Kostbaar middeleeuws stuk uit Rijksmuseum verkocht Schaapherder-wonderdokter weer voor de rechter Blijf meester Ontwerpprogramma van actie üer Anti-Revolutionnaire Partij Oorspronkelijkheid URSULA 1ST WIEDER HEIM! Maar Bazel weent van vreugde Nieuwe invasie van de notenkrakers ophanden Eén dode bij autobotsing Officier: „Ik ben overtuigd van 's mans goede trouw Roofoverval te Boukoul op 86-jarige man \}J Zeepost De vogeltrek over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Generaal MacArthur: „Oorlog dubbele zelfmoord" Verjongdverfijnd.veredeld. 20 STUKS 75 CT Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Onvoorwaardelijke straffen voor clandestien zenden Twee verdachten reeds gegrepen naam van de derde is bekend Agenda voor Haarlem Eugen Knie overleden WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 HET bijna vijfentwintig jaar oude Ge nootschap „Onze Taal", dat al die jaren in de bres gestaan heeft voor de verdediging der taalzuiverheid, heeft een taalcongres georganiseerd dat Zaterdag aanstaande in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam zal worden gehouden. De opzet van dit congres is groots en doet een indrukwek kende manifestatie verwachten van hen, die het goede gebruik van de Nederlandse taal ter harte gaat en zich voortdurend er geren aan het misbruik, dat ogenschijnlijk onweerstaanbaar onze taal binnendringt van vele zijden. Er is alle reden om dit initiatief toe te juichen en met grote vol doening te gewagen van het verschijnsel, dat de belangstelling *.n koesterende lief de voor het kostbare taalbezit blijkbaar kan inspireren tot een imponerende demonstra tie als deze, die ongetwijfeld bij anderen hernieuwde belangstelling voor een verant woord. taalgebruik zal wekken. De geschreven taal, gebrekkige weerge ving van het gesproken woord, is de draag ster van een volkskarakter en tegelijk van een massale verbondenheid. Zij is gebrek kig in zeer betrekkelijke betekenis. Zij kan het gesproken woord niet op de voet volgen, zij is conservatiever en minder snel tot ont wikkeling en nieuwe vormen geneigd, zo dat zij nu en dan „technische" bijschavin gen moet ondergaan. Doch in die gebrek kigheid en mindere beweegbaarheid schuilt de kracht van het waardebehoud. Zij koes tert de cultuur en waakt over de erfenis der voorvaderen als een getrouwe schild wacht, die soms wel eens wat te ver gaat in zijn ijver, en vormen wil bewaren die nutteloze ballast zijn geworden. Doch aan de andere kant kan men die ijver waar deren en begrijpen. Want de schildwacht wordt van vele zijden belaagd en er zijn vele lieden, die er geen gewetenszaak van maken om zorgeloos en zonder verantwoor delijkheidszin om te springen met datgene, wat onze Nederlandse taal aan kostbaar heden en eigenwaarde omvat. De germanismen, anglicismen, gallicis men en andere barbarismen komen in gro ten getale in onze taal binnen door de bres sen, die zorgeloosheid en onbegrip hebben geslagen. Op de scholen wordt vaak met te weinig eerbied voor de taal gedoceerd en ook de pers moet zich met een hartgrondig „mea culpa" op de borst slaan. De zorge loosheid bij het taalgebruik is na de oorlog schrikbarend toegenomen en er zijn zelfs tekenen van een stelselmatige, opzettelijke vermenging onzer taal met verfoeilijke bui tenlandse termen. De opzettelijkheid ge schiedt onder verschillende overwegingen. Men vindt het element der mode, dus on beredeneerde navolgingslust, terug in deze manie, doch men treft ook de opvatting aan dat ons volkskarakter om deze invoer van vreemde vormen vraagt. Daarbij doet zich inderdaad een zeer bedenkelijk ver schijnsel voor, dat zijn belang tot ver bui ten het onderwerp der taal uitstrekt en van groter draagwijdte is dan door de taal in het Nederlandse gemeenschapsleven wordt omvat. Het verschijnsel, namelijk, dat ons karak ter soms een gebrek aan eigen stijl en oor spronkelijkheid demonstreert, dat beangsti gend aandoet. Er zijn zoveel verduidelij kende voorbeelden van te noemen, dat men bij het overwegen van deze voorbeelden verstomd staat en zich afvraagt: waarin bestaat eigenlijk de Nederlandse oorspron kelijkheid? De reclame met haar duizend-en-één bui tenlands-klinkende merken, haar