Jongensblouse Vorming buiten schoolverband wordt Jeugdvorming en Volksontwikkeling Bordje soep vooraf DIT MAKEN WE ZELF Narcissen voor tuinbeplanting Franse ambassadeur nam afscheid ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT IN EEN JOEGOSLAVISCH MUSEUM menu s: 4 Toonbeeld van ver scheiden^ heid Onze tuin- en kamerplanten Huid-vernieuwing door ff PEELING" HELENA H. BEGEMANN Kunstprijsvraag van de verzekeringsbranche lintgevende haarwassing Vereniging van zelfbedieningsbedrijven bijeen in Arnhem Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 11/12 OCT. 1955 HAARLEMS DAGBLAD oor d^V rouw Ze zit tegenover me aan haar bu reau in het Ethnologiscli Museum van Zagreb. Haar gezicht lijkt op een voorstelling van een ikoon haar ogen zijn goudbruin en ze heeft kort, krullend, diepzwart haar. Sanja Laza- revic is een van de conservatrices van dit museum en ze zal me iets gaan vertellen over haa*r werk en haar le ven. Ze heeft een speciale opleiding in de ethnologie ontvangen aan de filosofische faculteit van de universi teit. Deze leergang omvatte kunstge schiedenis, literatuur en verder alles wat behoort tot de problemen en ge bruiken der mensenrassen. In het bij zonder legde zij zich toe op de be studering van het mensentype in de Balkan, de Baltische en de Baskische landen. BEHALVE HET VERRICHTEN van wetenschappelijke arbeid in het museum behoort tot haar teak het rondleiden en instrueren van scholieren. Het instituut is namelijk ingeschakeld in het onder wijsplan een voorbeeld ter navolging! Na de oorlog werd het niet alleen maar een verzameling van kunstschatten en folklore, maar het kreeg ook deze prac- tiscfcie bestemming. Voordat ik tegen over haar had plaatsgenomen, had ik Sanjêa dan ook al als middelpunt van een aandachtig luisterende schare bezig ge zien. .Met een overvloed van haar zo ty perende sprekende gebaren verklaarde zij de kinderen op aanschouwelijke wij ze de geheimen van de folklore, tradi ties, costumes en volkssprookjes. „Afgezien van deze opgroeiende jeugd heb ik ook wel eens andere leerlingen", vertelde ze. „Diplomaten, geleerden en journalisten uit het buitenland moet ik 'hier rondleiden". Waarom Sanja altijd hiermee wordt belast is duidelijk. Zij spreekt drie telen van haar meertalige land en daarenboven nog zeer behoor lijk Franis, Duits en Engels, Grieks en Russisch. „President Menderes van Tur kije, die een tijdje geleden op bezoek kwam, interesseerde zich bijzonder voor een historische houten ploeg. Hij wordt in zijn land wel eens „de hereboer" ge noemd. „Die gebruiken jullie natuurlijk niet meer", zei hij grappig. Adlai Ste venson, de candidaat van de democra ten tegen Eisenhower, had een andere belangstelling toen hij met zoon en schoondochter in 1954 het museum be zocht. Hij moest alles weten over de zware ceintuurs aan sommige bruids- costuums". Daarvan wilde ik bok wel wat meer weten en Sanja legde uit: „In sommige streken worden deze in een bepaalde kleur door bruidjes gedragen. Is hij zwart, dan geeft de jonge vrouw ermee te kennen een donkerkleurig kind te willen krijgen. Goud wijst op voorkeur voor blond. De ceintuurs we gen nogal wat en Stevenson merkte op: „Dat is toch een te zware last voor een tenger vrouwtje!" Ik antwoordde met een: „Het huwelijk brengt wel eens zwaarder lasten". Sommige grote mensen worden net kleine jongens, als ze bepaalde dingen onder de ogen krijgen. Sir Robert Ro binson, de beroemde