HET AVONTUUR m i De Kennemers en HFC wonnen, HBC, Schoten en DEM speelden gelijk De Pseudo- Echtgenote Benauwde zege (drie-twee) van Haarlem op goed Be Quick Jacob en Kamperveen voortdurend gevaarlijk RCH bleef De Valk net de baas: 0-2 Manchester City won van Blackpool: 2-0 De tweedeklassers HERBERT Stormvogels kon grote achterstand niet meer inlopen van Piewiep en Pippie L39 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 Voetbal in Engeland FOTOHANDEL THB en NAS blijven nog steeds winnen ^von de 10 shagrollers vragen Mascotte Heringa Wuthrich FEUILLETON door MARY BURCHELL Telefonia leidt in de vierde klasse Met drie-twee heeft Haarlem Be Quick verslagen en daarmee is dus de eerste over winning van de Roodbroeken een feit geworden. Alle doelpunten vielen in de eerste helft waaruit valt af te leiden, dat deze eerste speelhelft de meest interessante was. De tweede helft gaf minder goed voetbal, wel spanning en tot aan de laatste ogenblik ken heeft de Haarlemse overwinning aan een zijden draadje gehangen. Nochtans mo gen we de zege van de Roodbroeken niet onverdiend noemen. Hoewel Be Quick over het algemeen het beste voetbal speelde bleek de voorhoede van de Groningers niet bü machte de toch heus niet sterke defensie van de Haarlemmers te overmeesteren. De Haarlemse voorhoede daarentegen was door haar snelheid een voortdurend gevaar voor de ook al niet sterke Be Quick defensie. Vooral het wapen der snelheid heeft in deze ontmoeting en rol van betekenis ge speeld en vooral Kamperveen was in de roodblauwe voorhoede zijn tegenstanders herhaaldelijk te vlug af. Het begon al na drie minuten toen Jacob en Kamperveen de Groningse spil Kuiper voorbij gingen, waarna eerstgenoemde doelman Rademaker met een laag schot kon passeren (één-nul). De bezoekers lieten zich geenszins inti mideren door dit vroege Haarlemse succes want vier minuten later werd het goede combineren der Groningse voorhoede be loond met een goed doelpunt van Lugthart, die de voorzet van linksbuiten Smit keurig afwerkte (één-één). Het zag er bepaald donker uit voor de Haarlemmers, want on middellijk hierna kon doelman Snijders een fraaie kopbal van Lugthart nog maar juist tot corner verwerken. Maar de Groningers drongen in hun al te grote ijver te ver naar voren en dit werd binnen enkele minuten met twee doelpun ten afgestraft. Eerst omspeelde Kamper veen opnieuw spil Kuiper, loste een prach tig schot, dat door de lat gekeerd werd, maar de toesnellende Brussee schoot on houdbaar in (21). En even later snelde Jacob zijn tegenstanders voorbij en versloeg doelman Rademaker voor de derde maal (3—1). Be Quick speelde rustig verder en drong de thuisclub weer in de verdediging. Twee minuten voor rust leidde dit tot een nieuw doelpunt, waarvan thans de ijverige links- Met de rust had RCH tegen De Valk een éénnul-voorsprong en gezien het spelbeeld mocht ieder daar vrede mee heb ben. Na de rust hebben de Valkers echter zulk een offensief ingezet om de kleine achterstand weg te werken, dat de Haar lemmers dubbel en dik tevreden zijn ge weest dat zü toch nog de overwinning heb ben behaald. Pas vier minuten voor het einde viel het tweede Haarlemse doelpunt, waardoor de zege beslist werd. Daarvoor was soms met kunst en vliegwerk de ge hele RCH-ploeg in de weer geweest om een Valk-doelpunt te voorkomen. Doelman Van der Voort was in deze periode wel het grootste struikelblok voor de De Valk-aan vallen. Er werd in een hoog tempo gespeeld en de wedstrijd stond