Nieuwe gladiolengebieden van groot belang voor export Bezwaren over Oostelijke randweg Agenda voor Haarlem I „Dona Rosita" door „Theater De Nederlandse Comedie met „De Keizer van Amerika" Geen vrees voor grote overschotten Duyvis' LIVORNO Kramsvogels en ko perwieken op weg Vijfjarig jongetje onder steenhoop bedolven 6 Moeilijkheden Collectief aangepakt Nuttige buitengewesten Houtstouw viel op arbeiders Lezing over Frans Hals Geslaagd weekeinde van Instituut Uitbreidingsplan Haarlemmerliede Hoofddorp stroomloos Geestige lezing door dr. G. Ostlere Symbolische taal der bloemen II I 1SI| Zeistenaar in arrest; verdacht van aanranding H. Familievereniging bestaat kwart eeuw De vogeltrek Gina Lollobrigida naar Amsterdam „Het Spinneweb" vierde het eerste lustrum Franse onderscheiding voor de heer G. Sluizer MAANDAG 17 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in de bollenstreek) DE EERSTE SCHERMUTSELINGEN by de Inkoop van de gladiolen zyn begonnen. Uit de pryzen is te merken, dat men zich niet bijzonder druk maakt, want er wordt aangenomen dat er genoeg gladiolen zullen zijn. Men maakt zich dan niet zoveel zorgen. Die komen wel weer als blijkt, dat er veel lage offertes zijn ver zonden en dat daarop veel besteld is. Daarbij komt nog, dat de gladiolen dit jaar over het algemeen best zijn gegroeid. Ze hadden een zomer, die hen in de verte aan hun moederland Zuid-Afrika moet hebben herinnerd, warm met weinig regen. Het is en blijft een subtropisch product, zelfs nadat er van de oorspronkelijke geïmporteerde rassen door kruisingen niet veel is overgebleven. Dat men op het ogenblik zo rustig in de veilingzaal zit, komt doordat men verleden- jaar zulke hoge prijzen heeft geheven. Handige lieden hebben hiervan druk ge bruik gemaakt, door met de lijsten met vei- lingprijzen in hun zak ,,de boer" op te trek ken. Zij hebben boeren in Zeeland, West- Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden voorgerekend, dat er goud in de gladiolen te verdienen was. De boeren, die ook goed kunnen rekenen, hebben in vele gevallen toegehapt, niet alleen omdat ze een korrel tje van de rijkdom wilden meepikken, maar ze kunnen nog best een gewas er bij ge bruiken, waardoor het risico steeds meer wordt gespreid. Daarbij komt ook nog, dat de schaarste aan grond de jonge boeren naar gewassen drijft, waarvoor ze niet al te veel grond nodig hebben en er toch een bestaan op kunnen vinden. Hoeveel mensen er met de teelt van gla diolen zijn begonnen is nog niet met zeker heid te zeggen. Zeker is wel, dat een groot deel van hen in moeilijkheden is geraakt, omdat juist de gladiolen een zeer moeilijk artikel zijn geworden. De plantenziekten- kundigen hebben er zich namelijk na de oorlog intensief mee bemoeid en ze hebben allerlei ziekten en kwalen ontdekt, die niet bepaald meewerkten om de cultures vol komen gezond te houden. Het gevolg is, dat alle knollen door de keuringsdienst van de Nederlandse Gladiolusverenigingen vlak voor de export terdege worden nagekeken. De Plantenziektenkundige Dienst heeft de supervisie over alles en deze dienst weet, dat de buitenlandse collega's ook steeds scherper gaan kijken. Daardoor dient men nu goed geoutilleer de schuren te hebben om de knollen direct na het rooien goed te drogen. Tevens dient men te zorgen, dat een waarschijnlijk uit Amerika geïmporteerd insectje, de thrips, zijn vernielende arbeid niet kan beginnen in de behaaglijke warmte van de schuren. De kweker moet dan verder op de hoogte zijn van allerlei andere aantastingen, meest al schimmels. Aangetaste bollen moeten daarom uit de partijen worden verwijderd. Enig vakmanschap bleek dus ook wel nood zakelijk. Toen dit ontdekt werd kwam men dus voor de moeilijkheid te staan om de kwa liteit van de knollen aan de gewenste normen te laten voldoen. Enkele groepen van kwekers hebben de zaken collectief aangepakt. In Zeeland, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant heeft men droogruimten gemaakt, die aan alle eisen voldoen. Ze hebben hierbij een stevige steun gekregen van de veilingen in Lisse, die op deze manier trachten klanten te win nen en dus de aanvoer te vergroten. Eén veiling is er zelfs toe overgegaan