Engelse nobelprijs- winnaar voor scheikunde had de groot ste schik in een primitief handmolentje, waarmee deze wetenschapsman zich kostelijk amuseerde. MEVROUW NEHRU was in het jaar, dat zij voorzitter was van de UNO, een gewaardeerde gast, evenals minister president U Nu van Birma. De directeur van het Kunstgewerbe Museum ta Zü- rich liet zich hier inspireren door Joe goslavische borduurmotieven, welke hij in Zwitserland introducerde als bor duurwerk of dessin voor stoffen, die veel succes hadden. Andere prominente be zoekers waren maarschalk Montgomery en Julian Huxley, de beroemde Engelse bioloog. Sanja Lazarevic is onvermoeid, als zij vertelt van de verzameling. Soms moest ik even denken aan ons Openluchtmu seum, waarin ook zoveel folklore is bij eengebracht, maar dan op een andere wijze. Het Ethnografisch Museum te Zagreb bezit tal van interieurs uit oude boerenhuizen. Verder is er een schat aan kleren en sieraden, want ieder dorp kleedt zich anders. Hoezeer haar het wetenschappelijke werk ook aan het hart gaat, zij kwam telkens terug op het contact met de schooljeugd. „Vooral in de lente en de herfst houd ik veel lezingen voor scho lieren, soms wel vijf op een dag. Ik heb altijd een heel dankbaar gehoor en het is zo aardig, als er dan bijvoorbeeld na een week kinderen terugkomen om te keningen of opstellen te laten zien, die zij naar aanleiding van het gehoorde hebben gemaakt". AL WIE OOIT IN ZAGREB KOMT, zal er goed aan doen het Ethnografisch Museum te bezoeken en zich te laten rondleiden door Sanja Lazarevic. Men houde er dan echter rekening mee, dat het museum 's middags gesloten is. „Dat houdt verband met onze werktij den" zei Sanja. „Wij werken van 7—2 uur en daarna zijn we vrij. Onze dag begint vroeg, maar 's middags doen de meeste mensen het graag wat kalmer aan of rusten wat. De winkels zijn trou wens ook van 125 uur gesloten". In haar vrije tijd schrijft Sanja popu laire artikelen over dezelfde onderwer pen als waarin ze 's morgens doceert. Zo bereikt ze een nog veel grotere kring van belangstellenden en kan tegelijker tijd op deze manier nog iets aan haar maandsalaris van het museum toevoe- ilfe- L iïï „Terwijl ik mijn haren borstel en dat kan een hele tijd duren! prepa reer ik in gedachten mijn artikel. Het zit dan practisch kant en klaar in mijn hoofd. Later hoef ik het alleen nog maar op te schrijven". Tijdens dit levendige gepraat maak ten haar gedachten plotseling een spron getje en ze vroeg: „Bent u al in Ochrid geweest in Macedonië?" Ik knikte enthousiast van ja. Sanja vervolgde: „Dan zult u ongetwijfeld de fresco's in de Svati Joyan Bigorski heb ben gezien". Inderdaad had ik daar vol reverente aandacht in deze oeroude kerk rondgelopen en de prachtige, in oud-By zantijnse stijl uitgevoerde wandschilde ringen bewonderd. „Ze zijn gemaakt door Vasilije Djinovski, mijn grootva der", zei Sanja trots. Heel wat van de liefde voor het oude en mooie is blijkbaar op de kleindoch ter van de beroemde schilder overge gaan TINEKE RAAT Gebakken kaasplak, aardappelen, Chinese kool, jus fruit. Chinese kool houdt ons kort gezelschap en is dus een goede behandeling waard. In het voorgestelde menu wordt hij als groente apart gegeven. U kunt hiem echter ook in een slaatje verwerken of een plaats geven in een bahmischotel. Bij het schoonmaken valt maar heel weinig af: wat dat betreft dus een voordelige groen te. De kool is in ongeveer 20 minuten gaar en