Kort en bondig Delegatie uit Brazilië Artistiek trio maakt debuut in Haarlem Architectuur bij de HKG Het Deltaplan en de Belgische bezwaren Prof. Garmt Stuiveling sprak over humanisme UIT ANDERE BLADEN Drie Vogels Verlichting in Spaarndam over een week gereed Wiener Sangerknaben komen weer naar Haarlem Gemeente gaat in hoger beroep over grondgeschil Toelichting op de Vleeshal Willem van Iependaal kan veel vertellen Orgelbespeling op Donderdagmiddag „Menselijke verhoudingen in het bedrijf" Ledenvergadering BATO Vijfjarig jongetje viel in de Gasthuissingel Gzz en klassieke muziek Ook in 1956 zomeracademie voor orgel in Haarlem Commentaren op Troon rede en Millioenennota Koblet had auto-ongeluk Honkbaldeskundige bereikte „32000 dollar" Burgerlüke Stand van Haarlem WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdagmiddag ontving de burgemees ter van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, in het stadhuis een afvaardiging uit Bra zilië, die hem een boodschap van vriend schap en dank van de burgemeester van Sao Paulo, de heer Lino de Mattos, kwam Dit jaar zal, zoals reeds bekend is ge maakt. de openingsavond van het winter seizoen van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken in de Stadsschouw burg plaats hebben. Op Donderdag 29 September treden Ellen en Albert Vogel met een belangwekkend programma van voordrachten op, waaraan door de pianiste Evertine Vogel medewerking wordt ver leend. Het programma bestaat uit vier delen. Het gedeelte voor de pauze is gewijd aan de Muze, de schoonheid der antieken en het romantische verleden. Na de pauze wordt onder meer „Pierrot aan de lan taarn" van Martinus Nijhoff vertolkt. De gekozen teksten zijn van Sophocles, Theo- crites, Alfred de Musset, Louis Couperus, Björnsterne Björnson, Arthur van Schen- del, Aart van der Leeuw, J. C. van Scha- gen en J. J. Slauerhoff. Er worden verder drie balladen, waar onder de bekende „Lenore" van C. A. Bürger met de muziek van Franz Liszt, vertolkt. Reeds uit deze summiere opsom ming blijkt de veelzijdigheid, die van de voordrachtgevers gevraagd wordt. Albert Vogel geniet reeds jaren een goede repu tatie als zodanig, zijn zuster Ellen is waar schijnlijk bij een nog veel groter publiek bekend als actrice. De laatste jaren is zij aan de Nederlandse Comedie verbonden geweest. De Haarlemse voorstelling be tekent tevens het debuut van het genoem de trio. Aangepast aan omgeving Over ruim een week zullen de straten van Spaardam, na ongeveer een halve eeuw 's avonds vrijwel in duisternis ge huld te zijn geweest, voortaan ook na zonsondergang zichtbaar zijn. De gasver lichting gaat verdwijnen en wordt op het ogenblik door personeel van het G.E.B. in Haarlem vervangen door electrische lan taarns. Het aardige van deze lantaarns is, dat zij zoveel mogelijk zijn aangepast aan de typisch Spaardamse sfeer. De luchtige armatuur en de ranke palen vallen nau welijks op en storen allerminst ten op zichte van hun omgeving. De lantaarns op de IJdijk, die elk vier gloeilampen van zestig Watt bevatten, zijn jets zwaarder van uitvoering dan de lan taarns, die in de rest van het dorp zijn of worden geplaatst en die elk twee lampen van honderd Watt bevatten. Te midder nacht zal in elk der lantaarns de helft van de lampen uitgaan. Men hoopt over ruim een week de ver lichting gereed te hebben. De mogelijkheid bestaat, dat de dorpsbewoners van Spaarn dam hun nieuwe verlichting met enig feestvertoon in gebruik zullen nemen. Op Maandag 26 September treden de Wiener Sangerknaben in het Haarlemse Concertgebouw op. Een nadere introductie van dit beroemde jongenskoor is overbodig. Het programma bestaat uit drie delen. Het begint met motetten en andere geestelijke liederen uit de vijftiende en zestiende eeuw. Daarna volgt een zangspel, waar voor een keuze uit het oeuvre van Mozart, Haydn en Lortzing wordt gedaan. Het der de deel bestaat uit liederen van Schubert, Brahms en Mozart, van modernere compo nisten als Mahler en Reger, benevens uit Weense liederen en walsen. B. en W. van Haarlem zullen toch hoger beroep instellen tegen het vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarbij de erven van dr. G. C. Hylkema in een geschil over gronden ten Zuiden van de Slaperdijk in het gelijk gesteld zijn. De rechtbank had namelijk de Staat der Nederlanden en het Nederlands Beheersinstituut veroordeeld om de gemeente Haarlem te vrijwaren voor de gevolgen, welke voor haar voort vloeien uit de toewijzing van de vordering aan de erven van dr. G. C. Hylkema. Deze veroordeelden gaan echter in hoger be roep. Dat betekent dat de gemeente zal worden gedagvaard om vernietiging van het in vrijwaring veroordelend vonnis te horen uitspreken. Er moet altijd rekening mee worden gehouden dat dit zal gebeu ren. Vandaar dat de gemeente hoger be roep zal instellen tegen het rechtbank- vonnis, voorzover daarin een veroordeling van de gemeente is uitgesproken. Voorts zal verweer in rechte worden gevoerd tegen het door de staat en het Beheers instituut in te stellen hoger beroep van de in het vonnis in vrijwaring uitgespro ken veroordeling. overhandigen. Mr. Cremers werd hierin uitgenodigd een bezoek aan de eerste Bra ziliaanse handels- en industriestad te ko men brengen. Een en ander was een reac tie op de brief met geschenken, die in het begin van dit jaar namens het Haarlemse gemeentebestuur aan de burgemeester van Sao Paulo werd overhandigd door de plaatsvervangend hoofdredacteur van ons blad de heer Jos Lodewijks, ter gelegen heid van de opening der KLM-lijn op Sao Paulo. De foto toont de overhandiging van het Braziliaanse schrijven. Rechts de heer J. L. Voüte, consul-generaal van Nederland in Brazilië, naast hem dr. Murillo Tasso Fra- goso, consul-generaal van Brazilië in Ne derland. Links van de burgemeester de heer M. v. d. Broek, directeur van de Ne derlandse Kamer van Koophandel in Bra zilië en de heer Lodewijks. Meer nog als toelichting op de interna tionale en Nederlandse tentoonstellingen over architectuur, die tot 25 September de Vleeshal tot een sfeervol onderdak voor de uitingen der moderne bouwkunst maken, dan als losstaand exposé over de bouw kunst zelf, heeft architect W. van Gelderen gisteravond voor een groot aantal leden der Haarlemse Kunstgemeenschap in Brinkmann's Kroonzaal een causerie ge houden. Voor de H.K.G.'ers geen onbekende, heeft de heer Van Gelderen er zijn verheugenis over geuit, dat de wel eens aangehaalde geringe belangstelling voor het bouwen en zijn verschijningsvormen gelogenstraft werd door de grote opkomst voor deze avond en hij wilde deze bijeenkomst niet speciaal zien als een lezing, maar meer a's een séance rond de interessante architec tuur-tentoonstelling aan de overkant van' de Grote Markt, waar later op de avond dan ook onder de deskundige leiding van een aantal vooraanstaande bouwmeesters een rondleiding werd gehouden, die het ge sprokene af en toe frappant onderstreepte. De heer Van Gelderen heeft zijn gehoor eerst bepaald bij de waarde van tentoon stellingen, als deze door de Haarlemse B.N.A.-afdeling georganiseerde wapen schouw: in alle landen bestaat de sterke behoefte te zien en te laten zien, wat er de afgelopen jaren gebouwd is, waarbij de Europese gedachtenwisseling op dit punt er voor zorgt, dat de geesten onderling ver rijkt worden. Dit jaar hebben congresse- rende architecten hun aandacht gericht op de woningbouw. De woningbouw, die, zo als inleider zeide, niet in de eerste plaats meer op de uiterlijke vormgeving afgaat, maar vooral de functionele zijde van de architectuur belangrijk acht: de woon- waarde dus van een complex. Dat een architectuur-tentoonstelling een probleem op zichzelf is, poogde de heer Van Gelderen uiteen te zetten aan de hand van een aantal voorbeelden: men laat op foto's zien, wat drie-dimensionaal verrezen is en het is de moderne bouwmeester wel eens verweten, dat hij bouwdeomdat er zulke mooie foto's van te maken zijn. Het gezonde element, dat de aandacht voor de woonwaarde in de bouwkunst heeft gebracht, wilde de heer Van Gelderen niet onderschatten: deze gebondenheid aan de eisen van de mens weerspiegelt zich zowel in de moderne huizenblokken als in de opzet van fabrieken en kantoren. Zijn causerie bracht de inleider