AUTO Bloembollencultuur bevreesd voor vermindering bollengrond Kort en bondig WONINGRUIL Huwelijk Brief aan minister van Landbouw Hi lie gom Lisse Eerste leesweek officieel geopend PASSAP breimachines V1TEX klein HUIS beleggings panden Nieuwbouw 12 Geen subsidie voor het Humanistisch Thuisfront Actie tegen „boekenheidenen" Een kwart eeuw boord- telegrafisten bij de K.L.M. „Kerk en cultuur" in serie over Herderlijk schrijven Slakspat in het oog Bijzondere postzegels die buiten gebruik raken Twee remise partijen van Fenny Heemskerk in Moskou Scheepvaart GEM. OF GESTOFF. RUIME PARTERRE KAMERS HERENHUIS Geroutineerde coupeuse MISSET&Z? ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft zich in een brief gewend tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening met het dringend verzoek om de belangen der bloembollencultuur van doorslaand belang te doen zijn bij het oplossen van het verkeersvraagstuk van de verbindingen in het Westen van het land en om, indien wegaanleg door de bollen streek werkelijk onvermijdelijk blijkt, haar de gelegenheid te openen om, tezamen met deskundigen van het departement van Landbouw, een tracé aan te wijzen, dat geen hoogwaardige bloembollengrond, die onvervangbaar is, opoffert. Het hoofd bestuur meent, dat een tracé kan worden gevonden, dat zonder het landschapsschoon te schenden, een redelijke verbinding aan de Westzijde van Haarlem mogelijk maakt. De brief is geschreven, omdat de ver eniging met verontrusting kennis heeft ge nomen van het antwoord aan het Tweede Kamerlid mr. Th. de Graaf, door de mi nister van Landbouw tezamen met diens ambtgenoten voor Verkeer en Waterstaat en voor Binnlandse Zaken, is gegeven. Daarin wordt gezegd, dat de in het jaar 1957 te verwachten voltooiing van de Vel- sertunnel, de noodzakelijkheid meebrengt van nieuwe Noord-Zuid-verbindingen en dat binnenkort een voorstel wordt tegemoet gezien voor het tracé van een aan te leg gen rijksweg ten Oosten van Haarlem. Met dit uitgangspunt van het antwoord kan de vereniging zich verenigen, omdat een rijks weg ten Oosten van Haarlem noodzakelijk is voor het verkeer tussen de Zuidelijke en Noordelijke delen van de bloembollen streek. Zeer verontrust is de vereniging echter door hetgeen daaraan wordt toegevoegd, n.l. dat op de provinciale wegenplannen van de provincies Noord- en Zuid-Holland een verbinding ten westen van Haarlem voorkomt, welke ongeveer evenwijdig aan de kust tot Den Haag loopt en wat nog verontrustender is, dat daarvoor een zo danig tracé in overweging is (hoewel over het Zuidelijke deel daarvan nog geen be slissing is gevallen), dat „het inderdaad toch wel onvermijdelijk moet worden ge acht, dat hoogwaardige bloembollencul tuurgronden zowel in Zuid- als in Noordholland zullen worden doorsneden". Hier wordt geconstateerd, dat de aanleg van een provinciale weg, die als voorlopige Noord-Zuid-verbinding moet fungeren, tot dat de rijksweg ten Oosten van Haarlem gereed is, door „hoogwaardige bloembollen cultuurgronden" moet worden aangelegd. De vereniging heeft, juist omdat zij voor de algemene belangen van de Nederlandse bloembollencultuur optreedt, sinds jaar en dag, op de provinciale- en gemeentebestu ren dringende beroepen gedaan, om bij wegen- en uitbreidingsplannen te vermij den, dat voor de bloembollencultuur waar devolle gronden worden opgeofferd. Zij heeft er toe medegewerkt, dat door de Dienst van de Bodemkartering te Wage- ningen, rapporten en kaarten zijn ver vaardigd, waarop deze waardevolle bloem- bollengronden zijn aangegeven en op hun kwaliteit getoetst. De vereniging heeft dit gedaan in het welbegrepen belang, niet in de eerste plaats van de betrokken grondeigenaren en ge bruikers, maar in dat van de openbare besturen zelf, teneinde hen deskundig te maken en hen objectief te doen staan tegenover instanties, die ondoordacht de bronnen zouden doen opdrogen, waaruit de welvaart van de ingezetenen en dus van de voor hen bestuurde gewesten en gemeenten moet voortkomen. De brief vervolgt, dat de vereniging wel zéér teleurgesteld is nu te moeten con stateren, dat voor een secundaire ver keersweg met een voorlopig karakter als primaire weg, een offer moet worden ge bracht aan cultuurgrond, dat niet gebracht zou behoeven te worden, indien aanstonds met de aanleg van de definitieve rijksweg Noord-Zuid zou zijn begonnen. In het ant woord aan het Kamerlid mr. De Graaf wordt immers geconstateerd, dat verwacht moet worden, dat in de toekomst, de groot ste verkeersstroom naar en van de Velser- tunnel