kan opgediend worden met wat boter of margarine en fijngesneden peterselie erdoor geschud of in een melksausje. Kook de kool niet te lang: hij wordt er zuur van smaak door en veel minder lekker. Voor de kaasplakken kunt u het best niet al te jonge kaas nemen. Bak ze kort in hete boter of margarine. Gebruik het fruit rauw, zo u wilt in de vorm van een vruchtensla. Omdat éénmaal per week vis op uw dis een goede gewoonte is. prijkt in ons derde menu gebakken makreel. De zoons hebben we in ons hoekje schandelijk verwaarloosd. Om dit ver grijp weer goed te maken plaatsen we een blouse voor jongemannen van 8 jaar. Er is 110 cm stof van 90 cm breed voor nodig. We tekenen het patroon na. Het voor pand kunt u het beste op een papier tekenen waarin u links een vouw hebt gemaakt. Als u het patroon klaar hebt, radert u de lijn van het beleg en de hals door, legt de vouw open en knipt het geheel uit. Het beleg zit dan meteen aan het patroon vast. Aan het rugpand zit een plooi getekend. Eerst knipt u het pasje van het patroon af, dan vouwt u de plooi in en knipt het onderstuk uit. De vorm van de bovenkant van de plooi is dan meteen goed. De mouw is aan twee kanten gelijk. We knippen eerst de voorpanden naast elkaar uit de stof, hierboven de onderkant van de rug aan de vouw, maak een nieuwe vouw, dan kunnen de mouwen er nog naast uit. De rugpas, die dubbel wordt, kan erboven uit, evenals de kraag. Het zakje knippen we uit een restje. Werk het zakje af en stik het op het linkervoorpand. Vouw het beleg om, leg nu de schouder van het voorpand tus sen de schouders van de rugstukken en stik ze aan elkaar. Doe de andere schou der net zo. Vouw de plooi in het onder stuk en stik dit aan het onderste schou derstuk, stik het bovenste schouder stuk er smal langs de kant op. Stik de zijnaden. Stik de mouwen dicht. Werk de onderkant af, en zet ze in 't armsgat. Stik de kraag in elkaar, stik de boven kant langs de halslijn en zoom de on derkant zo onzichtbaar mogelijk vast. Werk de onderkant af. Maak de knoops gaten en zet de knopen aan. De nieuwe herfst- mode kenmerkt zich door een grotere verschei denheid dan voor gaande jaren, waardoor niet meer een bepaalde „lijn" in strenge navol ging voor ieder ontwerp wordt vol gehouden, doch een tamelijk vrije keuze mogelijk is gebleken op basis van algemeen gel dende begin-vor- men. Het neven staand model ge tuigt daarvan. Het is een herfstrobe van witte losgewe- ven tweed, voor zien van een enor me shawl met franje. Men on derkent in de stijl détails van de A- zowel als de H- lijn, doch het is juist de combina tie die er een char mant en aanvaard baar geheel van maakt. In soepen maken we meestal onder scheid naar het gebruik dat we ervan wensen te maken. En zijn soepen die als volledige maaltijd dienst moeten doen, er is het huiselijke „bordje soep vooraf" ev. gemaakt van verschillende resten van de vorige dag. Er zijn de luxe bouillon soepen, alleen bestemd om de eetlust op te wekken en er is de pure bouillon die echter in het gewone gezin nauwelijks ter sprake komt. Er zijn huisvrouwen die een enorme feeling hebben om iedei-e dag weer een bordje heerlijke soep op tafel te zetten zonder daarvoor kostbare uit gaven te doen. Er zijn ook huisvrouwen voor wie het maken van soep steeds weer hoofdbrekens kost. Voor hen zijn de vol gende recepten bestemd. Magere groentesoep. VA 1. water, 45 gr. vermicelli of rijst en groenten die de tijd van hét