BABITO, DE MUZIKANT „De Spieghel" Leidens burgemeester reikte ook in Haarlem haring uit Kerkdiensten De gas- en stroomprijs in Heemstede ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Op 3 Octoberfeest van Haarlemse Bond van oud-illegale werkers Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Rectificatie LIKDOORNS Medische verzorging tijdens het weekeinde Toespraak over het werk van William Branham Vakschool meubelbedrijf opende tweede cursusjaar WEEKABONNEMENTEN Burgerlijke Stand van Haarlem FEUILLETON Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck 3) Internazionale heeft één millioen over voor Didi Moeilijke interland voor scheidsrechter v. d. Meer De Haarlemse Bond van Oud-Illegale Werkers vierde in haar sociëteit aan de Kokstraat het feest van Leidens ontzet en omdat het al de tiende keer was woonden Leidens burgemeester en enige leden van de Drie October-Vereniging te Leiden de feestviering bij. Zo kon Leidens burgemeester zijn in Leiden juist voltooide uitdeling van haring en wittebrood deze avond in Haarlemse kring voortzetten. Het is bij de Bond van Oud-illegale Wer kers in Haarlem een traditie geworden, dat men twee data in het kalenderjaar zeer beslist niet vergeet. Dit zijn de vooravond van de verjaardag van Prinses Wilhelmina en de derde October: Leidens ontzet. Nu de B.O.I.W. Leidens ontzet voor de tiende keer vierde, had hij invitaties verzonden aan Leidens burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder D. van der Kwaak en de heren mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en E. W. Wichers Rollandet, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Drie Octo ber Vereniging in Leiden. Met hen bevon den zich onder meer in het gezellige socië- teits „hol" in de Kokstraat mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, president van de Haarlemse rechtbank, mr. B. van der Burg, officier van Justitie, de heer J. Fon- tijne, hoofdcommissaris van politie, de heer J. A. Dorresteyn, directeur van de dienst van Hout en Plantsoenen. Er waren even eens vertegenwoordigers van andere oud- illegaliteitsverenigingen. Nadat de bezoekers uit Leiden verwel komd waren door ds. Joh. Bronsgeest sprak de voorzitter van de B.O.I.W. Haarlem, de heer J. Th. van de Boogaard. Hij verheug de zich over de aanwezigheid van ver tegenwoordigers van de stad Leiden en be schouwde de 3 October-viering als méér dan een symbool van vaderlandsliefde. „Door uw werk en de steun van de plaat selijke overheid", aldus de heer Van de Boogaard, „is het na vierhonderd jaar nog steeds mogelijk de waarde en de vreugde van de herkregen vrijheid den volke voor te houden." Burgemeester jhr. mr. Kinschot van Lei den herinnerde aan de strijd tegen de Spaanse dwingelandij, bijna vierhonderd jaar geleden. Haarlem werd er het eerste slachtoffer van. Maar beide steden hebben de ontberingen van een langdurig belegd gekend. In het begin van de 17e eeuw had Leiden contact met Haarlem toen Lieven de Key opdracht kreeg het verwoeste Lei dens stadhuis in de Breestraat in oude glorie terug te brengen. Als men in Haar lem nog steeds in grote getale na tien jaar bijeenkomt, dan moet de verzetsgedachte wel groot zijn," zei mr. Kinschot. De oud-illegaliteit in Haarlem ziet een zo sterke principiële overeenkomst tussen het beleg van Leiden en de strijd om de bevrij ding in de jaren 1940-1945, dat de drie Oc tober viering in zijn kring traditie is ge worden. Burgemeester Kinschot verheugde zich hierover. Daarna kwam voor het voetlicht een ver- ADVERTENTIE N.V. MIL „HOLSTER"- OVERYEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 In onze rubriek „Uitgaan in Haarlem" van Vrijdag 7 October staat onder „ten toonstellingen" abusievelijk vermeld dat de heer J. Chapon in het Huis met de Kogel van 1 tot 15 October een schilderijen expo sitie houdt. De genoemde tentoonstelling bestaat echter uit werken van de heer J. Pool-Chapin. korte