Dicht net van observatieposten neemt vogeltrek in Europa waar M Jèk met melk meer mans SSr, Vogel werkgroep Haarlem weer een maand op het vinkentouw Nieuwe functie voor mr. H. J. Reinink M Maandag in Brazilië presidentsverkiezingen Bij beslissing over Bello's rails staakten de stemmen: zes tegen zes VERKIEZINGEN VOOGDIJ Minder kans op ingrijpen van het leger p 3 ploeg stoffen Vinken in vijf golven Klassieke doortrekkers Gewetensgeld of vrijwillige bijdrage? Invoer gedaald, uitvoer gestegen Hij wordt als secretaris-generaal van Onderwijs opgevolgd door dr. J. H. Wesselings Verrassingen Kleuterschool te Santpoort aanbesteed Britse koopvaarders naar China behoeven geleide Gemeenteraadsvergadering te Bergen ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANI De verkiezingen in Indonesië, waarvan de totnutoe bekende uitslagen nog allerlei onzekerheden in zich bergen, zijn de eerste uiting van volkswil in deze jonge staat, die sinds zijn stichting aan een stuk door ge worsteld heeft met gevaarlijke en onaan gename kinderziekten. Een dezer ziekten, die door deskundig en verstandig ingrijpen had kunnen worden voorkomen, was de vertroebeling in de IndonesischNeder landse betrekkingen. De nieuwe staat heeft zich daarmee schade aan prestige en mate rieel op de hals gehaald en de groepen m het voormalige moederland die met op rechte belangstelling de ontwikkeling van de nieuwe status in Indonesië gadesloegen, in vele opzichten beschaamd. Doch door deze onprettige gang van zaken als een kinderziekte te beschouwen, geeft men in Nederland blijk van een ongeschokt ver trouwen in de aanwezigheid van gezond verstand, daadkracht en realiteitszin in de Indonesische samenleving. Door de voortgaande toepassing en ho norering van democratische beginselen als dat der algemene vrije verkiezingen krij gen deze vertrouwende elementen in In donesië de gelegenheid hun aandeel te ne men in de Indonesische ontwikkelingsgang en daarom moet het in Nederland tot ver heugenis stemmen, dat deze eerste poging tot peiling van de volkswil een onvol ledige en gebrekkige poging nog maar bekroond is door een rustig en geanimeerd verloop. Wat de uitslag betreft: men zal moeten afwachten of deze straks de Indo nesische volksvertegenwoordiging en het kabinet zal voorzien van figuren, die in de moeilijke gedachtengang van een voor malig koloniaal volk een realistische en op de schepping van een goed democratisch prestige gerichte koers kunnen uitzetten. Dat er thans reeds met grote ernst en idea lisme aan de ordening van de staat wordt gewerkt, blijkt uit de organisatie der ver kiezingen, die onvoorstelbare moeilijkheden met zich bracht en de hoogste eisen stelde aan het ambtenarencorps. Er zullen talrijke fouten zijn gemaakt en er blijven grote leemten over in het beeld dat door deze verkiezingen zal worden geconstrueerd van de politieke constellatie der Indonesische eilanden, doch het is en blijft een zeer be langrijke stap, die Indonesië thans heeft gezet en degenen, die dit land onbaatzuch tig liefhebben, zullen zich daarover ver heugen. Ook Brazilië staat midden in een ver- kiezingshitte, al heeft daar de stemming nog niet plaats gehad. Het gaat om een nieuwe president, die de plaats zal moeten Innemen van de vorig jaar vrijwillig ge storven Getuilo de Vargas, die het bewijs van corruptie in zijn naaste familie niet kon verkroppen en in gekwetste ijdelheid aan alles een einde maakte. Het leger was de dwingende macht die hem deed aftre den en dit verschijnsel komt ook thans weer te voorschijn, nu Maandag een nieu we president zal worden gekozen. Het leger speelt in Brazilië een merkwaardige rol. Het heeft totnutoe gefungeerd als stabili serende factor en dat op een ondemocra tische, doch tegelijk geruststellende wijze. Na het aftreden van De Vargas kon een staatsgreep van het léger logisch verwacht worden, doch het leger trok zich terug en liet de politieke partijen onderling tot een accoord komen over de tijdelijke waarne ming van het presidentschap. De vice-pre sident, Café Filho, werd er met instemming