Britse sleepboten verloren Liberiaan „Cygnet" - 7187 ton - bij IJmuiden Schijnrechters van Canaris tot tuchthuisstraffen veroordeeld Duitse partijen lopen vooruit op uitslag van Saar-stemming Station Sloterdijk wordt volgend jaar Juni in gebruik genomen Westen poogt Chinese invloed in Zuid-Azië te beperken Dertig mijl op drift langs de kust Runners van Wijsmuller-slep&rs brachten verbinding tot stand Vluchteling bij Hoek van Holland gegrepen Huppenkothen en Thorbeck ter zitting in hechtenis genomen Maatregelen gevraagd om hereniging met Duitsland te vergemakkelijken Soldaat loste geweer schot op zijn vriend Christelijke actie in de Duitse vakbeweging Staking op Curasao Ministers van Colombo-landen bijeen in Singapore om middelen te beramen Huizenvordering voor Russen in Boedapest Geen accoord in België over 5-daagse werkweek 7 Onderscheidingen voor trouwe brandweerlieden Uitgebreid programma van „Weten en Werken" Burgerlijke Stand van Haarlem Vier jaar geëist tegen ex-advocaat Burgers moesten hun woningen binnen 14 dagen ontruimen Parijs, voor en achter Werkgevers wijzen op dreigend tekort aan arbeidskrachten MAANDAG 17 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van een onzer verslaggevers) KAPITEIN BELCHER van de Britse sleepboot „Rumania" en zijn collega Mastin van de „Vanquisher", moeten de toestand donker hebben ingezien toen zij Zaterdagavond met het 7187 ton metende Libertyschip „Cygnet" bij rauw weer voor IJmuiden op daagden en de loodsdienst voor alle schepen tijdelijk werd gestaakt. Met de onbe mande vrachtvaarder, die eigendom is van Bahia Salinas Cia. in Liberia en voor reparatie naar Amsterdam moest worden gesleept, heeft het tweetal getracht op de Noordzee de ruimte te zoeken. Ver was men echter nog niet, toen om negen uur de tros van de „Vanquisher" brak en een uur later ook die van de „Rumania" bij het achterschip van de sleper uiteensprong. De „Cygnet" was op drift geslagen en een Noordelijke wind, sterkte zeven, stuwde het schip langs de Nederlandse kust. Een kans om opnieuw vast te maken, was er niet voor de Britten. Er waren geen runners aan boord. Zij wensten daglicht af te wachten en toen het ook in de ochtenduren van Zondag mislukte om de slcepdraad op te pikken, moesten de Nederlandse zeeslepers van N.V. Bureau Wijsmuller er aan te pas komen om de „Cygnet" voor een stranding te behoeden en in Hoek van Holland binnen te brengen. Dat de Liberiaan in de nacht niet op de kust tussen IJmuiden en Hoek van Holland is verdaagd, is daarbij uit sluitend te danken aan de over de zeebodem slepende, twee honderd meter lange tros, die als „drijfanker" prima diensten bewees. De 592 ton metende „Rumania" een sleepboot van de Larche-klasse en eigen dom van William Watkins Ltd. en de 294 ton grote „Vanquisher" van Elliots Steam Tug sleepten de „Cygnet" van Huil in de richting van IJmuiden in de hoop nog voor het slechte weer de pieren te kunnen passeren. Bureau Wijsmuller, die vijf runners op de vrachtvaarder zou afzetten, werd van de vermoedelijke tijd van aankomst verwittigd. Maar de wind nam in kracht toe, de loodsdienst werd gestaakt en voor het drie tal zag het er zo dicht onder de kust slecht uit. „Rumania" beschadigd Met de als zee-anker werkende sleep- draad van de „Rumania" achter zich is de „Cygnet" in de nacht langs de Nederland se kust geschoven. Te Noordwijk werden de vuren van de sleepboot en de „Cygnet" omstreeks half twee op zes tot acht mijl uit de kust waargenomen. Door de Noor delijke wind bleef het schip de afstand tot de kust behouden, maar toch diende bij het eerste ochtendlicht zo snel mogelijk in gegrepen te worden. De kapitein van de „Rumania" verzocht Bureau