jnnuJUUS r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Export van bloembollen gestegen in afgelopen kwartaal Italiaanse „Vittorio Z" na aan varing bij Vlieland gezonken O.%.9otfliinia Wereldnieuws Zweden heeft belangstelling voor de Nederlandse bollen De radio geeft Donderdag kelfot! UIT ANDERE BLADEN ocli ió kct zo WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 2 Friesch-Groriingsche doet bod op Bataafsche Hypotheekbank Misleidende voorlichting van Amerikaans ministerie VERKOUDHEID WEG! Prins Maurits" met schade naar Bremerhaven Kerkelijk Nieuws Examens Zijlstraat 90 Haarlem Tel-11161 „Oud" maken van hout (Van onze correspondent in de bollenstreek) De totale export van bloembollen in de periode van 1 Juli 1955 tot 1 October 1955 is weer gestegen in vergelijking met ver leden jaar in dezelfde periode. Daarby komt nog, dat tussentijdse cijfers bekend zijn; de eindcijfers zullen waarschijnlijk nog wel wat meer verschil te zien geven, temeer omdat de export nog steeds een week op het gebruikelijke tijdschema ach terloopt. Er is voor meer dan 9.2 millioen meer uitgevoerd dan vorig jaar, waardoor de uitvoer-waarde op 125.361.719 geko men is. Uitvoerstatistieken bevatten voor de bloembollenexporteurs meestal geen sensa tionele cijfers. Aan hun eigen verkoop kunnen ze wel schatten of een land meer of minder gekocht heeft. Waarschijnlijk zullen zij wel ieder jaar weer met enige verbazing kijken naar de cijfers die Zwe den laat noteren.. Men roept nu ongeveer al een jaar of vijf, dat Zweden aan de top van de afname zit. Volgens insiders kon het niet meer importeren, maar met even grote regelmaat worden deze beweringen gelogenstraft door de Zweden. De bewoners van Zweden zullen dit jaar weer volop genieten van de tulpen, hyacinten en nar cissen. Het heeft het land 18.243.000 aan deviezen gekost, maar daarvoor heeft men dan meer dan 5 millioen kilo bloembollen. Het is bijna twee millioen gulden meer dan verleden jaar. Het raadsel hiervan is nu zo langzamer hand opgelost, want vlak na de oorlog was de invoer aan beperkingen gebonden. In de lange winter willen de Zweden echter een bloemetje zien en deze taak namen de bloe misten op zich. Zij forceerden zoveel bollen, dat er voor de particulieren bijna geen kans meer over bleef om ze te kopen. De invoer is nu vrijgegeven en dank zij de Onper soonlijke Reclame gaan de bloemenliefheb bers zelf steeds meer bollen kopen. De On persoonlijke Reclame van de Nederlandse bloembollenkwekers en exporteurs doet echter nog meer. Als de bloemen aan de markt komen, wordt men ook door de reclame weer opgewekt om bloemen te kopen. Een bekende slagzin is; „Wanneer hebt u het laatst bloemen voor uw vrouw mee gebracht?" Deze is geweldig ingeslagen, zelfs zo, dat de bloemenwinkels nu kunnen mededelen, dat steeds meer mannen bloe men komen kopen. Vroeger zag men bijna alleen vrouwen! Alles bij elkaar genomen mag men wel aannemen, dat er tussen de 700 en 800 kg bloembollen per 1000 inwoners wordt ge kocht. In Amerika is dit tussen de 50 en 100 kg. Verenigde Staten de grootste klant Overigens staan de Verenigde Staten nog steeds bovenaan de lijst en zijn dus als de grootste klant te beschouwen. De export daarheen was tot 1 October ongeveer ge lijk, 10,3 millioen kilogram en een waarde van 33.3 millioen gulden. Er is echter een havenstaking geweest. Hoeveel invloed deze op de afnamé heeft, is nu nog niet te zien. Er mag wel worden aangenomen, dat de na-orders wat minder zullen zijn dan andere jaren. Er blijkt overigens uit de cijfers, dat er hard wordt gevochten om de Amerikaanse ADVERTENTIE HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vtouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchcon cert. (12.30 Land- en tuinbouwmededeiingen. 12.3312.40 Wij van bet land). 12.55 Zonne- wijezr. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Pla ten. 14.15 Voor de vrouw. 15.15 Amusements muziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.40 Koersen. 