Studenten uit drie landen gaan praten over Benelux „Ciske de Rat" eindelijk een Nederlandse film op niveau Lastige dame veroordeeld tot opneming in inrichting Ontwapeningsgesprek leverde in New York geen accoord op Russische poging tot omkoping van een Britse koerier Bedenkingen niet doorslaggevend Bevordering studiezin van onderwijzers Expositie Sierk Schroder Belangrijk initiatief van Studenten- Vereniging voor Wereldrechtsorde Nutting stelt voor atoomgeleerden contrólevraagstuk te laten oplossen Stichting van de Arbeid besprak loonpolitiek Subsidie in kosten van landschaps-verzorging Incident in Moskou, een jaar na de verdwijning van Burgess en MacLean Tegemoetkoming in studiekosten Bij Hoogovens Duitse „auto-liefhebbers" probeerden het in Arnhem Stervende zwaan Christelijk sociale jeugdbeweging Congres-primeur op Woudschoten Vorig jaar schaduwdezij ambtenaar van O.M., nu bedreigde zij haar buurman Examens Brand in zuurstoffabriek te Alblasserdam geblust ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Ter bevordering van de studiezin van onderwijzers heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen bepaald, dat aan hoofden en onderwijzers in werke lijke dienst bij het lager onderwijs een tegemoetkoming van de helft van hun studiekosten zal worden verleend, indien zij een der cursussen, bedoeld in artikel 6, derde lid, der kweekschoolwet, volgen aan een rijkskweekschool of een van rijkswege gesubsidieerde kweekschool. Hoofden en onderwijzers in werkelijke dienst bij het Lager Onderwijs, die niet een zodanige cursus volgen, doch studeren voor een wettelijke onderwijs-bevoegdheid, ontvangen een bedrag van f 225.bij het behalen van een bevoegdheid voor het la ger onderwijs en van f 375.bij het be halen van een hogere bevoegdheid. Indien deze hoofden en onderwijzers een niet aan een kweekschool verbonden cur sus volgen, die niet opleidt voor een wette lijke bevoegdheid, doch die naar het oor deel van de minister van belang is voor het onderwijs, stelt de minister het bedrag der bijdrage afzonderlijk vast. De boven staande regeling geldt niet voor de studie voor de akte als volledig bevoegd onder wijzer of voor de hoofdakte. Bovendien zal aan de hoofden en onder wijzers bij het behalen van een lagere of een hogere akte voor een der vakken Frans, Duits, Engels, Wiskunde, Handelskennis of Lichamelijke Oefening een bonus worden verleend van f 250. De nieuwste Nederlandse speelfilm „Ciske de rat" betekent dan eindelijk de door braak uit het isolement, waarin wtf zo lang gevangen hebben gezeten. Het is een frisse film, een goede film in ieder geval, die een redelijk niveau weet te handhaven en er soms zelfs boven uit schiet. Natuurlijk kan men er bedenkingen tegen laten horen. Die richten zich dan vooral op de stof: het ge geven is niet nieuw. Piet Bakker's boek, waaraan de film haar verhaal ontleent, heeft heel wat gemeen met dat ander fenomeen der vaderlandse jeugdcriminali teit: Boefje. De karakterstelling is zeer eenzijdig. De geschetste toestanden die van het gevangeniswezen in het bflzonder zyn evenzeer naar de zwartgalligste kant getrokken als het milieu, waarin Ciske thuishoort. Dat milieu kent men van zo menige Nederlandse film: een Amster damse volksbuurt. Maar de regisseur van de film, de Duitser Wolfgang Staudte, is erin geslaagd het een rol te laten spelen, welke nu eens niet verzandt in de cliché matige grapjes en lolletjes. Dat milieu ver vult een dramatische functie. Het zorgt niet enkel voor de sfeer. (En wat voor sfeer in de vorige Nederlandse speelfilms!) Staudte heeft eveneens zijn spelers tot filmspelers weten om te scholen. Dick van de Velde, het jongetje dat de titelrol ver vult, liet hij in zijn natuurlijke