tl r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Partijnamen op stembiljetten Chefarine „4" doet wonderen! Drie maanden wegens meineed tegen Heemskerker geëist Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Bestuursorganisatie voor het gebied van de IJmond Wijziging van de kieswet Stemmen op Vrijdag tot 's avonds 7 uur Jet HUKK10 bejjvteyou fun// De radio geeft Donderdag J.G. MARTIN ZONEN In appèl voor het hof Haarlems rechtbank- vonnis luidde jaar K Toch ió het zo r J WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 2 Poging tot doodslag berecht Verkeersonveiligheid in de hoofdstad neemt toe DANS-AC ADEM IE Kapitein Dros verlaat de K.N.S.M. na 41 dienstjaren Examens Begroting Binnenlandse Zaken Kerkelijk Nieuws Faillissementen Banksaldi ruim voldoende 't Lijkt wel of alles altijd verkeerd „valt"... ARTSEN VROEGER Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Kieswet. Daarin wordt de mogelijkheid geopend de namen van de aan de verkiezingen deelnemende politieke partijen op de stembiljetten te vermelden. Tevens Avordt voorgesteld de stemmingen niet meer op Woensdag, maar op Vrijdag te houden en de stembureaux tot 's aA7onds zeven uur geopend te houden. In de toelichting zegt minister Beel on der meer, dat in \'ele landen op de stem biljetten boven of naast de namen van de candidaten de namen of kentekenen van de door hem vertegenwoordigde politieke partijen worden afgedrukt. De wettelijke regeling van deze vermelding levert over het algemeen geen moeilijkheden op, aan gezien de politieke partijen in die landen een wettelijke status bezitten. In Nederland bezitten de politieke par tijen geen wettelijke status noch kan aan haar in het bestaande stelsel een exclusief recht op het A'ermelden van een naam op het stembiljet worden toegekend. Naamvermelding op het stembiljet is in principe slechts aanvaardbaar, indien elke groepering, welke een candidatenlijst wil inleveren, daarvan kan profiteren. Hieruit Herhaaldelijk is in de beide Kamers aangedrongen op een zodanige wijziging van de stemdag, dat ook reizigers, die de loop van de week op pad zijn, en arbei ders, die elders hun werkzaamheden ver richten, m staat zouden zijn aan de stem ming deel te nemen. Hoewel de minister steeds voorkeur heeft gehad voor de Woensdag als dag der stemming wegens de vrije Woensdagmid dag van een groot aantal scholen is hij bereid aan het verzoek tegemoet te komen. Voorts is verzocht, een zodanige wijzi ging van de Kieswet te bevorderen, dat het niet geringe productieverlies, dat thans op verkiezingsdagen tengevolge van werk verzuim ontstaat, zal worden verminderd, door ook aan werknemers, die hun arbeid in een andere dan hun woonplaats uit oefenen, de gelegenheid te bieden, in de plaats hunner inwoning hun stem uit te brengen. De minister heeft lang geaarzeld om aan dit verzoek tot langer openhouden der stembureaux te voldoen. De leden van de stembureaux zijn daaraan niet gewend en het zal de vraag zijn, of een voldoend aan tal van hen bereid zal zijn hun werkzaam heden met nog enkele uren te verlengen. Toch stelt hij thans voor de zittingsduur der stembureaux met twee uren te vei- lengen. Het tijdstip van sluiting wordt dan 19 uur. Hij doet dit in het vertrouwen, dat degenen, die tevoren hun krachten voor volgt, dat een wettelijke regeling op dit deze taak gaven, zich hiertoe ook in de r\rh niPf kan haspmn r>n dP naam- I tóekomst bereid zullen verklaren. De mi- gebied zich niet kan baseren op de naam geving naar politieke partijen, doch dat zij van het beginsel dient uit te gaan dat elke naam, welke door een politieke groepering pleegt te Avorden gebezigd, dan wel door haar voor het eerst wordt aangenomen, boven de candidatenlijst mag Avorden ge plaatst. Een moeilijkheid is dat aan de verkie zingen voor de vertegenwoordigende licha men een steeds wisselend aantal politieke groeperingen deelneemt Avaarvan slechts een bepaald gedeelte een vaste naam en