17.45 Negro-spirituals. 18.05 Platen. 18.15 Strijkkwartet. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.400 Tijlschriftenkroniek. 22.10 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Mensendieck-oefeningen. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Platen. 11.30 Vrouwenleven in onze Rijks delen in de West, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededeiingen. 12.35 Instrumentaal trio. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.15 Hoe de tweedracht ontstond, hoorspel. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.35 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Dr. J. I. S. Zonneveld: Een geoloog spreekt over de Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Theaterorkest en solist. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleu ters. 19.05 Cabaret. 19.25 Pianorecital. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Door het kind. voor het kind, causerie. 20.10 Orkest- concert. 20.55 Ons Rijk in de Tronen, klank beeld. 21.25 Platen. 22.05 Het afscheid van Sjon Maikel, hoorspel 22.50 Snortactualitei- ten. 2S.O0 Nieuws. 23.15 Actualiteiten. 23.25 24.00 Lichte muziek. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 Voor de vrouw. 20.45 Kookpraatje. 20.55 Film. 21.10 0 uur 10, T.V.-spel. 21.40—21.45 Epiloog. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Pla ten. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 In ternationale Muziekwedstrijd. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Platen. 22.5E—23.00 Nieuws. I markt te behouden. In de leidinggevende I kringen wordt aangenomen, dat het opvoe ren van de export naar Amerika zeer moei lijk zal zijn, maar dat men een grote steun heeft aan de drang van vele Amerikanen om „buiten" te gaan wonen. Veel minder moeilijk is de tweede grote afnemer, Engeland. Zodra de financiën daar in orde zijn en ipen wat meer kan gaan liberaliseren, zal het cijfer 26 millioen gulden aanmerkelijk stijgen. We hebben tenminste Engelse importeurs gesproken, die beweren dat dit land veel meer bloem bollen kan gebruiken dan de bijna twaalf millioen kilogram die het nu afneemt. Er is hier nu nog een lichte daling te consta teren, n.l. van 400 ton en een stijging van de waarde met zes ton. Ook hier geldt ech ter de achterstand in de export, die wel licht in October kan worden ingehaald. De derde grote afnemer is Duitsland, dat Zweden van deze plaats heeft gewerkt. De import is daar zo goed als vrij, waarvan men gebruik heeft gemaakt om anderhalf millioen kilogram meer te importeren, het geen 5.1 millioen gulden meer kostte. Er is wel eens beweerd, dat er in Duitsland bij zonder goedkoop moet zijn aangeboden. Volgens deze cijfers klopt dit niet helemaal, want de gemiddelde prijs is bij een uitvoer van 8.1 millioen ter waarde van 20.680.000 om en nabij de 2.55 per kilogram. Enge land brengt het niet verder dan 2.20 per kg! Overigens is er een wel bedroevend feit in deze export te constateren: de gemiddel de kiloprijs lag in 1954 op 2.64. Vergelijkt men de prijzen van Duitsland en Engeland, dan kan men gevoegelijk aannemen, dat de exporteurs in deze landen te goedkoop ver kopen. De exporteurs op Frankrijk hebben het beter gedaan. Zij verkochten 2.2 millioen kilogram voor 8 millioen gulden. Dat is 3.63 per kilogram. Het moge waar zijn, dat het ene land meer narcissen afneemt dan het andere, die goedkoper zijn, waar door de kiloprijs natuurlijk wordt beïn vloed, op de binnenlandse markt waren de verschillen dit seizoen lang niet zo groot. De export naar andere landen laat de bekende verschuivingen zien. Finland ech ter heeft een bijzondere prestatie verricht. Het had de bloembollen voor twee millioen in het handelsverdrag geplaatst. De cijfers leren echter, dat er al voor 2.955.000 gulden is geïmporteerd! Het geheim hiervan ligt in de activiteit van de Finse bloemisten. Zij zetten allerlei internationale handels transacties op