Onderhandelingen te Tokio stuiten op Japanse onwil Motie-V er wey-J onker verworpen Propagandist Vrije Universiteit Amsterdam vijf-en-zeventig jaar Aank. timmerman gevraagd Bouwk. Tekenaar HUIZEN TE KOOP (Nieuwbouw) Japanse herstelbetalingen aan kampslachtoffers Oppositie tegen premier Diem in Zuid-Vietnam Britse persraad deelt berispingen uit Britse onderscheiding voor dr Schweitzer EERSTE KAMER In de televisie geen „kerkelijke uitzen dingenwel uitzending van „kerkdiensten Sociaal-economische ordening nog onrijp Vluchtelingen-vaklieden op weg naar Nederland Mannelijke administratieve kracht Te koop gevraagd all round adm. kracht nette dame gemeubileerde of gestoffeerde kamer Zestig anonieme politici eisen afschaffen van eenmansbewind Kerkelijk Nieuws Grote gift van prinses Wilhelmina voor Rode Kruis Milton Eisenhower genoemd als candidaat-president Herdenking begonnen met zvijdingsdiensten Fatsoen vergeten bij schrijven over prinses Margaret Tweede slachtoffer van autobotsing te Boxtel overleden Faillissementen Raad van Europa Scheepvaart biedt zich aan WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE GOURAN F TOKIO (A.F.P.) De onderhandelingen, die tussen de Nederlandse en de Japanse regeringen te Tokio gaande zijn over een schadeloosstelling van ongeveer 104 mil- lioen voor 110.000 Nederlandse burger- onderdanen, die gedurende de oorlog door de Japanners in het toenmalige Neder- lands-Indië in kampen zijn geïnterneerd, zijn na vier bijeenkomsten vastgelopen. De heer G. B. van Ittersum, de leider der Ne derlandse delegatie by de onderhandelin gen, deelde dit heden mede tijdens een persconferentie, waarin hfj er zich over be klaagd, dat men van Japanse zijde geen rekening wenst te houden met de voorbe reiding voor de huidige besprekingen, die na een gezamenlijk overleg gedurende drie jaren in Den Haag tot stand was gekomen. De heer Van Ittersum zeide voorts, dat de Japanners een tactiek van uitstel volgen en niet wensen te komen tot een concreet voorstel, dat zou kunnen dienen als grond slag voor verder overleg te Tokio. De leider der Nederlandse delegatie gaf ook uiting aan zijn leedwezen over de on gunstige commentaren in de Japanse pers ten aanzien der gevraagde vergoedingen, welke commentaren naar de heer Van It tersum vermoedde, zijn uitgegaan van Ja panse regeringszijde. In deze commentaren wordt de gegrondheid van de Nederlandse eisen betwist. De Nederlandse ambassadeur te Tokio, de heer O. Reuchlin deelde op deze pers conferentie mede, dat wat door Nederland van Japan wordt gevraagd, een minimale schadeloosstelling vertegenwoordigt, die Japan gemakkelijk betalen kan. Het onder- hoofd van de directie Verre Oosten van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer L. Jacquet ontkende, dat SAIGON (Reuter) De rivaliteit tussen het Zuid-Vietnamese staatshoofd Bao Dai en premier Ngo Dinh Diem die trachten elkander af te zetten, heeft aanleiding ge geven tot de eis van een aantal vooraan staande politici een einde te maken aan de „eenmansregering". De eis was vervat in een verklaring, uitgegeven door dr. Nguyen Phan Long, een vroegere premier, en Xuan Chu, een vluchteling uit commu nistisch Noord-Vietnam. De eis wordt ge steund door zestig vooraanstaande politici, die hebben verzocht hun namen geheim te houden, uit vrees voor arrestatie. In de verklaring wordt Diem ervan be schuldigd het paard achter de wagen te spannen door het organiseren van een volksstemming om Bao Dai als staats hoofd te vervangen. De politieke leiders eisen een waarlijk democratisch regiem. Zij deden een beroep op de regering om een commissie te vormen bestaande uit vertegenwoordigers van alle politieke groe peringen om een democratische verkiezing van een nationale vergadering te organi seren. De volksstemming in Zuid-Vietnam zal Zondag gehouden worden. De bevelhebber van de troepen die ten Zuid-Oosten van Saigon in actie zijn tegen de troepen van de opstandige Binh Xuyen- sekte heeft een beloning van honderddui zend piaster uitgeloofd voor de gevangen neming van generaal Le Van Vien of zijn beide medewerkers, die de rebellen aan voeren. In een communiqué werd mee gedeeld, dat de Binh Xuyen-troepen