verschijningSA-orm heeft. Het duidelijkst treedt dit aan het licht bij de gemeente- raads\'erkiezingen. Een garantie voor het A'oortdurend ge bruik van de door haar gebezigde naam kan alleen dan geschieden voor die groe peringen, welke door haar geregeld deel nemen aan de verkiezingen voor de Twee de Kamer een zekere bekendheid hebben verworven. Het wetsontwerp gaat dan ook van deze gedachte uit. door aan de poli tieke groeperingen, welke aan deze ver kiezingen deelnemen, het recht tot perma nente registratie van haar naam, een aan duiding daarvan of beide te verzekeren. Voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer kan hiermede worden vol staan. Zulks is evenwel niet het geval met de verkiezingen van de leden der Provin ciale Staten en gemeenteraden. De moge lijkheid, dat het politieke beeld hier van verkiezing tot verkiezing kan veranderen, maakt het gewenst, A'oor elke verkiezing een nieuwe registratie voor te schrijven. Voor de politieke groeperingen, Avelke ge bruik wensen te maken van een naam of aanduiding, die reeds voor de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer is geregi streerd, levert dit geen enkele belemme ring op. Voor de overige politieke groeperingen staat per verkiezing de keuze van een naam of aanduiding vrij, mits deze niet geheel of in hoofdzaak oA-ereenstemt met die van een andere politieke groepering, waarvan de naam en de aanduiding voor de Tweede Kamer-verkiezingen zijn geregistreerd. Aan geen enkele politieke groepering wordt de dwang opgelegd, een naam of aanduiding op het stembiljet te bezigen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR, HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM.-. TEL. 717162. Handschoenen - Wollen shawls HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest en solist. 11.45 Lezing. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.35 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Platen. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.15 Cabaret. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: Het arbeiders vraagstuk en immigratie in Suriname. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de atouw. 18.17 Theater orkest en soliste. 18.40 Hier Valkenburg Tower, klankbeeld. 19.00 Lichte muziek. 19.15 Gesproken brief uit Londen. 19.20 Ac tualiteiten. 19.30 Platen met toelichting. 20.00 NieuAvs. 20.05 Omroeporkest. 21.10 Drie hon derd bankbiljetten, hoorspel. 22.10 Platen. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.2.5—24.00 Platen. HILVERSUM Iï, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en Aveerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouAV. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouAvmededelingen, 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Herdenkingsbijeenkomst Bond van Christelijke Politie-ambtenaren in Ne derland. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zang en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en Aveerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Discussie. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.50 Voetstappen op Islamietische bodem, causerie. 21.10 Kamerkoor, vocaal ensemble en solist. 22.15 Literair progrmama. 22.25 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 NieuAvs. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Platen. 20.15 Balladen enbaar den. 21.00 Televizier. 21.15 Vragenbeant- woording. 21.3021.45 Concert in Jazz, film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Orkest-concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Oude muziek. 15.45 Platen. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Operettemuziek. 20.30 Verzoekprogramma. 