ties, coats, shoes, slips, prints, cottons, poplins, washers, sets, American cork tipped ciga- rets, turn tops, mild tobaccos en shirts (with sport collars), de radio met zijn op buitenlandse vindingen gebaseerde prijs- spelen, zijn songs en zijn crooners, de mode met haar shows (waar ensembles en robes worden geshowd), de hairdressers met per manents, en Franse namen op hun visite kaartjes, de luchtige litteratuur met in het buitenland spelende detective-stories, de vacantiegangers die elkander overtroeven met reizen naar vreemde streken en niet weten waar Oirschot, het mooiste heide- dorpje van Nederland, ligt. Dat alles ken merkt het schromelijke gemis aan oor spronkelijkheid en liefde voor het oor spronkelijke, waardoor wij Nederlanders een vreemd soort volk zijn geworden, dat zijn eigen cultuur verloochent wanneer het er juist op aankomt, er trots op te gaan. Wij menen niet, dat de reclame-, mode-, radio- en andere taalverwringende mensen dat allemaal voor eigen genoegen doen. Zij weten bij ondervinding dat het publiek eerder met een buitenlands aandoende natte vinger te lijmen is dan met een eer lijk Hollands woord. En daarom is het een fout in ons volkskarakter, die mede de taal geweld aandoet, maar daarbuiten nog veel meer Nederlands goed doet verwaarlozen. Meer belangstelling voor onze eigen natio nale waarden en minder slaafse navolging van buitenlandse buitennissigheden kan ons volk alleen maar ten goede komen. Want het is reeds duidelijk gebleken, dat dit gebrek aan oorspronkelijkheid ook in onze buitenlandse politiek is doorgedron gen en daar een leegheid aan initiatieven heeft veroorzaakt, die we tevergeefs probe ren op te vullen door het volgen van an dermans koersen. Oorspronkelijkheid en gemeenschapszin in nationaal en interna tionaal verband zijn de pilaren, waarop geestelijke en stoffelijke welvaart moet kunnen rusten. Moge het taalcongres van Zaterdag daartoe in de beperkte kring van het taalgebruik medewerken. En moge op andere terreinen spoedig de Ne derlandse oorspronkelijkheid een woord gaan meespreken, want daaraan heeft de wereld, vooral in dit tijdsbestek, een enor me behoefte. 99 99 (Van een verslaggever „URSULA, URSULA!" juichte de dui zendkoppige menigte langs de Rijnoe vers in Bazel toen daar enkele dagen ge leden een fraaie staatsiebarkas meerde, die de Bazelaars hun geliefde patrones terug kwam brengen. Vierhonderd jonge Ursula's: schoolmeisjes, studenten, ver koopsters en schoolkinderen, vormden het ere-escorte toen het kostbare klein ood, een goud met zilveren borstbeeld van St. Ursula aan land gedragen werd op dezelfde plaats waar die Heilige eens vele eeuwen geleden, met haar legenda rische elfduizend maagden voet op Zwit serse bodem zette. VOLGENS DE moderne geschiedvorsers moeten die elfduizend maagden met een korreltje zout genomen worden, maar dat er een kern van waarheid schuilt in de be faamde Ursula-legende, dat lijdt geen twij fel. Die legende luidt in het kort als volgt: Omstreeks de derde eeuw van onze jaar telling leefde er in Bretagne een prinses Ursula, wier faam van schoonheid en vroomheid zelfs in het barbaarse Engeland doordrong. Vele aanzienlijken wierven om haar gunst en onder hen was ook een En gelse prins Conon, die blijkbaar de beste kansen had. Ursula verklaarde zich name lijk bereid hem tot echtgenoot te nemen op voorwaarde, dat de prins haar elf schepen, elf hoogadellijke ere-dames en elfduizend maagden als dienaressen zou verschaffen, waarmee zij een pelgrimstocht van drie jaar naar de heilige plaatsen wilde gaan maken. De tweede conditie was dat de prins zich met zijn gehele hofhouding tot het christendom zou bekeren. Beide voorwaarden werden prompt ver vuld en zo zeilde Ursula uit voor haar won derlijke pelgrimstocht, die haar en haar elfduizend maagden over de Rijn naar Ba zel bracht, vanwaar de dames te voet over de Alpen naar Rome trokken. Paus Cyria- cus was zo onder de indruk van hun aantal, hun charme en hun prestaties, dat hij op staande voet besloot, zich bij de pelgrimage aan te sluitén, hoewel Ursula hem waar schuwde, dat dit ongetwijfeld zijn dood zou betekenen. En haar profetie kwam uit, want op de terugreis vielen zij bij Keulen in handen van de Hunnen onder Attilla, die