nog slechts een klein aantal guerrilla's omvat ten, die met de drie aanvoerders zijn in gesloten op een gebied van enkele vier- De actie van het Zuid-Vietnamese leger tegen de troepen van de opstandige Binh Xuyen-sekte in het moerasgebied ten Zuid- Oosten van Saigon is geëindigd, aldus ver neemt A.F.P. in Saigon. De actie, die drie weken geleden begon, was gericht tegen het bolwerk van generaal Le Van Vien, die in April bij een zuiveringsactie uit Saigon werd verdreven. Honderd opstandelingen zijn gevangen genomen. Aan het begin van de operatie beschikte de Binh Xuyen over 1500 man en enige honderden aanhangers van de Hoa-Hao- sekte. Deze troepen hadden zich verschanst langs de rivier die Saigon met de zee ver bindt en belemmerden het scheepvaart verkeer. Generaal Le Van Vien heeft zich nu met zijn twee medewerkers, Lai Van Sang en Lai Huu Tai, en een vijftigtal getrouwen verschant in het heuvelgebied ten Noorden van kaap Saint Jacques. De Vietnamese be velhebber heeft honderdduizend piaster uitgeloofd voor de gevangenneming van deze aanvoerders. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te St. Maarten (N.H.) ds. W. Tj. Klumper, em. predikant te Groningen. Beroepen te Andel (N.Br.) (toez.) C. v. d. Wal te Polsbroek; te St. Maartensdijk W. Kranendonk te Driesum (Fr.). Aangenomen naar Amsterdam (vac. J. M. de Jong) H. de Nie te Oenkerk (Fr.); naar Workum H. Tulp te Badhoevedorp. Bedankt voor Beesd (toez.) P. Datema, vic. te Krimpen a.d. IJsel; voor Lexmond en voor Oud-Vossemeer C. J. v. d. Broek te Meteren-Est. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes J. A. Kemp, cand. te Rotterdam; te Bloemendaal G. Toorn vliet, stud.-pred. te Leiden. Aangenomen naar Wolvega (vac. S. E. Wesbonk) D. de Boer te Anjum. Bedankt voor Leeuwarden (7e pred.pl.) W. Baas te Urk; voor Heeg B. Scholten te Bergen (N.H.); voor Bunde (Oostfriesland) H. Baarlink te Nordhorn (Graafschap Bentheim). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aalten J. B. Kühlemeijer te Lutjegast. Bedankt voor Rijnsburg M. Holtrop te Leeuwarden; voor Oosterbeek B. Bijleveld te Noordeloos. Geref. Gemeenten Tweetal te Yerseke P. Bonkoop te Rijs- sen en J. W." Kersten te Genemuiden. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Vlaardingen M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. Bapt. Gemeenten Beroepen te Deventer C. v. Wier te Hoo- gezand. Aangenomen naar Arnhem J. Bosma te Leeuwarden. Nederland ooit herstelgoederen zou heb ben ontvangen uit hoofde van het Ameri kaanse hulpprogramma, voor wat betreft de in Nederlands-Indië gerepatrieerden. De thans gevraagde schadevergoeding is de enige eis, die door Nederland aan Japan wordt gesteld en Japan heeft uit dezen hoofde een ereschuld jegens de nabestaan den der 18.000 doden en jegens de 92.000 overlevenden, die in de Japanse kampen in Indonesië onnoemelijk veel ellende heb ben moeten doorstaan. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag verklaard, dat de regering „haar best doet" om de kwestie van scha devergoeding „op vriendschappelijke wijze" met Nederland te regelen. Hij zei dit in commentaar op een beschuldiging van de Nederlandse delegatie voor onderhande lingen in Tokio, volgens welke de Japanse autoriteiten geen aandacht schenken aan de Nederlandse voorstellen. Volgens de Ja panse woordvoerder zijn de besprekingen Dinsdag „plotseling" geëindigd, doch Don derdag zullen zij worden hervat. Hij wilde geen verdere commentaar leveren voor die bijeenkomst van Donderdag achter de rug zal zijn. Prinses Wilhelmina heeft een zeer be langrijk bedrag ter beschikking gesteld van het Nederlandse Rode Kruis met de bedoeling, dat dit gebruikt zal worden voor de rampslachtoffers in India en Pa kistan. Het Nederlandse Rode Kruis zal voor dit geld zeer noodzakelijke medica menten aanschaffen en verzenden. WASHINGTON (Reuter/U.P.) Par ticulieren hebben in Washington een club opgericht die president Eisenhowers broer Milton candidaat wil stellen voor het pre sidentschap. De initiatiefnemers verklaar den, dat zij handelen zonder medeweten of toestemming van Milton Eisenhower, die president is van de universiteit van Penn sylvania. President Eisenhower