ook bij de critiek, die de moderne bouwmeester veelal ondervindt: is het aan de ene kant wel eens moeilijk de volmaakte openbaar heid, waarin de architect staat, te trotseren en de afhankelijkheid van principaal tot lagere goden te doorbreken, aan de andere zijde is juist deze wisselwerking tussen bouwer en opdrachtgever verder gezien: tussen architect en publiek van veel belang. Al was het alleen maar, omdat de moderne bouwkunst blijkens de vaak on gezouten opmerkingen toch wel „leeft" bij een groot deel van dat publiek. En juist, om het publiek zoveel als mo gelijk is „architectuur-minded" te maken, worden exposities als deze in de Vleeshal georganiseerd, nog daargelaten, dat ten toonstellingen ook belangrijk zijn voor de architecten zelf. De vele en vooral snelle uitwisselings mogelijkheden met andere landen op het gebied der bouwkunst achtte de heer Van Gelderen een winstpunt, evenals de steeds scherpere instelling op de sociale functie van het bouwen. Half raillerend, half in ernst betoogde hij tenslotte, dat de nieuwe ideeën, die lang- zaam-aan doorbreken in de bouwkunst wellicht het aanschijn zullen geven tot ge heel nieuwe woonformaties en hij vroeg zich met het oog op het nijpende grond- tekort af,of de recreatiegebieden van West- Nederland wel inderdaad gespaard moeten blijven, wanneer blijkt, dat de meeste Ne derlanders hun ontspanning tóch zoeken in het verre buitenland Na de veel vrijmoediger uitingen der ar chitectuur van onze dagen te hebben ver geleken met de stijl van een halve eeuw terug de scholen zijn er fraaie voorbeel den van kwam de heer Van Gelderen via de geniale conceptie, die zijn collega Rietveld vond voor het paviljoen op de Arnhemse beeldententoonstelling in Sons- beek tot een besluit van zijn zwervend, maar niettemin boeiend betoog. Nadien is de „séance" verplaatst naar de Vleeshal, waar de H.K.G.-leden een kopje koffie en een alweer interessante rond leiding aangeboden kregen. (Van onze parlementaire redacteur) In de Troonrede is de spoedige indiening van een ontwerp-Deltawet aangekondigd. Dit acht de regering van het grootste be lang en nodig met het oog op de bescher ming van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden tegen eventuele nieuwe overstro mingsgevaren. Daarom meent zij deze aan gelegenheid niet langer te kunnen noch te mogen laten rusten. Nu is het buiten kijf. dat bij een afsluiting van de hiervoor in aanmerking komende zeegaten ook Belgi sche belangen in het geding kunnen komen Zonder enerzijds te willen wachten tot er tussen Brussel en Den Haag over het ge heel der vraagstukken betreffende de waterwegen algehele overeenstemming be reikt zal zijn, iets waarvan namelijk te duchten valt dat daarmee nog heel wat tijd gemoeid zal zijn, ziet men aan de andere kant in Den Haag ter dege in, dat het zaak zal zijn de gewenste redelijkheid ten opzichte van België als buurland in acht te nemen. Met andere woorden, de mettertijd te maken werken zullen niet schadelijk voor België mogen zijn en bij voorbeeld niet tengevolge mogen hebben dat op de Wester-Schelde te hoge water standen zou kunnen voorkomen. In regeringskringen geeft men zich van bepaalde bezwaren zeer zeker rekenschap. Zo beseft men, dat wanneer begonnen wordt met het tot stand brengen van de Volkeraksdam met een extra-sluis, gedu rende een overgangstijd de scheepvaart op de overigens veiliger wordende tussen wateren meer vertraging zou ondervinden tot het tijdstip, waarop de sluis bij Wemel- dingen zal komen te vervallen. Deskundi gen gaan thans na hoe aan een dergelijk bezwaar in de overgangstijd is te ontkomen Voor zover ik kan nagaan zou onze re gering, wat het waterwegenvraagstuk in het algemeen betreft, een redelijke kans zien om inzake in België gekoesterde ver langens wat het kanaal Gent-Terneuzen (derde sluis bij Terneuzen) en de opheffing van de stop bij Ternaayen betreft, spoedig een bevredigende oplossing te bereiken. Maar in België knoopt men hieraan ter stond de kwestie van het Moerdijkkanaal vast. Indien van Nederlandse zijde in de aanleg van een Moerdijkkanagl zou worden bewilligd hierbij is het de