waarde. De verstarring, waarin „Parels" en „Jantjes" vastliepen, overwon hij door mee te leven met de mensen, die voor de camera komen, hun verhoudingen tot elkaar en hun omge ving. Vandaar dat wij een zucht van ver lichting slaken. Ze zijn echt. Laat hun lot gevallen dan de lotgevallen zijn, die Piet Bakker voor ze heeft uitgedacht, hun be staanbaarheid aanvaardt ge zodra ge ze ziet. Ik wil dit vooropstellen bij het schrijven van deze critiek, want gemakkelijk zou de lezer denken, dat de hier aan de orde komende bedenkingen de weegschaal ten ongunste van „Ciske" doen overslaan. Er is zeer veel dialoog in de film. Die dialoog In het restaurant van de Hoogovens en later in de cantines wordt werk geëxpo seerd van de schilder Sierk Schroder. Schroder heeft naam als portretschilder. Een naam die wel eens te zwaar op iemand kan wegen. Want bij het succes, dat Schro der naar mijn smaak terecht heeft, schiet de tijd voor het maken van andere onder werpen er nogal bij in. Gezien enkele in terieurs hier (en met name dat kleine met meer figuren erin) is dat gebrek aan tijd voor dit vrijere werk wat spijtig. Schroder sluit met zo'n schilderijtje dicht aan bij de grote Franse interieurschilder Vuillard, wiens werk Schroder dan ook zeer bemint. In een dergelijk schilderij constateert men ook meer warmte tegenover het onder werp. In de potrettten ontbreekt die warmte nogal eens. Men voelt geen verhouding tegenover het model. Schroder objectiveert hierbij slechts. En terecht toch ook vaak. Want hiermede is hij dan ook de portret schilder, die aan een opdracht kan vol doen. Vooral wanneer het gaat om portret ten van personen op wie het licht der openbaarheid valt. Schröders portretten zijn geen spiegels, die de geportretteerde onaangenaam verbaasd zullen doen staan. De verdienste van Schröders portretten is dat het model zelve iets te zeggen kan hebben. Het is jammer dat van zijn mans portretten hier niets aanwezig is. Het maakt de tentoonstelling minder interes sant dan Schröders gehele werk toch is. Het merendeel der vrouwen, van wie hier portretten geëxposeerd worden, spreekt door uiterlijke aantrekkelijkheid. Dat is dan ten minste prettig te noemen. Aange naam is de voordracht, de manier waarop dit werk geschilderd werd. Open en deli caat de kleur, bewonderenswaardig de ze kerheid van werken. Een waarlijk begaaf de figuur, deze Schroder. De expositie is Zondag 9 October tussen 2 en 5 uur voor ieder te bezichtigen. BOB BUYS De politie te Amsterdam heeft op de Zuidelijke Wandelweg een bestelauto aan getroffen, waarin twee jongens lagen te slapen. De jongens bleken uit Duitsland afkomstig en de wagen hadden zij gestolen in Arnhem. Naar de knapen, de 18-jarige A. E. en de 17-jarige W. von K. uit Essen, verklaarden, waren zij uit Duitsland illegaal naar Ne derland gekomen, omdat zij in Duitsland gezocht zouden worden wegens het onge oorloofd besturen van een auto. Na hun illegale grensoverschrijding hadden ze te Arnhem een bestelauto uit een garage weg genomen en waren ermee naar Amsterdam gereden. De eigenaar van de bestelauto had zijn wagen nog niet gemist. Uit nadere informaties blijkt ons, dat voor het tweetal dat nu te Arnhem wordt vastgehouden de mogelijkheid be staat Nederland zondermeer uitgezet te worden als ongewenste vreemdelingen, of wel vooraf nog vervolgd te worden door de Nederlandse strafrechter. De officier van Justitie heeft in deze nog geen beslissing genomen. Ciske en zijn tweede moeder (scène uit „Ciske de rat") werkt vertragend en daaraan is Staudte zeer zeker niet ontkomen, maar het dient gezegd, dat de realisering op het witte doek van Ciske's geschiedenis, er een is van goede filmische huize. Verrassend brengt hij de