemon stratie voor adspiranten op het gemeentelijk sportterrein aan de Donkerelaan. Nadat een mars door een gedeelte van de gemeente Bloemendaal was gemaakt achter het trom melkorps van de Christelijke muziekvereni ging Sursum" begonnen de demonstraties. De turnsters en turners gaven de gebrui kelijke opmars met vaandelgroet waarna de meisjes van zes tot acht jaar door hun pittig optreden bijval oogstten. De jongens deden met hun bankoefeningen niet voor de meis jes onder en het geheel werd keurig afge werkt. Ook het bokspringen van de oudere meisjes was de moeite waprd. Vervolgens gaf een zestal dames een stok- oefening ten beste waaraan niets haperde. De springkast werd door de jongens flink be sprongen en ook de schuine banken ën brug voor de meisjes van negen tot twaalf jaar was een zeer geslaagd nummer. Als laatste nummer stond op het program ma het paardspringen voor dames. Deze oefe ningen waren vrij zwaar maar werden keu rig uitgevoerd. Uit alles bleek dat de B.G.V. aan de leraren lich. opvoeding de heren P. den Hartog en B. W. Solkamans bekwame leiders heeft. Het publiek, dat in grote getale was opge komen, heeft van deze demonstratie weer genoten. Ongeveer zeshonderd toeschouwers waren Zondagavond naar Stoop's Bad in Overveen bijeengekomen om te kijken naar de kunst- zwemavond, die gegeven werd door de on langs van een tweede demonstratie-tournée door Spanje teruggekeerde kunstzwemploeg van de zwemclub Haarlem. In de middag waren er ruim driehonderdvijftig toeschou wers bij een uitvoering voor jongeren. Na een openingswoord van de voorzitter van de zwemclub Haarlem, de heer Th. W. Hölsken, vond in het met bloemen ver sierde en aardig verlichte binnenbad een af val wedstrijd plaats voor meisjes en jon gens van dertien en veertien jaar. Bij de meisjes werd Nelleke Goedhart nummer één, gevolgd door Thea Hölsken en Ger Gerling; bij de jongens tikte Hugo Koolster als eerste aan, gevolgd door Cor Lansteker en Hans Klein. Voordat de nummers van de kunstzwem ploeg begonnen, werden de heer en mevr. Hölsken geschenken aangeboden voor het geen zij nu al vele jaren voor de zwem club Haarlem doen. Als eerste nummer werd de „Blue tango" uitgevoerd, waarin de meisjes een fraaie liichaamsbeweging en een vertrouwdheid met het water toonden. „Moonlight sere nade", een solo van Elly Hölsken, viel niet alleen op door de fraaie zwemprestaties, maar tevens door de sfeervolle verlichting. De demonstraties schoonspringen werden gegeven door de gasten, de dames Leny LantingKeiler, oud-Nederlands kam pioene (De Meeuwen) en Els van Breda Van der Horn, Nederlands kampioene ('t IJ) alsmede door de heer J. Paanakker (Z. C. Haarlem). Zij verrasten het publiek met een serie salto's, zweefsprongen, schroef duiken. Hieirna demonstreerde Mia Pieterse haar kunnen in een prachtig Ebb- Tide, terwijl ook het balspel door vier meis jes in de smaak viel. De serenade van Tos- selli vormde een uitmuntende achtergrond voor een duet van Elly Hölsken en Pia Pie- ters, die ook later op de tonen van Manto- vani's „I live for you" bewezen zeker de beste kunstzwemsters van deze ploeg te zijn. Het door de hele ploeg uitgevoerde „Les Sylphides" van Chopin was, evenals de latere Balscène een bewijs van de team geest, die in de ploeg heerst. Deze uitvoe ringen werden nog extra aantrekkelijk ge maakt door de grote afwisseling van kle ding en attributen. Het programma werd besloten met een op „Memories" uitgevoerd nummer door acht meisjes, dat bij de veertigduizend Spanjaarden, die de showavonden van de Haarlemse ploeg bezochten, de meeste in druk had gemaakt. Theo van Laar, Jan van Dalen en Henk Strobach zorgden als intermezzo voor een originele komische noot in dit programma, door zich in allerlei standen en in alle soor ten kledij te water te laten vallen. Zij oogstten een zeer verdiend applaus. Alle zwemsters ontvingen van het be stuur van de Z. C. Haarlem een vlaggetje, in de Spaanse kleuren, op standaard met daarop gedrukt „Als herinnerig aan de on vergetelijke dagen in Spanje." De afdeling Plaarlem van de Vereniging voor Paedagogiek heeft voor het aanstaan de winterseizoen vijf bijeenkomsten uit geschreven, die in restaurant Brinkmann gehouden zullen worden. Aandacht wordt gevraagd voor de hulp bij de opvoeding en het vraagstuk zal van verscheidene kanten worden toegelicht. Op 5 October spreekt drs. H. G. Bos, psycholoog te Haar lem over „De psycholoog als hulp bij de opvoeding", waarna vertoning van de film „Shines" volgt. Dr. R. Vedder behandelt op 23 November het onderwerp: „De dok