Vooruitzichten op zijn in Haarlem telefoongebied niet gunstig RDTERDDN hefarme Centrale bij station Bloemendaal komt eerste helft 1957 gereed Oud-gevangenen ontstemd over behandeling in Oost-Duitsland I Sovjet-Unie gaat accoord met oprichting van atoombureau Speciale televisie-uitzendingen voor de zesde Firato f45.- Sovjet-officieren trekken hun partij Vliegtuigindustrie in Duitsland ontwaakt Nederlandse schepen in aanvaring op de Theems Onderhandelingen buiten de UNO, maar later binding aan UNO-organen REGENKLEDING Ontvoerde journalist na 8 jaar terug in Berlijn AUTO-RADIO Stijging van goud- en deviezenreserve 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Oude namen verenigd in twee sterke zakenpartners Peróns tweede vijfjarenplan ingetrokken I Ze namen er de tijd voor Eisenhower ontving Dulles voor eerste bespreking Overvallen op Boeren leenbank berecht Snel (M zeker TEGEN HOOFDFIJN, KIESPIJN, GRIEP, RHEUMATISCHE PIJNEN Verzoek tot uitlevering van Borgers had nog geen gevolg Zorgen in West-Duitsland over lot van weggevoerde kinderen H. 3. MAERTENS N.V. Weekstaat Nederlandsche Bank De „Moster" drijft stuurloos Schoonheidsprijs 1954 van „Onze Lichte Muziek" Sosrodanukusumo zal niet vervolgd worden WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 FRIEDLAND (Reuter/DPA) De Duitse oud-krijgsgevangenen van alle transporten die tot dusver te Friedland zijn aangeko men, zijn zeer ontstemd over de behande ling die zij op doorreis in Oost-Duitsland hebben gekregen. De Volkspolitie belette alle pogingen van de burgerbevolking om met de gevangenen te praten. De vrijge latenen kregen geen maaltijden. Spandoe ken, waarop de gevangenen hun vreugde over hun terugkeer tot uiting brachten, werden verwijderd. Herhaaldelijk kwam het tot handtastelijkheden. In vele geval len kozen Russische officieren, die de transporten begeleidden, partij voor de vrijgelaten gevangenen. Dinsdag is een transport van 167 voor malige gevangenen, onder wie 51 vrouwen en drie babies, in Friedland aangekomen. Een groep van 27 Duitsers, onder wie drie vrouwen, kwam te Berlijn aan. Een van de terugkerende vrouwen heeft verslaggevers medegedeeld, dat zij het einde heeft gezien van een „dodenrit" in 1945 van Torgau (Duitsland) naar Inta (Si berië), die 63 van de tweeduizend vrouwen die zich aanvankelijk in het transport be vonden overleefden. Een andere vrouw, die vijf jaar in het kamp te Vorkoeta is ge weest, zei, dat de toestand bij aankomst in het kamp „onbeschrijfelijk" was. Zij heeft met 150 vrouwen in een hut moeten wonen, waarin iedere vrouw niet meer ruimte had dan twee planken. Er waren twee lagen slaapplanken boven elkaar. In 1953 werd de toestand beter: het aantal ge vangenen werd kleiner doordat een aantal Russinnen werd vrijgelaten en de overigen kregen beddelakens, werkloon en meer zeep. ADVERTENTIE 4 geneesmiddelen helpen elkaar en... doen dan ook wonderen I Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is ,,synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elkalzonderlijkal beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! ,r BEROEMDE OEM EES MIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl MüNCHEN (Reuter) De regering van het West-Duitse Land Beieren heeft be kend gemaakt, dat er in West-Duitsland binnenkort weer vliegtuigen zullen worden vervaardigd. De eerste toestellen zullen een les-straalvliegtuig, een helicopter en een leger-verkenningsvliegtuig zijn. Het straal vliegtuig is de tweemotorige Messerschmitt „ME 200", die in Spanje ontwikkeld en geprobeerd is. De Henschel-fabrieken te Kassei hebben reeds een licentie-contract met de Ameri kaanse Sikorsky maatschappij gesloten voor de productie van een der modellen van deze maatschappij. Dornier, die zich tijdens de oorlog toelegde op de vervaar diging van bommenwerpers, heeft onlangs haar „DO 27" gedemonstreerd, een één- motorig tweepersoonstoestel. Een onzekere factor in de plannen der vliegtuigindustrie zijn de