hen allen wreedaardig vermoordden. Ursula zelf werd afgemaakt door een boogschutter, nadat zij zich drie dagen lang succesrijk verweerd had tegen de avances van een der Hunnen- generaals. DAT WAS het droeve einde van Ursu la's martelaarschap, maar de goede stad Bazel heeft haar nooit kunnen vergeten en toen de Bazelaars tien eeuwen later en kele aan Ursula toegeschreven botten ten geschenke kregen, gaven zij de beste goud smid van het land opdracht een relief- schrijn te maken, waarin de Ursula-botjes op waardige wijze opgeborgen zouden kun nen worden. Die onbekende, vroeg-veer- tiende-eeuwse kunstenaar heeft zijn werk goed gedaan; hij modelleerde een devoot borstbeeld van verguld zilver, dat de trek ken van de geliefde heilige moest uitbeel den. Een luikje in het schedeldak, fraai ge maskeerd door een hoofdband vol smarag den en andere edelstenen, gaf toegang tot de ruimte, waarin het kostbare helligen- gebeente bewaard werd. DEZE URSULA-Ï3USTE is eeuwenlang de trots van de Bazelse kathedraal geweest, totdat zij omstreeks 1865, tezamen met tal rijke andere kerkelijke kunstschatten, naar het buitenland verkocht werd. Rond 1900 X5CCCCOCOOC >xcocccoocccccoooco< 8 BEGIN VORIGE week Is het feorst- 5 beeld in de Zwitserse stad terugge- v keerd. Juichende en wenende mensen omstuwden de stoet, toen de verloren dochter in plechtige processie naar de kathedraal werd gedragen, voorafge- 8 gaan door de burgemeester, de Neder ig landse ambassadeur en de vierhonderd 8 jonge Ursula-tjes en allerwege klonk de jubelkreet: „Ursula ist heim". 8 Maar de pater-econoom en de stads- 8 bestuurderen zullen wel even zuinig 8 gekeken hebben, want het kostbare g stuk heeft hen een flinke duit gekost: tweehonderdduizend harde Hollandse 8 guldens, want ons Rijksmuseum is wel 3 goed, maar niet gek! 3 >OCOCXX»30^DOCCCCOOOOCOOCX>DOOObOCOOOOCOOOOODO<XOOOOOOOCW dook het beeld weer op in de étalage van een Berlijnse antiquair, die het voor f 400 verwierf en het kort daarop voor een veel voud van dat bedrag naar Nederland ver kocht. Daar raakte het in het bezit van de Amsterdamse arts en verzamelaar dr. Mannheimer, wiens collectie echter kort na de inval der nazi's door de speurhonden van Goering ontdekt, „verbeurdverklaard" en naar Oostenrijk gevoerd werd, waar de Ursula-buste met duizenden andere kunst schatten van de Duitse roofbuit opgebor gen heeft gelegen in afwachting van de bouw van een Hitler-museum in Linz. Toen de oorlog voorbij was, heeft men de gehele collectie-Mannheimer daar vrijwel intact aangetroffen en in 1946 werd zij door de Geallieerden aan de Nederlandse regering teruggegeven, die verschillende stukken aan de erven Mannheimer restitueerde, en andere voor o"nze musea aankocht. Onder deze laatste categorie waren ook het borst beeld van Ursula en een dergelijke reliek houder, voorstellende de Heilige Tecla, die beide een plaats kregen in het Amsterdam se Rijksmuseum. Daar hebben zij sinds- Het fraaie, verguld-zilver en borstbeeld van St. Ursula, naamgeefster van de R.K. orde der Ursulinen, schutsheilige van de Rijn en van de jonge meisjes, dat door het Rijksmuseum naar Bazel verkocht is. De voorhoofdsband en het ornament op de borst zijn versierd met smaragden en andere edelstenen. dien geprijkt, tot de directie van het mu seum enkele weken geleden besloot, de Ur sula aan Bazel af te staan een ietwat ongebruikelijke procedure bij een zeldzaam stuk als dit. Maar wat wil men: De Baze laars zijn eigenlijk al sinds 1946 aan het smeken geweest, of zij „hun" Ursula niet terug konden krijgen, zo vertelde ons de conservatrice van de afdeling edele meta len van het Rijksmuseum, mevrouw T. M. Duyvené-De Wit, en daarom zijn we ten slotte maar gezwicht, om van het gebazel af te zijn. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data waar-op de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss.. „Marin- ero" (13 October); m.s. „Paraguay Star" (18 October); Australië: s.s. „Stratheden" (13 October); Brazilië: m.s. „Paraguay Star" (18 October); Canada: s.s. „Maasdam" (13 October); s.s. „Prins Maurits" (18 Oc tober) ;Chili: via New York (13 en 19 Oct.); Ned. Antillen: s.s. „Bennekom" (17 Octo ber); m.s. „Jason" (17 October); Nieuw Zee land: via Engeland (15 October); Suriname: s.s. „Bacchus" (18 October); Unie van Zuid Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Jagersfontein" (18 October). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De post aan de binnenduinrand meldde vanmorgen niettegenstaande de mist nog enige trek. Er werden gezien 82 wilde een den, 10 koperwieken, 4 zanglijsters, een torenvalk, 30 spreeuwen, 10 Vlaamse gaaien, 5 graspiepers, 5 witte kwikstaarten en 40 vinken. Van de laatste drie soorten hoorde men er nog overvliegen, die niet gezien konden worden. De post aan de Zeeweg meldde een zeer dikke mist, zicht honderd meter en er er was dan ook slechts lichte trek: 154 spreeuwen, 19 vinken, 62 graspiepers. De verrassing van de ochtend was een notekraker, die omstreeks zeven uur, alsof hij het doel van de Vogelwerkgroep door had en zich nu meteen maar wilde komen melden, op het paaltje op de post kwam en zich enige tijd van twee meter afstand liet bewonderen. Ook werd bericht ontvangen, dat in de tweede helft van September in Loppersum in Groningen ongeveer 4 notekrakers zijn gezien, zodat men weer een nieuwe invasie van deze vogels kan verwachten. Uit En geland schreef men, dat daar de afgelopen week een grote toeneming van het aantal vinken en graspiepers werd geconstateerd. ADVERTENTIE WAT H|JNHARPT Maakt IS^OED Dinsdagmiddag zijn op de Rijksweg langs het Kanaal naar Gent ter hoogte van Sluiskil twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij een man het leven heeft verloren. Een bestel wagentje van de Zeeuws-Vlaamse Waterleidingmaatschap pij reed uit de richting Sas van Gent, ter wijl uit tegenovergestelde richting een ge laden tankwagen kwam op een plaats waar aan de weg werkzaamheden werden uit gevoerd. De beide wagens kwamen bij het passeren met elkaar in aanraking. Het be- stelwagentje werd door de tankwagen ge ramd met het gevolg, dat het wagentje ernstig werd beschadigd en de bestuurder levensgevaarlijk werd gewond. Tijdens het overbrengen naar het R.K. St. Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil is deze, de heer Tel uit Terneuzen, opzichter bij de Zeeuws- Vlaamse Waterleidingmaatschappij, over leden. Van de tankwagen, bestuurd door de heer C., werden de leidingen vernield, zodat de weg overstroomd werd met pe troleum. WASHINTON (United Press). Gene raal Douglas MacArthur heeft verklaard te geloven dat een oorlog tussen Rusland en de V.S. zou leiden tot een dubbele zelf moord. De moderne wapenen zijn zo krach tig geworden dat kapitalistische en socia listische maatschappijen wel vreedzame oplossingen voor hun geschillen zullen moéten vinden, of zij willen of niet. Volgens goedingelichte kringen zou Mac Arthur tegen een groep Italianen die hem kwamen bezoeken verder hebben gezegd, dat het kapitalisme sommige aspecten van de socialisten zal overnemen terwijl het socialisme meer en meer „bourgois" zal worden. Verder haalde de generaal de woorden van Albert Einstein aan, dat hij niet wist welke wapens in een derde we reldoorlog zouden worden gebruikt doch dat die van een vierde wereldoorlog zeker stokken en stenen zouden zijn. ADVERTENTIE De 41-jarige Helvoirtse schaapherder T. V., die de laatste vijf jaar onder de bij naam „het Cromvoirtse boertje" een grote faam heeft gekregen als magnetiseur, heeft Dinsdag in hoger beroep terechtge staan voor de rechtbank in 's Hertogen bosch wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij was door de kan tonrechter veroordeeld tot een boete van zes maal f 25 en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand. Tegen deze voorwaardelijke straf kwam de schaap herder in beroep. De man verklaarde voor de rechtbank, dat hij een paranormale begaafdheid bezit en dat hij het ondanks eerdere veroordelingen het toch niet kon laten mensen, die van heinde en verre zijn hulp komen vragen, weg te sturen: „Ik voel mij gedrongen, te helpen waar ik helpen kan", zo zei hij. Over zijn levensloop sprekend vertelde hij de rechtbank dat hij als jongen van 15 jaar toevallig zijn speciale gave had ont dekt. Hij genas zijn zusje van een zeer ernstige aanval van stuipen, door het kind eenvoudig op te nemen. Hij vond het zelf een merkwaardig verschijnsel, maar is er