touw, meestal tussen Oost en West-Europa, om aan West-Europese valuta te komen. Ze kunnen dan tenminste wat meer bloembollen kopen. Overigens leert de statistiek ons, dat het plan om een weg door bloembollenvelden ten Westen van Haarlem te leggen, een geldverslindende aangelegenheid is, want welk agrarisch product brengt 28.700 en meer per ha op zoals de bloembollen? We zouden de vraag nog scherper kunnen stel len: welke tak van bedrijf brengt per ha 28.000 zuivere deviezen per jaar in? De directie van de N.V. Bataafsche Hy potheekbank heeft een aanbod tot overne ming ontvangen van de Friesch-Groning- sche Hypotheekbank. In een toelichting deelt de directie van de Bataafsche Hypotheekbank mede, dat bijna alle kleinere hypotheekbanken in de laatste decennia haar zelfstandig bestaan hebben moeten opgeven. Voor een hypotheekbank van betrekke lijk klein formaat als de Bataafsche is het aantrekken van risicodragend geld zeer be zwaarlijk. In de tweede plaats is de reser vepositie bij lange na niet groot genoeg om een belangrijke factor te betekenen voor de alimentering der winst- en verliesreke ning. Het bestuur acht een samengaan met een groot hypotheekconcern ten zeerste in het belang van aandeelhouders. De omruil van aandelen zal kunnen geschieden op basis van f 600 Bataafsche tegen f 200 Friesch-Groningsche Hypotheekbank. WASHINGTON (Reuter) Een com missie van onderzoek uit de Amerikaanse Senaat heeft critiek uitgeoefend op het Amerikaanse departement van Defensie wegens „misleidende voorlichting" en fou ten van verscheidene millioenen dollars in een rapport omtrent de honderd grootste wapenleveranciers. De commissie wijst on der meer een fout aan van 398 millioen in het totaal voor de General Motors en een van bijna 140 millioen in contracten met de Kaiser Motors Corporation. Het de partement begon in 1951 elke zes maanden rapporten te publiceren. In 1954 werd de publicatie bij wijze van bezuiniging ge staakt. De commissie beveelt aan de rap porten over de contracten op halfjaarlijkse basis te hervatten en te zorgen voor nauw keurige voorlichting. en kost maar 65 ct. per buisje van 20 tabletun ADVERTENTIE /Ir ben óók een dag verkouden geweest Maar dat is alweer helemaal over! En vlug! Ik nam direct uit m'n medicijnkastje het bekende rode Rheumin-doosje met de Brpcades-kruisband. Eén Rheu- mientje was al voldoende, ik voelde me weer best. Maar niet alleen bij verkoudheid, ook bij hoofdpijn of griep geldt: OP VIJF MIJL uit de kust bij Vlieland en even ten Zuiden van het lichtschip Ter- schellingbank heeft het Nederlandse 1287 ton metende schip „Prins Maurits" van de Oranjelijn te Rotterdam, gistermiddag om kwart over vier tijdens „zware mist het Italiaanse stoomschip „Vittorio Z" aangevaren. De „Prins Maurits" werd be schadigd aan de voorsteven. De 3147 ton metende Italiaan werd door de „Prins Maurits" in de flank gegrepen en open gescheurd. Het schip begon te zinken, zodat een gedeelte van de bemanning opdracht kreeg van de kapitein in de reddingboten te gaan. Omstreeks vijf uur heeft de Franse stomer „Clebert" alle leden van de be manning opgepikt en van boord gehaald; van de „Vittorio Z" staken nog slechts twee masten en de schoorsteen boven water uit. Op de nood-berichten van Scheve- ningen Radio zijn verschillende schepen naar de plaats van de ramp gestoomd: 53.18.06 Noorderbreedte en 04.51.04 Ooster lengte. Uit IJmuiden vertrok de sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijsmuller om streeks kwart voor vijf, toen nog niet be kend was dat de „Vittorio Z" dermate ern stig was beschadigd, dat aan berging niet meer gedacht kon worden. Later keerde de sleper naar de thuishaven terug. Tijdens mist De „Prins Maurits", die eigendom is van de Maatschappij Zeetransport de Oran- ADVERTENTIE Sturka maakt, wat man nen vroegenEen broek, die perfect zit bij elke houding of beweging - strak front, zipperslui- ting en shirtvasthoudend lastex in de taille.