mm c/r Agenda voor Haarlem „Oosterkwartier" in feeststemming Twaalfhonderd kleurige ballonnen kozen luchtruim boven Oud-Schoten Amerikaanse jury beschermde kidnappers door handigheidje „Lijk niet gevonden", ondanks identificatie door moeder de grote mode bij Jazz-show in het Concertgebouw Een middag jolijt en een avond basketball Kinderoperette voor „Oosterkwartier' Amsterdamse Beurs MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Moeder van vermoorde jongen werd bespot Ouderavond van de Hartenlustschool Kaderbijeenkomst van de K.A.B. El^fN Conflict Dierenbescherming Inbraken in scholen in Haarlem en omgeving „Nut en Genoegen" speelde in Amsterdam Atoomwapen in Sovjet-Unie tot ontploffing gebracht Speeltuin „Vondelkwartier" organiseerde pretje Geslaagde stoelenactie Bridge-drive ten bate van Koningin Wilhelminafonds Cabaret voor V.Z.O.D. SUMNER (United Press/Reuter) De moeder van de veertienjarige jongen, die in Sumner (Mississippi, V.S.) werd vermoord, verklaarde na de rechtzaak tegen de twee verdachten die werden vrijgesproken dat de mannen van Sumner haar op straat hadden bespot en bedreigd. Zij richtten schietwapens op haar en riepen „pang, pang." „Het is een pretje voor hen," zei de ongelukkige vrouw, die voor de rechtbank getuigde dat het gevonden lichaam dat van haar jongen was. De jury geloofde haar niet en baseerde haar vrijspraak op de overweging, dat het lichaam van de veer tienjarige Emmett Till niet gevonden was. De twee verdachten, de halfbroers John Milam en Roy Bryant, die bekend hadden de jongen te hebben ontvoerd doch ont kenden hem te hebben gedood, werden zoals reeds gemeld vrijgesproken, doch zullen zich nu nog moeten verantwoorden over de ontvoering. Getuigen in deze trieste zaak, die be zwarende verklaringen tegen de twee ver dachten aflegden, voeleh zich niet meer veilig in Sumner en zijn naar elders ver huisd. De jury werd Vrijdag, na haar uit spraak, met gejuich en eerbetoon ontvan gen. Deze hele beschamende vertoning, die met rechtspraak niets meer van doen had, vindt haar oorsprong in de rassenhaat, die in dit deel van de Verenigde Staten blijk baar nog alle rechtsgevoel en humaniteit overheerst. De veertienjarige jongen, wiens huidskleur zwart was, werd ontvoerd om dat hij een blanke vrouw zou hebben na- ADVERTENTIE Wij prijzen ons gelukkig U de nieuwe Najaars-collectie van de vermaarde Vetrix modellen te kunnen presenteren. Een apart genoegen omdat de meesterlijke coupe aan elke Vetrix creatie een superieure elegance verleent. GROTE HOUTSTRAAT 98 HAARLEM MAANDAG 26 SEPTEMBER Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Brief Encounter", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „School der Dapperen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Vlees hal: Nationale en internationale tentoonstel ling van architectuur, 13.3017.50 en 1922 uur. Stadsschouwburg-, 20 uur, Ensemble Wim Sonneveld: „Huis, Tuin en Keuken". Concertgebouw, 20 uur: Het jongenskoor „Wiener Sangerknaben" geeft een concert. Gebouw „Zang en Vriendschap", 20 uur, Genezingsdienst van het Geestelijke Cen trum „De Grotere Wereld". Begijnhofkapel, 20 uur: Interkerkelijk Evangelisatie Comité, bijzondere samenkomst. Paul Krugerstraat 36. Opwekkingssamenkomst der Volle Evan gelie-gemeente, 19.30 uur. DINSDAG 27 SEPTEMBER Grote Kerk, 20 uur, gratis orgelconcert door George Robert. Cinema Palace: „Koninklijke Hoogheid", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Studio: „Le rouge et le noir", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Oase", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sneeuw was vuil", 18 jaar, 2.30 en 8 uur Roxy: „School der Dapperen", 18 jaar, 2,30. 