,,'t Clubhuis naast d'Appelaar levendig jeugdwerk centrum" It Samenstelling huurcommissie voor de gemeente Haarlem Mej. I. van Soelen naar Rotterdam Tal van vogels hebben de reis hervat IVederlandsche llandel-Maatschappij, lö. Taak: beslissen op protesten tegen jongste huurverhoging Ui*- :?-. Eerste jeugdconcert 8 Boeken en tijdschriften Resultaat Kleintjes en groten „Hör mein Lied, Violetta" Bestuur Studentengildt gewijzigd Benoemd tot hoofd van l.o.m.-school Jongen reed in Heemstede tegen autobus op De vogeltrek DANK ZIJ DE BANK H H N M N H M Nederlandse leerling vlieger in de V.S. verongelukt ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT OP 9 JUNI 1923 bracht mejuffrouw C. A. J. ten Boom in een oud en statig patri ciërshuis aan de Damstraat 19 in Haarlem een aantal meisjes tezamen, die de kern zouden vormen voor de Haarlemse Meisjesclubs, of, zoals zij in die jaren naar het symbool van het werk in de wandeling genoemd werden, de Driehoeks meisjes: men zong er samen, men handwerkte en men speelde. Mejuffrouw Ten Boom wenste deze meisjes, die vooral des avonds weinig meer te doen hadden dan het slenteren door de stad, in aanraking te brengen met het Evangelie en dit was - en is - het fundament, waarop al het werk in het clubhuis werd en wordt gedaan. In de loop der jaren werd het tehuis namelijk een punt, waar de meisjes met allerlei problemen terecht konden. Nog later werden er clubs op velerlei gebied voor ontspanning en ontwikkeling gevormd, er werden kampen georganiseerd en men maakte gemeenschappelijke tochten. Alleenstaande jonge vrouwen kregen de gelegenheid om in het clubhuis eenvoudig en goedkoop te wonen. Vlak na de oorlog, nu precies tien jaar geleden, werden er ook jongens tot de clubjes toegelaten en bovendien kreeg het huis toen de naam ,,'t Clubhuis naast d'Appelaer", een aanduiding, die nu al geruime tijd burgerrecht bezit. Er veranderde dus veel, maar één ding bleef hetzelfde: de goede sfeer, die al die jaren de grote aantrekkingskracht van het huis uitmaakte. HET MOOIE WERK, dat door mejuf frouw Ten Boom was opgezet, beleefde tot het begin van de oorlog een grote bloei ook al kende men in die jaren voortdurend fi nanciële zorgen. In de bezettingstijd werd het werk zo onopvallend mogelijk voortge zet en vooral de heer en mevrouw De Mil de, die sinds de oprichting van het huis twintig jaar de leiding hadden, hebben in de periode 1940-'45 veel tot de groei en instandhouding bijgedragen. Om de alge hele opheffing door de Duitsers te voor komen, zoals met de Unionhuizen gebeur de, werd het clubhuis onder de Hervormde Jeugdraad gesteld, aangezien de kerkelijke instellingen in die tijd nog enigszins wer den ontzien. Na de oorlog werd de Neder landse Jeugdgemeenschap opgericht, waar onder al het georganiseerde jeugdwerk viel, dus ook dat van het clubhuis. Oor spronkelijk was het tehuis dus een centrum van de Haarlemse Meisjesclubs, maar na de bevrijding de leiding was inmiddels in handen gekomen van het echtpaar Van der Giessen bleek er ook een grote be hoefte te bestaan aan een trefpunt voor de jongens en op het ogenblik zijn die niet meer uit ,,'t Clubhuis naast d'Appelaer" weg te denken. Het clubhuis heeft namelijk een grote sociale taak op zich genomen, namelijk het opvangen van de „massa-jeugd", de „asfaltjeugd", de „straatjeugd", of de jeugd uit „maatschappelijk zwakke mi lieus". De naam doet er overigens wel bijzonder weinig toe: het doel blijft echter hetzelfde. Men wil namelijk voorkomen, dat de kinderen opgroeien tot jongens