heeft gisteren mogen rondrijden in een rolstoel. Verple gers hadden hem er in getild en hem een halfuurtje op een terras op de achtste ver dieping van het legerhospitaal Fitzsimons in Denver (Colorado) van de zon laten ge nieten. Dulles heeft een laatste onderhoud met Eisenhower gehad voor hij naar Genève vertrekt. Op dezelfde datum, waarop 75 jaar geleden dr. Hoedemaker in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de wijdingsrede uitsprak ter gelegenheid van de opening der Vrije Uni versiteit, de negentiende October, is de herdenking van de oprichting der Vereniging van Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag en de opening van de thans 75- jarige V.U. begonnen met een drietal wijdingssamenkomsten. Een wijdingsdienst, ge organiseerd in samenwerking met het studentencorps .aan de V.U., die zijn vijftiende lustrum viert, zou aanvankelijk alleen in de historische Westerkerk in de hoofdstad worden gehouden, doch de belangstelling bleek dermate groot, dat ook de Raamkerk aan de Hugo de Grootkade en de Oude Lutherse Kerk aan het Spui zullen zijn ge vuld. De wijdingssamenkomst in de Westerkerk, die door de radio werd uitgezonden, stond onder leiding van prof. dr. G. C. Berkouwer, terwijl de organist Simon C. Jansen en een zangkoor van het studentencorps medewerking verleenden. In de Wes terkerk sprak dr. D. Biesma Jr., Christelijk Gereformeerd predikant te Utrecht. In de Raamkerk sprak prof. dr. H. N. Ridderbos, hoogleraar aan de Theologische Hoge school te Kampen en In de Lutherse kerk sprak prof. dr. K. Dijk. Vanmiddag is in het RAI-gebouw te Amsterdam de jubileumvergadering van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag, waarvan de Vrije Universiteit uitgaat, onder grote belangstelling gehouden. Nadat dr. Schouten een kort openingswoord had gesproken en prof. mr. A. Anema, emeritus-hoogleraar van de V.U., herinneringen uit zijn studententijd had opgehaald, sprak prof. Zijlstra. Rede minister Zijlstra Prof. dr. J. Zijlstra, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en minister van Econo mische Zaken, heeft het woord gevoerd tij dens deze jubileumvergadering. Hij trok een parallel tussen de tijd, waarin de vrije universiteit werd gesticht, en de tijd, waarin wij leven. „Men kan zeggen, in 1880 leefde men in de waan der zekerheden. De Vrije Univer siteit was een protest en emancipatie. Zij was een protest tegen de geest der eeuw, protest tegen de alleenheerschappij van de rede, tegen de bevoogding van de staat. Zii wilde voor de wetenschap de vrijheid, vrij zijn van wezensvreemde banden, doch al leen gebonden door die éne band die waar lijk vrijmaakt, de band aan Gods open baring. De stichting van onze universiteit was ook een daad van emancipatie. Het was één van de duidelijke tekenen van bewust- worden van de gereformeerde gezindte. Nu schrijven wij 1955. Hoe is de wereld veranderd! De zekerheden van voor 1914 zijn onzekerheden geworden. Rationalis me is verkeerd in irrationalisme. Het gaat in de wetenschap en niet alleen, en zelfs in de eerste plaats om de hersens, maar om de gehele existentie van de mens. Ook de maatschappelijke zekerheden zijn onzeker heden geworden. Neen, in dit opzicht heeft de Vrije Uni versiteit het vandaag niet meer zo moeilijk als 75 jaar geleden. Hoe staat het met die emancipatie? Ook in dit opzicht is alles veel gemakkelijker dan in 1880. Wij lopen het grote gevaar, naar binnen gekeerd te gaan leven en dit leidt tot een dubbele ramp. Het teveel met elkaar bezig LONDEN (Reuter/UP) De Britse persraad, een door de Britse bladen inge steld orgaan dat moet toezien op het in acht nemen van de normen voor journa listiek fatsoen, heeft een aantal, niet met name genoemde bladen berispt, omdat zij bij schrijven over de „persoonlijke toe komst van prinses Margaret" in strijd met de goede smaak hebben gehandeld. De be doelde bladen hebben de reputatie van de pers een zeer slechte dienst bewezen, aldus de persraad, die tevens bekendmaakte, dat er talrijke klachten van lezers over deze aangelegenheid zijn binnengekomen. Kolonel Townsend heeft gisteren een tweede bezoek aan Clarence House, de wo ning van prinses Margaret en haar