Wijsmuller sleepboten gereed te houden. Op Lloyds open form Bij Bureau Wijsmuller, waar men zich Inmiddels bijna 24 uur van de wal af had bezig gehouden met de „Cygnet", kwam omstreeks half twaalf het verzoek om sleepbootassistentie binnen. De Liberiaan was tot op 11 mijl ten Noordwesten van Hoek van Holland genaderd en daar ook de „Vanquisher" geen tros meer aan boord had, ging de kapitein van de „Cygnet" ac- coord met een contract met Bureau Wijs muller op Lloyds open form. Wijsmuller zou trachten het schip vast te maken en in een haven binnen te brengen. Aan boord Het bleef ruw weer en ook toen de „Stentor" en „Maas" bijna gelijktijdig in de buurt van de „Cygnet" kwamen ook de loodsboot en de „Rumania" snuffelden hier nog rond was het voor de beman ningen: alles op alles. De stormleer van de „Cygnet" hing nog buitenboord en ach ter elkaar slaagden drie man van de „Maas" en zeven man van de IJmuidense „Stentor" er in om vast te grijpen en om hoog te klauteren. En vastgemaakt Het was tien minuten over half zes toen de sleepboten „Maas" en „Stentor" bij de voorsteven van de „Cygnet" op de tros sen vast lagen en er met slepen kon wor den begonnen. Achter had inmiddels de Op Dinsdag 25 October des avonds om half negen zal in de brandweerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht een plechtigheid plaats hebben waarbij de burgemeester van j Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, een aan- tal onderscheidingen zal uitreiken aan enige corpsleden voor langdurige dienst. De jubi larissen zijn brandmeester J .H. Weller, die veertig jaar aan de brandweer verbonden is, adjunct-brandmeester H. A. Switser en de vrijwilliger eerste klasse P Eggink, die bei den vijfentwintig jaar het vuur in Haarlem hielpen bestrijden. Zij allen zullen een onder scheiding van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging ontvangen. Het winterprogramma van de vereniging „Weten en Werken" luidt als volgt: 3 No vember '55: Dr. A. F. J. Portielje spreekt over „Bijzondere vogels in Artis". 17 Novem ber '55: Jhr. dr. J. C. Mollerus vertelt_ over zijn reis naar Amerika. 1 December '55: Dr. P. H. Schroder houdt een causerie getiteld: „De droogmaking van de Haarlemmermeer". Op 15 December '55 zal de heer H. P. Baard iets vertellen over „Het Landschap door de eeuwen heen". In 1956 staan nog een serie belangwekken de avonden op het programma, waarbij onder meer dr. A. Melchior, de heer J. de Kadt, prof. dr. M. A. Beek, de heer K. R. Junius Ingerman en mevrouw Rolien Numan de aanwezigen bezig zullen houden. Voor dat het echter zo ver is gaat de ver eniging „Weten en Werken" vergaderen en wel op Woensdag 19 October in café-restau rant Brinkmann, Grote Markt. HAARLEM, 15 October 1955 ONDERTROUWD: 15 Oct., M. P. A. Le- naerts en J .M. van Mierlo. GEHUWD: 15 Oct., A. J. van Oosten en H E. Koster; R. P. Janssen en M. E. Boo gaard; Th. Steenken en Th. P. Kleijn; C. Kossen en A. G. Jordaan. BEVALLEN van een zoon: 14 Oct., H. RiereBarwegen; H. C. J. Bruijntjesvan Velthuijsen; M. A. van der Meij—-Vendel. BEVALLEN van een dochter: 14 Oct., A. C. Taling—Romp. OVERLEDEN: 13 Oct., P. L. Gielen, 69 Oranjestraat; A. P. Nolte, 61 j„ Kamperlaan; 14 Oct., J. Chr. Lohmann, 62 j., Batavia- straat; J. Nobels, 8 m„ Preangerstraat; A. M. Breitenstein, 88 j., Hazepaterslaan. „Nestor" vastgemaakt en kwam er bewe ging in het konvooi. Besloten werd de „Cygnet" de Nieuwe Waterweg op te sle pen in verband met de slechter wordende vooruitzichten voor het weer. De negen tienhonderd paardekrachten van de „Nes tor" en „Maas" sleurden de achterhaalde vluchteling tegen zeven uur de Waterweg op, terwijl de „Stentor" achter bijstuur de en de „Hector" naar IJmuiden was te ruggekeerd. De Britse „Rumania" zette toen ook koers naar de Rotterdamse Waal haven om de schade aan het eigen schip te laten opnemen. „Aktjo" in nood Ook de Nederlandse kustvaarder „Aktje" uit Delfzijl kwam Zondagmorgen in nood te verkeren, toen het schip op de zes en vijftigste breedtegraad lag te steken. De Noorse kustvaarder „Berkestrand" is op de noodseinen naderbij gekomen en heeft de „Aktjo" op sleeptouw genomen naar de Deense haven Esbjerg. „Raid" lekgeslagen Van het Noorse stoomschip „Raid" ont ving Nordeich Radio om vijf minuten voor één gistermiddag noodseinen. Het schip lag tegen een zware zee te steken en was lek geslagen. De „Raid" wenste assistentie van sleepboten. De positie was 57.33 Noorder breedte en 05.36 Oosterlengte. Om vijf mi nuten voor acht gisteravond werd het noodverkeer voor de „Raid" gedeeltelijk opgeheven, toen twee schepen langszij de Noor waren gekomen om assistentie te ver lenen. Loodsdiensten gestaakt Door het stormweer op de Nederlandse kust moesten de loodsdiensten enige ma len tijdelijk worden gestaakt. De loods dienst Nieuwe Rotterdamse Waterweg werd Zaterdagavond om 19.48 gestaakt voor alle schepen, de loodsdienst Oostgat om 19.57 voor kleine schepen, de loods dienst Wielingen om 20.30 voor kleine schepen en de loodsdienst IJmuiden Zater dagavond om 20.50 voor alle schepen. Zondagmorgen werden alle diensten weer hervat, maar toen een nieuwe storm- waarschuwing voor het kustgebied van kracht werd, moest de loodsdienst IJmui den 's middags om 15.40 uur en de loods dienst Nieuwe Waterweg om 22.05 uur al weer voor kleine schepen worden gestaakt. Zondagavond om 23.10 uur werd de loodsdienst te IJmuiden voor alle schepen gestaakt. Van 1.10 uur vannacht af werd ook op de Nieuwe Waterweg geen schip beloodst. Vanmorgen om 8.15 uur werd de loodsdienst op de Waterweg weer voor kleine schepen hervat. In IJmuiden werd de loodsdienst voor grote schepen om 10.45 hervat. De bovenste foto toont Koningin Juliana en Prins Bernhard kort voor het vertrek in de I.C.A.-hal op Schiphol, sprekend voor film, televisie en radio. De onderste foto laat zien hoe de vier Nederlandse prinsesjes, die hun ouders uitgeleide deden, bij het vertrek van het vliegtuig, de „Jan van Riebeeck", staan te kijken temidden van Surinaamse dames, die voor een erehaag zorgden. BONN (DPA) De West-Duitse socia listen, de vrije democraten (liberalen) en de vluchtelingenpartij hebben in het par lement een gemeenschappelijk verzoek aan de bondskanselier gedaan onmiddellijk maatregelen te treffen „ter vergemakkelij king van een hereniging van het Saarge- bied en Duitsland". De twee laatst genoem de partijen behoren tot de regeringscoalitie. Onder meer wordt verzocht om verlich ting der toltarieven voor de Saarlandse ex port naar Duitsland, het verlenen van stu diebeurzen, en het vergemakkelijken van de deelneming van Saarlanders aan studie reizen, sportgebeurtenissen, vakcursussen enzovoorts „teneinde de verbondenheid van het Saarland met volk en staat (van West- Duitsland) te versterken". Voorts wordt voorgesteld de verkeerswegen naar het Saargebied te verbeteren. De partijen stellen voor, om op „het tijd stip van hereniging" door economische Wanneer de weersomstandigheden in de komende winter de bouw niet stagneren, zal op 3 Juni 1956 het vierde Amsterdamse spoorwegstation officieel in gebruik wor den genomen. Het is het station Sloterdijk, dat in samenwerking tussen gemeente Am sterdam en de spoorwegen tot stand komt ten behoeve van de bewoners van de nieu we Amsterdamse tuinsteden Slotermeer, Slotervaart en Geuzenveld, waar nu reeds ruim 20.000 mensen wonen. Men is daartoe een brug over