7 en 9.15 uur. Vleeshal: Nationale en internationale tentoonstelling van archi tectuur, 13.3017.50 en 1922 uur. Stads schouwburg, 20 uur. Ensemble Wim Sonne veld: „Huis. Tuin en Keuken". Paul Kruger straat 36, Opwekkingssamenkomst der Volle Evangelie-gemeente, 15 en 19.30 uur. Con certgebouw, 20.15 uur. Bijzonder klassiek concert onder auspiciën van de „Haarlemse Kunst Gemeenschap" en „Haarlemse Jazz Club". Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: „De wondere wereld van de Stille Zuidzee", film en lezing. gefloten. Hij werd vervolgens doodge schoten en zijn lijk werd in een rivier ge vonden. Door aan te nemen dat het gevon den lijk niet dat van de ontvoerde jongen is, redde de jury de moordernaars. De jury bestond uiteraard uit blanken. Twee kranten in Mississippi, de State Times in Jackson en de Delta Democrat Times in Greenville, hebben gewaarschuwd dat de moord op Till niet zo gemakkelijk vergeten zal worden. In Chicago heeft de moeder van de 14- jarige vermoorde jongen gezegd dat de uit spraak haar niet verbaasd heeft. Het te New York gevestigde hoofdkwar tier van de „Nationale vereniging voor de vooruitgang der gekleurde volken" heeft een verklaring uitgegeven, waarin de vrij spraak van de twee verdachten „even schandelijk als stuitend" wordt genoemd. „De jury, die dit presteerde, verdient van het Kremlin een médaille te krijgen voor grote verdiensten voor het commu nisme in de strijd tegen de democratie," aldus onder meer de verklaring. Protestmeeting Te New York zal Zondag een grote open bare bijeenkomst worden gehouden, waar in tegen „het lynchen van de negerjongen" zal worden geprotesteerd. De bijeenkomst zal door de moeder van de vermoorde worden bijgewoond. Zij zal daartoe per vliegtuig van Chicago naar New York reizen. „De jury wilde mij, de eigen moeder van de jongen, niet geloven toen ik zei dat het zijn lichaam was." zo heeft zij in een in terview met United Press verklaard. Zij zeide dat zij heeft aangeboden het lichaam van haar zoon te laten begraven en door onderzoek van het gebeente met behulp van röntgen-stralen te laten bewijzen dat het Emmett Till was. Zij zeide dat haar zoon kinderverlamming had gehad. Maar haar aanbod werd genegeerd. De leden van de jury hebben te verstaan gegeven dat men het er in de beraadslagin gen, die in totaal 67 minuten geduurd heb ben, algemeen over eens was dat het lijk niet definitief als dat van Till geïdentifi ceerd is. „Er kan weinig gedaan worden om hun, die mijn zoon gedood hebben, hun straf te geven. Maar wel kan veel gedaan worden om de mensen de ogen te openen voor de rechten in een democratie. Daaraan ga ik nu mijn leven wijden," aldus de moeder van de vermoorde, die ook nog te kennen gaf dat belangrijke getuigen a charge ver hinderd werd te verschijnen. Charles Diggs, een negei. die democra tisch lid van het Huis van Afgevaardigden voor Michigan is, heeft in een toespraak te Memphis, in de staat Tennessee, verklaard dat hij het vertegenwoordigingsrecht van alle vertegenwoordigers van Missisisippi in het Congres zal bestrijden op grond van het feit, dat aan neger-ingezetenen van Mississippi het stemrecht wordt onthouden. „In het gebied van Tallahatchie (waar het proces tegen de twee van moord beschul digde blanken is gehouden) bestaat de bevolking voor 63.5 percent uit negers, doch er is geen enkele negerstemmer inge schreven," verklaarde hij. Diggs heeft het proces te Sumner bijgewoond. LÜV4-3HL s In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal werd Vrijdag een contact avond gehouden voor de ouders van de nieuwe leerlingen van de Hartenlustschool, die aan het einde van deze maand het veertigjarig bestaan gaat vieren. Ongeveer tweehonderd ouders bevolkten Vrijdag avond de grote zaal van het Jeugdhuis om het hoofd der school, de heer J. Buys Jr., te horen spreken over „Naar