Nederlandse tenor viert triomfen in Italië „Duint j es veld" - Zandvoor ts sportveldencomplex geopend JS Kort en bondig Jo Spelthaan, leerling van Coby Riemersma Receptie en diner van Haarlemse imkers Amsterdamse Beurs In sportvelden-tekort nu definitief voorzien Kleuter overreden 6 Zes korpsen bliezen 2800 gulden bijeen Regionale omroep Oost wordt werkelijkheid Vereniging Letterkundigen bestaat halve eeuw Diamanten huwelijk A. v. d. Werff-Bolterse Lange afstandzwemmer in Ontariomeer verdronken Nederlands motorschip in zinkende toestand Scheepvaart Muziekweek Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem MAANDAG 19 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Italiaanse pers verschenen in de maand Augustus geestdriftige critieken over het optreden van een Nederlandse tenor. Het betrof hier de Limburger Jo Spelthaan, die op 21 Augustus in het Teatro Nuovo te Milaan debuteerde als Pinkterton, de mannelijke hoofdrol in „Madame But terfly" van Puccini. Spelthaan is de eerste Nederlander, die de eer te beurt viel in Italië (en nog wel in Milaan, het brandpunt van de Italiaanse muziekdramatische kunst) te debuteren. Kort tevoren had hij in het „Concorso gio- vanni Cantanti" medegedongen. Er waren 322 candidaten, die aan het concours deel namen. Spelthaan behaalde de eerste prijs. Dit succes bracht hem op de planken van het Teatro Nuovo, waar hij door het ver wende Italiaanse operapubliek minuten lang werd toegejuicht Het uitzonderlijke debuut lijkt het begin te zijn geweest van een bliksemcarrière als operazanger. Spelthaan is aan het vocalis tenfirmament bij verrassing komen blin ken als een ster van de eerste grootte. Van alle zijden: uit de Verenigde Staten, uit Mexico, uit Brazilië hebben hem reeds aan biedingen bereikt. Aan drie opvoeringen van „Butterfly" (op 21, 23 en 25 Augustus) werkte Spelthaan mede. En direct daarop verzocht men hem op te treden in „La Bohème" van Puccini, waarvan de opvoe ringen op 3 en 4 September plaats hadden. In één week tijd moest hij daartoe de hoofdrol instuderen. Op 5 September trad hij alweer op in het Teatro Nuovo bij het sluiten van het zomerseizoen. Jo Spelthaan Deze bijzonderheden werden ons mede gedeeld door de bekende Heemsteedse zangpaedagoge Coby Riemersma bij een onderhoud, dat wij gisteren met haar mochten hebben. Vol geestdrift vertelde zij over haar talentrijke leerling, aan wiens vocale vorming zij ongeveer zes jaren heeft mogen werken. Eerst kwam Spelthaan on der haar leiding als leerling van de Mu ziekschool van het Amsterdams Conserva torium. Hij kwam toen uit Duitsland, waar hij tijdens de oorlog heen was gevoerd en te werk gesteld. Op de fabriek waar hij werkzaam was, ontdekte men zijn bijzon dere stem. Men gaf hem de gelegenheid les te nemen aan de muziekacademie in Karls ruhe, waar hij als leraar de Italiaanse maestro Chemino kreeg en waar men ging werken op zijn ontwikkeling als dramati sche bariton. Bij zijn terugkeer in Neder land ging hij op advies van dr. C. L. Wal- ther Boer naar de genoemde muziekschool. Hier ontdekte Coby Riemersma in zijn stem de tenor. Met eindeloos geduld werd de studie begonnen en voortgezet. Joseph Spelthaan was als het ware be zeten door de zangkunst, die voor hem een levensvoorwaarde was geworden. In zijn Collecte voor kankerbestrijding te Heemstede Zes muziekkorpsen hebben Zaterdag middag heel wat vertier in Heemstede ge bracht en met een prachtig resultaat. Dank zij hun bezielende klanken heeft de collec te voor de kankerbestrijding, welke door de plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelminafonds werd georganiseerd, ruim 2800 gulden opgebracht. Niet alleen de voortreffelijke wijze waar op de korpsen marcheerden en bliezen, maar ook hun uniformering wekte dik wijls bewondering, zoals het Napoleonti sche uiterlijk van „Crescendo" uit Hille- gom, de