de Haar lemmervaart aan het bouwen, via welke brug men het stationsgebouwtje en de twee perrons aan de lijn AmsterdamHaarlem zal kunnen bereiken. Het stationsgebouw tje zal, evenals de perrons, door de bouw technische dienst der N.S. worden uitge voerd. Alle andere werkzaamheden wor den door de hoofdstedelijke dienst van Pu blieke Werken verricht. Het station komt ter hoogte van de nu nog zeer smalle ver bindingsweg tussen Amsterdam en het dorp Sloterdijk, ongeveer ter hoogte van de Coca Cola fabriek. Aan de Amsterdamse zijde, dus aan het einde van de Admiraal de Ruyterweg, komt een groot verkeersplein, aan de Sloterdijk- zijde een brede verkeersweg naar het dorpje Sloterdijk. De gemeente Amsterdam zal onder de spoorbaan een voetgangers tunnel bouwen. De procureur-generaal bij het Amster dams gerechtshof heeft vier jaar gevange nisstraf geëist tegen de 32-jarige voorma lige advocaat mr. A. S. uit Den Haag. Bewezen werd geacht valsheid in ge schrifte door het doen opnemen van valse gegevens over de verkoop en de prijs van een auto in een authentieke akte van een notaris, diefstal van een aantal bankbil jetten van f 100 ten nadele van een ma kelaar in Dordrecht en valsheid in ge schrifte In October van het vorig jaar is de ver dachte door de rechtbank in Den Haag tot twee jaar veroordeeld. In hoger beroep veroordeelde het Haag se gerechtshof hem tot vier jaar. In cassatie werd de zaak door de Hoge Raad teruggewezen naar het gerechtshof te Amsterdam voor een nieuwe behandeling. Het gerechtshof zal op 27 October arrest wijzen. maatregelen, zoals het verlenen van inves- teringscredieten, er op toe te zien, dat het productiepeil van de Saarlandse industrie even hoog als dat van de West-Duitse komt te liggen. Voor de vorm van de hereniging bijvoorbeeld opneming als zelfstandige deelstaat van de bondsrepubliek dient de wil van het Saarlandse volk doorslag gevend te zijn. Voorts zou niemand voor het gerecht gedaagd mogen worden wegens zijn politieke houding vóór de „Anschluss". Het verzoek der drie partijen is geba seerd op „de wens van de Saarlanders, om Duitsers binnen Duitsland te blijven". Met klem wordt gezegd, dat het Saargebied ju ridisch tot Duits grondgebied behoort vol gens de grenzen van 1937. Grafts Volgens het Franse persbureau AFP heeft het West-Duitse persbureau DPA medege deeld, dat de burgers van het Saargebied, die op West-Duits gebied wonen en ge rechtigd zijn in het referendum van het Saargebied hun stem uit te brengen, van de bondsregering gratis een paspoort en een trein-retourkaartje naar het Saargebied kunnen ontvangen en tien mark voor de bestrijding van de onkosten. Een soldaat van het 433ste bataljon in fanterie te Nijmegen heeft, waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering, met een geweer geschoten op zijn vriend, de 20-jarige soldaat H. G. K. Daverveld uit Mill. De soldaat stond op wacht toen D. nader de. Zonder enige aanleiding richtte hij zijn geweer op D. en haalde de trekker over. D. kreeg een schot in de long. Hij werd overgebracht naar het Canisius-ziekenhuis en direct geopereerd. Het levensgevaar is voorlopig geweken. De dader is met een zenuwschok in een militair hospitaal op genomen. BONN (ANP). Vloekend en tierend is de vroegere „SS-Standartenführer" Walter Huppenkothen in een rechtszaal in Augs burg gearresteerd. Huppenkothen, die een hoge functie bekleed heeft in het beruch- ste orgaan van het „Derde Rijk", het „Reichssicherheitshauptamt", werd tot ze ven jaren tuchthuis veroordeeld wegens zijn aandeel in de moord op admiraal Canaris en vier andere Duitse verzetslie den. Tegelijk met hem werd de vroegere „SS-rechter" Otto Thorbeck tot vier jaar