moeder, gebracht. Hij betrad Clarence House dit maal door de voordeur. Kort na zijn aan komst vertrok de koningin-moeder met een auto. Zij keerde spoedig terug, voor Townsend de woning verlaten had. Ko ningin Elizabeth is van haar vacantie in Schotland naar Buckingham Palace terug gekeerd. Prinses Margaret heeft iedere dag een ontmoeting met Townsend gehad sinds zij vijf dagen eerder dan haar zuster uit Schotland teruggekeerd was. Er zijn nog geen tekenen, die er op wijzen, dat het hof besloten heeft de kwestie buiten de familiekring te brengen. Premier Eden is gisteren na een kabinetszitting door de vorstin in audiëntie ontvangen. Men ver wacht, dat Eden wanneer het parlement volgende week geopend wordt aan de bei de huizen een wetsontwerp zal voorleggen, dat de weg moet vrijmaken voor een hu welijk van de prinses. Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft het geschrijf over de romance Mar- garet-Townsend als volgt samengevat: „Zelden is in de geschiedenis van de jour nalistiek zoveel geschreven door zo velen, die zo weinig weten". zijn leidt zo licht tot muggenzifterij onder elkaar. Wij moeten deze critiek op ons bestaansrecht beschamen door te bewijzen, dat wij midden in de wereld willen staan. De Vrije Universiteit staat open voor iedereen en haar docenten en afgestudeer den willen staan in het volle leven. Zij zijn bereid hun plaatsen in te nemen in kerk, staat en maatschappij. Zo aanvaarden wij de solidariteit, de echte christelijke solidariteit, met de we reld om ons heen. Wij zeggen zo graag, en het is juist, dat de stichting van de Vrije Universiteit een daad van geloofsmoed en geloofskracht is geweest. Laten wij vandaag diep beseffen, dat onze universiteit voor haar voortbe staan met niet minder toe kan. Dat zou een schoon, zo niet het schoonste, jubileum geschenk zijn", aldus sprak prof. dr.- Zijl stra. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Vrije Universiteit zijn de volgende ko ninklijke onderscheidingen verleend: Rid der in de Orde van de Nederlandse leeuw: mr. H. Bos Kzn., secretaris van het college van directeuren van de vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grond slag (Vrije Universiteit), gevestigd te Am sterdam, wonend te 's-Gravenhage, en prof. dr. D. Nauta, rector-magnificus der Vrije Universiteit te Amsterdam. Voorts is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau mevrouw S. Verdam-Okma, pre sidente van de vrouwen-hulpactie voor de Vrije Universiteit te Amsterdam. In het ziekenhuis te Boxtel is aan de ge volgen van ernstige wonden, opgelopen bij een autobotsing, overleden de heer G. K. Hirs uit Santpoort. Het ongeluk is zoals wij Dinsdag meldden Maandagavond op de rijksweg Boxtel-Eindhoven gebeurd, waax-bij een Duitser gedood werd en de heer Hirs levensgevaarlijk gewond. Laatst genoemde had naast de Duitser in de auto plaats genomen, welke auto in botsing is gekomen met een vrachtauto van een fou- rage handel uit Doorn. LONDEN (United Press) Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en haar eerste minister Sir Anthony Eden bewijzen vandaag eer aan een zachtmoedige oude man, wiens naam millioenen met verering uitspx-eken: dr. Albert Schweitzer. Op Buckingham Palace zal hij uit handen van de Koningin een van de hoogste Britse onderscheidingen ontvangen, de „Order of Merit". De orde van verdienste is een bij zondere onderscheiding voor uitblinkende mannen en vrouwen, die voorbehouden is aan 24 Britten en een aantal buitenlandse ereleden. President Eisenhower, in 1945 door Koning George VI gedecoreerd, is het enige andere buitenlandse lid. Dr. Schweitzer zal de orde ontvangen in een rustige particuliere plechtigheid ten paleize. Het was Schweitzers wens er geen ophef van te maken. Vanavond zal pi-emier Eden Schweitzer op 10 Downing Street ontvangen om het eerbetoon van de rege ring in ontvangst te nemen. Schweitzer die tijdens het afgelopen weekeind in Engeland aankwam logeert in een volkswijk achter de Westminster abdij bij een oude vriend uit de Elzas, Emil Met- Ier, die een theehuis heeft. „Hij wil bij ge wone mensen zijn, omdat hij zich daartoe rekent", zo zei Metier. Schweitzer heeft de regeringsgebouwen van Whitehall