blauwe uniformen, compleet met door wuivende haneveren bekroonde kepi's van „Tuindorp" uit Amsterdam en natuur lijk ook het hemelsblauwe „St. Michael" uit Heemstede zelf, dat met zijn plaatse lijke kunstbroeders van „Excelsior" mee deed. Men had voorts de gewaardeerde medewerking van de Haarlemse Postfan- fare en van „Adeste musica" uit Sassen- heim. Tot degenen die zich met de collectebus sen verdienstelijk maakten behoorden leden van de Heemsteedse politie en brandweei en de EHBO. Tegen zes uur verenigden de corpsen zich in het wandelbos „Groenendaal", waar zij in carré werden opgesteld om beurte lings een mars ten uitvoer te brengen. Het was de voorzitter van de afdeling Heem stede van het Koningin Wilhelminafonds, de heer N. de Lange, die hier gemoedelijk een stoel beklom, om van deze plaats af de grote erkentelijkheid van. het organiserend comité onder woorden te brengen. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot de me dewerkende muziekkorpsen en de vele collectanten, die deze inzameling ongetwij feld tot een succes hebben gemaakt. Niet minder dankbaar was spreker de NZHVM, Maarse en Kroon en de Heemsteedse on dernemingen Leo Kors en Jac. Olydam, die zich belangeloos met het vervoer van corpsen en instrumenten hebben belast. Dit gedeelte van de middag werd daarop besloten met het door „Tuindorp" ge speelde Wilhelmus. Daarna begaven de leden der muziek korpsen zich naar het Verversingshuis, waar hun door de exploitanten, de heren J. en J. J. Uitendaal nog een consumptie werd aangeboden. vijfjarige conservatoriumtijd was de zang techniek natuurlijk nummer één. Maar met bijkans evenveel ambitie werkte hij aan de bijvakken, waarbij zijn verloofde Judith ten Cate, dochter van een Twentse textiel fabrikant, zelf in het bezit van de middel bare diploma's voor zang en piano, hem tot grote steun is geweest. In 1953 behaalde Spelthaan het eind diploma van het Conservatorium. Daarna ging hij in Italië verder studeren. Tot be grijpelijke voldoening van zijn lerares kon hij bij de beroemde maestro Amich met dezelfde zangtechniek zijn studie voortzet ten. Deze betrof dan het instuderen van alle grote operarollen en de dramatische uitbeelding daarvan. Met zijn vrouw be woont hij thans een flat te Milaan, in het centrum van de zo door hem geliefde operakunst. De Italianen weten een talent als dat van Spelthaan te waarderen en zij zullen hem niet gemakkelijk loslaten. Hij heeft althans op 14 September een drie jarig contract gekregen van de belangrijk ste Italiaanse impresario. Maar hij ver geet bij dit alles zijn geboorteland toch niet. In December zal hij als gast van de Zuid-Nederlandse opera in „Rigoletto" optreden bij de eerste opvoering te Maas tricht. P. ZWAANSWIJK. Het bestuur van de veertigjarige afdeling Haarlem van de Vereniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland hield Za terdagmiddag om 3 uur voor genodigden, leden en belangstellenden een ontvangst in de Haarlemse Kegelbond, waarvan de grote zaal met bloemen en palmen versierd was. Het werd een zeer geanimeerde receptie, die gevolgd werd door een diner, waaraan de voorzitter, dr. C. L. Deelder, een toe spraak hield. Hij gaf een summier histo risch overzicht en wijdde speciaal aandacht aan de oorlogsjaren, waarin zeer velen rust èn extra-calorieën zochten in de bijenteelt. De afdeling heeft toen haar grootste om vang gehad. Dr. Deelder uitte echter ook de wens, dat de leden in deze jachtige tijd met dezelfde toewijding en hetzelfde ge duld de bijeenteelt zullen blijven bedrijven en vooral ook de vergaderingen zullen blijven bezoeken. Namens het hoofdbestuur voerde de heer R. ter Brugge het woord, die de grote waar dering, welke men daarin voor de afdeling Haarlem heeft, vertolkte, gezien ook de goede initiatieven en ideeën die er vandaan komen. Hij wees bijvoorbeeld op de „Sim plex-kast," een bijenkast, ontworpen door de heer Kelting. die in imkerskringen grote waardering geniet. Voor de bibliotheek van de afdeling bood hij de voorzitter een jaar gang van „Het Groentje" aan, waarin heel wat over de interne verhoudingen in de vereniging omstreeks 1920 is te lezen. Na vermelding van vijf nieuwe methoden om bijen meer productief te houden, de voedersaptheorie van Gerstung en de veel besproken koninginnestof, vestigde hij de aandacht op de problemen door, de bespui ting der gewassen.' Hij "achtte"het gelukkig, dat een ^afdoende .