Tuinarchitect, bouwkundige en tekenaar met hun ontwerpen gereed SPINWIEL JONGE Groei van afbetalings-wezen begint zorgen te baren te op Haarlems Dagblad Tweede dag: de Renaissance Voor bloemenpark, restaurant en affiche Aanmeldingsformulier VAN OUDS „DE HERTEKOP" Muziekzveek Haarlem Tien percent wanbetalers Wissel op de toekomst Christelijke Besturen bond bijeen WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Voorbereiding „Linnaeushof' in volle gang Vergeten stobben Kerkconcert in Vogelenzang Uw gebroken of beschadigde antiquiteiten M. van Beek jubileerde bij De Lugt Serné PEN verlaagt tarieven van electriciteit Beiaardbespelhïg Het orgelconcert Sonates voor fluit Muziekweek Haarlem Metselaar stortte puin op hoofd van aannemer A. Ruijgrok 80 jaar Rietschelf in brand Ieder jaar duizenden slachtoffers van de gemakkelijkecondities Ontbrekende cijfers Examens Twee botsingen in Heemstede In afwachting van een gunstige beslissing waarop men goede hoop heeft van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waaronder de rijksdienst voor het nationale plan ressorteert, werkt de staf van de Linnaeushof te Benne- broek onverdroten verder om de opening van dat bloemenpark per 1 April 1956 te kunnen verwezenlijken. De affiche welke straks de drommen naar de Linnaeus hof zal moeten lokken is er al, naar een ronduit voortreffelijk ontwerp van Reyn Dirksen. In een geopende tulp ontwaart men een panorama, dat een indruk geeft van de arcadische rust en schoonheid van de hof, waarvan men de door loofhout omzoomde grote weide meent te herkennen. En architect M. van den Berg uit Zaandam kwam inmiddels gereed met een ontwerp voor een licht restaurant aan die bosweide, iets verhoogd, zodat de bezoekers van ten-as en zaal uit een fraai verzicht over het park kunnen genieten. Het restaurant, dat een capaciteit van zeshonderd gasten heeft, kan in twee zalen worden verdeeld, waardoor een af gescheiden ruimte ontstaat voor besloten gezelschappen. Het omvat tevens een uitbouw voor inlichtingenkantoor en voor de burelen van de Linnaeushof. De constructie zal voor een groot deel bestaan uit vooraf vervaardigde schokbeton- nen elementen, waardoor men tevens een gunstige beoordeling van de aanvraag om een bouwvergunning hoopt te verkrijgen. De aannemer is ook al bekend: het bouwbedrijf „De twaalf provinciën" uit Velsen. Intussen werd het voornaamste bestand deel van de gisteren gehouden persconfe rentie, waarop deze mededelingen uit de bus kwamen, ge vormd door een uit eenzetting van de tuinarchitect, de heer p. van der Most van Spijk, over zijn in zichten omtrent de toe te passen tuinar chitectuur. Zijn cau serie vormde in ze kere zin de deskun dige bevestiging van wat op vorige pers conferenties al na mens de directie van de Linnaeushof werd verklaard, namelijk dat het geen zin heeft om de totstandko ming van het bloe menpark op deze plek als een aantasting van een boscomplex met botanische waar_ de af te schilderen, omdat er bijvoorbeeld zeldzame kruiden- planten zouden voor komen. De oorspron kelijkheid van het huidige object slaat alleen op de oudere boomgroei op de heu vels, waar een enke le uitheemse acacia, een paar bijzondere iepen en wilgen zijn te vinden. AI het an dere is aanJ eg. De bekende Haar lemse tuinarchitect Leonard Springer heeft ongeveer 25 jaar geleden de tuinaanleg herzien. Het open gedeelte de boswei is toen omzoomd met moderne sierhees ters en coniferen. Er werd een nogal een zijdige onderbeplanting aangebracht, na melijk het kardinaalsmutsje. De Hertenduinen zijn bovendien geen complex voor een eiken-haagbeukbos of een eiken-berkenbos. Daarvoor is de grondwaterstand te laag. De humus in de bovengrond bedraagt ongeveer één procent en de zuurgraad is daardoor niet hoog. Er zijn moeilijkheden gekomen, toen een bepaald natuurminnend publiek meende, dat het geruis van een shoveltractor het einde betekende van dit mooie plekje. Niets was minder waar. Men had alleen maar vergeten een driehonderd wortel stobben op te ruimen, die de bezetter