Geen nieuwe industrieën in Haarlemmerliede en Spaarnwoude Van der Leijschool in Oud-Schoten groeit als kool TAXI 18000 KTITPFRS IhMéui. ën PuaOtU! N.Ph.O. met Mozart-programma Oevers Z.B. Spaarne, de Liede en Mooie Hel blijven onbebouwd Charlotte Kohier met „Frasquita" Bonte kraai als enige toerist Geschenk voor gemeente bij opening nieuw gymnastieklokaal Radio Moors SLOT DEFECT? Nouveauté's 11 WASSERIJ DUYN Medische verzorging tijdens het weekeinde PEN-jubilarissen De vogeltrek Vrachtauto reed door na aanrijding Van der WERFF1 HUISRECHT Automobilist op Amsterdamse vaart aangehouden A. Breitenstein overleden Drie cursussen voor Woodbrookers De lichaamshouding van het kind Personenauto op Herenweg na botsing omgeslagen Auto reed tegen hek „DE SLEUTELSPECIALIST" MODE Galavoorstelling ten bate van „Weldadigheid naar Vermogen" P. Dondorp rijksconsulent voor de middenstand Maandag begint collecte voor bedreigde gezinnen Kienen voor „Margriet" Burgerlijke Stand van Haarlem HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nadat de gemeenteraad van Haarlemmer liede en Spaarnwoude in 1952 niet voldaan heeft aan het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarby de raad de verplichting was opgelegd een plan van uitbreiding-in-hoofdzaak vast te stellen voor het gehele gebied der gemeente, heb ben Gedeputeerde Staten thans een plan vastgesteld, met uitzondering van de ge deelten, waarvoor plannen van uitbreiding- in-onderdelen in voorbereiding zijn en het gedeelte behorende tot de bebouwde kom van Halfweg. In de toelichting wordt opgemerkt, dat in vergelijking met de toestand van ruim een eeuw geleden de structuur aanzienlijk is gewijzigd. Dit geldt ook voor het land bouwgebied. De grote veranderingen, die zich in de gemeente in de afgelopen eeuw hebben voorgedaan, betreffen evenwel vooral de sterk gestegen betekenis van Halfweg. De gunstige ligging van deze plaats, zowel ten opzichte van Haarlem als van Amsterdam, bepaalde in feite de groei kansen van het inwonertal van Halfweg in het verleden en thans. Het grootste deel van de in de ge meente werkende personen blijkt „werk- forens" te zijn. Verder werken er 284 in woners in andere gemeenten. Geen nieuwe industrieën Het toelaten van nieuwe industrieën in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude zou, afgezien van het directe verlies aan cultuurgrond nodig voor de industrieën, leiden tot moeilijkheden met de huisves ting van de arbeiders en is daarom niet in het uitbreidingsplan opgenomen. Ook het uitbreiden van bestaande, reeds jaren lang gevestigde, industrieën is om die reden beperkt. Vergroting van de industrieën te Halfweg betekent vergroting van de werk gelegenheid voor de Amsterdammers, Haarlemmers en bewoners van Haarlem mermeer. Voordeel voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude betekent dit nauwelijks. Daarbij komt nog de grote waarde voor de landbouw van de zeer vruchtbare IJ-pol- ders. W onen In het agrarisch gebied is alle bebouwing, welke niet strikt noodzakelijk is voor de agrarische bedrijven, geweerd. Woningen voor niet-agrariërs dienen te worden ge concentreerd in de dorpen en buurtschap pen. Streekplan Het Westelijk deel van de gemeente is begrepen in het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland. Zuid-Schalkwijk is thans nog geheel agrarisch op enkele in dustrie-vestigingen aan het Spaarne na. Door zijn ligging echter ten opzichte van de conglomeratie van Haarlem zal er uit eindelijk niet aan zijn te ontkomen, dat het door de stadsbebouwing in beslag moet worden genomen. Teneinde de toekomstige ontwikkeling niet te veel te bemoeilijken, dient in Zuid- Schalkwyk thans zeer weinig meer te wor den gebouwd, dat later niet in een stedelijk plan zal passen. Derhalve worden niet an ders toegelaten dan kleine schuurtjes e.d. In de meest Zuidoostelijke hoek, waar ADVERTENTIE MSTKRD YMSKV VAKT20 TKI.. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR, Binnen 4 dagen retour. HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Firma C. G. Loo- meijer Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495; Schoterbos-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 27511; Nolfs Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op werkdagen van 15 October tot 22 October des avonds na zes uur tot des ochtends acht uur. BLOEMENDAAL Artsen. Bloemendaal: Van Zaterdagmid dag 15 October twee uur tot Maandag morgen 17 October acht uur dokter H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. Overveen tot Zondagavond elf uur dok ter J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen, telefoon 11431. Acrdenhout: Van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter A. W. Mellema, Spiegelenburghlaan 20, Aerdenhout, telefoon 27888. Wijkverpleegsters: In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster J. van Dijk, Bloemendaal seweg 307, Overveen, telefoon 12698 bgg. 14424 en zuster H. J. G. Lugthart, Anje lierenlaan 5, Aerdenhout, telefoon 26876. Apotheken. Voor de Zondag-, avond- en nachtdienst zijn van Zaterdagavond zes uur tot Zaterdagmorgen 22 October acht uur geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, te lefoon 22181; Apotheek de Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon 02560 - 8284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, telefoon 38320. HEEMSTEDE Artsen: dr. W. van der Linde, Heem- steedse Dreef 253, telefoon 34606 en dr. J. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, te lefoon 38377. Wijkverpleging: zr. J. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. LISSE Dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50. Tele foon 3155. BENNEBROEK Dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tele foon 430. HILLEGOM Dx\ H. F. ten Hoopen, telefoon 5417, Sta tionsweg 2. MAARLEMMERMEER Hooddorp, dr. Bult, telef. 6320. Nieuw-Vennep, dr. v. d. Weg, tel. 280. Zwanenburg/Halfweg, dr. D. H. Honingh, telefoon 405. volgens de bodemkartering de grond het meest geschikt is voor tuinbouw, zou aan de buitenrand van de stad blijvend tuin bouw kunnen worden toegelaten. Recreatie Voor de recreatie voor een zo groot ste delijk gebied als voor Haarlem en aan grenzende gemeenten, is het van belang, dat de oevers van het Zuider Buiten Spaarne, van de Liede en de Mooie Hel „groen" en zoveel mogelijk onbebouwd blijven. De aan het Spaarne gevestigde in dustrieën zullen uiteindelijk dienen te .worden verplaatst. Wegens de overwegingen t.z.t. het water oppervlak van de Mooie Hel misschien te moeten vergroten ten behoeve van de watersport, is de betonweg van terreinen ten Oosten van het water beperkt tot kleine schuurtjes e.d. Ook deze bestemming is ge geven op grond van het streekplan. Het dorpje Spaarnwoude zou zich eventueel kunnen ontwikkelen tot watersportcen trum. Bij Halfweg is voorts een terrein tot natuurmonument bestemd. De recreatieve waarde van de IJpolders zou kunnen worden vergroot door het tot stand brengen van enkele doorgaande fiets routes. Rijksweg verlegd De rijksweg AmsterdamHaarlem vol doet niet meer aan de eisen van het toe nemende verkeer. In het plan is voor deze weg een verbreed profiel opgenomen. Uit eindelijk zal in het dorp Halfweg de weg dienen te worden verlegd, tezamen met de spoorbaan. Deze omlegging komt nog niet in de plannen voor. De mogelijkheid daar toe wordt opengehouden door beperking van de bebouwing, waar dit nodig is. De rijksweg langs het Noordzeekanaal wordt in zijn bestaande vorm gehandhaafd, evenals de provinciale weg van Spaarndam naar Buitenhuizen. De weg uit het