-règelirtg spoedig' te ver wachten is. Tenslotte werd door hem aan de voor zitter dr. C. L. Deelder de zilveren leg- médaille uitgereikt voor de verdiensten en activiteit van de afdeling. Na het diner wenste de voorzitter van de afdeling Bloemendaal, de heer Stringer, de afdeling geluk met dit jubileum. Hij sprak de hoop uit dat de band tussen beide afde lingen verstevigd zou worden en de moge lijkheid tot algehele samensmelting zou worden overwogen. Vervolgens begon men opgewekt aan het avondprogramma, gepresenteerd door het cabaret „Miniatuur," waaraan medewerk ten Greetje Bosma, Greetje Gunters, Frans Pumarts en George Presburg. Het was een gezellige, intieme avond, die tot even voor twaalven duurde. Hoewel de officiële mededeling van de minister nog niet is. afgekomen kan toch worden vastgesteld, dat de regionale om roep voor Oost-Nederland een feit is. Te Hengelo zal een studio worden ingericht. Men hoopt na ongeveer een half jaar met de uitzendingen te kunnen beginnen. De zendtijd bedraagt een kwartier per dag. welke tijd echter opgespaard mag wor den, zodat desgewenst ook uitzendingen van bijvoorbeeld een uur kunnen worden verzorgd. Met de regionale omroep-Noord zal worden samengewerkt, waarbij Oost kan profiteren van de door Noord reeds sedert een reeks van jaren opgedane er varing. Er komt een adviesraad voor de vijf Noordelijke provincies. De leden van deze raad zullen voor elke provincie door de Commissaris der Koningin worden aange wezen. Via de Nederlandse Radio Unie zal een deskundige voor de technische leiding van die studie worden aangewezen. Slotkoers koersen Vrijdag Openings- 3-3% Nederl.'47 1005/i6 100% 3 Nedl. 1962/64 lOO^/ia lOU/ig A.K.U 368 >A 360% Calvé Delft 344)4 340 Van Gelder Zonen 349% 350 K. N. Hoogovens 437 422 Nederl. Ford 511 510 N. Kabelfabriek 343 342 gew.Philips Gloeil. 495 'A 483 pref.Philips Gloeil. 241 241 Unilever 499% 492 Wilton Feijenoord 293 293 Dordtsche Petrol. 695% 690 Konkl. Petroleum 665% 659 A'dam Rubber 163 163 Holl. Amer. Lijn 243 236 N. Scheepv. Unie 204% 200% Phs. van Ommeren 264 260 H. V. A 176% 173 Verg. Deli Mijen. 179 176 Amsterd. Bank 282 282 Ned. Handel Mij. 251 249 Rotterd. Bank 245 245 Twentsche Bank 2*8% 248% Anaconda Copper 80=Vie 80% Bethlehem Steel 158% 162 U. S. Steel 59 59% General Motors 138% 141% Shell Union 61% 62% Tidewater 32% 32 li. Rijdes bestuurslid De Vereniging van Letterkundigen zal op Zaterdag 19 November haar vijftigjarig bestaan herdenken, aldus heeft de voor zitter, prof. drj N. A. Donkersloot, tijdens de Zaterdag gehouden jaarvergadering der vereniging in het ICC te Amsterdam mede gedeeld. Op die dag zal professor Donkersloot een historisch overzicht geven van het bestaan der vereniging. Daarna volgt een ontvangst door het gemeentebestuur van Amsterdam. Het gemeentebestuur van Utrecht geeft op Dinsdag 11 October onder auspiciën van de vereniging een middag voor scholieren in de Stadsschouwburg, waar onder an dere dr. P. H. Ritter, Geerten Gossaert, Jaap Romein en Godfried Bomans het woord zullen voeren. Ook dit gemeente bestuur zal de vereniging daarna een ont vangst aanbieden. De Vlaamse zustervereniging heeft voor de viering van dit jubileum de Herman Teirlinckfilm ter beschikking gesteld. In Den Haag zal volgend jaar een tentoon stelling „vijftig