HET AVONTUUR De Pseudo- Echtgenote Indeling districtencompetitie Haarlem - Den Haag - Rotterdam Zinrijk oud schouwspel kreeg vernieuwing in oude regels Opening Staten-Generaal Prinsessen Beatrix en Irene aanwezig Kees Broekman bezig aan zware training xian Piewiep en Pippie 4 Basketballers beginnen volgende week Voetbal Nederlands Limburg won van Belgisch Limburg Wielrennen De Groot in Grote Prijs der Naties Betaling abonnementsgeld per giro Dammen Goede start van HDC tegen Wormerveer/Wormer Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Zwemmen Mary Kok vergiste zich twee banen Volleyball Bijna alle poulewinnaars lustrum-tournooi bekend Sport in 't kort Nieuwe trainingsmethode voor jeugdige schermers Herfstwandeltocht in Overveen FEUILLETON door MARY BURCHELL Kramer deed Trabert, Rosewall en Hoad profaanbiedingen wi,i,uJAG 21 SEPTEMBER 19 5 5 De start van de Haarlemse basketballers zal volgende week plaats vinden in de grote zaal van het Krelagehuis en het begin van deze competitie 1955/1956 opent ongetwij feld vele perspectieven met het oog op de nieuw ingestelde gemengde districtencom petitie HaarlemDen Haag en Rotterdam .Van Donderdag 29 September af zullen de basketballers weer geregeld de zaal van het Krelagehuis bevolken en het ziet er thans reeds naar uit dat de spanning bijzonder groot zal zijn. Nu de gehele Haarlemse eer ste klasse heren is overgegaan naar de gemengde districts- en overgangsklasse, zal de plaatselijke basketbalcompetitie starten met een tweede klasse heren, waarin onder meer sterke ploegen als Exercitia (Velsen), Z.B.V.S. (Santpoort), Rapiditas en Schoten Giants (beide Haarlem) zijn opgenomen met het bij keuze gepromoveerde Aurora. Bij de dames is de situatie nog hetzelfde gebleven. Evenals het vorige seizoen zal ook nu weer na een halve competitie een splitsing worden gemaakt, waarna de bovenste vier teams verder zullen spelen voor drie plaatsen in de gemengde damescompetitie 1956/1957. Verleden jaar werden alle jeugdwedstrij den nog gespeeld op de avonden, doch thans is het reeds noodzakelijk gebleken een aparte Zaterdagmiddag-competitie voor de jeugd in te stellen. Deze jeugdcompetitie zal Zaterdag 1 October eveneens in het Krelagehuis be ginnen. De voorlopige indeling van de Haarlemse teams is als volgt: Dames. Eerste klasse: Antilopen, Exercitia, HOC, Rapiditas '31. SC Haarlem, Schoten Giants. Typhoons. White Stars. Dames. Tweede klasse: Antilopen 2, HOC 2, IHJ, Rapiditas 2, SC Haarlem 2, White Stars 2. ZB VS. Dames. Derde klasse A: Aurora, HOC 3, White Stars 3. ZBVS 3. Dames. Derde klasse B: RCH, Tramvogels, Typhoons 2, ZBVS 2. Junioren (meisjes). Klasse A: Antilopen A, HOC A, HOC B, Typhoons A, White Stars A. Klasse B: Antilopen B, Aurora A, HOC C, White Stars B, ZBVS A. Heren. Districts eerste klasse: The Arrows (Rotterdam), Acmila (Rotterdam) Te Werve (Den Haag). LDS (Den Haag), SSD (Delft), Esso (Den Haag), The Black Pirates (Haar lem), The Typhoons (Haarlem), Antilopen (Haarlem). Overgangsklasse A: PPI (Den Haag); Ananci (Den Haag), DECO (Den Haag), Har lem Tigers (Haarlem), HOC (Haarlem), IHJ (Haarlem), SC Haarlem, The White Stars (Haarlem). Tweede klasse: Antilopen 2, Aurora, Exer- Het Limburgs elftal heeft voor goed be zette tribunes in Hasselt een uitstekende drie —nul overwinning behaald op het elftal van Belgisch Limburg. Gedurende de gehele ontmoeting heeft het elftal van Nederlands