Waarschuwing! rijschool „Veilig Verkeer" Zangonderwijs in nieuwe banen Viering zilveren jubileum van de afdeling Montessori Zeventienjarige Amsterdammer speelde rol van Engelse graaf Twee broertjes omgekomen in afvalkist op parkeerterrein J. W. Luiten koninklijk onderscheiden Kort en bondig J Ongerustheid over huizenbouw Aerdenhout Sleutelactie met prijsvraag Geparkeerde auto gestolen te Haarlem Aan Haarlemse politie was verzocht escorte beschikbaar te stellen Doodsoorzaak vermoe delijk verstikking Critische woorden over tegenwoordig woningbouwbeleid Amsterdamse Beurs 9 Demonstratie in wethouder Westerveldschool Militaire groetplicht beperkt Feest Bloemendaalse Schoolvereniging Bebouwing hoek Aster- en De Waal Malefijtlaan Diefstal van vleeswaren of verzuimd te betalen Feestavond voor elf NZHVM-jubilarissen Voor de vluchtelingen Afscheid leidster Na nachtelijke rit volgde botsing in Korte Houtstraat Haarlemse judoërs verloren in Gent Van der Zande liep in één uur bijna 18 kilometer Feest bij woningbouwvereniging StBavo Niet ingeslopen, maar ingeslapen Plan voor Noors-Neder landse buizenwalserij K.N.A.C. erkende MAANDAG 17 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COLRAN'l Met groeiende belangstelling woonden wij Zaterdagmiddag in de Wethouder Wes terveldschool aan de Overtonstraat een de monstratie bij van het zangonderwijs in een derde klas van het lager onderwijs. Het hoofd der school, de heer L. J. van Meche- len, had de ouders van de kinderen uitge nodigd om kennis te nemen van het resul taat, dat de onderwijzeres mej. D. W. Gerhardt na iets meer dan twee jaar be reikt heeft met de lessen van algemeen vormend muziekonderwijs. Velen hadden hieraan gevolg gegeven en zij zullen zich want het was een belangwekkende mid dag niet beklaagd hebben. Mogelijk heeft men zich met ons afgevraagd hoe het mogelijk is het kleine grut zo intensief en geconcentreerd ruim anderhalf uur zonder onderbreking bezig te zien in een materie, die voorbestemd lijkt voor bijzonder be gaafden. Wat wij meepiaakten was dan ook niets minder dan een openbaring. De lerares past de methode Gehrels toe, hetgeen wil zeggen dat de fundamenten van muziek en zang, zoals maat, rhythme, gehoor, ademhaling, articulatie, stemvor- ming, rhythmisch geheugen enzovoorts, stuk voor stuk in behandeling komen op een wijze die voor de kinderen bijzonder aantrekkelijk is en die vooral het voort durend actief bezig zijn beoogt. In dit laatste schuilt wel een heel groot verschil met de traditionele zangles van vroeger, die maar al te vaak in een gedachteloos meedoen verliep. Maar een methode, al is ze nog zo vindingrijk, kan een doodverve lend ding zijn indien ze niet met bijzondere paedagogische tact wordt toegepast, wan neer de fantasie van de lesgever de ver beelding van de jeugdige lesnemer niet weet op te vangen en wanneer zij niet met spontane vondsten verlevendigd wordt. Mejuffrouw Gerhardt bezit echter de uit zonderlijke gaven die voor dit speciale vak een allereerste eis zijn: zij kan boeiend les geven en ongeforceerd een sfeer schep pen die de les aantrekkelijk maakt en er toe leidt dat er beschaafd gezongen wordt, dat dialectfouten weggewerkt worden en dat iedere leerling actief bij de behandelde onderwerpen betrokken blijft. Wat de kleintjes presteerden aan toon ladderoefeningen (ook van de oude kerk toonsoorten) en aan rhythme, improvisatie, handlezen en treffen, aan stemvorming en articulatie, wekte voortdurend verbazing. Hier wordt de grondslag gelegd waarop later de muziekstudie vlug en vlot verder kan bouwen. Het behoeft geen betoog dat de heer Van Mechelen deze. aangelegenheid op zijn school inspirerend bevordert en er zelf een actief aandeel in heeft. Het zou waarachtig niet gek zijn indien dergelijke demonstraties zouden worden gegeven ten behoeve van hen wie het in de eerste plaats aangaat. Dit