zie je meer Golden Fiction roken... r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Wereldnieuws Ontwikkeling betalingsbalans maant tot waakzaamheid De radio geeft Woensdag CNV wenst afschaffing gemeenteclassificatie Een dode en drie ge wonden bij aanrijding Vreedzaam gebruik van atoomenergie 2 Nota aan Tweede Kamer „Paus" van de Cao Dai in Zuïd-Vietnam afgezet Den Haag gaat tienduizend systeemwoningen bouwen Voorstel om reeds thans verschillen te verminderen Examens ifc Samenwerking tussen Nederland en de VS De zagende pijnen Kramsvogels en Koper wieken fourageren nog Boerderij afgebrand Oogstschuur afgebrand Kerkelijk Nieuws Verschil tussen leven en dood DINSDAG 18 OCTOBER 1955 De minister van Financiën heeft in een nota aan de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de be talingsbalans in het eerste halfjaar 1955. De totale lopende rekening vertoonde in de eerste helft van 1955 een aanzienlijk lager overschot dan in de eerste helft van 1954 en is vrij dicht tot een even wichts situatie genaderd. De toeneming van het invoersaldo heeft zich voortgezet, zij het dat de transactie- gegevens in tegenstelling tot de betalings- balansgegevens enige daling te zien geven. Het invoersaldo in de dollarsector heeft een relatief sterkere toeneming te zien ge geven dan het totale invoersaldo. Een ver betering van de resultaten van de overige posten van het lopende verkeer in deze sector heeft echter tot een vermindering van het tekort van de gehele lopende dol larrekening ten opzichte van het tweede halfjaar 1954 geleid. Dit neemt niet weg, dat dit tekort van vrij grote omvang is ge bleven. Het eigenlijke kapitaalverkeer heeft in de eerste helft van dit jaar een vrij groot tekort vertoond, dat grotendeels ten laste is gekomen van de E.B.U.-sector. De oor zaak hiervan ligt voor een belangrijk deel in een groot bedrag aan buitenlandse emis sies. De ontvangsten en uitgaven van het kapitaalverkeer in U.S.A.-dollars zijn na genoeg in evenwicht geweest, doordat tegenover de, overigens sterk verminderde, particuliere kapitaalimport, wederom ver vroegde aflossing van overheidsschuld heeft gestaan. De verkoop van effecten naar het buitenland beliep 239 millioen, waarvan 222 millioen tegen dollars. Het geringe overschot op de totale lo pende rekening en het vrij grote tekort op de kapitaalrekening heeft geleid tot een vermindering van de nationale deviezen reserves. Daar het bedrag der uit deviezenomzet- tingen verkregen U.S.A.-dollars ongeveer gelijk is geweest aan het tekort op lopende rekening in de dollarsector terwijl het kapitaalverkeer in deze sector ongeveer in evenwicht is geweest heeft echter de na tionale goud- en dollarvoorraad geen wij ziging ondergaan. Voor de tweede helft van het lopende jaar kan als waarschijnlijk worden aange nomen, dat zowel de invoer als de uitvoer een stijging zullen ondergaan ten opzichte van de eerste helft van dit jaar. Het is ech ter moeilijk te voorspellen, welke de ont- SAIGON (AFP) Pham Cong Tac, de „paus" van de religieuze Vietnamese secte „Cao Dai", is gezwicht voor een ultimatum van generaal Nguyen Thanh Phuong, de opperbevelhebber der Caodaistische strijd krachten, waarin geëist werd dat hij af stand zou doen van zijn wereldlijk en gees telijk gezag. De afzetting van de „paus" is het slot van een stille oorlog. Het conflict spitste zich toe toen de Caodaistische strijdkrach ten zich achter premier Ngo Dinh Diem schaarden en bereikte het hoogtepunt bij de nadering van het referendum over het lot van het staatshoofd Bao Dai. De „paus" is gekant tegen de candidatuur van Diem voor de functie van staatshoofd. Hij heeft zich in 1934, na de dood van Le Van Trung, de eerste „paus" van de Cao Dai, als diens opvolger opgeworpen. ADVERTENTIE Jèe HUKK10 vefouycu mij! BARÏELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSIR. 48 A DAM - TEL. 717162. Regenjas m. uitritsb. voering HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek.' 