jaar letterkundig leven" worden gehouden, ter gelegenheid van de Conferentie der Nederlandse letteren al daar. Ter vergadering deelde prof. Donker sloot. die reeds tien jaar voorzitter der vereniging, is. mede, dat hij na de viering van het jubileum als zodanig zal aftreden. De heer B. Rijdes uit Haarlem werd in de plaats van mevrouw Clara Eggink tot be stuurslid benoemd. Zondag 25 September hopen de heer A. van der Werff en mevrouw H. van der Werff-Bolterse de dag te vieren, dat zij zestig jaar in de echt zijn verbon den. De bruidegom, die in Zandvoort is geboren, werkte destijds in Utrecht, waar hij in 1895 in het huwelijk is getreden. Na achttien jaar daar gewoond te hebben ver trokken de heer en mevrouw Van der Werff naar Haarlem. De laatste drie en twintig jaar wonen zij aan de Korte Laken straat te Haarlem. De heer Van der Werff is acht en vijftig jaar metselaar geweest. Op jeugdige leeftijd werkte hij mee aan de bouw van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. De bewoners van de Korte Lakenstraat hebben plannen gemaakt het bruidspaar gezellige dagen te bezorgen. Een erepoort is opgesteld en Vrijdagavond om zeven uur zal de Harmonie Crescendo een serenade brengen. De bewoners uit de omgeving hebben het verzoek gekregen van Vrijdag middag vier uur tot en met Zondag 25 September de vlag uit te steken. Cliff Snowlton, een 29-jarige lange afstand zwemmer, die probeerde het Ontariomeer over te zwemmen is verdronken. Snowlton werd begeleid door een volgboot, welke slecths enkele meters van hem verwijderd was, toen het ongeval moet zijn gebeurd. De coach van de zwemmer verklaarde, dat hij zich op een gegeven ogenblik had omge draaid om het compas te raadplegen en toen hij weer naar het water keek, was zijn pupil in het meer verdwenen. Verscholen achter hoog oprijzende den nen, aan alle kanten omringd door duin toppen, ligt binnen het Zandvoortse circuit, bij de Oostelijke tunnel-ingang naar het binnenterrein, het nieuwe Zandvoortse sportcomplex, dat de naam „Duintjesveld" ontving. Drie sportvelden, van elkaar ge scheiden door laag struikgewas aan de rand van er doorheen gegraven sloten en voorzien van een fraai clubhuis. De groene grasmat ligt daar zo strak als een biljart laken tussen de duinen. Vrolijk wapperden de vlaggen en een groot aantal genodigden had zich Zaterdagmiddag in het clubge bouw verzameld, toen burgemeester mr. H. M. van Fenema officieel om half drie de sportvelden in gebruik stelde. Na door de heer J. A. B. van Pagé^ voorzitter van de Zandvoortse hockeyclub, als hoofd-huurder van de terreinen te zijn ingeleid, richtte Zandvoorts burgemeester zich tot de vóór het clubhuis verzamelde aanwezigen en begon met erop te wijzen, dat telkens, wanneer een idee verwezenlijkt wordt, daarover grote vreugde en voldoe ning heersen.Een idee komt meestal plotse ling in de gedachte, dan is er een hele tijd niets, dat is de tijd voor de critici en de spotters, de schouder-ophalers enzovoort, doch dan komen de belangstellenden, later de belanghebbenden, dan de aannemers en dan dé realiteit. „Er gebeurt heel'véél'in Zandvoort" zei spreker.Wat dit sportterrein betreft, heeft het zes jaar geduurd, voor de idee werkelijkheid werd. Er was een groot tekort aan sportvelden in onze gemeente en met 7 tegen 6 stemmen toen het ge bruikelijke verschil werd het besluit tot verwezenlijking van de idee in de raads vergadering van 17 Januari 1950 aange nomen. Een crediet van bijna 130.000 werd ervoor beschikbaar gesteld. Toen duurde het tot begin 1952 vóór men eraan kon beginnen. Er moest nog veel geregeld worden, voor de Gront Mij. het in D.U.W.