streekplan voor Zuid- Kennemerland beoosten Haarlem is in het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak overgeno men. Door het projecteren van enige ontbre kende verbindingswegen is een goed aan eensluitend net van kleinere wegen voor de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwou de verkregen.De parallelweg aan de noord zijde van de spoorbaan is doorgetrokken met het oog op de mogelijkheid, dat enige spoorwegovergangen en aansluitingen op de Rijksweg in de toekomst zullen ver vallen. De spoorweg AmsterdamHaarlem is in het plan opgenomen, zoals deze aanwezig is, hoewel in verband met het opvoeren der frequentie van de treinenloop kan worden verwacht, dat uiteindelijk nog wel wijzi gingen zullen plaats hebben. Tenslotte wordt opgemerkt, dat het plan richtlijnen aangeeft voor een organische ontwikkeling van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, passend in het groter ver band van de Randstad Holland. De roep, die van Charlotte Köhler's voordracht van „Frasquita" uitgaat, had Vrijdagavond zeer vele belangstellenden naar de Stadsschouwburg gelokt. Zij heb ben niet tot hun spijt aan de verzoeking gevolg gegeven, want de reputatie, waarop „Frasquita" steunt sinds Charlotte Kohier deze bewerking van Pedro de Alarcon's „De driekante steek" op haar répertoire nam, is ook gisteravond geenszins aan het wan kelen gebracht. Een eenmansvoorstelling van een toneelstuk lijdt immer aan het euvel, dat men de grootste bewondering kan opbrengen voor de technische virtuo siteit, waarmee de vertolker de rollen uit speelt, maar de gevoelens niet ondergaat, welke aan de toehoorder moeten worden overgedragen. Zo'n vertolking resonneert niet. In de breedte gaat de diepte verloren. Gelukkig daarom, dat „Frasquita" tot ons komt in de vorm van een vertelling. Wel spaart de vertelster niet haar mimische en plastische kracht om een schildering te geven van figuren en omgeving, maar dat is alles dienstbaar gemaakt aan het gevoel, dat een weerklank wil vinden. De geschie denis van de schone molenaarsvrouw, die belaagd wordt door een op haar verkikker de burgemeester en op de proef gesteld door haar echtgenoot, die haar tot ontrouw toe bemint, is er een, welke nu niet direct de hevigste gemoedsbewegingen wakker roept, maar met alle vrolijkheid, waarmee zij de vermakelijkste situaties tot leven wekt, verzuimt zij niet de liefde oprecht te bezingen en de schakeringen van een vrouwenziel met fijne nuances aan te dui den. Daar zitten mogelijkheden voor een voordracht, welke uit het kleine het grote te voorschijn brengt of anderszins uit de overdrijving, de charge, de parodie, een beeld van lachwekkende, ja soms zelfs medelijden opwekkende armzaligheid. Bin nen de uitersten paraderen de mensen met hun gebreken en hartstochten en we pluk ken hen uit de vertelling als de druiven uit de wijnranken van Lucas en Frasquita. Het is Charlotte Kohier wel toevertrouwd met een simpel en gracieus gebaar, met een bijna volmaakte intonatie, een telkens nieuwe gestalten oproepende houding en mimiek de kleine wereld, die in Frasquita wordt bevolkt, uit te beelden. De gehele avond luistert men ademloos en laat zich meevoeren op de stroom der woorden, die telkens nieuwe gezichten openen op het menselijk bedrijf. En als zij fluistert hoort men de nacht fluisteren onder het minne kozen der gelieven en wanneer zij Fras quita terugvoert in de armen van haar echtgenoot, zucht men van genoegen en betreurt, dat het uit is. Want het was juist zo mooi P. W. FRANSE. In de loop van de volgende tveek zijn er bij het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noordholland ..twee jubilarissen. Op Dins dag 18 October zal de heer J. F. Tolle, wo nende te Schagen veertig jaar in dienst van de electriciteitsvoorziening van