dikwijls op een be hoorlijk peil. RCH had door snel en technisch spel di rect een klein overwicht en De Valkploeg kreeg het even zwaar te verduren. De ver dediging liet eenmaal slechts een steek val len toen Bimmel en Jobsen elkaar niet begrepen waardoor linksbuiten Honout een prachtige kans kreeg. Zijn harde schot werd door de De Valk-doelman echter op meesterlij ke wijze uit het doel gestompt. De Valken kregen echter spoedig kijk op het spel en hierna ontwikkelde zich een wedstrijd, die uitermate spannend was. RCH nam na een kwartier spelen de lei ding. Een hoekschop over rechts werd door de De Valk-verdediging weggewerkt, ech ter voor de voeten van de mee naar voren gekomen rechtshalf De Jong, die een hard schot inzond, dat onhoudbaar in het De Valk-doel verdween. Geenszins ontmoedigd trokken hierna De Valken de touwtjes wat strakker aan maar tot aan de rust bleef de stand ongewijzigd. Na de rust is het een doorlopend De Valk offensief geweest om de kleine achterstand weg te werken. Midvoor Wilbers ontving een fraaie pass van linkshalf Smolders. Hij wachtte echter te lang met schieten en daardoor kon de rechtshalf Schoonenberg hem op het laatste moment nog de voet dwars zetten. De RCH'ers moesten vele hoekschoppen weggeven en het leek dan ook maar een kwestie van tijd voordat de gelijkmaker zou komen. Er kwam inder daad een doelpunt maar aan de andere kant. Een uitval van RCH bracht rechts binnen Kruyer voor rechts-achter Bimmel; deze werd omspeeld en de De Valk-doel man was kansloos tegen de schuiver in de linkerhoek. (02). Biesbrouck, buiten Smit de maker was: drie-twee. De Haarlem-supporters waren omtrent de afloop nog lang niet gerust en in de eerste ogenblikken van de tweede helft drong Be Quick gevaarlijk naar voren. Brandes schoot na zes minuten fraai in maar weer redde Snijders meesterlijk waarna tien minuten later Brandes bij een goede aanval een prachtige kans verknoei de. Haarlem trachtte met'snelle aanvallen het Groningse doel te benaderen en inder daad bleken de roodbroeken gevaar voor de Groningse veste te kunnen opleveren. Inmiddels bleef de strijd een boeiend ka rakter behouden hoewel het tempo, naar mate de tijd verstreek, daalde. In de stand kwam geen verandering meer. Twee doelpunten van Manchester City hi de laatste twintig minuten tegen een ploeg, die nog maar uit tien man bestond, maakten een eind aan het trotse record van Blackpool, dat als enige club uit de Engel se league nog ongeslagen was. Blackpool leek in de wedstrijd in Manchester de sterk ste ploeg, zolang het nog op volle sterkte kon spelen. Maar tien minuten voor de rust verloor het zijn steunpilaar Stanley Mat thews, die met een verrekte dijbeenspier het veld verliet en niet terugkeerde. Manchester City verdiende de tweenul overwinning zeker. Ondanks de nederlaag blijft Blackpool aan de kop van de rang lijst staan, want het heeft een beter doel- gemiddelde dan Charlton, dat aan een ge lijk aantal van dertien punten kwam, door een tweenul zege op Birmingham. Eerste divisie: Aston VillaBolton Wanderers02 BurnleyManchester United 00 Cardiff CityHuddersfield Town 12 Charlton AthleticBirmingham City 20 Luton TownWest Bromwich Albion 02 Manchester CityBlackpool 20 PortsmouthEverton 10 Preston North-EndSheffield United 02 SunderlandArsenal 31 Tottenham HotspurNewcastle United 31 Wolverhampton WanderersChelsea 21 De tweedeklassers uit Haarlem en om geving hebben het er Zondag zeer zeker niet slecht afgebracht. De Kennemers won opnieuw en ook HFC behaalde weer een zege. HBC speelde gelyk met Beverwijk, evenals WFC en Schoten en DEM en Hol- landia. De stand in deze klasse luidt als volgt: De Kennemers 3-5 Zandv.meeuwen 2-2 H. F. C. Beverwijk D. E. M. H. B. C. Hollandia 3-4 3-4 2-3 3-3 3-3 Zaandijk W. F. C. V. V. B. Schoten Helder 2-2 2-2 2-1 3-1 2-0 V. V. B.