Limburg een veldmeerderheid gehad. Na zeventien mi nuten gaf Appel een voortreffelijke pass naar linksbuiten Rutten (Roda Sport), die de Belgische doelman het nakijken gaf. Appel profiteerde een kwartier later van een fout van stopperspi'l Herman en liet het tweede doelpunt noteren. In de tweede helft hebben de Belgen ge tracht de achterstand in te halen, maar het spelbeeld bleef hetzelfde als voor de rust: een lichte veldmeerderheid van Nederlands Limburg. Een kwartier voor het einde gaf rechtsbuiten Adang (Rapid) een keurige voorzet, welke door Rutten opnieuw kon worden ingeschoten (drienul) De Amsterdamse wielrenner De Groot be hoort tot de uitverkorenen van de jaarlijkse in September in Parijs te houden Grote Prijs der Naties, een rit, waarvoor altijd enkele van de beste buitenlandse renners worden uitgenodigd. Behalve De Groot staan op de lijst van deelnemers Black (Austra lië), Fornara (Italië), Janssens (België), die kennelijk Brankart vervangt. Piazza (Italië), Schmitz (Luxemburg), nummer twee van het wereldkampioenschap op de weg in Frascati en de Zwitser Vaucher. Anquetil is de Franse favoriet. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE citia (Velsen), IHJ 2, Rapiditas '31, Schoten Giants, The Typhoons 2, The White Stars 2, ZBVS. Derde klasse A: Antilopen 3, Black Pira tes 2, HOC 2, Rapiditas 2, SC Haarlem 2, Tramvogels, The Typhoons 3. Derde klasse B: Aurora 2, Harlem Tigers 2, HOC 3, IHJ 3, The White Stars 3, ZBVS 2. Junioren (jongens). Klasse A: Antilopen A. HOC A. The Typhoons A, ZBVS A. Klasse B: Antilopen B, IHJ A, The Ty phoons B; The White Stars A. Voor de hoofdklassecompetitie van de Kon. Ned. Dambond speelde HDC in haar club lokaal de eerste wedstrijd in dit seizoen tegen de Damclub „Wormerveer/Wormer" I. De Haarlemmers hadden twee invallers voor Schrijnemaekers en Boerkoel, waar voor Langbroek en Zeeuwe invielen. Het is een zeer spannende strijd geworden, waar in vinnig om de punten gestreden is. Na twee uur spelen viel de eerste beslissing aan bord acht, waaraan Van Looij met Fritz de punten deelde. Hierna nam Wormerveer/ Woormer de leiding, want Van Eijk verloor van Stroo in een moeilijk eindspel. Meure speelde vervolgens remise met Kuijper, evenals Blom met Hartkamp. Hierna bracht J. W. van Dartelen de partijen op gelijke voet door van De Boer te winnen (55). Intus sen werd aan de overige borden een verbeten strijd geleverd en langzamerhand veroverden de Haarlemmers terrein voordeel. Sluiter Jr. deelde de punten met Mol en Langbroek speelde remise met Wortel (77). Wegens het vergevorderde uur moesten de resterende partijen LuifBeets, Blom Visscher en ZeeuweVan Sam beek worden afgebroken. Al déze partij staan echter voor de HDC positief gewonnen, zodat de Haar lemmers hun eerste competitiewedstrijd in dit seizoen zullen winnen met de fraaie score 137. Maandagavond speelt de HDC uit tegen de Weesper Damclub. ADVERTENTIE HAARLEM Mary Kok heeft Dinsdagavond in Kopen hagen een vergeefse poging gedaan om liet wereldrecord over 400 meter vrije slag, dat sedert 1940 op naam staat van de Deense zwemster Ragnhild Hveger met een tijd van 5 min. 0,1 sec. te verbeteren. De afstand be tekende zestien banen van 25 meter, maar Mary Kok verhoogde het tempo niet op de laatste twee banen, kennelijk in de mening verkerend, dat zij pas 300 meter had afge legd, in plaats van 350 meter. Van een eind spurt was niets te