21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermu ziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Eng. literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). nister zou het voorts een daad van Avijs be leid achten, wanneer de gemeenteraden er toe zouden besluiten, de aan de leden A'an de stembureaux eventueel toe te kennen presentiegelden bij een verlenging van de zittingsduur te verhogen. Wegens poging tot doodslag is de 34- jarige brandstoffenhandelaar M. B. uit En schede door de rechtbank te Almelo ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, Avaarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eis tegen hem was vier maanden gevangenis straf. B. Averd ervan beschuldigd op 5 Februari te Enschede op de Hogelandsingel met zijn vrachtauto te zijn ingereden op de fietser D. G. met wie hij een twist had over een voorrangskwestie. Van 1 Januari tot 1 Augustus zijn in Amsterdam 1558 ernstige verkeersonge lukken gebeurd, hetgeen 13.4 pet. is van het totale aantal: 11.589. Het aantal ern stige ongevallen is 23.6 pet. hoger dan in de overeenkomstige periode van 1954 (1.260). Tegenover een toeneming van het totaal aantal ongevallen met 10.2 pet. staat dus een vermeerdering der ernstige ongevallen met 23.6 pet. In de eerste acht maanden kwamen 49 personen om het leven en Averden lüöl (35.5 pet.) ernstig geAvond. Het totaal aan tal slachtoffers Avas in dit tijdvak 8.4 pet. hoger dan in de overeenkomstige periode in 1954, het aantal doden en ernstig ge wonden 45.2 pet. hoger. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 cant ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 De 60-jarige Heemskerkse expeditie ondernemer D. A. van 0„ die op 17 Maart van dit jaar door de Haarlemse rechtbank tot een half jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens meineed, hoorde Dinsdag morgen, toen hij in appèl voor het Amster damse hof verscheen, een gevangenisstraf van drie maanden tegen zich eisen. Hij had bij de behandeling van een mis handelingszaak tegen zijn zoon D. van O. voor de Haarlemse politierechter op 17 December 1954 als getuige verklaard, dat zijn zoon een woordenwisseling met een derde op de stoep van zijn woning niet mei een slag of een stomp, maar slechts met een duw beslecht had, zodat van mishandeling geen sprake zou zijn. Later herriep hij deze verklaring voor de rechter-commissaris, waarop hij wegens meineed werd vervolgd. Een aantal andere getuigen had duidelijk gezien, dat zijn zoon de ander een vuistslag tegen zijn oog gaf. „Ik heb niet de bedoeling gehad de poli tierechter te misleiden, maar het Averkte allemaal zó op mijn zenuwen, dat ik mijn woorden niet heb beheerst," verklaarde Van O. voor het hof. „Ik stond half en half tussen mijn zoon en die ander in en zag niet wat er gebeurde, alleen dat de ander viel," zo zei hij. „Wanneer de getuigen zo met de eed om springen als u gedaan hebt, kan de justitie niet meer Averken," zo merkte de president op, „daarom vinden we dit zo ernstig." De procureur-generaal, mr. F. J. Hoef- felman, achtte de meineed bewezen. Het voorlichtingsrapport, dat over de man is uitgebracht, luidt zeer gunstig; hij is nog nooit met de justitie in aanraking geweest, maar een meineed kan niet, zoals in het ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent Avave is een kAvestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. C. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 rapport wordt gesuggereerd, worden afge daan met een voorwaardelijke veroordeling, daar is hij te ernstig voor. Hij eiste drie maanden. De raadsman van Van O., mr. J. K. Mat- huisen, wilde de meineed geenszins betwis ten. Als men alleen al kennis neëmt van een zinsnede als „het is onmogelijk, dat mijn zoon hem die klap heeft gegeven op een moment, dat ik hem niet gezien heb," dan is het wel duidelijk dat men aan zijn verklaringen geen enkele waarde kon hechten. Hij is dan ook in staat van grote opwinding voor de politierechter ver schenen, vooral doordat heel Heemskerk zich met het geval bemoeide, terwijl spreekkoortjes als „ze zullen 'm scheren, zoals 'ie nog nooit geschoren is" nog tot de animositeit bijdroegen. Toch is deze man een