vraag, of dat nog zoveel zin zou hebben, wanneer dank zij verwezenlijking van het Delta-plan de tussenwaterenverbinding veel beter en vei liger zou zijn geworden dan zouden in elk geval twee dingen noodzakelijk zijn. In de eerste plaats zou België bereid moeten zijn als regel de bestaande Rijnvaartpre mies te laten verdwijnen. En verder dient er dan zekerheid te bestaan, dat en binnen welke tijd zulk een Moerdijkkanaal tot stand zal worden gebracht. Den Haag heeft er zeer groot belang bij te weten, waaraan men in dat opzicht toe zal zijn in verband met de belangen van Noord-Brabant. Het ware te wensen, dat België en Ne derland het weldra over dit alles, met in begrip ook van de kwestie der kostenver deling, eens zouden kunnen worden. De Nederlandse regering wil niets liever dan dit. Of het echter inderdaad ook spoedig tot zulk een algehele overeenstemming zal kunnen komen is, mede tengevolge van de uiteenlopende gevoelens en stromingen binnen België, nog de vraag. Op de openingsbijeenkomst voor het seizoen 19551956 van de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond, die Dinsdagavond in restaurant Brinkmann is gehouden, heeft prof. dr. Garmt Stuive ling gesproken over „Het gevaarlijke humanisme" en daarbij onder andere de aandacht gevestigd op hetgeen het verbond in de afgelopen tien jaar verricht heeft en welke moeilijkheden moesten worden overwonnen. In zijn inleiding merkte prof. Stuiveling op, dat het Humanistisch Verbond pogin gen in het werk gesteld heeft de mensen uit de twintigste eeuw, die uit de kerken waren weggetrokken of nooit deel hadden uitgemaakt van een kerkgenootschap, een eigen geestelijk huis te geven. Het verbond wil voor de 17 percent buitenkerkelijken (in Amsterdam is het percentage 45) een geestelijk centrum zijn. Het vormen van zo'n centrum is geen kleinigheid. Het doel moet zijn de mensen te betrekken in het werk. Elders, bijvoorbeeld in het buiten land, wordt door organisaties voorlichting verstrekt. Spreker herinnerde er aan, dat toen in Februari 1946 het verbond werd opgericht er tegenwerking kwam van de kerken. Het was te begrijpen, dat zij het niet prettig vonden. Het humanisme werd bestreden, speciaal van de zijde der R.K. kerk en van de Orthodox-Protestanten. Het is een goede opvatting van de kerk haar eigen overtui ging te verbreiden, maar het is een vast staand feit, dat er zich steeds geloofsafval voordoet. De kerken beschouwen die als een zedelijke afval en zien de mensen zon der geloof, als mensen zonder geweten, die kunnen doen wat zij willen. Spreker merkte op, dat het probleem buitenkerke lijken interessant is, maar het staat in ver houding tot het humanisme buiten de dis cussie. Toen het Humanistisch Verbond nog niet bestond waren er ook buitenkerke lijken, maar de kerken waren niet in staat de groei van de buitenkerkelijkheid tegen te gaan. Ook hebben zij duizenden arbei ders van de kerk vervreemd, zonder dat het nodig was, aldus spreker. Men zegt, aldus vervolgde spreker, dat het Humanistisch Verbond de kerk wil na doen door het houden van bijeenkomsten op Zondagen en mensen uit eigen kring sociaal te helpen. Spreker ontkende, dat het verbond de kerk wil nadoen, al is het waar, dat er bijeenkomsten gehouden wor den en mensen geholpen worden. Het ver bond wil niets anders beogen dan de men sen te vragen: „kunt u zelf, zoekt in uw eigen geest naar middelen om het men selijke te leren." Uitvoerig schetste prof. Stuiveling hoe de kerk, de overheid en culturele organen tegenover het verbond staan. Bij de over heid heeft het diverse contactpunten en dat heeft voordelen opgeleverd. Na er aan her innerd te hebben, wat er in de loop der jaren bereikt is, wekte spreker de bezoe kers op mee te werken aan de verdere uit bouw, want men staat, ondanks het leden tal van tienduizend, ondergebracht in zestig gemeenschappen, nog aan het begin. Deze avond verleenden medewerking de dames Jo HekkertVan Eysden (zang) en P. M. A. GorterFlentrop (piano). Karper van 15 pond. De heer J. C. Pijl van de Dompvloedslaan 1 te Overveen, die Dinsdag in de Ringvaart aan het vissen was, heeft een karper van