bemerken en deze ver gissing heeft haar vele kostbare seconden gekost. Voor haar werd een tijd van 5 min. 9 sec. afgedrukt. De 100 meter vlinderslag leverde even eens een overwinning voor Mary Kok op in de voor haar matige tijd van 1 min. 18,9 sec. Trouwens, in alile nummers, waaraan de Ne derlandse meisjes deelnamen, werd een zege behaald. Ada de Haan tikte als eerste aan op de 200 meter schoolslag in 2 min. 58,8 sec. en Jopie van Alphen noteerde een tijd van 1 min. 14,7 sec. op de 100 meter rugslag. Het nieuwe parlementaire zittingsjaar is aangevangen met de traditionele zinrijke plechtigheid in de Ridderzaal die werd bij gewoond en dat is een grote verrassing, door de prinsessen Beatrix en Irene. Het is vooral een verrassing omdat gemeenlijk het Staatshoofd alleen door prinsen of prinses sen van het Koninklijk Huis vergezeld wordt, als zij de leeftijd van achttien jaar hebben bereikt. Het statig binnenkomen van de Koningin en degenen, die haar begeleiden, de wijze waarop zij vervolgens de Troonrede uit spreekt, daarop, als zij de zaal verlaat, het door de voorzitter van de Verenigde Ver gadering der beide Kamers (als hoedanig ingevolge de Grondwet de voorzitter van de Eerste Kamer optreedt, tegenwoordig de socialist mr. Jonkman) aangeheven en dan door de Kamerleden drie maal herhaalde „Leve de Koningin", dat alles doet indruk wekkend aan. Maar misschien nog schoner ADVERTENTIE Klaas Schenk, de ploegleider van de KNSB is dezer dagen van een zakenreis naar Noorwegen in ons land teruggekeerd. Hij heeft van zijn verblijf in Noorwegen gebruik gemaakt om contact te zoeken met de Noorse bond met het oog op de moge lijkheid, dat ook in het komend seizoen een drietanden wedstrijd tussen Noorwegen, Zweden en Nederland, eventueel in Drontheim op het programma wordt ge plaatst. Nu het zeker is, dat van 18 tot 21 Broekman Januari in Da vos internationale wedstrij den worden uitgeschreven, over de vier klassieke afstanden zonder klassement (be doeld dus als generale repetitie voor Cor tina d'Ampezzo) zijn de Nox-en in een dwangpositie gekomen met het oog op de samenstelling van de eigen wedsti'ijdka- lender. De enige mogelijkheid is, dat deze drielandenwedstrijd op 7 en 8 Januari wordt vastgesteld, maar zeker is dit nog niet. In het rapport, dat Klaas Schenk zal uit brengen aan de commissie voor het hard rijden van de KNSB, zal de Nederlandse ploegleider de kwestie aan de orde stellen, of het wenselijk is, dat Broekman, die zeer serieus traint, nog enkele weken naar Ne derland komt, om aan de conditietraining op het CIOS deel ten nemen. Reeds in Mei is Broekman, aldus Schenk, met zijn con ditie-training begonnen op een schema van Holleboom. Het ziet er naar uit, dat Broekman zich zeer in het bijzonder voorbereidt op de 5000 meter en in tweede instantie op de 10.000 meter, dit in verband met het feit, dat de Olympische wedstrijden per afstand worden gereden en niet via een klassement. De commissie voor het hardrijden zal binnenkort een beslissing nemen of men het van die zijde alsnog gewenst acht, dat Broekman voor enkele weken naar Neder land komt, met het eventuele nadeel, dat men hem dan natuurlijk uit zijn werk haalt. In ieder geval is het de bedoeling, dat Broekman zich aansluit bij de kern ploeg van de bond welke ongeveer half December naar Hamar vertrekt. Overigens ligt het in de bedoeling de conditietrai ning in Hamar voort te zetten, zodat