had achtergelaten. De lieer Roozen heeft zich een goed boseigenaar getoond door dit zonder subsidie zelf te doen. Slechts 2Vs ha komt in aanmerking voor beplanting als expositietuin. Dit is het open gedeelte de weide alsmede de voormalige tennis banen en nog enige kleine verspreide stuk ken. Tot heden is volstrekt binnen het ka der van de wet gehandeld. Voor een aan tal van ongeveer twintig slecht onderhou den en zieke bomen is een rooivergunning aangevraagd en van het Staatsbosbeheer verkregen, 't Voorste gedeelte was rijk aan onkruid. Dit is opgeruimd, de ondergrond gespit en bemest. De weide, waarvan de zode zeer slecht was, is geploegd en na bemesting zal het grootste gedeelte weer gazon worden, zij het dan ook met be planting van bolgewassen en rotsplanten enz. Deze aanleg is natuurlijk moeilijk, om dat zij vooral aesthetisch in evenwicht ge bracht moet worden met de omgeving, die van een fors karakter is. Een moeilijkheid bij het beplanten vormt de lage waterstand. Daartoe wordt een systeem van bronbemaling toegepast, waarbij een bescheiden vijveraanleg nodig is. De heer Van der Most van Spijk legde ?r nogmaals de nadruk op dat hij zal wa ken tegen kitsch en pseudo-romantische stijl, tegen experimenten op een terrein dat zich daartoe niet leent, tegen reclame voor individuele of groepsinzèndingen, tegen warme worst- en ijscotenten. In het bos blijft het gehele padenstel sel in tact, maar de vroegere tennisbanen krijgen onder leiding van de heer C. Geer- lings regelmatige aanleg, hoofdzakelijk gazon met vakken bolgewassen in een om randing van coniferen. In het bos zal niet alle nadruk op de bolbeplanting worden gelegd, doch wordt deze in overeenstemming gebracht met blijvende vaste planten. De heer Van der Most van Spijk beval tenslotte een met een voorwoord door de voorzitter van de stich ting „Keukenhof" voorzien boekje van de ADVERTENTIE In het kerkgebouw van de stichting „Vo gelenzang" gaven Dinsdagavond het Ge reformeerd Kerkkoor uit Bennebroek en het Gereformeerd Jeugdkoor uit Haarlem, met medewerking van de sopraan Titi Bouman, de organist Herman Sondorp, ho boïst Arie Butter en de trompettisten Jan Baard en Jan van Ossenbruggen een con cert, dat zich in een flinke belangstelling mocht verheugen. Ds. S. J. Dokter, ge stichtspredikant, sprak een kort inleidend woord. Herman Sondorp opende het concert met het Preludium C moll van J. S. Bach, waarna de sopraan Titi Bouman „Bist du bei mir" van Bach op voortreffelijke wijze zong. De beide koren brachten daarna met solisten en orgel de cantate „De Heer is God" van Piet Post onder de bezielende leiding van de dirigent Richard Heidema ten gehore. Van de overige nummers mogen vooral de hobo-sonate van Handel en de improvi satie over een geestelijk lied door Herman Sondorp genoemd worden. Het zeer ge slaagde concert groeide aan het slot uit tot een hoogtepunt met de indrukwekkende vertolking van „Psalm 150" door Herman Sondorp voor koor, trompetten en orgel. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: W.enst zich met Ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT C.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Ztf die zich met ingang van 1 October 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen secretaris van dé Leidse Kamer van Koop handel, dr. P. G. Knibbe, over de „plano logie of bodembouwkundige en streek plannen" aan. Want daarin wordt betoogd, dat men bij de planologische wetgeving „nauwlettend het voor en tegen van alle belangen moest overwegen". Hetgeen de belangen van de „Linnaeushof" uiteraard insluit, hetgeen van eminent belang is voor dit „propagandacentrum voor de Ne derlandse sierteelt". Het wachten is maar op de toestemming om te mogen beginnen. Want de planttijd nadert met rasse schre den en het is 1 April 1956 voor men het weet. ADVERTENTIE als porcelein, curiosa, meubelen, kostbare voorwerpen, worden door ons onzichtbaar gerestaureerd. - Zware voorwerpen worden ook aan huis gerestaureerd. Groot Heiligland 64 - Telefoon 12223 A.M.MUDDE Maandag