bezichtigd en niemand op straat heeft hem herkend. Hij droeg een afgedragen donkere overjas. In het tropi sche Lambarene heeft hij geen overjas no dig en hij weigerde een nieuwe te kopen. Gistex-avond was hij eregast bij een con cert van het Londens philharmonisch or kest in de Royal Festival Hall. Met zijn ge bruikelijke bescheidenheid glipte hij zijn loge binnen nadat het concert begonnen was. Later bekeek hij het toneel en het nieuwe orgel in gezelschap van de organist Ralph Downes. In de schaduwen van de lege zaal stonden alleen suppoosten toen Schweitzer ging spelen. Dit orgel stelt je voor raadsels als de wissels op een spoor wegemplacement. Maar het is een pracht stuk, zo zei hij tegen Downes. Schweitzer zal in December naar Lam barene terugkeren. Bij beschikking van de Haarlemse recht bank is het verzoek van G. P. Handgraaf, lood- en zinkwex-ker, Bredex-oodseweg 47 te Santpoort om hem surséance van betaling te verlenen, afgewezen en is voornoemde G. P. Handgraaf vex-klaax-d in staat van faillis sement, met benoeming van mr. B. 5. Lam- bei's, advocaat en pi-ocureur te Haarlem, tot curator, rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Wegens gebrek aan actief wei'd Dinsdag opgeheven het faillissement van: H. Oosterbroek, ophaler van oud papier, J. Craandijkstraat 30, Haarlem. Rechter- commissaris mr. H. J. Ferwerda, purator mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haar lem en het faillissement van: A. Eigenhuis, transportarbeider, wonende te Aalsmeer, Zwarteweg 79. Rechter-commis saris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. A. J. Fibbe, advocaat en procux-eur te Haarlem. Wegens het vex'bindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: T. C Sporre, bouwvakarbeider, Ooievaar straat 78 te Zaandam. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen en curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Bever wijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: H. Wals, destijds zaakdrijvende onder de naam „Wals Rijwiel Engx-os", Wetering straat 7, Haarlem. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart en curator mr. J. v. d. Hoe ven, advocaat en procureur te Haarlem. De rechtbank heeft in staat van faillisse ment verklaard: J. in 't Hol, schilder. Vlielandstraat 53. Zaandam. Rechter-commissaris mr. N. Ree ling Brouwer en curator mr. D. Aten, advo caat en procureur te Zaandam. (Van onze parlementaire redacteur) Twee weken geleden, tijdens het televisie debat in de Eerste Kamer, had mevrouw Ver weyJonker (P. v. d. A.) een motie ingediend, waarin wordt gezegd dat de kerken vrij moeten zijn zelf te bepalen op welke wijze zij door middel van de televisie aan de kijkers het evangelie willen verkondigen. Daarom werd in de motie de regering verzocht de toe te stane uitzending van „kerkdiensten" te verruimen tot „kerke lijke uitzendingen." Maar dat begrip „ker kelijke uitzendingen" vond minister C a 1 s te rekbaar, want dan zouden ook Bijbel spelen en dergelijke kunnen worden uitge zonden, waax-mee de kerkgenootschappen op het terrein zouden komen van de om roepverenigingen. Teneinde aan het bezwaar van minister Cals tegemoet te komen, wijzigde mevrouw V e r w e yJ onker gisteren haar motie. Zij handhaafde de opvatting dat de kerken vrij moeten zijn zelf te bepalen op welke wijze zij door middel van de televisie aan de kijkers het evangelie willen verkondigen en knoopte hieraan het verzoek van de regering vast bij het vaststellen van het televisiebésluit aan dit beginsel tenvolle recht te doen wedervaren. Op deze manier hoopte zij voldoende tegemoet te komen aan de formele bezwa ren van hen, die in de oorspronkelijke tekst een poging hadden bespeurd om het tele- visiebesluit te amenderen. Weldra bleek, dat de bezwaarden van twee weken geleden ook nu nog bezwaard bleven. 