vijftien pond gevan gen; voor deze omgeving is dat iets bij zonders. Tijdens vrolijke kernavond van „O o ster kwartier" In het kader van de viering van het 30- jarig en 25-jarig bestaan van respectieve lijk de speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" en de Jeugdfanfare van deze vereniging, had de jubileumcommissie voor de medewerkers en medewerksters van de speeltuin een kernavond georgani seerd, die Dinsdagavond in het zaaltje van het clubgebouw gehouden werd. Het zaal tje was tot en met de laatste plaats bezet, hetgeen wel niet op de laatste plaats een gevolg was van de aankondiging dat Wil lem van Iependaal een lezing kwam hou den. Het onderwerp van deze lezing, „Taal, volkstaal en volkshumor", werd door de heer Van Iependaal op buitengewoon po pulaire en vlotte wijze behandeld. De spre ker poogde naar hij zeide, zijn gehoor iets te leren en tevens te laten lachen. Vooral in het laatste is hij bijzonder goed ge slaagd. In grove trekken en met amusante voorbeelden duidelijk gemaakt, vertelde de heer Van Iependaal iets over het ont staan van de taal en de taal van het ge baar, de ogen, de dans en de zang. Vervol gens kwam de volkstaal aan de beurt waarbij Willem van Iependaal een forse greep deed uit zijn „Lijmkif'-répertoire om te bewijzen dat vooral de „gewone mensen" tot het verrijken van de taal veel bijdragen. Des sprekers hoogtepunt kwam onge twijfeld bij het onderwerp „Volkshumor". Ter illustratie gaf hij een reeks grappen van verscheidene genres ten beste, voor gedragen op een wijze, die een goed caba retier waardig is. De aanwezigen zullen zich deze avond dikwijls met veel genoe gen herinneren. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerkte Haarlem op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga D gr. t., J. S. Bach; 2. Koraalbewerkingen, a. Aus der Tiefe rufe ich; b. In Dich hab' ioh gehoffet, J. S. Bach; 3. a. Air; b. Allegro en Menuet, G. F. Handel; 4. Toccata C kl. t., G. Muffat; 5. a. Fugue; b. Choral, Arthur Honegger; 6. 1ste Verset des Psaumes, M. Dupré. BINNENLAND Wasbenzine. Mevrouw P., wonende Prof. Aelbersestraat te Tilburg, plaatste een teil wasbenzine onder een brandende geyser. Door de opstijgende dampen ontstond een steekvlam, gevolgd door een explosie, als gevolg waarvan een begin van brand ont stond en de vrouw ernstige brandwonden opliep. Waarvoor Amsterdam werd behoed. Ruim 4000 haringen hebben ambtenaren van de Keuringsdienst voor Waren in Augustus in Amsterdam onbruikbaar voor de con sumptie bevonden. Tijdens de 6997 inspec ties hebben zij bovendien afgekeurd 366 liter melk en 201 liter karnemelk, voorts 375 kg. bananen, 380 kg. bloemkool, 280 kg. komkommers. 570 kg. fruit, 498 kg. schelvis en 357 kg. paling. Verkeersongeval. Dinsdagochtend kwart voor negen is de 70-jarige heer H. uit Utrecht, die met zijn fiets op de Bilthovense betonweg reed, ter hoogte van de ove: steek door een passerende auto aangereden, door dat hij niet genoeg aandacht aan het verkeer schonk. De heer H. werd met een schedel- basisfractuur naar het Baamse ziekenhuis vervoerd en is daar in de loop van de middag overleden. HAARLEM EN OMGEVING Voor Sterhuis. De Plankenders geven op Vrijdagavond 23 September in de Stads schouwburg een opvoering van „Fataal ge heim" door Michael Clayton Hutton ten bate van het Sterhuis van de Union (Nederlandse vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes). Vakdiploma handelsreiziger. Tijdens een openbare les in restaurant Brinkmann zal Vrijdagavond 23 September de cursus beginnen voor het vakdiploma handels- vertegenwoordiger. Mr. J. Verheus en de heer J. Jonges zullen het woord voeren. De cursus gaat uit van het bureau vakontwik keling van de Nederlandse Handelsrei zigersvereniging en is ook toegankelijk voor nietleden. - Bond oud-illegale werkers. Vrijdag 23 September zal mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken voor leden en genodigden van de Bond Oud-Illegale werkers in de Sociëteit aan de Kokstraat 12 een lezing over het Neurenbergse proces, waarbij hij optrad als openbaar aanklager voor Neder land, houden. Afscheid R. Verheek. De heer R. Ver beek, economisch directeur van de Provin ciale Ziekenhuizen van Noordholland, die wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zijn betrekking zal neerleggen, zal op Vrijdag 30 September in 't Provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort een houden. Mis. De Bloemendaalse componist Paul Chr. van Westering schreef een mis voor sopraan en orgel, waarvan in het K.R.O.