hartenlust". Deze naam is, aldus spreker, ontstaan naar een oud-buiten dat vroeger stond op de plaats waar in 1915 de school werd ge bouwd, vandaar het Hartenlust, dat ook jagerslust betekent. De nieuwe kinderen zijn naar Hartenlust gekomen, nu moet worden gehoopt, dat zij zich ook naar hartenlust zullen uitleven en studeren en dat het onderwijzerskorps naar hartenlust zal lesgeven. De spreker roerde enige problemen aan, die daarbij worden ontmoet. Wanneer er in ons land gelet moet worden op de intel lectuele prestaties en cijfers voor het proefwerk een maatstaf moeten zijn voor de beoordeling van de leerling, dan moet men bedenken, dat het niet de bedoeling is van de onderwijzers zoveel mogelijk leerstof bij de kinderen in te pompen, om- dat zij dat graag willen. Het is de parti- j tuur van het ministerie van O., K. en W., die door de muzikanten van de onderwijs- i instellingen geblazen moet worden! Voor de causerie door de heer Buys sprak de voorzitter van de oudercommis sie, de heer G. Kruger, een inleidend woord. Daarna trad het Hartenlustschool- orkest op het podium voor het voetlicht om onder leiding van de heer D. Krabben dam, een der onderwijzers, gedurende bij na een half uur op prettige wijze te musi ceren. 30 September zal de Hartenlustschool haar veertigjarig bestaan gaan vieren. De naam van de school is bekend geworden in de verre omgeving en het leerlingen aantal steeg tot ongeveer 400 met het in gaan van het nieuwe schooljaar. Het was voor de heer Buys lange tijd een probleem waar hij al de leerlingen moest bergen, want behalve de Harten- lustscholieren, zaten ook de leerlingen van de Christelijke Lagere school in hetzelfde gebouw. Dit is in September vervallen, toen de Christelijke school haar houten noodgebouwen betrok in het Bloemen- daalse Bos. De afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbeweging zal op Dinsdag 18 Oc tober een kaderbijeenkomst houden in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Het programma vermeldt toespraken van de heer H. Huysmans, voorzitter van de Ne derlandse Katholieke Kleding- en Textiel- arbeidersbond „St. Lambertus" en van de heer Louis Beumer, nationaal propaganda leider van de K.A.B.samenzang, mede werking van de harmonie „Canita Tuba" uit Lisse en cabaret. Het laatste wordt verzorgd door de cabaretgroep „De KAB- spiegel", welke bestaat uit Ciska Harms, Henny de Klerk, Jan van Ostade, Pierre van Ostade, Rob van de Bas en Herbert Joeks, de pianist Jan Hombergen en de artistiek leider Jan Muller. ADVERTENTIE Het EULAN etiket, de garantie voor blijvend? motechtheid EULAN voor motechte behandeling van wol en andere dierlijke vezelseen^v wnlentchap pelijke pioniers-prestatie van tientallen fir jaré" op tijn deugdelijkheid be^^proefd. Liefhebbers van jazz-muziek hebben Zondagavond in de gemeentelijke Concert zaal te Haarlem bij een omvangrijke show hun hart kunnen ophalen, althans voor zover zij daarbij niet gehinderd werden door luidruchtige medebezoekers, die het blijkbaar meer te doen was om de bene veling met een roes van rhythme dan om eens een indruk te krijgen omtrent de wer kelijke muzikale prestaties. Toegegeven moet worden, dat de uitvoeringsstijl van de Dutch Swing College Band, die de avond begon met berekende show-effecten de op gewonden stemming voor een deel van het auditorium in de hand werkte. Van de eenvoud van een New-Orleans- of een Dixieland-stijl kon men bij de uitvoerin gen van dit „college" moeilijk spreken. Eerder van eenverheviging van accenten, die tot uiterlijkheid leidden en tot een zich onttrekken aan de dienstbaarheid aan de muziek. Maar met virtuoze allure speelde de band ontegenzeggelijk. De „New Orleans Seven" deden met hun uitvoeringen hun naam eer aan. Er viel een grote, goed volgehouden