99 Mr. Witteman (KVP) was van mening, dat bij verwezenlijking van dat gene waarop de motie aanstuurde de kerk genootschappen zich zouden gaan begeven op het terrein van de bestaande confes sionele omroeporganisaties. Dat vreesde ook de heer A 1 g r a (A.R.), die bovendien een uitvoerig afzonderlijk debat over de door mevrouw Verwey aan geroerde kwestie juister had gevonden dan een incidenteel ingrijpen nu. De steun, die zowel prof. De Zwaan (CH) als m r. Wen delaar (WD) aan de motie in haar tegenwoordige gedaante kwamen geven mocht niet baten. Ook minister Ca 1 s bleef zich verzetten. Hij moest niets hebben van wat hij een „incidentele doorbraak van het huidige omroepstelsel" noemde en gaf te kennen, dat ook als de motie een meerderheid mocht behalen, deze niet te zullen uitvoeren. De motie, die in een volledige Kamer met 2(j tegen 24 stemmen zou zijn aangenomen, werd nu met 22 tegen 20 stemmen ver worpen. In het korte debatje over het wetsontwerp inzake de grenswijzingen van Tiel kreeg men twee senatoriale maidenspeeches te horen, namelijk van m r. D e G o u (KVP) en van de heer De Loor (P. v. d. A.), waarop minister B e e 1 met een nog korter antwoord kon volstaan. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Doordat de minister van Financiën over een enkele opmerking in het Voorlopig Verslag over het ontwerp inzake de geld- zuivering nog wat wil nadenken, moest dit agendapunt worden aangehouden. (Van onze specialverslaggever STRAATSBURG, Dinsdag. Achttien sprekers hebben vandaag in de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa het woord gevoerd over een ont- werpvei'drag tot vaststelling van een so ciaal handvest en instelling van een Europese sociaal-economische raad. Het resultaat van deze dag was dat men het ontwerp, afkomstig van de sociale com missie uit de raadgevende raad, nog eens door deze comiriissie en ook door een der andere commissies laat bestuderen. In het sociale handvest en bedoeld als pendant van de Europese Conventie van de Rech ten van de Mens hadden de ontwerpers soicale rechten geformuleerd, zowel het recht op arbeid, als recht op rechtvaar digheid, vaste arbeidsvoorwaarden, recht op medische verzorging en nog veel meer. De sociaal-economische raad, die advies commissie voor de regeringen zou zijn, zou als bijzondere taak krijgen te waken over de naleving van het sociale hand vest. De raad zou daarbij de bevoegdheid hebben, gevallen van niet-naleving voor te leggen aan de Europese commissie voor de rechten van de mens. Deze commissie bestaat al en heeft de taak, klachten te onderzoeken over schending van vrij heidsrechten. De sociaal economische raad zal ongeveer op de zelfde wijze zijn samengesteld als de Nederlandse SER: een dex-de ondernemers-vertegenwoordi- gers, een derde werknemers-vertegen woordigers, en een derde vertegenwoor digers van het algemeen belang. De aan val begon met het optreden van twee ministers van Sociale Zaken, de Noor Harlem, en een Ier, Corish (minister Suurhof was er ook, doch als zwijgend toeschouwer) en daarna kwamen de aan vallen uit de vergadering zelf. Er bleek een merkwaardige tegenstelling tussen de sociale commissie en de economische com missie Sommigen spraken zelfs van een tegenstelling tussen de „socialen" en „economen". Een tegenstelling, die na tuurlijk niet behoort te bestaan. Behou dens enige detailcritiek stonden de leden van de sociale commissie positief achter het ontwerp, dat dan ook hun eigen werk was. De zaak bleek kennelijk nog niet rijp, maar men vond het toch geen verloren dag: het gesprek leverde veel stof voor verdere bestudering in commissies. Deze zullen nu moeten trachten, een grondslag en een tekst te vinden, die meer mogelijk heid van instemming bieden, ook bij de regeringen. (Voor het overige: de Turk Ergin, die politieke moeilijkheden in eigen land had en daardoor zijn zetel in de x-aadgevende vergadering nog niet had ingenomen, heeft doen weten, dat hij Donderdagavond of Vrijdagochtend in Straatsburg zfil aankomen. Hij meldde echter niet, op wiens kosten hij reist). Een groep van achtentachtig vluchtelin gen van achter het ijzeren gordijn is per trein naar Nederland vertrokken om hier een nieuw leven te beginnen. De vluchtelingen, 21 maixnen, 21 vrou wen en 46 kinderen, zijn afkomstig uit Rus land, Hongarije en Joegoslavië en zijn door Nederlandse regeringsfunctionarissen in'sa- menwérking met het Europese Emigratie Comité uitgezocht. Zo goed als alle mannelijke vluchtelingen zijn vaklieden. Alnati, 17 le Montevideo. Altair, lö v. nas faunas