GALA-AVOND 1 BAB1T0, DE MUZIKANT De Spieghel" Nederlands Olympisch Comité gfl v.Empelen Kort en bondig J Bloemendaal Julianakerk ondergaat inwendige vernieuwing Burgtheater heropend „Het levende lied in Nederland" GALA-AVOND 5 'i Zelfs het kleinste Bloemstukje Overheid subsiaiëert cursussen bijenteelt Bestemming van grond in Vogelenzang Strandevangelisatie van de Gereformeerde Kerk Gemeente schaft nieuwe kantoormachines aan Twee maanden dienst in school aan Colensostraat Concert van Schotens Christelijk Gemengd Koor Druk programma voor leden van het Instituut Lezing voor Genealogische Vereniging Burgerlijke Stand van Heemstede Vertoning „De eenzame" voor Pro Juventute Jubileum J. v. Wieringen FEUILLETON Een detective-roman door 1. M. C. Bijleveld-Gelinck o ki 19 5 5 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ,.De wraak van het monster" (Frans Hals) Wanneer men eens werkelijk goed wil griezelen dan mag men deze week een bezoek aan deze bioscoop niet missen. Direct na het begin van deze film wordt er namelijk uit een zijrivier van de Amazone een enrom geschubd en met vinnen uitge rust gedrocht opgehaald, dat, wanneer het eenmaal geboeid en wel in een enorm bas sin rondzwemt, duizenden toeschouwers trekt. Al spoedig krijgt het monster de naam „visman" en in een groot soort bad kuip gaan een mannelijk en een vrouwe lijk geleerde aan de slag om de „visman" enkele goede manieren bij te brengen. Aanvankelijk lukt dat, maar tenslotte is het geduld van het mens-dier toch uit geput en tot schrik van de toeschouwers waggelt de „visman" vervolgens het vre dige land in. En dan is voor de regisseur de tijd aangebroken om er maar eens goed op los te fantaseren. Er komen uitgebreide klopjachten, maar steeds weer slaagt de „visman", die inmiddels de knappe vrou welijke geleerde heeft ontvoerd, er in te ontsnappen. Hoe het na veel gegriczel, hard brullen en onbeheerst schieten tenslotte toch nog re delijk goed afloopt kan men beter zelf gaan zien. Bovendien is het camerawerk onder water af en toe zelfs zeer zeker de moeite waard. H. de G. „Battle Cry" (Rembrandt). Niet zo lang na de Duitsers hebben ook de Ameri kanen de wereld een kijkje gegund in hun leger. En ditmaal niet helemaal precies conform de tientallen rolprenten met en zonder kleur die in de jaren vlak na de oorlog in de theaters te zien waren. Men nam het boek van Leon Uris ter hand en vervaardigde onder regie van Raoul Walsh een film, die anders dan de andere in dit genre moest zijn. Zo ontstond een vrij lange film, die een deel .van het leven weergeeft van enkele Amerikaanse vrij willigers. Op de voorgrond staat al gauw een aantal knapen zoals men ze al eerder zag in films over dienst en dienstleven: de slome boekenwurm, de melancholieke, de onverschillige, de quasi onverschillige, de charmeur, kortom de ruwe bolsters met de blanke pit en degenen die dat zo graag zouden willen zijn. De film legt alle moei lijkheden uit hun leven bloot' en volgt hen allen bij de oplossing van al die proble men, ontstaan door de „nieuwe levens omstandigheden in uniform". Maar juist als men denkt dat de iflm inderdaad iets nieuws wil voortzetten aan het van oor logsfilms verzadigde publiek, wordt weer het oude pad bewandeld met het tikje tra giek, het tikje vrolijkheid en het uiter aard in dergelijke omstandigheden onmis bare schietwerk bij invasies op eilanden in het Verre Oosten. Aanvankelijk gewekte hoge verwachtingen worden toch nog te niet gedaan. Waarmede overigens niet ge zegd wil zijn, dat de liefhebbers van de doorsnee moed-beleid-en-trouw films en degenen, die nog steeds niet weten wat Amerika allemaal gedaan heeft voor het winnen van de oorlog, met gevoelens van tevredenheid naar buiten gaan. E. K. „Prinses van de Nijl" (Roxy). Prinses Shalimar van Egypte verlaat af en toe haar paleis om als danseres in een kroeg op.te treden; Bedoeïnen zorgen echter voor heel wat moeilijkheden, waarbij de prin ses, die de „Prinses van de Nijl" genoemd wordt de hoofdrol vervult. Vechtpartijen in de