behoeften van het nieuwe ministerie van Defensie van de bondsrepubliek. De grote vliegtuigprodu centen hebben twee los-georganiseerde groepen gevormd, waarvan de ene de be drijven ten Zuiden van de Main en de an dere die ten Noorden van deze rivier om vat. In plaats van met een groot aantal afzonderlijke maatschappijen krijgen de ministeries van Defensie en Economische Zaken te doen met twee economisch sta biele en stevig gegrondveste zakenpartners. De groepen zullen de bestellingen onder haar leden verdelen naar gelang van de capaciteiten en kundigheden van de ver schillende producenten. Tot de Zuidelijke groep behoren Dornier, Messerschmitt en Heinkel, Henschel, Focke-Wulf, de Ham burger Flugzeugbau (voorheen Blohm und Voss) en de Weser Gesellschaft maken deel uit van de Zuidelijke groep. De Duitse vliegtuigondernemingen zijn niet van plan bepaalde typen in grote se ries te vervaardigen. Zij zullen zich meer toeleggen op de ontwikkeling van goede prototypen. De Argentijnse regering heeft het twee de vijfjarenplan van ex-president Perón dat bijna drie jaar geleden door het in meerderheid Peronistische congres was aangenomen ingetrokken. In een decreet wordt verklaard dat het plan voor poli tieke doelen werd gebrukit. De Argentijnse politie verzamelt gege vens die moeten aantonen dat Perón in 1952 voor de tweede maal tot president werd verkozen dank zij oneerlijke tel lingen bij de verkiezingen. Volgens de of ficiële uitslagen behaalden de Peronisten 4.745.168 tegen de gezamenlijke oppositie partijen 2.725.811 stemmen. Twee Nederlandse schepen, de 499 ton metende „Trim" en de 708 metende „Rijn stroom" zijn Dinsdagavond in de mist op de Theems, ten Oosten van Londen, in aan varing geweest. De „Trim" liep zware schade aan de boeg op en ligt thans in dok. De „Rijnstroom" heeft zijn reis naar Da- 'genham voortgezet. Het merendeel van de Dinsdag aange- komenen bestond uit burgers, die na de oorlog door de Russen werden gearres teerd. Een aantal was na de opstand van 17 Juni 1953 gepakt. Volgens vrijgelatenen hebben de Russen een begin gemaakt met het terugtrekken van alle buitenlandse gevangenen uit een groot strafkamp in het gebied van Inta in de Noordelijke Oeral. In Brooklyn (New York) hebben zeven gewapende mannen een restaurant van 8 a zesduizend dollar beroofd. Eerst sloten ft 8 zij tien leden van het personeel in de ft koelruimte op. Toen een van hen klaag- 'i de over de kou, gaven de overvallers ft 8 de gevangenen vier flessen whiskey. ft De kok dwongen zij een maaltijd te i bereiden. De beroving nam twaalf uur 8 8 in beslag want de rovers wachtten op <ji 3 de directeur. Toen deze met zijn vader ft ft aankwam, dwongen zij hem de brand- ft kast te openen. Daarna werd ook de ft directeur in de koelruimte opgesloten, ft Zijn vader, die ongemoeid gelaten werd, ft bevrijdde tenslotte de slachtoffers. X>OOOOOOOCOCOCXOCOOOCOOC)OCOCNDOCOOCOOOOOOOOOOOOOOCXOCOOCO NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De Sov jet-Unie heeft in de politieke commissie van de UNO te kennen gegeven, dat zij in grote lijnen instemt met het Westelijke voorstel tot oprichting van een internatio naal bureau voor de ontwikkeling van vreedzaam gebruik van atoomenergie. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Koezne tsov zei, dat de Sov jet-Unie met Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten van mening verschilt over de betrekkingen tussen het bureau en de UNO. De Sovjet-Unie wil, dat het bureau „rapporten over zijn vorderingen" indient bij de Veiligheidsraad en de Assemblée. Vorig jaar stond de Sovjet-Unie op het standpunt, dat een atoombureau verant woordelijk dient te zijn jegens de Veilig heidsraad, waar de grote vijf het vetorecht hebben. De Westelijke mogendheden heb ben voorgesteld een atoombureau op de zelfde wijze met de UNO te verbinden als bijvoorbeeld de wereldgezondheidsorgani satie. Koezrietsov zei, dat indien in verband met de werkzaamheden van een atoom