veroordeeld. Beiden waren uit vrees dat zij zouden vluchten terstond in hechtenis genomen. Het was de derde maal, dat de moord op Canaris door een Duitse rechtbank werd behandeld. De 47-jarige Huppenkothen en de 42-jarige Thorbeck waren ervan be schuldigd als aanklager en rechter een schijnberechting der verzetslieden op touw te hebben gezet, nadat zij van Hitier bevel zouden hebben gekregen deze te liquide ren. Tweemaal was Huppenkothen vrijge sproken daar de rechtbank meende, dat geen bewijs geleverd was en dat de be rechting slechts schijn was geweest. Thor beck was eerst veroordeeld doch in een tweede geding vrijgesproken. Deze keer kwam de rechtbank tot de slotsom, dat de beklaagden wisten, dat zij niets anders hadden gedaan dan een moordbevel uitvoeren. Het was tot een nieuw rechtsgeding gekomen, nadat de arts van het concentratiekamp Flossenburg als nieuwe getuige was komen opdagen. Hij getuigde, dat de moord op de vijf ver zetslieden, vlak voor het einde van de oor log, voltrokken was kort nadat Thorbeck het doodvonnis had uitgesproken. Het „vonnis" was niet, zoals voorgeschreven, door Hitier als „opperste rechtsheer" be vestigd, noch was een gratieverzoek door gegeven. Deze getuigenis leverde de sluit steen in het bewijs, dat bij de vroegere processèn niet geleverd kon korden. Het geding tegen Huppenkothen is in de Duitse pers breed uitgemeten. De rech- BONN (ANP) Leiders van Rooms- Katholieke en protestantse arbeiders orga nisaties hebben tijdens dit weekeinde in Essen een „commissie tot stichting van een Christelijke vakbeweging" gevormd. Zij hebben evenwel nog niet het besluit geno men inderdaad tot stichting van een eigen vakorganisatie over te gaan. Honderd vijf tig arbeiders-vertegenwoordigers uit de ge hele bondsrepubliek gaven de commissie opnieuw opdracht met het algemene West- Duitse vakverbond DGB te onderhandelen over een versterking van de Christelijke invloed in dit verbond. De vraag of de Christelijk georiënteerde leiders zullen voortgaan met hun streven de DGB te splitsen werd open gelaten. Wel werd de commissie belast met de taak voorberei dingen te treffen voor een „eventuele her oprichting van de Christelijke vakbonden". Voorlopig wordt hier deze opdracht slechts opgevat als een poging om de Christelijke leiders een sterke ruggesteun te geven bij de besprekingen met de DGB. Tot leden der commissie werden onder meer de Bondsdag-afgevaardigden Even, Winkel- heide en Voss gekozen. De eerste twee be horen tot de Rooms-Katholieke, de laatste tot de protestantse arbeidersbeweging. De arbeiders van de mijnmaatschappij Curapao in Willemstad hebben het werk neergelegd. Op 4 September brak reeds een staking uit na een conflict over de erkenning van een vakbond en het ontslag aan 20 Brits- West-Indische arbeiders. De Antilliaanse regering stelde toen een „afkoelingsperio de" van een maand in, tijdens welke niet gestaakt mocht worden. Het werk werd daarna hervat en de landsbemiddelaar, de heer Delvalle, stelde pogingen in het werk om overeenstemming te bereiken. Zijn po gingen hadden geen resultaat. Daarna stel de de regering een arbitragecommissie in.. Op 25 September wees de maatschappij arbitrage echter van de hand. Na een ver zoek van de Antilliaanse regering om een lid van de directie der maatschappij uit Nederland te doen overkomen, vertrok de heer Termeulen naar Willemstad. De heer Termeulen voert thans besprekingen met de minister van Sociale Zaken, mr. Van der Meer. Geen spreekuur. De wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting in de gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is verhindert Dinsdagavond zijn wekelijkse spreekuur te houden. SINGAPORE (Reuter/AFP) Minis