opvoering van het vroeger reeds door de heren Van de Boogaard en J. Kraakman geschreven toneelstukje „Beleg en Ontzet van Leiden", na afloop waarvan de heer Van de Boogaard in zijn rol van burge meester Van der Werff zijn „collega" jhr. mr. Kinschot uitnodigde de taak van zijn schouders te nemen om de uitgehongerde bevolking van Leiden in de gedaanten van de Haarlemse oud-verzetsstrijders en hun genodigden haring met wittebrood uit te reiken. „U hebt er pas achttienduizend in Leiden uitgereikt, die paar stukjes zeeban ket in Haarlem kunnen er nog wel bij," zo voegde hij Leidens echte burgemeester toe. Met de woorden „Vaart wel gij Leidenaren, ontvangt een andere heer," trok „burge meester" Van der Werff zich daarop terug en begonnen de verdere feestelijkheden in het sociëteitsgebouw met gezellige kout en later op de avond een muziekje en een dansje. ADVERTENTIE VERWIJDERD MEI WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijk^ scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- raiddel van f. 1.35 bespaart II veel ellende (601 Naar wij vernemen is het gevolg van de voorgenomen tariefsverlaging met 6 per cent voor electriciteit in Haarlem, waar over wij reeds in ons blad van gisteren uit voerig mededelingen deden, voor de Heem- steedse verbruikers nog onzeker. Zoals men weet levert Haarlem electri- sche energie en gas aan Heemstede en streeft Heemstede naar herziening van de thans lopende contracten. Indertijd werd een bepaalde formule overeengekomen, waarbij wijzigingen in de kolenprijs in de contractprijs van electriciteit en gas werd verdisconteerd. Deze formule is echter niet geheel nauwkeurig gebleken, waarbij de afwijking nadelig voor Heemstede en voor delig voor Haarlem is. Zolang het hier om kleine schommelingen van de kolenprijs gaat is het effect niet zo belangrijk, maar het stroomleveringscontract dateert al uit de dertiger jaren toen de kolenprijs nog acht gulden per ton deed. Nu is die prijs tot 72 gulden opgelopen. Voor de gasprijs is er minder reden tot klagen, omdat dat contract pas tien jaar oud is. Overigens doet zich verder de voor Heemstede nadelige situatie voor, dat Heemstede ten opzichte van Haarlem grootverbruiker is, waarvoor dus de af schaffing van de omzetbelasting niet geldt. Maar naar de geest van de regerings maatregel, waarbij de omzetbelasting werd afgeschaft, dient het Heemsteedse distri butiebedrijf die vervallen heffing wel in zijn kleinverbruikerstarieven tot uitdruk king te brengen. Er is overleg gaande tussen Haarlem en Heemstede om tot een herziening van de energieleveringscontracten te komen, doch veel vorderingen zijn daarbij nog niet ge maakt. Intussen betekent elke dag welke dit overleg langer duurt verlies voor Heemstede en dientengevolge winst voor Haarlem. HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken, Firma C. G. Loomeyer Zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park- Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038; Apotheek J. Krijnen, Ekster straat 100, tel. 25860. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 8 October tot 15 October, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen Bloemdaal: Van Zaterdagmiddag 8 October twee uur tot Maandagmorgen 10 October acht uur dokter C. Eenhoorn, Bloemendaalseweg 17, Bloemendaal, tele foon 25589. Overveen tot Zondagavond elf uur dok ter D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, telefoon 24480. Aerdenhout van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, Aerden hout, telefoon 26035. Wijkverpleegsters. In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster J. J. M. de Bruin, Bilderdijkstr. 