—H. F. C. In een snelle wedstrijd is HFC er tegen WB in geslaagd de volle winst op de Vel- ser club te veroveren. Ondanks technisch beter spel sloot HFC de eerste helft met een nul-één achterstand af. Na tien minu ten namen de gastheren door Luns een voorsprong. \yel ondernam HFC krachtige pogingen voor de gelijkmaker, doch de Haarlemmers stuitten bij doelman Nieu- wenhuizen op bijzonder veel verzet en deze gaf zich voor de schoten van Molenaar en Reus niet gewonnen. Evenals vóór rust was HFC ook na de pauze iets sterker dan de Velsenaren. Tot een kwartier voor het einde slaagden de VVB'ers er in hun voorsprong te behouden. Totdat bij een aanval van HFC 'de VVB- defensie bleef staan, in de veronderstelling, dat de scheidsrechter zou fluiten voor een handsgeval. Het- fluitsignaal - bleef echter uit en Van der Heyde kon ongehinderd de gelijkmaker voor zijn rekening nemen (één één). Het tvas bepaald jammer voor de uitstekende doelman Nieuwenhuizen, dat deze- in de laatste minuten een onfortuin lijk moment had, waaruit het doelpunt ont stond, dat de wedstrijd in het voordeel van HFC besliste. De Nijs was de maker van dit doelpunt, waardoor HFC met de over winning huiswaarts kon keren. De KennemersZandvoortmeeuwen 3-1 Zandvoortmeeuwen heeft tegen De Ken nemers een verdiende nederlaag geleden. De gastheren, die een technisch betere in druk maakten, waren in de eerste helft voortdurend sterker en uit de negende hoekschop op het doel van de Zandvoorters kon midvoor Klesser na 23 minuten de score voor de Kennemers openen (één-nul). De Zandvoortse pogingen voor de gelijk maker strandden op doelman Groot, die schoten van Koning en Van der Werf on schadelijk maakte. Ook na de pauze was de thuisclub ster ker. Een fout van de doelman van Zand voortmeeuwen had tot gevolg, dat Kops na vijftien minuten de voorsprong vergrootte en een minuut later werd het drie-nul toen dezelfde speler uit een corner opnieuw het Zandvoortse doel vond. Het volhouden van Zandvoortmeeuwen werd kort voor het einde beloond met een doelpunt van Vis ser (drie-één). H. B. C.Beverwijk HBC heeft tegen Beverwijk in de laatste minuut van de strijd een gelijkspel be haald. De Heemstedenaren verdienden dit gelijke spel overigens niet, want Beverwijk liet in deze ontmoeting het beste voetbal zien. In de gelijkopgaande eerste helft vie len geen doelpunten. HBC kwam er nau welijks aan te pas. De aanvalslinie van HBC,. die in de eerste helft verdienstelijk spel had laten zien, speelde zeer slecht en daar het ook in de defensie van de Heem stedenaren dikwijls niet klopte, ontstonden voor het HBC-doel diverse gevaarlijke momenten. De uitstekende doelman Wil- lemse hield het hoofd echter koel en aan hem was het te danken, dat de score tot één doelpunt beperkt bleef. Een laatste aanval van HBC bracht met nog een minuut speeltijd succes. Uit een goede pass van Deelissen schoot Duivenvoorde de bal hard achter Raap (één-één). W. F. C.