om zelf de gladiolen te behandelen, dus te dro gen, te pellen en uit te zoeken, voor die kwekers, die er geen ruimte voor hadden. Dit streven van deze veilingen is voor de gladiolencultuur beslist niet nadelig. Men voorkomt hiermede, dat er minder waardige partijen in de handel komen en beschermt de nieuwe gebieden voor onge lukken. De oude kwekers in de bollen streek en Noordholland, die niet het geluk hadden zo op hun vingers te worden geke ken door de voorlichtings- en keurings diensten zijn onwetend roekeloos met het, meestal zieke, loof omgegaan. Ze lieten het rustig op hun tuinen liggen en besmet ten de grond zo, dat ze er eigenlijk niet meer met gladiolen op terug kunnen ko men. Sommige bacteriën en schimmels blijven namelijk wel tien jaar of langer in de grond liggen en worden pas weer actief als de voor hen geschikte planten in de buurt komen. Daardoor zijn vele tuinen in deze gebieden voorlopig waardeloos ge worden voor de gladiolenteelt. Voor de export is het dus prettig, dat cte nieuwe gebieden, kortweg buitengewesten genoemd, zijn ontdekt, door die handelaars, die wat wilden verdienen aan de verkoop van het plantgoed. Van de enorm hoge prij zen die beloofd werden is intussen niet veel overgebleven. Op het ogenblik zijn de knol len de helft goedkoper dan verleden jaar, en soms zelfs meer. Blijven de prijzen zo of worden ze iets hoger, dan is er voor de nieuwe kwekers toch wel winst te behalen. Als ze tenminste niet onverantwoord heb ben geïnvesteerd. Bevreesd voor grote overschotten behoeven ze bij gladiolen niet te zijn. Dit artikel kan, in tegenstelling tot ae bloembollen, over de gehele wereld wor den verkocht doordat ze niet zo sterk aan een bepaald klimaat gebonden zijn. Twee gewonden in houtpark Zaterdag is in het houtpark van Van Gel der een Zogenaamde houtstouw gaan glij den. Van der drie arbeiders, die er onder werkten kreeg een hunner, J. V., uit Sant poort een stapel hout op het been, waar door hij met een waarschijnlijke ribfrac- tuur naar het Rode Kruisziekenhuis moest worden vervoerd. De tweede man, P. J. v. d. M. uit Haarlem, liep een minder ernstige kaakwond op en nummer drie ontsprong de dans doordat het hout tegen een vracht auto rolde en werd verstrooid. Als onderdeel van het winterprogramma van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling zal de heer H .A. Wormgoor op Vrijdag avond 21 October om acht uur een lezing houden over het leven en werk van de grote Haarlemse schilder Frans Hals. Deze lezing, welke met projectie wordt toegelicht, vindt plaats in het Wijkgebouw aan de Molenaer- straat. In aansluiting op deze lezing houdt het Instituut op Zondag 23 October een excursie naar het Frans Halsmuseum. Onder het motto „Kent gij Noordholland" hield de Natuurvriendencommissie van de Federatie Amsterdam van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling dit weekeinde in het Natuurvriendenhuis „Banjaert" in Wijk aan Zee een bijeenkomst, waar op attractieve wijze muziek, zang, volksdans, folkloristi sche gebruiken en historische gegevens onder de aandacht werden gebracht. Gezien het grote succes van deze bijeen komst zullen in de komende weken meer van dergelijke weekeinden worden gehouden, waarbij het in de bedoeling ligt ook andere provincies onder de loupe te nemen. Tegen het inmiddels door Gedeputeerde Staten van Noordholland vastgestelde uit- breidingsplan-in-hoofdzaak voor de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude hadden B. en W. van Haarlem bezwaren ingediend; zy hadden er zich over verwon derd, dat het oude tracé voor de „oostelyke randweg" in het plan was gehandhaafd, terwyl kan worden aangenomen, dat dit tracé niet zal worden gerealiseerd. Gedeputeerde Staten hebben hierop ge antwoord, dat het oude tracé nog steeds in het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kenne- merland voorkomt en dat er nog steeds geen verzoek bij de streekplancommissie is binnengekomen dit tracé te wijzigen. Daar om dient in het onderhavige plan het tracé aangehouden te worden. Wanneer te zijner tijd definitief een beslissing omtrent een ander tracé zal zijn genomen, zal het uit breidingsplan gewijzigd kunnen worden. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat verzoekt wegens het niet geëindigde onderzoek omtrent het meest gewenste tracé van de weg beoosten Haar lem, de mogelijkheid open te houden voor een tracé meer Oostelijk dan in het plan is vastgelegd. Gedeputeerde Staten hebben meegedeeld, dat ten einde aan het bezwaar tegemoet te komen, geen bezwaar bestaat de agrarische Een gedeelte van Hoofddorp is Zondag middag van half één tot even voor half twee stroomloos geweest als gevolg van het defect raken van een transformator. Voor de afdeling Haarlem van het Ge nootschap Nederland-Engeland hield Vrij dagavond dr. Gordon Ostlere in café restaurant Brinkman aan het Houtplein een lezing getiteld „The brighter side of medicine". Dr. Ostlere, een 33-jarige Engelse medi cus, die met groot succes enkele humoris tische boeken geschreven heeft (onder het pseudoniem dr. Richard Gordon), zal deze maand op uitnodiging van het Genoot schap zijn lezing tevens in enkele andere steden van ons land houden. Hij verwierf grote bekendheid met „Doc tor in the house", van welk boek tevens een film gemaakt is. Voorts schreef hij „Doctor at sea" en „The Captains table". Hij heeft thans zijn medische praktijk opge geven en wijdt zich geheel aan zijn litteraire arbeid. De dokter-schrijver begon zijn beschou wing over de amusante kant van de genees kunde met de opsomming van een aantal bekende schrijvers die van origine medici waren of zijn, zoals bijvoorbeeld Sir Tho mas Brown, C. S. Forrester, Axel Munthe, Conan Doyle en anderen. Hij vroeg zich af waarom deze medici tot schrijven waren gekomen, waarna bij op geestige wijze trachtte de oorzaak hiervan te vinden in het studentenleven dezer schrijvers. Van het studentenleven en in het bijzonder dat der medische studenten vertelde hij een aantal grappige voorvallen. Dr. Ostlere vertelde voorts dat hij zijn medische praktijk in 1945 als anaesthesist begon. Daarna was hij enige tijd scheeps arts en uit deze laatste periode haalde hij enkele amusante herinneringen op. Na de pauze sprak dr. Ostlere over de Engelse humor in het algemeen, hetgeen naar hij zeide het best gedaan kon worden door er enkele voorbeelden van te geven, waarop hij dan ook enkele typische Engelse grappen ten beste gaf. ADVERTENTIE HEERLIJKE TAFELSAUS Doe Uw kinderen een plezier. Geef ze eens een besmeerde boterham met alleen een scheutje Livorno. Verscheidene mensen hebben mij de vorige week om advies gevraagd. Zij wil den weten of het de moeite waard was Zaterdag en Zondag in de Haarlemse Schouwburg de opvoering van „Dona Ro sita, of de taal der bloemen" van Federico Garcia Lorca door de toneelgroep „Thea ter" te gaan zien. Ik heb daar steeds een ontwijkend antwoord op gegeven - en ik weet nog steeds niet of in wat ik nu schrij ven ga de aanbeveling of de critiek zal overheersen. Over de betekenis van de genoemde Spaanse dichter, die ik reken tot de vier grootste toneelschrijvers van deze eeuw, zijn de lezers van deze courant de laatste tijd voldoende voorgelicht. „Dona Rosita" is kort na „De Bloedbruiloft" en kort voor zijn meesterwerken „Yerma" en „Het Huis van Bernarda Alba" tot stand gekomen. Het spel is teer en precieus als de bloem - de rosa mutabile - die het van aspect wisselende symbool van de overheersende gevoelsstemmingen vormt, de roos van Granada, die zich zo moeilijk naar een Hollandse bodem laat overplanten. Ik heb niettemin de grootst mogelijke bewonde ring voor de wijze, waarop regisseuse Elise Hoomans het sentimentele klimaat heeft weten op te roepen. Hoe jammer, dat zij zich moest bedienen van de ontoe reikende, te slap gespannen vertaling, die Bernard Verhoeven maakte. i Een scène uit „Dona Rosita" van Federico Garcia Lorca door de toneelgroep Thea ter onder regie van Elise Hoomans) met Lies Franken in de titelrol en Wim Hoddes als de trouweloze verloofde. „Dona Rosita" is een dramatisch gedicht, dat wil hier niet zeggen een drama in dichtvorm, maar een gedicht in dramati sche vorm, een ballade in drie bedrijven, met lyrische refreinen, meer melancholisch dan tragisch. De intrigue van deze simpele allegorie is bijna te eenvoudig om na te vertellen. De zorgvuldig gekweekte rosa mutabile