op de oostelijke weg zal voorko men". Dan is echter het onheil geschied en ligt er een weg waaraan niet meer zodanig behoefte bestaat, dat de opoffering van hoogwaardige bloembollengrond daaraan evenredig kan worden geacht. Niet alleen het wegdek zelf zal op ver schillende punten van dit traject in beide provincies dit ernstige gevolg hebben, maar ook de verkaveling van complexen bloem- bollengronden door dit tracé, maakt de economische voortzetting van bloembollen teelt op de links en rechts van het wegdek gelegen grond bezwarend en zou dus moe ten leiden tot verplaatsing van deze kwe kerijen, indien zulks mogelijk was. En deze verplaatsing van gehele of ge deeltelijke kwekerijen is niet mogelijk, daar goede, door bewerking hoogwaardig te maken gronden ontbreken. Daarom zijn de voor deze wegaanleg te gebruiken gronden onvervangbaar. Uitbreiding Daar komt nog iets bij. Dank zij de toe nemende afzet van bloembollen en aan verwante artikelen, is het mogelijk geble ken, het areaal van bloembollen, die aan gewezen zijn op de gronden van zeer goede kwaliteit, uit te breiden. Van de hoofdge wassen hyacinten, tulpen en narcissen is het toegestane areaal de laatste jaren tel kens uitgebreid," terwijl de teelt van bij goedgewassen, waarvoor geen beperking van areaal bestaat, na de oorlog sterk is DAMCLUB HILLEGOM Maandag zal de damclub Hillegom een uitwedstrijd spelen Sportief uit IJmuiden. De wedstrijd wordt gespeeld in Restaurant Munniks, Grote Markt in Haarlem. DE VROEGTE WINT Zaterdagavond 8 October hoopt „De Vroegte wint" een feestavond te geven in hótel Flora te Hillegom. Johnny Jordaan zal optreden in de Benelux-Parade. HET VETERANENLEGIOEN NEDERLAND De afdeling Hillegom van het Veteranen- legioen Nederland zal Maandagavond om acht uur in café Havenlust een algemene ledenvergadering houden. Als punten staan onder meer op de agenda: bestuursverkie zing en een voorstel van het bestuur om tot uitbreiding van het bestuur over te gaan met twee leden. Verder zal het win- terprogramma worden besproken. OPBRENGST COLLECTE De collecte, die in Hillegom gehouden werd ten bate van het werk van de re classering heeft f 482,42 opgebracht. Het comité brengt dank aan de collectrices, ge vers en geefsters. gestegen. Een en ander vindt zijn weer spiegeling in de cijfers der beplante op pervlakte, aan het departement van Land bouw bekend. Nog een dezer dagen is het, in het belang van het bloembollenbedrijf noodzakelijke gebleken, de tulpenteelt, die na de oorlog reeds geleidelijk was uitgebreid, nog met 400 na te vergroten. Indien de voorraad bloembollengrond voortdurend afneemt, zal deze uitbreiding niet tot stand kunnen komen. Gemeenteraad Lisse Vrijdagavond hield de gemeenteraad van Lisse een openbare zitting voor een lange agenda welke vlot werd afgehandeld. Her benoemd werden' de leden en plaatsver vangende leden van de commissie van ad vies voor de woonruimtewet. Voorts werd besloten tot het instellen van een huur- commissie en daarna volgde de benoeming van de leden dezer commissie. Voorts.werd medegedeeld, dat een nieuw uitbreidings plan der gemeente in voorbereiding is. Hierna volgde een serie hamerpunten: het aangaan van een kasgeldlening in 1956 en de bepaling van het maximum-crediet in rekening courant en het voorstel tot het verlenen van crediet aan handelsavond scholen. Bij het voorstel wijziging Bezol digingsbesluit 1954 deelde de voorzitter mede, dat de uurlonen van de leden van de brandweer verhoogd zullen worden. De subsidie-aanvrage van het Humanis tisch Thuisfront was door B. en W. af wijzend geadviseerd, de heer P. van Leeuwen (Arbeid) had bezwaar tegen de afwijzing. De heer A. de Vries (CH) was ook deze mening toegedaan. Op de vraag of er mogelijk ook één dienstplich tige uit de gemeente deel uitmaakte van deze groep, moest de voorzitter ontkennend antwoorden. De aanvrage werd daarop af gewezen. Tegen de verkoop van enkele perceeltjes bouwgrond bestond geen bezwaar, 't Voor stel tot uitbreiding van het Sportpark werd na toelichting door de voorzitter aange houden. Voor de Gereformeerde ULO zal een nieuwe rijwielbewaarplaats worden gebouwd, daar de vorige door storm is ge sneuveld. Voor de Ned. Hervormde school zullen naaimachines en schrijfmachines worden aangekocht. Het verstrekken van hypotheken ten bate van de woningbouw, was een punt waartegen de heer Steen winkel be zwaar maakte, daar deze niet voor gemeen tenaren bestemd is. De voorzitter verklaar de, dat men hierdoor een groter bouw volume verkregen had. Gewijzigd