—Schoten Schoten heeft in de tweede klasse het eerste winstpuntje behaald. Tegen WFC in Wormerveer werd een nul-nul gelijkspel bereikt, hetgeen van de Schotenaren een verdienstelijke prestatie is te noemen. Aanvankelijk was WFC in de meerder heid en de Schoten-defensie kwam onmid dellijk al voor moeilijkheden te staan. Doel man Kessens was echter op dreef en ook spil Jacobs en rechtsachter Veen waren in goede vorm. Langzaam maar zeker kon Schoten het initiatief overnemen en de mannen van Keulemans belaagden enkele malen gevaarlijk het Wormerveerse doel. Een schot van Keulemans ging tegen de paal en een goed schot van Pelser werd door doelman Boot uitstekend gestopt. Zo kwam de rust met blanke stand en na een kort overwicht van Schoten in de tweede helft werd de thuisclub veel ster ker. De Schoten-defensie bleek evenwel in puike conditie en wat de WFC'ers ook pro beerden, zij konden het driemanschap Veen, Jacobs en Kessens niet overmeeste ren, al had Kessens eenmaal geluk, toen een schot van Gruys tegen de paal vloog. Bijna ging Schoten nog met de volle buit naar huis, want in de laatste ogenblikken speelde achterspeler Slot. zeer opf g^ti^ch op doelman Boot terug en op het nippertje ontsnapte het WFC-doel hierbij aan een doorboring. Het bleef evenwel nul-nul en daarmee mocht Schoten dan toch wel te vreden zijn. D. E. M.Hollandia DEM heeft in de eerste thuiswedstrijd tegen Hollandia enigszins teleurgesteld door het niet verder tebrengen dan een gelijkspel. Beide ploegen scoorden één maal. Overigens gaf deze uitslag wel de ver houding weer, want in de eerste helft was DEM sterker en na de pauze was de club uit Hoorn in de meerderheid. De aanvallen van DEM droegen in de eerste helft niet bepaald een gevaarlijk karakter, omdat men het spel iets te kort hield, waardoor de Hoornse defensie steeds op tijd kon ingrijpen. Aan de andere kant had de Wijker defensie niet veel moeite met de Hoornse aanvallen en doelman Aar denburg beleefde een rustige eerste helft. Nadat de rust met dubbelblank was aangebroken, kwam Hollandia na de pauze in het offensief. Het duurde niet lang of linksbuiten De Groot kon doelman Aarden burg het nakijken geven en met een nul één achterstand zag het er voor DEM niet bepaald rooskleurig uit. Toch gaf de thuis club zich niet gewonnen en vele aanvallen van de Wijker voorhoede leverden enig ge vaar op. Enkele kansen werden om zeep gebracht, totdat even voor tijd De Vries een van de paal terugspringende bal langs de Hoornse doelman joeg en daarmee de stand weer in evenwicht bracht (één-één). ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 11—13 - TEL. 11178 Over afdrukwerk gesproken We houden rekening met Uw speciale wensen ALLE LEVERINGEN 100 GARANTIE Op gevoelige wijze heeft Stormvogels er varen, dat de terugkeer van doelman Ja cobs in het Livi burgia-doel de thuisclub een hecht zelfvertrouwen heeft gegeven, hetgeen wel overduidelijk werd toen de gasten bij de rust totaal het antwoord wa ren schuldig gebleven op vier doelpunten van Limburgia. Toch heeft daarna het ver zet van Stormvogels, vooral toen succes niet uitbleef, de strijd een levendig karak ter gegeven. Het werd viertwee, maar helaas werd bovendien de stemming bin nen de lijnen er tóen niet beter op. In de eerste helft trokken de Limbur- gia-spelers al na zes minuten voordeel uit een misser van rechtsback Venus: links binnen Habets was er als de kippen bij om de bal in het doel te schieten (éénnul). De gasten probeerden direct enthousiast om weer op gelijke voet te komen, maar het gevaarlijke schot van linksbinnen Snoeks Jr. werd door Jacobs uit de hoek gegraaid. Even later stompte deze doel man een harde schuiver uit zijn heiligdom, rechtsbuiten