bloeit maar één dag: ze opent zich des morgens bloedrood, in de middag is ze hard en vol als koraal, in de avond wordt zij wit en begint te ontbladeren. Deze taal der bloemen verzinnebeeldt het leven van de titelheldin: op haar twintig ste jaar is Dona Rosita gelukkig in haar ontluikende liefde, op haar dertigste - in de volle bloei van haar vrouwzijn, waarin zij vrucht had moeten dragen - weet ze dat haar wachten op de in Amerika met een ander getrouwde verloofde vergeefs is, doch belet haar trots haar dit te be kennen, op haar vijfenveertigste sterft zij een delicate verbeelding daarvan in dich terlijke associaties. Prachtig in dit stuk is mede de geva rieerde weerklank van het thema in de omgeving: de driftig of wijsgerig berustend meelevende huisgenoten, de trouwlustige meisjes, de oude vrijsters, de in de strijd om het gedroomde bestaan verminkten. Met een droom heeft dit in zichzelf beslo ten spel tegelijk de vaagheid en de inten siteit gemeen. Maar wat moet men begin nen, als de stof ontbreekt, waaruit deze dromen gesponnen zijn? Er is zo'n tiemels- breed verschil van temperament en van knellende, ons ten dele vreemde spannin gen veroorzakende conventies, dat men wel degelijk met voorkennis omtrent de Spaanse natuur gewapend moet zijn - niet alleen de spelers maar ook de toeschou wers, want de bloemrijke taal verliest haar zin als men de tekens niet begrijpt. Elders heeft Garcia Lorca de spanningen der geslachtsdrift naar de oppervlakte ge bracht, hier ziet men (het is kenmerkend dat het stuk in het fin de siècle speelt) een delicate verbeelding daarvan in asso ciaties. Men kan het Lies Franken, die de drie fasen uit het leven van Dona Rosita moest uitbeelden, niet kwalijk nemen dat zij veeleer aan Klaart je Donze uit de „Camera Obscura" van onze brave Hildebrand - die Gelderse bloem uit het verhaal „Gerrit Witse" - dan aan een Andaluzische vrouw deed denken. Zij heeft de rol met intelli gentie getransponeerd en met inzet van zuiver gevoel, zonder bijmenging van pa thetische effecten of kleine handigheidjes, vertolkt. Maar zij is hier in dubbele zin niet tegen opgewassen. Haar technisch kunnen, haar formaat als actrice zijn voor een dergelijke taak nog beslist onvoldoen de. Men bewijst haar, die zulke grote mo gelijkheden zou kunnen hebben, naar mijn stellige mening een slechte dienst door haar voortdurend hoofdrollen toe te ver trouwen die boven haar macht en buiten haar ervaring liggen. Zij die in haar gelo- vén moesten zich niet zo haasten. Intussen heeft zij kennelijk aan Elise Hoomans, die het stuk met inzicht en ge voel voor de poëtische nuances regisseer de, zonder echter tot een bevredigende eenheid van stijl te kunnen komen, zeer veel steun gehad. Willy Haak was als medelijdende tante iets te bits misschien, maar toch wel navrant. Gerard Hartkamp is een fijnzinnig acteur, dat bleek ook bij de aandoenlijke figuur die hij van de dro merige rozenkweker maakte, hoe weinig zijn timbre daar overigens bij paste. Wim Hoddes speelde de minnaar beslist niet sterk genoeg om de gedachten bij diens afwezigheid levend te houden. De andere medewerkenden leverden hun aandeel over het algemeen verdienstelijk, met qua ensemblespel het derde bedrijf als stem mingsvol hoogtepunt van de voorstelling. Apart moet ik echter melding maken van Hetty Beck als de „ama" - een prachtige creatie van volkse hartelijkheid en opstan digheid, pruttelend en overlopend. Won derlijk hoe treffend haar gewone bedrij vigheid was. Tegen deze waarachtige menselijkheid vielen alle taalverschillen weg. Het is heel goed mogelijk, dat men zich bij deze voorsteling, die Zondagmiddag onder grote belangstelling ook voor „Ge loof en Wetenschap" werd gegeven, heeft verveeld. Er is nu eenmaal een grote leeg te tussen het aanvaardbare en het sublie me. Schoonheid herkent men beter naar mate men er op wordt voorbereid. Er was meer kunst nodig dan hier geboden werd om onvermoede kanten van de menselijke natuur te openbaren. Het thans gebodene zal velen vreemd gebleven zijn. De décors en costuums van Johan Greter gaven ech ter veel steun en ruimte aan de verbeel ding. DAVID KONING. MAANDAG 17 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wraak van het monster", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Notorious", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: 20 uur. Grote muzikale Show met medewerking van The Dutch Swing College. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi teit, Lezing door prof. dr. G. C. van Niftrik, over „De Liefde Minerva: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. „Zang en Vriendschap", 20 uur: Geestelijk Centrum. De Grotere Wereld. Begijnhof kapel, 20 uur: Interkerkelijk Evangelisatie Comité. DINSDAG 18 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wraak van het mons ter", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Notorious", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Afvallige", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuni versiteit, Lezing door de heer G. Söteman over „Penguins, Kangeroes en ander literair gedierte in zakformaat. Lange Veerstraat 16, 20 uur: Tempeldienst der Geestelijke Ge nezers A. De Zeister politie heeft Zaterdagnamid dag een 24-jarige in Zeist woonachtige electricien, die als burger-werkman op een militair kamp werkzaam is, aangehouden, daar hij er van verdacht wordt op 29 Augustus een verpleegster uit Delft te heb ben aangerand. Deze verpleegster stond te liften op de Amersfoortseweg te Zeist. Hy zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De Zeister politie tracht uit te zoeken in hoeverre deze persoon te maken heeft met de aanranding van Woensdagavond, waar van mej. Van Soest het slachtoffer werd. De aangehoudene moet zich einde dezer maand verantwoorden voor een reeds eer der in het jaar gepleegde aanranding met geweldpleging in het Dijnselbos te Zeist. Verdacht van dit laatste feit bevond hij zich tot dusverre echter op vrije voeten. Hij bleek vroeger in een inrichting voor gees telijk gestoorden te zijn verpleegd. De politie onderzoekt het alibi van de Zeistenaar met betrekking tot de Woensdag gepleegde moord nauwkeurig. Dit alibi blijkt niet „waterdicht" te zijn. Ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van de H. Familievereniging van de parochie O. L. Vrouw van Zeven Smarten in Haarlem- Noord werd aan de leden van deze vereni ging, bestaande uit ongeveer 200 dames en heren, in de feestzaal „Kennemerland" een feestprogramma aangeboden. De feestelijke viering van dit zilveren ju bileum was voorafgegaan door een tridium, dat op Zondagavond in een plechtige lof- dienst afgesloten werd. waarbij het woord werd gevoerd door Pater Mauritius O.F.M. Hierna kwam men in „Kennemerland" bij een waar de muziek-, zang- en toneelvereni ging „Musicorda" onder leiding van de heer Ab Douwes voor een vrolijke opluistering zorgdroeg. Niettegenstaande de slechte vooruit zichten viel het weer Zondagochtend nog al mee. Er woei een matige tot krachtige West-Noordwestelijke wind en het zicht was zeer helder. Deze Zondag was de dag van de kramsvogels en de koperwieken. Vele duizenden van deze lijsters vlogen in een breed front over het kustgebied naar het Zuiden. Vooral trokken zij over het middenduin en de binnenduinstreek, zelfs tot in Spaarndam vlogen zij ook ge regeld in Zuidelij ke richting over. Waarschijnlijk is een dergelijke stroom ook langs de gehele duin streek in Zuid- Holland te zien geweest, want uit Voorne kwam bericht van een enorme trek van deze Noordelijke lijsters. Deze is nu goed ingezet en de trek van vinken, spreeuwen, piepers en leeuweriken, die slechts heel zwak is, viel er geheel bij in het niet. In het Noordersportpark te Haarlem wemelde het Zondag van de kramsvogels en de koperwieken, die zich daar aan de bessen van de verschillende heesters te goed deden. Zondag telde men het eerste uur 760 en tot twaalf uur 3100 kramsvo gels. Van negen tot tien uur was er een lichte vinkentrek. Er passeerden echter veel mussen, van half negen tot elf uur 830 mussen, hetgeen voor deze soort een groot aantal is. Aan de binnenduinrand telde men van zeven tot negen uur 2000 kramsvogels en honderd koperwieken. Hedenmorgen was er door de stormach tige Westenwind geen trek, alleen in het duin vlogen nog steeds grote troepen kramsvogels met enkele koperwieken er tussen. Hun