* Speciaal voor pantalons ge weven stoffen - moderne tin ten - van 39.75 tot 59.50. Perfecte combinatie: Draag deze broek bij Sturka's mees- ter-coupe colberts. W& jelijn te Rotterdam, was onderweg van Antwerpen naar Bremen. Het 76.34 meter lange schip was in de nabijheid van de boei ET 3 toen de Italiaan „Vittorio Z", die eigendom is van de rederij Mario Zoboli in Genua, plotseling in de zware mist over stuurboord verscheen. Een aanvaring moet toen niet meer te vermijden zijn geweest. De „Vittorio" zonk zeer snel en op de „Prins Maurits" moest uit alle macht worden gewerkt om het schip bij de voorsteven drijvende te hou den. De boeg is nogal beschadigd. Naar Duinkerken Het Franse stoomschip Clebert" was om vijf uur in de nabijheid, maar kon de ..Prins Maurits" door de mist niet vinden. Om tien minuten over vijf had de Frans man echter wel alle opvarenden van de „Vittorio Z" uit de reddingboten en van het zinkende schip opgepikt. De comman dant en de bemanning verzochten aan boord van het Franse schip te mogen blii- ven. De „Clebert' zette in de avond koers naar de plaats van bestemming: Duin kerken, waar de schipbreukelingen in de Iood van vanmiddag hoopten aan te komen. Scheveningen Radio heeft de scheep vaart langs de Nederlandse kust in een bericht aan zeevarenden gewaarschuwd voor het zeer gevaarlijke obstakel ten zui den van het lichtschip Terschellingerba-nk. Het schip steekt namelijk nog steeds met masten en schoorsteen boven water uit. De „Vittorio Z" werd in 1911 gebouwd bij de scheepswerf van Russell en Co. te Glasgow, mat 3147 ton bruto en 1900 ton netto. Het schip kwam in de vaart als „Iron Biron" en heette vervolgens ..Kil- baha" en „Emerald Wings". De hoofdaf metingen zijn: lengte 331.3 voet, breedte 49.1 voet en diepte 21.8 voet. Reis voorteezet De „Prins Maurits" heeft de reis in de loop van Dinsdagavond vervolgd. De ka pitein heeft aan de rederij gemeld, dat de bemanning er in was geslaagd de ballast- tanks voor in het schio leeg te pompen, waardoor de „Prins Maurits" voor elf duim hoger kwam te liggen. Het gat kwam hier door zo hoog mogelijk. Er stond evenwel nog steeds zeven voet water in de voor- piek, nadat tank 1, 2 en 3 waren leegge pompt. Met iets minder vaart dan halve kracht was de „Prins Maurits" in staat de reis te vervolgen. Het schip is vanmiddag te Bremerhaven binnengelopen, waar ver tegenwoordigers van de rederij aan boord zullen komen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Obdam F. de Boer te Leek- Midwolde (Gron.); te Zwaagwesteinde (toez.) C. L. Verbaas te Scharmer-Hark- stede; te Rotterdam-Delfshaven (vac. H. G. Abma) J. de Bruyn te Harderwijk. Aangenomen naar St. Johannesga (toez.) A. P. Nauta te Eikerzee. Benoemd tot hulppred. te Utrecht (wijk- gem. Oudwijk) Ds. W. M. A. Kalkman, em. pred. te Bunnik. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Hattum H. C. Overeem te Heemse. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Gouda B. Bijleveld te Noordeloos. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelharnis J. W. Kerstens te Genemuiden. Oud Geref. gemeenten Bedankt voor St. Philipsland H. Wiltink te Doetinchem. 19. Nagestaard door verbaasde voorbij gangers, haastten Pat en Panda zich naar het kantoor van een scheepvaart maat schappij, om plaatsen te bespreken op een schip naar Eldorië. De klerk zette grote ogen op, toen het zonderling uitgedoste tweetal binnen kwam. „W-wat wensen de heren?", vroeg hij een weinig verward. „Wat de herens wensen?", herhaalde Pat ongeduldig. „PLAATSKAARTENS natuur lijk, op een van uw schepens! Stel geen domme vragens!" „O eh neem mij niet kwkwalijk", stamelde de klerk, verschrikt door deze heftige uitval. „Dom me vragens neem ik altijd kwalijk", zei Pat streng. „Maar goed, genoeg kletspra- tens en ter zake. Zoals u ziet, ben ik een kellner die op reis gaat om iemand een verfrissing te brengen. Mijit, assistent en ik willen dus passage op een boot". „O eh..juist", zei de klerk, die