van alle richtingen mee belast. Nu heeft het leger weer met enige dwang via de minister van Oorlog ge zorgd voor een verdere democratisering van de kieswet, waardoor de verkiezingen van Maandag aan vrijheid en betrouwbaar heid winnen. De jonge democratie Brazilië groeit, onder voogdij van het leger, op deze manier naar gezonder politieke verhoudin gen. Een verbazingwekkende, doch voor lopig voldoeninggevende ontwikkeling, die wel gevaren inhoudt, doch totnutoe slechts gunstig voor het land kan worden genoemd. ADVERTENTIE ONWILLEKEURIG KOMT BIJ DE WAARNEMER, die zo in October aan 't eind van de Zeeweg naar de langstrekkende vogels staat te kijken, de gedachte op, dat die vogels wel eerder in een kijkerbeeld zijn opgenomen. Het is dan ook heel goel mogelijk, dat dit het geval geweest is, hetzij op het Deense eiland Lange!and of aan het meer van Serrahn in Mecklenburg. En misschien worden zij wel gezien, geteld en genoteerd aan het Nauw van Calais of boven het Kanaal van Bristol. Want zo langzamerhand is het aantal trekposten, die voor vogelaars bezet zijn, zo gestegen, dat wel van een dicht net van observatie punten gesproken kan worden. Weliswaar is dit net wijdmazig vergeleken met net vangnet van de vogelaars van voorheen, maar het is nu dan ook uitgespan nen over geheel West-Europa en het vinkentouw heeft plaats gemaakt voor de prismakijker. Al zijn de resultaten nu niet meei van materiële aord, toch is het tableau nog de moeite waard. Een van de punten, die door het ge zamenlijk waarnemen naar voren zijn ge komen, is de verplaatsing van de trek- golven. Wij kunnen ons voorstellen, dat bij minder gunstig weer bijvoorbeeld de Scandinavische vinken wel tot de zuid punt van Zweden vliegen, maar dan niet de overtocht over de Oostzee aandurven. Op die plaats komt steeds toevoer van vogels, zodat er een ophoping ge vormd wordt. Ver andert nu het weer in gunstige zin, dan vervolgen al deze vogels en masse hun weg. Als nu deze ver dichting in de trekstroom op de verdere route merkbaar blijft, dan is er sprake van een trekgolf. Aan een waar nemer op een bepaalde trekpost doet zo'n overkomende trekgolf zich voor als een plotselinge toeneming van het aantal voor bijtrekkende vogels van die soort. Men kan daar dan een of meer dagen getuige zijn van een levendige trek, totdat de golf voor bij is. In de herfst van 1954 werd tamelijk gunstig weer herhaaldelijk afgewisseld met perioden van slecht weer, waardoor in de vinkentrek een vijftal golven optraden. Het verloop van een van deze golven kunnen wij door de volgende gegevens nagaan: Op Fehnmarn, een eiland ten oosten van Kiel, zag men op 9 October 20.000 vinken pas seren in Z.W.-richting. Bij Hamburg was toen nog geen trek, maar de volgende dag meldden verscheidene posten daar grote aantallen. Op 15 October kwamen in Ne derland, zowel bij Putten aan het IJsel- meer als langs de Noordzeekust in Kenne- merland, plotseling duizenden vinken over. Uit Engelse rapporten is op te maken, dal die trekgolf op 17 October Essex in Zuid- oost-Engeland aankwam en op 20 October het eiland Lundy in het Kanaal van Bristol passeerde. De afstand FehnmarnLühdy bedraagt 1100 km. Van 9 tot 20 October waren er vijf dagen, waarop de vink wei nig of niet getrokken heeft door het on gunstige weer, zodat de afstand feitelijk in zes dagen is afgelegd, dus gemiddeld on geveer 180 km per vliegdag. Daar wij weten, dat de vliegsnelheid van de vink circa 50 km per uur is, moet hij gemiddeld vier uur per dag gevlogen hebben. Dit komt overeen met hetgeen al bekend was, namelijk dat vinken slechts enige uren per dag trekken, en wel in de ochtend, om daarna voedsel te gaan zoeken. Het zijn niet alleen de vinken, die onze aandacht vragen, maar wij kunnen ook Maar de grootste verrassing was toch wel de invasie van de Siberische Noten kraker. Deze bruine kraai leeft in de uit gestrekte dennenwouden van Siberië, waar hij in normale jaren standvogel is. In sommige jaren trekken deze vogels om de een of andere reden in groten getale uit hun broedgebied weg en komen