trekrichting was niet te be palen, omdat zij door de wind steeds uit de koers gedreven werden en geregeld zag men een troep weer strijken. Zaterdag werd gemeld, dat op het strand een vaal stormvogeltje was gevonden. Dit was ech ter een vale Noorse pijlstormvogel. Deze vogel ter grootte van een duif broedt op eilanden in het Westen van de Middel landse Zee en wordt 's winters wel eens in Ierland en Engeland gezien. Het is geen vogel van open diepe zeeën, zijn voedselgebied ligt aan de ondiepe gedeel ten tussen kustlijn en banken, waar hij kleine visjes vangt. bebouwingstroken te laten vervallen en aan het desbetreffend terrein de bestem ming te geven voor agrarische doeleinden. Tut nho H wgr onden B. en W. van Haarlem hebben voorts bezwaar gemaakt tegen de bestemming voor tuinbouw voor het Zuid-Oostelijk deel van Schalkwijk, waar tuinderswoningen en kassen zullen mogen worden gebouwd, na dat een uitbreidingsplan-in-onderdelen zal zijn vastgesteld, omdat voor dit gebied het gemeentebestuur van Haarlem een grens wijziging aanhangig heeft gemaakt ten be hoeve van de stadsuitbreiding, welke be stemming eveneens is opgenomen in het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemer- land. Indien te eniger tijd de realisering van de stadsuitbreiding ter hand zal wor den genomen zal volgens het' college de krachtens het plan toegestane tuinbe- drijven, daarvoor een ernstige belemmering vormen. B. en W. hebben tegen de hand having van de bestemming voor tuinbouw- gronden van een strook grond langs de Ringvaart geen bedenkingen. Ten aanzien van het bezwaar tegen de bestemming van gronden voor tuinbouw in het Zuid-Oostelijk deel van Schalkwijk merken Gedeputeerde Staten op, dat de vestiging van tuindersbedrijven aan de rand van Haarlem wenselijk moet worden geacht en dat het de onderhandelingen zal vergemakkelijken met de tuinders, die hun bedrijf wegens de verwezenlijking van het plan niet zullen kunnen voortzetten, indien terreinen kunnen worden aangewezen, waarheen zij hun bedrijf zullen kunnen verplaatsen. Op het uitbreidingsplan is terrein aangegeven op grond van bodem- kartering, die het betreffende gedeelte van Schalkwijk als het meest geschikt voor de tuinbouw heeft aangegeven. Te zijner tijd kan het uitbreidingsplan-in-onderdelen in overleg met het gemeentebestuur van Haarlem worden opgemaakt; dan kunnen de bezwaren opnieuw onder ogen worden gezien. Gedeputeerde Staten achten het ge wenst, dat intussen niet iets geschiedt, dat de verwerkelijking van de latere plannen in de weg kan staan. Botenloodscn voor zeilers Het bestuur van de Haarlemse Zeilver eniging heeft in een bezwaarschrift opge merkt, dat het plannen heeft nabij de Mooie Hel botenloodsen te bouwen. De plannen zijn reeds ontworpen en de lood sen zullen verrijzen ten Noorden van het clubhuis. In het ontwerp staat, dat de grond de bestemming zal krijgen van plantsoen en strook. Wordt dit uitgevoerd, dan zullen de plannen niet verwezenlijkt worden. Gedeputeerde Staten hebben meegedeeld, dat aangezien mag worden verwacht, dat de gebouwen van de Haarlemse Zeilvereni ging in het toekomstige watersportplan zullen passen, bij hen geen bezwaar bestaat aan het perceel, voorzover dit verhuurd is aan de zeilvereniging, de bestemming te geven „watersport met daarbij behorende gebouwen", waardoor aan het bezwaar van het bestuur wordt tegemoet gekomen. Het vijfjarig: zoontje Grito van de familie K. Werkman is Zaterdagmiddag: tijdens het spel onder een instortende hoop stenen ge raakt, waarin hij waarschijnlijk met vriendjes een uitholling had gemaakt. Dit werd pas Zondagmorgen ontdekt op aanwijzing van een vrouw die de kinderen had zien spelen in de steenhoop langs de rijksweg naar Delfzijl. Omdat het jongetje niet was thuis geko men waarschuwden de ongeruste ouders de politie. Deze heeft tot laat in de nacht van Zaterdag met de speurhond Hertha uit Scheemda zonder resultaat gezocht. Men is nog gaan dreggen in het kanaal tot men de steenhoop doorzocht en het stoffelijk overschot van het knaapje vond. Op Vrijdag 21 October zal in het Tuschinski-theater in Amsterdam de we reldpremière worden gegeven van de nieuwste film van Gina Lollobrigida: „De