Esso Winter Grade r PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER Voedselvoorziening blijft in Azië achter bij bevolkingsgroei Aan onze Adverteerders Wereldnieuws Aziaten krijgen minder dan vóór de oorlog, ondanks goede oogsten Amsterdams journalist door Hof veroordeeld m Uee riUKKIO vefcteyou buy! De radio geeft Donderdag Uitgevers in het ongelijk gesteld „Osservatore Romano" tegen rassenhaat in VS Toch ió het zo J WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 2 Artikel beledigend voor politie Meisje als lokvogel bij poging tot beroving Twee jongens dronken literfles met jenever leeg Armstrong in Hamburg; publiek vernielde piano Instituut voor land- en tuin- bouwcoöperatie in Noordholland Twee doden bij autobotsing Examens In Uw carburateur kan het 14° C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden. Snellere start, sneller op temperatuur en geen afslaan van de motor! Onderwijsinstelling maakte uittreksels uit boeken Uitkeringen aan Indische oorlogsslachtoffers belastingvrij „Donkere wolken boven de landbouw" O.%.9oiduiüa advertentie orders zo tijdig mogelijk Manchester Guardian pleit voor Margaret en Town send Kerkelijk Nieuws Duitse oorlogsmisdadigers moeten straftijd uitzitten In 1955 reeds 456 Duitse mijnwerkers gedood Hele en partiële dood SINGAPORE (Reuter) Alleen door dat de oogsten de laatste jaren goed zijn geweest, is er in Zuid- en Zuid-Oost-Azie geen ernstige hongersnood ontstaan, aldus een rapport, uitgebracht aan de ministers der zeventien Colombo-landen, die te Sin gapore beraadslagen over de resultaten van het plan en de mogelijkheden van ver dere hulpverlening aan de betrokken ach tergebleven gebieden. Volgens het rapport hebben de Aziaten thans minder te eten dan voor de oorlog. De bevolking van Zuid- en Zuid-Oost- Azië groeit jaarlijks met acht millioen zie len en de voedselproductie is gedaald tot beneden het in 1953/54 bereikte na-oorlog- se hoogtepunt. Ondanks de goede oogsten en de hulpverlening onder het plan-Colom bo en andere programma's, kan de voedsel voorziening der betrokken landen nauwe lijks gelijke tred houden met de snelle be volkingsgroei. Er zijn tot dusverre geen bepaalde plan nen voor uitbreiding van de hulpverlening aan de conferentie voorgelegd, maar men meent te weten, dat de hulpverstrekken- de landen Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Het gerechtshof te Amsterdam heeft met bevestiging van het rechtbankvonnis de 68-jarige Amsterdamse journalist J. H. J. L. wegens smaad conform de eis 250 gul den boete of 30 dagen hechtenis opgelegd. De journalist, die onder pseudoniem Pasquino in de Telegraaf dagelijks een kroniek schrijft, had zich op 2 Februari in een artikel getiteld „De Schietdiender" tegen ambtenaren van politie gekant, die gebruik maken van hun vuurwapenen om te voorkomen dat een misdadiger ontvlucht en niet ter beveiliging van eigen of ander mans leven. Evenals de rechtbank heeft ook het hof een aantal termen, in dit artikel opgeno men, beledigend geacht voor de Neder landse politie. Tegen een 22-jarig meisje uit Nijmegen heeft de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam een jaar gevangenis straf geëist, omdat zij op 11 Juni van dit jaar in Amsterdam een haar onbekende man had meegelokt naar de ringdijk bui ten de stad, opdat haar vriend, een 28- jarige horlogemaker, hem daar van zijn geld zou kunnen beroven. Deze opzet was mislukt, want toen de vriend de man pro beerde neer te slaan, gilde deze om hulp, waarop zijn belager en het meisje het hazenpad kozen. Tegen de horlogemaker, die hardnekkig ontkende, maar door zijn slachtoffer in spe werd herkend, eiste de officier twee jaar gevangenisstraf. Op 1 November zal de rechtbank uit spraak doen. Staten en Japan meer hulp hebben toe gezegd. Men verwacht, dat zal worden besloten het plan voor onbepaalde