Noordhol land zijn. De heer Tolle is momenteel als technisch ambtenaar C werkzaam in Scha gen. Op Donderdag 20 October is de heer .T. H. van Kordelaar, wonende Ged. Schalk- burgergracht 3D te Haarlem, vijfentwintig jaar in dienst van het PEN. De heer De Kordelaar is bij het PEN werkzaam als chef-monteur. Beide jubilarissen wacht een ontvangst door de directie van het PEN, op het hoofdgebouw aan de Ignatius Bispinck- laan te Bloemendaal. Door de harde Westenwind en het on gunstig wordende weer was er aan beide posten hedenmorgen geen trek. De post aan de kop van de Zeeweg, meldde alleen een bonte kraai. In de polder zag men een troepje groenvinken fourageren op een veld met karweizaad. Na de storm van verleden week vonden waarnemers een stormvogeltje op het strand. Bij determi natie in het mu seum te Leiden bleek het een vaal stormvogeltje te zijn. Het is de tweede waarne ming in ons land. De eerste maal werd het op Goe- ree gevonden in 1918. Als de waar nemingen over de eerste helft van deze trekperiode bekeken worden krijgt men het volgende overzicht. Het blijkt wel dat in vergelijking met 1954 het aantal pas serende vogels veel groter is. Vooral de vinken vlogen in dagen met gunstig weer in groter aantallen langs. Merkwaardig is, dat er in het verloop van de trek op één ochtend twee hoogtepunten optreden: het eerste uur na zonsopgang en dan om streeks elf uur, dit alleen, als de vogels de hele ochtend doorvliegen, bijvoorbeeld Zondag 2 en 9 October werd achtereenvol gens het volgende genoteerd: het eerste uur na Zonsopgang 1700 en 3200 vinken, van acht tot negen: 1300 en 900 vinken, van negen tot tien uur 1700 en 800, van tien tot elf uur: 3100 en 2000, van elf tot twaalf uur 4500 en 750 en van twaalf tot één uur 2800 en niets. Dit schijnt een normaal verschijnsel te zijn, waar men echter nog geen verklaring voor weet. Ook het aantal spreeuwen, dat langs kwam is groter dan in 1954. De grote trek van spreeuwen uit Skandinavië is echter nog niet ingezet. De bonte kraaien zijn vroeger dan vorige jaren. De ouder-commissie van de P. H. v. d. (haar) hoede, hetgeen weliswaar niet alar- ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Leijschool in Oud-Schoten belegde Vrijdag avond in de Hildebrandschool aan de Rijksstraatweg een ouderavond, welke druk werd bezocht. Nadat de voorzitter van genoemde com missie alle aanwezigen, in het bijzonder de heer J. Vrugt als vertegenwoordiger van de Haarlemse Ouderraad, en het voltallige onderwijzend personeel van de school, wel kom had geheten, werd het huishoudelijk gedeelte, het jaarverslag van de secretaris en het financieel overzicht van de penning- meesteresse, in vlot tempo afgewerkt. Blijkens het jaarverslag van de secretaris is het contact tussen de oudercommissie en de ouders enerzijds en het onderwijzend personeel anderzijds steecis van prettige aard geweest. Verscheidene keren is de oudercommissie in staat geweest, door het leveren van een financiële bijdrage, de aankoop van bijzondere leermiddelen, zo als filmstroken en nieuwe bibliotheek boeken, mogelijk te maken. Deze giften werden mogelijk gemaakt door de regel matige bijdragen van de ouders in het z.g. Schoolfonds. Op deze wijze bekostigen de ouders gezamenlijk de uitgaven, benodigd voor middelen, welke niet van gemeente wege worden gefinancierd. Voorts blijkt uit het jaarverslag dat zich voor dit nieuwe schooljaar ruim 80 nieuwe leerlingen heb ben gemeld, waardoor een negende leer kracht een gebiedende eis was gebleken. Deze vrouwelijke leerkracht is er ook in derdaad gekomen, hoewel zij door plaats gebrek met haar klas in een andere school moest worden ondergebracht. Op het ogenblik telt de P. H. v. d. Leii- school 367 leerlingen afkomstig uit 252 gezinnen. Gemiddeld heeft dus iedere leer kracht