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Veilig verkeer, hoorspel. 10.10 Jubileumsamenkomst t.g.v. 75-jarige bestaan van de Vrije Universiteit. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal trio en solist. 13.45 Platen. 14.00 De Vrije Universiteit jubileert. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Christe lijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Dr. P. Glazema: De Hunebedden in Nederland: Vorm en verspreiding. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Reportage Ko ninklijk Bezoek aan de Nederlandse Antil len. 19.20 Volksliederen. 19.40 Buitenlands overzicht. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concert gebouworkest en solist. (In de pauze: pl.m. 21.10 Competitie tussen militairen). 22.30 In ternationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Shakespeare's blijspe len: As you like it door mej. C. A. Eyken. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings. genda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voo:r de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsiutzending: Nederland en de we reld. Flitsen van het Fao-werk. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actuali teiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Kinder liedjes. 19.10 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Leert uw landgenoten kennen. 20.30 Wat is de waarheid?, hoorspel. 22.05 Platen. 22.15 Licht programma. 22.45 Zijn ongelukken noodzakelijk, causerie. 23.00 Nieuws en S.O.S.-Berichten. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.RO., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de kinderen 20.30—22.00 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Vlaamse muziek. 16.15 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Venus in Seide, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). wikkeling van het invoersaldo zal zijn. Met betrekking tot de overige posten van de lopende rekening is te verwachten, dat het resultaat over de tweede helft van 1955 eerder ongunstiger dan gunstiger zal zijn dan over de eerste helft. Wat de totale lo pende rekening betreft, zal dus in de naas te toekomst met het oog op de omstandig heid, dat zich sinds medio 1954 toch al ge ringe overschotten hebben voorgedaan, waakzaamheid geboden zijn, zegt de minis ter. Eveneens is waakzaamheid vereist met betrekking tot het tekort in het lopende dollarverkeer. Na een gedachtenwisseling welke enkele uren in beslag nam heeft de gemeenteraad van 's Gravenhage Maandagavond zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. aangenomen om in een periode van vijf jaren ongeveer tienduizend woningen in systeembouw te doen uitvoeren en daar voor met een viertal aannemers overeen komsten te sluiten overeenkomstig de aan de raad voorgelegde basisovereenkomst. De verbondsraad van het CNV heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat het vraag stuk van de gemeenteclassificatie spoedig opnieuw aan de orde dient te komen. De verbondsraad heeft hierbij overwogen, dat reeds in het desbetreffende rapport van de SER een volledige afschaffing van de gemeenteclassificatie in een periode van tien a vijftien jaren werd bepleit. Een minderheid van de SER, waartoe ook het CNV behoorde, wenste deze afschaffing zelfs op nog kortere termijn te verwezen lijken. Op 1 Januari 1954 is reeds een stap in deze richting gedaan door het loonverschil tussen eerste en vijfde klasse van twaalf tot tien cent per uur te verminderen. Naar het oordeel van de verbondsraad is de tijd thans