tijd te verlengen. De deelnemers zouden het er over eens zijn, dat het plan in zijn huidige vorm op lange termijn moet worden voortgezet. Men is het er ook over eens, dat in de eerstkomende jaren de nadruk op de technische bijstand moet liggen inplaats van op de verschaf fing van kapitaal. De gemeentepolitie van Drachten heeft twee jongelui uit het dorp Harkema- Opeinde die samen één liter jenever achter elkaar hadden opgedronken, aangetroffen in een toestand die eerder aan waanzin dan aan dronkenschap deed denken. Een van de jongens moest zelfs tijdelijk in een zieken huis worden opgenomen. De jongens wa ren respectievelijk 17 en 19 jaar oud. Een hunner had de drank stilletjes van huis meegenomen. Nadat ze de bioscoop hadden bezocht dronken ze de fles leeg. HAMBURG (United Press en Reuter) Nadat de Amerikaanse jazz-trompettist Louis Armstrong onlangs in Oslo oorzaak is geweest van gevechten tussen jazz-lief- hebbers en de politie, heeft zijn optreden Maandagavond in Hamburg tot de arresta tie van dertig personen geleid. Armstrong gaf een voorstelling, die door het defect raken van de microfooninstal latie te vroeg beëindigd werd. Daarop kwamen zevenduizend jazz-liefhebbers in verzet. Zij verlangden hun geld terug en begonnen de stoelen stuk te slaan en het toneel te bombarderen, waar de piano het moest ontgelden. Een sterke politiemacht wist de bezoekers tenslotte te straat op te krijgen, nadat het tumult al meer dan een uur geduurd had. Buiten de zaal kwam het opnieuw tot wanordelijkheden. Daar sloe gen de ongeregeldheden over naar 7000 an dere liefhebbers, die stonden te wachten voor het tweede concert van die avond, toen hun werd medegedeeld, dat dit con cert zou worden uitgesteld. De wachtenden vernielden hekken en gingen pas naar huis toen zij door de brandweer werden be spoten. De politie deelt mede, dat dertig perso nen zijn gearresteerd wegens verzet tegen de politie en beschadiging van andermans eigendommen. Armstrong naar Amsterdam Op Zaterdag 29 October concerteert Louis Armstrong met zijn „All Stars" in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Zijn optreden begint om twaalf uur 's nachts. Verscheidene coöperatieve organisaties in ons land hebben gezamenlijk opgericht het Instituut voor Land- en Tuinbouw- coöperatie in Noordholland. Tot secretaris- penningmeester van het instituut is be noemd de heer A. Kruithof, voorheen hoofd van de afdeling studiekringen van de G. J. D. C. Goedhart Stichting. Het instituut stelt zich ten doel het voe ren van propaganda, het geven van voor lichting en het nemen van andere wettige maatregelen in de ruimste zin, waar en wanneer dat nodig is voor de versterking en de uitbouw van de Land- en Tuinbouw- coöperatie, alsmede het bevorderen van de goede betrekkingen en een goede samen werking tussen coöperatief werkende orga nisaties in het algemeen en tussen de leden in het bijzonder. De 37-jarige H. van Mast, die na het on geluk bij Haaksbergen in het R.K. Zieken huis te Enschede werd opgenomen, is aan zijn verwondingen bezweken. De heer Van Mast laat een vrouw en vier kinderen na. Het ongeluk heeft dus twee slachtoffers geëist. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de god geleerdheid de heer D. Sepers, Amsterdam. Doctoraal examen Ned. recht: de heer A. C. Oortman Gerlings, Hoorn. ADVERTENTIE met speciaal "anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. (bij alle' blauw/witte Esso pompen) ADVERTENTIE - BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Sturka Teddy gev. Windjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. .7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land;. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.15 Amusements muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamer orkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal en semble en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Kamerorkest en solist. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 laten. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 Idem. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio Philharmonisch orkest en vrou wenkoor. 12.00 Amusementsmuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.35 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Platen. 14.45 Omroep-oi-kest en solist. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. Unescowerk in Nederland. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Jazzmuziek. 38.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevonden voorwerpen, hoorspel. 19.15 Cowboyliedjes. 19.40 Actualiteiten. 19.45 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Judas Maccabaeus, oratorium. (21.1021.20 Koninklijk bezoek aan de Ne derlandse Antillen). 22.35 Discussie. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Judas Maccabaeus (vervolg). 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Tastplaat en platen. 20.15 Televizier. 20.30 Jiddische liedjes. 20.50 Rubriek voor kunst, cultuur en wetenschap. 21.15 De Lift, TV-spel. 21.45 Einde. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Platen. 32.30 Weerbericht 12.34 Orkest-concert. 13.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Balletmuziek. 15.45 Platen. 16.25 Prinses Zonneschijn, zangspel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Muzikale causerie. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland 17.4518.15 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). De president van de rechtbnak te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in het geding, dat vier uitgevers aanhangig hadden gemaakt tegen de Leidse onder wijsinstellingen, omdat deze voor haar schriftelijke lessen uittreksels zou hebben gemaakt van boeken, die door de vier uit gevers waren uitgegeven. De president weigerde het gevraagde uit de circulatie nemen van de uittreksels. Hij overwoog dat de uitgevers niet aannemelijk hebben - gemaakt .dat zij zo'n. grote schade lijden dat onmiddellijk moet worden inge grepen. De uittreksels volgen de boeken inderdaad op de voet waardoor kennis neming van deze boeken voor de cursist niet noodzakelijk is. Maar, aldus de presi dent, deze cursussen worden veelal ge volgd door degenen, die niet over voldoen de middelen beschikken om de boeken te kopen. Daarom kan voorshands niet wor den aangenomen dat het debiet van de uit gevers verlaagd is tengevolge van de cur sussen. De onderwijsinstelling zelf spreekt over enige tientallen cursisten. De netto-winst op de verkoop van de boeken is aan de rechtbank niet bekend. Daarom is het niet mogelijk de schade te bepalen welke de uitgevers zouden hebben geleden. De president acht het wenselijk, dat partijen tot een overeenstemming komen volgens het aanvankelijke bod van de instelling, dat door de uitgevers is ge weigerd. De afdeling Rehabilitatie Indische Oor logsslachtoffers van het ministerie van Buitenlandse Zaken doet aan oorlogs slachtoffers uit het voormalige Neder- landsch-Indië uitkeringen, zoals rehabili tatie-uitkeringen, tegemoetkomingen in de kosten van wederinrichting, vergoedingen tot delging van delegatieschulden, vergoe ding van ouderdomsvoorzieningen en sup pletie op z.g. backpay-pensioenen. Deze uitkeringen komen ten laste van de rijks begroting. De staatssecretaris van Finan ciën heeft aan de administratie der be lastingen meegedeeld, dat deze uitkeringen voor de heffing van de inkomstenbelasting niet worden belast. Zij behoeven derhalve ook niet voor de inkomstenbelasting te worden aangegeven. Ten aanzien van backpay-pensioenen heeft de overweging gegolden, dat zij meer het karakter dragen van een schadevergoeding voor een de- valuatiever)ies dan van een aanvulling op het pensioen. „Donkere