Luppens, vrij voor het doel, ving de bal op, maar schoot hard en hoog over. Ook een verraderlijk schot van rechtsbinnen De Boer werd een prooi van Jacobs. Er waren reeds dertig minuten gespeeld toen na enig geharrewar voor het dóel van de IJmuidenaren Habets op nieuw kans zag om doelman De Graaf het nakijken te geven (twee—nul). De Stormvogels-verdediging kwam daar na onder zware druk te staan. Linkshalf Tol kon bijvoorbeeld nog net op de doel lijn redding brengen toen De Graaf al ge passeerd was. Spanjer ving de bal echter op, gaf een pass naar Feyen en deze liet de Limburgia-supporters voor de derde keer juichen. En nauwelijks twee minuten later verzuimde de defensie van de gasten in te grypen en Van Lubeck vond een vrij schootsveld (viernul). Onsportief Reeds in de tweede minuut na de rust schoof De Boer de bal in de uiterste linker hoek (vieréén) toen de Limburgia-achter- hoede aarzelde met ingrijpen. Twintig mi nuten later kon De Boer weer zijn armen juichend in de lucht steken toen hij de pass van Luppens afwerkte met een hard schot (viertwee). De Limburgia-spelers gingen zich nu steeds meer op de verdediging toeleggen en de IJmuidenaren trachtten daarom een gelijkspel te forceren. Het spel werd steeds ruwer en de gemoederen raakten verhit. Met aan weerszijden nog enkele mooie kansen, die echter alle gemist werden werd deze sportief begonnen, maar minder spor tief geëindigde wedstrijd uitgespeeld. Vierdeklassers Hét is voor de beide ongeslagen leiders in de vierde klasse weer een goede dag geweest. NAS versloeg APGS, terwijl THB over Onze Gezellen zegevierde. In de strijd met Onze Gezellen heeft THB het overigens niet cadeau gekregen. De Gezellen gaven goed partij maar kon den toch niet voorkomen, dat Kensen aan THB na twintig minuten de leiding be zorgde. Het bleef een spannende strijd Waarin THB zich met moeite kon hand haven maar de puntjes kwamen toch ver diend bij de mannen van Spierdijk terecht. NAS ging naar het wisselvallige APGS en won daar met zes-drie. Om het succes van de Halfwegse clubs volledig te doen zijn, won Halfweg van DCO, zij het met grote moeite, met twee één en ook deze club neemt een goede plaats in op de ranglijst. DIO is op de goede weg. Nu volgde de tweede overwinnnig, waarvan ditmaal ETO met twee-één het slachtoffer werd. Knol ADVERTENTIE Al kosten vloeitjes eigenlijk maar weinig, toch zijn ze van enorm belang voor de kwaliteit van Uw sigaretten. Daarom zegt het zoveel, dat 7 van de 10 shagrollers al tijd Mascotte vragen. Alleen Mascotte I Met het 3x betere Mascotte-vloei halen zij alles uit hun shag wat er aan kwaliteit in zit. Ga dat óók doen..., buit Uw shag uitl Zeg voortaan óók „Mascotte" als U vloei koopt 1 rolt beter plakt beter brandt beter en Smit zorgden voor de doelpunten. Nadat de rust met gelijke één-één stand was in gegaan won DIO de spannende strijd met twee-één. Bloemendaal doet het evenals DIO na de nederlaag in de eerste wedstrijd thans ook goed. Ook voor de Bloemendalers de tweede overwinning met drie-één over SEMO. Gaartman bezorgde Bloemendaal een twee-nul voorsprong, waarna SEMO voor een tegenpunt zorgde. Rust twee-één. Het gelukte Veldkamp in de tweede helft de stand op drie-één te brengen en met deze cijfers konden de witten beslag leg gen op de beide punten. De tweede nederlaag van VVH werd een feit al was de overwinning van, .Waterloo niet helemaal vèrcuena te noemen. De IJmuidenaren scoorden voor rust door Broek en Groot tweemaal, waarna in de tweede helft door een strafschop Van der Wijk de eindstand op één-twee bracht. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES H (vertaald uit het Engels) 47) „Wij hebben haar heus niet op die ge dachte gebracht." antwoordde Michael enigszins korzelig. Isobel kon hem vooral 's morgens vroeg aan het ontbijt geweldig irriteren. „Kinderen krijgen zulke ideeën soms plotseling in hun hoofd. Ze vindt het waarschijnlijk goed om alle eventualiteiten onder ogen te zien. Meer vrouwen zijn daar sterk in." „Je hoeft niet zo cynisch te zijn," pro testeerde Isobel. „Iemand moet haar toch op dat idee van dood-gaan gebracht heb ben. Zo'n klein onschuldig kind verzint zo iets niet zelf „Nee heus, mammie, ik heb het zelf be dacht," onderbrak haar dochtertje haar op triomfantelijke toon. „Dat was helemaal niet grappig, besef je dat Debora?" „Ja, dat weet ik." Debora was ten opzichte van Isobel weer geheel en al de oude: het lastige ondeu gende kleine meisje. „Maak er maar geen drukte over, Isobel", fluisterde Patricia, „kinderen halen zich wel meer zo iets in het hoofd." Isobel scheen in te zien, dat het beter was er verder niet op in te gaan. En even later was Debora een en al enthousiasme om met haar moeder uit wandelen te gaan Het werd een dag, waarop niets liep, zoals Patricia het wilde. Haar gedachten waren zo in beslag genomen door Pat en haar aanspraken op Michael, dat ze eigen lijk nei-gens anders hersens voor had. Ze trachtte zich voor ogen te houden, dat Michael dit alleen moest beslissen en hoe zijn beslissing ook zou uitvallen, voor haar zou thans spoedig een einde komen aan dit prettig verblijf in mevrouw Hamby's huisEr zouden dan geen lange ge sprekken met Michael meer zijn, geen war me drankjes om in te slapen, en geen auto tochtjesHet was wonderlijk, dat Mi chael thans zo'n grote rol in haar leven speelde. Ze zou hem straks missen „Gewoonte is iets merkwaardigs," peins de Patricia. En ze vroeg zich af, of Michael haar ook een beetje zou missen. Over het algemeen niet waarschijnlijk. Als hij in deze benauwde dagen zo nu en dan eens opgewekt keek, dan was het wanneer hij sprak over zijn herwonnen vrijheid, nadat deze ellendige geschiedenis achter de rug zou zijn.... Hij zou blij zijn, als hij ver lost was van Pat, maar in zekere zin be- Gelukkigzo was het grote gevaar tenminste voor een ogenblik voorbij. De kat was weg uit de keuken. Piewiep keek door het gat. „Is-ie is-ie weg?", bibberde Pippie. „Ja", fluisterde Piewiep. „Ik zie 'm niet meer". Daar moesten ze gauw gebruik van maken, om weg te komen! Voorzichtig klom Piewiep door één van de gaten uit de stoof en keek rond. „Kom gauw", zei hij, en hij hielp Pippie ook door het gat. En daar stonden ze, bevend en nog hevig ontdaan39-40 Zaterdagvoetbal In de Zaterdagmiddagcompetitie van de K.N.V.B. heeft Telefonia de overwinnings reeks voortgezet en daardoor leiden de Postmannen in de vierde klasse. Met Ken- nemerland bleef het verkeerd gaan want de Haarlemse club boekte na het gelijke spel van de vorige week thans de tweede nederlaag. Kemiemerland moest op bezoek bij Zuid. vogels en heeft daar ongetwijfeld goed partij gegeven. Met de rust was de stand één-nul voor Zuidvogels en ook na de her. vatting kon de thuisclub eenmaal scoren. Kennemerland stelde daar niets tegenover en verloor dus met twee-nul. In de vierde klasse doen zich opmerke lijke dingen voor en vooral Telefonia eist de aandacht voor zich op. Na tweemaal zes doelpunten te hebben gescoord