Nieuwe Citroen is de clou van de Parijse autotentoonstelling Kinder zegels 1955 Televisie- en FM-zendernet in uitvoering Twintigduizendste emi grant naar Australië Mr. Kesper nam afscheid van Provinciale Staten Prof. Niels Bohr zeventig jaar T.V. Service Jeanne van Schaik- Willing zestig jaar 3 Maar kopers zullen wellicht één a twee jaar op aflevering moeten wachten Voor goede en duurzame vloeren vloeren Verduistering van tachtig duizend gulden berecht Kerkelijk Nieuws Stormschade aan Zeeuws fruit Per ..Joh. van Oldenbarnevelt": Utrechts begroting voor 1956 Kocht het leger vliegtuig modellen met haken kruisen? H. 3. M A E R T E N S N.V Heringa Wuthrich Nederlands psychiater advi seert in Amerikaans proces „Professor" Richter vraagt achterstallig loon Ex-president Truman in het Atlantische Unie comité Gevangenis hielp Zweed aan bloeiende handel Papagos begraven Onze Puzzle J ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 (Van onze correspondent in Parijs) De tweeënveertigste autotentoonstelling zal liet leven van Parys tot 16 October be heersen. Uit binnen- en buitenland komen de kijkers en kopers naar Parys. Dit pu blick, dat het millioen zeker weer zal over schrijden, moet beziggehouden worden, want de meeste mensen uit de provincie knopen aan hun bezoek nog een paar extra dagen vast. De hotels zyn tot het laatste bed besproken en in de restaurants moet men in de ry staan om haastig bediend te kunnen worden. De schouwburgen en de opera spelen stukken, die speciaal op dit publiek zyn afgestemd. Alle kranten publi ceren dagelijks hele pagina's over de auto en alles wat daarmede maar in verband gebracht kan worden. De Parijse politieprefect, monsieur Du bois, weet dat tijdens de tien dagen van de „salon" de verkeerschaos nog groter dan anders zal zijn. Bovendien is de salon aan leiding de toekomst nog wat somberder en donker tegemoet te zien. De opzet van de salon is tenslotte nog méér auto's te ver kopen en monsieur Dubois weet, dat van een kwart van de verkochte wagens Parij- zenaars de eigenaars zullen worden. De auto-industrie is in Frankrijk de laat ste jaren uitgegroeid tot de belangrijkste tak van nijverheid, zowel wat de omzet en de opbrengst betreft als met betrekking tot het aantal mensen dat er van bestaat. Het vorige jaar werden, op een wereld productie die op twaalf millioen auto's wordt geraamd, 400.000 Franse wagens ge fabriceerd (tegen 500.000 in Duitsland, 800.000 in Engeland en 5.000.000 in Ameri ka). Minder gunstig voor Frankrijkis, dat de uitvoercijfers de laatste jaren vrijwel stationnair zijn gebleven ongeveer 15 pet. van de productie tengevolge van de prijzen, die voor het buitenland nog altijd veel te hoog zijn. De rest, 85 pet., blijft dus in Frankrijk en daarvan is een kwart voor Parijs bestemd. Op de tentoonstelling is niet zo veel nieuws te zien. De uitzondering is de nieu we Citroën de DS 19 die nu al een jaar of vier bij iedere salon werd aange kondigd en waarmede men nu eindelijk toch voor den dag is gekomen. Citroën is onder de Franse „Grote Vijf" de enige autofabrikant geweest, die niet meedeed en blijkbaar niet mee behoefde te doen aan de mode om het jaar met een nieuw model op de markt te verschij nen. Nieuw model na tweeëntwintig jaar In 1953 kwam Citroën, om de 4 pk Re nault te beconcurreren, met de kleine 2- cylinder voor den dag. Daarvan is het succes nog altijd zo groot, dat een aspirant koper na zijn bestelling nog wel bijna twee jaar op aflevering moet wachten. Maar de volwassen Citroën dateert al uit 1933, zon der dat er sedertdien andere dan bijkom stige détailveranderingen in werden aange bracht. Maar nu heeft ook Citroën, die in tegenstelling met Renault na de oorlog niet genationaliseerd werd, blijkbaar ingezien, dat men niet eindeloos op de verdiende lauweren