bureau een kwestie rijst, waarbij de veilig heid van een land betrokken is, de Veilig heidsraad moet ingrijpen. Met een zijdelingse verwijzing naar com munistisch China zei Koeznetsov, dat elke DENVER (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft gisteren in het Fitzsimonshospitaa! te Denver een kwartier met president Eisenhower gesproken, in hoofdzaak over de agenda van de komende bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" in Genève. Dit was de eerste bespreking van de president over de Amerikaanse buitenlandse politiek sinds Eisenhower op 24 September een hartaanval kreeg. Dulles heeft ook gesproken over een „voorlopig antwoord" op de ontwape ningsvoorstellen van premier* Boelganin staat, UNO-lid of niet, het recht moet heb ben deel uit te maken van het internatio nale bureau. Een niet aangesloten land zou zelfs tot de oprichtende staten moeten kunnen behoren. Koeznetsov gaf wel te verstaan, dat hij, evenals Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, van oordeel is, dat de onderhande lingen over de oprichting buiten de UNO om moeten worden gevoerd. Bevestiging van vonnissen (7, 5 en 1 jaargeëist Voor het Leeuwarder gerechtshof hebben in revisie gediend de zaken tegen de be drijvers van overvallen op Boerenleenban ken in Drente in de jaren 1947-1954. De procureur-generaal bij het hof heeft be vestiging van de vonnissen van de Asser rechtbank gerequireerd. De eerste overval werd gepleegd te Val- termond in de avond van 20 Februari 1947. Nadat men het kantoor was binnengedron gen, werd de aanwezigen gelast zich stil te houden, de brandkast te openen en het geld te overhandigen. De buit bedroeg meer dan 33.000 gulden. Het volgende geval speelde zich te Emmer Compascuum af, waar op de avond van 22 December 1948 de slag werd geslagen. Thans viel de mannen een bedrag van ruim 24.000 gulden in handen. Daarna trokken ze op 4 December 1951 naar Sleen, maar daar mislukte de toedracht, doordat de alarmsirene overging. Daartussen en daarna werden nog vele overvallen en in braken gepleegd. De Asser rechtbank had hiervoor in eer ste instantie de 47-jarige E. D., koopman te Nieuw Weerdinge, gestraft met 7 jaar ge vangenisstraf; de 56-jarige D., koopman te Odoorn, kreeg 5 jaar en zijn 27-jarige zoon Jakob, koopman te Odoorn, één jaar voor waardelijke gevangenisstraf. De procureur heeft bevestiging van deze vonnissen ge- eist. Mijnstutten. Dezer dagen zijn op Texel circa 50.000 ongemerkte mijnstutten aan gespoeld. Het betreft hier waarschijnlijk de deklading van een of meer schepen, die tijdens de laatste 9torm overboord is gezet. De strandvonderij heeft het hout geborgen. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging van Letterkundigen heeft een aanta.l letterkundigen in de Utrechtse stadsschouwburg een voordracht voor de schooljeugd gehouden. We zien op deze foto de dichter Geerten Gossaert aan het ivoord; verder v.l.n.r. Godfried Bomans, dr. P. H. Ritter jr.; prof. Donkersloot en de dichter Jan Engelman. Als binnenkort de nieuwe telefoongids van het Haarlems net weer verschuilt, zal blijken, dat het aantal aansluitingen aanzienlijk is gestegen, de toeneming bedraagt circa 1000 abonné's. Op het ogenblik bedraagt het aantal abonné's van het locale net Haarlem Inclusief Acrdenhout en Bloemendaal ongeveer 21.000 en ongeveer 650 aan vragen wachten op afdoening. Een groot gedeelte hiervan zal helaas nog geduld moeten hebben. De centrales in Haarlem-Centrum en in Bloemendaal en ook die in Aerdenhout zijn „vol" en de aanvragen die op de twee eerst genoemde centrales moeten worden verbonden zullen moeten wachten tot de thans in aanbouw zijnde centrale Haarlem-Noord in bedrijf kan worden gesteld. Alle wachtende aanvragen uit Haarlem-Noord en Bloemendaal alsmede de bestaan de aansluitingen van de Bloemendaalse centrale (ongeveer 4000) zullen te zijner tijd op deze nieuwe centrale die voor 8000 aansluitingen wordt ingericht met uitbreidings mogelijkheid tot 