in zulke z.g. invasiejaren tot in West-Europa. De laatste grote invasie in Nederland was in 1917. In de afgelopen herfst kwamen de eerste Notenkrakers hier eind September. Van de ongeveer tweehonderd voor Neder land gemelde waarnemingen vielen de meeste in de tweede helft van October en in dc eerste helft van November. Na die tijd is het aantal snel verminderd. Enige van deze vogels overwinterden op geschik te voedselplaatsen en sommige zijn zelfs tot in de zomer hier gebleven. Mogelijk krijgen wij dit najaar een her haling van deze invasie, zoals dat na die van 1911 ook gebeurd is in 1912 en 1913. Een uitvoerig artikel over de invasie van de Notenkraker, waarin ook het gedrag van dze interessante vogel beschreven is, als mede een overzicht van de resultaten van de trekwaarnemingen in 1954 in West- Europa, liggen voor belangstellenden ter inzage op de leeszaal van de Stadsbiblio theek aan het Prinsenhof. p3oc*xocccccooccxxoax;ccoxcocccccocccoccccccccccc»ccc« Evenals het vorige jaar zal ons blad ook thans een maand lang dagelijks de resultaten publiceren van de waarne mingen door leden van de Vogelwerk groep Haarlem van de vogeltrek. Ter inleiding nemen wij een samenvattend artikel over de bevindingen van de vogeltrek 1954 op. >X<V3C»O»^D^MO0CXX>^CODCCCCOD0CCC0CXXXC<X»MCCO3CCCÖ Uit de grote hoeveelheid poststukken, die dagelijks arriveren bij het centrale gebouw van de Raad van Arbeid aan de Wibaut- straat te Amsterdam is een blanco enve loppe te voorschijn gekomen, waarin zich 25 bankbiljetten van 25,bevonden. Bij de Raad van Arbeid en bij de recher che vraagt men zich af, of de anonieme bezorger bedoeld heeft gewetensgeld te be talen aan de kantoren der belastingen, die zich tegenover het gebouw van de Raad van Arbeid aan de Wibautstraat bevinden, of dat het geld wellicht een vrijwillige bij drage is voor een of ander edel doel. De recherche van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam verzoekt de afzender haar te laten weten voor welk doel het geld is be stemd. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Augustus 1955 936 millioen (Juli 1.065 millioen), terwijl voor een waarde van 809 millioen (Juli: 763 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage, dat de vorige maand met 72 opmerkelijk laag was, is in Augustus 1955 ten gevolge van de grote daling van de invoer met 129 millioen gulden bij een stijging van de uitvoer van 46 millioen, 14 punten opgelopen. Het invoersaldo vermeerderde in Augus tus met 127 millioen gulden en bedraagt sinds het begin van het jaar 1.528 millioen gulden (JanuariAugustus 1954 1.084 mil lioen gulden). Dit is de brug van het Noorse vrachtschip „Hoi Hou w", nadat het door twee nationalistisch-Chinese vliegtuigen was aangevallen en beschoten. Twee van de opvarenden werden bij deze aanval gedood, acht anderen, onder wie de kapitein, werden gewond. De foto werd genomen in Hongkong, waarheen het schip na de aanval voer. Mr. dr. H. J. Reinink, thans secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft met het oog op de omvang der werkzaamheden ver bonden aan het voorzitterschap van de nieuwe stichting voor culturele samenwerking met de overzeese rijksdelen en aan het uitwerken van plannen, teneinde tot een grotere coördinatie te komen van de Nederlandse culturele activiteiten in het buitenland, aan de Koningin verzocht hem met ingang van 15 October ontslag te verlenen als secre taris-generaal. Bij Koninklijk Besluit is hem dit ontslag eervol verleend. Tegelijkertijd is mr. Reinink benoemd tot Directeur-generaal van de Kunsten en Buitenlandse Culturele Betrekkingen aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Als opvolger van mr. Reinink is benoemd tot secretaris-generaal dr. J. H. Wesselings, thans raadadviseur in algemene dienst en loco-secretaris-gene raal bij het ministerie. Voorts is benoemd tot Directeur-generaal van het Onderwijs mr. J. G. M. Broekman, thans hoofd van de afdeling juridische zaken van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, en tot inspecteur-generaal van het