verdienstelijk figuur, die zich na aller lei tegenslag heeft weten op te werken tot een der grootste expediteurs van Noord holland. Het is een vechter, zoals hij ook op ongelukkige manier voor de politierech ter heeft getoond. „Laat men bij de beoor deling van deze meineed echter ook reke ning houden met de „society" daar, die door haar bemoeiingen veel tot dit onbe heerst optreden tegenover de politierechter heeft bijgedragen," aldus mr. Mathuisen, die eveneens een voorwaardelijke veroor deling vroeg. Het hof zal op 4 October uit spraak doen. Als Donderdag het m.s. „Willemstad" van de K.N.S.M. in Amsterdam aankomt betekent dit voor de gezagvoerder kapi tein P. Dros, de afsluiting van een lange diensttijd als officier bij de K.N.S.M. Ge durende 41 jaren heeft kaptitein Dros bij deze maatschappij gevaren. Hij werd op Texel geboren op 28 Au gustus 1895 en kwam in 1914 als stuur mansleerling bij de K.N.S.M.. Hij doorliep de verschillende rangen en werd in 1941 gezagvoerder. Tijdens de oorlog is hij steeds buitengaats geweest. Utrecht. Arts-examen: J. Nooter, En schedé; L. Alma, Utrecht; D. Roodenburg Vermaat, Utrecht; N. H. Vroege, Woerden; D. A. J. Ruys, Woerden; F. J. M. Smulders, Utrecht. In de begroting A'an Binnenlandse Zaken voor 1956 Avordt voor de gewone dienst een bedrag van 262.338.186 aangevraagd. In de toelichting zegt minister Beel on der meer dat het vraagstuk van de ver deling van de overheidstaak tussen het rijk, de provinciën en de gemeenten, bij voort during zijn aandacht heeft. Uitgangspunt van zijn beleid blijft, dat, waar mogelijk, een gedecentraliseerde belangenbehartiging dient te worden gehandhaafd of bevorderd. De commissie-De Vos van Steenwijk, welke onder meer tot taak heeft de vraag onder ogen te zien in hoeverre het mogelijk is, de gedachte van de territoriale decentralisatie in de wetgeving beter tot haar recht te doen komen, houdt zich intensief met haar opdracht bezig. De commissie heeft reeds advies uitgebracht omtrent enkele voor ontwerpen van wet. Met betrekking tot de positie van de provinciale besturen is van belang het door de commissie-Prinsen voorgestelde ont werp voor een nieuwe Provinciale Wet. Dit ontwerp wordt thans nader bezien. Indie ning van een wetsontwerp zal echter pas kunnen geschieden, zodra de voorgestelde Avijziging van de GrondAvet haar beslag zal hebben gekregen. Van grote betekenis acht de minister voorts de vraag, in hoeverre de bestuurs organisatie van de gemeenten wijziging be hoeft. Voor wat de grote gemeenten betreft zijn voorstellen gedaan in het door de com missie-De Quay uitgebrachte rapport,welke thans zijn voorgelegd aan de colleges van Gedeputeerde Staten en de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Deze voorstellen vormen mede aanleiding, een algehele her ziening van de Gemeentewet ter hand te nemen. Omtrent de bestuursorganisatie voor het gebied van de IJmond heeft de minister uitvoerig overleg gepleegd met Gedeputeerde Staten van Noordholland. Daarbij is in beginsel overeenstemming bereikt over de te volgen gedragslijn. Een proeve van een wetsontwerp is door Gedeputeerde Staten aan de ge meentebesturen om advies gezonden. Over het in voorbereiding zijnde wets- ontAverp tot regeling van het bestuur in het gebied van de Noord-Oostpolder zegt de minister, dat de gedachten gaan in de rich ting van de instelling van een viertal ge meenten. Aan de voorbereiding van de regeling der financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor de jaren na 1957 wordt voortgewerkt. De minister verwacht daarbij in het komende jaar mede de be schikking te zullen hebben over het door de commissie-Oud uit te brengen eind-advies. Bij aanvaarding van het wetsontwerp tot wijziging van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten en tussen het rijk en de provinciën, zal het aandeel percentage van "het provinciefonds in de rijksmiddelen voor 1956 worden gesteld op 0,76 pet. Politie Verwacht