Kantoormeisje gevraagd Dinsdag Koopjesdag CHAUFFEUR „Bende liet van de zwarte hand pistool ongebruikt GEEN WONDER New Anglia 1954 ruim woonhuis VROUWELIJKE KRACHTEN Met Uw waardebon voor natuurlijk naar f^R^slKÊ^J Eenzijdige opzeggingen van arbeidsverhoudingen berecht Spannende ploeg wedstrijden in Haarlemmermeer COMMANDEUR Economische politierechter Toenemend aantal delicten toont situatie op de arbeidsmarkt Bondsconcert door zes Haarlemse blaasorkesten Beste deelnemer moest gediskwalificeerd worden Aantal Ambonezen keert terug naar Indonesië TE KOOP b) flinke jongelui c) typistes BOLLETJE EIERBESCHUIT Jongeman 11 Geschenk Haarlems Entrée voor actie „Pak aan" HAARLEMSE POLITIERECHTER De internationale motorzesdaagse 1956 Voorlopig vijftig gezinnen per maand Meer dan duizend bezoekers bij Stork Hijsch Scheepvaart WIT' Duursma spuit alles! a) correspondente J Méér dan een halve eeuw toonaangevend! prima onderh. woning a) FABRIEKSARBEIDERS b) halfwas SCHILDERS C) SJOUWERS MAANDAG 17 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Indien de spanning op de arbeidsmarkt ergens goed wordt weergegeven, dan is het zeker door het toenemende aantal veroor delingen wegens overtreding van art. 6 van het Byzonder Besluit Arbeidsverhoudin gen, ontslag nemen zonder toestemming van de werkgever en zonder goedkeuring van het Arbeidsbureau. Er waren van morgen verscheidene van deze zaken voor de Economische politierechter te Haarlem, en elk van de overtreders had er zyn eigen, vaak niet onsympathieke redenen voor, maar met een boete die lager was dan 25 kwamen zy er niet vanaf. Een negentienjarige Zandvoorter had op 7 Augustus zijn betrekking bij een in Zand- voort werkend metselbedrijf opgezegd en was naar een ander gegaan, niet alleen om dat hij daar beter verdiende, doch omdat hij daar het vak beter kon leren, aangezien hij daar voortdurend onder toezicht stond. Die overweging werd wel gewaardeerd, doch de officier van justitie, mr. J. Wiarda, meende niettemin 50 boete te moeten eisen, omdat er in de bouwvakken toch al zo moeilijk te werken valt door het enorme arbeidsverloop. Daarom neemt niet alleen het zwarte lonensysteem in omvang toe, maar bovendien zijn er al werkgevers die hun mensen door het geven van geschen ken, zoals naaimachines en bromfietsen, aan zich binden. De economische politie rechter, mr. J. A. Bletz, begreep volkomen, dat deze jongeman toch ook zijn vak goed wilde gaan leren en maakte er 40 boete van. Daarna kwam een 18-jarige Haarlemmer voor, die op 3 Juni van dit jaar zijn ar beidsverhouding bij een betonfabriek aan de Cruquius had opgezegd, ,,'t Ging me niet om de centen, want waar ik nu ben verdien ik minder. Maar ik leer er betontimmeren en daar gaat het me om. En daar was ik gewoon sjouwer." Maar indien zijn baas er niet mee accoord ging, had hij toch toe stemming bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau dienen te vragen, aldus mr. Wiarda. Hij eiste vijftig gulden. Het vonnis luidde 35. Er trad vervolgens een dame uit Den Haag in de verdachtenbank, die op 13 Mei haar betrekking als bonnencontroleuse bij het restaurant van de Keukenhof had op gezegd. Zij had namelijk in Februari al een contract met een Scheveningse zaak ge tekend om daar het zomerseizoen te komen. Het bollenseizoen zou zij dan in Hillegom dienen. Maar dat begon later en het eindig de later, dan zij verwacht had, zodat zij met haar programma in de knoop kwam, want het bleef in het restaurant even druk, als gevolg van het goede weer. De officier wil de hier rekening mee houden en eiste 35 en de economische politierechter maakte er 25 van. Een 43-jarige Hillegomse schilder had zijn betrekking opgezegd en gemeend, dat zijn baas dat „stilzwijgend goed vond", omdat hij alleen had gezegd, dat hij het hogere loon, dat hij geëist had, niet zei te kunnen betalen en dat hij het „dus maar alleen moest doen". De verdachte had er een getuige deskundige bijgehaald, die zich voorstelde als een gesaneerd