en meisjes, die des avonds tientallen malen de Grote Houtstraat op en neer slenteren en van wie de hoogste genoegens van het leven onder meer bestaan uit de bioscoop, een sigaret en een croquetje uit een auto maat. >rccooc<x>ococooooccoc>ococccccoc<x>oocoocccocxx3occocccoooo3 Voor het werk in ,,'t Clubhuis naast ij d'Appelaar" is geld nodig, veel geld 8 8 zelfs en hoewel de overheid en de kerk b 8 dit tehuis steunen, blijven er natuurlijke 8 nog altijd wensen over. Een van dee grootste verlangens van de leiding is j; het bezit van een eigen bibliotheek en 8 dit jaar is men dan ook voor het eerst begonnen met het uitlenen van lees- boeken. Deze werkjes zijn echter voor 8 een groot gedeelte niet bijster geschikt voor de kinderen (er is zelfs een uit- gave van 1915 bij!) en daarom vroeg de 8 heer Wijnberger ons om nog eens te vermelden, dat alle soorten boeken en b tijdschriftenin de Damstraat 19 van 8 harte welkom zijn. Hetgeen wij hierbij 8 H doen. R X)COOOOOOOCOOOOOCOOOOOCOCOOOCOOOOCOOOOOOOCOOOOCOOOaXXXXX UITERAARD BEGREEP de heer Van der Giessen dat zeer zeker, toen hij tien jaar geleden met een klein aantal jongens en meisjes aan het clubwerk begon. Ook de leidsters mejuffrouw Van der Breevaart en mejuffrouw Van Keppel, die tot 1953 de touwtjes in handen hadden, en hoewel men nog lang niet klaar is met de opbouw van het werk kan de tegenwoordige leider, de heer C. Wijnberger, nu reeds merken, dat zijn voorgangers niet zonder resultaat ge werkt hebben. Tegenwoordig komt het na melijk af en toe al voor, dat ouders, die vroeger zelf een gastvrij onthaal bij het Clubhuis vonden, hun kinderen komen brengen omdat het vroeger in de Dam straat ook al zo plezierig was. Overigens zit ook de heer Wijnberger niet stil. Integendeel, want toen hij in Sep tember van het vorig jaar zijn nieuwe functie aanvaardde ging hij van het stand punt uit dat het clubwerk op een nog gro ter en steviger fundament moest rusten. Verleden jaar begon hij er mee en nu kun nen de jongens en meisjes een keuze maken uit niet minder dan twintig clubs. Wij doen slechts een kleine greep: handwer ken, koken, handenarbeid, huisvlijt, volks dansen, zingen en het bespelen van een mondorgel. Men kan voorts deelnemen aan de gymnastieklessen in de Linschoten- school, het zwemmen in het Sportfondsen- bad en bovendien is er een instuif. Ook trekt men naar buiten, er worden speurtochten georganiseerd, men gaat ge zamenlijk naar een fancy fair, een goede film of een openbare kookles en voorts wordt er natuurlijk vooral aan de specifiek christelijke feestdagen zoals Kerstmis, Pa sen en Pinksteren bijzonder grote aandacht gegeven. Vervolgens is men onlangs met de Zondagsschool begonnen en bovendien heeft men - op het eerste gezicht een grote tegenstelling - enkele dansavonden in het clubhuis gehouden. Toch is het contrast niet zo bijster groot als men wellicht zou denken. In beide gevallen heeft men na melijk de bedoeling om de kinderen dich ter bij elkaar en bij de leiding te brengen en zowel op de Zondag als op een vrolijke avond in de week bereikt men daarmee hetzelfde resultaat. DAT HET CLUBHUIS in een behoefte voorziet wordt overigens wel bewezen wanneer men weet, dat er wekelijks on geveer vierhonderdenvijftig jongens en meisjes een of meer uren in de Damstraat doorbrengen. In leeftijd verschillen de kin deren nogal iets. Des Woensdags staat de gang van het oude huis bijvoorbeeld vol met kinderwagens, waarin de kleintjes van vier, drie en een enkele keer van twee jaar door de oudere zusjes naar