stijleenheid te constateren, ook bij de geïmproviseerde va riaties. De eenvoud van interpretaties was lofwaardig en had een weldoende uitwer king. Het gevaar voor uniformiteit en voor de harmonische schablone is bij de door de „New Orleans Seven" gekoesterde stijl evenwel niet denkbeeldig. Dat men in jazz-kringen naar een „modernisering" ge zocht heeft, is zeker verklaarbaar. Vertegenwoordigers van de moderne jazz-idee dienden zich met „The Diamonds" aan, een band met nogal veel Haarlemse relaties. Het spel van deze groep was voor menigeen niet zo „begrijpelijk" als de eenvoudiger geconstrueerd New-Orleans muziek. De effecten voor het slagwerk sloegen echter weer bijzonder in, maar de weinig steunpunten hebbende variatie-me lodieën bleken wat moeilijk aanvaardbaar. Succes had op deze avond verder de Down Town Jazz-band, die met de jazz zangeres Beryl Bryden samenwerkte bij het uitvoeren van karakteristieke „songs". Ook bediende Beryl Bryden een „was bord" als instrument, één van die zonder linge attracties, waarvan de zin niet dui delijk is. P. Z. Hoger beroep wordt op 28 October behandeld Naar wij vernemen zal het hoger beroep dat het bestuur van de Haarlemse Vereni ging tegen het mishandelen van dieren heeft ingesteld tegen het in kort geding ge wezen vonnis van de president van de Haarlemse rechtbank, op 28 October door het Gerechtshof te Amsterdam worden be handeld. Bij 'dat vonnis werd het bestuur verplicht voor 1 November op verzoek van de oppo sitiegroep in de vereniging een ledenver gadering te beleggen, waarop de weder zijdse verschillen van inzicht omtrent het bestuursbeleid andermaal aan de orde zou den komen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men zich toegang verschaft tot een vijftal scholen in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. De buit is niet groot. Ver mist worden kleine bedragen aan geld van leerlingen der scholen. Het is niet uitge sloten, dat men met dezelfde persoon(nen) te doen heeft. Uit de twee Van Zeggelenscholen in Haaidem-Oost worden bedragen van f 10 en f 3 vermist. Aangenomen wordt, dat men door verbreking van een ruitje de Van Zeggelenschool 1 is binnengekomen; via Van Zeggelenschool 2 is men vertrokken. In Heemstede zijn bezoeken gebracht aan twee scholen aan de Molenwerfslaan; uit een der scholen wordt niets vermist en uit de andere een bedrag van f 4. Laden en kasten zijn opengebroken. Verder is aangifte gedaan bij de politie van Bloemendaal van inbraak in de Tyo van Eeghenschool in Aex-denhout; voor zo ver kon worden nagegaan wordt er niets vermist. Oude munt. Toen men te Bolsward op de veemarkt werkzaamheden verrichtte voor het zetten van palen kwam er een oude in Friesland geslagen munt naar boven met het opschrift Frisia 1626. De munt heeft een plaatsje gekregen in de Bolswarder Oud heidkamer. Sinds verleden week heerst er in kringen van de speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" aan de Zomervaart een feestelij ke stemming. Deze grootste Haai'lemse speeltuinvereniging hei-denkt namelijk het feit, dat de vereniging dertig jaar geleden wex-d opgericht, tex-wijl ter vex-hoging van de feestveugde over dit zesde lustrum te vens'.het'zilveren jubileum vaiv Jëügdi'an- fai-ecorps en T.amboercox-pS wo.rdt herdacht. De 'speeltuinverenigingmag zich onder leiding van de tegenwoordige voorzitter, de heer A. J. van Loppersum, in een nog steeds groeiende belangstelling vei-heugen, tei-wijl de heren J. Wildschut en A. Blom met beide corpsen als dirigenten zeer veel succes oogsten. Natuurlijk is de jeugd bij al deze jubilea niet vergeten en het was Zatex-dagmiddag dan ook voor ongeveer achthonderd speel- tuinkinderen op het terrein aan de Zomer vaart een daverend feest. Dat het voor deze „Oosterkwartier"-jeugd