stad, in het paleis en in het water zijn aan de orde van de dag en liefhebbers van dergelijke scènes kunnen hun hart opha len. Debra Paget, Jeffrey Hunter en Mi chael Rennie vervullen de belangrijkste rollen. A. O. „Van je familie moet je het maar heb- Op de van het ADVERTENTIE ▲AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ■4 4 Kg ■4 g 4 4 4 4 «s I H '4 4 4 '-'i -4 ■4 4 i in „TRESLONG" teHillegom te houden op Dinsdag 18 October, 8 uur 's avonds werken aan de MODESHOW mede: TH. KAMPERMAN Wagenweg 11 BONTKLEDING LANCEL COUTURE Houtplein 4 EXCLUSIEVE MODELLEN SPORTHUIS HAARLEM Grote Houtstraat 123 SPORTIEVE KLEDING ben" (Li do) Een parodistische Engel se film over de bekende huilende zangers, die aanvankelijk bijzonder geestig schijnt te worden, maar al spoedig vervalt in her halingen en dan niet veel meer dan een aantal vervelende grapjes opdist. Wanneer ze echte kolder presenteert kan men har telijk lachen. Het is alleen maar zo jam mer dat die ogenblikken te zelden zijn om voldaan huiswaarts te kunnen keren. In Arnhem, waar de film tijdens de Filmweek de Britse film .moest represtenteren, be tekende zij een dieptepunt. Woensdag en Donderdag ziet men een heel wat beter product uit de Engelse studio's. De altijd nog geliefde „Zevende sluier". Fr. „Nana" (C i n e m a P a 1 a c e) In „Erbij" van enige weken geleden kon men reeds ons oordeel lezen over deze film naar Zola's roman. Men kan wel waardering opbren gen voor de spelcapaciteiten van Martine Carol als de hoofdfiguur van Zola's in de film vertekende roman, maar niet voor het scenario en de regieprestatie van Christian Jaque. Het verhaal, zoals het nu wordt ver beeld, is ordinair en vervelend. Slechts zelden handhaaft Christian-Jaque zijn ni veau. Fr. De reprises van deze week: „Notorious" in Studio en „Robin Hood" in Minerva. „Zoek de zon op" (L u x o r) Robert La- moureux en Lucia Bose vervullen de hoofdrollen in deze allergenoeglijkste Frans-Italiaanse film, die onafgebroken de toeschouwer bezig houdt met een reeks van avonturen, die voorvallen tijdens een va- cantiereis per bus naar Sicilië, waar het jeugdige gezelschap de vacantie in een ten tenkamp doorbrengt. Er gebeurt eigenlijk niets belangrijks in de film, het verhaal heeft niet veel om het lijf, maar voort durend zit men met een lach op het ge zicht naar de lotgevallen van Robert La- moureux te kijken. Het draait allemaal om een liefde, die hij opvat voor een Italiaanse, terwijl hij op reis is naar zijn verloofde, die al een tijdje op Sicilië met vacantie is. Het is een film die het verdragen kan als aan het einde gebeurt wat de bioscoopbezoeker wenst: ze krijgen elkaar. We zijn dan ook voldaan naar huis gegaan na anderhalf uur onvermengd plezier. Een extra-vermelding verdient het zeer goede kleuren-procedé, dat prachtige taferelen opleverde. Wij heb ben nog nooit aan zo'n niemandalletje zo'n genoegen beleefd. De film is van harte aanbevolen; hij is een geneesmiddel tegen de mist. N. ADVERTENTIE kan een groot succes zijn, als het werkelijk Bloemsierkunst is. Voor ware Bloegisierkunst Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Tel. 3-80-80 Heemstede Voor het komende jaar wordt door de afdeling Bloemendaal van de Vereniging tot bevordering der Bijenteelt wederom een cursus voor beginners in de bijenteelt ge organiseerd. Het houden van bijen wordt tegenwoordig in hoofdzaak als liefhebberij of sport beoefend en het is verheugend dat er de laatste tijd weer een weinig meer be langstelling voor deze zo buitengewoon in teressante liefhebberij wordt getoond. Dat is ook wel nodig want de bijen vervullen een zeer belangrijke taak bij de bestuiving van de cultuurgewassen. Vandaar, dat het Rijk deze liefhebberij zo veel mogelijk tracht te stimuleren niet alleen door het verstrekken van goedkope suiker voor de wintervoedering, maar tevens door aan elke cursist, die de cursus met goed gevolg heeft doorlopen, werkelijk van plan is bijen te gaan houden en geacht kan worden de aanschaffing van materialen niet uit