werden de rekening-courant- overeenkomst met de Amsterdamsche Bank en de gemeente-begrotingen van 1954 en 1955. Een voorstel van B. en W. om het slui tingsuur van café's en dergelijke te ver laten van 10 tot 11 uur, was voor de heer G. Aangeenbrug (SGP) aanleiding om te wijzen op het drankmisbruik van auto bestuurders. Spreker vroeg ook een ver bod van tappen op feestdagen en oude jaarsdag. De voorzitter wees op de nood zaak van de latere openstelling. De raad nam het voorstel aan met de heer Aan geenbrug tegen. Een aanvrage om subsidie voor de „Werkplaats" te Sassenheim waar de min der valide werknemers werk vinden, werd door de raad aangehouden. Bij de rondvraag was de heer Mes man (RK) tegen de plannen van de N.S. om halve overwegbomen te plaatsen nabij de buurtschap Halfweg, daar hij bevreesd was voor ongelukken. De voorzitter stelde voor een brief te richten tot de N.S. om de bestaande toestand te bestendigen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat aan het bevolkingsonderzoek op tbc, hetwelk dit voorjaar is gehouden, door 9843 per sonen was deelgenomen waaronder 3234 kinderen. Twee personen bleken acuut long-tbc te hebben en 275 personen moes ten een nader onderzoek ondergaan. De eerste leesweek, die van 8 tot 15 Jetober wordt gehouden voorbereid door de Algemene Nederlandse Bond van Lees bibliotheekhouders is Vrijdagavond in de hoofdstad namens de minister van O. K. en W. geopend door het hoofd der afdeling Kunsten van dit departement, dr. J. Huls- ker. Ter inleiding van deze leesweek was een bijeenkomst in Krasnapolsky belegd, waar onder het motto „Lees ook eens" een gevarieerd luchtig programma werd uit gevoerd. Dr. Hulsker zei ondermeer dat deze lees week, waarvan men evenals de boeken week een traditie wil maken, een grote ac tie voor het lezen kan ontketenen. Deze actie, die geannonceerd wordt als te zijn tot bekering van de „boekenheidenen", kan succes hebben, als men dan maar bekeerd wordt tot het ware geloof, namelijk tot het lezen van die boeken, die waard zijn gele zen te worden. De spreker zeide met vol doening te hebben vernomen dat de Ne derlandse auteurs, die hun klankbodem in eigen volk moeten vinden, tijdens deze week in het middelpunt der belangstelling zullen worden geplaatst. „Moge deze lees week", zo besloot spreker, „uitgroeien tol een leesjaar". In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter der propagandacommissie nog eens het doel van deze leesweek: De niet- lezers tot het lezen van boeken te brengen en zij, die wel lezen doch alleen ontspan ningslectuur, op te voeden tot het lezen van het betere boek. „Avontuur in Hongkong (L i d o). Wat er allemaal gebeurt als een jonge Ameri kaanse in haar eentje naar de Britse kroonkolonie Hongkong gaat om vandaar uit nasporingen te doen naar haar ver dwenen echtgenoot kunt u cinemascopisch aanschouwen in deze Amerikaanse kleu renfilm. U zult dan misschien het natuur lijke décor, de havenstad Hongkong, met haar schrille tegenstellingen tussen Oos terse primitiviteit en Westerse modernis men interessanter vinden dan het ver haaltje, dat zich daar grotendeels afspeelt. Het is een beetje romantisch, want na tuurlijk wordt de schatrijke ongekroonde koning der smokkelaars Han Lee alias Clarke Gable verliefd op mrs. Hoyt alias Susan Hayword, als zij hem in zijn paleis achtige villa komt opzoeken om zijn hulp te vragen bij de opsporing van haar man, die clandestien naar de Chinese volks republiek is gegaan en daar gevangen ge houden wordt. Maar Han Lee blijkt een man met een nobele inborst te zijn: hij maakt geen misbruik van deze omstandig heid. Integendeel, hij vaart met een van zijn bewapende jonken naar Kanton, pleegt een overval op de gevangenis, bevrijdt de gevangene en brengt hem naar zijn vrouw terug, aan haar de keus tussen hen beiden overlatende. Zij doet de goede, al is dat met een bloedend hart. Deze liefdesgeschiedenis is veel minder opwindend dan het vele dat er zich om heen afspeelt zoals realistisch uitgebeelde knokpartijtjes in havenkroegjes, een ont voering van Hongkongs politiechef, de overval op de gevangenis en een zeegevecht tussen Clark Gable's jonk en een patrouille boot van de rood-Chinese marine. K. „Gejaagd door de wind" (Rembrandt) De wind blijft nog een week jagen achter Scarlet O' Hara. Voor de romantici! „Zeven broers en zeven meisjes" (M i- nerva). Deze musical beleeft thans de Heemsteedse reprise. „Om het goud der Inca's" (Roxy) De Spaanse veroveraars hebben in vroeger tijden niet alle schatten