jaar oplevert, bijv. in het voorjaar: bloemkool, selderie, peterselie, ui, worteltjes, enz. 4 blokjes en ev. nog wat zout, 50 gr. margarine. Maak alle groenten schoon en snipper ze. Fruit ze in de margarine, maar zorg dat ze niet bruin worden. Voeg het water, de blokjes, de vermicelli of rijst toe en kook de soep gaar in ongeveer 20 min. Maak de soep af met fijngehakte peter selie. Spinaziesoep. VA 1. bouillon (van blokjes of van vlees en-of beentjes) 200 a 250 gr. spinazie, 60 gr. bloem, 80 gr. margarine, iets melk. (zout). Smoor de goed uitgezochte en gewas sen spinazie in een deel van de marga rine, voeg de boullon toe en kook ze hier in verder gaar. Zeef ze. Smelt de rest van de margarine (60 gr.), voeg de bloem erbij en voeg dan al roe rende de gezeefde bouillon toe. Laat de soep nog 5 min. doorkoken tot ze ge bonden is en maak ze dan af met een paar lepels melk. Aardappelsoep van resten met kaas. Rest koude aardappelen van de vorige dag. Stukje prei of een ui, selderie, pe terselie, 1 1. water, 30 gr. margarine, 75 a 100 gr. pittige kaas, 2 blokjes en-of zout. Smoor de schoongemaakte en klein gesneden groenten in de margarine. Voeg water en blokjes toe en snijd de aardappelen in kleine blokjes. Laat deze ook enige tijd meekoken totdat de soep gebonden is. Stamp de aardappelen zo nodig nog wat fijn. r met een stamper. Snijd de kaas in zeer kleine blokjes of rasp ze. Voeg de kaas pas op het laat ste moment aan de soep toe daar ze de soep anders erg draderig maakt. Laat de soep daarna liever niet meer koken. Magere macaronisoep. VA 1. water, 6 bouillonblokjes, 40 gr. macaroni, 40 gr. bloem, 45 gr. margarine, (zout) stukje foeli, 'A dl. melk. Zet de macaroni op met kokend water, de blokjes, de foelie en kook ze gaar. Maak van de margarine, de bloem en het kookwater van de macaroni een gebonden soep en laat deze 5 min. doorkoken tot de bloem gaar is. Maak de soep af met de stukjes macaroni, zonodig nog wat zout, en met de melk. Wil men deze soep nog iets fijner ma ken, klop dan in de soepterrine een ei of eidooier los met wat melk, (dan niet eerst melk in de soep doen) en voeg hier bij al kloppende de kokende soep. Narcissenweelde. (Foto Turkenbu'rg). Er zijn zoveel soorten narcissen dat ik er niet over denk u een aantal te noe men; in elke goede catalogus kunt u ze trouwens vinden en ze zijn bovendien nog in verschillende groepen verdeeld. Narcissen zijn eigenlijk niet zo geschikt voor perkbeplanting; tulpen en hyacin ten lenen zich voor dit doel veel beter. Met narcissen bereikt u veel betere re sultaten indien zij als zogenaamde wild- gardening gebruikt worden. U plant ze dus zo maar losjes hier en daar in uw tuin; vooral aan de voet van niet te zware bomen en tussen licht struikge was komen zij eerst pas goed tot hun recht. Op Keukenhof hebt u trouwens elk voorjaar kunnen zien wat er eigen lijk allemaal met die vele mooie nar cissen is te bereiken; grootbloemige en 'kleinbloemige soorten en vooral die kleintjes zullen aan kleine groepjes in een rotstuin zo goed voldoen. Narcissen kunt u nu bestellen; doe het dan bij een solide firma. Direct na ontvangst kun nen ze dan ook al gepoot worden en dan maar liefst niet met verse stalmest wer ken; oude mest is wel nuttig, doch ook met de bekende korrelmest zijn heel goede resultaten te bereiken G. KROMDIJK ADVERTENTIE Het is heel gemakkelijk om mager te worden als U niet genoeg meer eet. Maar dat betekent dat