inderdaad een on vergetelijke middag is geworden is te dan ken aan de organisex-ende commissie, de heren A. J. Dinkelberg, J. Beenders en D. Buur, doch de eer komt ook voor een groot deel op rekening van artistiek leider Mar tin van Delden, die met zijn gezelschap een uitstekend jeugdprogramma verzorgde. De kluchten „Lotgevallen van een gierig aard" en „Avonturen van Hein Kordaat met Pit en Pat" brachten de jongelui in de goede stemming en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Een „sneltekenende clown" en het „waterballet" werden een zeer luidruchtig einde van deze geslaagde middag. Tot besluit ontvingen alle kinde- ren „op vex-toon van penning", zoals de heer D. Buur mededeelde, een zakje met versnaperingen, waardoor de pret nog werd vergroot. Hoewel het in de bedoeling lag Zater- Op het toneel van het verenigingsgebouw van de speeltuinvereniging „Het Ooster- kwartier" had Zondagmiddag een poppen familie haar tenten opgeslagen. Het gezin voelde zich daar opperbest thuis en de poppenmama nam zelfs de vrijheid een aantal van haar soortgenoten voor een be zoek uit te nodigen, van welke invitatie met geestdrift gebruik werd gemaakt. Al lerlei poppen dienden zich aan, de een al mooier gekleed dan de ander. Er waren zelfs poppen uit Japan gekomen met para sol en waaiers. Een negerpop kwam ook eens kijken en verder waren er ballet danseresjes en een paar stevige boeren. En zij werden allen in het poppenhuis gul ont haald door de goede zorgen van een paar boden en een vakkundige kok. Het behoeft geen betoog, dat de kinderen van het poppengezin bijzonder werden be wonderd door de bezoekers. Dat hadden zij goed van de echte mensen afgekeken. Ook het maken van een paar elegant-vinnige opmerkingen over eikaars kledij was ont leend aan het mensdom. Maar die onvrien delijkheid zonk toch in het niet bij de vele hax-telijkheidsbetuigingen, waarvoor een vorm gevonden werd in het zingen van een paar aardige liedjes en het uitvoeren van een keurig gracieus dansje, allemaal ter ere van de gastvrije poppenfamilie. Kinderen van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" hadden zich voor deze gelegenheid in poppenkleding gesto ken. Mevrouw A. Hooiveld-Bijster had hen met veel zorg de liedjes en de dansjes ge leerd met als resultaat een aax-dige opvoe- ring van de operette „Een visite in het pop penhuis". Het werd een gewaardeerd on derdeel van de feestviering van het dertig jarig bestaan der speeltuinvereniging. Na de opvoering hebben de vele aanwe zige kinderen nog met verbazing de ver richtingen van een goochelaar gadegesla gen. P. ZWAANSWIJK. dagavond op het prima verlicht buitenveld van de speeltuinvereniging de basketball- wedstx-ijd The Typhoons tegen het Amster damse The Blue Stars te spelen, dx-aaide het uiteindelijk uit op een klein avondtour- nooi met een ploeg van beide vex-enigingen en de Haax-lemse districtsklasser Antilopen. Voor dit tournooi bestond grote belang stelling en hoewel beide tegenstanders Van The Typhoons, niet volledig waren konden de aanwezigen toch dikwijls genieten van uitstekende spelmomenten. De eerste ontmoeting tussen de ontvan gende vex-eniging tegen The Blue Stars ein digde in een grote zege van Typhoons. An tilopen kon het in de tweede ontmoeting tegen de Amsterdammers juist niet halen en werd met gering verschil geklopt. Nadat de laatste wedstrijd tussen beide Haarlemse verenigingen een 1212 rust stand te zien gaf, slaagde het team van The Typhoons er in een volkomen verdiende overwinning te behalen. De eindstand was: 1. The Typhoons (Haarlem); 2. The Blue Stars (Amsterdam); 3. .Antilopen (Haarlem). De uitslagen waren: The TyphoonsThe Blue Stars 29—11 (rust 13—0); The Blue Stax-sAntilopen 1713 (rust 31); Anti lopenThe Typhoons 2627 rust 1212). Receptie