verschillende figuren vaak in het beeldvlak en de moord die men niet ziet is een prachtig staaltje van werken met de mogelijkheden van de film.de close- up, de montage. (Ik veronderstel, dat de lézer de geschiedenis kent: Ciske, getreiterd en veronachtzaamd door een loeder van een moeder, doodt haar in een vlaag van blinde woede. Hij komt in een tuchthuis, maar vindt bij zijn terugkeer zijn vader hertrouwd met een hem veel sympathie kere vrouw. Zijn onderwijzer, die altijd zijn beschermengel is geweest, zorgt dat de klasgenootjes hem weer liefderijk in hun kring opnemen, tot zelfs de grootste ge- menigaard, die er altijd op uit was hem te geniepen.) Is er dus in de manier waarop Ciske's levensloop beeld wordt, menigmaal van een aantrekkelijke zienswijze sprake, men kan niet ontkennen, dat die manier op zichzelf soms primitief aandoet en het nadeel heeft, dat men op het laatst raakt uitgekeken. We horen namelijk steeds de onderwijzer aan het woord en zien wat hij vertelt in beel den. De onderwijzer wordt net niet hinder lijk een barmhartige Samaritaan, maar de concentratie op hem en zijn persoon wer ken versmallend. Een feit is, dat men het eind van de film gerust had kunnen in korten. De uitwerking van de moord op Ciske wordt maar mager verbeeld. De juichkreten van de klasgenootjes bij zijn verjaardag en terugkeer op school zijn niet wezenlijk voorbereid door hun stemmingen uit te spelen. Staudte suggereert hier meer dan hij uit de beelden oproept. Er kleven dus smetten aan „Ciske de rat", welke de film tot geen alles omverwerpend meester werk maken. Toch kan men, gezien het gegeven, de maker het compliment mee geven, dat hij het in een vorm heeft ge goten, die u boeit en bezig houdt. Er valt tenminste wat mee te beleven. En dat is belangrijker dan dat er alleen wat in wordt beleefd, wat er niet uit komt, zelfs al staan er honderd camera's en regisseurs met petten naar gericht. De acteurs, die aan de film hun mede werking verlenen, hebben wij allen wel eens op het toneel gezien. Het is opmerke lijk, dat dat toneel van hen is afgevallen, zij hebben zich zeer beslist onderworpen aan de eisen van de film. Het meest valt dat op bij Riek van Schagen en Jenny van Maerlant, de laatste als een creatuur van een onmenselijk moeder fraai getypeerd. Cees Laseur is voor mij wel de beste'der mannenrollen als de kinderrechter. Het jongetje Dick van de Velde overtreft allen. Een keus uit duizend zo'n ventje, dat nu ook maar precies vertoont wat van hem wordt verlangd. Jammer alleen, dat hij soms onverstaanbaar is, een euvel, waar mee vooral de jeugd in de film is behept. Ook het mejsje, dat als zijn beste vriendin fungeert, is zeer natuurlijk in haar spel. Voor wat de muziek betreft: ik herinner mij er alleen het draaiorgel van, dat er functioneel goed in is ingelast, en de inzet van de finale. Ze is in geen geval storend en dat is. al heel wat. Wat mij aangaat heeft „Ciske de rat" mijn zegen.U zult er tevreden van terugkeren. Nu nog een Nederlandse regisseur, die een speelfilm maakt op dit niveau. Huguenot van der Linden, Herman van der Horst P. W. FRANSE. OOOCOCOOCOOOOCOOOOOCOOOCOCOCOOCCCOOCCOK»OC>COOCCCOOOOOOO g Gisteren lag midden op het wegdek van de drukke Blackfriars-brug over de q Theems in Londen een stervende zwaan, een wijfje dat op een scheervlucht over de brug door een passerende auto was gegrepen. De mannetjes-zwaan, die haar verge zelde, stond vlak bij haar. Verwoed met de vleugels klappende hield hij de auto's uit de buurt. Hij blies en beet naar de spatborden der voorbijrijdende wagens Binnen weinige minuten ontstond er een enorme verkeersopstopping. De politie wist het zwaar gewonde dier naar de kant van de brug te dragen. De