men zich niet zal beperken tot enkele uren ijstraining per dag. Verder hoopt men het zo te regelen, dat enkele rijders zullen kunnen deelnemen aan de internationale wedstrijden in Davos, alvorens naar Cortina d'Ampezzo te ver trekken. Dinsdagavond werd in het Krelagehuis het lustrum-volleybaltournooi van de afde ling Haarlem van de NeVoBo voortgezet. De belangstelling was evenals Maandag avond weer groot en er werd fel om de winst gestreden. Behalve in de A-afdeling dames en heren zijn alle poule-winnaars nu bekend, de eersteklassers komen hedenavond nog voor de poule-wedstrijden in het veld, daar na beginnen alle ploegen aan de eindstrijden. Die Raeckse en CIOS bleven door over winningen op respectievelijk Rapiditas en VC Haarlem op het goede pad en zullen hedenavond naar het zich laat aanzien wel als finalisten tegen elkaar in het veld ko men. HBC, de nieuwe eersteklasser, kwam tegen HVS en VC Haarlem tussen de lijnen en maakte in deze nieuwe omgeving zeker geen slechte indruk. Wel moesten de zwart- witten tegen HVS het onderspit delven £17 71 maar tegen CV Haarlem werd, zij het met klein verschil (19—18), gewonnen. Voorts versloeg Velox het reserve-team van HVS. Als poule-winnaars bij de heren in de B- afdeling plaatsten zich, Santpoort, OVRA Leonidas en PSCB. In de C-afdeling Gios 2, OG, Santpoort 2, Animo Ready en BWT. Bij de dames plaatste zich in de B-afde- hng, OSS, OG, AVC en Velox 2. In de C-afdeling bleken de sterksten, Velox 3, De Blinkert 2 en VC Haarlem 3. Zowel bij de dames als bij de heren lopen de krachtsverschillen tussen de poule-win- naars vrijwel niet uiteen, zodat een span nende en felle strijd te verwachten is. OM DE „EUROPA-BEKER" De wed strijd voor de competitie om de „Europa- beker" tussen Djurgarden en Gwardia, die m Stockholm werd gespeeld eindigde in een gelijk spel nulnul. De tweede ontmoeting wordt op 12 October in Warschau gespeeld. Wielrennen Reeds enkele jaren heeft Nederland op het gebied van de internationale schermsport weinig of niets betekend. Een enkele maal verrichtte een schermer van de oude garde nog een fraaie prestatie, doch daarbij bleef het. Jeugdige schermers, die hun plaatsen konden innemen waren er niet en de toe komst van de Nederlandse schermsport zag er derhalve niet rooskleurig uit. Zonder geldmiddelen de KNASB beschikte slechts over een bescheiden kas zag het bestuur van de bond geen kans om verandering in de stand van zaken te brengen. Een rijkssubsidie heeft het de bond thans mogelijk gemaakt om een nieuwe weg in te slaan. De technische commissaris, de heer J. A. Zoet ontwierp een trainingsmethode, wel ke voor alle wapens geldt. Het ligt thans in de bedoeling van de schermbond een keur- ploeg van veertig 'schermsters en schermers van 14 tot 21 jaar (op elk wapen tien deel nemers) samen te stellen, die zich aan een zeer strenge training moeten onderwerpen. Degenen, die zich aan de trainingsmethode van de KNASB wensen te onderwerpen en daarvoor worden uitverkoren dienen drie maal per week bij hun instructeurs les te nemen en men zal eenmaal per maand een weekeinde moeten doorbrengen in het CIOS in Overveen, waar men vooral de nadruk zal leggen op tactiek, uithoudingsvermogen, wedstrijdmentaliteit en reglementskennis. Houdt men zich niet aan de richtlijnen, dan wordt men onherroepelijk van de lijst gsechrapt. Een drastische maatregel, doch om het doel te bereiken, dat de