is zeker, dat men niet buiten Haarlem hoeft te gaan speuren naar een model-les betreffende de nieuwe banen in het zang-onderwijs. JOS. DE KLERK Er is een wijziging gebracht in de groet plicht van minderen van leger, luchtmacht en marine aan onderofficieren. Tot dus verre moesten minderen aan alle onder officieren boven de rang van sergeant de militaire groet brengen. Thans is bepaald dat deze groet alleen beperkt blijft tot onderofficieren van hetzelfde onderdeel. Soldaten van de luchtmacht groeten dus alleen onderofficieren boven de rang van sergeant van de luchtmacht. In de groetplicht aan officieren is geen wijziging gekomen. Aan hen moet de mi litaire groet worden gebracht, onverschil lig of zij behoren tot de marine, de land macht of de luchtmacht. De bepaling dat men meerderen beneden de rang van ser geant (wachtmeester) le klas, die behoren tot het eigen onderdeel moet groeten, blijft eveneens bestaan. De mededeling in ons blad van Vrijdag over het voorstel van B. en W. van Bloe- mendaal aan de gemeenteraad om ont heffing van de bebouwingsvoorschriften te verlenen, waardoor het mogelijk wordt op de hoek van de Asterlaan en de De Waal Malefijtlaan te Aerdenhout een blok van vier woningen te bouwen, heeft ongerust heid gewekt onder de buurtbewoners. Zij menen, dat de voorschriften zijn ge maakt ter bescherming van de ingezetenen en dat de voorgestelde ontheffing tegen de belangen van de gevestigde bewoners van die buurt in gaat. Reeds toen het plan bekend werd, hebben zij schriftelijk aan de directeur van Pu blieke Werken van hun bezwaren doen blijken. Ook de eigenaar van het aan grenzende perceel heeft zijn bezwaren in gediend De buurtbewoners vrezen, dat door de verschillende adviserende instanties „op de stukken" is geoordeeld. Zij kunnen zich niet indenken, dat een schoonheidscom missie bij een beoordeling ter plaatse haar fiat zou hebben kunnen verlenen. De bewoners begrijpen, dat het puntige stuk grond waar het om gaat „bouwterrein" is, hoewel een der bewoners reeds vijftien jaar geleden aan de gemeente heeft voorge steld er een plantsoen van te maken. De bebouwing van deze hoek zal echter een stempel drukken op zowel de Asterlaan, de De Waal Malefijtlaan, als de Spiegelen- burghlaan. daarom mag zij slechts volgens een weloverwogen plan plaats vinden, me nen de bewoners. Een blok van vier eenvoudige woningen met het front aan de De Waal Malefijtlaan en de achterkant naar de Asterlaan deton- neert volkomen in deze omgeving, aldus merken de bewoners op. Het vormt als het ware het beginpunt van de Spiegelenburgh- laan, waarin aan het begin royale blokken van twee en drie woningen gelegen zijn. Het gezicht op de achterkant van het nieuw te bouwen blok, met garages, schuurtjes, schommels, drooglijnen en wat dies meer zij, past zeker niet naast de vriendelijke witte landhuizen aan de Asterlaan, waar voor, toen zij een paar jaar geleden werden gebouwd, blijkbaar wel werd vastgehouden aan het bebouwingsvoorschrift van twee onder één dak. Daar de eerstvolgende raadsvergadering reeds op Donderdag gehouden wordt, vre zen de buurtbewoners, dat de gemeente door het voorstel zal worden overrompeld. Zij hopen, dat voorkomen wordt, dat de raad in een „onbewaakt ogenblik" zijn be sluit zal nemen. Wanneer hij het voorstel niet zonder meer afstemt, lijkt de overbren ging er van naar de agenda van een vol gende vergadering volgens hen een zaak van wijs beleid. Bij de Haarlemse politie is aangifte ge daan van poging tot diefstal van vleeswa ren uit een zelfbedieningszaak in Haar lem-Noord. Een negen en vijftigjarige huisvrouw had boodschappen gehaald en gebruik gemaakt van twee tassen. Toen zij boodschappen betaald had werd haar ge vraagd, wat er een van de tassen was. Daarin bevond zich elf en een half ons vleeswaren, ter waarde van veertien gul den, afkomstig uit de winkel. De