- verband kon gaan aanleggen. Er moest later nog meer geld voor worden gevoteerd, want de gemeente had de gedachte, dat de sportverenigingen zelf een clubhuis zouden bouwen. Totaal werd 165.000 op tafel gebracht, waarvan als netto kosten voor de gemeente 116.000 overblijven." De spreker roemde ten zeerste de hoogst originele aanleg van deze velden, waarbij gebroken werd met de gedachte, dat sport velden complexen rechthoeken moeten zijn. Zich richtend tot de heer Van Pagée van de Zandvoortse Hockeyclub, welke met de gymnastiekvereniging Oefening Staalt Spieren en de Zandvoortse Korfbalclub deze velden zal bespelen, zei spreker, dat met de opening van deze velden definitief een einde wordt gemaakt aan het ontstel lend tekort aan sportvelden in Zandvoort, want men heeft er thans niet minder dan negen! Met de heer Van Pagée begaf de burge meester zich daarna naar de vlaggemasten, waar met het hijsen van de nationale en de Zandvoortse vlag de opening der velden een feit werd. Nadat verscheidene gasten en vereni gingsbestuurders het woord hadden ge voerd, kregen de aanwezigen gelegenheid het fraaie clubhuis te bewonderen. Daarna konden de gasten hun belangstelling tonen voor de eerste demonstratie-wedstrijden, welke door de Zandvoortse hockeyclub, de Zandvoortse korfbalclub en de gymnastiek vereniging OSS met volleybal en handbal werden gespeeld. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is op de Antwerpsestraatweg nabij de Oude Tol te Bergen op Zoom het 2 V2-jarige zoontje René van de familie Rens door een passe rende tractor met aanhangwagen van de firma Van E. uit Bergen op Zoom over reden en op slag gedood. De chauffeur die van het ongeval niets had gemerkt, werd door de bestuurder van een Belgische auto, die getuige van het ongeval was geweest, achterhaald en gewaarschuwd, waarna hij terstond terugkeerde naar de plaats van het ongeval. Prins Bernhard die i?i Rome het ere-voorzitterschap bekleedt van de conferentie der Europees-Amerikaanse Vereniging, heeft Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan het Vaticaan, waar hij door Paus Pius XII in audiëntie ontvangen werd. Deze telefoto werd gemaakt tijdens het onderhoud van de Prins met het hoofd van de R.K. kerk. Na aanvaring met Deens schip Het motorschip „Lies" (498 brt.) van J Vermaas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam ligt in zinkende toestand aan het talud van het Noord-Oostzeekanaal. Het met hout ge laden schip heeft Zondagavond tegen elf uur een botsing gehad met het Deense stoomschip „Svanholm" (1.320 brt.) uit Kopenhagen. Naar de Hamburgse Scheep vaartdienst meldt kon de Svanholm na aankomst van de zeesleper Goliath en twee kanaalsleepboten de reis voortzetten. De aanvaring, waarbij geen persoonlijke onge vallen gemeld worden, heeft plaats ge vonden tussen kilometer 17 en 18 van het kanaal. Koperblazers hebben van de toren van de Grote Kerk de Muziekweek Haarlem ingeluid. Vanmorgen om acht uur speelden zij voor het eerst. Tot en met Vrijdag zullen de koperblazers, die leerlingen zijn van Haarlems Muziekinstituut, musiceren en wel om acht uur, halfeen en halfzes. occoocoocccooocccccoccccccoccooooccoooooccooooccoccoccxx Onder leiding van de afdeling Haar lem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging wordt van vanavond tot en met Vrijdag een muziekweek gehouden. 8 8 IIEDEN, MAANDAGAVOND 19.1520.15 uur: torenmuziek van de g toren der Grote Kerk door Kennemer j. Kopersextet en Arie Peters (Beiaard); t het programma bevat elf nummers, g 20.15 uur: concert in de Ridderzaal van 8 het Stadhuis door muziekkring Obrecht. Prof. dr. K. Ph. Bernet Kern" '5 pers houdt een inleiding. DINSDAG 20 SEPTEMBER 12.3013.15 uur: pauze-concert in de Renaissancezaal van het Frans Hals- 8 museum door Gertrude Maclaine 8 (clavecimbel) en Nely de Bock (zang) g 19.1520 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters met originele beiaardwer- y ken. 20 uur: orgelbespeling door George Robert in de Grote Kerk met werken g uit de zestiende en zeventiende eeuw. 8 XX;OCXXCOiOCOK<XOCCCCOOCCCOCC02COCCOOCCCpCOCOOfXXX»C>C>C>OC