heeft de heer M. van Beek, monteur-bankwerker uit de Kruistocht straat in Haarlem, het feit herdacht, dat hij veertig jaar in dienst was bij de firma De Lugt Serné aan de Kampervest 3. De receptie werd gehouden in Café Kam pervest, waar de oudste firmant, de heer E. J. Broekers, de jubilaris prees vanwege het feit, dat hij in deze tijd van speciali satie toch een allround vakman is. De spreker overhandigde de oorkonde van de vakgroep B.S.C.M. en een geschenk in cou vert. De heer C. Klaver voerde het woord namens het personeel en bood een arm bandhorloge aan. Na hem spraken verte genwoordigers van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. en van de P.T.T. te Haarlem. Nadat Gedeputeerde Staten van Noord holland met Maart j.l. wegens de gunstige bedrijfsinkomsten besloten hadden de ta rieven te verlagen van electriciteit, te leveren door het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland, hebben zij thans besloten wijziging te brengen in de tarie ven wegens het afschaffen van de omzet belasting op de levering van de electrische energie aan de bij de desbetreffende wet bedoelde particulieren. De wijziging gaat in na de eerste meteropname na 1 Sep tember en geldt voor de tarieven van licht en huishoudelijke doeleinden. Een kilowatt uur voor algemeen gebruik wordt verlaagd van 9.4 cent tot 9 cent; voor koken van 7.4 tot 7.1 cent; voor nacht tarief van 4.2 tot 4 cent. Verder worden de vastrechtbedragen voor deze groep met 4% verlaagd. Onder grote belangstelling kon Dinsdag" om half een het eerste Pauzeconcert van de „Muziekweek Haarlem" in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum gegeven worden. Deze tweede dag van de Mu ziekweek was hoofdzakelijk gewijd aan de periode der Renaissance en zodoende was het billijk dat onze eerste grote Hollandse componist, Jan Pieterszoon Sweelinck, een voorname plaats innam. De claveciniste Gertrude Maclaine wist hem naar waarde te eren met brillante uitvoeringen van de variatiesuites „Mein junges Leben hat ein End" en „Unter der Linden grüne", die men wel vaak op orgel hoort vertolken, doch zelden op clavecimbel, waarvoor ze oor spronkelijk toch wel bestemd zullen zijn geweest. De soliste gebruikte alle moge lijkheden van klankschakering, die zij met smaak wist toe te passen. Zij had verder een belangwekend programma van Spaan se, Franse en Italiaanse clavecimbelmuziek, Een omvangrijke variatiecyclus van een zekere Pegliotti (een vrijwel vergeten com ponist, die in 1683 te Wenen overleed) bood gelegenheid tot verrassende effecten. Het spel van mevrouw Maclaine werd afgewisseld met Italiaanse en Engelse zangnummers, zuiver en expressief door de sopraan Nely de Bock voorgedragen. De gevoelige cantabiliteit van de Engelse lie deren van Dowland en anderen bleek haar bijzonder gunstig te liggen. Met op twee na allemaal originele wer ken voor beiaard stelde Arie Peters zijn programma samen voor het carilloncon cert, dat deze Dinsdagavond aan de orgel bespeling in de Grote Kerk voorafging. Uiteraard week dit programma af van het plan deze dag van de Muziekweek te wij den aan de Renaissance, om de eenvoudige reden dat er in dit tijdvak geen beiaard- muziek geschreven werd. De in deze eeuw ontstane beiaardmuziek vertegenwoordigt echter op haar manier ook een soort renaissance, namelijk die van de kunst van het klokkenspel onder de impuls van wijlen de Mechelse virtuoos op het stok- kenklavier, Jef Denijn. Het was dan ook goed gezien met een werkje van de vader der „herleving" de reeks van tien originele composities voor klokkenspel te openen. Besloten werd deze met een „Boerenschots" en „Rielen" van Henk Badings, die hiermede op gelukkige wijze het verband legde tussen folklore en beiaardkunst. Ik heb mijn rustig luister plekje weer opgezocht en vandaar kunnen constateren dat Arie Peters een klokke nist is die we in ere mogen houden, op grond van zijn vaardige techniek en het muzikaal evenwichtsgevoel, blijkend uit een aanslag die de klokken ongeforceerd op de gunstigste manier laat