- programma van Zondag 25 September een uitvoering wordt gegeven door de zangeres José Candel met de toondichter als be geleider. - PEN-jubilaris. Op Vrijdag 23 Septem ber zal de heer J. C. Kabel, wonende te Be verwijk vijfentwintig jaar in dienst zijn van het PEN, het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noordholland. De heer Kabel is als technisch hoofdambtenaar A werkzaam bij de PEN-centrale in Velsen. Weekeinde der Woodbrookers Op Zaterdag en Zondag 8 en 9 October zal de arbeiders gemeenschap der Wood brookers in Bentveld een weekeinde wij den aan het onderwerp „Menselijke ver houdingen in het bedrijf". Deze weekend cursus is een herhaling van de cursus welke onder zeer grote belangstelling in het voorjaar van 1955 werd gehouden. Dr A. van Biemen, die dit weekend leidt te zamen met mejuffrouw ds. W. H. Buijs zal Zaterdagavond spreken over het onder werp „Wat zijn menselijke verhoudingen? Zondagmorgen zal men het in discussie groepen hebben over „Wat belemmert of verstoort de menselijke verhoudingen? Des middags zullen de directeur van de W Nobelt-fabrieken, de heer A. S. van Cleeff en het kernlid bij Stork-Hengelo de heer H. Smit spreken over het onderwerp „Hoe kunnen we tot beter menselijke verhou dingen komen, welk bedrijfsklimaat is er voor nodig, wat kunnen wij daaraan doen?" In het gebouw van het Hervormd Jeugd huis aan de Sohoterweg in Haarlem Noord hield de gymnastiekvereniging BATO Dins dagavond een ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer A. J. Fortgens. In zijn openingswoord noemde de voorzitter het verslag over het eerste half jaar 1955 niet ongunstig. Het ledental in Haarlem-Zuid West is gunstig, waarbij de heer Fortgens het echter betreurde dat bij het in gebruik nemen van de zaal (de nieuwe gymnastiek zaal van de Christiaan Huygensschool) enige tegenslag was ondervonden. Bij de bestuurs verkiezing werd commissaresse mej. P. Slui ter herkozen. De heer D. Buy had te kennen gegeven als penningmeester te willen be danken; hij zal zijn functie evenwel tot ultimo December blijven vervullen en dan worden vervangen door de heer C. van Klingeren. De heer W. Verzijlbergen, leider van de afdeling Haarlem Zuid-West werd benoemd tot lid van het technisch bestuur. De heer W. Theil zal een gedeelte over nemen van het werk van de secretaresse van de gymnastiekvereniging BATO, me vrouw B. A. van Rijnvan der Kuilen. Tijdens de vergadering werden de heren A. Ku ij pers (lid van verdienste) W. J. van Houten, C? L. de Wolf gehuldigd wegens een respectievelijk vijftig-, vijfentwintig- en twaalfeneenhalfjarig lidmaatschap van BATO. Zij werden hartelijk toegesproken en ontvingen enige geschenken. Bij de mededelingen maakte voorzitter Fortgens nog gewag van de afkeuring van de gymnastiekzaal in de Badhuisstraat. De spreker hoopte, dat het gemeentebestuur zou kunnen zorgen dat er een andere zaal kan worden gevonden, hetgeen van groot belang is voor de oefeningen die BATO houdt als voorbereiding voor de in 1956 te ho iden festiviteiten met het oog op het zestigjarig bestaan van de gymnastiekvereniging. Na afloop van de vergadering vertoonde de heer P. J. Fokkelman de film van de Gymnajuventa, die van 5 tot 9 Juli in Rot terdam werd gehouden. Dinsdagavond omstreeks kwart over zes is de vijfjarige Coenraad Kroon uit de Kleine Houtstraat nabij de Kleine Hout- brug in de Gasthuissingel gevallen. De achttienjarige Albert van Bree uit de Lin- schotenstraat is te water gesprongen en heeft de kleine Coenraad, die toen reeds tweemaal onder was geweest, gered. Sa men met zijn vader is hij naar het Grote Gasthuis geweest, waar men geen na delige gevolgen heeft geconstateerd. Kunstgemeenschap en Jazz-club