vrouw verklaarde zich niet opzettelijk schuldig te hebben gemaakt aan diefstal; zij had de vleeswaren in een tas gestopt en daaraan had zij niet gedacht, toen er afgerekend moest worden. Op Vrijdag 21 October wordt er in het gemeentelijk concertgebouw een huldi gingsavond gegeven ter ere van de 50-, 40- en 25-jarige ambtsjubilea bij de NZHVM. Peter Piekos, Johnny Jordaan en ande ren presenteren daarbij de cabaret-revue „Humor is troef". Het NZH-muziekcorps onder leiding van de heer P. Baart ver leent zijn medewerking. Er zijn deze keer elf jubilarissen, name lijk de heren M. Ockeloon (vijftig jaar), G. West, H. J. v. d. Klashorst en A. J. Ver meulen (allen veertig jaar) en C. J. Lem mers, G. Hamer, W. Plankman, J. Klan- derman, K. Holtrop, J. Antonisse en C. de Boever (allen vijfentwintig jaar). Zaterdag herdacht de Bloemendaalse Schoolvereniging in een feestelijke bijeen komst van ouders, leerlingen, oud-leerlin gen, bestuur en leerkrachten het feit dat vijfentwintig jaar geleden naast de reeds bestaande klassikale school een Montessori- afdeling voor voorbereidend- en lager onderwijs werd opgericht. Mr. J. C. P. Vrij, voorzitter van het schoolbestuur,, herinnerde in zijn openings woord aan het zeer moeilijke begin in 1930, hoe dank zij het werken van het toenma lige schoolhoofd, de heer S. A. Wilson, en het enthousiasme van de leerkrachten deze afdeling van tien leerlingen tot een vol ledig bezette school .is uitgegroeid. Aan hen, die van het begin af aan deze afde ling gewerkt hebben, overhandigde de voorzitter een geschenk. Daarna was het woord aan de heer J. A. Schreuder, die een uiteenzetting gaf over het essentiële van het Montessori-onder- wijs. Duidelijk liet spreker uitkomen dat bij Montessori onderwijs en opvoeding één geheel zijn. Montessori vraagt een volko men bereid zijn om het kind als kind te zien. Deze paedagoge heeft niet tevergeefs gepropageerd dat men de leerling een aan gepast milieu dient te verschaffen. Mede door haar invloed wordt een moderne school naar andere maatstaven gebouwd dan veertig jaar geleden. Zij leerde de leerkracht hoe het kind te observeren en daardoor het beter te begrijpen. De Nederlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp heeft een verrassing aan haar komende Sleutelactie verbonden. Zoals ge meld is zullen bij de inzameling van oude sleutels ontvangstbewijzen worden afgege ven, die de gevers van de sleutels een klein bedrag kosten. De minister van Justitie heeft nu toestemming gegeven voor het verbinden van een prijsvraag aan deze kaarten. De kopers ervan kunnen op de kaart invullen, hoeveel kilogram oude sleutels er naar schatting zullen worden ingezameld en de kaart dan inzenden. De dene, die het juiste aantal kilogrammen biijkt te hebben geraden of er het dichtste bij is gekomen, wint een hoofdprijs, be staande uit drie jaar gratis wonen en een reis langs de vluchtelingenkampen in Oos tenrijk. Voorts heeft de federatie nog de beschikking gekregen over een groot aan tal andere prijzen. Leerlingen voerden een vrolijke rondedans uit tijdens de jubileumrevue van de Bloemendaalse Schoolvereniging. Na de toespraak van de heer Schreuder betraden de kinderen het toneel. Zij voer den enkele schetsjes op die het werk in de Montessorischool uitbeeldden. Een door de leerlingen geënsceneerde cricusverto- ning en een terugblik op rijm van enkele oud-leerlingen besloten deze bijeenkomst. Daarna werd afscheid genomen van mejuffrouw A. J. Uyttenboogaard die na dertig dienstjaren (waarvan vijfentwintig jaar als Montessori-leidster) de school met pensioen verlaat. Woorden van dank werden gesproken door de voorzitter, door de ere-voorzitter mr. F. J. D. Theyse, door het schoolhoofd de heer G. Stüvel en ten slotte namens oud-leerlingen en ouders door de heer J. F. Roosegaarde Bisschop. Hun woorden gingen vergezeld van ge schenken. Na het dankwoord van mejuf frouw Uyttenboogaard bleef men nog ge ruime tijd bijeen om een tentoonstelling te bekijken en om oude herinneringen op te halen. De Haarlemse politie heeft Zaterdag avond en Zondagnacht drie personen aan gehouden, die naar de mening van politie mannen onder invloed van alcohol ver keerden toen zy in een auto zaten. Twee Hillegommers hadden een auto gestolen en na een korte nachtelyke rit is de wagen tegen een muur van een woning aan de Korte Houtstraat (tussen Kerkplein en Grote Houtstraat) gebotst. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks kwart over twee zag een agent van politie, die in de Grote Houtstraat sur veilleerde, uit de Korte Houtstraat een auto naderen, die zig-zag reed. De auto botste tegen een woning en de agent zag, dat twee mannen uit de wagen vluchtten. Met behulp van een burger stelde hij een achtervolging in en met succes. Kort daar op werd een een en dertigjarige Hillegom- mer aangehouden. Hij verkeerde in staat van dronkenschap en de politie kon hem geen verhoor afnemen. De Hillegommer werd ter ontnuchtering in het bureau van politie ingesloten en de volgende dag be kende hij in de auto gezeten te hebben. Aan de Hillegomse politie werd verzocht een vijf en twintigjarige metgezel van de reeds gearresteerde aan te houden, ver dacht van diefstal van de auto. Hij werd aangehouden en naar Haarlem overge bracht. Hij deelde mee een café in Haar lem bezocht te hebben met zijn vriend. In de Jacobstraat zagen zij een auto staan en daarin zijn zij gestapt. De vijf en twintig jarige nam achter het stuur plaats, waar na een korte rit door de stad volgde, die haar einde vond in de Korte Houtstraat, waar de auto tegen een gevel gebotst is. De vijf en twintigjarige heeft aan de politie meegedeeld, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een fiets te Haarlem. Beide Hillegommers zijn in gesloten. Auto reed achteruit tegen andere auto Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven stapte een vijftigjarige Haarlemmer in zijn auto, die geparkeerd stond in de Dr. Leydsstraat in Haarlem-Noord. Nadat de motor was aangezet reed hij achteruit en de auto kwam in botsing met een andere. Kort daarop was een agent van politie aanwezig, die van mening was, dat de bestuurder zodanig onder invloed van drank verkeerde, dat hij niet bekwaam geacht moest worden een auto te besturen. De bestuurder is naar het bureau van politie aan de Rijksstraatweg overgebracht. Het rijbewijs is hem afgenomen en de auto is in beslag genomen, in afwachting van een nadere beslissing. Te Gent is een judowedstrijd gehouden tussen de ploegen van België en Nederland. Het Nederlandse team. dat bestond uit Broekhuizen, Van Heyningen, Dekker Van Elk en Voigt heeft met 20 van de Belgische ploeg, gevormd door Van Hasendonk, Jacobs. De Poorter, Bels cn Kuiper ge wonnen. Naast deze ontmoeting kwam Breda tegen Antwerpen en Haarlem tegen Gent uit. Ant werpen zegevierde met 32 en het team uit Gent bracht Haarlem een 12 nederlaag toe. Tot slot volgde een wedstrijd tussen de Japanner Tokio Hirano, 6e dan, - en 30 judoka's. In slechts elf minuten won de Japanner van al zijn tegenstanders. THIEDEMANN. In Hamburg is de „Dag van het paard" gehouden. In het mid delpunt van de belangstelling op de Ham- burg-Farmsen baan stond de bekende concoursruiter Thiedemann, die niet minder dan drie overwinningen op zijn naam bracht Hij won met „Antalia" de ren voor concours- ruiters, zegevierde met „Meteor" in een jachtspringconcours en in de draverij ging hij, in de sulky gezeten, met „Antalia Hannover" als eerste door de finish. Een zeventienjarige jongen, werkzaam in een hotel op het Damrak te Amsterdam, die vele hooggeplaatste personen uit binnen- en buitenland in zijn omgeving had gezien tijdens zijn arbeid, wilde eens beleven hoe een graaf zich gevoelt, als hij tochten