der Inca's weten te vinden. Zo nu en dan delven ijverige ge leerden nog wel eens kostbare voorwerpen op in de stille-ruïne-steden van het oude Inca-rijk. Andere lieden kijken daar dan met een meer begerige dan wetenschappe lijke blik naar en dit thema vormt de inzet van de film. Men ziet eerst hoe een lieve, knappe vluchtelinge (van achter het IJzeren Gor dijn!) op doortocht naar de Verenigde Sta ten, in Peru tezamen met een niet al te scrupuleuze gids in een listig gestolen vlieg tuigje vluchten. Alvorens koers te zetten naar Mexico maakt de gids even een om metje naar een oude Incastad om daar een kostbaar symbool (waarde 1 millioen) te halen. Ter plaatse is echter reeds een puur we tenschappelijke expeditie aanwezig. Enfin, ook een sinistere, oubollige en eveneens op de buit beluste „vriend" van de gids ver schijnt ten tonele. Het kostbare stuk wordt gevonden, gestolen en tenslotte door de tot „nobeler" gedachten gekomen hoofdfi guur aan de samengestroomde Inca-afstam melingen teruggegeven. Van een fraai af rondend happy end is men tevens verze kerd. Een kleurige, hier en daar spannende film, waarbij men alle gelegenheid heeft het gehele register van meezingende en -spelende Peruaanse schone Yma Sumac te beluisteren. H. S. „Eskader 8 keert terug" (Cinema Pa lace) Een vliegtuigmoederschip ligt in een Koreaans water en dagelijks stijgen er straaljagers van op om een spoorlijn te bombarderen. Het is geen oorlog, het is een politionele actie. Dat is de situatie, waarin de piloten zich zien geplaatst en waarover zij zich niet erg gelukkig voelen. „Dit is geen tijd voor heldenmoed, dit is geen 1942", zegt een van de piloten. Actie als routinewerk is het thema der film en hoe dat routinewerk de mentaliteit der manschappen aantast. Dit abstracte gege ven wordt in de film uiterst voelbaar ge maakt. De opnamen van stijgende en op het schip dalende straalvliegtuigen, van hun formatieviiegen, van hun aanvallen zijn zeer suggestief. Als een der piloten getrof fen wordt door afweervuur en niets meer kan zien, wordt hij door een collega naar het schip geloodst. De wijze waarop dit is verfilmd en de onzekerheid over het lot van de blinde gewonde piloot maakt deze film ,zeer spannend. Het spel van Van Johnson en Walter Pidgeon is overtuigend en het kleurenprocedé is voortreffelijk toe gepast. De film is een tikje langdradigd, het verhaal heeft te weinig om het lijf om iy2 uur te vullen. Maar goede opnamen doen dat bezwaar licht wegen. A. N. „Notorius" (Studio) is een reprise die de aandacht verdient. Het is een onder de regie van Alfred Hitchcock tot stand ge komen spionnagefilm met vootreffelijke rollen 'van Ingrid Bergman, Cary Grant en Claude Rains. Voor wie de films van Hitch cock kent behoeft Notorious geen aanbeve ling anderen zullen spoedig merken hoe deze gerenommeerde regisseur zijn kijkers van het begin tot het einde weet te boeien. „Papaverl" (L u x o r) In deze genoege- lijke parafrase op dr. Jekyll and mr. Hyde maken wij kennis met een jonge leraar Grieks aan een Italiaans gymnasium, die overdag het toonbeeld van mannelijke deugdzaamheid is, doch des nachts en zonder dat hij het zichzelf bewust is verandert in een razende Casanova, wiens wilde bacchanalen met schone vrouwen heel de stad op stelten zetten. Na een me nigte van dolle avonturen loopt het natuur lijk mis met deze nachtbraker-tegen-wil- en-dank, en hij zou stellig met schande overladen van zijn school zijn weggejaagd, wanneer een van zijn vrouwelijke leerlin gen niet op het nippertje het geheim van zijn gespleten persoonlijkheid en daar mee zijn onschuld aan het licht gebracht had. Hoe het zotte geval zich ontwikkelt en vooral hoe het afloopt, moet men zelf gaan zien, al was het alleen maar om de mimi sche prestaties van Walter Chiari de Italiaanse Danny Kaye - als de leraar met het dubbele leven. Wat hij met zijn gezicht en zijn handen doet in scènes als het be zoek bij de psychiater en in het critieke telefoongesprek uit de louche nachtclub is werkelijk phenomenaal. En dan zwijgen wij nog maar over de uitstekende tweede- plansrollen zoals die van de preutse lerares „natte his", de zelfingenomen rec tor. de vadsige conciërge en de vele an- e typeringen, die men in deze verma- - ijke Italiaanse klucht te aanschouwen krijgt. H.C. „Haven der begeerte" (Frans Hals) Een meisje, dat er achter tracht te komen op welke wijze haar oudere zuster is ver dwenen, geraakt in Marseille al spoedig in het „leven" en komt in contact met een kapitein en een duiker, die zich beiden