bestuurder van de Katholieke Bouwvakarbeiders Bond St. Jozef en verklaarde dat deze werk gever artikel 15a lid 2 sub b en artikel 16 lid a van een bepaald wetboek had over treden doordat er achterstand was ge komen in het verstrekken van vacantie- bonnen en dat dit voor de schilder als een dwingende reden kon gelden om weg te gaan. Dit kon overigens volgens de officier nu wel een dwingende reden genoemd worden, maar die whs het niet. De reden van de verbreking van deze arbeidsver houding was, dat hij meer wilde verdienen. Hij begreep niet hoe de verdachte de op merking van zijn baas „dan zal ik het dus alleen moeten doen" kon opvatten als een toestemming. Er is een uitdrukkelijke overeenstemming nodig en die was er hier niet. De officier eiste een boete van f 75. De economische politierechter meende, dat de baas zelf ook wel wat duidelijker had kunnen zijn en veroordeelde de schilder tot f 35. Een winkelbediende van een modemaga zijn te Haarlem, die thans in een Utrechtse zaak werkt, had naar mr. Bletz opmerkte voor 90 percent aan zijn verplichtingen vol daan. Hij had toen hij geen instemming van zijn chef kreeg, onmiddellijk contact opge nomen met het arbeidsbureau, dat hem echter een brief gezonden had, waaruit hij zelf concludeerde, dat hij nu van alles af was, maar waarmee het arbeidsbureau had bedoeld, dat hij inderdaad in de periode van 26 Juni tot 1 September kon opzeggen, maar dat hij met inachtneming van de op zeggingstermijn dus nog de maanden Juli en Augustus bij het bedrijf zou uitdienen. De officier van justitie vond de inhoud van de brief van het Arbeidsbureau geens zins begrijpelijk en aanleiding tot, misver standen als deze, zodat hij in dit geval slechts f 35 boete eiste. Deze verdachte kreeg als uitzondering op de regel slechts een boete van f 10. De Haarlemse harmonie- en fanfare korpsen zijn bezig zich te herstellen van een inzinking die, op een paar verenigin gen na, hun bestaan bedreigde. Op advies van de stichting „Pak aan" - die er naar streeft vier korpsen in uniform te steken - werden als middelen tot herstel reeds fu sie en transfusie toegepast. De nieuw ge wekte belangstelling schijnt de ijver van de muzikanten, voor zover die verflauwd was, weer aangewakkerd te hebben. Zaterdagavond werd door zes korpsen, verenigd in de Haarlemse Bond van Mu ziekverenigingen, een gezamenlijk concert gegeven, dat enigszins kon gelden als een graadmeter van de onderlinge verhoudin gen. Want al was het dan geen wedstrijd, men kon toch niet nalaten vergelijkingen te maken en conclusies te trekken uit het geen ten gehore gebracht werd. Afgezien van elke vergelijkende kwalificatie was te constateren, dat de zes korpsen er stuk voor stuk mogen wezen. Bij geen van alle werd men gehinderd door onzuivere into natie. Ook de techniek bleek over het ge heel te voldoen. Ik zou zeggen dat waar tucht, orde én wilskracht heersen en men terecht tegen de capaciteiten van zijn diri gent kan opzien, zoveel bereikt kan wor den, dat grote verschillen kunnen wegval len. Wij weten echter maar al te goed hoe zeldzaam het kostbaar artikel „discipline" in de kringen der amateurs is. De Spaarnestad-Harmonie „Amphion" Het pistool van een lid van de hulp politie in Krommenie heeft in November van het vorige jaar op de leden van de „bende van de zwarte hand" een zo grote aantrekkingskracht gehad,dat deze „bende leden" een complete inbraak door middel van een valse sleutel hebben gepleegd, om het wapen in handen te krijgen. Vanmor gen, bijna een jaar na de inbraak, hebben drie jongelieden uit Krommenie hiervoor terechtgestaan. De toen achttienjarige machinebankwer ker M.K. had samen met de zeventienjarige metaalbewerker M. B. de inbraak gepleegd op een tijdstip, dat de eigenaar van het pistool niet thuis was. B. had het leeuwen aandeel in deze inbraak gehad: hij had voor de valse sleutel gezorgd en het pistool gevonden en meegenomen. Enige dagen later had de hulppolitie agent een briefje in zijn bus gevonden met