U zich slap en hongerig gaat voelen. Wees zuinig op Uw gezond heid Er is nn ANGELIN een nieuwe medische ontdekking. Twee tabletten nemen het hongergevoel weg en geven tegelijkertijd Uw lichaam jui9t die vita minen, die bet nodig heeft. Met Angclin is het niet alleen héél gemakkelijk, maar ook veilig een doeltreffend dieet te volgen. BLIJF LIEVER GEZOND: Gebruik alleen Angelin om weer net zo slank te worden als vroeger. Het streven van minister Cals blijft ge richt op een snelle en doeltreffende ver groting van studiemogelijkheden, zo deelt hij in de toelichting op zijn begroting voor 1956 mee. Hij wenst een uitbreiding van het aantal onderwijsinrichtingen en derhal ve van het aantel gebouwen, van het aan tel docenten en het wegnemen van finan ciële belemmeringen voor studenten. De vorming van een goed docentenkorps is een van de belangrijkste problemen voor geheel het onderwijs. Vooral op dit punt zijn maatregelen op lange termijn nodig om de opleiding te verbeteren en blijvend een groter aantal jonge mensen aan te trek ken. Daarnaast zijn echter voorzieningen op korte termijn, die zelfs het karakter van noodmaatregelen moeten aannemen, uiterst urgent om te voorzien in het ogen blikkelijke en in de naaste toekomst te ver wachten tekort aan bevoegde docenten. Nieuwe naam Ofschoon de benaming „Vorming buiten Schoolverband" in de afgelopen tien jaren in brede kringen allengs een begrip is ge worden, is er reeds bij herhaling op aan gedrongen haar te wijzigen omdat haar verschillende bezwaren aankleven. Minister Cals wil daarom de benaming veranderen in „Jeugdvorming en Volks ontwikkeling", in welke aanduiding de be tekenis van de bemoeiing van de departe mentale afdeling met verschillende takken van volksontwikkelingswerk naast de jeugdvorming tot uitdrukking komt. De minister is ook voornemens de instel ling te bevorderen van consulentschappen voor de jeugdvorming en de volksontwik keling, wier taak het is het overleg met provinciale en gemeentelijke autoriteiten te voeren en inlichtingen te verschaffen omtrent de locale of provinciale achter- Zeer velen hebben Donderdagavond af scheid genomen van de Franse ambassa deur en mevrouw Jean Paul Gamier. Het hoofd van de Franse diplomatieke missie, die tot ambassadeur in Ankara is benoemd, heeft bijna zes jaren zijn land vertegen woordigd als ambassadeur. De heer en mevrouw Garnier zouden aanvankelijk op 10 October ons land ver laten, maar hun vertrek is vervroegd tot 1 October. Het corps diplomatique bood een antieke vaas van jade aan. Van hét gemeentebe stuur van Arnhem ontving de heer Gar nier een fraaie sigarendoos van gepolijst hout met emaille dekblad, waarop het wapen van Arnhem was uitgevoerd. Aan de binnenzijde was een zilveren plaat met inscriptie aangebracht. Van de velen die afscheid kwamen ne men, noemen we de vice-premier, prof. dr. L. J. M. Beel, de minister van Buitenland se Zaken, mr. J. W. Beyen, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, de mi nister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de grootoffi cier in speciale dienst van de Koningin, mr. J. C. baron Baud, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, dr. F. J. M. A. H. I-Iouben en de chef van de Ge nerale Staf, generaal B. R. P. F. Hassel- man. ADVERTENTIE Middenlaan 9 - Haarlem Tel. 34857 Publiek wees C. A. Al. Thole en Jan Sluyters als ivinnaars aan Op de E 55 waren in de stand van de Nederlandse