mag worden, dat in het ko mende begrotingsjaar een begin kan wor den gemaakt met het ontwerpen van een regeling tot verbetering van de opleidings mogelijkheden voor toekomstige agenten van politie. Ook aan de voortgezette op leiding van het lagere politiepersoneel zal aandacht worden besteed. Tevens wordt een verbreding van de opleiding van toe komstige hogere politie-ambtenaren over- Chr. Geref. Kerken Beroepen te Tholen, G. Blom te Meerkerk; te Rijnsburg (vac. N. Brandsma), M. Hol- trop te LeeuAvarden. Tweetal te Oosterbeek: B. Bijleveld te Noordeloos en J. v. Doorn te Ermelo. Beroepen te Amsterdam-O.: W. Heerma te Groningen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Yerseke, H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Beroepen te Wageningen: H. Ligtenberg te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam, (vac. J. M. de Jong) H. de Nie te Oenkerk; te Amsterdam (Avijkgem. Oudekerk (toez.) W. A. Smit te Dordrecht; te Delft (Avijkgem. 1), J. v. Rootselaar te Wijk bij Heusden; te Brou wershaven (toez.) R. v. 't Lindenhout, vic. te Emm en. Aangenomen naar Aalten (vac. C. H. Kroneman) C. Overdijk te Midlum. Bedankt voor IJsselmuiden, R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.). Aangenomen de ben. tot vic. te 's Graven- hage (wijkgem. 19), W. v. d. Zee, cand. te Hilversum. Geref. Kerken Aangenomen naar LeeuAvarden (als miss. pred. voor Purworedjo) G. P. Nooteboom, laatstelijk pred. te Borne. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Scheveningen, J. J. Arnold te IJmuiden en Jac. v. Nieuwkoop te Am sterdam-C. 1. Het was al enige tijd geleden, dat Pan da een degelijk baantje had gehad en dus was hij weer ijverig op zoek naar een be trekking. Dit is een vermoeiende bezig heid; hij was dan ook blij, toen hij onder een oude stadspoort een rustbank vond. Weliswaar was deze grotendeels bezet door een luid snurkende zwerver, die er zich in zijn volle lengte op had uitgestrekt, maar er was nog juist plaats voor een kleine Panda. Terwijl hij daar zo zat, viel zijn oog op de krant, die de snurker als hoofdkussen gebruikte. „GEVRAAGD", las hij, „EEN SCHERPZINNIGE DETEC TIVE VOOR EEN VERTROUWENSVOLLE EN GEVAARLIJKE OPDRACHT. AAN MELDEN BIJ PROFESSOR KALKER". „Ha!", riep hij verheugd. „Dat is juist een baantje voor mij! En het treft, dat profes sor Kalker een goeie bekende van me is! Ik zal die advertentie uitscheuren; dat vindt die slapende meneer vast niet erg; hij ziet er niet naar uit, dat hij óók op zoek naar een baantje is Avogen. Ook de werving voor de gemeente politie blijft de aandacht vragen. De opbouw A'an de Bescherming Bevol king op basis van het door het toenmalige kabinet in 1951 vastgestelde plan vordert gestadig. Het aantal vrijwilligers dat voor de locale noodwachten beschikbaar is, be droeg midden 1955 160.000. De materiële uitrusting voor de onderscheidene diensten, welke in het kader van de B.B. een taak hebben te vervullen is goeddeels gedistri bueerd. Tenslotte deelt de minister mee dat dit jaar een begin Avordt gemaakt met de cur sus „opleiding voor de hogere bestuurs dienst". De instelling van deze cursus heeft tot doel daarvoor in aanmerking komende ambtenaren, die geen universitaire oplei ding hebben genoten, de gelegenheid te bieden de hogere bestuursrangen te berei ken. Wegens gebrek aan actief werd op Dins dag 20 September door de Haarlemse recht bank opgeheven het faillissement van: J. C. te Pas, Avinkelier in Avoning- en textiel- goederen en stoffeerder te Badhoevedorp, Pa Verkuyllaan 5. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. Jansondus te Haarlem. Weekstaat Nederlandsclie Batik Blijkens de verkorte balans van de Ne derlandse Bank per 19 September, die weinig ingrijpende mutaties laat zien, is de biljettencirculatie met 30 millioen ver minderd tot 3678,8 millioen. Deze terug- vloeiïng van bankbiljetten is slechts voor een klein deel ten goede gekomen aan de saldi van banken, die met 4 millioen zijn opgelopen. Deze hebben nu het bedrag van 564,2 millioen bereikt en omdat Donder dag de nieuAve periode begint, waarin de banken wederom een vast percentage van hun derdegelden als renteoos tegoed bij de Centrale Bank moeten aanhouden, mag worden aangenomen, dat zij morgen, op de verrekeningsdag, ver boven het vereiste niveau liggen, dat op circa 500 millioen mag worden gesteld. Waar het saldo van de schatkist met ruim 15 millioen is aangegroeid, kan worden verondersteld, dat belastingbeta lingen (vennootschapsbelasting) hiertoe in belangrijke mate hebben bijgedragen. In de bijzondere rekening kwam geen wijziging. Ook de deviezenpositie vertoont geen be langrijke mutatie. De goudvoorraad bleef onveranderd en de netto deviezenreserve nam met een kleine 2 millioen toe, waar door goud en deviezen tezamen thans 4526,4 millioen belopen. De bank heeft geen kortlopend papier afgegeven. Op de geldmarkt bleef de situatie onveranderd betrekkelijk krap, zodat daggeld nog steeds 3/.\ percent noteert. Praatjes. Zes honderd arbeiders van een carrosseriefabriek in Blackpool (Enge land) hebben besloten de staking te be ëindigen die zij Maandag begonnen, na dat de directie een gedeelte van de deuren der WC's in de fabriek had la ten verAvijderen. Volgens de directie verdoen de arbeiders teveel tijd op de toiletten met roken en praatjes maken. Over deze kwestie zullen directie en arbeidersafgevaardigden onderhandelen. Verschuiving-. Ho Tsji Minh is afgetreden als eerste-minister van Noord-Vietnam en opgevolgd door Pham Van Dong, tot dusA'er A'ice-premier en minister van Buitenlandse Zaken. Ho Tsji Minh blijft president. Toegestaan. Twintig Westelijke en commu nistische journalisten hebben een be zoek gebracht aan de Russische atoom krachtcentrale, die honderd kilometer ten Zuid-Westen van Moskou is gele gen. Dit is de eerste keer dat journa listen de centrale mochten bezoeken. Voorbereiding. De Franse marine treft A'oorbereidingen voor de bouw van een atoommotor voor een onderzeeboot. De werkzaamheden, die in het experimen tele stadium verkeren, Avorden in Cherbourg verricht. Stijging. De deviezen-ontvangsten van West-Duitsland uit het vreemdelingen- A'erkeer zijn in de eerste helft van dit jaar, vergeleken met die in dezelfde periode van het vorige jaar, met een kwart toegenomen. De Noord-Amerika nen nemen onder de buitenlandse be zoekers de eerste plaats in. Zij worden gevolgd door Nederlanders. Pakken. Bij de overstromingen in de In diase provincie Orissa zijn 91 perso nen om het leven gekomen; 28 mensen worden nog vermist. Twee der slacht offers werden getroffen door pakken levensmiddelen die door vliegtuigen boven het getroffen gebied werden uitgeworpen. Brand. Bij een brand in Metz zijn vier kin deren van twee tot zes jaar, afkomstig uit een gezin, om het leven gekomen. De brand was veroorzaakt door een der kinderen, die met lucifers speelde. Bereik. In de Verenigde Staten zullen bin nenkort proeven worden genomen met geleide projectielen, die een bereik heb ben van acht duizend kilometer. Bezinning. Premier Nasser van Egypte heeft in een vraaggesprek met het Ame rikaanse weekblad „Time" verklaard, dat de Egyptische officieren, die in Juli 1953 het bewind van koning Faroek om ver wierpen, aanvankelijk van plan wa ren geweest de revolutie te laten begin nen met moordaanslagen op koning Fa- roek en diens medestanders, doch dat daarvan op het laatste ogenblik was afgezien. Vader. Het Marxmonumentenfonds in Londen heeft aangekondigd dat tien duizend ponden nodig zullen zijn om een nieuw gedenkteken te bouwen voor de vader van het communisme Karl Marx, die in 1883 te Londen is over leden. Excuus. Australië heeft zijn verontschuldi gingen aangeboden aan de Russische di plomaat Boris Tsjoedinov die zich tegenover de pers had beklaagd dat hem niet was toegestaan in een Australi sche haven aan land te gaan. Tsjoedinov is op weg naar een diplomatieke