de „juf" en de „meneer" worden meegezeuld en des avonds kan men er nog jongens van ne gentien en twintig jaar treffen. De meisjes blijven op oudere leeftijd eerder weg, zij krijgen een vriend, worden lid van een turnvereniging of moeten moeder in de huishouding helpen. Overigens wordt er nooit een jongen of.meisje weggestuurd omdat men van het standpunt uitgaat, dat het huis ook voor de ouderen altijd open moet blijven staan, want wanneer zij ko men dan blijkt wel duidelijk dat zij er nog behoefte aan hebben. Alle kinderen kunnen in ,,'t Clubhuis naast d'Appelaer" terecht, de kleintjes ko men direct na schooltijd en de ouderen stappen meestal des avonds de ruime gang van het grote huis binnen. Zij worden dan verwelkomd door de leidsters en leiders, die vrijwel allen een groot gedeelte van hun vrije tijd vrijwillig opofferen om de jeugd een paar prettige avonden en middagen te bezorgen. Overi gens vormt deze leiding wel een vrij groot probleem voor de heer Wijnberger, die op het ogenblik beschikt over tweeëntwintig vrijwillige krachten, één sportleraar, één docent voor de handenarbeid, vier vaste medewerkers en een administrateur. Nu lijkt dit een vrij grote staf, maar wanneer men bedenkt dat de 140 kinderen verdeeld zijn over twintig clubs op vrijwel alle middagen en avonden in de week, dan be grijpt men, dat er toch altijd nog wel een paar leidsters en leiders gebruikt kunnen worden. Het weekprogramma van ,,'t Clubhuis naast d'Appelaer" bevat behalve de diver se clubs bovendien nog een kleutermiddag, een ouderavond en een moederclub, waar bij de ouders van de kinderen er eens on gestoord een middagje tussen uit trekken. Ook het huisbezoek neemt bijzonder veel tijd van de heer Wijnberger en zijn as sistenten in beslag. Overigens doet de algeheel leider van dit Clubhuis het graag; hij is een idealist, die zich, te oordelen naar zijn verhalen over de kinderen, niet zo spoedig uit het veld zal laten slaan. Hij gaat in zijn werk op, hetgeen vooral duidelijk werd, toen hij ons tezamen met zijn echtgenote alle hokjes, zalen en kamers in het oude, vriendelijke huis liet zien. Elke ruimte in dit ge bouw is veranderd in een aantrekkelijk kamertje of zaaltje, waar de jongens en meisjes zich ongetwijfeld volkomen thuis voelen. Bovendien heeft men nog Direct na schooltijd kunnen de kleine meisjes in het Clubhuis terecht, waar zij zich onder leiding van een aantal vrien delijke „juffen" vol overgave bezig houden met het frutselen aan bijzonder kleine handwerkjes. De instuif in de grote zaal van het Club huis. De jongens kunnen er tafeltennissen, biljarten, sjoelbakken, lezen of gewoon een beetje met elkaar praten en met de heer C. Wijnberger, die geheel links op de foto staat. een zolder afgestaan aan een padvin derstroep en voorts heeft ook de heer Wijnberger uiteraard voor zich en zijn gezin enige ruimte nodig. Men redt zich echter steeds weer uit de moeilijkhe den en ook de financiële problemen van dit jeugdwerk konden tot nu toe met behulp van subsidies van rijk en gemeente en met steun van de Her vormde Kerk steeds worden overwon nen. Bovendien geven ook de kinderen zelf elke w^ek een vrijwillige bijdrage, welke echter zeker niet verplicht is. Als hoogte punten van het werk ziet de heer Wijn berger in de eerste plaats de zomerkampen, die ook dit jaar weer een overdonderend succes zijn geworden en voorts wordt er, zoals gezegd, uiteraard grote aandacht be steed aan de specifiek christelijke feestda gen. EN ZO DRAAIT HET WERK in het Clubhuis dag in dag uit, nu