kon blijven rusten. Na vier jaren loze geruchten, herhaalde en weer herroe pen aankondigingen, en vooral van voor bereidingen en experimenten, is het nieuwe model verschenen. De nieuwigheid schuilt niet alleen in de buitenkant en in het intérieur, want ook de motor werd vernieuwd. Het aantal versnel lingen werd tot vier verhoogd en de kop peling is automatisch geworden. Citroën schijnt naar een compromis te hebben gezocht tussen de elegantie van de klassieke wagen en de stroomlijn-principes, die de Amerikanen al jaren hebben inge voerd. De voor- en achterruiten werden verbreed, zodat het uitzicht aanzienlijk kon worden verbeterd. Daarentegen heeft men, met Frans gevoel voor goede smaak en verhoudingen, weerstand weten te bieden aan de algemene rage auto's tegenwoordig van alle kanten met glimmend chroom te omringen. Het dak, desgewenst van doorzichtig plastic, loopt licht af naar achteren. Ook de motorkap is glooiend. Vijf mensen vin den gemakkelijk een plaats in de nieuwe Citroën. De kofferbergplaats heeft ruimte voor een halve kubieke meter bagage. De rugleuningen van de voorbanken kunnen naar achteren worden neergeklapt, zodat men eventueel in de auto kan overnachten wanneer men op reis geen hotel meer zou kunnen vinden. Men moet nog wel even wennen aan dit nieuwe model, dat uiterlijk radicaal breekt met het verleden, maar vermoedelijk heb ben de ontwerpers gerekend met een vol- ADVERTENTIE UA ADI FM ZIJLSTRAAT 96 HAAKLCfVI TELEF.t 20340 De Uti-echtse rechtbank heeft de 37-ja- rige kantoorbediende B. S. uit Bunnik ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Hem was ten laste gelegd dat hij in de jaren 1952-'54, toen hij directeur was van de R.K. begraafplaats te Utrecht, geld had ontvreemd uit de kas van de begraafplaats. Bovendien zou hij een bedrag van f41.000 in handen hebben weten te krijgen door het nabootsen van de handtekening van de deken van Utrecht. Voorts had hij enige cheques achtergehou den. Het totaalbedrag van de verduisterin gen bedroeg ongeveer f 80.000. Met deze gelden had hij de zaken gefinancierd van een 43-jarige Utrechtse makelaar, die fail liet was gegaan en S. op allerlei manieren had weten te bewegen tot het geven van geld om een exportzaak op gang te bren gen. De makelaar die eveneens terecht heeft gestaan, was- beschuldigd van oplichting en valsheid in geschrifte. Hij werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. gende periode van twintig jaar, waarin geen nieuw model te verwachten zal zijn. De productie van de DS 19 zal pas tegen het einde van dit jaar op volle toeren komen. De productie van de oude modellen zal dan ook voorlopig niet worden stop gezet. De prijs van de nieuwe Citroën bedraagt frs. 930.000. Met een leveringstermijn van één a twee jaar zal denkelijk wel rekening moeten worden gehouden, tenminste voor de Franse binnenlandse markt. In ieder geval is het mysterie-Citroën nu eindelijk onthuld. Die onthulling mag d e sensatie van deze autosalon worden ge noemd. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar 's-Gravenhage (als hulppred.) (toez.) (Vac. G. v. Leeuwen) H. Sondorp te Sneek. Chr. Geref. kerken Beroepen te Delft P. de Smit te Middel- harnis. Beroepen te Asperen C. Dijkstra cand. te Ferwerd. Geref. Gemeenten Beroepen te Sardis, Brits Columbia (Canada) A. Vergunst te Corsica (USA) (v./h. te Zeist). Bedankt voor Kampen W. C. Lamain te Grand Rapids (USA). De Noord-Westerstorm van de laatste dagen heeft in Zeeland vrij belangrijke schade toegebracht aan de fruitoogst. Vele tienduizenden kilo's zijn afgewaaid en hierdoor belangrijk in kwaliteit gedaald. Toch wordt het valfruit nog gevraagd. Voor de val-goudreinetten betaalde men nog ruim 20 cent per kg, een prijs welke het vorig jaar nauwelijks voor de beste kwaliteit werd betaald. Aan