zich hoe langer hoe onzekerder begon te voelen. En waarheen moet de reis gaan?" „WAAR HEEN??!!", herhaalde Pat schril. „Hij vraagt waar we heen gaan! Waarom wil hij dat weten? Hij is een SPION!!" En meteen trok de voortvarende detective een pistool uit zijn broekzak en richtte dat op de dodelijk verschrikte klerk! In De Volkskrant van Dinsdag staat een uittreksel van het antwoord dat mr. Burger, fractie-voorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, Maandag avond om 18 uur voor de VARA-micro- foon gaf op de rede van prof. Romme, ge houden tijdens het KVP-congres. Het uit treksel in De Volkskrant luidt als volgt: „De katholieke politici willen een rooms stempel op Nederland drukken, zei mr. J. Burger, de socalistische fractie-leider in de Tweede Kamer, Maandagavond voor de microfoon van de VARA de omroep vereniging, waarvan hij voorzitter is. „Romme speculeert op instincten als hij spreekt van de eigen Katholieke organisa tie, de eigen Katholieke partij, de eigen dit, de eigen dat. Wordt er dan niet iets wai-m van binnen, om dat eigene macht te geven ten koste van de ander? En wordt niet bij de ander het anti-papisme gewekt?" Deze en vele andere vragen stelde mr. Burger in zijn toespraak, die getiteld was: „Antwoord aan professor Romme". Verschillende opmerkingen, die prof. Romme Zondag in Utrecht op de massale KVP-demonstratie over de concrete poli tiek heeft gemaakt, vond mr. Burger „heel bevredigend", maar de kern van de toe spraak van de KVP-leider beviel hem minder. Deze was volgens hem, dat prof. Romme „Katholiek Nederland opriep om de Katholieke, politieke gelederen te ver sterken, teneinde in toenemende mate een Katholiek stempel op Nederland te druk ken", zoals de protestantse politici een pro- stestants en de liberalen een vrijzinnig kleurtje aan het volksleven willen geven. Toen mr. Burger sprak over „Katholie ke politici" bedoelde hij niet zijn katholie ke partijgenoten en alleen de KVP-afge- vaardigden. Hij verklaarde tenminste: Deze vergeestelijkte politici spraken niet over conservatisme en progressiviteit. Dergelijke platvloerse kwesties laten zij aan de socialisten over, die er overigens in de achter ons liggende jaren het gezicht van Nederland mee veranderd hebben". Een kwartier tevoren had mr. M. Vrolijk in een socialistisch, parlementair overzicht eveneens voor de VARA nog ver klaard: „De voorkeur voor oude verhou dingen is in de praktijk een sterke rem ge bleken op elk regeringsbeleid". „Romme", aldus mr. Burger, „noemde het komen van Weiter naar de KVP de doorbraak van het christendom naar de wereld. Een vlag, waarde toehoorders, die, mijns inziens, de lading van deze „show boat" niet dekt. Welk perspectief opent Romme voor Nederland? Onze toekomst schijnt geen andere, dan dat een ieder in gelijfd wordt in een der legerkampen, om door de macht van het getal de andersden kenden in een geestelijk gareel te voegen. Men voert die uitzichtloze strijd, omdat im mers, zolang die strijd duurt, er gezwegen kan worden over conservatisme en pro gressiviteit. Welnu, de Partij van de Ar beid weigert aan deze oorlog deel te ne men, waarbij met een beroep op beginse len op instincten wordt gespeculeerd. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsxamens geneeskunde 2e gedeelte: mej. C. Boer, Amsterdam; mej. M. G. Olt- mains, Amsterdam; P, Graaf, Haarlem; W. J. Kühler, Batavia; C. D. Lie Kon Tja, Parama ribo; W. Lutchman. Paramaribo; J. Miedema, Hilversum; J. B. Oey Tjong Hian, Bandung; J. R. Richter, Banjuwangi; mej. C. Romeyn, Amsterdam; M. A. J. Rómme, Amsterdam. Utrecht. Candddaatsexamen Geschiedenis: R. van Deventer, Zeist. Vee-arts-examen: M. E. W. C. Loth, Utrecht; W. Jonkers. Utrecht; J. W. Baljet, Arnhem; A. Moerman, Rotter dam; J. J. Leroy, Ferwerd. Doctoraal examen Veeartsenijkunde: A. Brand, Giessendam; J. Slingerland, Lekkerkerk; B. S. Kalm, Gro ningen; G. Schalk, Hardinxveld; J. W. Kloosterboer, Wesepe (gem. Olst); G. de Boer, Utrecht; J. Wille. Koudekerk a. d. Rijn; M. van Til, Doetinchem; W. K. de Jonge, Beemster. Candddaatsexamen Wis- en Na tuurkunde K: L. Y. Th. Westra (cum laude) Bilthoven; P. A. Kokke, Utrecht; P. F. L. J. M. Cremers. Laren. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde de heer S. Rambaran Mishre, geboren te Nickerie (Suriname) en wonende te Utrecht, op een proefschrift getiteld: Onderzoek van Maagsap door middel van Papier-electrophorese"; tot doctor in de Ge neeskunde promoveerde de heer R. J. Escher, op een proefschrift getiteld: „De Invloed van enige op Adrenaline gelijkende stoffen op Hartonregelmatigheden". ADVERTENTIE Een mijnheer, hij woonde in Buren, Zocht een vulpen die jaren kon duren. Bij DANTUMA gevraagd was hij heel snel geslaagd. Hij schrijft heerlijk en lang. vele uren! Orkaan. Japan is voor de derde maal in veertien dagen tijds getroffen door een orkaan, die zich langs de kust in Noord- Oostelijke richting beweegt. In Tokio zijn drie personen om het leven geko men en vier gewond. Duizenden huizen zijn overstroomd. Op zee zijn twee Ja panse schepen vergaan. Afgeschaft. Alle Peronistische feestdagen zijn bij decreet van de Argentijnse re gering afgeschaft. Voortaan zullen slechts traditionele feestdagen, waar onder vier nationale, zes Rooms-Katho- lieke en een arbeidsdag, gevierd worden. Verboden. Het October-nummer van het Amerikaanse tijdschrift Life is in Frans Marokko verboden wegens een foto van de guerilla in Algerije die er in staat. De foto toont een Franse soldaat die een vluchtende Arabier neerschiet. Verbod. Irak heeft de Franse luchtvaart maatschappij „Air France" doen weten, dat haar vliegtuigen niet op Iraakse vliegvelden zullen mogen landen, als zij op dezelfde vlucht ook Israel aandoen. Deze regeling geldt voor alle buiten landse luchtvaartmaatschappijen. Ontvangst. Premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam heeft bij decreet de am bassadeur van Zuid-Vietnam in Londen, Nguyen Khac Ve, van zijn functie ont heven. De ambassadeur heeft onlangs een ontvangst bijgewoond van de zaak gelastigde van communistisch China in Londen. Neef. Het blijkt dat niet een zoon van de markies en markiezin Melchior de Vogue (het adellijke echtpaar dat on langs in een klooster is gegaan) in Ma rokko is gevallen, doch een neef. De gesneuvelde onderluitenant de Vogue is een zoon van een andere markies de Vogue, een schrijver en lid van de Aca démie Frangaise. Mist. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is het luchtverkeer op het vliegveld van Londen door zware mist geheel stil komen te liggen. Het zicht liep terug tot minder dan dertig meter. Het scheep vaartverkeer op de Theems lag stil en de treinen kwamen met vertragingen van ongeveer een kwartier in Londen aan. Lijfwacht. De Amerikaanse senator Mc Carthy heeft een lijfwacht van drie agenten in burger gekregen, nadat de politie een anonieme telefonische mede deling had ontvangen dat een met een revolver gewapende man zich ophield nabij het hotel waar McCarthy was in geschreven. De senator kwam in Boston getuigen in een proces tegen een pro fessor die ervan wordt beschuldigd ge weigerd te hebben de namen van zijn vroegere vermeende communistische vrienden te noemen. La Prensa. De Argentijnse regering heeft aan het internationale persinstituut ge antwoord, dat de kwestie van de terug gave van de door de regering van Perón overgenomen onafhankelijke bladen naar een onderzoek van de desbetref fende regeringsorganen en de rechter zijn verwezen. Het instituut had de regering van Lonardi verzocht de bladen „La Prensa" en „El Intransigente" in hun vrijheden te herstellen. Vastgelopen. De Britse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft in Ni cosia voor de derde maal een bespreking gehad met aartsbisschop Makarios, lei der van de beweging der Cypriotische Grieken voor aansluiting van het eiland bij Griekenland. In een officieel com muniqué is bekendgemaakt, dat