al 32 jaar lang en de verwachting is zeker, dat ook in de toekomst nog honderden, zo niet duizenden kinderen de weg naar de Damstraat zullen vinden. Over enige tijd hoopt men name lijk ook te beginnen met de moedergym- nastiek, de algemeen vormende cursussen, discussiegroepen en voorlichtings- en be roepskeuze-avonden. Al met al een pro gramma dat er wezen mag en dat er zorg voor draagt, dat honderden jongens en meisjes later als geestelijk gezonde mannen en vrouwen de maatschappij zullen in gaan. ADVERTENTIE Het bestuur van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" had als novum in zijn programma voor dit seizoen opgenomen een operette en sprak het vertrouwen uit, dat de eerste stap succes zal oogsten. Na de voorstelling van Vrijdagavond in de Stadsschouwburg te Haarlem van „Hör' mein Lied, Violetta" van Oscar Strauss zal het bestuur tot de overtuiging zijn geko men, dat er reden is in de toekomst op nieuw aandacht aan de operette te beste den, mits een vertoning gegeven wordt op het peil, zoals de Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, bereikte. Het gezelschap viert het tienjarig bestaan en in de loop der jaren heeft het met veel succes zeventien operettes vertoond. Wel ke stukken gespeeld zijn was te horen in een potpourri, die onder leiding van de di rigent Jan Brookhouse na het eerste bedrijf ten gehore werd gebracht. De musici oogst ten veel succes en toonden zich in de loop van de avond goede begeleiders. Na afloop van een vertoning in Velsen heeft onze medewerking de heer P.Zwaans- wijk een recensie gegeven over de operet te, die ten tijde van Napoleon speelt en de liefde vertelt tussen een volksmeisje, dat een vooraanstaande kunstenaresse werd en een adellijke officier uit het leger van de keizer. Behalve de schlager, waaraan de operette haar naam dankt, bevat de ope rette nog vele melodieën, die populair zijn. Wij volstaan thans met deze vermelding. De eerste voorstelling in Haarlem, voor leden van Geloof en Wetenschap, trok een uitverkochte schouwburg. Vanavond, Zon dagmiddag en Zondagavond volgen open bare voorstellingen en aangenomen mag worden, dat de belangstelling groot zal zijn. In het sociëteitsgebouw van het Haarlems Studenten Gildt aan de Nassaustraat heeft Vrijdagavond de overdracht plaats gehad van het nieuwe bestuur, dat enkeie aagen te voren was gekozen. Dit bestaat voor het ko mende verenigingsjaar uit de heren J. H. Schneider, meesterdeken; J. M. Verschueren, geheymschrijver; W. Nijenhuis, schatbe waarder; H. Metselaar, grootzegelbewaarder en J. Kleiterp, breukmeester. Naar wjj vernemen is mejuffrouw I. van Soelen, thans onderwijzeres van de obser vatieklas van de Prof. dr. Gunningschool aan de Bakkerstraat, met ingang van 1 Novem ber benoemd tot hoofd van de eerste, in op richting zijnde school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden te Rot terdam. Mejuffrouw Van Soelen werd op 1 Augus tus 1950 in Haarlem benoemd als opvolgster van mejuffrouw Dekker. Daarvoor had zij in Amsterdam, Heemstede, Zaandam en Den Haag voor de klas gestaan. Zij geldt als een deskundige op het gebied van de opvoeding van „moeilijke" kinderen. Omtrent de vervulling der vacature bera den B. en V7. zich nog. In elk geval blijft de observatieklas, waarvan het bestaansrecht ruimschoots is bewezen en die zelfs aanlei ding is geworden tot de plannen voor de stichting van een speciale school voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden in Haarlem, waarover wij gisteren reeds schreven, ge handhaafd. Vrijdagmiddag