wolken hangen dreigend over de landbouw", zei de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité ir. S. Knottnerus tijdens een vergadering te Scheveningen. Hij baseerde deze opvatting op de vrees dat de Verenigde Staten van plan zouden zijn huh grote overschotten te verkopen. Deze verkoop op de wereldmarkt zal prijsdalingen veroorzaken, die ook in Ne derland voelbaar zullen zijn. „Wij staan er op het ogenblik beter voor dan in de derti ger jaren," aldus ir. Knottnerus. „Te groot is echter in brede kringen de onkunde over de wensen en de lasten van de landbouw, waardoor de bereidheid tot het nemen van maatregelen bij eventueel instorten van de wereldmarkt wel eens zou kunnen ontbre ken, Wij moeten ons die onkunde zelf ver wijten, aldus ir. Knottnerus, omdat wij te weinig doen om bevolkingsgroepen buiten de landbouw onze vraagstukken en moei lijkheden duidelijk te maken. „Het is de hoogste tijd", zo zei ir. Knott nerus, „dat wij het publiek duidelijk ma ken, dat de landbouw niet meer vraagt dan de rest van de bevolking,behalve misschien de zogenaamde vergeten groepen. Wanneer wij dit niet klaarspelen, zullen wij binnen kort ook tot de vergeten groepen gaan behoren." Tot degenen die menen dat de landbouw in ons land een tak van bedrijf is, die zon der overheidsbemoeiing niet kan bestaan, hetgeen wordt afgeleid uit de tekorten van het Landbouwcrisisfonds sinds 1930, zei ir. Knottnerus, dat de tekorten van het Land bouwcrisisfonds niet zijn ontstaan door steun aan de producent maar door rege ringssubsidies aan de consument met het doel de kosten van levensonderhoud en daarmee de lonen laag te kunnen houden. De hardnekkigheid, waarmee men blijft Vasthouden aan de mening, dat hier sprake is van landbouwsteun, bewijst, dat die genen gelijk hadden, die indertijd voor een apart fonds voor de consumentensteun heb ben gepleit. Dat dit niet gebeurd is, is een beleidsfout, die zich momenteel wreekt." ADVERTENTIE Nooit zelf aan uw vulpen gaan krukken U maakt dan alleen nog meer stukken. Naar DANTUMA gebracht En niet eens lang gewacht. Daar zal het U altijd wel lukken! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De grote toevloed van advertenties maakt het noodzakelijk nog eens een dringend beroep op U te doen om Uw aan ons op te geven. Dit is niet alleen van belang voor het op tijd verschijnen van ons blad, maar ook voor een goede verzorging van Uw advertenties. Wij zullen het zeer op prijs stellen Uw opdrachten niet later dan een dag voor plaatsing in ons bezit te hebben. Bij latere ontvangst zullen wij voor plaatsing op de gewenste dag in vele gevallen niet kunnen instaan. DE ADMINISTRATIE. LONDEN De „Manchester Guardian" pleit in een hoofdartikel over de afschaf fing van een „versleten ding zoals de wet op het koninklijk huwelijk en regelingen die een teleurgestelde koning 180 jaar ge leden invoerde om zijn familie te treffen." Volgens genoemde wet mogen Britse af stammelingen van George II pas op 25- jarige leeftijd trouwen zonder toestemming van de souverein. Zij moeten dan een jaar tevoren aanzegging doen bij de „privy council" (kroonraad) en de twee huizen van het parlement moeten in die tussentijd geen bezwaren ingebracht hebben. Het blad noemt het belachelijk om dergelijke be palingen thans nog te doen gelden. Aangaande de bewering, dat prinses Margaret bij huwelijk met een „burger" afstand zou moeten doen van haar opvol- gingsrecht, vraagt het blad zich af of zo die situatie zich ooit zou voordoen een niet-koninklijke echtgenoot dan zo iets verschrikkelijks zou zijn „wanneer onze democratie iets te betekenen heeft." Over de bezwaren van kerkelijke zijde tegen een huwelijk met een gescheiden man in dit geval de „onschuldige partij" schrijft het blad: „Wanneer wij een premier, kabinet minister en rechters kunnen hebben, die „onschuldige partij" waren, dan kunnen wij zonder ons moreel al te geschokt te voelen, eenzelfde breedheid van opvatting toepas sen op de zuster van de koningin", aldus de „Manchester Guardian". Geref. kerken art. 31 K.O, Beroepen te AaltenWinterswijk L. W. G. Blokhuis, cand. te Oosterbeek. 