KNASB zich heeft gesteld na ongeveer vijf jaar een ploeg, welke zich met alle buitenlandse schermsters en schermers kan meten die nen deze maatregelen te worden genomen, aldus de heer Zoet. Bovendien ligt het in de bedoeling van de KNASB om naast deze selectietraining een training voor enkele prominente schermsters te organiseren met het oog op de wereldkampioenschappen floret dames, welke in 1956 in Londen zullen worden gehouden. De afdeling Noordholland van de Neder landse Wandelsport Bond houdt op Zaterdag 8 en Zondag 9 October herfstwandeltochten door Overveen en Aerdenhout. Door het anders voor het publiek niet toegankelijke duinterrein en het gebied van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders, CIOS, zullen parcoursen worden uitgezet van tien, vijftien en vijfentwintig kilometer. Aan deze tochten kan men zowel individueel als in groepsverband deelnemen. Ieder die de tocht binnen de vastgestelde tijd vol brengt ontvangt een speciaal ontworpen herinnering. Ér wordt gestart van gebouw Domi af aan het Zandvoorterpad in Over veen, Zaterdag tussen twee en drie uur en Zondag tussen tien uur en half een. De hulpverlening langs het parcours wordt verzorgd door de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis. Inlichtingen over deze tochten worden verstrekt door de heer A. G. P. Vos, Rembangstraat 51 zwart te Haarlem 'en de heer H. J. de Mooij, Jan van Galenstraat 125 te Amsterdam, des avonds tussen zeven en negen uur en Zaterdags tus sen drie en zeven uur. „Zie je wel, ik heb toch goed gehoord!", dacht de kat, naderbij komend, muizen!" ,Ik ruik 43) (vertaald uit het Engels) „Welnee, heel verstandig! Het doet een mens goed om eens flink uit te huilen!" „Werkelijk?" „Ja, en 't gaf mij de kans om jé een beetje te helpen, al was 't ook maar een héél klein beetje". „Michael, 't was stellig geen héél klein beetje. Het is ontzettend lief van je om hier juist op het goede noment bij me te komen en me dingen te zeggen, die me werkelijk steun geven". „Weljij kwam ook voor mij precies op het goede moment opdagen, herinner je je? En je hebt me sindsdien geholpen op een wijze, die ik nooit had durven ver wachten". „Eigenlijk heb je 't niet aan mij te dan ken, dat ik toen bijna onder je auto kwam", zei Patricia met een glimlach. „Eigenlijk heb je dat aan mevrouw Elmes te dan ken!" „Wie is dat?" „De mevrouw, die mij niet goed genoeg vond om als gouvernante voor haar kin deren op te treden". „O, dié...." Hij lachte zachtjes. „Waarom lach je, Michael?" „Ik probeer me jou als gouvernante voor te stellen!" „Dat is helemaal niet grappig! J Ik zal straks ook weer naar een dergelijk soort baantje moeten uitkijken". Ze verbaasde zich erover, dat ze dit op zo rustige toon kon zeggen; ze bracht hier mede de verandering, welke het verdwij nen van Phil uit haar leven meebracht, in droge woorden naar voren. Ze zou niet het charmante vrouwtje zijn van een welge steld man.... maar ze zou gouvernante worden bij de kinderen van anderen....! „Wat een onzin!" protesteerde hij fel. „Natuurlijk behoef jij geen kinderjuffrouw te worden! We vinden wel iets anders voor je!" „Maar, Michael, het is helemaal niet gemakkelijk om iets te vinden! Ik geloof echt, dat ik in de naaste toekomst niet veel anders zal kunnen beginnen". „O nee? We zullen ervoor zorgen, dat een en ander geregeld wordt". „Waarom, Michael?" „Begrijp je niet", zei hij op droge toon, „dat