mooiste vrouw ter wereld." De Italiaanse filmactrice zal bij deze première aanwezig zijn, evenals Vittorio Gassman, de vertolker van de mannelijke hoofdrol en de producent van de film, Maleno Malenotti. De opbrengst van deze gala-première komt geheel ten bate van de stichting „Actie voor het asthmatische kind." Voor de première van „La donna piu bella del mondo" is een comité van aan beveling gevormd, waarin onder andere zit ting hebben genomen: de ambassadeur van Italië, markies Giorgio Benzoni, minister J. G Suurhoff, dr. M. J. Prinsen, Commissaris van de Koningin in Noordholland, jhr. mr. F. Beelaarts van Blokland, mr. dr. J. Don- ner, de burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly, de burgemeester van Rotter dam mr. G. E. van Walsum, jhr. F. J. E. van Lennep, prof. dr. M. W. Woerdeman, rector-magnificus van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, de hoofd-com- missaris van politie H. A. J. G. Kaasjager, dr. C. Banning en ds. G. van Leeuwen. De tafeltennisvereniging „Het Spinneweb" heeft Zaterdagavond in de feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten op uitbundige wijze het feit herdacht, dat zij vijf jaar geleden werd opgericht. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van het district Kennemerland van de NTTB waarderende woorden over de goede samenwerking, welke er in de afgelopen vijf jaar steeds heeft bestaan tussen het districtsbestuur en de jubilerende vereni ging. Hij sprak de hoop uit, dat dit prettige contact ook in de toekomst gehandhaaafd zal mogen blijven. Hierna bracht het muziekgezelschap de „Wilawa's" onder leiding van de heer Mink er al direct met pittige melodietjes de juiste stemming in. Ook de toneelvereniging „BAVO" liet zich niet onbetuigd. De drie opgevoerde toneelstukjes ontlokten in de zaal steeds grote hilariteit. Na de pauze bleek de één-acter „Eén dag malle gevallen" een nog groter lachsucces. Het programma werd besloten met een geanimeerd bal. De Nederlandse Comedie heeft Zaterdag avond het door de schrijver een „politieke extravagantie" genoemde blijspel „The Apple Cart" van George Bernard Shaw onder de weinig toepasselijke maar mis schien de nieuwsgierigheid prikkelende titel „De Keizer van Amerika" aan haar répertoire toegevoegd. Mevrouw E. A. Keuls-Schuur leverde een naar het mij toeklonk uitmuntende vertaling en Henk Rigters nam, met klaarblijkelijk veel ge noegen in de uitgestalde scherpzinnigheid, de regie voor zijn rekening. De verhalende inhoud kan in twee zinnen worden samen gevat. Men maakt het vernuftig gevoerde duel mee tussen de imaginaire Koning Mag nus van Engeland en zijn raad van minis ters, die hem poogt te beroven van zijn macht om invloed op de openbare mening uit te oefenen. De vorst slaagt erin zijn positie te behouden door te dreigen af stand te doen van de troon, zich als ge woon burger in het Lagerhuis te laten kie zen en het mogelijkerwijze aldus tot wer kelijk hoofd van de regering te brengen. Dit is een typisch Shaviaanse paradox: de koning wint de strijd niet door uitoefening van autocratische macht, maar juist door deze naast zich neer te leggen en de demo cratische weg te bewandelen. In zoverre is dit stuk inderdaad een comedie, afgezien nog van het feit dat er voor mensen met hersens veel te lachen valt: Shaw had de bedoeling de democra tie in haar ware gedaante te tonen, ont daan van alle demagogie. Een dergelijke ontmaskering heeft natuurlijk zin: men moet de gevaren kennen om deze te kun nen bestrijden. Dit duidt dus op een ge voel van onvrede met het gangbare rege ringssysteem. Men moet hierbij bedenken, dat „De Keizer van Amerika" werd ge schreven in 1929, de tijd waarin Mussolini verklaarde, dat er in bijna ieder land van Europa een troon leeg stond voor een heer ser met capaciteiten, de tijd waarin de wereld om „grote, sterke mannen" vroeg. Het is dan ook achteraf helemaal niet zo dwaas dat dit spel, voor het eerst vertoond in Warschau, destijds in Dresden verboden werd. Men gebruikte het motief: blasfemie tegen de democratie. Maar men herkende vermoedelijk de fascistische ondertoon. Laat men niet vergeten dat Shaw in Octo ber 1933, toen Hitler in Duitsland de macht