boord van het m.s. „Johan van Ol denbarnevelt" van de Stoomvaart Maat schappij Nederland, dat Vrijdagmiddag met 1441 passagiers naar Australië is vertrok ken, bevond, zich de 20.000 ste emigrant, die sinds de oorlog door dit schip naar het nieuwe vaderland wordt gebracht. Het was de 41-jarige echtgenote van de heer F. C. A. Kuipers uit Eindhoven, die met hun vier kinderen naar Sydney emigreren. Namens de directie van de Maatschappij overhandigde de gezagvoerder kapitein H. Zeilmaker kort voor het vertrek aan het gezin geschenken: aan vader, moeder, Ro bert en Franciscus een zilveren tafelcouvert en aan Johanna en Antonius een zilveren bekertje met inscriptie, die herinnert aan deze reis. De heer Kuipers was bedrijfsleider in Eindhoven en heeft een baan als binnen huisarchitect aangeboden gekregen in Sydney. Met het schip vertrok ook het gezin van de schoenhersteller J. G. Stahlenberg uit Amsterdam, dat uit zestien personen be staat. De oudste van de veertien kinderen is 22 jaar, de jongste ruim 2 jaar. Voorlopig zal dit grote gezin na aankomst in Australië in het kamp Banagilla, 7 uur sporens van Melbourne, worden ondergebracht. Vader Stahlbergen hoopt in zijn nieuwe vader land in zijn vak te kunnen gaan werken. De ontwerp-begroting van Utrecht voor 1956 sluit aan inkomsten en uitgaven op f 59.310.273. De inkomsten worden geraamd op f24.949.124; de uitkeringen uit het ge meentefonds op 58,18 percent van het to taal der inkomsten. De begrotingen voor 1954 en 1955 sloten respectievelijk op f 50.743.895 en f 54.722.628, zodat de stijging ongeveer tien percent be draagt. De zes percent salarisverhoging eis te een bedrag van f 1.8 millioen. Voor het electrisch bedrijf en voor het vervoersbedrijf wordt respectievelijk vier millioen en een half millioen winst ge raamd, tegenover een verlies bij het gasbe drijf van zeven ton. In de met bloemen versierde ontvangzaal van het gebouw van de Provinciale Staten van Zuid-Holland te 's-Gravenhage heeft de commissaris der Koningin in die provin cie, mr. L. A. Kesper, afscheid genomen van de leden van de Provinciale Staten. Mr. Kesper gaat binnenkort naar Libanon waar hij de regering aldaar van advies zal dienen over een hervorming van het be stuursapparaat. Het Statenlid mejuffrouw A. B. Pomper bood tijdens de receptie aan mevrouw Kesper bloemen aan. Het oudste lid van Gedeputeerde Staten, mr. J. J. R. Schmal, sprak de scheidende commissaris namens de Statenleden toe. Mr. Schmal bood namens de Statenleden de vertrekkende Commissaris enige boekwer ken aan. „Als men tot een nieuwe functie geroe pen wordt", zo zei mr. Kesper, „dan ziet men er uiteraard zeer veel goeds in. Ik hoop goed werk te kunnen doen. Maar uiteraard ziet men ook minder goede kan ten en zelfs griezelige. Toen ik in Den Haag kwam was het net zo. De eerste vergade ring met Gedeputeerde Staten vond ik echt griezelig, ik wist immers nog niets van de zaken af. De eerste Statenvergadering was voor mij niets bijzonders. Ik ben toch 2'5 jaar griffier van de Staten geweest. Toen zat ik steeds naast de voorzitter en dacht wel eens dat ik graag op zo'n stoel wilde zitten, toen nog niet beseffende hoe ellen dig die stoel eigenlijk wel is. Het was altijd erg rustig in de Statenvergaderingen en een enkele maal heb ik me wel eens laten verleiden een opmerking te maken die de rust een beetje verstoorde. Ik vond het steeds plezierig tezamen te mogen zijn in de vergaderingen, waar ondanks de poli tieke verschillen een geest van eensgezind heid heerste. Als ik straks in het parlement van Libanon, waar, zoals ik heb gehoord, het soms nog wel wat rumoerig toegaat, als toeschouwer zit, zal ik vaak met weemoed1 terugdenken aan de, als ik zeggen mag, nogal tamme Statenvergaderingen, waar het goed was te toeven." De scheidende