Tewaterlating. Op de werven van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" heeft mej. I. C. van der Vorm Zaterdagmid dag met goed gevolg het motorvrachtschip „Kinderdijk" te water gelaten. Het schip dat in aanbouw is voor de Holland-Amerika- Lijn te Rotterdam, meet 7299 ton dw. Aan boord is accomodatie voor twaalf passagiers en 56 leden van de bemanning. HAARLEM, 17 September 1955 GEHUWD: 17 Sept., J. C. Koelemeijer en L. van den Hoek; G. K. J. Roos en P. H. Hendriks; A. Koedam en J. W. van der Steeg; J. P. de Haan en H. den Hertog; W. Gisius en E. Alderts. BEVALLEN van een zoon: 16 Sept., J. H. Rührup—van Reeden; M. C. L. Broers- Hoogkamer; K. A. J. SpringveldKüppers; J. M. de Schrijver—Buskermolen; 17 Sept., J. M. Portegies—Broekman; J. Schuurmans— Koelman; M. C. van Woerkom—van Warmer dam. BEVALLEN van een dochter: 16 Sept., J. H. Moerkerk—Leuven; 17 Sept., D. van Dijk—Vogelaar. OVERLEDEN: 16 Sept. B. J. Dijkmans, 80 j., Ripperdapark; A. M. Grol—Duijff, 73 j Kamperlaan; A. Strickling, 60 j„ Spaarn- wouderstraat. Appingedijk, 17 te Rio de Janeiro. Almaijk, 17 Vera Cruz. Almkerk, 17 te Shanghai. Armilla, 18 te Balikpapan verw. Alpherat, pass. 17 Bermuda n. New York. Aagtedijk, 17 60 m. ZO. Ceylon. Amerskerk, 17 v. Port Swettenham n. Singapore Aagtekerk, 18 Antwerpen. Abbekerk, 19 Havanna. Adonis, 17 v. New York n. Pt au Prince. Alnati, 17 v. Hamburg n. Antwerpen. AÏphard, 18 Antwerpen. Ahvaki, 18 Rotterdam. Amstelvaart, 19 Belawan. Andijk, 18 Le Havre. Annenkerk, 17 v. Hongkong n. Singapore. Arendskerk, 17 v. Rotterdam 18 Bremen. Aldabi, 17 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amsteldiep, 18 v. Aden n. Algiers. Bantam, 16 te San Francisco. Baarn, 18 Rotterdam. Blitar, 17 v. Djeddah n. Tj. Priok. Bloemfontein, 17 v Kaapstad n. East. London Boschfontein, 18 Genua. Batoela, 20 te Soerabaja verw. Bontekoe, 17 Kota Buna. Breda, 17 Guayaquil verwacht. Banka. 18 te Colombo verw. Boskoop, 18 v. Pimentel n. Calliao. Beninkust, pass. 19 Las Palmas n. Le Havre. Congostroom, pass. 16 Ouessant n. Amsterdam. Coryda, 17 te Rotterdam. Callisto, 19 Rotterdam. Cradle of Liberty, 16 150 m. O.NO. Ras Kalb. Castor, 18 te Pto Cabello verw. Charis, 17 te Aruba. Cleodora, 17 810 m. W.t.Z. Bombay. Camitia, 18 te Rotterdam. Cottica, 19 te Antwerpen. Caltex Nederland, 19 te Rotterdam. Dorestad, 16 300 m. NO. Paramaribo Delfshaven, 18 v. Rotterdam n. Narvik. Eemdi.ik, 16 te Rotterdam. Esso Den Haag, 16 v Alexandrië n. Antw. Elizabeth B, 19 te Londen. Farmsum, 17 v. Aden n. Port Said. Guineekust, 17 v. Dakar n. Antwerpen. Ganyir.edes, 17 te Port of Spain. Gaasterkerk, 19 te Genua. Garoet, 18 te Los Angeles. Gordias, 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Gouwe, pass. 18 Ouessant n. Rotterdam. Gadilla, 19 v. Calcutta n. Singapore. Hector, 19 Antwerpen. Heemskerk, 18 v. Port Said n. Marseille. Helder, 17 Antwerpen. Helicon, 17 v. Bremen n. La Guaira. Hilversum, 18 v. Banias n. Philadelphia. Helena, 17 te Barranquilla. Hera, 16 570 m. W.ZW. Lands End. Hathor, 17 te Piraeus Hoogkerk, pass. 19 Ouessant n. Antwerpen. Ilos, 17 te Amsterdam. Ivoorkust, 18 Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 18 v. New York naar Amsterdam. Jupiter, pass. 17 Finisterre n. Rotterdam. Japara (KRL), pass. 18 Ouessant n. Rotterdam Kabylia, 18 Rastanura. Karimata, pass. 17 Gibraltar n. Port Said. Karimun, 18 Port Said. Katelysia, 18 v. Singapore n. Wellington. Kalabahi. 