ter als hulp bij de opvoeding", mejuffrouw K. Ankringa d'Ardenne, psychiatrisch- sociaal werkster te Haarlem op 18 Januari „Het gezin als hulp bij de opvoeding" en mej. mr. M. de Keyzer, kinderechter te Alkmaar, op 23 Febr. „De kinderrech ter als hulp bij de opvoeding". Op 14 Maart zal een bijeenkomst worden gehouden, waarop vragen gesteld zullen worden over opvoeding; zij zullen beantwoord worden door drs. H. G. Bos, J. Buys jr., drs. D. Fokkema, mevrouw Losecaat Vermeer en mevrouw Schreuder. Voorts is in samenwerking met de Volks universiteit een cursus van drie bijeen komsten voorbereid. Mejuffrouw dr. Rita Vuyk, lector voor kinderpsychologie, zal op Maandagen 24, 31 October en 7 Novem ber in het Frans Halsmuseum spreken over „De betekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek". Naar aanleiding van het onderwerp: „Helpers bij de opvoeding", dat deze win ter behandeld zal worden, schrijft het be stuur: „Hoewel wij niets tekort willen doen aan de overwegende invloed, die de ouders dienen te hebben bij de opvoeding, zal ie der die, in welke verhouding ook, een opvoedende taak heeft, ermee gebaat zijn te weten, dat er instanties zijn, die bij deze taak advies en steun kunnen geven. Uit drukkelijk zij voorop gesteld, dat de spre kers niet zullen uitgaan van abnormali teiten of grensoverschrijdingen (al zullen die ter verduidelijking wel ter sprake kunnen komen), maar van de gewone op voeding van alle dag, belicht van bepaalde gezichtshoeken uit, waarin zij elk voor zich deskundig zijn. Het zal uit verschil lende lezingen blijken, dat tijdige en in tensieve samenwerking de mogelijkheid biedt aan de opvoeders om in veel geval len te voorkomen dat moeilijkheden uit groeien tot ernstige afwijkingen of con flicten. Aangezien voorkomen steeds en vooral bij de opvoeding beter is dan gene zen, menen wij dat dit programma, voort bouwend op de lezingen van vorige jaren de leden van veel nut kan zijn". ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maar.waar U ook Uw brandstof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. Zaterdagavond daverden de straten en pleinen van Haarlem-Oost van tromge roffel, trompetgeschal en van marsmuziek. Vier muziekkorpsen en twee tamboerkorp sen maakten een rondgang en brachten feestelijke klanken en pittige rhythmen, alles ter ere van de speeltuinvereniging Oosterkwartier, die haar dertigjarig be staan viert. En ook ter ere van de gelijk namige jeugdfanfare die een kwart eeuw geleden werd opgericht. De rondgang was het voorspel tot een concert, dat de verenigde korpsen in de speeltuin zouden geven. Daartoe moesten de instrumentengroepen van de deelne mende muziekverenigingen gegroepeerd worden lot grotere secties, hetgeen na tuurlijk heel wat organisatisch talent en ook tijd vergde. Maar toen eindelijk alle muzikanten van de R.K. Harmonie „St. Bavo" uit Haarlem, de muziekvereniging „Eensgezindheid" uit Hafweg, de muziek kapel „Zandvoort" en de Christelijke Mu ziekvereniging „Sursum Corda" uit Aals meer hun plaatsen op het terras hadden ingenomen, stond de dirigent Jac. Wild schut een zeer groot harmonie-orkest ter beschikking, waarin Es-klarinetten, solo klarinetten, trompetten, pistons, bugels, althoorns, hoorns, saxofoons, baritons, tuba's, trombones en slagwerk rijkelijk vertegenwoordigd waren. Voor de inleidende mars „De Garde" moest nog even gezocht worden naar een gunstig klankevenwicht, want de bassen overspeelden aanvankelijke de hoge stem men. Voor het mooie Andante van Batiste was de klankverhouding al heel wat gun stiger. De grote bezetting bewerkte een behoorlijke gemiddelde stemming, die aan de zuiverheid zo moeilijk te bewaren bij dit ten aanzien van de toonstabiliteit toch nog lastige stuk ten goede kwam. Heel goede indrukken gaf doorgaans de uitvoe ring van „Een schone Meimorgen" van Bisselink, al kwam er wel enige ongelijk heid voor tussen de melodiespelende so- spraan-instrumenten en de zich op flinke afstand bevindende begeleidingsbassen. Voor de taptoe werden ook de tamboers en hoornblazers van de gymnastiekvereni ging „Bato" en van de Zandvoortse mu ziekkapel onder aanvoering van de heer A. Blom ingeschakeld. Ook marsmuziek werd met succes ten ge hore gebracht en het „Wilhelmus" klonk als een waardige, indrukwekkende bekro ning van een gewaarderde avond, waar mede ook de organiserende commissie veel eer inlegde. P. ZWAANSWIJK Ondergetekende Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van t. abonneren op HdCirlemS Dekblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3