klinken. Sweelinck en zijn school vormde het middelpunt van het Renaissance-program- ma waarmede de stadsorganist George Robert in de Dinsdagavondbespeling zijn aandeel leverde in de reeks concerten tij dens de Muziekweek van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging. Met een statig Preludium en twee varia tiewerken op kerkmelodieën het ko raal „Durch Adams Fall" en „Psalm 140" hoorden wij de Sweelinck, die zich dienstbaar maakte aan een kerk-muzikale praktijk, die in feite destijds in Holland nog niet bestond, doch die in de Lutherse landen graag aanvaard werd. Het is niet onmogelijk dat hij die werken voor zijn Noord-Duitse leerlingen schreef. Het nauwe contact en de wisselwerking met die discipelen bleek ook uit werk van pro faner karakter. George Robert liet ons in een kleurige interpretatie de acht variaties horen, die deels van Sweelinck en deels van zijn leerling Samuel Scheidt zijn. Verder liet hij ook een fraaie Koraalbe werking horen van Scheidemann, een an dere volgeling van de Amsterdamse mees ter. Te voren had Robert het publiek ver gast op Italiaanse orgelkunst uit het begin der zeventiende eeuw, werk van Banchieri en Guammi, maar ook van Frescobaldi, die als een reus uitstak boven zijn tijdgenoten en dan ook de stuwkracht gegeven heeft voor verdere ontwikkeling. Met de rijke en bovendien door de organist prachtig geregistreerde Chaconne van Pachelbel, alsmede met Buxtehude's meesterlijke Praeludium en Fuga in g, hoorden wij een orgelmuziek die bezig was zich te bevrij den van de knellende banden van een na tuurlijk toonsysteem en mede door haar potentie de Barok inluidde, waar Bach als grootmeester zou regeren. Een zinrijk programma, dat uitstekend verklankt werd. In „Teisterbant" hebben wij in de na middag met groeiende belangstelling en in- 500CCOCOCCCOCCOXCOCCCCCOCCOCC03C<X>CCOCO^COOCwCCi/JCOOCO Woensdag 21 September: 8 19.15 tot 20.15 uur: Muziek van de toren 8 van de Grote Kerk door blaasensemble 8 „Tubilustrium" onder leiding van Frits g Mehrtens, met medewerking van de 8 stadsbeiaardier Arie Peters. 20.15 uur: Concert in de ridderzaal van X het Stadhuis door instrumentaal sextet 8 Alma Musica (werken van J. C. Bach, 8 J. B. Loeillet, Fr. Couperin, J. S. Bach, 8 W. A. Mozart en J. C. F. Bach). 6 6 Donderdag 22 September: 12.30 tot 13.15 uur: Pauze-concert in het 8 Frans Halsmuseum door Didi Sanders g (zang) en Betsy Koopman (piano). 8 19.15 tot 20.15 uur: Hedendaagse koper- g en beiaardmuziek van de toren der Grote Kerk door blaasensemble „Tubi lustrium" en Arie Peters. 20.15 uur: Concert door Hollands Strijk kwartet in de ridderzaal van het Stad huis (werken van L. van Beethoven, Joh. Brahms en César Franck). coooocoocx>ocxx>xoooccccm>oa:oo<x»iaDooo(xoccooooccooax tens genot geluisterd naar de tweede reeks van vier sonates voor fluit en clavecimbel van Bach, door Frans Vester en Miep van Luin vertolkt als demonstratief onderdeel van hun cursus. De fluitist Frans Vester heeft dit belang rijke deel van het fluitrépertoire' tót een object van indringende studie gemaakt om te komen tot een reproductie die musico logisch verantwoord is, doch bovendien ook beantwoordt aan de practijk van het fluit spel en vooral aan de levendige muzikale geest, die na het afzweren van de romanti sche gevoeligheid, bij velen in een dor for malisme van correct notenspel dreigde te recht te komen. En ik geloof dat Vester het juiste evenwicht gevonden heeft tussen geest en materie. Het is hier niet alleen een kwestie van virtuoos fluitspel, maar vooral van begrip van een muziek, die in won derlijke verscheidenheid van middelen Bach's oneindige vindingskracht aan toont. Een fraaie toon - goed. Een vlotte techniek - ook goed. Maar daar vangt men de totale Bach niet mee. Als men Vester de solosonate in a hoort interpreteren - hij speelde die Maandagmiddag - dan krijgt dit stuk een inhoud waar de knoeiers, die meenden er een begeleiding bij te moeten maken, voorzeker nooit van gedroomd heb ben. Vester heeft zich ook gewaagd aan de voltooiing