Onderwijs mr. ir. M. Goote, thans inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. ADVERTENTIE A jPf* //V^ f —i/II 11 1/T tl A?v "O Z Publicoiie Noderlond» Zulvelbureou. Grovenhoge 33 RIO DE JANEIRO (Reuter) Maandag 3 October zullen in Brazilië presidentsver kiezingen gehouden worden en men gelooft lichting van de kiesvoorschriften ter voor lichting van de kiezers. De stemming is verplicht, op straffe van boete. Dit neemt zeker rekenen"op een tiental andere klas- j voor de eerste maal in de geschiedenis van niet weg, dat in 1950 ongeveer 30 procent sieke doortrekkers. Reeds in September Brazilië maatregelen te hebben getroffen j van de stemgerechtigden thuisbleef en verschijnen de witte kwikstaarten en gras- om vervalsingen op grote schaal onmoge- men gelooft, dat dit percentage dit jaar nog piepers, de vinkentrek zet ongeveer begin lijk te maken. Een nieuwe kieswet aange- i groter zal zijn, aangezien het aantal can- October in en in die tijd verwachten wij de koperwieken ook. Pas na midden Oc tober komt de massa van veldleeuwe riken, kramsvogels, bonte kraaien, roeken en kauwen. Wat de spreeuw betreft, hier van zien wij een wisselend aantal reeds in het begin van October passeren, terwijl de hoofdtrek aan het eind van de maand komt en nog tot ver in November voortduurt. Niet elk jaar verloopt het volgens dit schema. Van jaar tot jaar is er nogal wat variatie, hetgeen het waarnemen een aparte bekoring geeft. Daarnaast heeft elk jaar nog zijn bij zondere verrassingen in petto. Zo waren wij in 1953 getuige van een geweldige trek van koperwieken over ons land. Deze noordelijke lijsters begonnen op 4 October meteen massaal door te komen en dit duurde dag en nacht voort tót in de twee de helft van November, niet alleen langs de kust maar ook in het binnenland. Steeds kon men 's avonds hun trekgeluid „srie, srie" horen. Er moeten wel honderdduizen den van deze vogels gepasseerd zijn. Wij denken ook aan de mezen- en zwaluwen- trek op 3 October 1954. nomen op initiatief van het leger, voorziet onder andere in officiële stembiljetten. Tot op heden werden bij verkiezingen in Brazilië stembiljetten gebruikt die door de diverse partijen werden uitgereikt en waar op dan uiteraard alleen de namen van de candidaten van deze partijen voorkwamen. Soms waren deze biljetten ook reeds van te voren ingevuld. De politieke partijen mogen nu nog wel stembiljetten zelf druk ken en uitreiken, doch daarop moeten de namen van alle candidaten voor het pre sidentschap en het vice-presidentschap ver meld staan. De voorzitters van de stem- bureau's die nu voor de eerste maal alleen in openbare gebouwen gevestigd mogen zijn zullen er op toezien, dat alleen goede stembiljetten gebruikt worden. Alle Brazilianen boven de 18 jaar zijn stemgerechtigd, als zij kunnen bewijzen dat zij een vaste woonplaats hebben, niet uit hun burgerrechten zijn ontzet en hun naam kunnen schrijven. Alle politieke partijen hebben het recht op elk der stembureau's twee afgevaardigden aanwezig te laten zijn. De Braziliaanse radiostations hebben de afgelopen twee maanden elke dag een half uur van hun uitzendingen gewijd aan toe- Te Velsen is deze week door de gemeente aanbesteed het bouwen van een kleuter- i school met vier klassen aan de Vinkebaan te Santpoort. Er werden achttien biljetten ingeleverd: 1. P. A. M. Sprangers, Haarlem, 119.100, 2. Bouw- en Aannemersbedrijf Ottolini, Haarlem, f 124.600; 3. Bouwbedrijf „Wale- veldt en Zn.", Haarlem, 126.137; 4. W. A. Bulters, Heemstede, 128.639; 5. Firma Fennis, Bussum, 128.700; 6. P. de Nijs, Castricum, 130.500; 7. P. de Jong, Haar lem, 136.Ö00; 8. Holleman en Zn., Sant poort. 140.900; 9. H. Ribberink, Soest. 143.362; 10. W. A. Rolvink, IJmuiden. 143.375; 11. C. H. ten Broeke, Velsen 143.900; 12. Joh. Schutte, Zaandam f 144.000; 13. Westlands Bouwbedrijf ,,'t Gooi", Huizen, 147.800; 14. Bouw- en Tim merbedrijf „Nebo", Rotterdam, 148.000. 