verzekeringsmaatschappijen bij wijze van prijsvraag tien niet gesig neerde schilderijen van bekende moderne Nederlandse schilders geëxposeerd, die de risicogedachte in het verzekeringsbedrijf tot uitdrukking brachten. Donderdagmid- dig is de uitslag van deze prijsvraag, waar in het publiek als jury fungeerde, bekend gemaakt. C. A. M. Thole (Amsterdam) ver wierf met zijn doek, voorstellend St. Cris- tofoor, 20,8 pet. van het totaal aantal uit gebrachte stemmen (41.908) en Jan Sluijters jr. (Amsterdam) 15,4 pet. Beide schilders kregen een geldprijs. De andere deelnemende schilders waren: C. A. B. Bantzinger, O. Dicke, J. F. Doeve, Theo Forrer, J. G. Goeting,. Theo Kurpers- hoek, J. Ouborg en Cor Reisma. grond van de bij de minister ingediende verzoeken om subsidie. Wat de besteding van vrije tijd betreft deelt de minister mee dat hij en zijn ambt genoot van Sociale Zaken een ambtelijke commissie hebben gevormd die de ver schillende facetten der vrije tijd-besteding zal bestuderen. Het ligt in de bedoeling de aesthetische vorming op de scholen zoveel mogelijk te stimuleren. De minister wil daarom sub sidie verlenen aan de Stichting Schoolcon- cert, het toneelgezelschap Puck en het Sca- pino ballet, zodat deze in staat zijn tegen een betrekkelijk geringe vergoeding school voorstellingen te geven. ADVERTENTIE Het gesprek van de dag: Prachtig diop-glanzond haar, bijgetlnt ir) Uw natuurlijko kteur of ln een modieuze tint (noon, niet geverfd!) dót Is het resultaat van één keer het haar wassen met POLYCOLOR CREME SHAMPOO PASTELL. 't Is zo eenvoudig en U kunt hetthul» zélf doen! De werkelijke make-up iroor Uw haar Tube voor tweei wassingen f 1.90 Imp. J. W.LAHNEMANN, Laren N.H. Postbus 18, Telefoon K 2953-3047 De oriënteringsbijeenkomst van de Ver eniging van Zelfbedieningsbedrijven. die in Arnhem is gehouden, heeft veel belang stelling getrokken. De vergadering werd ook bijgewoond door enkele vertegenwoor digers van het ministerie van Economische Zaken. De heer Groenwoudt uit Bussum sprak over de te verwachten ontwikkeling van het zelfbedieningssysteem in Neder land. Hij zei er van overtuigd te zijn dat zelfbediening de ideale winkel wordt van de toekomst. De vestigingswet in zijn te genwoordige vorm is echter een ernstige belemmering voor de ontwikkeling ervan. Bij de ontwikkeling van de zelfbedie ningsbedrijven zal de inkoop, aldus de spreker, een zeer belangrijke rol spelen. Onze inkoop mag echter geen belemmering zijn bij de opvoering der productiviteit, ten voordele van de consument. De ruim 200 zelfbedieningszaken in ons land worden wekelijks bezocht door ruim 600.000 kopers, die voor een bedrag van 1.5 tot 2 millioen per week aan levensmid delen kopen en betalen. De omzet in de zelfbedieningszaken bedraagt thans 6 van de totale omzet in de kruideniersbran che. De zelfbediening heeft een wezenlijke bijdrage geleverd tot productiviteitsverbe tering ten opzichte van de toonbankbedie ning. Het is verrassend te constateren, al dus de heer Groenwoudt, dat, wanneer de huisvrouw de vrijheid krijgt en zelf mag beslissen over haar inkopen, zij heeJ an ders koopt. Het is de grote verdienste van de zelfbediening, dat de consument naar het geposeerde artikel wordt toegebracht. Duizenden huisvrouwen worden dagelijks in de zelfbedieningszaken geconfronteerd met het rijke Nederlandse assortiment van levensmiddelen. BETROUWBARE Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9