15.000, worden aangesloten. Ook een deel van de abonné's die thans op Haarlem Centrum, dc centrale in het districtkantoor aan de Raaks, zijn verbonden, kan dan op deze nieuwe centrale wor den overgenomen, waardoor ook in centrum weer nummers vrij komen. Heemstede gunstiger oorzaak zijn van deze achterstand. Terwijl direct na de oorlog eerst aan herstel en ver- De situatie in Heemstede is gelukkig gunstiger, deze centrale biedt nog plaats voor nieuwe aansluitingen, terwijl een uit breiding met 800 nummers in gereedheid wordt gebracht, waardoor omstreeks de jaarwisseling een aantal Aerdenhoutse nummers hier op kunnen worden overge schakeld, zodat de wachtende aanvragen die op Aerdenhout moeten worden aange sloten dan ook weer kunnen worden ge holpen. Helaas zal de nieuwe centrale Haarlem- Noord waarvan het gebouw bij het Bloe mendaalse station nagenoeg klaar is. eerst gedurende het eerste kwartaal van 1957 in bedrijf kunnen worden gesteld. De montage en bedrijfsvaardige oplevering van de inge wikkelde apparatuur van deze moderne centrale type 7E van de Bell Telephone te Antwerpen neemt ongeveer veertien maan den in beslag. In geheel Nederland, dat thans circa 700.000 aangeslotenen aan het telefoonnet telt, wachten ca 30.000 aanvragers op aan sluiting. Hiervan bevinden zich in het tele foondistrict Haarlem, omvattende een groot deel van Noord-Holland, de Haarlemmer meer en de bollenstreek van Zuid-Holland ca 2.000. Uitbreidend Haarlem-Noord Deze mededelingen ontvingen wij van ir J. M. de Vos, directeur van het telefoon district Haarlem, die er aan toevoegde dat helaas vooral voor het zich uitbreidende Haarlem-Noord op het ogenblik van het verschijnen van de nieuwe gids de voor uitzichten op telefoongebied nog niet gunstig zijn te noemen. Velen zullen wel licht de vraag stellen of een toestand zoals deze zioh thans o.a. ook in het Haarlemse net voordoet niet hadden kunnen worden voorkomen. Ir. De Vos antwoordde hierop, dat er vele factoren zijn die zowel hier als in een groot deel van Europa en zelfs in Amerika nieuwing van het zeer gehavende apparaat der telefooncommunicatie moest worden gewerkt, vond in de daarop volgende jaren een zo sterke en niet te voorziene groei van het aantal telefoonaansluitingen plaats dat het onmogelijk bleek de kostbare appara tuur en de daarvoor noodzakelijke gebou wen voor deze snelle uitbreiding in het zelfde tempo te realiseren. Schaarste aan vakbekwaam personeel, keuze uit de zich snel ontwikkelende nieuwe technieken op dit gebied, de onmo gelijkheid der fabrieken om het fabricage- programma ongelimiteerd op te voeren, al deze factoren hebben bijgedragen tot de thans bestaande minder pret.tige situatie op dit gebied. De PTT doet echter alles wat in haar ver mogen is om de achterstand zo spoedig mo gelijk in te halen en de toekomstige groei waarvan het moeilijk te voorspellen is hoe ver deze nog zal door gaan het hoofd te bieden. De groei bedraagt thans 4 h 5#'o per jaar. Het verkeer neemt met 8°/o per jaar toe. Speciaal de automatisering van locaal en interlocaal verkeer stimuleert het verkeer bijzonder. Een typisch voorbeeld hiervan, zo ver telde ir. De Vos, was de toeneming van het verkeer op Texel waar een aantal dorpen in Mei van dit jaar van hand- op auto- maatverkeer over gingen en het verkeer deze zomer met 33"/o bleek te zijn toege nomen. Aerdenhout De nieuwe centrale te Aerdenhout waar van de bouw en inrichting kort achter die van Haarlem-Noord plaats zal vinden, wordt eveneens van het nieuwe type 7E, waarvan te Scheveningen een centrale van 12.000 nummers thans reeds meer dan een jaar in gebruik is. Het gebouw komt op een terrein naast de bestaande centrale Aerden hout die achter het postkantoor aldaar is gelegen. De noodzakelijke ontlasting van de be staande centrale Aerdenhout door over schakeling van een deel der abonné's op Heemstede gaat helaas met nummer wij ziging van deze abonné's gepaard. Er wordt naar gestreefd alleen het eerste