25. „Wat, voor den droes, is hier aan de hand?! Wie heelt dat touw doorgesne den?!", huiderde opeens een zware stem en daar kwam de kapitein aanstuiven. „Dat heb ik gedaan, kapitein", antwoordde Panda, eerlijk als altijd. „Jij?!", brieste de gezagvoerder, dreigend naderbij komend, „jou driedubbeldoor gepekeld oester jong! 1 Heb je dus die rommel op m'n achtedek gemaakt?!" „J ja k-kapitein", stamelde Panda. „Maar dat deed ik. omdat die twee daar met een machinegeweer op ons mik ten enne Het kan me niet schelen, wat jullie passagiers tegen elkaar doen, als jullie maar van mijn schip afblijven!", bulderde de kapitein. „Ik ben vrachtvaar der en ik heb een hekel aan passagiers. Voor mijn part schieten jullie elkaar lek. VATICAANSTAD (United Press) De „Osservatore Romano", het nieuwsblad van de Heilige Stoel, heeft geschreven, dat het de plicht is van alle Amerikaanse katho lieken een radicaal einde te maken aan de rassen-conflicten welke thans de Ameri kaanse beschaving bevlekken. In een hoofdartikel doet het blad een beroep op alle burgers van dit grote land een einde te helpen maken aan de rassenschandalen, zoals het laatste van de neger-priester, pater Delaine, van de Santa Cecilia-missie te Jesuit Bend in Louisiana, welke geeste lijk met geweld uit zijn parochie werd verdreven. Het blad brengt hulde aan aartsbisschop monseigneur J. Francis Rum- mei van New-Orleans, die de parochie als straf heeft gesloten. Het hoofdartikel vervolgt, dat een groot aantal misdaden betreffende de rassen problemen in de V.S. en als bijzonder slecht voorbeeld noemt het blad het pro ces in verband met de moord op de 14- jarige negerjongen Emmett Till onge straft worden gepleegd en de „Osservatore Romano" keurt deze toestand ten sterk ste af. Dezer dagen heeft minister Beyen te Am sterdam een rede gehouden over het onder werp „Wat kan er verwacht worden van Europese samenwerking". Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt naar aanlei ding van gerezen vragen mee, dat tijdens de op de rede volgende discussie een vraag werd gesteld over de niet-uitlevering door Duitsland van de Bredase gevluchte ge vangenen met als suggestie, dat men weinig vertrouwen kon hebben in de regering van de bondsrepubliek. De minister heeft daar op geantwoord, dat de bondsrepubliek een democratische staat is en dat de regering van die republiek dus geen zeggenschap had over uitspraken van de onafhankelijke rechterlijke macht. Los hiervan stond een vraag over de aandrang der Duitse publieke opinie over vrijlating van politieke gevangenen, die uiteraard versterkt zal worden door de vrijlating van Duitse gevangenen uit Rus land. De minister zei in verband daarmede dat het te betreuren zou zijn als van Duitse zijde geen onderscheid zou worden ge maakt tussen politieke gevangenen (die er in Nederland niet zijn) en misdadigers, zo als de gevangenen uit Breda. Hij zeide, dat men niet kon verwachten dat de Neder landse regering tot de vrijlating van mis dadigers zou medewerken voordat hun straftijd verstreken is. DUSSELDORF (United Press) Mijn ongevallen hebben in de eerste tien maan den van dit jaar aan 456 West-Duitse mijn werkers het leven gekost. Het parlement van de West-Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen, dat jurisdictie heeft over het Ruhrgebied, heeft eenstemmig besloten aan te dringen op beter veiligheidsmaatrege len in de mijnen. Twee socialistische moties, strekkende tot verbod van onder gronds opblazen en tot de verplichte aan koop van een nood-zuurstofuitrusting voor iedere mijnwerker die onder de grond