eigen middelen te kunnen bekostigen, een subsi die te verlenen in de vorm van 2 bijenkas ten ter waarde van 80. Het is dan ook een bijzondere gelegen heid voor hen, die er wel over denken bijen te gaan houden, maar tot nog toe door onbekendheid met de behandeling, daartoe nog niet zijn gekomen, om op een goedkope, ja zelfs voordelige manier met het imkervak kennis te maken. De cursus bestaat uit vier theoretische en 12 practische lessen. De theoretische lessen zijn nodig om enig inzicht in het leven der bijen te krijgen en de practische hebben ten doel het practische werken met de bijen met de cursisten te beoefenen. Het practische gedeelte werd vorig jaar gegeven op een daartoe ingerichte bijen stand op de school en werktuinen aan de Van Dortstraat en het was een lust de cur sisten daar te zien werken met raten dicht bezet met bijen. Het gold daarbij uiteraard als de hoogste voldoening de koningin te vinden aan te aanschouwen. Naar aanleiding van de transactie van de gemeente Bloemendaal met het R.K. Kerkbestuur te Vogelenzang, waarbij de gemeente op zich nam om de Kerkweg te verbeteren en de Parochie te Vogelenzang als tegenprestatie ten dele in het belang van de volkshuisvesting in eigendom aan de gemeente overdroeg de grond van de voormalige begraafplaats ter oppervlakte van 1700 meter, is thans een nieuw voor stel gedaan. Een deel van het terrein, ter oppervlakte van 883 m2 zou kunnen wor den bestemd voor de bouw van een blok van drie woningen en de rest zou te ver kopen zijn aan de eigenaars der aangren zende gronden. Wat het gedeelte van de grond voor de woningbouw aangaat, ligt het in de bedoeling van B. en W., dat voor de tijd van vijftig jaar in erfpacht af te staan aan de Woningbouwvereniging St. Jozef te Vogelenzang. Deze zomer berichtten wij uitvoerig over het werk van de commissie Strandevange lisatie uitgaande van de Gereformeerde Kerk in Bloemendaal. Deze commissie ver richtte reeds enige jaren haar werk op het Bloemendaalse strand tussen de strandpost van de Bloemendaalse reddingsbrigade en het tentenkamp van de vereniging „De Zeemeeuwen". Vroeger geschiedde dat in een grote linnen tent; het afgelopen zomer seizoen was hiervoor in de plaats gekomen een prachtig nieuw houten gebouw. Dit was oorspronkelijk door de bouwer, de heer Brouwer te Hardinxveld, voor één seizoen aan de commissie strandevangeli satie afgestaan. Deze commissie heeft daar na lang gedacht over de mogelijkheden dit gebouw in eigendom te verkrijgen. Daarin is men nu geslaagd, daardat de koper, de Gereformeerde kerk van Bloemendaal, het aanbod kreeg van de heer Brouwer het ge bouw in jaarlijkse termijnen te betalen. Penningmeester C. A. van Eijk hoopt op voldoende giften op girorekening 644841 ten name van de Gereformeerde Evangeli satie te Bloemendaal om het werk op het Bloemendaalse strand het volgende en ko mende jaren te kunnen blijven doen. In de eerstvolgende zitting van de Bloe mendaalse raad zullen B. en W. een cre- diet van f 5700 vragen voor de aanschaf fing van een schrijfmachine met dubbele automatische voorsteekinrichting, ten be hoeve van de afdeling Financiën en van een schrijfmachine met enkele automati sche voorsteekinrichting ten behoeve van het kantoor van de gemeente-ontvanger. BOEKEN EN MEUBELEN VOOR SCHOLEN De agenda van de Bloemendaalse raads vergadering op 20 October vermeldt nog verzoeken om medewerking van twee scholen: de Christelijke School voor MULO, die gezien de grote uitbreiding van het aantal leerlingen, nieuwe school- meubelen en leermiddelen nodig heeft en voorts het verzoek om medewerking van de Christelijke lagere school te Aerden- hout voor dé reparatie vah de centrale verwarmingsinstallatie en de revisie van de motorén'dë ventilator. Over het laatstgenoemde verzoek was aanvankelijk afwijzend beschikt omdat men meende, dat deze voorzieningen niet als „gewoon onderhoud" konden worden aangemerkt, maar een nader onderzoek, waarbij het bestuur zijn verzoek nog eens behoorlijk argumenteerde en wist aan te tonen, dat