heeft er in Heemstede een aanrijding plaats gehad tussen een NZH-bus en een jeugdige wielrijder. De twaalfjarige B. van G. kwam name lijk om ongeveer kwart voor vier de Bor- neostraat uitrijden en wilde de Javalaan oversteken juist toen daar een bus bestuurd door G. J. W. W. passeerde. De jongen probeerde nog achter de bus om te komen, maar reed tegen de zijkant van de bus op. Met een hersenschudding en een scheur in het rechteroor moest de jongen naar het Grote Gasthuis in Haarlem worden over gebracht. Hedenmorgen was er buitengewoon sterke trek. Het mooie, stille weer na de stormachtige dagen animeerde de vogels hun reis te hervatten. De post aan de bin- nenduinrand meldde een grote variatie van soorten, 130 spreeuwen, 160 vinken en keepen, 90 graspiepers, ook in troepen tus sen de vinken, zanglijsters, koperwieken, merels, witte kwikstaarten, boomleeuwe riken, ringmussen, groenlingen en kool mezen. Er werd voor het eerst een goudhaantje ge zien, waaruit ge concludeerd kan worden, dat er van deze soort des nachts ook trek geweest is. Aan de kop van de Zeeweg was het aantal vogels moeilijk te tellen. De vinken passeerden zowel laag over het strand als over de gehele breedte van het duin. Zij vlogen in verspreide troepen. Verscheidene troepen vlogen tamelijk hoog boven zee, de meeste evenwijdig langs de kunst, enkele staken echter meer zee in. Geteld werden 7600 vinken, maar waar schijnlijk zijn er veel aan de aandacht ont snapt. De graspiepers vlogen ook nu weer in behoorlijke aantallen tussen de vinken. De trek van de spreeuwen neemt ook toe: er passeerden er 2400. Het is zeer opvallend, dat de Vlaamse gaaien nu in tegenstelling met de vorige week Zondag alleen aan de kust nog ge zien zijn. Er passeerden van zeven tot acht uur totaal 437 Vlaamse gaaien, waaronder een vlucht was van wel 170 exemplaren. De richting was Zuid-Zuidoost. Tot heden heeft de Vogelwerkgroep ook uit de Noor delijke en de kustprovincies berichten ge kregen van trekkende gaaien. Als gevolg van de storm is Vrijdag een uitgeputte Jan van Gent in een stadstuin in Haarlem-Noord neergesteken. De die renbescherming heeft zich over deze grote zeevogel ontfermd en daar hij gelukkig geen stookolie-plekken op de veren bleek te hebben, kon men de Jan van Gent van daag in IJmuiden weer met nieuwe kracht buitengaats zien zweven. ADVERTENTIE K a met goede raad - goede baat Wie een bankrekening heeft bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij maakt niet alleen zijn geld rente- gevend, maar kan bovendien gebruik maken van de vele diensten die de bank verleent. Kent U die diensten? Laat U daaromtrent eens door ons voorlichten. Neem een rekening bij de N.H.M.; dan hebt U een vaste band met de bank. Meer dan 130 kantoren In binnen- en buitenland AGENTSCHAP HAARLEM Spaarne 56 Telefoon 15990, 13998, 13999 en 11896 kantoren te HAARLEM-N. (Rijksstraatweg 43), HEEMSTEDE (Binnenweg OVERVEEN (Bloemend.weg 292) en voorts te BEVERWIJK en IJMUIDEN 91), Als gevolg van cte jongste wijziging van de Huurwet moet ook de Haarlemse raad een huurcommissie instellen, wier taak zal zijn te beslissen op aanvragen tot verval lenverklaring van de 5 huurverhoging ten aanzien van woningen, welke als gevolg van aan de verhuurder te wijten verwaar lozing kennnelijk niet voldoen aan de eisen, die daaraan in verband met de in standhouding en bewoonbaarheid redelij kerwijze kunnen worden gesteld. De mo gelijkheid van bedoelde vervallenverkla ring beperkt zich tot de vooroorlogse wo ningen en die welke tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 zijn gebouwd zonder financiële steun van de overheid en waar voor de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de huurprijs nader heeft vastgesteld. De commissie dient zo te worden samen gesteld, dat zowel de categorie der ver huurders als die van de huurders daarin gelijkelijk zijn vertegenwoordigd, terwijl de voorzitter en de vice-voorzitters ten aanzien van beide partijen als onafhanke lijk moeten kunnen worden aangemerkt. Met het oog hierop hebben B. en W. de medewerking ingeroepen van de navol gende organisaties en instellingen: de Ver enigde Huiseigenaren voor Haarlem en omstreken; de Vereniging van Huis- en Grondeigenaren „Het Eigendom"; de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, afd. Haarlem en omstreken; het Wijkcomité Oud-Schoten" en het Wijkcomité Haar lem-Oost. Deze organisaties en instellingen hebben ons opgaven verstrekt van namen van personen, die naar onze mening in aanmerking komen om in bedoelde com missie zitting te nemen. Terwille van de objectiviteit komt het B. en W. aangewezen voor, dat voor de vervulling van het voorzitterschap van de commissie een keuze wordt gedaan uit de leden van de gemeenteraad. De commissie wordt in twee kamers ge splitst, één voor Haarlem-Noord en één voor Haarlem-Zuid. Als voorzitter, respectievelijk, eerste, tweede en derde vice-voorzitter van de commissie worden door B. en W. voorge dragen: mr. dr. A. F. H. Schreurs, mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, mr. G. H. J. de Leeuw en de heer W. Mensink. Tot leden van de Huurcommissie worden voorgedra gen de heren A. P. Winnubst, Orionweg 18; J. G. Opbroek, Rijksstraatweg 65; D. J. van Rijn, Zaanenlaan 31; D. J. Zonne veld, Amsterdamsevaart 254 en voor de groep huurders: mevrouw T. Ziegler-Win ters, Kleverparkweg 124; mevrouw A. H. Luchsinger-Woldringh, Leidsevaart 532; de heer W. de Vos, Oudaenstraat 15; de heer N. J. de Vos, Nagtzaamstraat 16 zw. Het komt B. en W. redelijk voor, dat aan de voorzitter, vice-voorzitters en de leden een vergoeding wordt toegekend voor de door hen te verrichten commisso riale arbeid. Daarover is echter nog over- Vrijdagmiddag te vijf uur arriveerde onverwacht Danny Kaye aan het Frans Halsmuseum. Hoewel het museum eigenlijk om die tijd wordt gesloten, verleende directeur H. P. Baard de Amerikaanse filmkomiek graag toegang. „U bezorgt ons zoveel plezier, zei hij, ik ben blij, dat ik u nu een plezier kan doen". Drie kwartier ?s Danny in het museum gebleven. Meer tijd had hij niet. Hij had de meeste be wondering voor de grote schutterstukken en apprecieerde in het bijzonder de visie, die directeur Baard ontwikkelde over hetregisseurschap van Frans Hals en vooral de wijze waarop de schilder zijn figuren bespeelde. Het Poppenhuis bleek voor Danny Kaye al evenzeer een attractie. Het was een serieuze Danny, die het museum rond ging. De foto geeft daar een indruk van. leg in Den Haag gaande. De gedachten gaan uit naar een vast bedrag aan presen tiegeld analoog aan de vergoeding voor de voorzitter en leden van de huuradvies commissies. Als secretaris van de commissie is door B. en W. drs. M. H. van der Hoeven, hoofd van de zevende afdeling van de gemeente secretarie, aangewezen als adjunct-secre tarissen de heren A. Onkenhout, mr. J. J. H. de Leeuw en L. J. Luiten, op die afde ling werkzame ambtenaren. Donderdag is in de omgeving van het militair vliegveld Bryan in Texas de Ne derlandse reserve korporaal C. H. van Halewijn uit Amsterdam