de volgende inhoud: „Waarde vriend, de bende van de zwarte hand is je te slim af geweest. We kennen het pistool beter gebruiken dan jij". Of die laatste bewering juist is, staat nog te bezien. De jongens hebben enige dagen het wapen in hun bezit gehad „zonder er iets mee te kunnen doen". Tenslotte waren ze zo benauwd geworden dat de diefstal opgelost zou worden, dat zij het pistool in handen hebben gegeven van de zeventien jarige timmerman C. L. Z., die er, zoals hij zei, wel raad mee wist. Deze jongeman heeft het wapen in een sloot gegooid, zodat de recherche, toen die uiteindelijk de da ders op het spoor was, lange tijd heeft moeten dreggen, eer het pistool weer boven water was. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, ging er vanmorgen in zijn requisitoir van uit, dat men hier te doen heeft met een jongensstreek, die een gevaarlijke ge daante had aangenomen. Tegen K. eiste hij een geldboete van 25, tegen Z. het dub bele en tegen B. 75 boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter, mr. J. P. Petersen, vond Voor een buitengewoon grote belangstel- i uit Halfweg, 69V2 punten; 8. B. Rip uit ling, waarby ook van officiële zyde ver tegenwoordigers aanwezig waren, zoals van het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, hebben op de akkers van de landbouwer C. M. Geherels aan de IJ- weg in de Haarlemmermeerpolder Zater dagmiddag de regionale ploegwedstrijden plaats gevonden, welke georganiseerd wa ren door de afdeling Noordholland van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders organisatie. Dit waren voorwedstrijden voor het landskampioenschap, dat op 26 October in Uithuizermeeden (Groningen) betwist zal worden, waarvan de winnaar uitverkoren is om naar India te gaan, waar wedstrijden om het internationale ploegkampioenschap zullen worden gehouden. Er verschenen zestien deelnemers aan de start op een 1800 meter lang en tachtig meter breed terrein, waarop deze jonge landbouwers hun vaardigheid in het be dienen van aanbouw- en getrokken ploegen toonden. Daarbij werd door de jury spe ciaal gelet op het maken van het begin van de voor en de opening, op de aanstorting, op de dekking van de stoppel, op de eind- voor en tenslotte op de algemene indruk. Voor alle onderdelen werden punten toe gekend, waarbij voor belangrijke onder delen meer punten werden gegeven dan voor minder belangrijke. Een van de regels luidde, dat de voor minimaal zeventien en maximaal 22 centi meter diep moest zijn. Deze bepaling werd de jonge landbouwer T. van Vuuren uit Vijfhuizen, die overigens de beste indruk op de jury had gemaakt en met het hoogste aantal punten uit de bus was gekomen, noodlottig. Hij bleek namelijk te ondiep te hebben geploegd en moest daarom gedis kwalificeerd worden. Nu luidde de volgorde: 1. B. Biesheuvel uit Halfweg, 75 punten; 2. K. Eelman uit Texel, 75 punten; 3. J. Koppenol uit Uit hoorn, 74 punten; 4. T. Groeneveld uit Aalsmeer, 73 punten; 5. C. Roodenburg uit Uithoorn, 70V2 punten; 6. E. Tichelaar uit Vijfhuizen, 68 punten; 9. W. Engel uit Aalsmeer, 67'/2 punten; 10. C. Spelt uit Rijk 67 punten; 11. H. Groenenberg uit Midden- meer 6572 punten; 12. E. Hoogendam uit Halfweg, 65 punten; 13. A. Roos, 64'/2 pun ten; 14. K. van Beem uit Hoofddorp 59 pun ten en 15. W. Rip uit Hoofddorp, 45 punten. Er werd met groot enthousiasme om de eer gestreden en inzonderheid de oudere bezoekers onder de belangstellenden waren van oordeel, dat dit soort wedstrijden van groot belang is voor het aankweken van een flinke ploegvaardigheid. De drie hoogst geplaatsten mogen nu op 26 October naar Uithuizermeeden om daar de strijd met de vertegenwoordigers van de andere provincies aan te binden. De internationale motorzesdaagse 1956 zal in September van dat jaar in de buurt van Garmisch Parterakirchen worden gehouden. Zodra bekend was dat deze wedstrijd in Duitsland zou worden georganiseerd, had den zich verscheidene candidaten aangemeld, waarbij Bayreuth, de Nürburgring, plaat