17 Kalianget. Kenia, 17 te Singapore. Kieldrecht, pass. 18 Guardafui n. Fremantle. Kota Baroe, 18 v. Marseille n. Rotterdam. Limburg, 17 v. Suez n. Berbera. Loenerkerk, 17 v. Aden n. Karachi. Loosdrecht, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Lawak, 19 te Suez. Luna, 17 Finisterre gepass. n. Amsterdam. Mataram, 17 te Cochin. Molenkerk, 17 te Genua. Maas, 17 v. Rotterdam n. Tunis. Maasdam, 17 Rotterdam. Maaskerk, 17 v. Las Palmas n. Kaapstad. Mirza, 18 Colombo. Modjokerto, 18 v. Port Said n. Genua. Madoera, 17 Penang Mentor, 16 350 m. N.NO. Paramaribo. Murena, 17 v. Geelong n. Adelaide. Maashaven, pass. 18 Ouessant n. Rio de Janeiro. Macoma, 19 te Casablanca. Mariekerk, 19 te Suez. Myonia, 18 v. Rotterdam n .Singapore. Nieuw Amsterdam, 17 te Le Havre. Notos, pass. 16 Pantellaria n. Tunis. Ootmarsum, 18 v. Jacksonville n. Le Havre. Oranjestad, 19 v. Curacao n. Aruba. Ouwerkerk, pass. 18 Ouessant n. Genua. Perna, 17 v. Reykjavik n. Curacao. Pieter S, 17 Amsterdam. Poelau Laut, 17 Genua. Poseidon, 17 v. Rotterdam n. Amsterdam. Prins Joh. W. Friso, 17 v. Pugwash n. Nederland Papendrecht, 18 v. San Nicolas n. Rotterdam. Prins Alexander, 18 v. Rotterdam n. Montreal Prins Willem II, 18 v. Rotterdam n. Antweroen. Prins Willem III, 19 te Antwerpen. Roggeveen, pass. 18 Sabang n. Mahe. Rotti, 19 Djeddah. Radja, 17 New York. Rondo, 17 nog te Vizagapatam. Rempang, 19 te Antwerpen. Scherpendrecht, 18 Rotterdam. Schouten, 19 Kobe. Stad Dordrecht, 18 Messina. Stad Leiden, 19 Port Said. Stad Rotterdam, pass, 18 Finisterre n. Las Pal mas. Salatiga, 17 Tuticorin. Sigli, 17 Rajang. Stan vac Ogan, 17 Tj. Uban. Straat Soenda, 17 te Port Swettenham. Statue of Liberty, 17 dwars Khorya Morya baat. Straat Mozambique, 17 320 m. NO. Tristan da Cunha. Sibajak, pass. 17 Gibraltar n. Port Said. Stad Amsterdam, 17 te Lulea. Soestdijk, 19 v. Colombo n. Djibouti. Stad Arnhem, 18 te Antwerpen. Taria, 16 v. Pta Cardon n. Stanlow. Teucer, 16 v. Port Said n. Amstredam. Teiresias, 18 v. Aden n. Suez. Tero, 18 Antwerpen. Themisto, 18 Montreal. Tjipanas, 17 v. Santos n. Kaapstad. Tankhaven II, 17 Sungeigerong. Tjiwangi, 17 Bali. Titus, 18 v. Rotterdam n. Oran. BINNENLAND Dankbare Engelsen. Zaterdagmiddag is op het Engelse oorlogskerkhof te Nijmegen de traditionele herdenking gehouden van hen die vielen voor de bevrijding van Ne derland. Hier bezochten de pelgrims de graven van hun gevallen bloedverwanten. Het culturele centrum „Ons Erf" op Berg en Dal bij Nijmegen was oudergewoonte de plaats voor de gezamenlijke maaltijd der pelgrims. Uit dankbaarheid werd een tweede kerkraam aangeboden voor de kapel van het centrum „Ons Erf" door The British Legion. HAARLEM EN OMGEVING Kerkzaal Rusthuis. De voormalige Janskapel nabij het Schapenplein, die tot kerk- en recreatiezaal is verbouwd ten dienste van de bewoners van het Rusthuis der Hervormde gemeente te Haarlem, zal op Woensdagavond 28 September officieel in gebruik worden genomen. Club- en Buurthuizen. De Stichting Club- en Buurthuizen in Haarlem en Omgeving heeft haar jaarverslag over 1954 doen ver schijnen, waarin een gedocumenteerd overzicht over het werk wordt gegeven. Zij dankt haar sluitende exploitatie aan de vele giften, die haar van alle kanten bereikte. De subsidies van gemeente en rijk maakten het mogelijk de personeelslasten en de andere kosten voor 30 te dekken. Eervol ontslag. Verschenen is het Ko ninklijk besluit, waarbij aan mr. J. F. Jan- sonius met ingang van 1 Januari 1956 op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Haarlemmer meer. Benoemd tot rector. Dr. B. H. Bal te Heemstede, leraar aan het R.K. Meisjes lyceum „Sancta Maria" te Haarlem, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot rector van het Sint Catharinalyceum te Eindhoven, Geen spreekuur. De burgemeester van Heerp^tede mr. A. G. A. ridder van Rappard is Vrijdag' 'verhinderd spreekuur te houden. Opening van Paradijsje. De speeltuin van de Haarlemse Katholieke vereniging voor het gezin aan de Witte Herenstraat, „Het Paradijsje", zal op Zaterdagmiddag 24 September officieel worden geopend. Van Linschoten, pass. 19 Finisterre n. Dakar. Wonosobo, 17 te Beyrouth. Westerdam, 17 v. Rotterdam n. New York. Waibalong, 18 Kupang verw. Wonosari, 17 te Belawan verw. Willemstad, pass. 18 Finisterre n. Plymouth. Waterman, 17 v. Fremantle n. Soerabaja. Zonnewijk, 18 te Melbourne verwacht. Zeeland (SSM), 17 te Odense verw. KLEINE VAART Adm. Courbet. 