mannetjes-zwaan volgde. De dierenbescherming ontfermde zich tenslotte over de zwaan, doch op weg', naar het asyl gaf het dier de geest. Het mannetje wiekte eenzaam weg over[ de Theems. (U.P.). In een jeugdleidersconferentie, welke be legd was door het Christelijk Nationaal Vakverbond te Putten op de Veluwe, is besloten tot stichting van de christelijk sociale jeugdbeweging „Werkende Jeugd", op grond van een besluit, dat de verbonds raad van het CNV in December 1954 heeft genomen. ADVERTENTIE Als Uw carburateur van glas was.. dan zoudt U kunnen zien, dat zich daarin dikwijls ijs afzet, terwijl het buiten nog ver „boven nul" is. Door de snelle verdamping van vluchtige benzine koelen de metaaldelen van de carburateur zo sterk af, dat bij kil en vochtig weer de waterdamp uit de lucht als ijs daarop neerslaat. Gevolgen: minder motorvermogen, hoger ben zineverbruik en grote kans op afslaan van de motor! ......jwj iÉB In het fraaie conferentie-oord Woud- schoten bij Zeist zal van 27 tot en met 29 October een nieuwe vorm van Benelux- samenwerking ten doop gehouden worden: een congres van 120 studenten uit België, Luxemburg en Nederland zal daar refe raten aanhoren van een aantal prominente figuren hoogleraren, diplomaten en mi nisters der drie landen die elk een facet van de onderlinge samenwerking zullen bespreken, waarover de jonge congressisten dan later van gedachten zullen wisselen. Het initiatief tot dit congres is ontspro ten aan de Nederlandse Studenten-vereni ging voor Wereldrechtsorde, welker be stuur ons gisteren op een persconferentie in Den Haag het doel van deze samen komst verklaard heeft. Tot nog toe is er namelijk van enig blijvend contact tussen de studenten der drie landen geen sprake geweest hetgeen, gezien vooral de recente vorderingen bij de realisatie der Benelux-gedachte, een vrij dwaze toestand was. Zo althans dacht de Studentenvereniging voor Wereldrechts orde en dies is zij ongeveer een jaar ge leden begonnen met aanvankelijk schuch tere pogingen om hierin verandering te brengen. Er werd contact gezocht met de Belgische en Luxemburgse studenten-cor- pora en,' met deze, van mening gewisseld over de mogelijkheid van een congres, waaruit dan later, naar men hoopt, een permanente studenten-contactcommissie voor Benelux-vraagstukken zou kunnen voortkomen. Alle gepolste organisaties wa ren ogenblikkelijk vuur en vlam voor het Nederlandse plan en daar ook de overheid grif zijn medewerking toezegde, kon men dit voorjaar serieus aan de verwezenlijking beginnen. Na maanden van hard werken heeft het congres dan nu haar beslag ge kregen. Het zal Donderdag 27 October ge opend worden door minister mr. J. M. L. Ih. Cals, in tegenwoordigheid van de Bel gische ambassadeur en de Luxemburgse zaakgelastigde, waarna dr. P. Werner, mi nister van Financiën van het Groothertog dom Luxemburg, de rij van inleiders opent met een referaat over de geschiedenis der Benelux. Vrijdag spreken dr. Jul. Kuy- pers kabinetschef van de Belgische minis ter van Onderwijs en prof. mr. A. Pitlo, hoogleraar aan de Amsterdamse gemeente universiteit over de culturele betrekkingen der drie landen, waarna Paul van Zeeland, de katholieke oud-minister van Buiten landse Zaken van België, de politieke aspecten van de Benelux-unie zal toelich ten. Ter afwisseling van dit werkprogram zullen de congressisten, 50 Belgische, 50 Nederlandse en 20 Luxemburgse studenten, enkele excursies, een filmavond en een receptie door de Commissaris der Koningin in Utrecht worden aangeboden. Om psychologische redenen (onder de De Amsterdamse politierechter, mr. L. de Blécourt, heeft de 41-jarige Amsterdamse S. H. P. I. M., die in een burenruzie haar buurman met een mes had bedreigd, op grond