jouw optreden in een echtscheidings procedure géén aanbeveling zal zijn voor het verkrijgen van een baan als gouver nante?" „O...., daar had ik nog helemaal niet aan gedacht!" Ze keek hem verschrikt aan. Piewiep en Pippie hadden nergens erg in. Ze waren in de stoof gegaan en stonden daar nu rond te kijken in dat houten huisje. Sluipend, o, zo stil, kwam de kat loerend naderbij. Ja, hij hoorde het wel; de muisjes moesten daar bij die stoof zijn! Opeens nam de kat een sprovg, en hij zat boven op de stoof; hij keek naar binnen. En daar zagen Piewiep en Pippie tot hun grote schrik opeens dat vreselijke monster vlak voor zich! 31-32 dan al deze uiterlijkheden valt de inner- lijke betekenis van de plechtigheid te noe men. Zij toch komt hierop neer, dat bij deze gelegenheid staatshoofd, ministers en Ka mers bijeen zijn, dat 's lands Vorstin zich naar de plaats van samenkomst begeeft en niet de Staten-Generaal zich met het oog op de opening van hun zitting naar het Koninklijk Paleis te begeven hebben. Zo wordt als het ware tot uiting gebracht dat, staatsrechtelijk beschouwd, de Koningin zich bij de opening van een door haar door de Grondwet opgelegde plicht kwijt. Dit ter verwezenlijking van het aan de volksver tegenwoordiging door diezelfde Grondwet toegekende recht om op de in de Grondwet aangegeven dag (sinds 1887 de derde Dins dag van September) haar zitting geopend te krijgen. Het voorschrift omtrent de opening ,als regel, door het vorstelijk staatshoofd zelf, kwam reeds in Nederlands eerste Grond wet, die van 1814 voor. Toen in 1815 Noord en Zuid verenigd waren en de Staten- Generaal niet langer uit één Kamer, maar uit een Tweede en een Eerste Kamer be stonden,speelde de eerste openingsplechtig. heid zich in de Gothische zaal van het stadhuis te Brussel af. Want de Grondwet van 1815 wilde, dat beurtelings om het andere jaar de zittingen der Staten-Gene raal in een stad der Noordelijke en in een stad der Zuidelijke provinciën gehouden zouden worden. Bij die gelegenheid was het de Zuidelijke voorzitter De Thiennes, welke in het Frans het „Leve de Koning" liet weerklinken, eenstemmig door de vei'gade- ring herhaald. Na verloop van tijd is dat gebruik geheel achterwege gebleven, sedert 1897 echter pleegt een der Kamerleden in dit opzicht voor te gaan en van 1946 af is het precedent van wat er op 21 September 1815 te Brussel geschiedde, in ere hersteld. Nu immers gaat, als eertijds, de voorzitter in het laten weerklinken van die kreet voor. Thans was er een nieuwigheid, want op de eerste rij van de perstribune zaten de prinsessen Beatrix en Irene, vergezeld door een paar schoolvriendinnen, terwijl de vroegere commies-griffier van de Tweede Kamer (die dus „het klappen van de zweep" kent), de tegenwoordige hoofdadmi nistrateur ,van het Kroondomein, jhr. mr. Van Tets staatsrechtelijke en andere voor lichting kon verschaffen. Aldus een nuttige les voor de kroonprin ses Beatrix, van wie immers te verwachten valt, dat zij het volgend jaar, dan 18 jaar geworden zijnde, met het vorstelijk paar zal meekomen en in de zaal op het troon- verhoog zal zitten, gelijk met haar Moeder, toen die 18 was geworden, eveneens het geval is geweest. Tot besluit zij nog een tweede vernieu wing in het oude schouwspel en ten op zichte van de oude regels vermeld. Voor het eerst was het „Rijkskabinet" aanwezig. Dit vereist even nadere toelichting. Sedert in December