17 v. Hansweert te Rotterdam. Ali S, 17 v. Esbjerg te Rotterdam. Albergen, 17 v. Zaandam n. Rotterdam. Amigo, verm. 17 v. Delfzijl n. Leith. Annie, 17 v. Londen te IJmuiden verw. Ary Scheffer, verm. 19 v. Liverpool n. Rotterdam Antje, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Appingedam, 17 v. Oporto n. Antwerpen. Asuncion, 17 v. Huil te Rotterdam verw. Arnoudspolder, 18 v. Rotterdam te Lissabon. Bebox, 17 v. Amsterdam n. Kotka. Bree Helle, 17 v. Londen n. Rotterdam. Bergsingel, 17 v. Sables d'Olonne n. Esbjerg. Blankenburgh, 16 v. Leningrad n. Rotterdam. Calcijn, 17 v. Londen te Rotterdam. Concepcion, 17 v. Bahia te Rotterdam. Corrie B, verm. 17 v Windau n. Rotterdam. Coolhaven, 17 v. Limerick n. Rouaan. Goote, 19 v. Manchester te Rotterdam verw. Duiveland, 17 v. Kopenhagen n. Gdynia. Diana V, 17 Vlissingen n. Londen. Da Capo, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Bab T, 16 v. Dordrecht n. Domsjo. Ferocia, 18 Hamburg verwacht. Fiducia, 17 v. Londen te Maassluis. Flevoland, 17 v. Harlingen n. Goole. Flevo, 16 v. Gdynia n. Amsterdam. Glory, 17 v. Londen te Rotterdam. Gaasterland, 17 v. Rotterdam n. Kingslynn. Heemraadsingel, verm. 17 v. Cork n. Swansea. Haskerland, 17 v. Harlingen n. Leith. Hunzeborg, pass. 17 Vlissingen n. Hansweert. Ida D, 17 v. Napals te Bastia. Joost, 15 v. Kramfors n. Zaandam. Kemphaan, 19 v. Rotterdam te Dublin verw. Kaap St. Falga, 12 Kiel gepass. n. Domsjo. Kaap St. Vincent, 15 te Rotterdam. Lucas Bols I, 17 v. Helsinki te Hamina. Larix, 15 te Zaandam. Leendert B, 17 v. Rotterdam te Rucorn verw. Lijnbaansgracht, pass 17 Vlissingen n. R'dam. Lukas M, 17 te Rotterdam n. Lithoyen. Matthew, 17 v. Immingham te Oslo verw. Maria Theresia, 17 17 v. Walkom te Amsterdam. Merwehaven, 17 v. Brest te St. Malo. Mirach N, 17 v. Nantes te Bordeax. Midsland, 17 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mynelis, verm. 17 v. Amsterdam n. Truiqer. Mutatie, 15 v. Groningen n. Bremen. Markab N, 17 v. Liverpool te Rotterdam verw. Muphrid N, 17 v. Londen n. Antwerpen. Nassauhaven, 18 v. Kristinehamn te Dordrecht. Netta, 17 v. Hamburg te Antwerpen. Nieuwehaven, verm. 17 v. Rotterdam n. Casa blanca. Nieuwland, 17 v. Rotterdam n. Grangemouth. Nottingham, 17 v. Rotterdam n. Boston. Nero, 16 v. Bordeaux n. La Pallice. Nautic, verm. 17 v. Boulogne Sur Mer n. Leith. Pavo, 15 v. Trelleborg n. Norrkoping. Phecda, verm. 17 v. Hamburg n. Antwerpen. Rijnhaven, verm. 18 v. Port Lvautey n Rouaan. Rema, 17 v. Stockholm n. W. Hartlepool. Sonsbeek, 19 v. Hamburg te Norrkoping verw. Soemba, 17 v. Rotterdam n. Shoreham. Spurt, 17 v. Goole te Hamburg verw Swift, 17 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Start, 17 v. Gravelines te Rotterdam. Taurus, 17 v. Antwerpen n. Londen.. Tilly, 17 v. Zaandam te Amsterdam. Taurus, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Trio, 17 v. Vlissingen n. Stockholm. Trito, 17 v. Rotterdam n. Dublin. Vrouwepolder,. 19 v. d. Tyne te Terneuzen verw Volharding, pass. 17 Ouessant n. Londen. Vlieland, 17 v. Gothenburg te Esbjerg. Westersingel, pass. 17 Kiel-Holtenau n. Avon- mouth. W istpolder, verm. 17 v. Antwerpen n. Rotterdam Wickenburgh, pass. 17 Kp. Finisterre n. Londen SLEEPV AAItX Hudson, 16 370 m. O.NO. Belem met twee hex- wieler. Oceaan, 16 770 m. ZW. Fayal met zuiger. Oostzee, 16 100 m. NW.t.W. Malta met bagger molen en ponton. Poolzee, 16 80 m. N.t.W. Kp. Blanco. Rode Zee, pass. 16 Brixham n. Bizerta met twee bakken en ponton. Tyne. 16 190 m. W.t.Z. Kanarische eil met twge hekwielers. Witte Zee, 16 dwars Kp. Palmas n. Casablanca

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8