het hier wel „gewoon onder houd" geldt, heeft geleid tot een nieuw voorstel van B. en W. om de gevraagde medewerking toch te verlenen. Maandag begint de inwendige restauratie van de Julianakerk van de Hervormde ge meente van Schoten en daarmee zal het eerste doel van de met zoveel succes ge voerde financiële actie worden verwezen lijkt. Deze vernieuwing van het interieur wordt door de gebroeders Van Schuppen uitgevoerd volgens de plannen en onder supervisie van de architect B. Schultheiss te Haarlem. Het gehele voorfront in de kerk zal wor den veranderd. Er komt een nieuwe preek stoel en ook de deuren en banken zullen v/orden vernieuwd. De banken krijgen voorts een geheel andere opstelling. De granieten vloer wordt door een be tonnen vloer vervangen en er komt een gasstraalverwarming. De kleuren en de betimmering van de balcons en het orgel front zullen aan het geheel worden aange past. De restauratie wordt er op gericht een modern en stijlvol intérieur te krijgen, waarbij ook groter aandacht wordt besteed aan het liturgisch centrum. Gedurende de twee maanden, waarin het kerkgebouw voor de gemeente onbruikbaar is, zullen de diensten worden gehouden in de kleuterschool aan de Colensostraat; twee ochtenddiensten per Zondag van half 10 tot half 11 en van half 11 tot half 12 en om de veertien dagen een avonddienst. Behalve deze restauratie zijn er nog twee andere doelen, die de Hervormde gemeente van Schoten zich gesteld heeft, ten eerste de stichting van een wijkcentrum „West" en ten tweede de uitbreiding van de gees telijke arbeid- onder de jeugd en de moge lijkheid om daartoe een Wika aan te trekken. Het goede resultaat van de financiële actie wordt alleen reeds aangetoond door het feit dat deze gemeente er thans alleen reeds 1060 vaste contribuanten bij heeft. De jubileum-uitvoering van het veertig jaar bestaande Schotens Christelijk Ge mengd Koor, dat onlangs uitgesteld moest worden wegens ziekte van de dirigent, de heer G. de Boer, zal nu gehouden worden op 28 October om acht uur in de Imma- nuelkerk. Daarbij zullen de ICrönungsmesse van Mozart en het Lobgesang van Mendels sohn Bartholdy ten gehore worden ge bracht. De solisten zijn Wilmy Zwaan (so praan), Nini de Vries (alt), Frans Müller (tenor) en Georg Spijkstra (bas). Deze so listen zingen ook een deel van het offer torium „Domine Jesu Christe" uit het Re quiem van Verdi. WENEN (United Press). Het vermaar de Burgtheater te Wenen is Vrijdag, in oude luister herrezen uit de as van de oorlogs jaren, met indrukwekkende plechtigheid aan de spelers overgedragen. Bij deze of ficiële ceremonie was de leiding in handen van de Oostenrijkse president dr. Theodor Körner. De minister voor de Wederopbouw, dr. Udo Illig, overhandigde de. „gouden sleutel" van het Burgtheater aan Adolf Rott, de nieuwe directeur. Zaterdag heeft de galapremière plaats: de opvoering van „Het geluk en het einde van Koning Otto- kar" van Franz Grillparzer. Na de plechtige overdracht werd de „Proloog in het theater" uit „Faust" van Goethe vertoond. Directeuren van toneel gezelschappen uit geheel Europa bevonden zich onder de genodigden. Van Nederland se zijde waren Cees Laseur (Haagse Come- die) en Bob de Lange (Rotterdams Toneel) aanwezig. Ook het Bolsjoi-theater te Mos kou was vertegenwoordigd. Arme BabitoHet geld, dat hij met zijn muziek bij elkaar had verdiend, werd hein nu door die gemene rovers afgenomen, en hij kon daar niets tegen beginnen. Want die kerels waren ivoest en sterk en Babito was maar een jongen. „Mag ik nu verder gaan?", vroeg hij terneergeslagen. Maar zelfs dat mocht hij niet. Nee, nee, mannetje, schreeuwden de rovers. Jij bent onze gevangene en we nemen je mee. Jou kunnen we best gebruiken... Je kunt ons hol netjes schoon houden en onze knecht zijn! Toen bonden ze zijn handen vast en namen hem mee, naar hun verborgen hol. 23-24 Het programma voor de leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling voor de maanden October en November luidt als volgt: 21 October: lezing met lichtbeelden over het leven en werk van Frans Hals; 23 October: Excursie naar het Frans Hals museum; 26 October: lezing van prof. dr. I. Samkalden over „Internationale solida riteit"; 5 en 6 November: zang-, dans- en muziekweekeinde; 8 November: lezing van de heer A. Knokke over het kamperen. De groep Noord opent het winterpro- gramma op Woensdag 19 October in de Ko ningin Emmaschool met de vertoning van de kleurenfilm: „Tussen vulkanen en wilde dieren." Bovendien wordt op Donderdag 27 October in het Roxy-theater een voorstel ling gegeven van „Johnny Belinda" met in de hoofdrol Jane Wyman. Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Genealogische Vereniging sprak dr. Tj. W. R. de Haan, leraar aan het Lorentz Lyceum alhier en mederedacteur van het tijdschrift „Neerlands Volksleven", over „Het levende lied in Nederland". Midden vorige eeuw begon men met het verzamelen en optekenen van de oude volksliederen in ons land, de stoot hiertoe werd gegeven door Hoffmann von Fallers- leben. Vele oude liederen stammen uit de Middeleeuwen en de Bourgondische tijd en zijn tot op de huidige dag bij het een voudige volk blijven voortleven, zo onder meer Kwezelke, Heer Halewijn (in de Friese Wouden genoemd Jan Alberts), Naar Oostland willen wij rijden en derge lijke. Er is reeds vrij veel door geleerden en liefhebbers verzameld, maar het geheel wacht nog op een critisch wetenschappelijk onderzoek, vooral wat betreft de samen hang van de oude volksliederen in de ver schillende sti-eken van ons land en Europa. Door een speciale daartoe in het leven ge roepen commissie worden met regerings steun in ons land de oude volksliederen ver zameld en de door de oude volksliedzangers gezongen liederen op een klankband vast gelegd, zodat er reeds een belangrijk volks liedarchief is ontstaan. In de liederen wor den allerlei onderwerpen en gebeurtenis sen uit het dagelijkse leven, die het een voudige volk bezig houden en beroeren behandeld en bezongen, zoals moorden en liefdeszaken, ook stichtelijke motieven spelen een rol. Iedere streek heeft in het lied weer zijn typische eigenaardigheden. Merkwaardig is dat in Friesland de oude liederen niet in het Fries, maar met een Hollandse tekst worden gezongen, waarschijnlijk omdat in Friesland het Hollands als de Zondagstaai geldt. Ook oude sprookjesverhalen en legenden zijn tot op onze tijd trouw in de volksliederen bewaard gebleven. In ons land komen nog maar enkele volkslied zangers en -zangsters voor, ook nog een paar sterrezangers, die met Driekoningen rondgaan, zoals te Enkhuizen en in de omgeving van Leiden. In de stad zijn meestal de oude liederen door meer mo derne vervangen. Op het platteland ble ven zij langérTiéwaard waar ze bi,f 'land arbeid en feestelijkheden nog gezongen woï'den. Het Volkslied heeft een meer per soonlijk karakter, dan een lied in een boek. In de Friese Wouden en in Drente komen nog typische oude liederen en zang wijzen voor. Dergelijke liederen worden vaak aangetroffen bij zwervend volk. Merkwaardig is de ongelijkmatige stro- fenbouw bij vele liederen. In het buiten land is men met het verzamelen en de studie van het oude volkslied reeds veel verder dan hier. Spreker wekte de aan wezigen op aan het verzamelen mede te werken en hem gegevens en inlichtingen over oude liederen en zangers te verschaf fen, indien men daar iets over weet of hoort. Klankopnamen van door dr. De Haan verzamelde liederen lichtten het gesproke ne op duidelijke en prettige wijze toe, zo dat men een goede voorstelling van het wezen van het oude volkslied kon verkrij gen. De bijeenkomst werd gesloten door de voorzitter de heer H. Ph. Callenfels, die dr. De Haan hartelijk dankte voor zijn zeer interessante lezing waarnaar de toe hoorders met veel belangstelling hebben geluisterd, hetgeen door applaus beves tigd werd. ONDERTROUWD: G. J. Nooij en J.. M. van der Zijden; A. van der Meer en B. A. van der Peet. GETROUWD: W. G. Groeneveld en C. A. M. Berkhout; H. A. Vittali en C. F. Engel; A. H. Krijger en