on derscheiden van de werkelijk slechte jon gens uit de havenkroegen. Deze twee man nen ontdekken, dat het verdwenen meisje behoort tot de lading van een tot zinken gebracht schip, dat verder nog volgeladen is met allerlei smokkelwaar. Degenen, die het schip naar de zeebodem hebben laten verdwijnen proberen alles om de duiker en de kapitein tot zwijgen te brengen. Dat lukt echter niet en het einde wordt dan ook gevormd door de volkomen overgave van de boeven na een slecht ge filmde schietpartij. Tot zover de vrij langdradige film, die zich in geen enkel opzicht onderscheidt van andere rolprenten, waarin de haven buurten, de slechte meisjes en de zeelieden de eerste plaats innemen. Ook het af en toe voortreffelijke spel van Jean Gabin en in mindere mate van Henri Vidal kan daar echt geen verandering in brengen. H. de G. Op 13 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat voor het eerst een KLM-vlieg- tuig van Schiphol vertrok met een vol ledige radio-ontvang-inrichting, een peilin- stallatie en een radiotelegrafist aan boord. Op Vrijdag 13 October 1930 vertrok een Fokker F-9, de PH-AGA (Adelaar) voor de vlucht naar het Verre Oosten. De be manning bestond uit I. W. Smirnoff, ge zagvoerder, I. A. Aler, tweede bestuurder, A. O. L. Strijkers, telegrafist, A. H. Waa lewijn, eerste boordwerktuigkundige en M. Weststrate, tweede boordwerktuigkundige. De heer Strijkers was toen chef van het Rijksluchtvaartstation Waalhaven. Later, op 1 April 1935, trad hij in dienst bij de K.L.M. Hij kreeg de leiding van de radio dienst van het vliegbedrijf. Thans is de heer Strijkers hoofd van de verbindings dienst der K.L.M. Directeur Plesman had de Rijkslucht vaartdienst verzocht van de ervaring en bekwaamheid van de heer Strijkers ge bruik te mogen maken, teneinde na te gaan of radiotelegrafie aan boord van de K.L.M.-vliegtuigen op de Indië-route in belangrijke mate zou kunnen bijdragen tot een nog veiliger en regelmatiger dienstuit voering. Dit verzoek werd ingewilligd. In die tijd was er nog geen keten van lucht vaartstations langs de Indië-route. De radioverbinding werd een groot suc ces, zodat het besluit werd genomen radio telegrafisten bij de K.L.M. in dienst te ne men. De eerste telegrafisten, die bij de K.L.M. in dienst werden genomen werden gere- cruteerd uit het korps scheepvaarttelegra fisten van Radio-Holland. Het waren de heren P. Pronk en H. Denée, die op 16 No vember 1930 bij de K.L.M. werden aange steld. Van die datum af bestaat dus het korps boordtelegrafisten bij de K.L.M., een korps dat zich steeds uitbreidde. Op 15 November hoopt dit korps zijn zilve ren jubileum te vieren met een door de K.L.M. aangeboden receptie op Schiphol en een feestavond, aan te bieden door de Ver eniging van Boordtelegrafisten bij de K.L.M. op 16 November in het Minerva paviljoen te Amsterdam. In de Nederlands Hervormde kerk te Santpoort heeft Zondagavond om 7 uur een bijzondere dienst plaats waarin ds. F. Keja uit Driebergen zal spreken over het onder werp: „Kerk en Cultuur." Dit is de eerste van een reeks van vijf diensten, die gewijd zijn aan het Herderlijk schrijven der Synode: t„Christen zijn in de Nederlandse samenleving." Vooraf gaat om 6.45 uur een zangdienst. De weger van de staalfabriek bij Hoog ovens, P. K., uit Beverwijk begaf zich Don derdagmiddag op zoek naar zijn baas op het ovenbordes in de staalfabriek. Terwijl hij naar de achterzijde van een van de staalovens liep, waar men juist bezig was met het afslakken van een volgegoten giet- pan, kreeg hij een slakspat in het rechter oog. De heer K., die onmiddellijk onder spe cialistische behandeling werd gesteld, is in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk op genomen. De navolgende bijzondere postzegels zullen met ingang van 1 Januari 1956 bui ten gebruik gesteld en voor de frankering waardeloos worden: a. De zomerpostzegels, uitgifte 1954, fran keer waarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. b. De in 1954 uitgegeven Bonifatiusher- denkingspostzegel, frankeerwaarde 10 cent. c. De in 1954 uitgegeven bijzondere post zegels met toeslag ten bate van het Natio naal Luchtvaartfonds, frankeerwaarden 2 en 10 cent. d. De weldadigheidspostzegels (kinder postzegels), uitgifte 1954, frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. e. De in 1954 uitgegeven Statuutpostzegel, frankeerwaarde 10 cent. In Moskou zijn enkele afgebroken partijen van het Candidatentoumooi voor dames uit gespeeld. De resultaten waren: le ronde: Volpert (Rusland)—Holui (Po len) 10, 2e ronde: Zvorykina (Rusland)—Holui (Polen) 10; Bodo de Mochini (Argentinië) Chaude de Silan (Frankrijk) opnieuw afgebroken: Fenny Heemskerk (Nederland) Olga Rubtsova (Rusland) zonder verder spelen; Borisenko (Rusland)—Gur- finkel (Rusland) 10. 