van een onafgewerkt deel van dc Duo-sonate in A en hij is er aardig in ge slaagd er een oplossing voor te vinden. De voordracht van Bach's oeuvre voor fluit werd besloten met de meesterlijke Sonate in b, dat wonderlijk stuk concerte rende contrapuntiek, dat zowel de clave ciniste als de fluitist het vuur aan de sche nen legt. Miep van Luin en Frans Vester mijn extra compliment voor déze prestatie! JOS. DE KLERK De zeventigjarige metselaar L. P. uit Haarlem heeft Dinsdagmiddag op een bouwwerk aan de Schotersingel in een boze bui een emmer met puin leeggestort op het hoofd van de 69-jarige aannemer C. R. en hem bovendien met een hamer en een troffel bewerkt. Zijn boze bui was ont staan, toen de aannemer aanmerking maak te op de wijze waarop P. een nieuwe kop op een schoorsteen had gemetseld. Een dokter heeft R., die enige hoofdwonden had opgelopen, ter plaatse verbonden. Donderdag 22 September hoopt de heer A. Ruijgrok, vroeger terreinbewaarder van een der sportvelden van de gemeente Haar lem, zijn tachtigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige was vroeger in sport kringen een geziene figuur. Hij behoort tot de oprichters van de R.K. Woning bouwvereniging Sint Bavo in Haarlem- Oost, die in de loop van de volgende maand haar veertigjarig bestaan zal vieren. Vier en veertig jaar is hij lid van het bestuur van de Oranjebond „Juliana" in de Am sterdamse buurt en voorts is hij vaandel drager van de afdeling Haarlem van de ARKA (Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenbond). Omstreeks twee uur is Dinsdagmiddag een rietschelf op een bollenland achter de Raadhuisstraat in Heemstede in brand geraakt. Een bloemist-arbeider was bezig op dit land vuilnis te verbranden. Toen hij zich even verwijderde om een kruiwagen met vuilnis te halen, vloog de rietschelf, die zich in de buurt van het vuurtje be vond, in brand. Men neemt aan, dat en kele vonken van de brandende vuilnisbelt naar het riet zijn overgewaaid. De brand weer heeft het vuur geblust. ADVERTENTIE een glaasje jeugd! (Van een verslaggever HEEL NEDERLAND we weten het allemaal leeft op het ogenblik in een soort welvaartsroes. Er wordt goed verdiend, en even vlot weer uitgegeven. Be drijven en fabrieken besteden kapitalen aan uitbreiding en vernieuwing; de par ticuliere burger doet het binnen de grenzen van zijn gezin nauwelijks minder. Hij verlangt het laatste en duurste type radio, luxe-meubels voor zijn „salon", een electrische naaimachine voor moeder-de-vrouw, bromfietsen voor de kinderen en, als het even kan, ook nog een televisietoestel of een tweedehands autootje Het bedenkelijke is dat het altijd kan. Overal en alles kan men immers op „gemakkelijke" condities kopen: een kleine betaling vooruit, de rest in twaalf, achttien of vierentwintig termijnen. Kan de koper die schuld wel aflossen, ook als er ziekte of andere tegenslag komt? Niemand die er zich zorg over maakt, de verkoper het allerminst. Hij immers loopt meestal geen enkel risico. Hij draagt ieder huurkoopcontract aan een z.g. financieringsmaatschappij over, ontvangt van deze direct de contante koopsom en daarmee is voor hem de kous af. De finan cieringsmaatschappij moet dan maar zien dat ze haar geld van de huurkopers loskrijgt en dat is dikwijls geen eenvoudige zaak. Ruim tien percent van alle huurkopers behoort tot het gilde der wanbetalers en wie insiders vertellen hoort, hoeveel tijd, moeite en geld het kost om deze lieden tot betaling te dwin gen, die rijzen de haren te berge. Dat is het grote gevaar van het huidige afbetalingssysteem: het kan lichtzinnige détaillisten en een roekeloze koopdrift bij het publiek kweken. Hoe dit zich wreekt, kan men dagelijks in de couranten lezen. Blykens recente cyfers van Justitie werden in een half jaar meer dan 2000 vonnissen uitgesproken of dwangbevelen afgegeven in verband met huurkoop-transacties. Het aantal buitengerechtelijke dwangmaatrege len is uiteraard vele malen groter en men kan dan ook veilig aannemen, dat ieder jaar enkele duizenden Nederlandse gezinnen