36, Haarlem, telefoon 21302, en zuster A. C. Haagsma, Roemer Visserplein 1, Heem stede, tel. 27900. Apotheken. De Zondag-, avond- en nacht dienst wordt van Zaterdagavond 8 Octo- zes uur tot etaoinshrlducmfwyvbgkqshrd ber zes uur tot Zaterdagmorgen 13 Octo ber acht uur verzorgd door de Elswout Apotheek (drs. A. P. W. v. d. Ham, Bloe mendaalseweg 341, overveen, tel. 16760; Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort station, telefoon K 2560 - 8249, en de Aerdenhout Apotheek (L. Baruch), Zand- voortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen, dr. R. J. van Ravenswaay, Zand- voortselaan 70, telefoon 27913 en dr. J. L. Tombroek, Burgemeester van Lennep- weg 1, telefoon 38032. Wijkverpleging, zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 138, telefoon 39818. Apotheken. Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, telef. 38197. BENNEBROEK Dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, telef. K 2502 - 300. LISSE Dr. F. Haase, Hereweg 337, telef. 3685. HILLEGOM Dr. G. G. D. Ie Cocq d' Armantville, Six- laan 7, tel. 5613. HAARLEMMERMEER Zwanenburg-Halfweg: dr. D. A. Rijnders, tel. 593. Hoofddorp: dr. Nanninga, tel. 6220. Nieuw-Vennep: dr. Nugteren, tel. 220. Maandagavond in Begijnhofkapel De directeur van de vereniging „Het Heil des Volks" te Amsterdam, de heer F. Stroethoff, en diens echtgenote zullen Maandagavond op uitnodiging van het In terkerkelijk Evangelisatie Comité in de Be gijnhofkapel spreken over de bijeenkom sten, die zij in Karlsruhe hebben meege maakt met de bekende, als een groot apos tel van God beschouwde, evangelist Wil liam Branham. Evenals bij de prediking van Zaiss hebben zich in de samenkomsten, geleid door William Branham volgens oog getuigen wonderen, zoals genezingen voor gedaan. Dit heeft evenals bij Zaiss geleid tot veel bijval en veel critiek; de laatste schijnt, naar het Comité mededeelt, voor namelijk voort te vloeien uit de gezindheid van een groot deel van de hedendaagse kerkelijke samenleving, waarin een direct ingrijpen van God in wezen niet meer wordt aanvaard, hoezeer men overigens van Gods leiding overtuigd is. De vakschool voor Haarlem en omgeving van de Federatie der Verenigde Woning inrichters zal op Dinsdag 11 October haar cursus beginnen. Vrijdagavond had de in stallatie van leraren en leerlingen plaats in café-restaurant Brinkmann. De directeur van de vakschool de heer J. Haan Jr. constateerde, dat de federatieve samenwerking ook voor de school belang rijke verbeteringen heeft gebracht. Hij gaf een overzicht van de resultaten der school die thans haar tweede cursusjaar ingaat. Ofschoon de cursus twee jaar duurt waren er van de eerstejaarsleerlingen dertien die het eindexamen reeds na een half jaar af legden. Hiervan slaagden er acht, welk resultaat naar de heer Haan meende, wel bijzonder goed genoemd kon worden. Het aantal geslaagden lag voor de vak school te Haarlem, de grootste van het land, in verhouding tot de overige scholen in Nederland tien percent hoger. Van deze vakscholen zijn er thans dertig in ons land. Zij zijn gesticht toen de vestigingswet in het meubileringsbedrijf werd toegepast. De Haarlemse patroons, verenigd in de R.K. Bond „Sint Arnoldus" of de Nederlandse Bond van Woninginrichters afdeling Haar lem, hebben toen in federatief verband deze vakschool gesticht, die zich thans in een flinke groei mag verheugen,daar steeds meer werkgevers er toe over gaan jonge mensen deze opleiding te laten volgen. Het doel van de opleiding is het behalen van het vestigingsdiploma. De heer Haan heette voorts nog een groot aantal bestuursleden en woninginrichters welkom, waarna de heer A. J. Vos, voor zitter van de federatie en de vakschool, de aanwezige leerlingen het lesrooster voorlas. De heer C. Kloppenborg, secretaris van de Commissie van Vakopleiding te Utrecht sprak vervolgens over de goede noodzake lijkheid dat er thans door de jongeren in dit vak gestudeerd moet worden, als ge volg van de vestigingswet. Hij gaf de cur sisten de raad wanneer zij eenmaal het vestigingsdiploma behaald hebben met de studie verder te gaan. Voorts verheugde het hem, dat het met de Haarlemse vak school gezien de gunstige resultaten, de goede kant uitgaat en tenslotte feliciteerde hij zowel het bestuur, de leraren als de leerlingen met dit behaalde succes. De heer A. Velu, bestuurslid van de vak- raad sprak daarna over de schoonheid van het vak. Voorts werd er deze avond een interes sante film onder de titel „Rayon een pro duct van Nederlands speuren en energie", gedraaid, ter beschikking gesteld door de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arn hem. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE HAARLEM, 7 October 1955 GEHUWD: 7 Oct.. M. H. Bras en M. M. de Vries. BEVALLEN van een zoon: 5 Oct., J. M. SchramaGerrits; 6 Oct., M. G. Bauer Postma; M. A. van GorsselSeijsener; H. A. BoomsSchols; E. de Haanvan Zanten; 7 Oct., D. A. DeinumBorst; D. Knolvan Dijk. BEVALLEN van een dochter: 6 Oct., J. C. M. Veldt—Goddijn; M. Ton—Vink; D. PhilippoVisser; H. H. KaartKoelewijn; E. W. B. Tensenvan Tol; C. J. Stam Wagemaker; 7 Oct., J. M. DekkerHeerens; H. S. van RoodeSchoepe. OVERLEDEN: 4 Oct., Th. J. Snijder. 69 j„ Stolbergstraat: 5 Oct., G. Steeman—Kievit, 76 j., Kampervest; M. de Boer. 22 j., Tromp straat; 6 Oct., J. van Kuijkde Rooij, 72 j., Kamperlaan. Babito nam plaats op een bankje en begon. Eerst speelde hij enkele aardige wijsjes op zijn fluit; dat klonk mooi in die grote zaal. Daarna zong hij wat liedjes, en dat klonk ook aardig, want Babito had een goede stem. De graaf zat in zijn brede zetel en luisterde aandachtig. Zijn dochter ook. Die vond de muziek en de liedjes mooi en knikte met 'n goedkeurend lachje. Babito deed erg zijn best. Het was prettig, dat de graaf en zijn dochter tevreden waren met zijn zang en spel. De hele avond waren ze in de ridderzaal en Babito speelde... 11-12 ZONDAG 9 OCTOBER 1955. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg, H. Doop. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. 7: Dezelfde. Oosterkerk, Zomerkade 10 en 7: Ds. W. M. van Asperen, H. Av. Ba- kenesserkerk, Vrouwestraat. 8.45: Repetitie Kinderkerkkoor, vervolgens iedere Zondag. 9.30: Kinderkerk. Dhr. Th. van der Burg. 10.30: Jeugddienst. Vicaris J. Oskamp, van Heemstede. Gebouw Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. A. J. van Rhijn, 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 4.30: Dr. G. Snijders. Janskapel, Jansstraat 10.30: Ds. M. G. Blauw, Em. Pred. v. Over veen. H. Av. Jeugdkapel, Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Vink, West, Leidsestraat 10: Dr. G. Snijders. Centrum, O. Groenmarkt 10: Ds. E. Pot. Eglise Wallonne, 10.30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deut sche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Gottesdienst. Pfarrer D. Stein. Chris tian Science, First Church of Christ, Scien tist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: En gelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Pliiladel- fia-Gemeente, Grote Houtstraat 176. 10: Dienst. Woensdag 7: Bidstond in de Tempe liersstraat 55 R. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3, geb. „Beth- El". 2.30: Pastor C. J. H. Theys. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. Matray. Vrijdag 7.30: Kum- pulan Isteri (Zuster samenkomst) Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeen komsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk, Park laan 34. Ned. Herv. Evang. Nassaulaan 8. 10 en 5: Dhr. W. v. Oostende, van Onstwedde. Woensdag geen dienst. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Kapitein A. Bou- wens, 7: Dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 8: Ds. Buiten. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dezelfde. Evange lisatiesamenkomst. 8: Cornie Vanderbreggen uit Rijnsaterswoude vertelt over de reis van de „Maaiers" naar Palestina (voor ieder toe gankelijk). Dinsdag 8: Afscheidsavond Rev. George Brucks vóór zijn vertrek naar Ame rika, in de Doopsgezinde Kerk, Grote Hout straat 43. Medewerking Evangelisatie-zang koor uit Beverwijk. Zaterdag 7.30: Open luchtsamenkomst a. d. Dreef. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dr. Henri F. M. Pol, uit Amerika. Broe dergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool en Jeugddienst. Ver. de Vrije Gemeente, Aula Sted. Gymna sium. 10.30: Prof. Dr. R. van Brakel Buys. Vrije Evangelische Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Cand. M. Vink, 'van Oegstgeest. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Ds. G. Kroes. II. Doop 7.30: Ds. G. Kroes, Jeugddienst. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. 10.30: Jeugdkerk, Peuzelaarsteeg 3. Mej. M. Dijkema. Remonstr. Geref. Gemeen te 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wil- helminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg Zuid-Oos- terkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. C. Goeman. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5: Dr. P. J. Richel Geref Kerk, Begijnhof kapel 9 en 4.30: Ds. J. O. Mulder, van Kam pen Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. v. Gilst Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Park laan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Toes. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76, 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis Bap- tiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Ds. J. v. Vlugt. 7: Ds. J. W. Weenink Leger des Heils, Schagchelstraat .26, Zater dag 7.30: Straatzang. Zóndag 10: Heiligings- dienst. 6.45: Openluchtsamenkomst. 7.30: Op wekkingssamenkomst. Dinsdag 2.15: Vrou wenbond. Woensdag 8: Afscheidssamen- komst van Majoor en Mevrouw M. Souve- rein. Iedere Zondag 12: Kindersamenkomst. Jeugdleidster M. Bruis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samen komsten. Pinksteruitzending. Maandag 8.15: Radio Ibra Tanger, 25, 31 meter. Spreker A. v. Polen, zang Pinkster Jeugd Quintet. Dinsdag 8: Bijzondere samenkomst. Spr.s. E. v. d. Molen en W.'v. Beek, zang Ver. Glo rieklanken. Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. De Christengemeenschap, Westerhoutpark 1A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Volle Evangelie Gemeen te, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. W. Zeegers 12-13: Zondagsschool o.l.v. zuster Baaij. 7 u.: Opwekkingssamenkomst. Donderdag 8: Bid stond voor gem. leden. Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Pre diking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Ge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings morgen. Mevr. J. F. Croes-v. Delden, Den Haag. Soefi-Beweging. Geen dienst. Alleen op de eerste en derde Zondag van de maand. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G, Ph. Scheers, H. Av. 7: De zelfde, Dankzegging. Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch, Voorbereiding H. Av. Leger des Heils. Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Straatzang Haarlem-Noord. Zondag 10: Heiligingssa menkomst Altaardienst. 6.45: Openlucht samenkomst Javastraat. 7.30: Afscheidssa- menkomst Kapitein van Huizen en echtge note. 12: Zondagsschool. 4: Jeugdopenlucht- samenkomst Javastraat. Jeugd-Ieider: J. S. M. Br. M. Scheen, Maandag 7: Straatzang vanaf het kwartier. Dinsdag 2.15: Gezins bondsamenkomst. Donderdag 8: Welkomst Precies tien minuten, zo wees de pen dule op de schoorsteenmantel het tenminste aan, was juffrouw Galjoen alleen op haar kamer achtergebleven. Maar nu hield ze het niet meer uit. Zo naargeestig als die ramen stonden te klepperen, terwijl het verder in de kamer zo stil was! En dan was het pas kwart over elf. Van grote-stads- mensen, en dan nog wel een journalist en een Belgische professor en een paar meis jesstudenten kon je niet verwachten dat ze voor middernacht naar bed gingen, en daar om zou er zeker nog wel gelegenheid zijn om een paar van haar medebewoners te ontmoeten. Het was immers nog lang geen middernacht? Ze kon nog best even naar beneden