organiseren een concert De Haarlemse Kunstgemeenschap en de Haarlemse Jazz-club hebben ge-zamenlijk het initiatief genomen tot het laten geven van een concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest van muziek van componisten, die door de jazz zijn geïnspi reerd. Uitgevoerd zullen worden „Ragtime' en „Pour onze instruments" van Igor Stra- winsky, het Pianoconcert in F van George Gershwin (met solistische medewerking van Naum Sluszny) en „La Création du Monde" en „Le Boeuf sur le Toit" van Darius Milhaud. Dit concert wordt door het versterkte orkest op Dinsdag 27 September in de ge meentelijke Concertzaal te Haarlem onder directie van Toon Verhey gegeven en zal wegens het uitzonderlijke karakter door de NCRV op een latere datum worden uitge zonden. De musicoloog Caspar Höweler zal het programma bij het publiek inleiden. Naar wij vernemen wordt de internatio nale zomeracademie voor orgel,welke enige maanden geleden in Haarlem voor het eerst werd gehouden, als zeer geslaagd be schouwd. Daarom heeft de commissie voor het orgelconcours reeds nu het programma voor 1956 opgemaakt. De academie zal ge durende dezelfde tijd worden gehouden en receptieook de docenten voor orgel zullen dezelfde zijn. Als docenten voor de lezingen wordt gedacht aan de toonkunstenaars Badings, Leonhardt, Ahrens, Dufourcq, Schouten, Germani en Susi Jeans. Met de propaganda zal reeds in het begin van 1956 worden begonnen. Het maximale aantal deelnemers zal vijftien bedragen per docent voor orgel. TULPENRALLYE Op de internationale autosportkalender is in 1956 voor de tulpenrallye gereserveerd 5 tot 12 Mei. Deze rallye wordt dus later ge houden dan tot nu toe. De klassementsproe ven op het circuit van Zandvoort zijn vastgesteld op Donderdag 10 Mei mmmM Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Technische- Hogeschool in Delft heeft de Italiaanse kunstenaar F. Carasso, die op het ogenblik in Amsterdam woont, deze fraaie herdenkingspenning vervaardigd. Hij wordt geslagen door de „Koninklijke Begeer" te Voorschoten. Algemeen Dagblad: „De Troonrede bevat geen zinsneden die hetzij ongerustheid, het zij een gevoel van vertrouwen kan opwek ken bij het Nederlandse volk," zegt het blad, dat vaststelt dat de welvaart blijk- baar een stemming heeft voortgebracht waarbij voor bedachtzaamheid nauwelijks meer plaats gevonden schijnt te kunnen worden. Het blad mist zowel in de Troon, rede als in de Millioenennota ernstige pro blemen, onder andere militaire, welke zich straks zullen opdringen. Algemeen Handelsblad zegt van de Troonrede: „Het is een inventarisatie, geen program". Het blad constateert dat verre weg het grootste deel ervan op reeds be kende feiten betrekking heeft en besluit: „Verwacht men van een regering, zelfs in het laatste jaar van haar bewind, inspiratie inplaats van registratie, dan komt men be drogen uit". Nieuwe Rotterdamse Courant. Dit blad acht het zeer terecht gezien de staat van dienst van het huidige kabinet dat de regering er de voorkeur aan heeft gegeven in de Troonrede enkele grote beleidslijnen te trekken en te annoteren. „Wie deze op het oog wat beschouwelijke Troonrede goed leest", zegt het blad echter, beseft, dat er allerminst aanleiding is voor gezapige rust, doch dat integendeel actieve waakzaam heid geboden is". Het Parool acht het teleurstellend dat er in de Troonrede nauwelijks een program ma valt te ontdekken, een „met vaste hand getekend tracé van het in het voor ons lig gende jaar te voeren regeringsbeleid". Ket blad zegt dat de Westerse landen lang zamerhand geleerd hebben hoe een toe stand van volledige werkgelegenheid te be reiken, maar dat zij in het voeren van een politiek tot het behoud daarvan onbedre ven zijn. Het ontbreken van een beleids- element in de Troonrede, volgens Het Pa rool, is daar een symptoom van. De Telegraaf noemt de Troonrede schraal maar eerlijk; schraal omdat zij een reeks vraagstukken van groot nationaal en inter nationaal belang in enkele korte formule ringen afdoet. Eerlijk omdat zij toont dat het kabinet in zijn laatste parlementaire jaar rust begeert en de lopende zaken kalm afdoet. „Zij