commissaris bracht ten slotte dank aan de Statenleden voor hun geschenken en de bloemen voor zijn echt genote. Men bleef hierna nog enige tijd bijeen. De P.T.T. is reeds druk bezig met de bouw of de voor bereiding tot de bouw van een groot aantal televisie- en FM-zenders, waardoor over uiterlijk twee jaar in geheel Nederland een redelijke ontvangst van radio- en televisie-uitzendingen gewaarborgd zal zijn. Kort geleden publiceerden wij reeds een artikel, waarin vele détails over dit omvangrijke bouwprogramma werden vermeld. Thans volstaan wij bij het hier afgedrukte overzichtelijke kaartje en de volgende beknopte toe lichting. In totaal worden voorlopig vijf FM-zenders gebouwd en vier televisiezenders, waarbij uiteraard de reeds bestaande zender in Lopik komt. Deze zenders zullen in de toekomst eventueel ook voor kleurentelevisie gebruikt worden. De zenders worden opgesteld volgens een overeenkomst van de West-Europese omroep- en televisie-autoriteiten, waardoor een televisieketen door geheel Europa zal ontstaan. Dit laatste is uiteraard van groot belang voor de Eurovisieprogramma's. De huidige televisie-zender in Eindhoven komt te ver vallen en heeft dus slechts een tijdelijk bestaan ge voerd. De zenders die men gaat bouwen zullen allen' tussen de 100 en 200 meter hoog worden. Op onze kaart staan verder aangegeven de betrouwbare wer kingssfeer van de diverse zenders. Woont men echter buiten een van deze cirkels dan wil dit nog niet zeggen dat men geheel verstoken is van televisie want met een speciale antenne en mogelijk nog wat andere technische voorzieningen kan men ook buiten de be trouwbare werkingssfeer van de televisiezender nog een redelijke ontvangst verwachten tot op een afstand van circa 150 kilometer van de zender. Trof. Niels Hendrik David Bohr, die wordt beschouwd als een van de grootste physici aller tijden, viert heden in Kopen hagen zijn zeventigste verjaardag. Uit alle delen der wereld bereikten hem geschenken. Prof. Bohr werd op 7 October 1885 te Kopenhagen geboren, waar hij reeds op 31- jarige leeftijd benoemd werd tot hoogleraar in de theoretische nauurkunde. Drie jaar tevoren had hij een atoommodel ontwor pen, dat o.m. in staat was de formule van Balmer voor de lijnen in het waterspectrum theoretisch te verklaren. In de verdere ontwikkeling van de quan- tumtheorie heeft prof. Bohr een belangrij ke rol gespeeld en vooral door zijn formu lering van het complementanteitsprincipe in 1926-1927 heeft hij veel bijgedragen tot een juiste interpretatie van het golf deel tjesgedrag van de materie. In 1920 werd prof. Bohr benoemd tot di recteur van het theoretisch instituut te Kopenhagen en in 1922 kreeg hij de Nobel prijs. Op het gebied van de kernphysica heeft hij zijn druppelmodel voor de atoomkern ontwikkeld. Hij was de eerste die begreep dat niet alle uranium doch slechts uranium 235 splijtbaar is. Prof. Bohr heeft inspirerend gewerkt op een groot aantal bijna niet minder beroem de natuurkundigen. Op 27-jarige leeftijd werkte prof. Bohr reeds in het bekende la boratorium van Lord Rutherford. Tot 1943 verbleef prof. Bohr in Dene marken, uit welk land hij toen naar Zwe den vluchtté met een vissersboot. Vandaar vloog hij naar Engeland en later naar Ame rika, waar hij zich voegde bij prof. Oppen- heimer in het atoomcentrum in Los Ala mos (V.S.). Zweedse parachutisten omgekomen Twee Zweedse militaire parachutisten, beiden 20 jaar oud, zijn in een meer in Zuidwest Zweden verdronken, nadat zij in de touwen van elkanders valscherm ver ward waren geraakt. De twee parachutis ten maakten deel uit van een groep van 42 militairen die boven een veld in de buurt van een meer ten Oosten van de stad Mo- tala uit twee vliegtuigen sprongen. Vier parachutisten werden door de krachtige wind naar het meer gedreven. Twee hun ner konden worden gered. Kamerlid Haken (CPN) stelt vragen aan minister Staf Het Tweede Kamerlid de heer Haken (C.P.N.) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of het juist is dat het Nederlandse leger duizend plastic modellen van Duitse oorlogsvliegtuigen, waarop haken- en oor- logskruisen zijn aangebracht, heeft aange kocht, welke worden verkocht aan Neder landse militairen? Zo ja, is de minister dan niet van mening, dat deze handeling in strijd is met de gevoelens van het Neder landse volk? De heer Haken vraagt voorts, onmiddel lijk de verkoop van deze modellen stop te zetten, de eventueel verkochte exemplaren tegen schadevergoeding terug te nemen en zorg te dragen.dat een dergelijke transactie zich niet kan herhalen. Ook vraagt hij of de aankoop met voorkennis en instemming van de minister is geschied. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De opvattingen van dr. Elie A. Cohen, psychiater te Arnhem, werden besproken tijdens een proces dat in San Francisco ge voerd wordt tegen de Amerikaanse korpo raal Thomas Bayes jr., die ervan wordtt beschuldigd met de vijand te hebben sa mengewerkt tijdens gevangenschap in Ko rea. Cohen die zes jaren in Duitse concentra tiekampen heeft gezeten legde een verkla ring af over de invloed van honger op het gedrag der gevangenen. „Wanneer de laat ste stadia van de honger worden bereikt dan gedragen de mensen zich als dieren. Zij worden laf, wreed, zelfzuchtig en ego centrisch", aldus de psychiater. Bovendien bestaat er volgens dr. Cohen een zogenaamde „prikkeldraad-ziekte" waarbij de gevangene zich geheel en al gaat verlaten op zijn bewakers. Dr. Cohen schreef een boek dat in Amerika verscheen onder de titel „Human Behavior in a Con centration Camp". Op 14 November zullen op alle postinrichtingen in Nederland de Kinderzegels 1955 verkrijgbaar gesteld worden. De verkoop van deze zegels zal duren tot en met 13 Januari 1956. De ontwerpen zijn van de heer S. L. Hartz te Haarlem, die ook alle tekst- en waarde-aanduidingen heeft verzorgd. De zegels zijn uitgevoerd in twee kleuren koperdiepdruk. Voor de frankering blijven zij tot en met 31 December 1956 geldig. De waarden, voorstellingen en hoofdkleuren zijn: 2 3 cent., Willem van Loon, «geschilderd door Dirck Dirckzoon Santvoort, (1610-1680), groen; 5 3 ct., Jongensportret, geschilderd door Jacob Adriaanszoon Backer (1608-1651), rood; 7 5 ct., Meisjesportret, van een onbekende Zuid-Nederlandse meester, bruin; 10 5 ct., Philip Huygens, geschilderd door Adriaan Hanneman (1601-1671), blauw: 25 8 ct., Constantijn Huygens, geschilderd door Adriaan Hanneman (1601-1671), paars. De zegels zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Stroman van Perón zwaait om BUENOS AIRES (United Press) De in Oostenryk geboren „professor" Ronald Richter, die in 1954 door de toenmalige Argentijnse regering aan de kaak gesteld werd als de auctor intellectualis van een gefingeerd atoomonderzoek, dat Argentinië een milliard pesos kostte, heeft de voor lopige Argentijnse regering verzocht hem 110.000 pesos te betalen, waarop hy naar hij zegt volgens zyn contract nog recht heeft. Tevens heeft hij voor zichzelf en zijn gezin om een kosteloze reis per vliegtuig naar West-Duitsland verzocht, waar zijn zieke moeder verblijft, voor wie hij moet zorgen. Richter zond een brief naar de voor lopige president, Eduardo Lonardi, waarin het verzoek vervat was en waarin hij tevens Perón ervan beschuldigde hem ge bruikt te hebben voor een fantastische propagandastunt op het gebied van de ont wikkeling der atoomenergie. Richter zeide in 1948 naar Argentinië ge komen te zijn om te werken aan de ont wikkeling van een atoomstraaljager. Plot seling werd hij door Perón echter naar voren geschoven als de ontdekker van een wondefbaarlijke