verongelukt. Hij werd in de Verenigde Staten opge leid voor militair vlieger. Het toestel waar mee hij verongelukte was een North Ame rican T-28, een tweepersoons lesvliegtuig met zuigermotor. Het instituut der jeugdconcerten, ver zorgd door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, is Vrijdag weer onder goed gesternte met zijn win terprogramma be gonnen. De belangstelling van de Haarlem se scholieren is weer dermate groot, dat evenals verleden jaar van ieder concert twee uitvoeringen gegeven moeten worden. Voor die van 's middags is de zaal wel goed, maar nog niet geheel bezet, waaruit volgt dat er nog gedegenheid bestaat zich voor de volgende drie concerten te abonneren. De uitvoering van half acht is geheel uitver kocht. Als voorzitter van de Commissie tot cul turele en aesthetische vorming van de schooljeugd opende wethouder D. J. A. Geluk deze eerste manifestatie met een passende toespraak, de nadruk leggende op het feit, dat het leren genieten van kunst later rijke vruchten afwerpt, daar het de mens deelachtig maakt aan een hogere beschaving. De scholieren werden dit keer direct in de hoogste klas gezet, een paedagogisch systeem waar ik, eerlijk gezegd, het nut niet van inzie. Het programma begon met de balletsuite „Le festin de l'arraignée" van Albert Roussel, waarbij de dirigent Marinus Adam, het verloop van de hande ling vertelde, geïllustreerd door enige hoofdmomenten uit de partituur, alvorens het werk in zijn geheel uit te voeren. Nu is het wel zo, dat het verhaaltje enig hou vast geeft om deze geraffineerde muziek te volgen, maar het raadselachtige van het muzikale effect op debuterende concert gangers wordt er, naar ik meen, niet mee verklaard. Enfin, de aandachtige toehoor ders hebben kunnen kennis maken met de wijze waarop een moderne componist een fantastische balletprogramma, spelend in de wereld der insecten, verklankte: hoe hij de sfeer wekte waarin mieren, kevers, sprink hanen, vliegen en vlinders zich uitleven en hoe een moorddadige spin haar verradelijk net spant, in hetwelk een vlinder en een eendagsvlieg het leven laten, maar hoe dan de insecten samenspannen om de spin af te maken en verder een plechtige begrafenis aan de vlieg bezorgen om dan aan het slot weer een geheimzinnige nachtelijke sfeer te wekken, waarin een vuurvlieg ronddwarrelt. Als tweede object werd het Pianoconcert no. 2 (in kleine terts) van Rachmaninov met enkele woorden ingeleid en vertolkt met Gerard Hengeveld als solist. Hoewel het ontstaan van deze compositie ongeveer in dezelfde tijd valt als het ballet van Roussel en Rachmaninov nog een paar jaar jonger is dan zijn Franse collega, heeft zij helemaal geen modern karakter. Het is hyper-romantische muziek van een melan choliek toondichter, muziek die haar niet geringe populariteit dankt aan een overge voelige melodieusheid en als zodanig veel invloed heeft uitgeoefend op componisten van amusementsmuziek, die naast de stuwing van het rhythme ook het melo disch element aan bod laten komen. De brillante uitvoering door solist en orkest vond, hetgeen te begrijpen is, veel waar dering. Marinus Adam beloofde op het volgende jeugdconcert (18 November) de nodige uitleg en demonstratie te geven betreffende de orkestbezetting. Wij willen ook hopen, dat het Mozartjaar niet zal voorbijgaan zonder herdenking op een jeugdconcert. Mozart, die in zijn kunst de eeuwige jeugd vertegenwoordigt, moge er gevierd worden met al de liefde die hem toekomt. JOS. DE KLERK

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10