werkt, zijn ter verdere bestudering naar de veiligheidscommissie verwezen. ADVERTENTIE Ontdekking. In het atoom-laboratorium van de universiteit van Californië te Berkeley is een nieuw deeltje in de atoomkern ontdekt: het „anti-proton" of „negatief proton". De Amerikaanse commissie van atoomenergie te Wash ington heeft verklaard, dat deze zeer belangrijke ontdekking het begin kan betekenen van een nieuw tijdperk in het kernonderzoek. Fath. In het kasteel Corbeville, te Saint Martin des Champs bij Versailles, dat het eigendom is van mevr. Jacques Fath, heeft een zware brand een schade aan gericht van ongeveer twee millioen gul den. Het kasteel werd in 1950 door Jacques Fath gekocht. Knelpunt. Ter ontlasting van het verkeer in de Brusselse binnenstad zullen met het oog op de komende wereldtentoon stelling enkele verkeerstunnels worden aangelegd. Een tunnel komt bij de Louiselaan, een berucht knelpunt in de spitsuren. Artsenstaking. Vijfhonderd artsen zijn te Asti in Noord-West-Italië voor de tijd van drie dagen in staking gegaan uit protest tegen aanmerkingen van de pro vinciale dienst voor de volksgezondheid. De dokters zullen tijdens de staking alleen in noodgevallen medische hulp verlenen. Gewend. De Pakistaanse regering zal nog maals haar gedachten laten gaan over het voorstel tot invoering van het rechtshouden in het verkeer. Het verzet tegen het voorstel komt van de ezel- en kameeldrijvers, die dikwijls op nachte lijke reizen slapen en hun dieren de weg laten vinden. De dieren zijn gewend aan linies houden. Wereldreis. Vijf jonge Canadezen zijn met een verbouwd Nederlands vissersvaar tuig uit Hamilton (Ontaria) vertrokken voor een reis om de wereld. Het vaar tuig zet eerst koers over het Ontario- meer en gaat dan, deels langs binnen wateren, naar Florida en het Panama kanaal. Watersnood. Tweehonderd inwoners van het plaatsje Atenquique in de Mexi caanse provincie Jalisco zouden vermist worden. Het plaatsje is voor het groot ste deel overspoeld door het water van de Rio Atenquique, die door stortregens buiten haar oevers is getreden. Zes bruggen zijn door het water weggesla gen. In Nicaragua zijn talrijke plaatsen door overstromingen geïsoleerd. De ka- toenoogst in het gebied van het meer van Managua is grotendeels verwoest. In Costa Rica zijn bij overstromingen 25 personen om het leven gekomen. Het Amerikaanse Rode Kruis verleent hulp, waarbij gebruik wordt gemaakt van vliegtuigen en hefschroeftoestellen. Hersteld. President Antonin Zapotocky van Tsjechoslowakije is volledig hersteld van zijn hartkwaal. Volgens Rude Pravo, het orgaan van de communistische partij, heeft Zapotocky het ziekenhuis verla ten. De zeventigjarige Zapotocky leed sinds Augustus ook aan stoornissen in de bloedsomloop. Eerste. Japan is met de productie begon nen van zijn eerste vliegtuigen met straalaandrijving, waarvoor de onder delen en motoren in de Verenigde Sta ten zijn vervaardigd. De toestellen zijn bestemd voor de opleiding bij de Ja panse luchtmacht. Critiek. De Argentijnse' regering heeft bij decreet besloten tot opheffing van de wet, die onder het bewind van Perón elke critiek op de regering en de over heid onmogelijk maakte. Stijging. De Belgische uitvoer naar Neder land is in de eerste negen maanden van dit jaar in tonnen uitgedrukt met twin tig percent gestegen. De invoer steeg met acht percent. De export naar Duits land nam met 56 percent toe, die naar Frankrijk met 28 en naar de Verenigde Staten met 35. Belofte. Communistisch China zal volgens president Mao Tse Toeng voor het ein de van dit jaar zieke, oude of tot korte gevangenisstraffen veroordeelde Japan se oorlogsmisdadigers vrijlaten, aldus heeft een Japans parlementslid medege deeld. Vier leden van het Japanse par lement, die na een reis van drie weken door China in Hongkong zijn aangeko men, hebben verklaard, dat