door de stad maakt. Dat heeft hij Zaterdag en Zondag gedaan en daarbij gebruik gemaakt van een bedrag van 72, dat hij in het hotel had gestolen; het gevolg is echter, dat hij thans ingesloten is in het bureau van politie te Amsterdam, verdacht van diefstal. Zaterdagmiddag heeft hij zijn eerste rit door Amsterdam gemaakt. De jongeman had een autobedrijf opgebeld met verzoek een grote auto voor te rijden. Hij maakte een tocht door de stad en sprak met de chauffeur af de volgende middag terug te keren. Dan moest hij naar Haarlem, om een voorstelling in het Concertgebouw bij te wonen. De jongen vertelde, dat hij „Graaf van Edinburgh" was en incognito een reis Zondagavond tegen zes uur hebben twee mannen op het autoparkeerterrein achter het Carltonhötel te Amsterdam in een af valkist de levenloze lichamen gevonden van de negenjarige Ronald George Koot en zijn zesjarig broertje Leslie Koot. De jon getjes werden sinds Donderdagavond ver mist. Het parkeerterrein ligt enkele tientallen meters van de ouderlyke woning aan de Geelvinckssteeg. Naar de mening van de politie is er geen sprake van een misdrijf. Waarschijnlijk zijn de broertjes Donderdagavond tegen zeven uur in de kist gekropen. Het deksel moet toen zijn dichtgeslagen. Het kon niet van binnen uit geopend worden, waartoe de kinderen waarschijnlijk ook geen poging hebben gedaan. Zij hadden hun schoenen en enkele kledingstukken uitgetrokken. Het vermoeden bestaat, dat zij zittend in slaap zijn gevallen en door verstikking om het leven zijn gekomen. De kinderen speelden vaker op dit ter rein vlak bij hun huis en hun aanwezig heid was voor de bewaker dus niet onge woon. Bovendien gaat de bewaker 's avonds tegen zeven uur eten in een hokje, van waaruit hij geen overzicht over het terrein heeft. Daarbij komt nog, dat de kist in een afgelegen hoek van het terrein staat en het die avond zeer mistig was. Het is on waarschijnlijk, dat de kinderen, toen het deksel dicht viel, geschreeuwd hebben. Dat zou waarschijnlijk ook niet gehoord zijn omdat de kist zeker 12 a 15 meter van de parkeerruimte af staat en het Donderdag avond toevallig erg stil is geweest op het terrein. Zondagavond wilden een broer en een stiefzoon van de pachter van het ter rein de kist gebruiken bij het zagen van een stuk triplex. Toen zij de kist optilden bemerkten zij, dat deze niet leeg was. Toen zij het deksel opensloegen deden zij hun trieste ontdekking. De lijkjes zijn naar het Wilhelminagast- huis te Amsterdam overgebracht voor een onderzoek naar de doodsoorzaak. Ronald en Leslie waren de twee zoons uit een gezin van zes personen. Zij hadden twee zusjes. door ons land maakte. De jongeman heeft Zaterdagavond het Concertgebouw te Haarlem opgebeld en meegedeeld, dat hij tweede secretaris was van de Engelse ambassade. Zijn vraag was namens Graaf van Edinburgh enige plaat sen op de voorste rij te reserveren voor de kindervoorstelling, het circus „Tijl Uilen spiegel." Bij het Concertgebouw vertrouw de men de zaak niet geheel en van het voornemen van de „Graaf van Edinburgh" werd kennis gegeven aan de Haarlemse politie. Politie-escorte Zondagmiddag tegen drie uur reed in de Smedestraat een grote auto voor, waarop een Engels vlaggetje was bevestigd, achter in zat een keurig geklede jongeman. De chauffeur stapte uit en begaf zich naar de inspecteur van dienst met verzoek van een politie-escorte. In zijn auto zat namelijk de Graaf van Edinburgh en deze wilde alvorens een voorstelling in het Concert gebouw bij te wonen een tochtje door de stad maken. De inspecteur vertrouwde de zaak niet en stelde zich in verbinding met de Engelse ambassade. Hij kreeg de mede deling, dat er van een bezoek van een graaf uit Engeland aan ons land geen sprake was. De chauffeur vertelde, dat de graaf hem verteld had in het Amstel-hótel te Amster dam gelogeerd te hebben en daarom werd bij het