post in Nieuw-Zeeland. Dwaasheid. Het Amerikaanse weekblad „Life" is met de publicatie van de me moires van de voormalige president van de Verenigde Staten Truman begonnen. Truman verklaart dat hij na zijn ambts aanvaarding voor het eerst van de atoombom hoorde. Admiraal William Leahy noemde het atoombomproject toen „de prachtigste dwaasheid, die wij ooit hebben begaan". Hij was van me ning, dat de bom nooit zou ontploffen. ADVERTENTIE Neem toeh Reanies! Wéér krimpen van brandende pijn door over tollig maagzuur. En tocheen of twee Rennies brengen uitkomst, van de ene minuut op de andere. Maak er een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor een of tAvee Rennies op zak te hebben. Een ware uitkomst, zo een- twee-drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, gezellig samenzijn. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. HET BEZWAAR van een beperkte re- gelruimte, is zeker het feit, dat ongewild een neiging tot generaliseren ontstaat, uit sluitend en alleen omdat de beperkte plaatsruimte het niet mogelijk maakt een bepaald facet vanuit zoveel mogelijk ge zichtspunten te belichten. Desondanks moeten we ons voor generalisatie hoeden, en daarom beginnen we met uitdrukkelijk voorop te stellen dat de artsen tijdens grote epidemieën in vroeger tijden bij herhaling blijk hebben gegeven van grote moed en ontroerende zelfopof fering; van een heldhaftigheid en mensenliefde die tot. de edelste momenten van het le- V. ven behoren. Maar er zijn ook hoogst zonderlinge figuren geweest. Indien we althans het verlenen van hulp aan de lijdende mens tot de voornaamste taak van de arts reke nen, mogen we het verschijnsel dat in vroeger tijden de doktoren herhaaldelijk de vlucht namen bij het naderen van een epidemie, toch op z'n minst wel zonder ling noemen. Tot deze vluchtenden be hoorde o.a. de grote geneesheer Galenus, die ijlings zijn biezen pakte toen in de 2de eeuw n. Chr. zich een epidemie in Rome verspreidde. Hij werd echter door de kei zer teruggeroepen en moest zijn talenten in dienst van het leger stellen. De rollen waren echter ook wel eens verdeeld, want in later tijden, toen de reisgelegenheden wat gemakkelijker wa ren geworden, gaven de doktoren de ge zonden bij herhaling de raad zo snel mo gelijk naar een ver afgelegen streek te trekken en niet te vroeg terug te keren. Dergelijke adviezen konden uiteraard al léén worden opgevolgd door degenen die de middelen daartoe bezaten. En zo kon het voorkomen dat tijdens de regering van de Engelse koning Karei II in héél Londen slechts één vertegenwoordiger van de re gering te vinden was. Trouwens, ook de meeste doktoren hadden hun eigen advies opgevolgd en het hazenpad gekozen, waar door de publieke opinie zich tegen hen keerde, ten gunste van de apothekers die tenminste op hun post gebleven waren. De eerlijkheid gebiedt hier aan toe te voegen dat de arts in vroeger tijden eigen lijk weinig tegen een epide mie kon uitrichten. De vroe ger gebruikte amuletten, be zweringen, toverformules en den hun onwerkzaamheid be wonder geneesmiddelen had wezen en in de 16de en 17de eeuw was men tot de gedachte gaan overhellen dat een ziekte als de pest door verontrei niging van de lucht en uitwaseming van de lijders kon worden overgebracht. Zich tegen de besmetting te vrijwaren was de eerste eis voor vele doktoren en daarom kleedden zij zich in een leren pak met dito handschoenen, en droegen zij een masker met brilleglazen, terwijl op de plaats waar zich de neus bevindt, een soort snavel of snuit was aangebracht, waarin specerijen werden verbrand om de lucht die zij in ademden van besmetting te zuiveren. Al dus toegetakeld, leken de artsen méér op aangeklede vogels, dan op dienaren der mensheid die de lijders in hun moeilijkste ogenblikken kwamen bijstaan. Dit biedt een mooie gelegenheid om ook eens iets te zeggen van het ontstaan van de quarantaine. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2