geeft tenminste niet de illusie van een krachtig en visionnair beleid". Trouw. „De ministers hebben hun kruit wel zo wat verschoten", zegt dit blad, na geconstateerd te hebben dat een Troonrede die het laatste jaar inluidt van een parle mentaire periode, meestal niet veel nieuws bevat. „De Troonrede is geen rots die in de politieke branding staat; de parlemen taire strijd gaat daar buitenom". De Tyd constateert dat ook deze Troon rede weinig sensationele lectuur is en gro tendeels een situatiebeschrijving inhoudt. De stemming is: de patiënt maakt het goed, raak hem niet aan; zijn kwalen zijn niet acuut, maar chronisch en men moet daarin berusten. Het blad acht die bewegingloos heid echter onnatuurlijk. De Volkskrant constateert dat de Troon rede in het teken staat van het laatste jaar. „Veel animo om nog groot werk aan te pakken is er niet en de lastigste zaken wor den al voor het volgend kabinet gereser veerd". Zo bezien acht het blad de Troon rede een leeg stuk. De Millioenennota ont beert volgens het blad een lijn die wijst op een vastberaden monetaire politiek. „Wat "zich nu aftekent is niet meer dan het zich voort laten drijven op de wiegende golven van dé welvaart". Het Vrye Volk meent dat deze Troonrede wellicht een eigen plaats in onze geschie denis zal innemen door de uitvoerige aan dacht die erin is besteed aan de atoom energie. Wat de ontwikkeling binnen de grenzen aangaat, zegt het blad dat het kabinet-Drees een enorm stuk wetgevende arbeid zal hebben verricht als de Staten- Generaal het grote aantal wetsontwerpen behandeld zal kunnen krijgen. De Waarheid verwijt, dat er in de Troon rede geen stellingname over de loonpolitiek te bekennen valt. De geijkte stokpaardjes van Romme zijn er wel in naar voren ge komen, zegt het blad, maar niet een stel lingname in de loonpolitiek en andere vraagstukken die in P.v.d.A.- en N.V.V.- kringen leven en evenmin over de 5 Mei viering voor handhaving waarvan volgens het blad het gehele Nederlandse volk zich heeft uitgesproken. Toen Koblet van een wedstrijd in Italië per auto terugkeerde hij zat zelf niet aan het stuur, maar zijn landgenoot Stöckli vond op de grote weg nabij Bologna een ongeluk plaats, dat nog goed is afgelopen. Een motorrijder, zonder licht, kwam plot seling van rechtskomend, op de hoofd verkeersweg. Stöckli moest uitwijken en botste daarbij tegen een van de tegengestelde richting komende vrachtauto aan. Door de schok werd Koblet, die achterin lag te slapen, uit de wagen geslingerd. Hij liep verwondingen aan hals en schou der op. Stöckli en een derde inzittende wer den zeer licht gewond. NEW YORK (United Press). Mevrouw Myrtle Power uit Buford in Georgia, die een deskundige op het gebied van de honkbal- sport genoemd mag worden, heeft de „32.000- dollar-vraag" goed beantwoord, toen zij zes spelers uit de Amerikaanse „major league" noemde, die meer dan drieduizend keer raak geslagen hebben in hun carrière in deze league. Tot volgende week heeft zij nu de tijd om te beslissen of zij een kans op de hoofdprijs, 64.000 dollar, zal wagen. HAARLEM, 20 September 1955 ONDERTROUWD: 20 Sept., A. Verschoor en A. J. Esser; C. W. van Duschoten en M. S. Kohjn. GEHUWD: 20 Sept., J. van Kuijk en J. M. M. Schreur; F .W. de Haas en Chr. H. Hen driks; H. Duut en K. Tuijn. BEVALLEN van een zoon: 18 Sept., C. M. Stokman—Warmerdam; 19 Sept., S. Heet- brirvkHorstman; G. Ackemavan Duijn; M E. Janssen—de Meij; J. E. W. den Hertog Schaaij; J. W. M. RedekerMoerkerk; 20 Sept., M. H. Veldhuizen—Smit. BEVALLEN van een dochter: 18 Sept., J. Haak—Ruitenberg; 19 Sept., S. Veeninga— Biezepol; 20 Sept., G. BoereeMunniksma. OVERLEDEN: 17 Sept., M. van Poelgeest Zuidam, 66 j„ Kempstraat; E. T. van Loeve- sijn—Emminger, 47 j., Lange Hofstraat; A. H. IJsselmuiden, 64 j„ Kamperlaan; 18 Sept., J-C. P. Deuling, 82 j., Prinsessestraat; C. K. Dekkerde Gier, 81 j„ Westerhout- park; L. Radsma, 75 j„ Schoterbosstraat; A. van Buuren, 64 j„ Patriarchstraat; 19 Sept., P. Mur, 52 j.. Lambrecht van Dalelaan; C. Broodman—van Nieuwkerk, 61 j„ Hazepa- terslaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10