gaan; de grote kamer beneden- achter was de gemeenschappelijke ziteet- kamer, had mevrouw Waterborg haar ge zegd. Daar zou op dit uur van de dag nog stellig wel iemand te vinden zijn. Ze kamde, nóg eens, haar verwaaide haardos op, toen draaide ze resoluut haar deurknop om en verliet de kamer. Het trappenhuis was hel verlicht, vijandig en vreemd. Maar ze was nu eenmaal op weg naar beneden en dus ging ze verder, de tweede trap af, de eerste. Maar in eens knipten alle lichten uit en stond ze in het pikkedonker. „Hé", riep ze. „Is daar iemand?" Er volgde geen antwoord. Maar er waren in eens snel-naderende voetstappen, iemand die tegen haar aanliep. En haar zulk een harde duw gaf dat ze met haar hoofd tegen de trapleuning bonkte. De ster retjes dansten voor haar ogen. En daarop zakte ze, half wezenloos, op de onderste traptree neer en bleef suffig in het donker voor zich uitstaren. Ook hier klaagde de wind, maar in het trappenhuis was geen enkel gerucht meer te horenZe was misschien toch wel even buitenwesten ge weest, dacht ze later, want op eens was het licht weer aan en stonden er een jongeman en een meisje. Een reusachtige jonge man, die met zijn hoog-opgeslagen kraag en zijn verwaaide haren wel een stormgod geleek. Hij had zijn arm om de schouders van het meisje geslagen. Het meisje was blond en ook verwaaid en het leek wel of ze ge schreid had, maar misschien kwam dat alleen maar door de wind. Ze schrokken natuurlijk, toen ze juffrouw Galjoen daar zo onverwacht zagen zitten, en de jonge man liet met een het meisje los. Ze waren dus nog niet officieel verloofd, dat consta teerde de oude vrijster bij zich zelf. „Inbrekers!" zei ze hard op. „Wat?" „Inbrekers!" De jonge man kwam nu naderbij en bukte zich naar de zonderlinge gedaante op de onderste traptree. Het meisje bleef tegen een deurpost leunen. Hij vroeg: „Inbrekers? Bent u dan die inbreker?" „Ik?" Er klonk verontwaardiging in haar stem. „Ik? Hoe komt u erbij! Natuurlijk niet!" „Maar wie bent u dan?" „Ik.maar dat spreekt toch van zelf. Ik ben juffrouw Galjoen." „O, juffrouw Galjoen de nieuwe pension gast. Ik ben Camphuysen. Maar hoe komt u dan hier?" „Hier? Met de trein. Dat spreekt toch van zelf!" „Maar ik bedoel hier. Hier op de grond." „Dat is de inbreker. Hij heeft me neer geslagen." „En waar is die inbreker dan?" „Die is hier in huis „Och kom." De jonge man fronste, scheen even na te denken. Dan richtte hij zich op. „Ik zal u zo dadelijk helpen. Wacht u maar even." Vervolgens zich tot het meisje wendend, dat nog altijd tegen de deurpost leunde: „Juffrouw Meilink, Greetje, ga jij nu eerst naar de eetkamer, dan zal ik daar koffie voor je maken. Kom maar met me mee. Hij legde zijn hand achter de schouders van het meisje en bracht haar door de gang naar de achterkamer. Juffrouw Gal joen was nu weer helemaal bijgekomen, want ze stak haar hoofd om de hoek van de trap om hen na te kijken. „Pas maar op. riep ze de beide jonge mensen na. „Pardon?" „Voor de inbreker. Hij kan best de eet kamer binnengeslopen zijn! De jonge man opende de kamerdeur, zich klaarblijkelijk weinig om inbrekers bekom merend. Hij knipte het licht aan en bracht het meisje naar een stoel. Toen keerde hij naar juffrouw Galjoen terug. „Wil ik u even ophelpen?" „Graag, meneer CamphuysenEh. dank u wel." „Gaat het zo? Wil ik u steunen?" „Jadank u weldank u wel. Ik heb een geweldige klap op mijn hoofd gehad." „Dat merk ik", zei de jonge man. „Een gevaarlijke inbreker," zei juffrouw Galjoen. „U bent natuurlijk over dat Perzische kleedje onder aan de trap gestruikeld. Een afschuwelijk ding; ik heb er gisteren ook bijna mijn nek over gebroken." „Warempel niet! Het was een inbreker!" De jonge man scheen het niet te horen. Hij bracht juffrouw Galjoen ook naar de eetkamer en schoof een stoel voor haar aan. Hij stelde het meisje aan haar voor en bood aan om voor beiden een kop koffie te ma ken. „Dan haal ik mijn koffiemachine