sen in het Zwarte Woud, maar de OMK (Oberste Motorradsport Kommission) heeft haar keus bepaald op Garmisch, waar het terrein grote mogelijkheden biedt en men bovendien terug kan grijpen op ervaringen uit vroegere jaren. De voorlopige plannen voor het parcours voorzien in een lus rond de Zugspitz, waar bij ook over Oostenrijks gebied gereden zal worden. Men zal dan o.m. de op 1400 meter hoogte gelegen Ganghofersche Tillfus Alm i aandoen. De zesdaagse zal worden georgani seerd door de ADAC en de Duitse Motor rijders Vereniging, waarvan de OMK het overkoepelend orgaan is. MADELEINE POCHON. Mevr. Made leine Pochon, een van de bekendste en stout moedigste Franse rallyerijders, is aan een hartaanval overleden. Zij had de damesbeker van de Rallye Monte Carlo twee maal ge wonnen. in 1953 en in 1954, en was in 1952 als e-n-ste geëindigd in de Tour de France voor Auto's. Mevr. Pochon, moeder van vier Aalsmeer, 69'/2 punten; 7. J. Kortenoever kinderen, is 34 jaar geworden. de eis, gezien de leeftijd van de verdachten nogal aan de hoge kant. Hij veroordeelde K. tot twintig, Z. tot veertig en B. tot zestig gulden. De Indonesische regering heeft er geen bezwaar tegen, indien de Ambonese gezin nen die in Nederland vertoeven naar Indo nesië terugkeren, voorzover ze eerlijk te kennen hebben gegeven, „dat zy spijt heb ben van hun verblyf in het buitenland", aldus heeft de woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Za ken Maandagochtend bekendgemaakt. „Velen onder de Ambonezen, die thans in Nederland zijn, zagen hun fouten in en maakten hun verlangen kenbaar tot terug keer naar Indonesië" zegt de vertegen woordiger van de republiek Indonesië in Den Haag, die gedurende enkele maanden een onderzoek heeft ingesteld, Na overleg met de Nederlandse regei-ing is vastgesteld, dat per maand 50 Ambonese gezinnen zullen worden gerepatrieerd. De kosten hiervoor, zoals de scheepspassage, zal de Nederlandse regering dragen. Na aankomst te Djakarta zal de Indonesische regering met medewerking van sociale or ganisaties en bevolkingsgroepen uit de Molukken deze personen opvangen en zo spoedig mogelijk met hun familie hereni gen. „De Indonesische regering is tot deze maatregel overgegaan, daar zij gedreven wordt door haar verantwoordelijkheidsge voel tegenover Indonesische staatsburgers, die moeilijkheden ondervinden in het bui tenland en voorts naar aanleiding van besluiten van organisaties en verenigingen van Molukse bevolkingsgroepen te Djakar ta en elders, die aandrongen op terugkeer van deze Ambonezen," aldus de bekend making. De belangstelling voor de tentoonstelling van werkstukken van leerlingen van de Werf Conrad en Stork Hijsch is Zaterdag middag bijzonder groot geweest. Meer dan duizend bezoekers hebben de werkstukken in ogenschouw genomen en voorts waren zij in de gelegenheid het bedrijf in wer king te aanschouwen. Er waren orders te zien, die in het bedrijf gemaakt zijn, o.a. grondboorinstallaties, pontons en kranen van zestig meter hoogte. De bezoekers had den grote aandacht voor het bedrijf en voor hetgeen vervaardigd is. In ons blad van Vrijdag hebben wij bijzonderheden opgenomen over de bedrijf s- school van de Werf Conrad en Stork Hijsch. Ons was meegedeeld, dat er gele genheid was tot het doen van eindexamen van de gemeentelijke avondschool nijver heidsonderwijs, thans genaamd Gemeente lijke Lagere Technische Avondschool. De directeur van deze school de heer J. G. Rijkeboer deelt ons mee, dat er van een misverstand sprake is. De leerlingen van de bedrijfsschool „Stork", die na een drie jarige (dag)opleiding het diploma hebben behaald, zijn niet zover gevorderd, dat zij direct aansluitend eindexamen van de Ge meentelijke Lagere Technische Avond school kunnen afleggen. De leerlingen kun nen, indien zij een goede cijferlijst tonen, in de vierde (tevens laatste) klasse worden geplaatst. In deze klasse kan de op de be drijfsschool opgedane theoretische kennis verder uitgebreid worden en wel in