cijfer te veranderen. Dit is echter niet steeds moge lijk. Cellen In Haarlem-Noord werden dit jaar aan de Planetenlaan en aan de Muiderslotweg telefooncellen geplaatst om enigszins tege moet te komen aan de behoefte aan tele foongelegenheid. Ook op de Grote Mark werd onlangs een niéuwe telefooncel bijge plaatst. Het Haarlemse net beschikt thans in totaal over 36 cellen. De PTT is voornemens op bepaalde plaatsen in telefooncellen nieuw ontwik kelde celtoestellen die over enige tijd be schikbaar zullen komen te plaatsen, waar mede men evenals thuis zonder tussen komst ener telefoniste ook interlocaal auto matische verbindingen tot stand kan bren gen. Men werpt geld in de automaat, het teveel betaalde wordt automatisch terug gegeven, bij te weinig gestort geld zwijgt de telefoon en kan men bijstorten en het ge sprek vervolgen. Waarschijnlijk zullen als deze toestellen in voldoend aantal beschikbaar komen bij wijze van proef ook te Haarlem een of meer daarvan in gebruik worden genomen in de drukst gebruikte telefooncellen. Uitbreiding Raak': Vroeger hebben wij reeds medegedeeld dat het telefoondistrict èn voor de tech nische apparatuur èn voor verschillende technische 'en administratieve diensten die op het ogenblik in diverse panden zijn ge huisvest dringend behoefte heeft aan ruim te, waarvoor panden langs de Raaks zijn aangekocht. De bewoners van het „hofje" zullen moeten verhuizen. Er zal voor hen nieuwe woonruimte moeten worden aangewezen, en wel op korte termijn, want het plan dat in ontwerp gereed is, moet omstreeks 1960 zijn uitgevoerd om de voor het snel toe nemende automatisch interlocale verkeer noodzakelijke uitbreiding van de hiervoor bestemde „districtscentrale" te kunnen realiseren. Concluderende zei ir. De Vos dat de dienst wat de uitbreidingen betreft helaas nog door allerlei omstandigheden wordt afgeremd, niet alleen in het Haarlemse net, doch ook in het district, speciaal in de bollenstreek, In IJmuiden en in Beverwijk doen zich soort gelijke moeilijkheden voor. Voorlopig blijft er veel werk te verrichten ten bate van hen die gebruik willen en moeten maken van het onmisbare verkeers middel: de telefoon. ADVERTENTIE Op de zesde „Firato", de tentoonstelling van electronische apparaten op vrijwel elk gebied, die van 19 tot en met 25 October in de grote zaal van het RAl-gebouw in Am sterdam wordt gehouden, zal men dagelijks televisie-programma's kunnen zien, die speciaal voor deze expositie door de zender Lopik over het zogenaamde kanaal 4 zullen worden uitgezonden. De minister van Ver keer en Waterstaat heeft voor deze extra T.V.-uitzendingen, die uiteraard door elke T.V.-toestelbezitter ontvangen kunnen wor den, een speciale vergunning verleend. De „Firato" zal een internationaal karak ter dragen, in tegenstelling tot de radio tentoonstellingen in Londen en Düsseldorf, waar men vrijwel uitsluitend producten van eigen bodem exposeert. Op de Amster damse expositie zal men echter een over zicht krijgen van hetgeen in alle delen der wereld op electronisch gebied wordt gefa briceerd, voorzover het artikelen en appa raten betreft die in Nederland verkoopbaar zijn. Het ministerie van Economische Za ken heeft voor de „Firato" een extra- importcontingent toegestaan dat gelijk is aan dat voor de electronische afdeling van de Utrechtse jaarbeurs. Zo kunnen er ook allerlei nieuwigheden getoond worden, zo als een radio-ontvangtoestel dat niet met radiobuizen, maar met transistors werkt. Het heeft geen aansluiting op het lichtnet nodig, want het speelt ongeveer 500 uren op vier batterijtjes van 11/2 Volt. Voorts zal men er „spiraal-televisie" kunnen zien, een nieuw principe dat in Frankrijk is ont wikkeld. Een „leugen-detector" zal niet ontbreken, maar dit ter geruststelling men zal er niet mee demonstreren De organisatoren van de „Firato", de Landelijke Vereniging van Fabrikanten, Importeurs en Agenten op Radiogebied, (F.I.A.R.) verwachten voor deze tentoon stelling een zeer