manier om tegen te ver waarlozen kosten atoomenergie te produ ceren. Zijn salaris, dat in de beginne 5.000 pesos had bedragen, werd onverwachts op 10.000 pesos en tenslotte op 20.000 pesos gebracht. Een hooggeplaatste functionnaris uit de naaste omgeving v an President Lonardi verklaarde naar aanleiding van de brief, dat Richter zelf geen flauwe notie had van de atoomreactor, die op zijn voorstel op het in een meer gelegen eiland Huemul ge plaatst moest worden. Volgens deze bron had Richter het eiland volgestopt met wetenschappelijke appara tuur en materiaal, dat in het buitenland aangekocht was, maar er nimmer enige wetenschappelijke arbeid verricht. Toén sommige Argentijnse geleerden de voorwendsels van Richter doorkregen en zich afkeurend over een en ander uitlieten, kregen zij ontslag. Desondanks moest de vroegere Perónis- tische afgevaardigde Eduardo Rumbo vo rig jaar in het parlement toegeven, dat er geen enkele vooruitgang in het atoom onderzoek was geboekt en dat het gefin geerde project van Richter de staat enorme bedragen had gekost. Na deze onthullingen werd Richter vijf dagen door de politie vastgehouden, maar tenslotte mocht hij naar zijn huis in Monte Grande terugkeren, waar hij sindsdien vrij wel geheel met rust werd gelaten. In zijn brief wenst Richter Lonardi ge luk met het welslagen van de revolutie en biedt zijn diensten aan de nieuwe regering aan, hoewel hij duidelijk door laat scheme ren, dat hij liever naar West-Duitsland zou terugkeren. WASHINGTON (United Press) Het Atlantische Unie comité heeft bekend ge maakt dat oud-president Harry S. Tru man zitting genomen heeft in zijn advies raad. Het comité dat word voorgezeten door een vroegere onderminister van Bui tenlandse Zaken Will Clayton steunt een Congres-resolutie waarin wordt aange drongen op een internationale conventie van Noord-Atlantische democratieën ten einde de mogelijkheid te onderzoeken om een „defensieve, economische en politieke unie" te voeren. In zijn maandblad, Freedom and Union, werd bericht dat Truman op uitnodiging van Clayton deel gaat uitmaken van de uit 620 leden bestaande adviesraad. DE NEDERLANDSE schrijf ster Jeanne van Schaik-Wil- ling is vandaag zestig jaar ge worden. Zij debuteerde in 1923 met een boekje „De dramati sche kunst en ons toneel" on der het pseudoniem Gabrielle van Loenen, de naam die zij zich koos als jonge recensente van de Groene Amsterdam mer, welke functie zij ook thans vervult. Bij het grote publiek is zij vooral bekend door haar romans, die her haaldelijk werden herdrukt: Uitstel van executie, Sofie Blank, Nachtvorst, Uitgestel de vlucht en De witte veren. Zij schreef verder de reisbe schrijving „Marmer en abri kozen" en de roman „De Fees ten van Josien" voor jonge en oude kinderen. In samenwer king met S. Vestdijk kwam „De overnachting" in brief vorm tot stand. Van haar vele vertalingen moeten in het bij zonder die van de veelgelezen werken van Fannie Hurst worden genoemd. Proeven van toneelstukken leverde zij met: Er wordt geklopt, Het portret en Odysseus weent, waarvan de twee laatste door bex-oepsgezelschappen zijn op gevoerd. Ter gelegenheid van haar zestigste verjaardag heeft de uitgeversmaatschappij Em. Querido N.V. te Amsterdam voor een aantrekkelijke editie van haar autobiografisch ge schrift „Ondanks alles" ge zorgd. Dit boekje is niet alleen een fijnzinnig en charmant le vensbeeld, het geeft ook inte ressante, met warme humor gekleurde kijkjes op bekende figuren uit artistieke kringen in Amsterdam, Den Haag en het Gooi van voor de eerste wereldoorlog. Speciaal de her inneringen aan de letterkun dige leraar Aegidius Timmer man zijn onthullend goed uit gevallen. Het is een bekoorlijk boekje, waarin men telkens spelenderwijze wordt meege nomen onder de oppervlakte van de met scherp