de leervakken: werktuigkunde, natuurkunde, verbrandingsmotoren, algebra, meetkun de, Nederlandse taal, maatschappij-leer, werktuigbouwkunde en vaktekenen. Na het volgen van de vierde klasse kunnen zij aan het eindexamen van de school deelnemen. De heer Rijkeboer beveelt het volgen van deze weg na het behalen van het diploma van de bedrijfsschool warm aan. (directeur J. W. Fefeber), beet met haar bescheiden bezetting niet onverdienstelijk het spits af, onder meer met een vrij vlot gespeelde Valse des Poupées. „Harmonie Crescendo" - dirigent Jac. J. Bijster - vertolkte als hoofdwerk een van haar oude répertoire-stukken, het Ballet „Isoline", dat zij echter vroeger wel eens fraaier van klank en soepeler heeft laten horen. Toch heeft dit korps mogelijkheden van verfijning en distinctie, die blijkbaar bewust nagestreefd worden; blijkens een beschaafde interpretatie van het Menuet van Paderewski. De R.K. Harmonie „St. Bavo" - onlangs ontstaan door samenvoeging van„St. Cae- cilia" en „Euphonia" - speelde onder lei ding van Jac. Wildschut onder meer Boe- dijns „Partita Piccola". De klankverhou ding van het nu vrij grote korps is ver dienstelijk, gezien de korte tijd van samen werking. Er zit stof in om wat goeds te bereiken. „Kunstkring" - het korps van Peter Wit - liet een stevige fanfareklank horen in een vertolking van de „Partita Piccola". De Christelijke fanfare „Arti et Religio- ni" gaf in voortreffelijk samenspel twee belangrijke composities van Meindert Boe kei ten gehore: Schetsen uit de Vogezen" en „New Orleans". De dirigent H. N. van Ossenbruggen bereikte in' rustige - mis schien wel wat al te rustige - tempi een bijzonder egale en fraai genuanceerde klank, waarmee dit korps naar de top klasse in de sectie fanfare streeft. Tenslotte hoorde men het Harmonieor kest „Haarlem" onder leiding van J. Gor ter. De prestaties van dit in korte tijd hoog opgevoerde korps werden met die van „Arti" de verrassing van de avond. De milde, nergens geforceerde klank van het hout versmolt prachtig met die van het koper en er werd met een vlotheid en een bezieling gemusiceerd, die verbazing wek ten. De interpretaties van de Huldigings mars van Grieg, van de Keizerwals van Strauss en van de „New Orleans" van Boekei lieten stuk voor stuk een overtui gende indruk na. De stichting „Pak aan" liet zich deze avond niet onbetuigd. Haar voorzitter, wethouder D. J. A. Geluk, belichtte in een bondige toespraak de actie om het Haar lemse korpsleven op te beuren, ten einde het overbodig te maken korpsen uit an dere plaatsen te inviteren om openbare feesten in Haarlem op te luisteren. Het zal echter veel geld kosten om vier korpsen aan uniformen te helpen. De actie, die deze zomer door de initiatiefnemer B. van dei- Wal is ondernomen, heeft financieel aan de verwachtingen niet voldaan. Zij bracht slechts zevenhonderdvijftig gulden op. De heer Geluk wees er op, dat de verenigingen moeten meehelpen om het doel te bereiken. Wel toonde hij begrip te hebben voor de moeilijkheden die zich bij de voorgestelde fusies kunnen voordoen. Verder beloofde hij daadwerkelijke steun van het gemeen tebestuur aan de verenigingen, die zich door goede prestaties deze weten waardig te maken. Tenslotte beval de heer Geluk met aandrang de collecte aan, die in de zaal voor de actie „Pak aan" zou worden gehouden. En dan kwam er nog een verrassing. De heer B. van de Wal - die zowel voorzitter is van de vereniging „Haarlems Entrée" als penningmeester van „Pak aan" - haal de het hocus-pocus-kunstje uit om uit zijn rechter binnenzak - die van de voorzitter van Haarlems Entrée - een enveloppe in houdende duizend gulden, te toveren en deze over te hevelen naar zijn linker bin nenzak - die van de penningmeester van „Pak aan". Dit geschenk van de winkeliers- van Stationsplein, Kruisweg en omgeving, zag men onder dankbaar applaus verhui zen. De fondsen van „Pak aan" beginnen dus te stijgen en uit alles op deze avond is gebleken, dat het ernst is met haar