reeds had overgenomen, aan zijn vriendin Lady Astor schreef: „Alle anti-Mussolinis- ten zijn idioten!" Deze overweging maakt de keuze van „De Keizer van Amerika" des te onbegrij pelijker. Men begrijpe mij intussen goed: ik beschuldig de artistieke leiding van de Nederlandse Comedie allerminst van enige sympathie met Shaw's kortstondige fascis tische flirtation. Het is trouwens een stuk met een dubbele bodem: men kan er ook en zelfs meer argumenten ten gunste van de constitutionele monarchie uit opdie pen. De „harde waarheden" zijn trouwens wel amusant, nu de wereld met geheel andere problemen te maken heeft gekre gen. Laat men de politieke inslag buiten beschouwing, dan wordt het nog veel raad selachtiger waarom deze „extravagantie" voor het voetlicht gebracht moest worden. Dit langdurige, afmattende praatstuk is namelijk (ik kan het niet anders zien) een prototype van anti-toneel. Er wordt geen enkel gevoel, behalve dat voor humor, door geraakt. Zelfs de liefde wordt als een cere braal spel bedreven. De enige verklaring, die ik kan beden ken, is deze: de geschiktheid van de rol van Koning Magnus voor het talent van Han Bentz van den Berg, die er dan ook inderdaad een voortreffelijke, soms zelfs brillante interpretatie van gaf. De natuur lijke superioriteit, de aristocratische een voud van iemand die zich niet alleen qua rang en geboorte maar ook door diploma tiek inzicht en kennis van zaken de eerste weet, de door wijsheid getemperde spot - al deze kwaliteiten had hij spelenderwijze tot zijn beschikking. Hij zag er ook subliem uit: every inch a king, ook zonder kroon en hermelijn. Maar ik vraag me af, of het veel verschil zou hebben gemaakt indien hij de tekst gewoon had voorgelezen. En zelfs of hij niet nog veel meer succes had gehad met een keuze uit de voorwoorden van Bernard Shaw dan met de regels uit dit stuk En dat geldt voor de hele opvoering. Waarom hebben vijftien dames en heren van dit gezelschap al die dialogen uit hun hoofd moeten leren? Waarom moest Wim Vesseur décors ontwerpen, die toch geen enkele functie hadden? Wat mij betreft had men zich al die kosten en moeite kun nen besparen. De vertoning beantwoordde trouwens niet aan de verwachtingen, die Rigters met vorige enscèneringen („Muite rij op de Caine" met name) had gewekt. Opvallend was speciaal het onvoldoende reageren van de ministerraad: dit college bleef een verzameling over het algemeen zwakke acteurs. Loudi Nijhoff maakte niet duidelijk, waarom men op haar een beroep had gedaan om als gast de rol van Lysis- trata te vervullen. Mimi Boesnach onder scheidde zich als haar ambtgenote Amanda evenmin. Het zou mijns inziens verstandig zijn geweest, als men het inleidende ge sprek tussen Pamphilius (Dick Scheffer) en Sempronius (Allard van der Scheer) - een „ouverture a la Mozart" volgens Shaw - had geschrapt. Andrea Domburg was als 's konings geliefde Orinthia niet onvol doende. Dat zij er niet in slaagde de zin van het tussenspel te openbaren mag men haar niet te kwalijk nemen. André van den Heuvel verving zeer bevredigend de door een keelaandoening verhinderde Louis van Gasteren als de Amerikaanse ambassa deur. De enigen naast Bentz van den Berg, aan wier optreden men werkelijk genoe gen kon beleven, waren Paul Huf als de zelfingenomen comediant die als minister president fungeerde en vooral Johan Fiolet als de uit domheid krachtige en goedgelo vige vakbondsleider Boanerges. Noor vorm en inhoud is dit stuk volle dig uit de tijd. Maar wie zei ook weer, dat het toneel altijd tenminste vijfentwintig jaar bij de werkelijkheid ten achter is? Inderdaad, dat is Shaw geweest! DAVID KONING. De Franse regering heeft de heer G. Slui zer, programmaleider van Radio Nederland Wereldomroep onderscheiden door hem te benoemen tot officier in de orde van de Zwarte Ster. Tijdens de gala-avond voor personeel en genodigden, waarmee de Wereldomroep Zaterdagavond in „Gooi land" te Hilversum de viering van het tien jarig bestaan besloot is dit feit meegedeeld door de voorzitter van het bestuur van de Wereldomroep, mr. Arn. l'Ailly, die de heer Sluizer de versierselen op de borst speldde.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10