hotel geïnformeerd. Men berichtte, dat daar geen graaf logeerde en dat hij de nacht niet had doorgebracht in het hotel. De inspecteur stelde zich vervolgens met de graaf in verbinding en tijdens een ge sprek, dat in het Engels gevoerd werd, werd hem naar het paspoort gevraagd. Hij bleek dat niet in zijn bezit te hebben. De jongeman werd aan de tand gevoeld en be kende, dat hij geen graaf was en dat het zijn doel was geweest te trachten een be langrijk persoon voor te stellen. Hij vertel de voorts geld gestolen te hebben en daar om werd hij in een politie-auto geplaatst, om naar Amsterdam te worden overge bracht. De kinderpolitie aldaar heeft hem nader verhoord. Op het traject rond de Kralingse Plas in Rotterdam hield Pro Patria de jaarlijkse uurwedstrijd hardlopen. Het werd een overwinning voor Van der Zande, die een afstand van precies 17.900 meter aflegde. Tweede werd Van der Linden (Leiden) met 17 km. 715 m. 42 cm. De R.K. woningbouwvereniging „Sint Bavo", Haarlem-Oost, bestaat thans veer tig jaar, welk jubileum Zondagmiddag of ficieel gevierd werd met een receptie in het parochiehuis „Sint Jan" aan het Teyler- plein. De leden van deze bouwvereniging hadden op deze feestelijke dag de vlag uit gestoken. In het met palmbomen en fraaie bloem stukken versierde zaaltje van het parochie huis opende de Haarlemse wethouder van Bedrijven en Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent, de rij der sprekers. Hij vroeg zich af of het veertigjarig bestaan wel een groots jubileum rechtvaardigt en hij meende dat zulks bij deze vereniging wegens haar belangrijk werk inderdaad het geval is. De heer Angenent gaf een korte terugblik op de tijd en de omstandigheden waarin deze bouwvereniging tot stand kwam. Van oorsprong is deze vereniging eigenlijk een uiting van particulier initia tief, meende de wethouder en hoewel deze verenigingen door allerhande bepalingen in de loop der tijden opgelegd misschien als vereniging niet veel reden van bestaan meer zouden hebben, zullen zij toch niet uitgeschakeld kunnen worden, daar zij nog altijd een wezenlijk belangrijke taak te vervullen hebben. De wethouder herinner de aan enkele personen die zich vroeger voor ..Sint Bavo" hebben onderscheiden. Namens het gemeentebestuur bracht de spreker aan Sint Bavo zijn hartelijke ge lukwensen over, gepaard aan een woord van dank voor de goede samenwerking. Over het tegenwoordige bestuur liet de heer Angenent tevens woorden van lof horen en in het bijzonder prees hij de heer J. W. L u i te n, algemeen functionaris, voor diens goede werk als lid van de tech nische commissie van Sint Bavo. Het verheugde de wethouder dan ook de heer Luiten te kunnen mededelen dat het Ko ningin Juliana behaagd had hem de zil veren médaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen, waarna hii de heer Luiten de Koninklijke onderschei ding opspeldde. De heer A. Rood, voorzitter van Sint Bavo, dankte de heer Angenent voor diens waarderende woorden en tevens bracht ook hij dank aan de heer Luiten die naar hij zeide „in vele opzichten een grote steun was en is", waarbij hij het bestuurslid de heer C. V r e n e g o o r, die vrijwel gelijk tijdig met de heer Luiten in de technische commissie trad, in de hulde liet delen. Met grote dankbaarheid herdacht hij voorts het werk dat door de oprichters en oud-bestuursleden verzet is. „Wat tegenwoordig gebouwd wordt doet ons nog wel eens huiveren" zei de heer Rood. „De architecten denken tegenwoor dig wel in pleinen, blokken en straten, maar niet in huizen", die vervolgens een oproep deed aan allen, die hiertoe iets kun nen bijdragen er voor te ijveren dat er wo ningbouwplannen zullen komen, waarin rekening wordt gehouden met de ont plooiingsmogelijkheden van het gezin. Da heer P. P r i n s, als voorzitter van de R.K. woningbouwvereniging „Sint Josef" en als tweede voorzitter