actie. Zaak is het nu dat van alle kanten bij dragen toevloeien en dat de korpsen zelf het een of ander ondernemen om te zorgen dat „pakjesdag" gauw in het verschiet komt. JOS. DE KLERK. Alderamin, 14 v. Marseille n. Boulogne. Alnati, 14 v. Santos n. Montevideo. Alwaki, 14 te Rotterdam Arendsdijk, 14 te Terneuzen. Aardijk, pass. 15 Ouessant n. Havana. Abbekerk, 16 v. Djibouti n. Penang. Alamak, 16 te Boulogne. Algenib, 15 v. St. Vincent n. Buenos Aires. Alkaid, 16 te Rotterdam. Alphard, 17 te Las Palmas. Amstelbrug, 15 v. Rotterdam n. New Orleans. Annenkerk, 16 te Genua. Arendskerk, 15 v. Las Palmas n. Kaapstad. Agatha, 15 te Singapore. Almkerk, 15 te Hongkong. Artemis, 15 v. Maracaibo te Aruba. Axeldijk, 15 te Victoria. Alcyone, 15 120 m. O. ten N. Muskat. Alphard, 17 v. Las Palmas n. Buenos Aires. Alchiba, 19 te Hamburg verw. Akkrumdijk, 17 te Rotterdam. Aldabi, pass. 17 Finisterre n. Buenos Aires. Aegis, 17 te Rotterdam. Amstelland, 16 v. Buenos Aires n. Montevideo. Blommersdijk, 15 te New York. Blijdendijk, 16 te Antwerpen. Borneo, 17 te Makassa. Bantam, pass. 15 Natuna eil. n. Tj. Priok. Benninkust, 14 bij Vlissingen. Britsurn, 14 235 m. N. ten W. Flores. Bennekom, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Bacchus, 16 te Rotterdam. Bcninkust, pass. 17 Ouessant n. Dakar. Boskoop, pass. 16 Guadeloupe n. Amsterdam. Clavella, 14 v. Suez n. Abadan. Caltex Leiden, pass. 15 Oporto n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 16 Gibraltar n. Sidon. Charis, 15 te Rotterdam. Cistula, 15 v. Rotterdam n. Oslo. Coryda, 16 te Rotterdam. Cottica, 15 v. Paramaribo n. Georgetown. Ceronia, 15 te Pladju. Castor, 14 te Houston. Caltex Delft, 16 v. Rotterdam n. Sidon. Delfshaven, 14 te Rotterdam. Dordrecht, 14 te Rotterdam. Dalerdijk, 16 te Los Angeles. Duivendrecht, 16 te Houston. Drente, pass. 15 Dover n. Genua. Dongedijk, 16 v. Cristobal n. Southampton. Eendracht, 14 te Rotterdam. Eemland, 15 te Itajai. Etrema, 15 te Curasao. Esso Amsterdam, 15 te Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 16 Finisterre n. Antw. Eos, pass. 16 Gibraltar n. Rotterdam. Formsum, 16 te Rotterdam. Groote Beer, 17 Rotterdam verwacht. Ganymedes, 16 te Casablanca. Garcet, 15 v. Vancouver n. Manilla. Gooiland, 15 v. Las Palmas n. Amsterdam. Guineekust, pass. 15 Finisterre n. Dakar. Graveland, 15 te Gdynia. Groote Beer, 16 te Rotterdam. Hilversum, 14 v. Aruba n. Bergen. Hoogkerk, pass. 16 Ouessant n. Genua. Hera, 14 470 m. NO. Flores. Houtman, 15 v. Dar es Salaam te Mombasa. Heelsum, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Heemskerk, 15 te Hamburg. Hathor, 116 v. Rotterdam n. Amsterdam. Ittersum, 14 v. Port Said n. Genua. Indrapoera 15 te Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 16 te Port Said. Jagersfontein, 15 te Antwerpen. Japara (KPM), 13 v. Manilla n. Hongkong. Johan van Oldenbarnevelt, 17 te Suez. Keizerswaard, 15 v. IJmuiden n. Curasao. Kota Gede, 16 v. Belawan n. Colombo. Karimata, 15 te La Buan. Kellia, 15 te Curasao. Kieldrecht, 15 te Sydney. Kota Inten, 15 te Djeddah. Kenia, 16 v. Thameshaven n. Mena el Ahmadi Kertosono, 16 v. Port Said n. Napels. Leersum, 14 v. Jacksonville n. Le Havre. Lekkerkerk, 15 nog te Damman. Laagkerk, 16 te Madras. Laertes, 16 v. Suez n. Aden. Lemsterkerk, 17 te Bahrein. Leuvekerk, 15 v. Colombo n. Aden. Lieve Vrouwekerk, 16 te Genua. Lindekerk, 15 v. Bombay n. Aden. Loenerkerk, 16 te Colombo. Lekhaven, 15 te Ilheos. Loppersum, pass. 14 Gibraltar n. Port Talbot. Maashaven, 15 te Montevideo. Moordrecht, 14 v. Rotterdam n. Mena el Ahmadi Mapia, pass. 16 Minikoi n. Belawan. Mataram, 17 te Tj. Priok. Maureen, 16 te Calcutta. Meerkerk, 17 te Rangoon. Malvina, 15 te Singapore. Mentor, 14 430 m. Z.t.W. Fayal. Meerkerk, 15 765 m. ZW. Rangoon. Myonia, 15 600 m. W. Sabang. Maasdam, 16 v. Southampton n. Halifax. Molenkerk, 17 v. Bombay n. Colombo. Nias, 15 v. Bombay n. Cochin. Noordam, 15 v. New York n. Rotterdam. Notos, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Gibraltar. Nestor, 