3e ronde: Olga Ignatyeva (Rusland)—Fen ny Heemskerk (Nederland) Vi. In het toreneindspel slaagde de Russin er niet in haar positievoordeel uit te buiten. De Amerikaanse G. Gresser en de Joego slavische Lazarevic hebben na de vierde ronde de leiding met ieder 3% punt. Ne- deljkovic (Joegosl.) volgt op de derde plaats met 3 punten. Op de vierde plaats staat'de Russin Volpert met 2't? punt en 1 afgebroken partij, gevolgd door Sonja GrafStevenson (V. S.) en de Russin Borisenko met ieder 2!& punt. BINNENLAND Statistiek. De Vereniging voor Sta tistiek heeft onlangs in. een brief aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen haar volledige instemming betuigd met de recente voorstellen tot wij ziging van het wiskunde-programma voor de B-afdelingen van HBS en Gymnasia. Deze voorstellen omvatten namelijk onder ande ren het invoeren van het vak statistiek in plaats van uitgebreide gedeelten van het huidige wiskunde-programma. Lastu. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, heeft in het jaarbeursgebouw te Utrecht de „Lastu-55" geopend, een lastechnische tentoonstelling, die daar tot en met 15 October door de Ne derlandse Vereniging voor Lastechniek wordt gehouden, met het doel de kennis en de toepassing van de lastechniek in Neder land te bevorderen. Volkstuinen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een telling gehouden van het aantal volkstuincomplexen. Onder een complex wordt verstaan een aantal van ten minste vier bijeenliggende volkstuinen. Totaal werden 2855 volkstuincomplexen ge teld. Het aantal tuinen bedroeg 84.600, met een gezamenlijke oppervlakte van 3660 ha., waarvan 550 complexen (19 pet.) met een oppervlakte van 700 ha. als blijvend worden beschouwd. Ruim de helft van de oppervlak te is eigendom van particulieren, 38 pet. van de overheid en 7 pet. van de Nederlandse Spoorwegen. HAARLEM EN OMGEVING Buitengewone vergadering. Op Maandag avond 10 October zal de Grote Houtstraat Vereniging een buitengewone vergadering houden, waarbij de activiteiten der Sint Nicolaas-periode besproken zullen worden. Soefi Centrum. Dinsdag 18 October spreekt Vilayat Khan in restaurant Brink- mann te Haarlem voor het Soefi Centrum Haarlem over het onderwerp „The psycho logical aspect of meditation". Ilaerlems Studenten Gildt. Op de alge mene vergadering van 7 October heeft de Raedt van het Haerlems Studenten Gildt zich aldus samengesteld: Meester Deken. J. L. Schneider; Geheymschrijver, J. L. M. Ver schuren; Schatbewaarder, W. Nijenhuis; Grootzegelbewaarder. H. W. Metselaar; Breuckmeester, J. Kleiterp. De Geheym- schrijverij is thans gevestigd in de Van Oosten de Bruynstraat 175 te Haarlem. Val. De 76-iarige voetgangster mevrouw S.K. uit Haarlem wilde Vrijdagavond om streeks half tien de Jansweg oversteken, waarbij zij echter werd aangereden door een wielrijder. Mevrouw S. viel en werd met inwendig letsel naar het Grote Gasthuis vervoerd. Triangel. De 39-jarige loodsbediende N. B„ die op het goederenemplacement aan de Westergracht bezig was met het afkop pelen van een aanhangwagen kreeg door een verkeerde manoeuvre de koppeling, de zo genaamde triangel, tegen het onderlichaam. Aangezien B. klaagde over inwendige pijnen werd hij naar de Maria stichting vervoerd Tentoonstelling werkstukken. De Werf Conrad en .Stork Hijsch N.V. te Haarlem heeft ook dit jaar een arbeids- en teken wedstrijd voor de leerlingen gehouden. Za terdagmiddag 15 October zal een tentoon stelling van de orijswerkstukken en teke ningen in de eantin' te bezichtigen zijn. Oorlogstuig. De 35-iarige landbouwer H. van T is aan de dood ontsnapt toen hij op de Zandheuvelweg in Baam aan het „sloten" was. Bij het inslaan van zijn zeis ontplofte een stuk oorlogstuig, dat daar tegrn het einde van de oorlog in grote hoe veelheden door de Duitsers was neergewor pen. Vprmoedeliik betreft het hier een land- miin. die bij aanraking tot ontploffing is gekomen. De man kreeg slechts enige onbe duidende wonden aan het gelaat. Alderamin, 6 v. Port Said n. Genua. Alioth, 7 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aagtekerk, 7 te Tegal. Abbedijk, 7 te Antwerpen. Almkerk, 7 te Tacloban. Altair, 7 Bahia. Amstelbrug, 10 Rotterdam verw. Amstelkroon, 12 Rotterdam verwacht. Alwaki, 7 Hamburg Abbekerk, 7 v. Genua n. Port Said. Aalsdijk. 