verder niet bij stil blijven staan. Jaren la ter werd hij weer aan zijn bijzondere gave herinnerd toen in Utrecht een kind ko kend water over het lichaam kreeg en ern stige brandwonden opliep. Hij nam de kleine op en vrijwel onmiddellijk ver dween de pijn. Zonder dat hij ooit reclame voor zichzelf heeft gemaakt, zo vertelde de verdachte is de toeloop van patiënten de laatste vijf jaar steeds groter geworden. Voor zijn huisje in Helvoirt staan de auto's vaak in files geparkeerd. Hij is lid van de „Nederlandse werkgroep voor practische toepassing van paranormale begaafdheid" en behandelt geen patiënten die niet onder controle staan van een arts en evenmin, wanneer de huisarts bezwaar maakt te gen een behandeling door een magnetiseur. In zijn requisitoir stelde de officier van Justitie, mr. Bruigom, nadrukkelijk, dat hij geen reden heeft te twijfelen aan de goede trouw van deze verdachte. Hij acht te het echter zijn taak, de wet van 1865 99 op de uitoefening van de geneeskunde te handhaven „ondanks een mogelijk anders luidend persoonlijk oordeel of overtuiging". „Het is niet onmogelijk", aldus de offi cier, „dat de wetgever talmt met de wijzi ging van deze, naar men beweert ver ouderde wet, omdat niet wetenschappelijk valt vast te stellen, welke magnetiseur als bona fide en welke als malafide moet wor den gequalificeerd. Men tracht wel de rechtbank te overreden in deze zaken een afkeuring van deze wet te demonstreren door een geringe straf op te leggen maar een dergelijke demonstratie van afkeuring is de rechter niet toegestaan". De officier vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De raadsman, mr. Van Doorninck uit Deventer achtte het wel mogelijk, dat de rechtbank onderscheid maakt tussen een bonafide en een malafide magnetiseur, zo niet op wetenschappelijke dan toch op practische grondslag. De raadsman pleitte voor een zo gering mogelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE HAARLEM Voor de Almelose rechtbank heeft de officier van Justitie mr. A. Rosingh ver klaard in het vervolg geen voorwaardelijke gevangenisstraffen te eisen tegen „de aetherpiraten- die in niet verminderde ac tiviteit de lucht boven Twente onveilig blijven maken". Het vijftal, dat terecht stond, hoorde 3 maanden onvoorwaardelijk en verbeurd verklaring van de vaak dure zendappara tuur eisen. De uitspraken komen over 14 dagen. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur heb ben drie personen gepoogd in te breken in de woning van de 86-jarige Ch. Cox te Boukoul bij Swalmen. De oude man woont daar met zijn dochter en twee zoons. Toen hij onverwacht naar huis kwam, verraste hij de inbrekers. Deze gooiden hem een zak over het hoofd. C. begon hevig te schreeuwen waardoor de buren werden ge alarmeerd. De drie overvallers sloegen op de vlucht. Vermoedelijk werd er niets ge stolen. De oude man kreeg lichte kwetsu ren. Een 23-jarige Venlonaar, die ter plaatse goed bekend is, werd even later in Reuver door de rijkspolitie gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan deze overval. Hij zou voor de twee anderen als gids hebben gefungeerd. Ook de tweede verdachte van de roof overval, de 16-jarige D. S. eveneens uit Venlo, is aangehouden. Beiden hebben een bekentenis afgelegd en hebben ook de naam genoemd van de derde. WOENSDAG 12 OCTOBER Studio: „Notorious", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Papaveri", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Avontuur in Hongkong", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Haven der Begeer te", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Meisje ontvoerd", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace, „Eskader 8 keert terug", 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 uur. Minerva: „Mrs. Miniver", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum. 20 uur: Voordracht door dr. C. J. Schuurman, „Le vensangst en levenskunst". Concertgebouw, 20.15 uur: Opera Italiana, „spectacle coupé", concert „De Leeuwerik", 20 uur: Jonkers Instituut: Spreken in het openbaar. DONDERDAG 13 OCTOBER Studio: ..Notorious", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Papaveri", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido; „Avontuur in Hongkong", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Haven der Begeerte", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Meisje ontvoerd", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Eskader 8 keert terug", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 uur. Minerva „Mrs. Miniver", 14 jaar, 8.15 uur. Minerva Theater, 20 uur: Volks universiteit, Prof. dr. R. van Brakel Buys over „Mohamedanisme". Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel voert op „Moord en Doodslag". De Anti-Revolutionnaire Partij heeft haar programma van actie voor de verkie zingen gepubliceerd, dat wordt geken schetst als een program van vooruitstre vende christelijk-nationale politiek. Blij kens dit programma verzet de partij zich met kracht tegen de verdeling van ons volk in conservatieven enerzijds en voor- uitstrevenden anderzijds. De A.R. Partij staat op het standpunt dat de Zondagsrust een wezenskenmerk van Christelijk volksleven is. Publieke mani festaties behoren te geschieden op werk dagen. Een geleidelijke invoering van de vijfdaagse werkweek (te beginnen met één vrije Zaterdag per maand) naar de mate van de economische mogelijkheden, ver meldt het programma niet, omdat naast de invoering van de ouderdomsverzekering, een voorziening voor weduwen en wezen, de invaliditeitsvei-zekering en de huurver hoging vóór 1960 geen ruimte aanwezig wordt geacht voor een kortere werktijd. De A.R. Partij is van oordeel dat het woningtekort krachtiger dan tot dusver moet worden bestreden. Het economische leven moet zich in vrijheid kunnen ont plooien. Een zichzelf versnellende prijs stijging moet worden tegengegaan. De werkgelegenheid moet vooral worden be vorderd in de achtergebleven gebieden. De sociale politiek moet gericht zijn op het versterken van het verantwoordelijkheids besef van de mens. Bij de loonvorming dient rekening te worden gehouden met de bijzondere sociale en economische omstan digheden van bedrijfstakken en onderne mingen. Te denken valt aan het opheffen van belemmeringen voor het treffen van regelingen voor winstverdeling. Bevorderd moet worden dat langs de weg van vrijwilligheid, door wijziging in de ondernemingsvorm, de bevoegdheden van de ondernemingsraad zo kunnen worden uitgebreid dat medeverantwoordelijkheid wordt toegekend voor besluiten, die voor het voortbestaan der onderneming van be slissende betekenis zijn. Voortzetting van het tot dusver gevoerde emigratiebeleid is gewenst. De omvang van de overheidshuishoudin- gen noemt de A.R. Partij te groot. Zij acht verdere belastingverlaging dringend nodig, evenals de verdere opbouw van de defensie noodzakelijk. Er moet naar worden ge streefd de militairen gedurende de tweede helft van hun oefentijd gelegenheid te geven tot het volgen van vakcursussen in of nabij de legerplaats. Op het gebied van radio en televisie ver werpt de A.R. Partij zowel de staatsom roep als de „eenheidsomroep". Het film monopolie van de Nederlandse Bioscoop bond behoort te worden gebroken, aldus het programma, want de Christelijke film actie ondervindt daardoor meermalen be lemmering. In een persconferentie, waarin dit pro gramma werd toegelicht, is over de oproep tot eenheid medegedeeld, dat er herhaalde lijk pogingen zijn gedaan om te komen tot een samenspreking der protestants-Chris telijke partijen. Deze hebben geen resultaat opgeleverd. Wel ziet men plaatselijk hier en daar een samengaan van Anti-Revolu- tionnairen en Christelijk Historischen. De leiding der Anti-Revolutionnaire Partij is van mening, dat er meer samenwerking moet komen, welke niet behoeft te leiden tot een fusie. ADVERTENTIE door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met AJBDE$S5HeöP/i 'AKKER SIROOP In Rapperswil (Zwitserland) is Eugen Knie, het oudste lid van de beroemde cir cusfamilie Knie, na een langdurige ziekte op de leeftijd van 65 jaar overleden. De familie Knie is sinds twee eeuwen een circus-dynastie, die haar oorsprong heeft in Duitsland. Later werd het circus Knie een der grootste circusbedrijven van Europa. Eugen Knie was in zijn jeugd een be kende koorddanser. Later toonde hij een uitstekend zakenman te zijn

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7