14 v. Corpus Christi n. Houston. Orion, 15 te Rotterdam. Oranjestad, 16 te Antwerpen. Ophir, 15 te Soerabaja. Ondina, 15 te Pladju. Oostkerk, 16 v. Aden n. Suez. Oranjefontein, 17 te Durban. Prins Maurits, 14 te Rotterdam. Polydorus, pass. 16 Gibraltar n. Halifax. Prins Willem IV, 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Peperkust, 14 v. Libito n. Novoredondo. Peperkust, 14 v. Lobito n. Port Amboin. Prins Willem II, 15 te Montreal. Prins Philips Willem, pass. 15 Vliss. n. Bremen Pieter S, pass. 15 Dungeness n. Amsterdam. Prins Fred. Willem, pass. 16 Scilly's n. Montreal Prins Casimir, 16 te Rotterdam. Rijndam, 15 v. New YoYrk n. Bermuda. Roepat, 15 te Antwerpen. Raki, 17 te Port Said. Schelpwijk, pass. 14 Gibraltar n. Mena el Ah madi. Soestdijk, 15 te Halifax. Stad Arnhem, 14 v. Sevens Islands n. St. Johns Stad Dordrecht, 14 v. Rotterdam n. Genua. Sheratan, pass. 15 Perim n. Mena el Ahmadi. Soestdijk, 15 v. Halifax n. New York. Stad Amsterdam, 16 te Seven Islands. Stad Breda, 15 V.Rotterdam n. Narvik. Straat Soenda, 15 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro Stan vac Ogan, 15 te Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 14 100 m. NO. Singapore. Sibigo, 15 te Soeraabja. SStanvac ^enakat, 15 te Sungeigerong. Straat Makassar, 15 te Singapore. Sunetta, 15 te Pulubukom. Samarinda, 15 te Zanzibar. Swartenhondt, 16 Buding verw. Stad Schiedam, 18 te Rotterdam verw. Stad Lelden, 15 nog te Damman. Statue of Liberty, pass. 15 Kp. de Gata n. Port Said. Sibajak, 17 v. Melbourne n. Sydney. Sliedrecht, 17 te Suez. Ternate, 17 te Calcutta. Tiberius, 15 v. Pto Ordaz n. Rotteradm. Tomini, 17 te Port Said. Tomori, 15 rede Tj. Priok. Tomini, 15 Z. v. Kreta n. Port Said. Telamon, 15 te Pto Cabelo. Van Noort, 16 Singapore verwacht. Van Riebeeck, 15 te Cheribon. Waal. 15 v. Rotterdam n. Amsterdam. W. Alton Jones, 16 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Woensdrecht, 17 te Curagao. Wonorato, 15 te Colombo. Westland, 15 te Bahia. Willem Ruys, 15 240 m. O. Ceylon. Wonogiri, 15 330 m. W.NW. Sabang. Waterman, pass. 17 Finisterre n. Rotterdam. Westland, 16 v. Bahia n. Las Palmas. KLEINE VAART Aeneas, 15 v. Palermo te Amsterdam. Arnoudspolder, 15 v. Oporto n. Gent. Aardenburgh, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Appingedam, 15 v. Lissabon te Antw. Boreas, 13 v. Ceuta n. Algiers. Bernisse, pass. 15 Vlissingen n. Antwrepen. Bab T, 12 te Sundsvall. Beekbergen, 15 v. Telgnmouth te Genua verw. Bestevaer, 15 v. Swansea te Amsterdam. Bree Helle, 15 v. Londen n. Rotterdam. Brem, 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Castor, pass. 14 Vlissingen n. Londen. Cinderella, 15 v. Rotterdam te Nijmegen. Curagao, pass. 15 Vliss. n. Antwerpen. Dollard, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Draco, 14 v. Gdynia n. Asd. Duurt, 15 v. Londen te Rotterdam. Duiveland, verm. 16 v. Stettin n. Londen. Elizabeth Roorda, 15 v. Hamburg te Glasgow Encarnacion, verm. 15 v. Walkom n. Oostende Escaut 15 v. Rotterdam te Amsterdam. Ferocia, 16 v. Mazagan te Les Sables d'Olonne Express, 15 v. Middlesbro te Rotterdam. verwacht. Flevo, 10 v. Swansea te Rouaan. Houtman, 15 v. Karlsborg n. Burea. Haskerland, 15 v. Rotterdam te Harlingen. Heemraadsingel, 15 v. Grimsby te Antw. Hoc Vinces, verm. 15 v. Rotterdam n. Grimsby Hydra, 10 v. Rouaan n. Diepe. Hebe Nobel, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Ilias, 13 v. Catania n. Amsterdam. Kemphaan, 16 v. Bergen te Hamburg verw. Kaap Falga, 12 te Rundvik. Kaap St. Vincent, 14 v. Stockholm n. Norrkoping Larix, 13 Kiel n. Domsjo. Leuvehaven, 15 v. Kopenhagen n. R'dam. Marietje Bohmer, 15-16 v. Rotterdam te Algiers Muphrid N, 15 v. Rotterdam n. Kotka. Myfem, 16 v. Stockholm te Rouaan verw. Martien, 15 v. Port Talbot te Antwerpen. Matthew, pass. 15. Vlissingen n. Gothenburg. Mintaka N, 15 v. Nantes n. Box-deaux. Nero, 14 te Lisboa. Nassauhaven, 15 