8 New York. Argos, nacht 7-8 v. Lissabon n. Rotterdam. Boskoop, 7 Puna. Bandjermasin, 7 te Pangkalpinang. Baud, 7 te Tj. Prioic. Bennekom, 8 v. Rotterdam. Crania, 6 v. Pta Cardon n. Brisbane. Cleodora, 7 te Kandia. Camitia, nacht 6-7 v. Curagao n. Pta Cardon. Cradle of Liberty, 6 160 m. Z.ZO. Nantucket. Cistula. 7 Thameshaven. Clavella, 7 v. Piraeus n. Saloniki. Caltex The Hague, pass. 7 Gibraltar n. R'dam. Caltex Utrecht, pass 7 Gibraltar n. Antw. Congostroom, pass. 7 Ouessant n. Dakar. Celebes, 8 v. Colombo n. Suez. Cirrus, 7 v. Rotterdam n. Atl, Oceaan. Corilla, 8 te Curagao. Drente, 6 te Rotterdam. Dorestad, 7 t.h.v. Bahia verw. n. Curagao. Diemerdijk, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Delfland, 7 te Las Palmas. Delfshaven, 7 v. Narvik n. Rotterdam. Erinna, 7 Bangkok. Elizabeth B, 7 Kopenhagen. Eendracht, 7 v. Gibraltar n. Rotterdam. Esso Den Haag, 8 te Sidon. Esso Rotterdam, 7 v. Sidon n. Hamburg. Fairsea, 6 100 m. ZO. Guardafui. Friesland (SSM), 7 te Odense. Farmsum, pass. 7 Kp. Finisterre n. Londen. Guineekust, pass. 6 Seheveningen n. Antw. Gaasterland, pass. 7 Madeira n. Recife. Helicon, 7 te Carthagena. Hestia, 7 te Georgetown. Hoogkerk, 7 v. Hamburg te Bremen verw. Houtman, 7 te Beira. Hydra, 6 v. Pto Cabello n. Willemstad. Heemskerk, 7 te Rotterdam. Ittersum, 8 te Aden n. Suez. Ittersum, 7 te Aden. Joh. v. Oldenbarnevelt, 7 v. Amsterdam n. Syd ney. Jupiter, 7 te Rotterdam. Kaloekoe, 7 v. Fakfak 8 Sorong verw. Kota Gede, 7 te Bintang. Kellia, 7 t.h.v. Bahia n. Curagao. Kenia, 14 Thameshaven verwacht. Kertosono, 7 t.h.v. Mogadiscio verwacht. Kopionella, verm. 11, 12 13 op proefvaart. Kabylia, 7 v. Lor. Marquez n. Mena el Ahmadi Katèlysia, 8 v. Auckland n. Miri. Kota Baroe, 7 te Rotterdam. Luna, 7 te Amsterdam. Lombok, 7 v. Trinidad n. Kaapstad. Manoeran, 7 te Balikpapan. Metula, 7 te Miri. Musi, 7 te Padang. Maas, 7 Istanboel. Marisa, 10 Reykjavik daarna Curagao. Mitra, 12 Sasebo verw. Murena, 7 70 m. W. Perth n. Geraldton. Noordzee, 7 v. CJiurchill n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam. 8 te Le Havre. Nigerstroom, 7 te Bordeaux. Orion, 6 v. Bona n. Rotterdam. Ophir, 7 te Singapore. Oranjefontein, 16 1260 m. N.NW. Kaapstad. Overijsel, 7 Brisbane. Oranje, 7 v. Napels n. Southampton. Prins Casimir, 6 v. Montreal n. Le Havre. Peperkust, 7 te Luanda. Plancius, 7 v. Buleleng. Polydorus, pass. 7 Djeddah n. Suez. Poseidon, verm. 7 v. La Guaira n. Pto Cabello. Prins Maurits," 7 te Rotterdam. Prins Joh. W. Friso, te Rotterdama. Prins Philips Willem, 8 te Rotterdam. Riouw, 6 v. Colombo n. Bombay. Raki, 6 300 m. W.t.N. Gibraltar. Rondo, 7 dwars Djeddah n. Suez. Raki, pass. 7 Gibraltar n. Beyrouth. Stad Amsterdam, 6 v. Glasgow n. Seven Island Statue of Liberty, 6 v. Philadelphia n. Port Said Saidja, 7 te Singapore. Stanvac Benekat, 7 te Saigon. Straat Banka, 7 te Singapore. Stanvac Djirak, 8 Sungeigerong verwacht. Schelpwijk, 8 Hoek v. Holland n. R'dam. Sheratan, 10 Porl Said verwacht. Stad Leiden, 7 nog rede Damman. Saparoea, pass. 7 Gibraltar n. Amsterdam. Sibaiak, 11 Fremantle verwacht. Sliedrecht, 7 v. Mena el Ahmadi n. Lands End Salland, pass. 7 Finisterre 10 Amsterdam verw. Sarangan, 8 te Suez. Stad Dordrecht, 7 te Dordrecht. Stad Haarlem, 7 te Glasgow. Tibia, 7 v. Mena el Ahmadi n. Geelong. Tankhaven III, pass. 7 Pto Tioman n. Sungeige rong. Tjipondok, 7 te Nagoya. Teucer, 7 Liverpool. Ternate, 7 v. Colombo n. Madras. Tero, 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tiba, 7 te Rotterdam. Van Cloon, 7 te Surabaja. Van Neck, 7 te Fremantle. Van Spilbergen, 7 te Abidjan. Van Riebeeck, 7 Makassar. Van Linschoten, 7 nog Accra. Waal, 7 Hamburg. Waterman, 7 v. Aden n. Suez. Wieldrecht, 7 Bergen. Waibalong, 8 te Atapüpu verw. Westland, 7 te Angradosreis. Westcrdam, 10 Hoek v. Holland n. Rotterdam. W. Alton Jones, 8 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Willem Ruys, 7 v. Suez n. Colombo. Zuiderkruis, 10 te Rotterdam verwacht. KLEINE VAART Atlas, 5 v. Barcelona n. Tarragona. Appingedam, verm. 7 v. Lissabon n. Antw. Adm. De Ruyter, 7 te Mumbles. Arctic, 9 v. Londen te Rotterdam verwacht. Atlantis, verm. 