een 45-tal leerlingen onder zijn Toen in het vorige seizoen onder Toon Verhey een Mozartconcert werd gegeven met de pianist Hans Henkemans als solist, hebben wij geestdriftig door de indruk die deze avond naliet, de wens uitgesproken zoiets nog eens te mogen beleven. Wij re kenden daarbij op de gelegenheid, die in het huidige seizoen de herdenking van Mozarts geboortedag - tweehonderd jaar geleden - daartoe zou geven. Deze Vrijdag avond, als eerste concert van de V-serie, werd onder leiding van Marinus Adam een programma geboden, dat klaarblijkelijk bedoeld was dit verlangen, dat ook het ver langen van velen was, te bevredigen. Hans Henkemans kwam andermaal twee pianoconcerten van Mozart vertolken, waaronder dat ene vrijwel onbekende: in Es, K.V. 449, dat verleden jaar zo'n ver rassend effect gemaakt had. En weer dien de de ouverture tot „Don Giovanni" om de avond in te leiden. Alleen kwam in plaats van de „Jupiter"-symphonie nu de „Praag se" tot besluit. Het had dus nog eens zo'n delicater tractatie kunnen worden. Het spijt mij echter te moeten zeggen, dat de uitvoering van dit Mozart-programma slechts gedeeltelijk bevrediging schonk. Het kan zijn dat mijn verwachting te hoog gespannen was en dat ik een te subjectieve voorstelling heb van de genoemde ouver ture en vooral van de Praagse symphonic; maar ondanks de geladen en levendige ver tolking, die Henkemans van het tragische Concert in c (K.V. 491) gaf, was er, bij ge mis aan volgzaamheid, klankevehwicnt en gedétailleerde afwerking van de zeer be langrijke orkestpartij van dit meester werk, ook daarin weinig aanleiding om geestdriftig te worden. Vrijwat gelukkiger was het orkest met. de verklanking van het Concert in Es. Hier was blijkbaar intensief op gewerkt, het geen zich openbaarde in een goed afgewo gen orkestklank en in een punctueel en soepel reageren op de intenties van de so list. Evengoed als over Henkemans werd Mozarts geest vaardig over Adam en het orkest en mochten we weer de verrassende ADVERTENTIE Vrijdagmiddag om tien minuten over vijf heeft zich op de Jansweg bij de Bal juwslaan een verkeersongeval voorgedaan toen de 33-jarige wielrijdster L. A.-H. uit Haarlem door een haar achterop komende rode vrachtauto werd aangereden. De bril en de fiets van de wielrijdster werden ver nield en zij moest met enkele ontvellingen en een hersenschudding naar huis ver voerd worden. De vrachtauto reed door en de politie verzoekt de bestuurder van deze wagen en eventuele getuigen zich met haar in ver binding te stellen. schoonheid proeven van dit vergeten kunst werk en er ons over verbazen, dat men het zolang voorbij gezien heeft. De belangstelling voor deze avond was bijzonder groot: een deel van het publiek moest zelfs met een plaatsje op het podium genoegen nemen. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Indonesische Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 146 is verschenen De Beurssituatie. Vrijdagavond om tien minuten over acht heeft de politie op de Amsterdamsevaart een auto aangehouden, waarvan de be stuurder, de 24-jarige koopman J. van der W. uit Amsterdam, aldus de politie, onder invloed van sterke drank verkeerde. Naast hem zat de 47-jarige Amsterdam se stoffeerder M. H. H., die in kennelijke staat was. Nadat er een bloedproef was genomen werd de bestuurder weggezon den, de passagier werd echter ter ont nuchtering ingesloten. Het rijbewijs en de auto van de koopman werden in beslag ge nomen. In Aerdenhout is in de ouderdom van 88 jaar overleden de heer A. Breitenstein, oud-directeur van de N.V. Breitenstein Handelmaatschappij te Amsterdam. Zijn vader had de firma Breitenstein opgericht en ongeveer zestig jaar geleden is de thans overledene in de firma opgenomen, die la ter in een naamloze vennootschap is om