slachtoffer worden van de zoge naamde „gemakkelijke betalingsvoorwaar den". Nu is een paar duizend gezinnen op het totaal onzer volkshuishouding, statistisch bezien, verwaarloosbaar en zolang de hui dige hoogconjunctuur voortduurt, vormt dit nog geen groot gevaar voor onze nationale economie. Maar als het getij keert en hoe snel kan dat gebeuren in ons wankele wereldbestel! dan is het leéd niet te overzien. Daarop doelen de vermanende woorden in de pas verschenen millioenen- nota, om bedacht te zijn op een mogelijke onverwachte conjunctuur-omslag; daaraan refereerde ook de president der Nederland se Bank in zijn recente waarschuwing aan het bankwezen: „Rem het afbetalingscre- diet bij wijze van voorzorg zoveel mogelijk af!" In wezen immers is alle „consumptief crediet" een wissel op verhoopte toekom stige welvaart en zulke wissels worden dikwijls gehonoreerd „met bloed en tranen". Andere deskundigen naar wier oordcel wij gevraagd hebben, geloven echter dat het zo'n vaart niet loopt met de gevaren van het afbetalingssysteem. Zij wijzen er op dat naar schatting preciese cijfers kent niemand het totaalbedrag der huurkoopcontracten in ons land nog geen twee percent van het nationale inkomen beloopt. In Amerika is dit percentage veel hoger (ruim 10 pet.) en zelfs de Belgen komen tot drie procent en dus is er wat dit betreft nog weinig reden tot bezorgd heid. Maar nog eens: preciese cijfers ont breken en dat is een groot bezwaar. In 1939 organiseerde het Centraal Bureau voor de Statistiek een enquête naar de omvang van het afbetalingswezen, maar de daaruit verzamelde gegevens zijn natuurlijk al lang achterhaald. Een tweede enquête, in 1954 begonnen, heeft bij de ondervraagden wei nig weerklank gevonden: van de 2000 aan handelaars en afbetalingsmagazijnen ver zonden invulformulieren kwamen er slechts een zeshonderd ingevuld terug. Deze 600 zaken hebben in 1953 voor ettelijke tien tallen millioenen aan huurkoopposten om gezet. Aan deze partiële cijfers heeft men echter weinig. Bovendien hobbelen de sta tistieken van het C.B.S. noodgedwongen een jaar achter de feiten aan, terwijl het juist de ontwikkeling van de laatste maan den is, die men moet kennen alvorens tot eventuele saneringsmaatregelen tegen af betalingsexcessen te kunnen overgaan. Sinds begin 1955 heeft het aantal huur koopcontracten namelijk opnieuw een be langrijke stijging ondergaan, maar hoe groot die stijging precies is, weet niemand. Het ontbreken van nauwkeurige cijfers bleek ook een grote handicap bij de arbeid van de Commissie-Lichtenauer. In 1950 in gesteld ter voorbereiding van een wette lijke regeling van de afbetaling, kon deze commissie pas vier jaar later rapport uit brengen en ook dat rapport draagt vol gens de insiders de sporen van veel gis werk. Tegen dit rapport zijn ook op andere gronden vele bezwaren geuit (het zou b.v'. te weinig aandacht besteed hebben aan de sociale kanten van het huurkoop-systeem) maar de voornaamste grief ertegen is toch blijkbaar, dat het onvolledig is en teveel generaliseert. Daarvoor treft de Commissie-Lichtenauer natuurlijk geen verwijt. Want hoe kan men een oordeel vellen over een beweerde mis- Utrecht. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de arts R. Soelarjo, nadat hij zijn proefschrift getiteld „De Betekenis van de Sideropenic in de Oto-Rhino-Laryn- gologie" had verdedigd. Promotor was prof. dr. A. A. J. van Egmond. Groningen. Aan de rijksuniversiteit te Groningen zijn gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heren G. W. Barendsen, geboren te Groningen, op een proefschrift getiteld „Ouderdomsbepaling met Radioactieve Koolstof"; L. de Ruiter, geboren te Delft, op een proefschrift geti teld „Countershading in Caterpillars" en M. H. A. Keenleyside geboren te Ottawa, op een proefschrift getiteld „Some aspects of the Schooling Behaviour of Fish". De promotie van de heer De Ruiter geschiedde cum laude. stand laat staan maatregelen tot ver betering uitdenken! als men de omvang van die misstand zelfs niet bij benadering