het overleg vastgelopen is. Het Britse mi nisterie van Oorlog heeft bekendge maakt, dat er weer een bataljon infan teristen naar Cyprus wordt gezonden. Hardnekkig. Griekenland zal niet deelne men aan de oefening „Red Trident Two" van de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie en het Griekse infanterie- bataljon bij de UNO-strijdkrachten in Korea zal zo spoedig mogelijk worden teruggetrokken. In een communiqué wordt gezegd, dat deze maatregelen het gevolg zijn van de Anti-Griekse beto gingen in Turkije, waarvoor Grieken land „nog geen genoegdoening heeft gekregen". Klaksvik. De Deense criminele recherche heeft te Klaksvik vier personen gear resteerd onder beschuldiging een recht streeks aandeel te hebben gehad in de ongeregeldheden in de nacht van 27 op 28 September. De Deense politie heeft nu in totaal negen Klaksvikingers aan gehouden. VERSCHILLENDE fabrikanten leggen zich toe op het vervaardigen van antieke meubelen of andere houten voorwerpen. Waarom zij dit doen, is gemakkelijk te raden, want alleen al door het feit dat het product als antiek kan worden aan geprezen, kan de koper een aanzienlijk hoger bedrag uit de zak worden geklopt. In het algemeen zullen de vervaardigers van dit soort antiek trachten oud hout te bemachtigen, maar ook wan- neer hxin dit niet gelukt - en de kans daarop is groot, want oud- hout is betrekkelijk zeldzaam en in ieder geval prijzig - we ten zij hierop wel raad. Hout kan namelijk „oud" worden gemaakt door het te ozonise- V ren. Het wordt dan luchtig in een retort opgestapeld, zodat de ozon de olie-achtige stoffen, het zetmeel, enz. kan oxyderen, waardoor kunstmatig inderdaad allerlei eigenschappen van belegen hout worden verkregen. Ook wordt wel nodo- niseren toegepast, waarbij een electrische gelijkstroom door het hout wordt gevoerd die allerlei stoffen in de houtcellen tot ontleding brengt. Een eenvoudiger methode is het bero ken van hout, waarbij gebruik wordt ge maakt van de inwerking van ammoniak- dampen op de in het hout aanwezige looi stoffen, zodat een „antieke" kleur ontstaat en het gewenste „rookachtige" effect wordt bereikt. Bevat het hout te weinig looistoffen, dan wordt het gedompeld in een warme oplossing van pyrogalluszvnr ter sterkte van 5 tot 10°/o. Ook laat men bij looizuurarme houtsoorten de inwerking der ammoniakdampen wel voorafgaan door inwerking van metaalbeitsen. Voorts kan nieuw hout het ruwe en „gescheurde" uiterlijk krijgen door een langdurige borstelbehandeling met loog; ook zoutzuur kan bij sommige houtsoorten in dit opzicht wonderbaarlijke verande ringen bewerkstelligen, zodat het hout er bijna gaat uitzien als sommige oude kerk banken die vele eeuwen achtereen weke lijks een grote beurt met zeepsop hebben gehad. Maar door al deze kunstmatige behan delingen is het hout nog steeds niet „an- w tiek". Want zelfs de leek weet dat in elk hout van hoge leeftijd de gaatjes van de houtworm behoren voor te komen. Ook hierop weet de fabrikant raad. Is het hout bestemd voor een werkelijk J duur meubelstuk, dan wor- den de houtwormgaatjes er eenvoudig ingeboord. Het is veel werk, maar het loont zeker de moeite! Is het hout niet al te nieuw, dan worden boor- kevers gekweekt of verzameld en op het hout gebracht, waarna hun larven de ge wenste verwoestingen zullen aanrichten. Nadat ze hun plicht hebben gedaan, wor den ze echter weer gedood, omdat de ko per nu eenmaal wel gesteld is op het werk, maar niet op de aanwezigheid van de hout worm. Er zijn echter ook gevallen, waarin de oudheid van het houten voorwerp wel moet blijken, zonder dat hiertegenover een al te hoge verkoopsprijs kan staan. In dat geval wordt een schot fijne hagel pp het voorwerp afgevuurd, waardoor de gaatjes van de houtworm in een oogwenk zijn ont staan! Over vervalsingen sprekend, kunnen we ook wel eens wat zeggen over de beroem de, of liever gezegd beruchte tiara van Saitaphernes. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2