In het clubgebouw van de speeltuinver eniging aan de Zomervaart zal door het bestuur van de vereniging „Het Ooster- kwartiex-" op Zaterdag 1 October des mid dags van 16 tot 18 uur een receptie worden gehouden. Hiermede zal echter nog geen einde zijn gekomen aan de feestelijkheden, aangezien nog enige bijzondere evenemen ten op het px-ogramma staan. Naar aanlei ding van deze feestelijkheden zei de heer Loppersum, voorzitter van de vereniging, ons op onze vx-aag of er na zo'n lang be staan nog wensen waren, dat een nieuw clubhuis zeker geen overbodige luxe zou zijn, doch helaas ontbreken hiervoor de geldelijke middelen. Bovendien zou hij gaarne na de aanleg van het fraaie basket- ballveld op het terrein van de speeltuin ook voor de korfbalvereniging „Het Ooster kwartier" een „verhard" terrein aangelegd te zien, welke velden reeds in vele plaat sen aanwezig zijn. Onder regie van de heer L. Beek heeft de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Ge noegen" Zondagavond in het Patronaats gebouw aan het Marnixplantsoen te Am sterdam een opvoering gegeven van „Een stuurman kwam terug", toneelspel in drie bedrijven door Herman van der Veer. Deze voorstelling was ten bate van het Fonds voor Blindengeleidehonden. Door bemidde ling van het fonds werden de Heemstede naren met particuliere auto's naar de hoofdstad vervoerd, waar hun een totaal uitvex-kochte zaal wachtte. Met grote aan dacht heeft men de voorstelling gevolgd en „Nut en Genoegen" na afloop met een har telijk applaus beloond. De presidente van de afdeling, mevrouw H. Groen betuigde de spelers en hun i-egisseur haar erkente lijkheid voor de medewerking, die het fonds ten behoeve van dit mooie werk met 370 gulden heeft verrijkt. Als blijk van dank- baarheid ontvingen de dames een bloem stuk je. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor de atoomenergie heeft medegedeeld dat in de afgelopen dagen in de Sovjet-Unie opnieuw een atoomwapen tot ontploffing is gebracht, „hetgeen aanduidt, dat de proefnemingen aldaar met deze wapens worden voortge zet". Hieraan wordt toegevoegd dat slechts nieuwe mededelingen over dit onderwerp zullen volgen, indien zich een ontwikkeling van bijzonder belang zou voordoen. Ruim twaalfhonderd bollonnetjes in een kleurrijke samenstelling van groen, rood, oranje, geel en wat voor tinten al niet meer, werden Zaterdagmiddag kort na vier uur boven Haarlem-Noord losgelaten. Zij werden vooraf gegaan door eerst twee, drie, vier, later door tien, twintig en dertig ballonnen, die uit de handen schoten van kinderen die hun ongeduld niet langer konden bedwingen. Dit oplaten van ballonnetjes op het speel terrein aan de Vergierdeweg was georgani seerd door het bestuur van de speeltuin vereniging „Vondelkwartier". Op een kaai-t aan de ballon wordt de vinder gevraagd deze kaart terug te sturen met gegevens over plaats en datum waar de ballon is neergekomen. Het kind waarvan de bal lon het verst van de Vex-gierdeweg is neergekomen krijgt een prijsje. Want op de kaart is bovendiexi naam, adres en leeftijd van het lid van de speeltuinver eniging vermeld. Medewerkex-s van de ver eniging Vondelkwartier hadden er van 's morgens negen uur al hun tijd aan opge offerd om al die twaalf honderd ballonnen van kaartjes met namen der kinderen te voorzien. Nadat de kinderen op het voet balveld waren vei'zameld om hun ballon de lucht in te laten werd het langs het hek staande publiek op het terrein gelaten. Ook zij volgden de gang van de ballonnen in Noordoostelijke richting waarbij al da delijk enige ballonnetjes in de dennenbo men bleven hangen, die de afscheiding van de Noorderbegraafplaats vormen maar hadden daarna toch meer aandacht voor Lou Bandy, die zich met een van zijn liedjes kwam voorstellen. Behalve het