Mao Tse Toen, het Chinese staatshoofd, gezegd, heeft, gaarne een bezoek aan Japan te willen brengen als hij zou worden uit genodigd. Retourtje. De voorzitter van de Amerikaan se instantie voor de Burgerluchtvaart (Civil Aeronautic Board), Ross Rizley, voorspelt dat eerlang trans-Atlantische retourvluchten 160 dollar 600.of minder zullen kosten. Hij had daarbij non-stop vluchten op het oog met zeer snelle vliegtuigen. Maar wie aan mijn schip komt, komt aan mij! Begrepen?" Na deze barse, doch klare taal liep de gezagvoerder met zware stap pen heen. „Bekorrah", bromde Pat, hem boos naogend, „van dat kapitein is geen help te verwachten. „Ik zal klachtens in- dienen bij „Pat!", viel Panda hem angstig in de rede, „de huu. pakt weer zijn machinegeweer!" VERSCHEIDENE malen hebben we na de oorlog in de dagbladen kunnen lezen van patiënten die een operatie ondergin gen en wier hart tijdens deze ingreep op hield met kloppen. Volgens de gebruike lijke gedachtengang was de persoon in kwestie dus overleden, maar dat bleek toch niet het geval, want de doktoren slaagden er in - soms na aanzienlijke tijd - de hartslag te herstellen, zodat de patiënt de operatie kon overleven. Deze gevallen spreken in het algemeen sterk tot onze ver beelding, niet in het minst door de opschriften, waarmee dergelijke berichtjes gesierd plegen te worden („Een dode weer tot leven gewekt!"). We krijgen daar door de indruk als zouden de wetten die het leven beheersen dank zij de vorderin gen der wetenschap hun onvergankelijk heid hebben verloren. En sommigen weten niet eens, of zij zich daarover wel kunnen verheugen, waarbij zij uiteraard niet de patiënt, maar het verschijnsel zelf op het oog hebben. Het komt ons voor, dat degenen die door een dergelijk onbehagen worden bevangen, te weinig oog hebben voor de hele èn de partiële dood. Het is zeker waar, dat het hele leven een keten van levensprocessen is, en dat bij het ontbreken van één on vervangbare schakel, het geheel tot stil stand wordt gebracht. Als het hart stil staat en dus geen zuurstofhoudend bloed door het lichaam wordt gestuwd, zal de dood van het individu onvermijdelijk zijn. Slaagt men er echter in het hart weer tot vernieuwd kloppen te brengen, dan kan de algehele dood voorkomen worden. Op dit beginsel berust het zgn. kunsthart van prof. Jongbloed, welk apparaat het moge- lijk maakt zuurstofhoudend bloed door het lichaam te stuwen, zodat de andere belangrijke organen intact en in functie blijven. Behoeft het uitvallen van een belang rijk orgaan - mits de functie tijdig wordt overgenomen - dus niet tot de dood van het individu te leiden, omgekeerd bete kent de dood van het individu geenszins de dood van alle organen. Het hart van koudbloedige dieren heeft men dagenlang in leven kunnen houden door het met zuurstofrijk bloed te doorstromen en van ge guillotine er den heeft men zelfs 13 uur na de terecht stelling het hart weer tot kloppen kunnen brengen, welk verschijnsel urenlang aanhield. We zullen het hierbij laten, omdat het niet onze bedoeling is nog andere, hoogst merkwaardige voor beelden te geven, die door hun griezelig heid wellicht te veel tot de fantasie van sommige lezers zouden spreken. Onze be doeling was slechts, te laten zien dat de partiële dood niet hetzelfde is als de al gehele dood van het organisme en omge keerd. Zodat de koppenschrijvers die uit sluitend de hartslag als maatstaf namen, ten onrechte hebben gesproken van „weer tot leven wekken" en „de grenzen van de dood overschreden" en dergelijk fraais meer. Want - hoewel de grens tussen dood en leven niet te trekken is - lijkt het toch hoogst waarschijnlijk dat in boven aan gehaalde gevallen de patiënt nog niet was overleden. Mogen we hierna nog een enkel wöordje zeggen over de materiële onsterfelijkheid? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2