van de afdeling Haarlem der K.A.B. bood hierna zijn ge lukwensen aan en gewaagde van het grote tekort aan woningen, waarbij hij in een hartelijke speech de wens uitte dat Sint Bavo op de door hem ingeslagen wet zal voortgaan. In zijn dankwoord aan deze spreker pleitte de heer Rood ervoor dat de wo ningen ruimer moeten zijn, waarbij hy voorts opmerkte dat het niet gezond is dat de staat zoveel toe moet leggen op de woning bouw. „Het nationale inkomen moet zo verdeeld zijn dat de arbeiders een huur kunnen opbrengen dat de woningen hier van betaald kunnen worden." De heer Andriessen, die namens de Diocesane Bond van Woningbouwvereni gingen en het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting sprak, betoogde eveneens dat de woningbouwverenigingen zeker niet uit de tijd zijn en hij wenste de jubilerende vereniging nog veel jaren van vruchtbaar werk toe, een wens waar de heer J. A. Schippers, voorzitter van de fractie van de K.V.P. in de Haarlemse gemeenteraad, zich gaarne bij aansloot. Deze sprak over de moeilijkheden waarmee de woning bouwverenigingen in deze tijd van woning nood te kampen hebben en hij betuigde zijn instemming met de woorden van de voor zitter. Voorts was de heer Schippers het met de heer Rood eens, dat het bouwen van kleine woningen zoveel mogelijk be perkt moest worden. De architect B. J. J. M. Steven s, die voor de thans jubilerende vereniging reeds vele malen woningen ontworpen heeft, herinnerde aan het feit dat de plannen tot de bouw van een aantal woningen in Haar lem-Noord in opdracht van een Haarlemse woningbouwvereniging onlangs door de K.V.P.-fractie van de gemeenteraad is aan gevallen, ondanks het feit dat dit plan ge middeld het grootste aantal kamers bevat, dat tot nu toe in een Haarlems volks woningbouwplan voorkwam. Hij verzeker de dat de fout, welke tot de houding van de K.V.P. aanleiding gaf. niet bij hem of de bouwvereniging, maar „elders" gezocht moet worden. 3-314 Nederl.'47 3% Nedl. 1962 64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Feijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Nwe aand. Philips Slotkoers Vrijdag 100 '.6 100' 348! 307 312)4 372 478 302)4 346J4 207 456 267. 61314 582 '4 141J4 214 184 240 161 159 265 224 230)4 227 64 143% 53 131% 55 30'/,, 335 339 Openings koersen 100' 100'"' ,6 348'4 308 310 375 477 305 350 207 459 268 617 586 145 214 18614 240 165)4 163 265 222 23014 227 63 145 53'4 130)4 55 30% Hij wees erop, dat de prestaties der bouwvakarbeiders bij de bouw van arbei derswoningen veel lager zijn dan bij de bouw van andere projecten, hetgeen hij ten zeerste betreurde. Ook de heer Th. C. van Beek, hoofd van het gemeentelijk Huisvestingsbureau, bood de jubilerende vereniging zijn geluk wensen aan en hij wenste haar succes in haar strijd om de liquidering van de wo ningnood. Namens het parochieel onderwijzend per soneel bood broeder L u d w i n u s zijn wel gemeende felicitaties aan en de rij van sprekers werd nog aangevuld door de heer H. B ij s t e r, oudste lid van de jubilerende vereniging, de heer P. D ij t, een der op richters, en de heer H. J. L o p p e r s u m, voorzitter van het wijkcomité Haarlem- Oost. Tenslotte bood de heer J a c. Over toom, namens het feestcomité van de ver eniging, namens alle leden van „Sint Bavo" een geschenk in enveloppe aan. Heemstedenaar ingesliten in bioscoop Een Heemsteedse monteur is in de nacht van Zaterdag op Zondag ingesloten geweest in het Lido-theater aan het Houtplein te Haarlem, waar hij de nachtvoorstelling bij woonde. De vertoning van „Betaalde lief de" ten spijt is de Heemstedenaar in slaap gevallen. Hij heeft niet gemerkt, dat ande ren naar huis gingen en personeel van de bioscoop heeft het niet ontdekt, dat de monteur in de zaal zat. Omstreeks, vier uur werd de Heemstede- naar wakker; in de bioscoop was niemand aanwezig, maar hij slaagde er in