S. Santifort; N. J. van der Velden en Ch. W. Kors. GEBOREN: Jeanne Maria, d. van J. C. Draijer en T. H. Sanders; Anna Johanna, d. van T. van Kesteren en L. Krikke; Jose- phus Wilhelmus Carolus, z. van J. van de Langkruis en O. M. Dijkstra; Jolanda, d. van L. Schippers en M. C. van Thienen; Frank Herbert, z. van J. T. Neesjens en A. J. van der Marei; Jacomina Johanna, d. van H. S. van der Brug en M. F. Heining; Rudolf Pe trus, z. van W. Sweers en A. Ruigrok. OVERLEDEN: Mw. H. Klapmeijer—Derr, 65 j., Fr. Schubertlaan 22; A. J. Le Fèvre, 74 j., Oude Posthuisstraat 22; Mw. H. Kraak —Vossen, 73 j., Wipperplein 14. BINNENLAND Griekse dank. De directeur van het Ne derlandse Rode Kruis, de heer A. van Emfa- den, is door de koning van Griekenland benoemd tot commandeur in de orde van de Phoenix. De koning wil met deze onder scheiding het Nederlandse Rode Kruis en het Nederlandse volk eren voor de hulp bij de aardbevingsrampen, die Griekenland de afgelopen jaren hebben geteisterd. Aanslag. Vijf jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 25-jarige M. L. uit Amster dam, wie ten laste was gelegd dat hij op 11 Januari een aanslag had gepleegd op een Groningse chirurg, toen deze voor zijn huis in zijn auto wilde slappen. Na een korte worsteling was de aanvaller op de vlucht geslagen, maar later aangehouden. Op 27 October zal de rechtbank uitspraak doen. HAARLEM EN OMGEVING Lezing. Mrs. Edward Stirling zal op Vrijdag 21 October in Brinkman, Houtplein voor het genootschap Nederland-Engeland een lezing houden over het ondex-werp: „The Twentieth Century Dramatists". Schade. Naar wij van de politie verne men bedraagt de schade, die de brand in de Wilhelminasthraat 46 heeft aangericht on geveer vijfduizend gulden. Men was ver zekerd Ondankbare gast. De Haarlemse politic heeft Vrijdag de 26-jarige H. A. B. uit Haar lem aangehouden, die er van verdacht wordt op Vrijdag 7 October van zijn gastheer een aantal costuums, een beige koffer, een gou den horloge en enige bankbiljetten te hebben gestolen. B. bekende, dat hij de koffer had meegenomen en bij huiszoeking werd dit valies inderdaad ook gevonden. Hij ontkende echter pertinent iets van de andere goederen af te weten. De politie heeft hem met het oog op het onderzoek ingesloten. ADVERTENTIE NEDERL. OLYMPISCH COMITé in „TRESLONG" HILLEGOM DINSDAG 18 OCTOBER met o.a. Tom Schrcurs - Jan Boots. Aad van Leeuwen interviewt Leo Horn Her Heierman entertainer Orkest Tom Erich Rechtstreekse uitzending via de AVRO Gratis entrée. Tafelreservering gewenst. Tel. K2520 - 5347 4 4 •4 -4 -3 4 4 •4 •4 ■4 ■4 4 •4 Grote belangstelling bestond er Vrijdag avond voor de vertoning van de Ameri kaanse film „De eenzame" (The quiet one) in gebouw Sint Bavo voor leden en belangstellenden van de Vereniging „Pro Juventute". Mr. H. E. Prinsen Geerligs heette als voorzitter de bezoekers welkom, waarna drs. Ph. H. van Praag, psycholoog te Haarlem en adjunct-directeur van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam een inleiding hield over de film. Vooraf merkje hij op, dat in vele landen grote belangstelling bestaat voor de bescherming van kinderen, niet alleen bij de overheid, maar ook bij pax-ticulieren. Daarbij herinnerde spreker, wat Neder land betreft, aan de oprichting van spe ciale scholen, inrichtingen, enzovoort en aan het werk van verenigingen, die o.a. kinderen in pleeggezinnen laat opnemen. De film „De eenzame" speelt zich in Ame rika af, maar de problemen, waarmee de twaalfjarige negei-jongen te maken heeft, doen zich overal voor. Zijn ouders hebben hem verwaarloosd en als hij tenslotte in een tehuis wordt opgenomen blijkt, dat hij zich moeilijk kan aanpassen. De heer Van Praag besprak een aantal punten, dat in de film tot uiting komt. Met aandacht werd de film gevolgd, die een prachtig beeld geeft van het jonge leven van de hoofdpersoon, die zich zo moeilijk kan aanpassen aan de maat schappij. De heer J. van Wieringen, hovenier A bij de dienst van Hout en Plantsoenen te Haarlem, die Vrijdag de dag vierde, dat