ters van zeventien landen in Azië en het Westen, die tezamen het raadgevende co mité van het plan-Colombo vormen, zijn te Singapore bijeengekomen ter bespreking van de tot dusverre behaalde resultaten en de plannen voor de toekomst. Functionarissen van het plan beschou wen de vergadering als de belangrijkste en dringendste sedert de uitvoering van het plan in 1951 begon. De ministers zal wor den medegedeeld, dat ondanks de onder het plan verleende hulp de landen in Zuid en Zuid-Oost-Azië nauwelijks in staat zijn hun levenstandaard te handhaven en dat de voedselvoorziening van de volken in dit gebied slechter is dan voor de oorlog. In deze bijeenkomst zal worden beslist, of het plan, dat in Juni 1957 afloopt, zal worden verlengd. Er schijnt tussen de deel nemende landen onenigheid te bestaan over de duur, waarvoor het plan moet wor den verlengd. Atoom-energie De meeste hoop voor een verbetering van de levensstandaard zal de vergadering de hulpontvangende landen kunnen geven op het gebied van de atoomenergie. Cana da zal India een atoomreactor ter waarde van dertig millioen gulden aanbieden, zo dat India in staat zal zijn natuurkundigen en technici uit de Aziatische landen op te leiden. Volgens de autoriteiten van het plan zijn de Verenigde Staten eveneens be reid met Britse medewerking een groot in stituut voor atoomonderzoek te stichten voor opleidingsdoeleinden, waarschijnlijk op Ceylon. Sommige hulpverstrekkende landen en met name Nieuw-Zeeland wensen, dat de nadruk wordt verlegd van de kapitaal verstrekking naar de technische bijstand. Zij vrezen, dat er geld zal worden ver spild, tenzij de minder ontwikkelde lan den de beschikking krijgen over een groot aantal technici. De afgevaardigden zijn het er over eens, dat er nog veel moet worden gedaan wil men bereiken, dat het plan werkelijk doelmatig wordt teneinde te voorkomen dat de Aziatische landen zich bij voorkeur tot Peking om hulp wenden. Australië is voorstander van verlenging van het plan en wenst uitbreiding van de hulpverlening. I ters beschouwden het als een verzachtende omstandigheid, dat de beide SS-Iieden „bij hun werkzaamheid voor het nazi-regiem vanaf het begin alle gevoel voor recht en gerechtigheid hadden verloren". Mogelijk komt het nog tot een vierde behandeling daar de verdediger van Huppenkothen in hoger beroep wil gaan. In Flossenburg werden indertijd, behal ve Canaris, diens medewerker generaal Oster, de legerrechter dr. Sack, de predi kant Bonnhöfer en de kapitein bij de con- tra-spionnagedienst Gehre ter dood ge bracht. (Van onze correspondent in Wenen) Een groot aantal mensen, voornamelijk van burgerlijke afkomst, wordt in Boeda pest uit hun huizen gezet om plaats te ma ken voor Russische officieren en soldaten die Oostenrijk hebben ontruimd. De slacht offers moeten „binnen veertien dagen" hun woning verlaten. Er is hun nog niet ge zegd waar ze een ander onderdak kunnen vinden. In de achterhoede van de Russen be vinden zich Oostenrijkse communisten, meestal functionnarissen van de partij en commissarissen van politie, die zich aan mensenroof hebben schuldig gemaakt en vrezen dat zij zich in het vrije Oostenrijk voor het gerecht moeten verantwoorden. Ook te hunnen behoeve is beslag gelegd op een aantal woningen in Boedapest, waar de stemming buitengewoon geprikkeld is. Intussen zijn uit Hongarije 23 zware Russische tanks (type T34) in Wenen aan gekomen als geschenk van het Rode leger. Deze tanks schijnen tien jaar geleden al dienst te hebben gedaan. Daar de kolossen met hun stalen banden de bestrating ver nielen, zijn ze met de trein naar Tulln ge bracht. In Parijs is enkele dagen geleden de eerste openbare telefooncel-op-straat