won de Haarlemse club ditmaal weer met royale cijfers (vier-twee). Telefonia nam door Dubois bij Kromhout de leiding maar nog voor rust lag de gelijkmaker in het net. Na de rust heroverde Starink voor de Haarlemmers de leiding waarna door een fout van de Telefonia-doelman de stand wederom in evenwicht kwam. Starink scoorde daarna tweemaal voor Telefonia zodat het een vier-twee overwinning werd. Kinheim heeft na het zwakke begin vriend en vijand verbaasd doen staan. Na de fraaie overwinning van de vorige week versloegen de Wijkenaren thans Zand voortmeeuwen met niet minder dan zeven, nul! Tot na de rust ging het nogal gelijk op en door doelpunten van Bax en een Zandvoorter in eigen doel werd met twee nul gedraaid. Na de pauze scoorde Bax het derde en vierde doelpunt waarna Roos, Van Dorp en Van As de score opvoerden tot zeven-nul. IJmuiden hield zich bij De Geuzen kra nig door met drie-twee te winnen. SVJ deed het veel minder goed. De derde ne derlaag werd een feit want tegen PVWA op eigen terrein werd met twee-nul ver loren. De ranglijsten luiden: IJsselmeerv. Zuidvog. SNL OSO AMVJ Huizen K'land KMVZ Spakenburg SS VU 3-6 Telefonia 3-6 3-6 IJmuiden 3-5 3-5 SIZO 2-4 3-4 Kinheim 3-4 3-3 Zandvrtm. 2-2 3-3 PVWA 3-2 3-1 Kromhout 3-1 3-1 Geuzen 2-0 3-1 SVJ 3-0 3-0 hoorde zij ook tot deze trieste affaire Patricia was zo in gedachten verdiept, dat ze niet merkte, dat er aan de voordeur gebeld werd. De eerste aankondiging van het drama dat op handen was, bereikte haar derhalve via Julia, het dienstmeisje, dat haar mededeelde: „Die liefdadigheids- mevrouw is er weer, ze wil haar naam niet noemen, herinnert u zich, mevrouw?" „Liefdadigheidsmevrouw?" Patricia trachtte onbewogen te kijken, hoewel ze instinctief voelde, wie het moest zijn. „Ja, mevrouw. Mevrouw Harnby ver telde me, dat u gezegd had, dat ze voor een liefdadig doel kwam." Natuurlijk! Patricia herinnerde zich thans haar in allerijl verzonnen verhaal. Pat kwam dus weer hierheen en ze bracht stellig geen prettige boodschap! „Laat mevrouw binnen, Julia," zei Pa tricia zo kalm mogelijk. „Misschien blijft ze een kopje thee drinken. Zorg dus dat er thee is." „Ja, mevrouw." Het meisje verdween en kwam even later terug met Pat. Dit keer droeg Michael's echtgenote geen zwart. Ze had een eenvoudige blauwe jurk in de kleur van haar ogen aan en daarover heen droeg ze een kostbare zilvervos-cape. In al haar eenvoud zag ze er zeer duur uit. Ze leek op een mannequin, zo volmaakt was het geheel, dacht Patricia. Pat was echter een zeer goede toneel speelster en bleef een rol spelen. „U schijnt niet erg op mijn komst gesteld te zijn" zei ze met een glimlach, terwijl ze plaats nam in een gemakkelijke stoel, zonder dat Pa tricia haar verzocht had om te gaan zitten. „Verwachtte u wel heus, dat ik wél op uw komst gesteld zou zijn?" „Nee, dat niet. Maar u zou, op z'n minst, toch wel beleefd en vriendelijk tegen me kunnen zijn. Tenslotte bent u aan de win nende hand. Uw ster is rijzende, terwijl de mijne daalt.Er was thans een boosaar dig lachje om de volmaakt gevormde mond. Patricia ging hierop niet in. Droogjes merkte ze op: „Ik zie niet wat rijzende of dalende sterren met dit alles te maken heb ben. U komt toch stellig hier om iets an ders te bespreken?" „Inderdaad. Ik kom met een praktisch voorstel. Om het precies uit te drukken: met een voorstel betreffende een financiële regeling". „Als u het bedrag bedoelt, dat u Michael tracht af te persen, dan ben ik bang, dat. De andere