waarne mingsvermogen opgeroepen tijdsbeelden en waarin men het rijpingsproces van gevoel en verstand meemaakt in de groei van een jong - „irritant en dromerig" - meisje tot in bescheidenheid voorname kun stenares. STOCKHOLM (Reuter) Uit de gevan genis van Stockholm is een Zweed ontsla gen, die tijdens het uitzitten van een ge vangenisstraf van een jaar wegens verduis tering een importhandel met Japan, waar mee ongeveer 350.000 gulden gemoeid is, heeft opgebouwd. De man, een zekere Sven Bohlin, verzond zakenbrieven waarin hij het telefoonnum mer van de gevangenis opgaf bij wijze van adres. Gemiddeld voerde hij dagelijks twintig telefoongesprekken. De maande lijkse vacantie van 72 uur, die hij verdien de door goed gedrag, gebruikte Bohlin voor het leggen van contacten, zakenlunches, bezoeken aan regeringsbureaux ter verkrij ging van invoervergunningen en het bij wonen van recepties op buitenlandse am bassades. De voornaamste Japanse firma waarmee Bohlen werkte, kwam pas achter zijn ware adres, toen een vertegenwoordiger van de maatschappij in Stockholm het opgegeven telefoonnummer draaide en tot zijn grote verbazing verbinding kreeg met de gevan genis. Nog verbaasder was hij toen hem werd meegedeeld, dat de directeur Sven Bohlin niet beschikbaar was, omdat hij die dag de gevangenis niet verlaten mocht. De directeur van de gevangenis van Stockholm heeft verklaard, dat de gevan genis-autoriteiten reeds een gemeubileerde kamer voor Bohlen hebben gehuurd en dat zij ook een kantoor zoeken waar Bohlen zijn zaken kan voortzetten. ATHENE (Reuter) Het stoffelijk over schot van veldmaarschalk Alexander Pa pagos, de Griekse premier, die Dinsdag na een langdurige ziekte overleed, is Vrijdag ten grave gedragen. De teraardebestelling geschiedde op de begraafplaats van Athene. Duizenden mensen stonden langs de weg, die de stoet volgde. De lijkkist werd ver voerd op een affuit. In de kathedraal van Athene, waar het stoffelijk overschot van Papagos lag opge baard, werd een requiem-mis opgedragen en in alle provinciale kathedralen werden speciale diensten gehouden. Koning Paul en Koningin Frederika, de nieuwe premier Karamanlis en zijn kabi net en vertegenwoordigers van andere lan den woonden de uitvaartdienst bij. Horizontaal: 1. kunstmatige besproeiende vlakte in Spanje, 4. zijtak Elbe, 7. zwem vogel, 8. opperzangmeester, 9. kneep, 11. kleine veldschans, 14. bedorven, 15. oplos sing van rubber in benzine, 19. uiteinde van een spier. 20. zwak, 21. dikke boterham, 22. dorpje op Noord Beveland, 23. plaats in Engeland. Verticaal: 1. bijrivier van de Oranjerivier, 2. draaiboom (Z.N.), 3. vaandeldrager (Z.N.), 5. teleurgesteld, 6. snuiftabak, 9. aanteke ning, 10. wandversiering, 12. bundeltje, 13. stok, 15. deel van het varken, 16. dorpje in Gelderland, 17. verdikking der opperhuid, 18. wel. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f7,50, f5,en f2,50 dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux: in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. Oplossing van onze vorige puzzle: Horizontaal: 1. stram, 5. genot, 9. Lee, 10. aan, 12, oma, 13. kalkoen, 17. aster, 19. log, 21. nes, 23 arm, 24. dra, 25. pal, 28. tin, 30. staak, 35. Zaandam, 38. Ada, 40. adé, 41. ore, 43. rekel, 44. liter. Verticaal: 1. sla, 2. te, 3. rek, 4. mals, 5. gnoe, 6. non, 7. om, 8, tak, 11. akte, 14 Aa, 15. er, 16. do, 18. Se, 19. lap, 20. gal, 21, nat, 22. sen, 26 as, 27. mand, 29. in, 30. sa, 31. taal, 32. adel, 33. ka, 34. kar, 35. zak, 36. mot, 37. ver, 39. de, 42. re. De prijzen werden na loting als volgt toegekend: A. A. Ramaker, Graafschap straat 56, Haarlem 7.50); mevrouw H. J. NoortmanHandgraaf, Kastanjestraat 5, IJmuiden-Oost 5.en A. W. Face, Da Costastraat 9, Haarlem 2.50)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5