van het vorige jaar het Sta tuut van het Koninkrijk rechtskracht heeft verkregen, kunnen de in Den Haag zetelen de gevolmachtigde ministers van de beide Rijksdelen in de West, van de Nederlandse Antillen en van Suriname, aan bijeenkom sten van de ministerraad deelnemen, als daar zaken aan de orde'komen, welke die gebieden tevens betreffen. Dan is dus het Rijkskabinet bijeen. Ook hebben zij met betrekking tot de parlementaire behande ling van dergelijke onderwerpen het recht in de Kamers achter de ministerstafel plaats te nemen en er bovendien het woord te voeren. Welaan, de Troonrede had mede betrekking op de West en zo valt dan deze vernieuwing te verklaren, die ongetwijfeld juist ook aan de bevolking in de beide ge noemde Rijksdelen veel voldoening zal schenken. Dr. E. VAN RAALTE. Jac Kramer, de bekende tennispromotor heeft medegedeeld, dat hij Hoad (Australië), Rosewall (Australië) en Trabert (V. S.) aanbiedingen heeft gedaan om professional te worden. De Australische spelers zullen, aldus Kramer, wel niet eerder antwoorden alvorens zij in Australië na hun Ameri kaanse tournee zijn teruggekeerd. Kramer wil een nieuw tenniscircus samenstellen. Volgens zijn mededelingen heeft hij Trabert een groter bedrag aangeboden dan destijds Sedgman. Sedgman mocht enkele jaren ge leden kiezen tussen een garantiebedrat, van 75.000 dollar (ruim f260.000) of een percen tage van de recette. Sedgman koos het laatste en verdiende meer dan 75.000 dollar, ADVERTENTIE g^NATQQ^ HET ZENUWTONICUM „Niet? Wel, 't was het eerste, waaraan ik dacht, toen je me vertelde, dat het met Phil niet doorging. Ik bedoel, ik besefte onmiddellijk, dat een goede reputatie thans stellig van het allergrootste belang voor je is. Ik geloof, Patricia, dat we de hele zaak nog eens rustig onder ogen moe ten zien." „Néé!" Ze verbaasde zichzelf over de felheid van haar toon. Maar het was bijna een „idee fixe" voor haar geworden, dat Pat niet de kans mocht krijgen om Michael te exploiteren Michael lachte een beetje triest. „Lieve kind, ik heb me afgevraagd, of het er erg veel toe doet, of ik al of niet een verweer voer. Of het niet beter zou zijn, dat „Michael, je wéét dat het verschil maakt! Je zegt dit alleen maar, omdat je mijn goe de naam niet in het geding wilt brengen. Besef je niet, dat je, als je je niet ver dedigt, voor je hele leven aan haar vastzit met een uitkering? Bovendien dit tus sen haakjes zullen vele mensen in jou ook nog de schuldige zien!" „Dat zou me niet zoveel kunnen schelen", merkte hij glimlachend op. „Maar waarom zou je je erbij neerleg gen? Er is alle kans, wanneer je je ver weert, dat ons verhaal geloofd zal wor den. „Stellig niet ólle kans, Patricia". „Goed, een behoorlijke kans dan. En in dat geval sta jij sterk en kun je haar voor goed uit je leven schrappen, na een schei- Ik vind dat het risico van vervelende pu bliciteit waard!" „Er zal heel veel over geschreven wor den in de kranten, begrijp je dat wel? Het zal een pracht sensatie-verhaal zijn. Ons verhaal is nogal fantastisch, dat moeten we zélf toegeven, hoewel we precies weten hoe een en ander zich heeft toegedragen. Wat zullen de krantenmensen leuke, pikante koppen verzinnen!" Patricia keek hem verschrikt aan.... „Toch zou het al die narigheid waard zijn, als jij het won", hield ze koppig vol. „En als ik het verlies?" vroeg hij zacht, haar opnieuw over haar haar strijkend. „Als ik het niét