aangebroken een volgende stap te zetten. Dit kan op tweeërlei wijze geschie den, ten eerste door het verschil tussen de eerste en de laatste klasse te verminderen van tien tot acht cent, doch het aantal klassen op vijf te handhaven, ten tweede door het verschil tussen eerste en laatste klasse te verminderen van tien tot acht cent, doch bovendien het aantal klassen tot vier terug te brengen. Het CNV is voor de tweede weg, omdat deze spoediger leidt tot de afschaffing van de gemeenteclassi ficatie, hetgeen in meer dan één opzicht in het belang is zowel van het bedrijfsleven als geheel als van de loon- en salaristrek- kenden. Een dienovereenkomstige wijzi ging van de richtlij nzal daarom door .het CNV bij de Stichting van de Arbeid aan de orde worden gesteld. De verbondsraad van het CNV is tenslotte van oordeel, dat de grotere bedrijfstaksgewijze vrijheid ook ten aanzien van deze zaak moet worden gerealiseerd. In bedrijfstakken waarin dit mogelijk blijkt, moet daarom reeds thans het aantal klassen niet tot vier, maar tot drie terug gebracht kunnen worden. Utrecht. De heer J. G. A. Luyten, geboren te Haarlem, uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: „Investigations in the Field of Organotin Chemistry". Op de Buurseweg te Haaksbergen is Maandagavond omstreeks kwart voor acht een personenauto, waarin zich vier perso nen bevonden, tegen een onverlichte, doch onder de straatverlichting staande vracht wagen gereden. Tengevolge van de aanrij- ring is één persoon gedood en zijn drie personen gewond, waarvan één ernstig. De bestuurder van de personenauto merkte volgens zijn verklaringen de vracht wagen te laat op, doordat hij door de lich ten van een tegenligger werd verblind. Met een snelheid van ongeveer 70 km is hij tegen de vrachtwagen gereden, waardoor zijn auto ernstig werd beschadigd. De naast de bestuurder zittende 37-jarige H. van Mast uit Buurre en de achter hem zitten de 30-jarige H. ter Huurne, eveneens uit Buurse, werden ernstig gewond. Zij zijn naar het R.K. Ziekenhuis te Enschede ver voerd, waar Ter Huurne kort na aankomst is overleden. De bestuurder, de 28-jarige J. H. B. ter Huurne en de achter hem zit tende 35-jarige H. A. van Mast beiden eveneens uit Buurse werden licht gewond. De aangereden vrachtwagen, die voor de woning van de chauffeur stond geparkeerd, werd licht beschadigd. ADVERTENTIE Kijk maar om U heen. Sta maar 's aan een drukke grenspost. Wat nemen de mensen mee? Golden Fiction. Alle dagen méér. Blijkbaar zeggen steeds meer mensen: tóch maar liever Golden Fiction Wat ze gelijk hebben! Golcleyv^idion VIRGINIA GIGARETTES J Een gulden genieting voor 80 ct. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de op 18 Juli 1955 te Washington tussen het Ko ninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Amerika gesloten overeenkomst tot samenwerking betreffende het niet-mi- litair gebruik van atoomenergie. In de Me morie van Toelichting van de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille en de ministers van Economi sche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt onder meer gezegd, dat de bepalingen van de overeenkomst het mogelijk maken, dat het Reactorcentrum Nederland zijn programma op snellere wij ze ten uitvoer kan leggen. De overeenkomst stelt Nederland in staat een proefreactor te bouwen. Voldoende hoeveelheden splijtbaar materiaal worden op grond van de overeenkomst aan Neder land ter beschikking gesteld om deze reac tor continu in bedrijf te houden. Tevens voorziet de overeenkomst in de levering van andere voor het splijtingsproces beno digde materialen, zoals zwaar water. De Verenigde Staten zullen bijstand ver lenen bij de opleiding van Nederlanders voor het werken met de proefreactoren, welke dank zij de overeenkomst kunnen worden gebouwd. Het is de bedoeling, dat deze overeen komst, wat het Koninkrijk der Nederlanden betreft, slechts zal gelden voor Nederland. De laatste maanden werden verschillen de door de Verenigde Staten met andere landen gesloten overeenkomsten inzake vreedzame toepassing van atoomenergie gepubliceerd. De urgentie voor Nederland van het op korte termijn met instanties in de Verenigde Staten opnemen van contac ten rechtvaardigt naar de mening van de regering, dat deze overeenkomst zo spoe dig mogelijk in werking treedt. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88. De vogeltrek Ook heden was het dermate slecht buiïg weer, dat de vogels bleven waar zij waren. In het duin kan men nog grote troepen kramsvogels zien en ook in het Amster damse bos wemelde het Zondag opeens van kramsvogels en koperwieken en in het Volewijckpark in Amsterdam-Noord hou den zich ook veel koperwieken op. Waarnemers van de Utrechtse Vo gelwerkgroep be richten, dat ook daar- Zondag de trek van krams vogels en koper wieken goed inge zet was. Er trek ken daar geen Vlaamse gaaien meer langs. Zondag vond men op het strand aan de Noordzijde van de Zeeweg drie dode Vlaamse gaaien. Men zag een gaai moei zaam over de zee in landrichting vliegen, die op een paaltje ging zitten Het dier bleek kletsnat te zijn. Van de drie dode' vogels kan verondersteld worden, dat zij bij de oversteek door uitputting in zee zijn gevallen. Omstreeks kwart voor zeven Maandag avond is brand uitgebroken in de grote boerderij annex woonhuis van de land bouwer Schuurmans aan de Zwillbrocker- weg te Groenlo. De boerderij en het woon huis brandden geheel af. Een vee- en een zaadschuur konden behouden blijven. Maandag is te Berkel en Rodenrijs brand ontstaan in de aan de kapitale boerenbe- huizing van G. van den Burg en W. Ver- nooij aangebouwde grote oogstschuur. Hoe wel de brandweer vrijwel onmiddellijk ter plaatse was kon niet worden voorkomen dat de schuur met de gehele oogst verloren ging. Het woonhuis, dat veel waterschade opliep, kon worden behouden. De oorzaak is nog onbekend, hoewel het vermoeden bestaat, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. De schade bedraagt on geveer 70.000 a 80.000. De schuur was verzekerd. 24. Het was een grote schrik voor Panda en Pat, dat zij voor de spionnen stonden, die zij mijlen ver weg waanden. „Geef glassie!", herhaalde Chi Fon, „of mijn huurboefie maken schieten pangboem jul lie dood". Dit was dreigende taal. En Hon- nepon stond erbij, alsof hij dadelijk de dreigementen met zijn akelig machinege weer ten uitvoer zou brengen. Angstig keek Panda rond naar hulp, maar er was verder niemand op het achterdek te be kennen. Zouden ze dan toch nog het glas van professor Kalker kwijt raken? Maar opeens kreeg hij een idee. Bliksemsnel keerde hij zich om ensneed het touw door van een zware dwarsboom, waar de Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alphen aan de Rijn (toez.): Joh. Poort te Koudekerk aan de Rijn; te Schildwolde: J. Feunekes te Eppenhuizen en Zandeweer. Bedankt voor Stiens (Fr.): P. J. v. d. Vange te Oosterwolde ,(Fr.); voor Emmeloord (2e pred.pl.): A. A. Koolhaas te Amersfoort. Benoemd tot vic. te Bolsward: W. Hoogendoorn, cand. te Woerden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Apeldoorn (vac. P. M. Jonker): A. Hilbers te Enschedé-W. en B. van Sme den te Rotterdam-Z. Beroepen te IJmuiden: C. Verhage te Broek onder Akkerwoude, die bedankte voor Driebergen. Geref. Kerken Aangenomen naar Rotterdam (voor de Stichting Jeugdhaven): P. A. E. Sillevis Smitt te Mechelen (België). Bedankt voor Apeldoorn (vac. wijlen P. C. de Bruyn): R. Ypma te Emmen. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Aangenomen naar Scheveningen: Jac. v. Nieuwkoop te Amsterdam-C. Geref. Gemeenten Bedankt voor Wageningen: H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Geref. Gemeenten in Nederland Tweetal te Vlaardingen: M. v. d. Ketterij te Alblasserdam en dr. C. Steenblok te Gouda. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Plaag. Op vele plaatsen in Zuid-Marokko zijn zwermen sprinkhanen neergedaald. Men vermoedt dat deze de voorhoede vormen van de invasie, dié voor het einde van de maand is voorspeld. Kleindochter. In de kapel van het kasteel Wallsee, gelegen aan de Donau nabij Amstetten (Neder-Oostenrijk) is het huwelijk ingezegend van de 24-jarige kleindochter van keizer Frans-Joseph, aartshertoging Therèse-Elizabeth van Habsburg-Lotharingen, met de 29- jarige Beierse prins Rasso von Wittels- bach. Vlucht. Verleden week zijn 152 Oost- Duitse politiemannen, onder wie vier officieren, uitgeweken naar West-Ber- lijn. Dit was het grootste aantal voor een week sedert de onlusten van Juli 1953 in Oost-Duitsland. Watersnood. Ten minste 44 mensen zijn omgekomen of worden vermist in zes Staten in 't Noord-Oosten van de Ver enigde Staten, die van overstromin gen te lijden hebben, als gevolg van aanhoudende regen. Volgens het Ame rikaanse Rode Kruis zijn de woningen van 6900 gezinnen verwoest of bescha digd. Vrouwen. Voor het regeringspaleis te Buenos Aires heeft de politie Maan dag een groep van ongeveer vijftig mensen, merendeels vrouwen, die een betoging voor Perón hielden, verdre ven. In het gebouw van de Argentijnse ambassade te Santiago is een zelfge maakte tijdbom tot ontploffing geko men. Een afdeling van de Chileense politie, die het gebouw afzette, vond een pamflet met de woorden: „Leve Perón". „Leve het algemene vakver bond". Hertrouwd. In het doorgangskamp van Friedland (West-Duitsland) bevindt zich een klein stapeltje telegrammen, bestemd voor terugkerende voormalige Duitse burger- of krijgsgevangenen, waarin hun wordt verzocht: „Wees zo goed niet bij mij terug te komen" Het zijn telegrammen van vrouwen, die niet voor het begin van dit jaar levenstekenen van hun mannen had den ontvangen en die inmiddels her trouwd waren. Sneeuw. Koude Poollucht is Oostenrijk binnen gekomen. Er viel sneeuw op duizend meter hoogte. Ook in delen van Scandinavië is sneeuw gevallen. Nagedachtenis. In 1919 werd de naam van Francesco Vallone vermeld op een oor logsmonument ter nagedachtenis van de PTT-functionarissen uit Napels, die in de eerste wereldoorlog zijn gesneu veld. Francesco, die gevangen geno men was en later terugkeerde, is er eindelijk in geslaagd zijn naam van het gedenkteken verwijderd te krij gen. Kussen De baarden, die in Boeganda wor den afgeschoren ter gelegenheid van de terugkeer van vorst Moetesa II, zul len worden gebruikt als vulsel van een kussen, waarop de kabaka thans dertig jaar oud bij de jaarlijkse herdenking van de 3Óste November 1953 zal plaats nemen. Op die dag ging de koning op Brits bevel in bal lingschap. Tijdens de feestelijke in tocht van Moetesa hadden de weinige achtergebleven wakers van de groot ste gevangenis van het land, die op korte afstand van het paleis ligt, hun handen vol met zeshonderd gevange nen die in opstand waren gekomen. Aan de zijde der gevangenen werden één dode en zestien gewonden geteld, terwijl bij de bewakers zes man zwaar werden gewond. Opgehouden. De vijf Britse oorlogssche pen die een bezoek aan Leningrad hebben gebracht, zijn kort na hun ver trek voor de thuisreis voor anker ge gaan, nadat de Sovjet-marine had la ten weten dat er gevaar kon dreigen van drijvende mijnen, die door stor men waren losgeslagen. De oorlogs bodems zouden de reis voortzetten, wanneer eventuele mijnen konden worden waargenomen. Het vertrek uit Leningrad was al eerder uitgesteld wegens het stormachtige weer. Revisie. Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft gunstig beschikt op een ver zoek van veertien communistische lei ders om herziening van hun proces. Zij werden in 1952 elk tot vijf jaar gevan genisstraf en een boete van tien dui zend dollar veroordeeld op beschuldi ging van het propageren van het om verwerpen van de regering door mid del van geweld. ^ocU ió Uet zo HET VERSCHIL tussen leven en dood is niet altijd even duidelijk. Dit klinkt mysterieus, maar een ieder die een paar graankorrels in de hand houdt, zal de waarheid hiervan beseffen, zodra hem ge vraagd wordt aan te wijzen welke graan korrels nog in leven zijn en na de uitzaai zullen kiemen, en welke korrels geen le venskracht meer bezitten. Die vraag blijkt niet te beantwoorden, omdat we aan de stof zelf niet kun nen zien of zij al dan niet le ven in zich draagt. Bij dieren lijkt de vraag of er nog leven aanwezig is gemakkelijker te beantwoorden, doch dit is m.aar schijn. In de eerste plaats kunnen zich allerlei grensgevallen voordoen - ook bij de mens -, maar in de tweede plaats gedragen som mige dieren zich wat dit betreft al net als de graankorrels. Een typisch voorbeeld hiervan geven ons de beerdiertjes, microscopisch kleine we zentjes die zich in het water duidelijk als levende diertjes gedragen. Verdampt nu het water, dan droogt het beerdiertje uit, krimpt ineen en verschrompelt tot een deeltje organische stof, waarin geen leven meer te bekennen is. Leeft het nu, of leeft het niet? We kunnen daar werkelijk geen antwoord op geven, tenzij we weer het water te hulp roepen. Dan kan men het diertje onder een microscoop zien opzwel- spionnen juist onder stonden. Meteen viel len, het neemt de oorspronkelijke vorm het gevaarte omlaag en bonkte zwaar neer weer aan, het wordt doorzichtig, steekt de op hun misdadige schedels. Dit was zelfs pootjes uit, kortom, na korte tijd in voch- voor de hardhoofdige spionnen teveel en tige omgeving kruipt het diertje weer vro- met een diepe zucht gingen zij door de lijk rond, als had er in het geheel geen knieën. „Gelukt!", riep Panda verheugd, periode van schijndood bestaan. „Kom Pat, nu gauw de kapitein halen, die Heeft de uitdrogingstoestand slechts zal die schurken wel opsluiten!" enkele weken geduurd, dan kan het beer- N diertje reeds na 10 minuten weer tot leven worden gewekt, maar is het organisme een jaar of langer uitgedroogd geweest, dan kan het ontwaken een half uur, een uur of nog langer duren. Naarmate de uitdrogingstijd langer is geweest, gaat het ontwaken progressief steeds langzamer, tot tenslotte de schijndood in een werke lijke dood is overgegaan en niet meer tot leven kan worden gebracht. De tijdsduur van de schijn dood kan wel 10 tot 15 jaar bedragen, maar hiermee is het maximum wel zo onge veer bereikt. Dergelijke verschijnselen y van schijndood treffen we niet alleen aan bij de beerdiertjes en raderdiertjes, maar even eens bij grotere dieren zoals insecten of slakken. Het is voorgekomen, dat een in sect (blabs fatidica) in een doosje vergeten werd, doch na 6' jaren weer tot nieuw le ven ontwaakte, hoewel het dier onder normale omstandigheden slechts een korte tijd leeft. Iets dergelijks overkwam een slak, behorend tot de soorten die zich ge heel in het slakkenhuisje kunnen terug trekken, waarna de opening door een plat schildje hermetisch wordt afgesloten. Ja renlang kunnen deze dieren in schijnbaar verdroogde toestand bewaard worden, om door een toevallige bevochtiging weer tot leven te komen, tot grote verbazing van de verzamelaars. We kunnen van dit onderwerp geen af scheid nemen, zonder nog iets te hebben gezegd over de hele en de partiële dood. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2