gezet. Vijf jaar geleden is de heer Brei tenstein afgetreden als directeur, maar hij bleef grote belangstelling tonen voor het bedrijf. Regelmatig kwam hij in Amster dam. Ook is hij firmant geweest van de firma Alfred Breitenstein, assuradeuren en assurantiebezorgers aan de Keizers gracht te Amsterdam. De heer Breitenstein was een groot paar densportliefhebber; aan vele wedstx-ijden heeft hij deelgenomen en op zijn tachtigste verjaardag zat hij nog te paard. Van de Noordhollandse Rijvereniging was hij ere voorzitter. De teraardebestelling is bepaald op Maandagmiddag te Westerveld, na aan komst van trein 15.02 uur. Voor de Ai-beidei-s Gemeenschap der Woodbrookei-s worden drie cursussen ge houden; van 14 tot 19 November: „Wij brengen onze kinderen groot"; van 19 tot 20 November: „Winstdeling", en van 26 tot 27 November: „De plaats van het religieus geladen socialisme nü". merend, maar dan toch wel allesbehalve ideaal is te noemen. Het nieuwe gymnastiek-lokaal nadert zijn voltooiing, men is thans bezig met de afwerking van het intérieur. Het staai, reeds vast, dat er voor de officiële inge bruikneming, welke omstreeks medio De cember van dit jaar zal plaats hebben, veel belangstelling zal bestaan, niet alleen in Haarlem doch ook in brede kring daar buiten. Het financieel overzicht van de penning- meesteresse toonde een ruim batig saldo aan. Een voorstel van de oudercommissie om de bijdrage voor het Onderwijzers-St.- Nicolaasfeest te vei'hogen werd zonder stemming goedgekeurd. Tevens ondervond algemene bijval een voorstel aan de gemeente, ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het nieuwe gymnastieklokaal, een geschenk van blijvende waarde aan te bieden. Over de aard van dit geschenk zal nog met de architect overleg worden gepleegd. Na de pauze hield de schoolarts dokter Baartman een interessante causerie over het onderwerp: „Het houdingsverval van de hedendaagse schooljeugd". Spreker schetste hoe door de ongunstige tijdsom standigheden, het gevaarvolle snelverkeer, de beperkte woonruimte en het opgevoerde onderwijsprogramma, het kind reeds van zijn prilste jeugd af beperkt wordt in zijn natuurlijke vrijheidsdrang, met het gevolg dat tal van kinderen achterblijven in hun geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. Naar sprekers mening kunnen de ouders met veel tact, geduld en begrip hiertegen veel doen. Door hun kind zo gezond en fit mogelijk naar school te sturen, kunnen zij de veel van het kind vergende school tijd helpen verlichten. Spreker wees op de gevaren om heel jonge kinderen te vroeg te laten zitten of te staan. De nog tere rugspieren zullen dan oververmoeid raken met alle gevolgen van dien. „Wees er niets trots op dat uw peuter al alleen kan staan of lopen", aldus spr., „want door de kruipperiode over te slaan, worden de beenspieren onvoldoende ge oefend Platvoeten, O- of X-benen zijn er vaak het gevolg van. Geef het kind doel matige, vitamine-rijke voeding. Papkinde ren zijn geen gezonde kinderen". Dokter Baartman legde voorts nog de nadruk op het belang van een goede nachtrust. Door zijn snellere stofwisseling heeft het kind een grotere behoefte aan slaap. Een geeste lijk vermoeid kind kan nu eenmaal niet de nodige kracht opbrengen om de gehele dag rechtop in de schoolbank te zitten. Dit ingespannen zitten op school vraagt om ontspanning en lichaamsbeweging in de open lucht. Daarom zijn diverse sporten, vooral zwemmen, zo heilzaam voor de lichaamshbuding. Spr. gaf echter toe dat de huidige huisvestingsproblemen de oor zaak zijn van veel conflicten,waardoor't kind reeds vermoeid is voordat het in de school bank zit. Door het opgeschroefde bouwvo lume zijn er weinig braakliggende stukken grond meer. Hierdoor komt het kind te kort aan motorische activiteit. Er zal