zin gen van een liedje had deze bekende ar tist nog een andere taak: het uitdelen van prijzen aan kinderen. De speeltuinvereni ging Vondelkwartier heeft een actie ge voerd voor ineubiMr voor het clubhuis. Een van de onderdelen van de actie was het verkopen van kaarten met twintig ze geltjes van tien cent. Wim Vermont had liefst achtenveertig van deze kaarten ver kocht. Voor deze prestatie kreeg hij een nieuw fietsstuur en een dynamo. Rob Ken- selaar werd tweede met zevenendertig kaarten, wat hem een voetbalshirt en schoenen als prijs gaf. Derde werd Frans Klosen. Tevoren hadden de ongeveer 150 kinderen, die het meeste kaarten hadden verkocht, in het clubgebouw een film voorstelling gehad. Al dit werk werd voor bereid door een actie-comité, bestaande uit mevrouw Van Luijk-Doesberg en de heren Krudde en Bronkers. Vrijdagavond hebben genodigden en be langstellenden in het clublokaal van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" gezien, wat het resultaat is van de zoge naamde „stoelenactie", eind Juni van dit jaar op touw gezet door een dx'ie leden tellende commissie. De voorzitter van deze commissie, de heer J. Krudde, vertelde in een toespraak, dat de kinderen van Von delkwartier tot voor kort nog genoegen hadden moeten nemen met harde houten banken. Niet alleen de kinderen, maar ook de bestuursleden tijdens vergaderingen en verder de leden van die verenigingen, die - bij gebrek aan een voldoende aantal ver gaderzalen benoorden de Jan Gijzenvaart, In hötel „Boekenx-ode" aan de Zand- voortselaan werd Zatex-dagavond de derde bridge-drive gehouden van de afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrijding. De honderd deelnemex-s werden begroet door de afdelingsvoorzitter, de heer N. de Lange, die uit het weerzien van talx-ijke bekende gezichten en het feit, dat de drive na drie dagen reeds geheel was volge boekt tot zijn niet geringe vreugde con cludeerde, dat het K.D.F. ook aan deze bridge-avonden een uitstekende reputatie heeft verschaft. Nadat spreker zijn erken telijkheid had betuigd aan de velen, die zulk een verrassend aantal fraaie prijzen hebben geschonken en aan de heer S. Prins, die zich als voorzitter van de Ken- nemer Bridge Bond opnieuw met de lei ding heeft willen belasten, werden de kaarten geschud en nam de strijd tussen de vijftig paren aan de groene tafels een aan vang. Het was omsti'eeks middernacht dat de laatste robber werd geëindigd, waarna de prijswinnaars bekend gemaakt konden worden. De eerste prijzen in de diverse lijnen werden behaald door de paren Da- niëls-De Vries, familie Philippo, Hafken- scheidt-Vehmeijer, Witjas-mevrouw Haf- kenscheidt en de familie Sluyter. Dit paar behaalde het hoogst aantal punten, name lijk 75V2. De dames Timmers, die voor het eerst aan een bridge-drive deelnamen, ontvingen de troostprijs voor het minst aantal punten. Tenslotte kon de heer De Lange mede delen, dat deze avond f317 ten bate van de kankerbestrijding heeft opgebracht. Ten behoeve van de vele teleurgestelden deelde hij mee, dat Zaterdag 12 November in de zelfde zaal opnieuw een drive gehouden zal worden. ij gebx-uik mogen maken van het clubgebouw van Vondelkwartier. Vandaar dat men met extra groot verlangen uit begon te zien naar kleine stalen stapelstoeltjes. Er v/erd een „bonnetjesactie" op touw gezet, waarmee de kinderen van de speel tuin in totaal achthonderd gulden ophaal den. Daarna klampten de commissieleden bedrijven en particulieren aan en deze actie was zo succesrijk - de heer Krudde had wel vijf minuten nodig eer hij de na men van allen, die met geld of in natura de commissie hadden gesteund, had opge somd - dat niet alleen de honderd stoel tjes en twaalf tafeltjes konden worden aangeschaft, maar bovendien het zaaltje opnieuw in de verf kon