win, dan zou jij voor niets frontpaginanieuws zijn geweest in een weinig plezierige zaak". „Dat risico durf ik te nemen. Denk niet, dat ik voor een Don Quichotte-rol voel, maar ik haat het idee, dat dat waardelo ze mens een goéd mens er onder zou krij gen. Je hebt eens gezegd, dat ik niet erg verdraagzaam was „Zei ik dat?" „Ja, het ging toen ook over Pat, als ik het me goed herinner. En het is waér, ik bén niet verdraagzaam wanneer ik met haar soort te maken krijg. Misschien heb ik onmiddellijk gevoeld, tot welk soort zij behoorde, en misschien sprak ik daarom altijd zo weinig vriendelijk over haar, hoewel ik haar toen nog niet gezien had. Denk niet aan de risico's, die ik loop, want ik wéns dat je je verdedigt! Iets an ders is natuurlijk in hoeverre je je eigen ding. Je kunt een nieuw leven beginnen, positie schaadt, wanneer je verliest Bij deze laatste woorden klonk haar stem minder zeker. „Mijn positie? Die zal noch bij het een, noch bij het ander gebaat zijn". „Ik bedoel het anders. Ik bedoel niet je goede naam, maar ik zit erover te piekeren, dat, wanneer de zaak niet ontvankelijk verklaard wordt, omdat er fouten aan bei de kanten waren, jij aan haar gebonden zoudt blijven". „Er zal hoe dan ook geen leven samen meer mogelijk zijn, Patricia, wat de rech ter ook zal beslissen". „Ja, dat begrijp ik, maar je zouniet écht vrij zijn!" „O.je bedoelt, als ik eens zou willen hertrouwen?" Hij lachte even. „Maak je daarover geen zorgen, lieve kind.' Ik ben tot de conclusie gekomen in een heel andere zin overigens dan Phil Magerton dat ik geen man voor het huwelijk ben. Ik schijn niet geschikt te zijn om een hu welijk te doen slagen". „O, Michael.... dat mag je echt niet zeggen!" Ze klemde zijn hand vast in de hare. „Deze mislukking lag niet aan jou! Jij kon er niets aan doen! De fout lag bij haar". „Dat is de gemakkelijkste uitleg, Patri cia". „Maar het is de waarheid, dat weet je heel goed". Hij lachte opeens en streek haar haren in de war. „Meisje, het is hoe dan ook nu veel te laat om daarover te discussiëren. Denk je, dat je nu zult kunnen inslapen?" „Misschien". Ze voelde zich klaar wak ker. „Wil je iets warms drinken?" Er was een tedere klank in zijn stem, zoals hij soms tot zijn moeder sprak. „Dat is niet nodig". Hij lachte. „Maar wel lekker, hè?" zei hij, terwijl hij opstond. „Ik kom zo terug". Terwijl hij beneden de warme drank klaar maakte, lag Patricia voor zich uit te staren. Ze voelde zich wonderlijk kalm. Zijn troostende woorden en medelevende houding hadden haar goed gedaan. Mi chael was werkelijk een heel prettig mens om mee samen te zijn. Pat moest gek zijn om zo'n echtgenoot op te geven. Ze besefte niet, hoé gelukkig ze wasMisschien had Pat echter andere opvattingen over „geluk hebben" in het leven.... Waar schijnlijk vond zij een groot inkomen het allerbelangrijkste. En waarschijnlijk had ze er schoon genoeg van de echtgenote te zijn van iemand, die volgens zo geheel an dere principes leefde dan zij 72 Na enkele ogenblikken kwam Michael terug. Patricia, die al slaperig begon te worden, nam de warme drank met een dankbare glimlach van hem aan. „Voel je je al plezieriger?" „O ja, dank je." „En ga je niet weer huilen?" „Nee, Michael!" Ze lachte enigszins ver legen. „Ik huil echt niet dikwijls, weet je. Ik ben heel boos op mezelf, dat ik het dit keer zover liet komen." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6