in gebruik genomen. Het ging er nogal offi cieel aan toe. De Franse minister van Posterijen was de eerste die in deze cel de hoorn van de haak nam en een num mer draaide, terwijl buiten de glazen cel een drom niet minder officiële heren be langstellend stond toe te kijken. Deze pri meur had de Place Saint-Germain-des- Près en nu er één cel op een Place staat, volgen er meer (op andere Places). Wie er gebruik van wil maken moet wel de nodige telefoonnummers zelf meene men want telefoongidsen zullen deze cel len niet rijk zijn (vanwege te grote slij tage). Het schijnt dat de onstabiliteit van de franc verhinderde dat deze publieke tele fooncellen al eerder in de lichtstad kon den verrijzen. Overigens blijven de Parijzenaars ons ergens een streepje voor. Dat is namelijk de wijze waarop zij buitenlandse autorij dende toeristen die verkeersfouten ma ken, een terechtwijzing weten te geven. De buitenlandse gast die een verkeerszonde begaat meent wanneer hij door een agent wordt aangehouden een bekeuring te krij gen; De agent trekt inderdaad een bon boekje, krabbelt er iets in, overhandigt de bestuurder een bon, maar zal dan, na be leefd aan zijn képi getikt te hebben, weer door lopen. De vreemdeling leest op het bonnetje, dat behalve in het Frans ook in het Spaans, Engels, Duits en Nederlands gesteld is, een zestal verkeersregels en daaronder tot zijn verwondering ,,....U heeft punt nummer zoveel overtreden, doch deze fout zal U niet worden aange merkt. Maar het Parijse Comité voor Toe risme, dat zich gelukkig acht U te kun nen verwelkomen, en de Prefect van Poli tie, die bezorgd is voor Uw veiligheid, ra den U aan voorzichtig te zijn. Dank U". En wanneer men als buitenlander in Pa rijs op een dergelijke hoffelijke manier op zijn (verkeers) nummer gezet wordt zal men zonder wrok het gemis van nummer gidsen in de telefooncellen-op-straat aan vaarden. De onderhandelingen tussen werkgevers en vertegenwoordigers der vakbonden o.ver de invoering van de vijfdagenweek in Bel gië zijn uitgelopen op een mislukking. Ieder der beide partijen is op haar standpunt blij ven staan en in die industriesectoren waar nog geen staking was aangezegd is dit thans ook geschied met 1 November als datum waarop het werk door de arbeiders zal worden neergelegd. De vorming van een bijzondere commissie van drie onpartijdige personen, die advies had moeten geven over de al of niet wenselijkheid van de invoe ring van de werkweek van vijf dagen in de verschillende industrieën gaat niet door. Men verwacht dat de regering zal trach ten de standpunten nader tot elkaar te brengen. In regeringskringen zou men ech ter enigszins huiverig zijn een bepaalde verantwoordelijkheid in deze kwestie op zich te nemen daar men de consequenties ervan zou vrezen op de begrotingen en de uitvoer. Het verbond van werkgevers wijst op het dreigende gebrek aan arbeidskrachten als gevolg van de bouwwerken voor de we reldtentoonstelling en door de vernieuwing van het wegennet. Het buitenland heeft veel langere werktijden en betaalt lagere lonen. Het verbond is verontwaardigd dat de levensmiddelenindustrie op eigen initia tief is overgegaan tot het invoeren van de werkweek van 45 uur. Afgezien van de verhoging der kosten van levensonderhoud die hieruit kunnen voortvloeien, vraagt men zich af of deze industrie geen bescher mende maatregelen zal moeten eisen om aan de Nederlandse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De vakbonden van de zes landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben zich uitgesproken voor invoe ring van de veertig-uren-week in de kolen- en staalindustriee,

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11