worden gezet en kon worden verrijkt met onder meer TL- verlichting, een ventilator en wandplaten. De voorzitter van Vondelkwartier, de heer H. van Merkenstijn, prees de com missie voor het resultaat van haar actie. „Wij zien dit als een eerste stap ter ver wezenlijking van het doel, dat wij ons voor ogen hebben gesteld". De heer Van Merkenstijn vex-klaarde, dat hij het be staande gebouw gaarne uitgebreid zou zien met een werkplaats voor timmeren en metaalnijverheid. Tenslotte deelde de heer Krudde mee, dat de commissie er bovendien nog in is geslaagd, tweehonderd glazen aan te schaf fen. Deze avond, die werd opgeluisterd met vrolijke muziek, werd namens het ge meentebestuur en de dienst voor Licha melijke Opvoeding en Jeugdzaken bijge woond door de heer K. de Graaf. Vanmiddag krijgen die kinderen, die zich het drukst hebben geweerd in de bonnetjes-actie, een filmvoorstelling in het clubgebouw aangeboden. Bovendien is voor vanmiddag een ballonwedstx-ijd ge organiseerd, waaraan alle kinderen van Vondelkwartier kunnen deelnemen en die zal worden geleid door Lou Bandy. Door Zandvoortse amateurs Vooral de laatste jaren moet het voor amateurs steeds moeilijker geworden zijn zich op het gebied der kleinkunst te blij ven handhaven, aangenomen dan altijd, dat zij in dit genre ooit een positie wisten te veroveren. Men zou mogen veronder stellen, dat het publiek zo langzamerhand enig onderscheidingsvermogen verworven heeft. Maar de Zandvooxdse toneelvereni ging ,,'t Voetlicht" heeft Zaterdagavond in het gebouw van de H.K.B. te Haarlem met de vertoning van het cabaretprogramma „Sprookjes" voor de leden van de toneel vereniging „Vriendschap zij ons Doel" een succes behaald, dat bewees hoe gemakke lijk de doornsee-toeschouwer zich tot bijval laat bewegen. Dit programma onderscheidde zich ten minste in niets van hetgeen gewoonlijk door amateurs als „cabax-et" voor het voet licht wordt gebracht. Het was een divertis sement van schetsjes, liedjes en pianospel, afgewisseld met een schuchter uitgevoerd dansje Door het overigens bij dilettanten gemakkelijk te vex-ontschuldigen gebrek aan originaliteit was het weer allemaal imitatie van bekende artisten. Zo had Joop Heiligers zich de houding en intonatie van Willy Walden aangemeten en pi-obeerde hij ook Lou Bandy na te bootsen. In enkele schetsjes als de behanger bijvoorbeeld liet hij zich als komiek zeker niet onbe tuigd. Jammer dat het tafereeltje „Vervlo gen dagen" uitmuntte door onverstaan baarheid, waardoor de mogelijke frappe ons geheel ontging. Zijn medespelers zijn verder allen anoniem opgetreden, zodat kan worden volstaan met vast te stellen, dat de Zandvoox-ters met eenvoudige middelen en zonder in een bepaald opzicht uit te blin ken, bij V.Z.O.D. een bevredigend succes hebben behaald. De avond wex-d besloten met een geanimeex-d bal onder leiding van de heer Van der Moolen en op muziek van „The Harlem Society" onder leiding van Frans Rooijers. Slotkoers koersen Vrijdag Opanings- 3-3% Nederl.'47 100% 100% 3 Nedl. 1962/64 100% 100»/i6 A.K.U 391 382 Calvé Delft 347% 347 Van Gelder Zonen 345 345 K. N. Hoogovens 431 430 Nederl. Ford 509 510 N. Kabelfabriek 334% 335 gew.Philips Gloeil. 381 470% pref.Philips Gloeil. 412 212 Unilever 508% 496 Wilton Feijenoord 293 293 Dordtsche Petrol. 687 672 Konkl. Petroleum 656 641% A'dam Rubber 163 161 Holl. Amer. Lijn 243% 241 N. Scheepv. Unie 204% 202% Phs. van Ommeren 258 258 H. V. A 177 178 Verg. Deli Mijen. 180% 179 Amsterd. Bank 280 280 Ned. Handel Mij. 245% 245% Rotterd. Bank 242 242 Twentsche Bank 243 243 Anaconda Copper 76% 75% Bethlehem Steel 163% 159 U. S. Steel 61% 59% General Motors 143% 144 Shell Union 63% 61% Tidewater 31% 31% Claims Philips 429

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3