een voor bijganger op het Houtplein er opmerkzaam op te maken, dat hij niet naar buiten kon. Een hek belette hem dat. De politie werd van de insluiting in kennis gesteld, die de portier, wonende in de Leidsebuurt, waar schuwde. Deze heeft de monteur de vrijheid gegeven, maar alvorens hij naar huis mocht heeft de politie een onderzoek ingesteld, of de bezoeker zich niet aan een insluiping had schuldig gemaakt. Dat bleek niet het geval te zijn. De Noorse minister van Nijverheid heeft bekend gemaakt, dat er plannen bestaan voor de bouw van een Noors-Nederlandse buizenwalserij in Noord-Noorwegen. De Noors regering heeft een Nederlands voor stel voor de financiering van 't project ont vangen. Er zal binnenkort 'n beslissing wor den genomen. Volgens de plannen zal de walserij jaarlijks 60.000 ton buizen kun nen produceren. De fabriek zou in 1958 ge reed moeten komen. De bouwkosten wor den geraamd op ruim 50 millioen gulden. Een Nederlands en een Noors consortium en de Noorse regering zullen ieder een der de van het benodigde kapitaal verschaffen. ADVERTENTIE Het is ons gebleken dat de rijbewijsfolders van AUTORIJSCHOOL „VEILIG VERKEER" waarvan er in de loop der jaren tienduizen- den in omloop zijn gebracht op verwarring stichtende wijze zijn nagemaakt. Ons idee is thans door een autorijschool hier ter stede overgenomen, hetgeen wel van zeer weinig originaliteit getuigt. Verzoeke deze rijschool niet te verwarren met de door de TELEFOON 22137 BINNENLAND J. v. Abbe overleden. Te Waalre is in de leeftijd van 47 jaar overleden de heer Jan F. van Abbe, directeur der Karei I Sigaren fabrieken te Eindhoven. De heer Van Abbe was ridder in de Kroonorde van België. Het Eindhovense Van Abbemuseum is indertijd genoemd naar de vader van de thans over ledene, wiens belangrijke schenkingen aan de gemeente Eindhoven de stichting van dit museum mogelijk maakten. Afgebrand. Zondagmiddag is de kort geleden gebouwde schuur achter de boer derij „De Rimburg" in Meteren (gemeente Geldermalsen) afgebrand. De dorpsbrand weer. later bijgestaan door de motorspuit uit Geldermalsen. heeft zich beperkt tot het nat houden van de boerenhoeve, die behou den kon blijven. De eigenaar is niet tegen brand verzekerd. Ongeval op Engels schip. Op de Noord zee, ter hoogte van Hoek van Holland, is aan boord van het Engelse stoomschip „Charles Dickens", groot 7307 brt., een ernstig ongeval gebeurd. Een van de beman ningsleden viel in een ruim. Het slachtoffer, de 55-jarige bootsman Abdul Gunney, over leed aan de gevolgen van de val. Grondwetswijziging. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van een rijkswet tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering van de Grond wet. strekkende tot wijziging van bepalin gen betreffende buitenlandse betrekkingen. De in overweging te nemen herziening be treft technische wijzigingen. Asthmabestrüding. Het bestuur van de vereniging R.K Herstel1 inzsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen, die sana toria heeft in Nijmegen, Ugchelen en Wijk aan Zee heeft plannen zich te gaan bezig houden met de bestrijding van asthma, nu de tbc steeds verder wordt teruggedrongen en er een teruggang zal komen in de bezet ting van de tehuizen. Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is toe stemming gevraagd voor de bouw van een asthmakliniek voor 60 kinderen. Belgische douanekantoren. Alle Belgi sche douanekantoren zullen op I November (Allerheiligen) en 11 November (wapenstil- standsdagi voor het handelsverkeer geslo ten zijn. Vervoer van goederen over de Ne derlands-Belgische grens is op die data dus niet mogelijk. Ook voor het reizigersver keer zijn dan een aantal kleinere grens- kantoren gesloten. De ANWB adviseert om bij een bezoek aan België deze beide dagen via de grote douanekantoren te reizen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7