van de conclusie van het psychiatri sche rapport volledig ontoerekenbaar ontslagen van alle rechtsvervolging, en ver oordeeld tot plaatsing in een krankzinni gengesticht voor een periode één jaar niet te boven gaand, alsmede terbeschikking stelling van de regering. De officier van Justitie, mr. W. B. J. Aberson, had op grond van de conclusie en het advies van het psy chiatrisch rapport de opgelegde straf ech ter zonder terbeschikkingstelling geëist. De vrouw was verleden jaar tot één maand veroordeeld omdat zij vier jaar lang een ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het kantongerecht, alsmede diens vriend een ambtenaar ter griffie op uiterst hinderlijke wijze dag-in-dag- uit had gevolgd. Het Vrijdag behandelde geval had betrekking op „haar de buren overlast aandoend gedrag in het nachtelijk uur". Een buurman was op 29 Augustus naar verdachtes moeder gegaan met het verzoek haar dochter te vragen haar sto rende nachtelijke lawaai te staken. De dochter was te voorschijn gekomen met een juist gekocht tafelmes. „Zij stond daar en ging te keer als een briesende leeuwin", zo had de buurman verklaard. Volgens de verdachte, die toen gearres teerd werd, zou haar moeder hebben ge waarschuwd voor een dreigend pak slaag. De buurman ontkende echter zulk een dreiging te hebben geuit. „Jarenlang heeft zij de boel op stelten gezet, zonder dat iemand er iets aan heeft gedaan. Dat heeft ons verbaasd. De gemeente wachtte af of de justitie iets deed en omgekeerd. Het zijn weer de centen waar het om ging. Wie be taalt de verplegingskosten, de justitie of de gemeente", aldus mr. De Blécourt. De raadsman begon zijn pleidooi met de opmerking, dat zijn cliënte haar fout heeft ingezien en beterschap heeft beloofd. Als gevolg van haar detentie heeft zij haar wrokkende en supérieure houding laten varen. De oorzaak van alle ellende noemde pleiter het feit, dat de dame niets te doen heeft. Als voorwaarde voor een genezing was het zijns inziens noodzakelijk, dat zij weg gaat van haar moeder „met wie geen verstandig woord is te spreken", en voorts iets moet gaan uitvoeren. Hij verzocht in eerste instantie vrijspraak en subsidiair een voorwaardelijke straf met een eveneens voorwaardelijke terbeschikkingstelling. In zijn uitspraak noemde mr. De Blé court de dame geen misdadigster doch een patiënte, waar iedereen medelijden moet hebben. Belgische deelnemers zijn zowel Walen als Vlamingen) zijn er twee voertalen: Frans en Nederlands. Via een synchroon-instal- latie zullen tolken het gesprokene direct van de ene voertaal in de andere vertalen, zodat alle referaten en discussies via de koptelefoon naar keuze in het Frans of het Nederlands beluisterd kunnen worden. De Nederlandse afvaardiging naar het congres is nog niet definitief samengesteld, doch men zal er naar streven, onder deze groep van vijftig studenten alle universi teiten en hogescholen in ons land vertegen woordigd te doen zijn. Filmavond. „De Vrouwenbonden van de Partij van de Arbeid en N.V.V. houden ge zamenlijk een filmavond op Woensdag 32 October in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104. De film „Goudbruin" zal worden vertoond. Tank Esso Extra Winter Grade. De vluchtig heid van deze benzine is aangepast aan de eisen van de winter, maar zij bevat bovendien een speciaal „anti-stalling" ingrediënt tegen ijs vorming. Daardoor: snellere startsneller op temperatuurgeen krachtverlies, lager benzineverbruik en geen motor die afslaat! in alle blauw/witte Esso pompen NEW YORK (Reuter) In de laatste bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening van de UNO-Assemblée in New York vóór de ministersconferentie van de Grote Vier in Gcnève heeft de Britse afgevaardigde Nutting