hij vijf en twintig jaar in gemeentedienst werkzaam was, is des morgens op het Stadhuis door de waarnemend burgemees ter geluk gewenst. Na afloop van de werk zaamheden kwamen de leden van Hout en Plantsoenen in de Stadskweektuin aan de Kleverlaan bijeen, om de heer Van Wie ringen te huldigen. De directeur de heer J. A. Dorresteijn sprak de jubilaris toe, memoreerde de verdiensten en bood een geschenk onder enveloppe aan. De heer R. M. van der Hart voerde na mens de afdeling Haarlem van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde het woord, de heer M. van Norde, als voorzitter van het jubi leumfonds en de heer Wildschut namens de afdeling Haarlem van de ABVA (bond van ambtenaren). 99 9) j. „Daanniet weggaanbij mij blij ven. De jongeman zag vei'baasd naar het witte gezicht in de kussens. Maar het bleek dat hij haar toch niet had misverstaan, want nu pakten haar smalle vingers zijn hand in een vaste greep waaraan hij niet kon ont komen. En zij herhaalde, dringend nu vee! en veel duidelijker dan daareven: „Bij mij blijven laat mij niet alleen Daan Zij hield zijn vingers nu zó stevig vast, dat hij zonder een ruk te geven zijn hand niet kon wegtrekken. En de dokter, die de patiënte nauwlettend had gadegeslagen, schoof een stoel voor hem aan, zodat hij kon gaan zitten. Hij vroeg fluisterend: „U bent zeker familie?" „Nee", zei dr. Camphuysen, ten hoogste verwonderd. „Maar zij is erg op u gesteld. Het is toch beter als u even blijft. Misschien kunt u straks proberen, heel voorzichtig, haar iets te vragen over wat er gebeurd is." „Ja". De jongeman bleef onbeweeglijk zitten naast de gewonde oude vrouw. Haar ogen waren nu weer dichtgevallen en haar adem ging regelmatig, of ze sliep. Maar de witte vingers omklemden nog altijd kramp achtig de forse, gebruinde hand van de Zuitëfafrikaan. De dokter, aan de andere zijde van het bed, voelde haar pols. Onderwijl nam de inspecteur de nodige maatregelen. 1-Iij dirigeerde nu allereerst het gehele gezelschap de kamer uit: heel de kring zwijgend toeziende pensiongasten. Ondanks een schuchter protest moest juf frouw Galjoen zich bij de anderen aan sluiten. De agent kreeg zijn instructies en verwees het gezelschap weer naar de eet kamer waar hijzelf een veeg teken zich op post stelde bij de deur. De andere politiemensen bleven voorlopig nog in de slaapkamer waar de inspecteur nu zijn on derzoek opende en waarbij hij al spoedig tot de ontdekking kwam dat de deur van de brandkast niet gesloten was, maar aanstond. Hij opende haar behoedzaam, na eerst een zakdoek om zijn hand gewikkeld te hebben. En daarop zag hij, naast een stapel papie ren, een aantal ouderwetse étui's met rood en donkergrijs pluche bekleed, schots en scheef door elkaar gesmeten en alle ge opend. Slechts één étui bevatte nog een di amanten speld, de rest was leeg. Hij bekeek het alles aandachtig, zonder verder iets aan .e raken, sloot de brandkast weer af en noteerde deze eerste gegevens. Het was klassieke „diefstal met geweldpleging". Maar een diefstal, waarbij de dief gestoord was. Hij liet zich nu, eerst door de recher cheur en als tweede door mevrouw Wa terborg uitvoerig op de hoogte brengen van alles, wat er in het huis „De Spieghel" was gebeurd. Vanaf juffrouw Galjoens geheim zinnige ontmoeting met de inbreker tot aan de dramatische ontwikkeling, die geleid had tot de gewonde vrouw in bed. De pen sionhoudster, de enige, die een alibi had voor de aanslag op juffrouw Corbeyn, was een beste getuige: helder, zakelijk en zon der omhaal van woorden. De politieman no teerde alles: de gebeurtenissen, de namen en de gegevens van de verschillende pen siongasten. Kende mevrouw Waterborg deze sleutelbos? Ja, hij was van juffrouw Corbeyn; zijherkende hem aan een koperen sleutel van een antieke kist. De politieman stelde nu ook een onderzoek in de voorkamer in met de lege nis van de Buddha. Er waren verder geen sporen van braak. „En jij hebt dus geen spoor van de ver dwenen Buddha gevonden?" vroeg hij nu aan de eerste