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Noorderhaven, 15 v. Connah San Quay n. R'dam Noorderlicht, 15 v. Norresundby n. Simrishamn Poscholl, 15 v. Utrecht te Rotterdam. Poortvliet, verm. 15 v. Holmsund n. Rotterdam. Pascholl, 15 v. Utrecht te Rotterdam. Pavo, 12 te Wifstavarf. Ponza, 12 Kiel gep. n. Stockholm. Philetas, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Rema, 15 v. Ellesmereport te Rotterdam. Regulus, 15 v. Amsterdam n. Kjoge. Ribicon, 15 v. Vlissingen n. Hansweert. Spurt, 15 v. Goole te Scharzenhuette. Swift, pass. 15 Brunsbüttel n. Rouaan. Sonsbeek, verm. 15 v. Bremen n. Drogheda. Setas, 15 v. Amsterdam n. Londen. Tilly, 14 10 v. Karlstad n. Zaandam. Vrouwepolder, 15 v. Les Sables d'Olonne te Bayonne. Veenenburgh, 15 v. Middlesboro n. R dam. Vrijburgh, pass. 15 Kp. Vilano n. Londen. Westpolder, 16 v. Rotterdam t eLissabon verw. Wexford, 15 v. Rotterdam te Amsterdam. SLEEPVAART Blankenburg, pass. 14 Gotland n. Leningrad (met baggermolen). Triton, 15 v. Rotterdam n. Newcastle. Ebro, 14 v. Kristiansand te Maassluis (met twee bakken). Goeree, 14 v. Terneuzen te Maassluis. Maas, 14 te Maassluis met Mutua Fides Noordzee, 14 v. Puerto Cabello n. Pliiladelphia met stoomschip. Oostzee, 14 560 m. W.t.N. Minikoy met bagger molen en ponton. Rode Zee, pass. 14 Owers n. Antwerpen met stoomschip. Thames, 14 270 m. W. Finisterre n. ms. „Crete Witte Zee, 14 v. Port Lyautey n. Las Palmas. Avon" op 300 m. NW. Azoren. Zuidzee, 13 te IJmuiden. dat er altijd zoveel be langstelling is voor onze etalages. U vindt er altijd het nieuwste op het gebied van bin nen- en buitenlandse boeken. Kijkt U ook eens als U langs komt! Bloemendaal. v. 14 tot 18 j. Loon f 25 p. w. v. eenvoudig werk. Brieven no. 765. TE KOOP: voor eerste eigenaar nimmer schade. Zeldzame aanbieding Brieven aan Wensing's Adv. bur., Tempeliersstraat 32 of tel. 22234. Ook Textielstof. ANTHONIESTRAAT 45 Haarlem. Tel. 18266 Tel. na 6 uur 17605. direct leeg te aanvaarden in centrum Haarlem. Na ver bouwing medegeschikt voor kantoor of winkel. Koopsom f 17000. Ruime Hypotheek. Brieven no. 759. De lezers van dit blad willen weten, wat gij hebt aan te bieden. Adverteer in dit blad. Bij financiële maatschappij te Amsterdam kunnen geplaatst worden: (Nederlands), gewend zelfstandig te werken; met administratieve ervaring (event, in bezit van practijkdiploma); (met of zonder steno Nederlands). Leeftijd tot 25 jaar. Diploma's niet vereist. Aantrekkelijke werkkring met goede vooruitzichten. Brieven onder no. 770 aan het bureau van dit blad. By enige Rijksinstanties te Haarlem, w.o. de Voogdijraad en de Rijkswater staat kunnen worden geplaatst die zullen worden belast met typewerk en eenvou dige administratieve bezigheden. Mulo-diploma, alsmede kantoorervaring strekken tot aanbeveling. Salaris voor personen van 21 jaar en ouder van 178.tot 282.per maand. Het beginsalaris is afhankelijk van de leeftijd, opleiding en praktijk ervaring der gegadigden. Aanmelden Dinsdag 18 Oct van 916 uur bij het gebouw Jansstraat 46A, Haar lem. Schriftelijke soil, onder motto H/RVH 53 (in linkerbovenhoek env. en brief) aan de Centrale Personeelsdienst, Bezuidenhoutseweg 15, Den Haag. 1 kg. suiker 71 3 pak Margarine 90 500 gr. fijnste oude volv. Goudse 148 Haring in tomatensaus 29 Gr. blik Ananas „Rosedale" 98 500 gr. Amer. Patentbloem 23 250 gr. Macaroni 17 500 gr. Dadels 32 4 rol Closetpapier 39 250 gr. Biscuits 25 3 pond Spliterwten 89 UW VOORDEEL VOOR 'T GRIJPEN BIJ ZELFBEDIENING GED. OUDE GRACHT 19 21 j. dienstplicht vervuld, z. z. g. g. als Brieven no. 768. TE KOOP: leeg te aanv. beh. vest. verg. omg. Zijlweg. Inl. mak. F. H. v. EMMERIK. Zaanenlaan no. 27. Tel. 23854. De Chemische Industrie Rids te Haarlem, Waarderweg 25 vraagt v. spoedige indienst treding: ter opleiding in diverse afd. voor onderhoudswerk. in losse dienst. Pers. aanmelden tot 17.30 aan de fabriek, na 20 uur bij de heer Muis, Kleverpark weg 103, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3