voorgesteld een groep van vijf vooraanstaande geleer den, vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie, te belas ten met een onderzoek naar de vraag of het mogelijk is clandestiene opslagplaatsen van atoombommen op te sporen. Zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten heb ben er op gewezen, dat het onmogelijk is atoomwapens op te sporen. Volgens Nutting moet voor de oplossing van dit vraagstuk, dat door de wetenschap is geschapen, de hulp van mensen van de wetenschap wor den ingeroepen. De subcommissie, waarin vertegenwoor digers van Canada, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zitting hebben, bestudeert op ver zoek van de regeringsleiders der Grote Vier sedert 29 Augustus de ontwapenings plannen. Nutting constateerde dat niet veel vorderingen zijn gemaakt, doch hij achtte het een vooruitgang met vroeger, dat de afgevaardigden zich hebben onthouden van propagandaredevoeringen en beschul digingen over en weer. De Westelijke afgevaardigden hebben getracht de kwestie van controle en inspec tie der bewapening in het middelpunt dei- besprekingen te plaatsen. De Sovjet-af vaardiging bleef pleiten voor totale uitban ning van atoomwapens, hoewel zij toegaf dat afdoende controle op dit punt onmoge lijk is. Zolang het vraagstuk van de con trole niet opgelost is, overdrijft men vol gens Nutting als men zegt dat een overeen stemming over de ontwapening in zicht is. V oorbereidingen De Amerikaanse vertegenwoordiger Stas- sen, Eisenhowers speciale medewerker voor ontwapeningsaangelegenheden, verklaarde dat de president een beroep heeft gedaan op twee vooraanstaande Amerikaanse be velhebbers uit de tweede wereldoorlog bij hel zoeken naar een oplossing van het vraagstuk van internationale inspectie van en toezicht op de naleving van ontwape ningsovereenkomsten. De aangezochten zijn generaal Doolittle en luitenant-generaal Bedell Smith, die ambassadeur in Moskou is geweest. Doolittle zal methoden uitwerken voor luehtwaarneming en Bedell Smith voor inspectie en toezicht op legereenheden. Een aantal Amerikaanse atoomgeleerden zal de mogelijkheden van een doelmatig toezicht onderzoeken. De Russische gedelegeerde, Sobolev, ver klaarde dat er een „grote toenadering" be staat ten opzichte van de vroeger inge nomen posities en dat er vooruitzichten zijn op een practische oplossing van het ontwapeningsprobleem. „Het is nu moge lijk het terrein van overeenstemming af te bakenen en overeengekomen beslissin gen goed te keuren," zo zei hij. Moch (Frankrijk) zeide dat het werk van de commissie onvoldoende was en dat de bereikte resultaten in feite niet de ver vulling betekenen van de hoop, die op de conferentie te Londen in het afgelopen voorjaar werd gekoesterd, en nog minder van de hoop, die op de conferentie van regeringsleiders te Genève werd gewekt. „We hebben zo goed als geen vorderingen gemaakt," zo zei hij. De Canadese gedelegeerde Martin zei: „Het lijkt me dat we niet langer hebben te maken met onverzoenlijke voorstellen. De verschillende standpunten, die nu worden ingenomen, bevinden zich, om zo te zeggen,, binnen onderhandelingsafstand van elkaar" Vrjjdag is het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen geweest met onder meer als onderwerp van bespreking het standpunt van de ministerraad ten aanzien van de zogenaamde secundaire arbeids voorwaarden, zoals dit onlangs is bekend gemaakt. Het bestuur van de Stichting heeft zich beziggehouden met enkele punten welke van belang zijn voor de beschikking welke te dien aanzien van het College van Rijks bemiddelaars te verwachten is. Onder meer acht men het van belang een regeling te vinden voor enigszins langdurig lopende Collectieve Arbeids-Overeenkomsten. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Theologie: S. Cooper, New Jersey. Candidaatsexamen Theologie: J. W. Hoogen- raad, Almelo. De intensivering van het grondgebruik en het afnemen van voor de recreatie ge schikte gronden maken verzorging van het Nederlandse landschap tot een dringende eis, wil de waarde van ons land als woon- en werkgebied niet aanzienlijk achteruit gaan, aldus deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Van overheidswege wordt daaraan mee gewerkt, door b.v. bij cultuurtechnische werken die met subsidie worden uitgevoerd de kosten van een landschappelijke verzor ging eveneens in die subsidie te betrekken. Het is echter gebleken, dat in bepaalde andere gevallen een landschappelijke Ver zorging dringend noodzakelijk wordt ge acht, doch dat de totstandkoming daarvan tot nu toe niet door subsidie kon worden gestimuleerd. Om daaraan tegemoet te komen is thans de mogelijkheid geopend, dat ook in deze gevallen het Staatsbosbeheer een subsidie in de kosten van landschappelijke verzor ging kan verlenen, waarbij onder land schappelijke verzorging dient te worden verstaan het aanbrengen van een beplan ting met bomen en/of struiken, die, bezien vanuit esthetisch of klimatologisch oog punt, voor het landschap van belang is. Het Staatsbosbeheer, Museumlaan 2 te Utrecht, en de houtvesters van deze dienst verstrekken nadere inlichtingen over de subsidieregeling. Omstreeks vier uur Vrijdagmiddag was in Alblasserdam alle gevaar geweken; de brand in de zuurstoffabriek was ge blust. De brandweer van Alblasserdam, die zonder assistentie het vuur had weten te doven, kon toen inrukken. De omliggende huizen, die als voorzorgsmaatregel waren ontruimd, zijn daarna weer door de be woners betrokken. LONDEN (United Press) Een Sovjet agent heeft in 1952 een Britse diplomatieke koerier een fortuintje in dollars aange boden, wanneer hij hem een tas met diplo matieke bescheiden zou laten stelen, die van de Britse ambassade in Moskou naar Londen gebracht moest worden, zo heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Een woordvoerder van het Foreign Office zei,, dat de koerier weigerde op dit aanbod in te gaan en zijn metgezel een „koninklijke boodschapper" waarschuwde. Volgens de woordvoerder deed het inci dent zich voor toen twee Britse koeriers, waarvan de ene 'n „Queens Messenger" was en de ander een lijfwacht, die belast waren met het wegbrengen van een tas diploma tieke bescheiden, op de luchthaven van Moskou wachtten op het vliegtuig voor Berlijn. Een Russische agent bood de lijfwacht „een groot bedrag in dollars", wanneer hij de tas zou laten stellen. De Rus beloofde ervoor te zorgen, dat de tas omgewisseld werd voor een ander van dezelfde vorm en gewicht. De „koninklijke boodschapper" is nog steeds in dienst van het Foreign Office, maar de lijfwacht heeft uit eigen beweging ontslag gevraagd.. Volgens een verhaal in het Amerikaanse weekblad Newsweek van vorige week dat hiermee in grote trekken bevestigd is, zou den twee koeriers in 1951 een tas met ge heime diplomatieke stukken per vliegtuig van Moskou naar Berlijn gebracht hebben. Tijdens de tussenlanding in Minsk zou een van de twee koeriers hebben getracht de ander over te halen hem alleen met de tas te laten om de stukken te kunnen fotogra feren. Het Foreign Office ontkende ten stellig ste, dat een van zijn koeriers zou zijn om gekocht. Het zei, dat alle koninklijke bood schappers, die in 1951 reeds in dienst van het ministerie waren, ook nu nog tot de staf behoorden. De lezing van het Foreign Office plaatst het gebeurde precies een jaar nadat de „vermiste" diplomaten Mac Lean en Burgess verdwenen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15