grote belangstelling uit binnen- en buitenland, omdat zij door haar internationaal karakter zowel voor vak mensen als voor belangstellende kijkers veel interessanter zal zijn dan de jaarlijkse Duitse en Engelse exposities. De vorig jaar in Bellevue gehouden „Firato" werd door meer dan 40.000 personen bezocht. Bellevue bleek toen reeds veel te klein te zijn, van daar dat men nu naar de RAI is overge stapt. Men is daar echter ook al „uitver kocht", ondanks de 6000 vierkante meter standruimte.Vele aanvragers moesten wor den afgewezen. Met meer dan honderd stands is de grote zaal reeds overvol. Er worden speciale maatregelen genomen om het demonstratie-lawaai binnen de per ken te houden. In vijf afzonderlijke zaaltjes zullen vijftien firma's de in het radio-jar gon aldus genaamde „Hi-Fi" en „H-Q"- Op de vraag van het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (C.P.N.) over de uitle vering en arrestatie van de uit Breda ont snapte gevangene Borgers heeft de minis ter van Justitie geantwoord, dat voor zover hem bekend is, tot dusver niet tot arrestatie van Borgers is overgegaan. Wel heeft de Nederlandse regering, zodra haar positieve inlichtingen omtrent zijn verblijfplaats hadden bereikt, zijn uitlevering bij de re gering van de bondsrepubliek Duitsland aangevraagd, hetgeen een verzoek om ar restatie inhoudt. De minister beschikt nog niet over gegevens omtrent het gevolg, dat van Duitse zijde aan dit verzoek is of zal worden gegeven. ADVERTENTIE voor Dames en Heren TE KUST EN TE KEUR Alle modellen v.a Gen. Cronjésir. 40-44 - Tel. 15438 - Hrl. (Van onze correspondent in Bonn) Onder de Duitse gevangenen die uit de Sovjet-Unie terug gekomen zijn, beviridt zich de Berlijnse journalist Dieter Friede, die in 1947 naar Oost-Berlijn gelokt was door een telefonische oproep van een dok ter dat een van zijn vrienden daar een auto-ongeluk was overkomen. In de wo ning van de arts waren drie Russische agenten met revolvers in de hand op hem toegekomen. Hij werd naar Dresden ge bracht. waar hij negentien maanden in eenzame opsluiting verbleef. Hij werd er van beschuldigd een Oost-Duitse agent aan de Amerikaanse en Britse geheime dienst uitgeleverd te hebben, maar hij stond nimmer terecht. Men vraagt in West-Duitsland aandacht voor het droeve lot van duizenden Duitse kinderen die in de eerste jaren van de bezetting uit het Oosten van Duitsland naar Rusland gedeporteerd werden. Vele van die kinderen, die wegens allerlei be schuldigingen werden aangehouden, waren nog geen veertien jaar oud. Vele van hen zijn op weg naar het Oosten gestorven. De overgeblevenen mochten niet naar huis schrijven en moeten hun moedertaal ver leerd hebben. Sommigen hebben Russische namen gekregen, anderen zijn met Russin nen getrouwd. Men vertelt dat zij tegen het einde van dit jaar de Russische nationali teit kunnen krijgen. Men wil de Russen bewegen deze jonge Duitsers te laten verschijnen voor com missies van leden van het Russische en Duitse Rode Kruis om hun keus te bepa len. kwaliteitsweergave demonstreren. Het publiek zal de televisie-uitzendingen kunnen zien in een „T.V.-galerij" op het podium en een vergelijking kunnen maken tussen tientallen toestellen van verschil lend fabrikaat, die daar naast elkaar wor den opgesteld en aangesloten op centrale antenne-systemen dagelijks van 14 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur de speciale T.V.- uitzendingen zichtbaar zullen maken. Het bezoek aan de „Firato" zal worden gestimuleerd door iedere 1000ste betalende bezoeker een keus te laten doen uit een radiotoestel, een bandrecorder, een radio bouwdoos, een platenwisselaar en een gra- mofoon. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Uit de verkorte balans van de Neder landsche Bank per 10 October blijkt, dat de bankbiljettencirculatie, die vorige week een na-oorlogs hoogtepunt had bereikt van f 3824 millioen, in de afgelopen week met f 72 millioen in verminderd tot f 3752 mil lioen. Mede door deze vermindering zijn de middelen op de geldmarkt wat ruimer gaan vloeien en dit was aanleiding om het tarief van daggeld, dat sinds 26 Augustus V\ per cent bedroeg, weer te brengen op een half percent. In geldkringen vraagt men zich af, of deze ontspanning van lange duur zal zijn, omdat binnenkort weer een flink beroep op de banken zal moeten worden gedaan, onder meer in vex-band met de storting op de Staatslening (20 October). In de afgelopen week is voorts zowel de goud- als de netto deviezenx-eserve toege nomen en wel met respectievelijk f 7 mil lioen tot f 3057 millioen en f 20 millioen tot f 1520 millioen. De tegenwaarde van deze deviezen en een groot gedeelte van de te ruggevloeide bankbiljetten zijn in de eerste instantie in de kassen van de handelsban ken terecht gekomen. Zij zagen haar tegoed met f 73 millioen vermeerderen tot ruim f 573 millioen. Het rijk wist vooi-ts zijn te goed met f 17 millioen te versterken tot f 345 millioen. Niet alleen de lagere chartale geldhoe- veelheid wijst op een ontspanning na de ultimo, doch ook de vermindering van voorschotten in x-ekening-courant met ruim f 4 millioen tot f 27 millioen houdt hier mede verband. De overige wijzigingen op deze bankstaat zijn van weinig betekenis. De Centrale Bank heeft bij deze balans weer de gebruikelijke driemaandelijkse specificatie verstrekt van haar goud- en deviezenpositie. Per 30 September was de situatie als volgt (alles in millioenen gul dens) activa: gouden munt en matex-iaal 3046 (per 30 Juni eveneens 3046), algemeen convertibele geldsoox-ten 706 (794), geld soorten slechts convertibel in EBU-verband 752 (722), inclusief de vordex'ing op de EBU ad 671 (720). Niet-convertibele geld soox-ten 239 (255), hierin begrepen 33 aan vorderingen, die ingevolge overeenkomsten met enkele debiteurenlanden zijn geconso lideerd. Totaal activa 4743 (4817). Passiva: gouden munt nihil, algemeen convertibele geldsoorten 5, geldsoorten alleen converti bel in EBU-verband 70 (82), niet conver tibele geldsoorten 135 (136), totaal passiva 210 (223). Het 160 ton metende Nederlandse schip „Moster" uit Rotterdam drijft, verlaten door zijn bemanning, die aan boord van het Britse vaax-tuig „Vestra" werd genomen, in Zuid-Westelijke richting af. Een Zweedse sleepboot is uit Gothenburg vertrokken, om te pogen de „Moster" te bergen. Tijdens een televisie-uitzending is Dins dagavond de traditionele schoonheidsprijs van de stichting „Onze Lichte Muziek" toe gekend. De prijs voor 1954 werd toegewe zen aan de Amstex-damse componist Han Dunk voor diens instrumentale werkje „Zomerherinnering" (dat in de Engelse versie onder de titel „Summer Souvenir" veel succes oogst). De voorzitter van de genoemde stichting, de heer J. Vogel, maakte ook een drietal eervolle vermeldingen bekend, namelijk aan Jo Bos voor diens werkje „Rio Pinto", aan P. van der Elzen, D. Scherpenhuizen en Stan Haag voor het liedje „Zeg weet je nog" en aan Jean Senn voor het liedje „Een cent". Gouden vioolsleutels voor bijzondere verdiensten voor de lichte muziek werden toegekend aan de heren Nico Boer en Jan Ploeger, beiden programmaleider van een gramofoon platenmaatschappij. DJAKARTA (P.I.A.) Het hoogge rechtshof te Djakarta heeft besloten het parlementslid Sosrodanukusumo (Masjumi) niet te vervolgen wegens het ontbreken van voldoende gronden voor een vervol ging. Sosrodanukusumo was vroeger hoofd van de centrale recherche, doch door de oud-minister van Justitie, Djody Gondoku- sumo ontslagen op beschuldiging van het aannemen van een kwart millioen rupiah aan steekpenningen, teneinde het kabinet- Ali Sostroamidjojo ten val te bx-engen. Deze zou Sosrodanukusumo in zijn func tie van lid van het parlement hebben aange nomen. De voorzitter van het hooggerechts hof acht het onmogelijk de schuld van Sosrodanukusomo te bewijzen. Oud-minister Djody staat op het ogen blik zelf terecht op beschuldiging van corruptie.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5