kent? Vandaar dan ook, dat de Sociaal-Econo mische Raad nu opnieuw een commissie benoemd heeft, die tot taak zal hebben, rapport uit te brengen over het rapport van de Commissie-Lichtenauer waarmee naar alle waarschijnlijkheid ook weer vele maanden gemoeid zullen zijn. En inmiddels woekert het kwaad van de afbetaling (aldus de pessimisten) welig voort. Maar is het daarmee werkelijk zo erg gesteld als de zwartkijkers willen doen geloven? In een volgend artikel willen wij de ver schillende kanten van deze theorie eens aan de praktijk toetsen. De Haarlemse Christelijke Besturenbond heeft Dinsdagavond in het Wijkgebouw van de Hervormde Gemeente aan de Ge dempte Oude Gracht haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer R. N. Busser. Deze zei in zijn ope ningstoespraak, dat deze besturenbond thans reeds 41 jaar bestaat. Vooral in de na-oorlogse jaren krijgt deze plaatselijke centrale van het C.N.V. niet meer de be langstelling, die zij' verdient. De opkomst had ook voor deze jaarvergadering naar hij zeide veel groter behoren te zijn. Een overzicht gevend van de activiteiten over het afgelopen jaar herinnerde de heer Busser aan de door de C.B.B. georgani seerde Dankfeestavond op 5 Mei in het Concertgebouw, die zeer slecht bezocht werd. Van de zijde van het Centrumcomité en van het gemeentebestuur was het ini tiatief hiertoe zeer gewaardeerd - de bur gemeester, die op de feestavond sprak, hoopte zelfs- dat het een traditie zou wor den - maar in eigen kring had dit streven om het feest op een eigen, waardige wijze te vieren, „inplaats van met kermisjool en draaiorgelmuziek", te weinig belangstel ling. Men had nu op de avond vijf spre kers en de medewerking van de zang\'er- eniging „Polyhymnia", maar de zaal bleef maar zeer matig gevuld. De spreker weet het geringe succes van de avond aan het gebrek aan medewerking van kerkelijke zijde. Een tweede tegenvaller was het C. N.V.-Lentefeest in het Openluchttheater, dat een tekort van vierhonderd gulden opleverde. Het CNV-hoofdbestuur had te voren reeds verklaard geen garanties voor dergelijke plaatselijke manifestaties te kunnen stellen en het weer was weinig gunstig voor deze openluchtbijeenkomst, echter nog te goed om het geval af te ge lasten. In het tekort zal moeten worden voorzien door bijdragen van de aangesloten organisaties waarheen inmiddels circulai res zijn verzonden. Namens verscheidene organisaties werd op deze vergadering reeds een bijdrage voorzegd, maar ander zijds meenden sommigen, dat het CNV, waarvoor toch deze hele bijeenkomst een propaganda had willen zijn, de strop moest betalen. De jaarverslagen werden goedgekeurd en de leden werden in kennis gesteld van een voorstel om bestuurswijzigingen in het vervolg zó te regelen, dat men in de nabije toekomst over capabele jonge bestuurders zal beschikken. Het vergaderschema voor het komende jaar werd vastgesteld en voorts werd de aandacht gevestigd op een op 1 November in het Concertgebouw te beleggen CNV-familie-avond, die wordt opgeluisterd door een muziek- en zangge zelschap. Dinsdagmiddag om half vijf is op de Zandvoortselaan bij de Asterkade in Heemstede een scooter in botsing gekomen met een bromfiets. De bromfietser, F. K. uit Overveen, zou geen voorrang hebben verleend aan de bestuurder van de scooter, R. M. D. uit Zandvoort, die tengevolge van de botsing, evenals zijn duopassagier A. de G. uit Haarlem, enige beenwonden en kleerscheuren opliep. 's Avonds om elf uur is op de kruising Herenweg-Adriaan Pauwlaan-Laan van Rozenburg in Heemstede een botsing ont staan tussen een motor, bestuurd door P. N. E. uit Abbenes en een personenauto. De bestuurder van deze auto, F. W. M. v. d. B. uit Heemstede, zou geen voorrang aan de motor hebben verleend. Hij rook naar sterke drank en weigerde een bloedproef te laten afnemen. De motorrijder is met een hersenschud ding per GGD naar het Grote Gasthuis vervoerd. De auto werd ingedeukt, de motorfiets aan de voorzijde zwaar bescha digd.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9