dan ook veel meer aandacht moeten worden be steed aan de lichamelijke opvoeding. Spi\ is een voorstander van korte pauzes tussen de lessen en meer afwisseling tussen schriftelijke en mondelinge lessen, waar door aan de geconcentreerde aandacht van de leerling minder zware eisen worden ge steld. Het is de taak van ouders en over heid, zo besloot dokter Baartman, om er voor zorg te dx-agen, dat het kind gezond naar lichaam en geest en met opgeheven hoofd de maatschappij tegemoet treedt. Hierna was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan druk gebx-uik werd gemaakt. Verkeersongevallen in Heemstede Op het kruispuxxt van de Herenweg met de Laan van Rozenburg en de Adriaan Pauwlaan in Heemstede is Vrijdagmiddag omstreeks half vier opnieuw een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een per sonenwagen is omgeslagen en de drie in zittenden min of meer ernstig werden ge wond. Twee hunner de bestuurder en zijn tweejarige kleindochter moesten naar het Diaconesscnhuis in Haarlem wor den gebracht. De bestuurder van de personenauto, een 61-jarige directeur van een Haagse melk- centrale, wilde met een gang van ongeveer vijftig kilometer van de Adriaan Pauwlaan naar de Laan van Rozenburg de Herenweg oversteken en zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan een uit de richting Bennebroek komende trekker met oplegger uit Leeuwarden. De bestuurder van de trekker trachtte door naar links uit te wij ken de botsing nog te ontgaan, maar kon toch niet verhinderen, dat hij de personen- auto raakte, welke een eindweegs werd meegesleept, een halve slag om maakte en vervolgens omsloeg en op het dak bleef liggen. De bestuurder en zijn twee jeugdige medepassagiers, namelijk een dertienjarige dochter en een tweejarige kleindochter, wisten zich uit hun benarde positie in de geheel vernielde auto te bevrijden. De bestuurder had vijf gebroken ribben en een zenuwschok, zijn kleindochter een wond aan het achterhoofd en zijn dochter wat builen en schrammen. Een goed uur later had er een aanrijding plaats bij de IJzeren brug tussen een van de Kerkiaan komende vrachtauto en een op de brug staande personenauto,die welis waar de bedoeling had de zeer lange vrachtauto voorrang te verlenen, maar daartoe niet voldoende ruimte vrij hield. De personenauto kwam daardoor in de knel, waarbij het linkerachterspatbord van de vrachtwagen het linkervoorspatbord en de bumner van de personenauto raakte en vernielde. Vrijdagmorgen is er nog een aanrijding geweest tussen een vrachtauto en bestel wagen op de hoek van de Meerweg en de Achterweg. De vrachtauto sloeg per vergissing links af en wilde die fout herstellen door achter uit te rijden. Daarbij lette de bestuurder niet voldoende op het achterop komende verkeer, waardoor hij in botsing kwam met een bestelwagen, die schade opliep. Negenhonderd gulden schade De gemeente Heemstede kreeg Vrijdag een schadepostje van negenhonderd gul den te incasseren, toen een trekker met op legger het nog gloednieuwe hek van de onlangs in gebruik genomen garage van de gemeentereiniging aan de Cruquiusweg be schadigde. Een der hekken kon slechts provisorisch worden vastgezet met een steen, een paal tje en een plankje als hulpmiddel. Bij het wegrijden raakte de oplegger met het lin ker achterwiel het plankje, waardoor het gehele hekwerk begon te wankelen. Het hek werd verbogen en de stenen zuil, waaraan het bevestigd was, werd omge trokken. Men zal nu het hek definitief moeten aanbrengen. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ADVERTENTIE lVV/ll -r ZIJLSTRAAT HAARLEM Gerardus Hendrik Prent, een bekende figuur op de Haarlemse groentemarkt waar hij nu al meer dan vijftig jaar werkt en Helena Maria Elizabeth Van de Reep, gaan op 1 November hun gouden huwelijksfeest vieren. Zij wonen in de Tweede Zuidpolderstraat 8 in Haarlem en hebben negen kinderen en twaalf kleinkinderen. Beiden genieten nog een goede gezondheid en de zeer velen, die de heer Prent van de groentemarkt kennen, zullen hem ongetwijfeld die dag niet vergeten. De Vleeshal in een modehuis her schapen was Vrijdag het toneel van een show, georganiseerd door de stoffenfirma Nouveauté. Het ging erom te laten zien wat er van de huidige winterstoffen zoal kan worden gemaakt; we kregen deze stof fen te bewonderen in de vorm van kant en klare knippatronen. Van de „Stil" patronen waren voor deze gelegenheid speciale mo dellen ontworpen. Samen met de stoffen zijn ze bij Nouveauté verkrijgbaar. De merendeels tweedtypen en stoffen met kleine werkjes (zoals nopjes, die men moustaches noemt) waren tot goed pas sende jurkjes verwerkt grotendeels wijdgerokt, met meestal verlengde lijfjes. Het kleurenpalet was rustig: nuances van grijs, beige, pasteltinten en Diorblauw. Als garnering J een kraagje of een biesje was o.a. fluweel en plastic toegepast. Een der japonnen had een „goochelceintuur", een afneembaar schootje, door de plastic voering enigzins wijd uitstaand. Givrine was onder meer het materiaal voor de cocktailjurkjes. Een bruid in witte kant en tulle geëscorteerd door twee bruidsmeisjes in rose en bleu, besloot deze show van een collectie die de charme be zat bei-exkbaar te zijn voor iedereen. Ten bate van de vereniging „Weldadig heid naar Vei-mogen" wordt op Zaterdag 5 November in de Stadsschouwburg een galavoorstelling gehouden. Opgevoerd zal worden „Bekentenis" van Ronald Miller. Na afloop zal de avond worden besloten met een gezellige bijeenkomst in café restaurant Brinkmann, Grote Markt. De heer P. Dondorp te Heemstede is be noemd tot Rijksconsulent voor de midden stand in Noordholland, met als standplaats Haarlem. Onder het motto „Voor het bedreigde ge zin" wordt van 17 tot 22 October in Haar lem de jaarlijkse collecte gehouden ten bate van het werk der commissie „Gezinszorg" der Hervormde Kerk. Met dit werk is men in de oorlogsjaren begonnen en na de be vrijding volgde een aanzienlijke uitbrei ding. Op het ogenblik zijn in het centrum twee sociale werksters aan de arbeid. Ter toelichting van de actie om de volgende week een bedrag bijeen te krijgen ter fi nanciering van het werk deelt de commissie mede, dat zij in de huidige tijd met zijn grote nood op zedelijk en geestelijk gebied de gezinnen die met ondergang worden bedreigd te hulp te komen door daadwer kelijke steun van haar sociale werksters, financiële hulp en uitzending van kinde ren en moeders. De commissie hoopt, dat vele Haarlem mers door het schenken van een bijdrage het werk zullen steunen. Zij die volgende week aan de collecte willen deelnemen kunnen zich vervoegen aan het adres Rid derstraat 32 (tel. 14325). In het kader van de contactavonden voor het medisch kleuterdagverblijf „Margriet" vindt op Zaterdag 22 Oktober een kien- avond plaats met een dansje na tot 2 uur. De grote Tiroler kapel „De Alpenroos" on der leiding van Jos. Witjes zal tussen het kienen twee keer een half uur optx-eden met zang, show en muziek. De collectanten en belangstellenden voor „Margriet" kunnen de toegangsbewijzen afhalen onder opgaaf van naam en adx-es aan het propaganda-adres: H. C. Hartman, Cornelis vn Nooi'destraat 20 rd. HAARLEM, 14 October 1955 BEVALLEN van een dochter: 13 Oct., P. van OsVermaas; 14 Oct., C. Vrugt—Bos; J. M. van der Veldeter Haar; A. M. Tiele- manKoster. OVERLEDEN: 12 Oct., C. N. van Bremen, 57 j., Dr. Schaepmanstraat; J. R. Beukers, 70 j., Verspronckweg; J. J. Metz—Kemp, 66 j., Maddoenstraat; 13 Oct., J. Vernout, 54 j., Warmoesstraat; G. van Maaren, 57 j., Maer- ten van Heemskex-kstraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11