van mijn kamer." De Zuid-Afrikaan verdween en onmid dellijk stond juffrouw Galjoen op en begon een speurtocht door de kamer. Ze keek onder de tafel, achter de gordijnen, in beide muurkasten en onder het dressoir. Nergens, tenzij hij zich misschien verstopt had in de laden van een groot, antiek kabinet, was een spoor van een inbreker te bekennen. Het meisje nog altijd met verwaaide haren en gebogen hoofd, was stil aan de tafel blijven zitten. Nu stond de oude vrij ster in eens voor haar. „Bent u verloofd?" vroeg ze op de man af. „Verloofd?" Het meisje scheen uit haar gedachten op te schrikken. „Verloofd? Met wie?" „Wel, met meneer Camphuysen natuur lijk!" „Met meneer Camphuysen? Hoe komt u daaraan? Hij is hier pas een week." „Nu, dan zoudt u toch wel verloofd kunnen zijn! Tegenwoordig is zo iets best mogelijk. En hij hield zijn arm om u heen!" „Hijhij heeft me gered. Ik ben daar net bijna in het water gewaaidik kon me niet meer houdenhier vlak voor de deurHij heeft me nog net gepakt Het meisje zag met grote ogen voor zich uit en scheen juffrouw Galjoen niet meer te zien. Deze wendde zich om ten einde haar speurtocht voort te zetten. De Zuid- Afrikaan keerde terug met zijn koffie machine. „En juffrouw Galjoen, op zoek naar de inbreker?" „Ja, hij moet hier in huis zijn." „Kunt u zich niet vergist hebben?" ,Ik vergis me nooit. Er was een inbreker. Hij heeft eerst het licht uitgeknipt. De jonge man haalde zijn schouders op samenkomst Kapiteine F. Dijkstra en Lui tenante Visser. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk (Intrede). Stichting „Petra" Kapel (einde Minahassastraat) Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, evangelist te Amster dam. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klop persingel 55-57. 10: Ps. P. de Ruig. 5: Ds. Johs. Lever, Vlaardingen. Sionskerk, Ek sterstraat. 8.45: Ds. Johs. Lever. 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. 19: Ds. van Dijl (bijzondere dienst!. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen, H. Av. 19: Ds. Henkels, II. Av. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Dijl. Kapel Irene, Meer en Bosch, 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. J. Thomson, Em. Pr. Baarn. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Jacob v. Ruysdaellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. Geref. Kerk. Koe- diefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. E. Zijl stra, Aerdenhout. Camplaan 10: Ds. E. Zijl stra. 5.30: Ds. D. J. Roos. Geref. Kerk, He renweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy, H. Av. AERDENHOUT Ned. Herv. Kapel 10.30: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Seniorenkring, 16-20 jaar in De Stal. 10.30: Zondagsschool, Tyo H. van Eeghcninstituut, van Lennenweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Ds. H. J. W. Modderman, Rem. Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. R. v. d. Mast. Bloemen daal Jeugddienst. Geref. Kerk. 9.45 en 5: Ds. C. Klapwijk, H. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. Oogstdienst. 10,30: Ds. R. van der Mast, Oogstdienst. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 10.30: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Maranatha. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema, Dg., Haarlem. Vrü-Katholieke Kerk. Popellaan 1 10.30: Gezongen H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Dr. J. Blauw, van Hilversum. 7.30: Ds. H. U. Buitink, van Amsterdam. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.3019.45: Orgelspel door de heer Egbert Vos; 19.4520.15: Oecumenische Avonddienst. Ds. D. J. Roos, Geref. Pred. te Haarlem. Zang mevr. Wiersema. 9: Jeugdka pel, 12-15 jaar in Irene. 10.15: Zondagsschool •Tulianakwartier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zondagssch. Ramp- laankwartier Beatrixschool en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. 5: Ds. Brouwer. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Krabbe. Chr. Ger. Kerk 10 en 5: Ds. Schippers. Ned. Prot. Bond. 10: Eerw. Heer N. C. A. Pols, uit Harderwijk. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. H. Doop. 7: Vicaris L. C. Baljé. Doopsgezinde Gemeente 10.30: Prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. de Vries, van Apeldoorn. Voorber. H. Av. 7: Ds. J. C. H. Jöre, van Apeldoorn, Jeugddienst. Abhenes, 9.30: Ds. J. A. van Boven, voorber. H. Av. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds. M. C. Don. 7: Dr. H. v. d. Loos, Haarlem-N. Jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vica ris L. C. Baljé, voorber. H. Avondmaal. 7: Ds. J. C. Salverda. Openbare Geloofsbel. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Dr. H. van der Loos, Haarlem-N. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. F. Keja, van Kerk en Wereld. Van 18.4519: Zang- dienst. „De Toorts" 9:- Ds. J. Heidinga, Hrl. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, Voor ber. H. Av. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon, Voorber. H. Av. 7: Wika van Ginkel Bijzondere dienst. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. H. Av. 7: geen dienst. 9.30: Geen jeugdkapel. Ned. Prot. «Bond, Brugstraat 15. 10: Prof. Dr. T. Jansma, van Leiden. Geref. Kerk, Juliana- weg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond, Dinsdag 8: Samenkomst in de nieuwe consistorie der Herv. Kerk. Dhr. M. C. Draijer, van Haarlem LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C. ■Tongeboer. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Leeestdienst. Oud- Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Prof. Dr. Oosterhof, van Apeldoorn. Ad emir kan 6000,- per maand verdienen bij Milan De Italiaanse clubs F. C. Milan en Inter nazionale zijn in besprekingen voor de transfer van twee van de beste Braziliaanse spelers: Ademir van de vereniging Vasco di Gama, en Didi van Fluminense. F.C. Milan heeft Ademir een contract geboden, waarbij hem een maandsalaris van ongeveer 6000 gulden wordt gewaarborgd, benevens een schadeloosstelling van millioen gulden aan Vasco di Gama. Internazionale heeft aan Fluminense een transferbedrag van 600.000 gulden geoffreerd en een som van 400.000 gulden aan Didi. De K.N.V.B. heeft van de Hongaarse Voetbalbond het verzoek ontvangen om K. L. van der Meer uit Den Haag als scheids rechter aan te wijzen voor de wedstrijd Hongarije—-Oostenrijk, die op 16 October 'in Boedapest wordt gespeeld. De heer Van der Meer heeft deze uitnodiging aanvaard. Als grensrechters zijn aangewezen K. Schipper uit Groningen en W. B. Ausum Jr. uit Dordrecht. en begon aan zijn toebereidselen voor de koffie. Hij had zijn koffiemachine op tafel gezet, stak nu een spiritusvlam aan en strooide gemalen koffie boven in het appa raat. Hij werkte vlug en handig, als een geroutineerd kampeerder. Een verrukke lijke koffiegeur begon zich te verspreiden door het vertrek. „Kom, juffrouw Galjoen, een kopje koffie voor de schrik!" „Dank u. Ik moet eerst de inbreker op sporen." „De inbreker? Die vindt u toch niet. Drinkt u liever een kopje koffie." „U denkt, geloof ik, dat ik u voor de gek houd!" „Nee, zeker niet. Ik denk, dat u lelijk bent uitgegleden over dat Perzische kleed je en dat u zich lelijk heeft bezeerd aan uw hoofd. Daarvoor is koffie juist goed." „En toch was er een inbreker!" Daniël Camphuysen antwoordde niet. Hij begon nu de koffie in te schenken: een zeer verleidelijk geurende drank. Maar wie er voor die verleidelijk geurende drank be zweek: niet juffrouw Galjoen. „Ik ga naar mevrouw Waterborg om de inbreker op te sporen." „Maar het is al over half twaalf. Ze is stellig al naar bed." „Dan zal ik haar wakker maken. Ik moet die inbreker vinden! Goeden nacht, meneer Camphuysen. Goeden nacht, juffrouw Mei link!" „Nacht, juffrouw Galjoen." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6