vrouw onderbrak haar. „U hóat me, hè? Wat vindt die verloofde van u er eigenlijk van, dat u zo voor Michael door het vuur gaat?" „Mijn verloofde..? O.." Patricia keek haar onthutst-aan en kon niet zo gauw een antwoord bedenken. De bezoekster lachte laatdunkend, „Aha, ik dacht al, dat dat verhaal over een ver loofde alleen maar verzonnen was. Patricia kon op dat ogenblik niet ingaan op het feit dat er wérkelijk een verloofde was gewéést, maar dat alles anders was gelopen dan ze had gedacht. Die beeldscho ne, laatdunkende jonge vrouw tegenover haar zou dan stellig haar conclusies trek. ken, die helaas niet vèr bezijden de waar heid zouden zijn.. Terwijl ze hulpeloos bleef zwijgen, vervolgde Michael's echtge note op koele toon: „Het is niet moeilijk om vast te stellen, wie haar best doet om de twééde mevrouw Michael Hornby te worden. Ik maak u geen verwijt, denk dat niet! Ook al is er maar de helft waar van het verhaal, dat Michael me vertelde, dan nog moet een man als Michael voor een werkloze gouvernante een sprookjesfiguur zijn. U zou inderdaad heel dwaas zijn als u de geboden kans niet benutte! Maar.." „Mag ik u erop wijzen", zei Patricia op even koele toon, zichzelf weer geheel en al meester, „dat u dit alles volkomen verkeerd ziet en dat u mij naar uw eigen standaard beoordeelt. U zou, in mij>n omstandigheden, inderdaad uw kans gegrepen hebben hè? Maar laat ik u verzekeren, dat ik niét de tweede mevrouw Michael Harnby zal wor den, en dat ik dat ook helemaal niet am bieer". Ze zwegen beiden. En enkele ogenblik ken later vroeg Patricia zich verwonderd af, wie van hen het eerst tot de ontdekking kwam dat hetgeen ze hier zo boud had be weerd, volkomen in strijd met de waarheid was. O, 't was geen opzettelijke leugen. Maar op het ogenblik dat ze deze woorden uitgesproken had, besefte ze, dat ze niet overeenkomstig de waarheid waren.. Hoe had ze zo koel kunnen beweren, dat ze geen ambities had om Michael's tweede vrouw te worden! Hoe had ze dit zelfs kun nen dénken.Natuurlijk wilde ze dat wèl! Patricia besefte dit thans opeens ten volle. Het had als het ware in haar onderbewust zijn geleefd.. Natuurlijk., iédere vrouw zou graag de echtgenote van Michael Harn by worden, dacht ze vergoelijkend. Dóarora had ze het idèe om haar prettige leven bij Michael te moeten opgeven, zo afschuwe lijk gevonden. En daarom wond ze zich zo op over de mogelijkheid, dat Michael door iemand als Pat gechanteerd zou worden., Ze wilde helemaal niet bij Michael weg, ze wilde hem voor nare dingen behoeden., ze hiéld van hem.O, heus niet om zijn geld en de luxe, die hij haar kon geven. Maar alléén omdat hij was zoals hij was: Michael, in elk opzicht verschillend van Phil, die haar alleen maar gefascineerd en geïntrigeerd had. Michael, die een rots was in de branding.. Ze had 's nachts in bed wakker gelegen en gepiekerd over het feit, dat Michael thans huwelijksschuw was ge worden. Ze had het jammer gevonden, maar thans besefte ze, dat ze dit betreurd had in verband met zichzelf! Ze had het gevoel, dat haar gezicht als een open boek was en ze wendde haar blik van Pat af. Ze deed alsof ze iets zocht op Michael's bureau en bleef zwijgen. Achter af leek het alsof hun zwijgen minutenlang had geduurd, maar natuurlijk was 't slechts in enkele seconden geweest, dat haar de waarheid omtrent haar eigen gevoelens duidelijk was geworden. Opeens hoorde ze Michael's echtgenote op droge toon zeggen: (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6