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aardenburgh, 6 v. Koping n. Stockholm. Alcetas, 6 v. Algeciras n. Savona. Amyntas, 6 v. Algiers te Tel Aviv. Breda, 5 v. Arica n. Antofagasla. Bab T, 6 te Amsterdam. Barracuda, 7 v. Karlshamn te Boston. Batavier I, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Bayonne Betty, 6 v. Exmouth n. Teignmouth. Corrie B, 7 v. Rotterdam n. Malmö. Catharina W, 7 v. Brunsbtittel n. Svendborg. Domburgh, 7 v. Londen te Rotterdam. Da Capo, 7 v. Lissabon te Antwerpen verw. Deni, 7 v. Teignmouth te Randers. Da Capo, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Diana V, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Dido, 6 v. Santander n. Oporto. Dollard, 6 v. Frederikshamn te Gothenburg. Elsenburgh, 7 v. Londen te Rotterdam. Export II, 7 v. Londen te Rotterdam. Flevo, 6 v. San Feliu n. Alicante. Goote, verm 7 v. Amsterdam n. Manchester. Gaasterland, 7 v. Rotterdam te Harlingen. Geert Bodewes, 6 v. Vasa te Abo. Hera, 5 v. Hamburg n. Amsterdam. Henriëtte, 6 v. Hull n. Brugge. Ilias, 5 te Rijeka. Ida D, 7 v. Lowestoft te IJmuiden. Import, verm. 7 v. Lissabon n. Oporto. Joost, 6 te Ala. Jokurma, 7 v. Gent te Aarhus. Jaba, 7 v. Kopenhagen n. Brugge. Julia Mary, 7 te Brahestad. Kaap Falga, 6 Kiel gepass. n. Domsjo. Kemphaan, 7 v. Brunsbtittel n. Malo. Koningshaven, 8 te Casablanca verw. Kaap St. Vincent, 7 v. Rotterdam n. Gent. Leny, 6 v. Avcnmouth n. St. Malo. Larix, 4 te Zaandam. Leendert B, verm. 7 v. Stanlow n. Ballaruc. Leuvehaven verm. 7 v. Rotterdam n. Gothenburg Lijnbaan, 7 pass. 7 Brunsbtittel n. Aarhus. Marietje Bohmer, 7 v. Rotterdam n. Algiers. Monica, 7 v. Rotterdam n. Selzaete. Matthew, 7 v. Immingham te Hommeivik verw. Mizar N, 7 v. La Plata n. Santos. Mulan, 7 v. IJmuiden te Londen. Merwestad, 6 v. Stockholm n. Kramfors. Midas, 6 v. Izmir n. Messina. Myfem, verm. 7 v. Gefle n. Stockholm. Mypuck, 7 nog te Swansea. Noorderlicht, verm. 7 v. Amsterdam n. R'dam Nottingham. 6 te Goole. Nero, 7 v. Savona te Genua. Nimrod, 7 v. Hull te Rotterdam verw. Pavo, 6 Kiel gepass. n. Stockholm. Prins Bernhard, 7 v. Liverpool te Rotterdam. Pavo, 6 pass. Kiel n. Stockholm. Rijnhaven, verm. 8 v. Rotterdam n. St. Malo. Rigel, 7 v. Antwerpen te Vlissingen. Sonsbeek, 7 v. Klaipeda te Riga. Sporota, 7 v. Fowey te Amsterdam. Swallow, 7 te Cuxhaven. Swift, 6 v. Rotterdam te Helsingborg. Tilly, 5 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Vechtstroom, 7 v. Amsterdam n. Manchester. Vrijburgh, pass. 7 Burling n. Casablanca. Westpolder, 7 v. Antwerpen te Rotterdam verw Walenburgh, 6 v. Jersey te Bordeaux. Wexford, 6 op Humber n. Middlesbro. Wickenburgh, 6 v. Casablanca n. Londen. Wubbiena. 6 v. Amsterdam te Zaandam. Zeehaan, verm. 7 v. Malmö n. Londen. SLEEPVAART Gele Zee, 6 te Chittagong. Zwarte Zee, pass. 6 Torresstraat n. Rotterdam met 2 zuigers. VELLEMAN KOOPT ALLES!!! Geh. of ged. Inboedels. Meubilair, kristal, porselein, koper en tinwerken, antieke mahonie meubelen, Etc. etc. De hoogste prys geeft VELLEMAN ZIJLSTRAAT 62, H'LEM. Tel. 14637. Sinds 1894. Op goede stand gevr. d. ouder echtp. t. Dec. in H'lem of omg. evt. Zand- voort liefst met vrije keuken. Brie ven no. 687 of tel. 35087. Te koop aangeboden: een aan de Zijlweg te Haarlem. In goede staat. Voor- en ach tertuin. 6 kamers, badk. keu ken, bijkeuken, zolder met donkere kamer. Vraagprijs f 25.000 k. k., plus 1 y2 courtage. Direct 'vrij. Inlich tingen Makelaarskantoor W. Wagenaar, Haanplein 18, 's Gravenhage. Tel. 01700— 390483. Gevraagd p. 1 Dec. of eerder voor verkoop en atelier. Br. no. 705. Vanaf 4.40 p. week. Alleenverkoop Haarlem en omsir. Vraagt demonstratie aan huis. Bosch cn Vaartstraat 15 - Tel. 18564 Te koop gevraagd voor zelf- bewoning met garage. Liefst binnen af zienbare tijd leeg te aan vaarden. Evt. woningruil, met een le etage te Haarlem- Zuid, op goede stand is mo gelijk. Brieven no. 681. Enige zeer aantrekkelijke legen gunstig rendement aangeboden. Inl. no. 685 bur. van dit blad. Middenst. woningen, Villa's flats, enz. Haarlem en omge ving. De Ridder en Strijbis, mak. N. B. M. Zandv.laan 71, Heemstede. SPUITIHRICHTirtG SOPHIA5TR.13 TEL13516 Niets verkopen Eerst VELLEMAN roepen Wij taxeren gratis voor U zonder verplichtingen. Tel. 14637 Aangeb. in Haarlem, heel huis, bev. kamer en suite, keuken, 3 slaapkamers, zol der, vliering, 10 min. v. sta tion, huur f 9.55 per week. Gevr. iets derg. in Heemst, of Haarlem-Zuid. Brieven aan R. T. de Jong, Patrimo niumstraat 8. Waarom blijft U toch langer wachten op 'n toevallige ont moeting? Wij beschikken over zeer vele serieuze re laties in binnen- en buiten land. Ook voor U! Geheim houding verzekerd. Honder den dankbetuigingen. Gra tis inlichtingen in blanco couvert. Bem.-Kant. „METROPA" Mathenesserlaan 458 B Tel. 50613. Kant.u. 9-9 R'dam

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 12