n. Antwerpen. Alioth, 17 te Kio ae Janeiro. Altair, 18 te Las Pannas. Almdijk, 18 Le Havre. Ampenan, 18 Charleston. Aa,sdijn, 21 te Antwerpen verwacht. Alblasserdijk, 18 te New Orleans. Amsteipark, 19 te Noroflk verwacht. ArkeJdijk, 18 te Albany. Aalsum, 18 v. Aden n. Karachi. Alcyone, 19 te Bombay verw. Annenaerk, 18 te Marseille. Amerskerk, 18 v. Dairen n. Yokohama. Aardijk, pass. 18 Azoren n. Havana. Aegis, 18 te Rotterdam. Alkaid, 18 v. Rotterdam n. Bremen. Alpherat, 19 te Rio de Janeiro. Amsteidijk, 19 te New York. Bantam, 18 v. Tj. Priok n. Colombo. BaUd, 18 Singapore. Barito, 18 te Hollandia. Boschfontein, 18 te Antwerpen. Breda, 18 te San Antonio. Britsum, 17 480 m. W.t.Z. Ouessant. Bali, 18 360 m. W.t.N. Minikiy. Beninkust, pass. 18 Finisterre n. Dakar. Bloemfontein, 18 180 m. W.t.N. Freetown. Boschfontein, 18 te Antwerpen. Bacchus, 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Bennekom, 18 te Rotterdam. Cinulia, 17 v. Pta Cardon n. Stanlow. Cory da, 18 v. Rotterdam 18 Thameshaven. Camerounkust, 18 te Antwerpen. Castor, 15 v. Houston n. Galveston. Cumulus, 18 te Rotterdam. Duivendijk, 18 te Curacao. Drente, pass. 18 Gibraltar n. Genua. Dorestad, 18 v. Aruba n. Rotterdam. Esso Rotterdam, 18 te Hamburg. Ena, 18 te Tarafa. Enggano. 18 v. Vlissingen n. Southampton Eendracht, 18 v. Rotterdam n. Bremen. Esso Den Haag, 18 te Antwerpen. Felipes, 18 Singapore. Fairsea, 19 te Fremantle. Farmsum, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Groote Kerk, 18 v. Aden n. Suez. Gordias, 18 te Piraeus. Guineekust, 18 70 m. Z. Las Palmas. Heelsum, 18 v. Antwerpen n. Houston. Hector, 18 Lattakia Hera, 17 300 m. W. Flores. Hydra, 18 v. Pto Cabello n. Pto Ordaz. Helicon, 19 te New York. Hoogkerk, pass. 18 Gibraltar n. Genua. Ivoorkust, 19 Lagos verwacht. Jagersfontein, 18 te Amstredam. Joh v. Oldenbarnevelt, pass. 18 Daedalusrif naar Aden. Kermia, 17 v. Curacao n. Buenos Aires. Kellia, 18 te Curacao. Kabylia, 19 Abadan. Lekhaven, 17 v. Ilheos n. St. Vincent. Leuvekerk, 18 210 m. W.t.N. Minikoy. Luna, pass. 18 Kp. Bon n. Malta. Laeites, 19 te Aden. Metula, 19 Nligata. Moordrecht, pass. 18 Gibraltar n. Port Said. Malea, 18 Singapore. Manoeran, 18 Bintan. Mirza. pass. 18 Ras Fartak n. Fao. Maasland, 18 te Santos. Macoma, pass. 18 Str. Ormoes n. Bcira. Modjokerto, 18 te Bremen. Maashaven, 19 te Buenos Aires. Notos, 17 v. Malaga n. Algiers. Nieuw Amsterdam, 18 v. New York n. R'darn. Oranjestad, 18 Amsterdam. Ovula, 18 Makassar. Osiris 18 te Guanta. Overijsel, 18 210 m. NO. Sydney. Oranjefontein, 17 te Durban. Orion, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Prins Willem IV, pass. 18 Vlissingen n. Hamburg Pygmalion, 18 te Port of Spain. Polydorus, pass. 19 Azoren n. Halifax. Raki, 18 v Suez n. Ummsaid. Rondo, 18 110 m. O.t.Z. Fayal. Sibajak, 19 te Sydney verwacht. Stad Amsterdam, 17 v. Sevens island n. Enge land. Stad Schiedam, 18 te Rotterdam. Sliearecht, 18 v. Port Said n. Lands End. Stad Dordrecht, 18 pass. Finisterre n. Trapani. Stad Maassluis. 19 Narvik. Sawega, 19 Port Said. Stanvac Djirak, 18 te Tj. Uban. Schiedijk, 18 te Corpus Christi. Swartenhondt, 19 te Surabaja verwacht. Samarinda, 18 te Tanga. Statue of Liberty, 18 50 m. Z. Kreta. Sloterdijk, 19 te Port Said. Stad Arnhem, 18 v. St. Johns n. Engeland. Talisse. 18 Penang. Tiberius, 18 170 m. NO Barbados. Tomocyclus, 18 te Rotterdam. Willemstad, 17 v. Curacao n. La Guaira. Willem Ruys, 18 te Singapore. Weltevreden, 18 Halifax. Waiwerang, 18 Priok. Wonosobo, 18 te Koewait. W. Alton Jones, 18 dwars Muscat n. Suez. Waterland. 18 v. St. Vincent n. Buenos Aires. Waterman. 