rechercheur. „Nee, inspecteur. Geen spoor. Ik snap er niets van!" antwooi'dde het schrandere mannetje. „Dat zie ik", zei de ander droogjes. „Ga jij de agent Veldman nu maar aflossen bij de eetkamer. Maar denk eraan, dat je er niemand uitlaat, onder geen enkele voor waarde, begrijp je? En jij, Waanders, ga jij met Veldman de kamers van de pension gasten doorzoeken. Je weet waar je op moet letten. En als je iets bijzonders vindt, kom het mij dan dadelijk rapporteren. Ik blijf voorlopig hier." De dokter en mevrouw Waterborg had den nu ook de slaapkamer verlaten; de laatste om haar gasten in de eetkamer een kop koffie aan te bieden, een welkome af leiding in de lange nachtwake en een ver kwikking voor de geschokte gemoederen. En zo bleven Daniël Camphuysen en de inspecteur achter bij juffrouw Corbeyn en kwam nu de politieman aan de andere zijde van het bed staan. Hij beschouwde, lang en aandachtig het stille gezicht in de kus sens, dan keek hij naar de forse, gebruinde man, die daar nog altijd gevangen zat. Wéér zag hij naar de vrouw en vroeg toen hetzelfde wat de dokter gevraagd had: „U bent geen familie?" „Nee", zei Daan Camphuysen weer. „Maar deze vrouw is toch erg aan u ge hecht. Zij houdt u aldoor vast. Was er een vriendschappelijke verhouding tussen u beiden?" „Dat verbaast me juist zo. Niet het minst." „Niet het minst. Woont u hier al lang?" „Ook niet. Ik kwam hier pas een week geleden". „En u hebt haar in die tijd wel eens ge sproken?" „Nooit. Ik ben haar een paar maal in de hall gepasseerd. Zij heeft me nauwelijks gegroet. Zij bemoeit zich nooit met pen siongasten." „Maar ze zei toch „Daan" tegen u. Is dat uw voornaam?" „Ja. Maar dat ze mij ineens zo noemde is mij ook een raadsel. Ik snap er niets van." „En kunt u niet op iemand anders lijken? Iemand die zij kent?" „Daar heeft ze mij niets van gezegd." „En u komt uit Zuid-Afrika." „Ja. Mijn vader kwam als kleine jongen uit Nederland. Ook mijn moeder is een Ne derlandse. Wij spraken thuis altijd Neder lands." „Hoe oud bent u?" „Zeven-en-twintig." „We zullen moeten wachten tot zij weer ontwaakt. Rrobeert u dan haar een paar vragen te stellen. Misschien heeft zij de persoon, die haar die slag gegeven heeft, wel gezien." „Ik zal mijn best doen." Juffrouw Corbeyn lag daar nog steeds of ze sliep; de beide mannen wachtten. In eens stokte haar regelmatige ademhaling en zuchtte zij diep. En nóg eens, toen gin gen de grauwe ogen weer open. „Daan.zei ze weer. Er ging een schok door hem heen, waar na hij zich naar haar over boog. Het was of zij hem nu ook vasthield met haar ogen. „Jij bent bij mij „Ik ben bij u", hex'haalde hij zacht. „Ik blijf bij u. Hoe gaat het nu, juffrouw Cor beyn?" „Met mijbest. Maar er ligt iets op mijn hoofd." „Ja, er is iets met uw hoofd. Hebt u pijn?" „Nee, het is zwaar.... zwaar.... maar jij blijft bij mij." „Ik blijf bij u". Het was Daniël Camphuysen of hij een wonderlijke droom beleefde. Deze stille ka mer, en die oude vrouw daar voor hem, die zich aan hem vastklampte, die zich in hem vasthechtte met heel haar wezen. Die hem nu met haar ogen gevangen hield. Ze had zijn hand nu losgelaten en tastte moeizaam, zoekend naar haar hoofd. „Er ligt iets op mijn hoofd." „Ja. Een verband. U bent gevallen, juf frouw Corbeyn. U bent gevallen op uw hoofd. Weet u dat nog?" „Gevallen? Er was een slag. Ineens. Toen was alles weg. Maar toen kwam jij bij mij, Daan." „Ja, toen kwam ik bij u. U ligt nu in bed, weet u dat, juffrouw Corbeyn?" „Ja, ik lig in bed. Ik heb dorst." De inspecteur, die aandachtig had toe geluisterd, schonk een glas water in aan de wastafel en overhandigde het aan Camp huysen. Zelf nam hij zijn plaats aan het hoofdeinde van het bed weer in. Hij zag hoe de jonge man, niet onhandig, zijn arm schoof onder het verbonden hoofd en de oude vrouw behoedzaam liet drinken. Maar hij zag ook nog steeds een onmiskenbare verwondering in het open, gebruinde ge zicht. „Is het zo goed juffrouw Corbeyn?" „Ja. Dank je.dank u wel." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7