15. N.V. Vlaanderen's Bouwbedrijf, 's Her- tpgenbosch, 149.000; 16. D. van Schaick, Amsterdam, 151.600; 17. Kramer, Amster dam, 151.900; 18. Koenraad Meyers, Haar lem, 152.500. De gunning werd aangehouden. Siberische Notenkraker in een tuintje te Naarden. Invasie 1954. aidaten deze keer kleiner is dan in 1950. Er zijn in de afgelopen weken veel ge ruchten geweest over een dreigende staats greep van het leger, om verkiezing van ondemocratische" candidaten te vermin deren. Het leger was in Augustus 1954 ver antwoordelijk voor de zelfmoord van pre sident Getulio Vargas en het ziet nu met leden ogen aan, dat de candidaten die de beste kansen hebben, krachtig gesteund worden door veel aanhangers van wijlen president Vargas. Deze twee presidentscan- didaten zijn Juscelino Kubitschek, voor malig gouverneur van de staat Minas Ge- rais, en Adhemar de Barros, voormalig gouverneur van de staat Sao Paulo, die beiden tijdens hun gouverneurschap in het openbaar van corruptie zijn beschuldigd. De candidaat met de beste kansen voor het vice-presidentschap is Joan Goulart, die onder Vargas minister van Arbeid is ge weest. Hij wordt verdacht van communis tische sympathieën en dat was de reden waarom het leger indertijd president Var gas dwong hem af te zetten. De candidaat die het leger steunt, gene raal Juarez Tavora, is niet erg populair. Over het algemeen geven de Braziliaanse kiezers de voorkeur aan een burger als J staatshoofd. Met het naderen van de verkiezingen nemen de geruchten over een op handen zijnde staatsgreep van het leger voor de verkiezingen af en zij gaan plaats maken voor geruchten over een mogelijke staats greep na de verkiezing van een (voor het leger onwelgevallige) candidaat, nog voor deze zijn functie op 31 Januari 1956 zal hebben aanvaard. Ondanks deze geruchten ei: een onmiskenbare spanning die in het land heers!, gaan de autoriteiten rustig voort met de voorbereiding van de verkie zingen. Oorlogsschepen, militaire vliegtui gen. vrachtauto's, hefschroefvliegtuigen, kano's en ezels worden gebruikt om de honderden tonnen stembiljetten te ver spreiden tot in de uiterste hoeken van het land, dat op drie na het grootste ter wereld is. De candidaten zijn: Juscelino Kubitschek, 53 jaar, gouver neur van de staat Minas Geraes van 1950 tot 1955, die bekendheid verwierf door zijn administratieve capaciteiten, zijn bevorde ring zowel van de openbare nutsbedrijven als van het privé-bedrijfsleven in zijn staat en door de politieke harmonie die hij er wist te bewaren. Juarez Tavora, 56 jaar, een generaal die chef van het militaire huis van de huidige president Joao Café Filho is geweest, en die een rol heeft gespeeld in de oppositie tegen wijlen president Getulio Vargas. Adhemar de Barros, 56 jaar, ex-gouver- neur van de staat Sao Paulo (19461950), millionnair-zakenmanpoliticus, vroeger aanhanger van Vargas doch later van hem afgevallen. Plino Salgado, een „outsider," wien men geen kans op succes geeft. Kubitschek wordt gesteund door de sociaal-democraten, de arbeiderspartij en de republikeinse partij. Hij heeft ook de steun van vele industriëlen, van de vak bonden en van de groep die indertijd Var gas gesteund heeft. Salgado is op 23 September bij een auto ongeluk ernstig gewond geraakt. Hij was oprichter van de Braziliaanse „groenhem- den," een pro-fascistische organisatie der dertiger jaren. HONGKONG (Reuter) De Britse vracht vaarder „Helikon" (2151 ton) is ter hoogte van Foetsjou door een oorlogsschip der Chinese nationalisten beschoten. De oor logsbodem waarschuwde de „Helikon" geen koers naar Foetsjou te zetten, doch het vrachtschip deed deze haven van het Chi nese vasteland de volgende dag onder dek king van een Brits fregat aan. Mr. H. J. Reinink is geboren te Gro ningen op 31 Juli 1901. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit aldaar. Deze studie werd in 1929 afgesloten met de promotie tot doctor in de rechtswetenschappen op een dissertatie: „Geld en Ruilmiddel". Hij was daarna leraar in de staatsweten schap aan de H.B.S. te Groningen en van 19281930 advocaat en procureur te Am sterdam. In 1939 werd hij verbonden aan het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Van 1 December 1941 tot 7 Mei 1945 was hij ambteloos. Op laatstgenoemde datum werd hij benoemd tot Directeur-ge neraal van Kunsten en Wetenschappen en tevens belast met de waarneming der func tie van secretaris-generaal. Op 7 Mei 1946 werd hij benoemd tot secretaris-generaal. Dr. J. H. Wesselings is op 25 Maart 1897 geboren te Deventer. Hij studeerde aan de Veeartsenijschool te Utrecht en aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. In 1925 promoveerde hij tot doctor In de economie. Hij was eerst werkzaam bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, daar na bij het departement van Koloniën en vervolgens bij het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mr. J. G. M. Broekman is geboren te Malden op 1 October 1912. Hij studeerde aan de R.K. universiteit in Nijmegen en was daarna advocaat en procureur. In 1937 werd hij verbonden aan het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's Gravenhage. Sinds 1953 heeft hij als onderwijsspecialist van de K.V.P.-fractie zitting in de gemeenteraad van 's Graven hage. Mr. ir. M. G o o t e is geboren op 20 Oc tober 1900 te Vlissingen. Hij kreeg een mi litaire opleiding in Breda en werd in 1925 gedetacheerd te Delft voor studie aan de Technische Hogeschool waar hij in 1930 het ingenieursdiploma werktuigkundig inge nieur verwierf. In 1946 slaagde hij voor het doctoraal examen Nederlands recht. Opperrabbijn. De Ressortale Raad van de Nederlands Israëlitische Hoofdsynagoge heeft rabbijn A. Schuster per 1 December benoemd tot opperrabbijn, opvolger van de in December 1954 overleden opperrabbijn J. Tal. ADVERTENTIE In de gemeenteraad van Bergen (N.H.) hebben de voorstanders van een railverbin ding met Bergen aan Zee, die tot dusverre steeds de minderheid vormden van de uit 13 leden bestaande raad, een totaal onver wacht succes geboekt, doordat wethouder Den Das (P.v.d.A.) zijn stem voor de eer ste maal uitsprak ten voordele van deze groep. Het gevolg was, dat over een V.V.D.- voorstel om de spoorwegen alsnog te ver zoeken de rails voorlopig niet op te breken, de stemmen met 6 tegen 6 staakten. Kort geleden is een der Katholieke raadsleden gestorven. De uit 5 leden bestaande Ka tholieke fractie heeft zich steeds geheel achter burgemeester dr. W. Huygens ge schaard in diens streven voor het verdwij nen van „Bello". Er stemden dus slechts 4 Katholieken tegen het V.V.D.-voorstel. Het zelfde deed het enige A.R.-lid van de raad en de voorzitter van de Bergense VVV (Gemeentebelangen). Vóór het voorstel waren de twee WD-leden en niet alleen de drie P.v.d.A.-leden, doch ditmaal ook wethouder Den Das. Tevorens was het in de raadszitting warm toegegaan. Burgemeester Ter Huy gens sprak zich uit tegen „de groep, die kennelijk een verkeersweg ten Zuiden van het dorp naar de Fransman prefereert en die de baan door het dorp met een tram wil blokkeren"; maar uit het andere kamp werd opgemerkt, dat van de door de bur gemeester met de raadsmeerderheid zo gewenste brede verkeersweg dwars door het dorp heen (onderdeel van het uitbrei dingsplan) voorlopig nog niets kan ko men, omdat dit uitbreidingsplan nog de lange weg naar de uiteindelijke goedkeu ring moet doorlopen. VVD en PvdA meen den, dat nu men dus toch tot volgend jaar zal moeten wachten voor er beslis singen over deze weg kunnen worden ge nomen het raadzaam is alsnog de spoor wegen te verzoeken de rails voorlopig to laten liggen. Dan blijft er tijd om opnieuw na te gaan of er mogelijk toch nog een railverbinding zal kunnen komen. Burgemeester Huygens deelde nog mede, dat de spoorwegen Bergen een der „Bello"- locomotieven zullen schenken en hij zeide zich voor te stellen deze mooi opgepoetste machine te zijner tijd op de geprojecteerde nieuwe dorpsbrink als monument een plaats te geven. Op de volgende raadszitting zal waar schijnlijk de opengevallen plaats bij de Ka tholieke fractie door een nieuw raadslid zijn ingenomen. De stem van dit nieuwe raadslid zal dan dus in de verkeerskwestie van Bergen de doorslag kunnen geven.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5