19 te Rotterdam. IJsel, pass. 18 Wight n. Hamburg. KLEINE VAART Appingedam, verm. 18 v. Rotterdam n. Lissabon. Arnoudspolder, 19 v. Oporto te Gent verw. Atlas, 18 te Rotterdam. Aliena, 18 te Svenborg. Aardenburgh, pass. 17 Vlissingen n. Stockholm Albergen, 18 v. Antwerpen n. Bres. Angeja, 18 v. Londen te Vlissingen. Bab T, 12 te Sundsvall. Boreas, 17 v. Algiers n. Calamata. Bernisse, pass. 18 Vlissingen n. Norkoping. Birmingham, 18 v. Rotterdam te Harlingen. Barracuda, 19 v. Colijnsplaat te Gothenburg. Bergsingel, 18 v. Treport te Avonmouth verw. Bree Heile, verm. 18 v. Rotterdam n. Londen. Brem, pass. 17 Vlissingen n. Lissabon. Castor, 15 v. Antwerpen te Londen. Catharina W. 17 v. Gothenburg te Skoghall. Corrie B, 17 v. Rotterdam n. Malmö. Curacao, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Daje Bohmer, 18 te Amsterdam. Daje Bohmer, 18 v. Catania te Amsterdam Dollard, pass. 17 Brunsbüttel n. Malmö. Eljo, 17 Holtenau n. Morsnedsund. Eibergen, 18 v. Terneuzen te Antwerpen. Flevo, 16 v. IJmuiden n. Venersborg. Ferocia, 18 v. Sables d'Olonne te Vannes. Frans v. Seumeren, 17 te Drammen. Goote, 18 v. Manchester te Rotterdam. Heemraadsingel, pass.18 Vlissingen n. Wicklow Hydra, 18 v. Pto Cabello n. Pto Ordaz. Helvetia, verm. 18 v. Ipswich n. Rotterdam. Hoc Vinces, 17 v. Rotterdam te Grimsby. Kemphaan, 18 v. Hamburg te Rudkoping verw. Haaksbergen, pass. 18 Vlissingen n. Avonmouth isis, 18 te Great Yarmouth Roads. Jaba, 19 v. Colijnsplaats te Gothenburg verw Joost, 17 te Zaandam. Kaap Falga, 15 v. Rundvik n. Zaandam. Kaap St. Vincent. 15 te Norrkoping. Lauers, pass. 17 Vlissingen n. Sarpsborg. Lydia, 18 v. Gent te Vlissingen. Larix, 17 te Domsjo. Midas, 15 Gibraltar n. Amsterdam. Mutatie, 16 te Swansea. Marcella, 19 v. Gothenburg te Vlissingen verw. Matthew, 18 v. Selzaete te Gothenburg verw Maasym N. pass. 17 Kp. St. Marta Grande n. Montevideo. Manto, 17 v.- Kopenhagen te Amsterdam. Marjan, 17 v. Ala te Hogenaes. May, 18 v. Amsterdam n. Rotterdam. Mies, 18 v. Newport te Rotterdam. Mynelis, 17 v. Greenock te La Rochelle. Mulan, pass. 17 Vlissingen n. Norwich. Narwal, 17 v. Zaandam n. Gothenburg. Neerlandia. 17 v. Liverpool te Amsterdam. Noorderlicht, verm. 18 v. Simrishamn n. Ronsksr Neptun, 18 v. Ciudad Trujillo n. Pto La Libertad Oceaan, 17 v. Gothenburg te Amsterdam. Prinses Wilhelmina, pass. 18 Vlissingen naar Garston. Phicda, 18 te Pto Alegre. Phidias, 17 v. Malaga n. Cadiz. Pavo, 12 te Wifstavarf. Ponza. 17 v. Stockholm n. Gefle. Reality, 17 v. Sunderland te Nykoping. Pascholl, 18 v. Rotterdam n. Ventspils. Rien Teekman, 17 v. Zaandam te Amsterdam. Stella Maris, 17 v. Horsens n. Aarhus. Strabo, 17 v. Aarhus te Amsterdam. Swallow, 18 v. Caen te Rotterdam. Spora, verm. 18 v. St. Nazaire n. Bordeaux. Spurt. 18 v. Hamburg n. Goole. Sambre, 18 v. Rotterdam te Amsterdam. Tine, 18 v. Antwerpen te Vlissingen. Tuskar, 18 v. Rotterdam n. Dublin. Tilly, 17 te Cuxhafen. Vechtstroom, 17 v. Liverpool te Amsterdam. Vindicat Atque Polit, 18 v. Amsterdam naar Newross. Westerdok, 16 v. Amsterdam te Londen. Westkust, 18 v. Stettin n. Lulea. Zwaantiena, pass. 18 Brunsbüttel n. Amsterdam Zeehaan, pass. 18 Vlissingen n. Grimsby. SLEEPVAART Humber, 18 v. Vlissingen te Maassluis. Noordzee, 17 110 m. Z.t.O. Mona eil. Rode Zee, 17 v. Antwerpen te Vlissingen. Thames, 17 240 m. W.NW. Fayal. 24 j. met boekhoudkundige ervaring wenst van positie te verandex-en, liefst op groot bedrijf of accountantskan toor. Brieven no. 783. Leeg te aanvaarden vrij staand of helft van dubbel huis, bij voorkeur met garage en centi-ale vex-warming, in Haarlem-Zuid, Heemstede of Aerdenhout. Brieven no. 780 Heer, 46 j., ongeh. (ervaren boekhouder, kassier en correspondent) wil van beti-ekking veranderen, evt. vertrouwensfunctie. Pr. ref. Brieven no. 781. Wij hebben 3 dagen per week prettig werk, en goede beloning voor Botermarkt 22. Tel. 19153. goed loon. Aanmelden na 6 uur n.m. Raamsingel 50 rd. voor werkkring op Archt. bureau te Haarlem of om streken. Brieven no. 787. Leerling-verpleegster zoekt niet te ver van het El. Gast huis. Brieven met prijsopg. no. 784. aan de Roerdompstraat en Slangenkruidlaan te Haarlem, in prijzen van 18.500.— kosten koper, tot 29.000.— vrij op naam. Inl. J. A. SCHOUTEN, makelaar N.B.M., Kinder huissingel 104, tel. 19796. BEKENDE PHARMACEUTISCHE FABRIEK met zeer goed ingevoerde en geadverteerde spécialité's wenst propagandist aan te stellen, liefst standplaats Haarlem/'t Gooi. Voor een prima kracht, gewend hard en degelijk te wer ken, levenspositie, met vast salaris en premie, geen provisie, en opname in pensioenfonds. Brieven met opgave van vervulde betrekkingen en verlangd salaris onder no. 727, bur. v. d. blad.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10