SPINWIEL JONGE Chefarine,4 Agenda voor Haarlem PETROLE HAHN Kort en bondig Expositie Matthieu Wiegman Arrestant ontvlucht maar weer gegrepen Spreeuwentrek ook begonnen Duikboot „Tijgerhaai" aan de grond en weer vlot KAB hield leden bijeenkomst Appels en Spencer Nederlands Ballet met N.Ph.O. Onwetendheid oorzaak van drie verdrinkingen Gecombineerde werking... beter en krachtiger! 9 Feest voor leden van personeel van het P.E.N. Vrije Zuid-Molukkers over terugkeer naar Indonesië MOD%- De vogeltrek Burgerlijke Stand van Haarlem Geslaagde wandeltocht van „Het Spaarne" Actie voor uitbreiding van het aantal leden Vier maal veertig jaar bij de belastingen HFC vriendschappelijk tegen UW Reddingsbrigade rapporteert: Waarschuwingen in drie talen noodzakelijk Nu al klachten over nieuwe woningen Examens Fokker S 14 in Amerika WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zaterdag is in de zaal van „Felison" te Velsen een tentoonstelling van werken van de schilder Matthieu Wiegman geopend. Felisons voorzitter, de heer L. J. A. Probst, sprak er zijn vreugde over uit, dat men deze Franse Hollander dan eindelijk had weten te bereiken, want deze naar jaren niet meer zo jonge, maar uiterst vitale figuur is veel op stap, bij voorkeur in het Franse Zuiden, maar ook in Parijs of in Thorn aan de Belgische grens als hij niet in de Bergense duinen zit te werken. Men had dit keer voor de opening van de tentoonstelling de ongebruikelijke maar aantrekkelijk vorm gevonden de schilder zelve enige woorden te laten spreken, waarvan Wiegman dan een bescheiden ge bruik maakte. Hij vergeleek de kunst met de liefde, waarin gestameld wordt omdat de volheid van het gevoel zo groot is. Hij getuigde van zijn diep religieus respect door in het schilderen herkenning en er kenning van de schepping te willen zien. En van dit respect heeft Wiegman in zijn werk getuigd. Wiegman is een onzer voor aanstaande figuren. Hij behoort tot de sterksten van de Bergense School, die via de Franse schilder Le Fauconnier de schil derkunstige principes van de grote Frans man Cézanne meende te volgen. Grotendeels gold dat de hechtere en monumentale bouw van het schilderij. Min der de kleur, die zoals vooral Cézanne be wees, een plastische werking kan hebben, planverschillen kan oproepen, wendingen in het vlak kan suggereren zoals schadu wen, dus toonverschillen dat eveneens doen. Dat dit laatste de Bergense school minder voor ogen stond, bewijst de op merking van Willink, die eens zei dat deze schilders meer of minder bruin aange brande Cézanne's maakten. Inderdaad was ook Wiegman een zekere branderigheid soms niet vreemd. Wiegman's ontwikkeling is gegaan in de richting van een gebruik van meer onge broken kleuren. Enige jaren geleden hin derde daarbij wel wat zijn blauw. Dat is echter sindsdien mooier geworden. Toch hinderen mij persoonlijk nog té schokkende kleurtegenstellingen als bijvoorbeeld in het grote schilderij, dat „Oogst" is geheten. Een plastische functie'heeft de kleur hierin niet, een psychische werking gaat er voor mij evenmin van uit. Sterker lijkt mij het doek „Suzanne", dat ingehoudener van kleur is. Vermoedelijk zou Wiegman zich zelf in dit schilderij meer kunnen hervin den. Het is in ieder geval duidelijk, dat deze vitale kunstenaar mee wenste te gaan met zijn tijd en meent in het allerwegen zo fellere kleurgebruik een uitdrukken van onze tijd te vinden. Dat in Wiegman's werk een neigen tot abstraheren te constateren valt, is minder het gevolg van een voor alles bij de tijd te willen zijn. Het is het uitschakelen van overbodigheden, het ver langen naar iets van universeler aard, da{ altijd in hem leefde en dat bij de rijpere kunstenaar meestal sterker zal worden. De bewuste vertekening, bij Cézanne toevoegend aan bouw en plastiek van het schilderij, is bij Wiegman ook bedoeld als verhoging van de uitdrukkingskracht. Hij neigt hiermee naar het expressionisme en verraadt hiermee zijn dan toch meer Noor delijke dan Latijnse aard. Een zeer even wichtige Wiegman vindt men in de teke ning van het Rhönedal. De grote aquarel van een stilleven laat iets zien van hoe zijn werk voor hem kan zijn. Het merendeel hier is namelijk van de laatste tijd. Deze tentoonstelling sluit 30 October. BOB BUYS. WOENSDAG 19 OCTOBER Euxor: „Zoek de zon op", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wraak van het monster", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „No torious", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Afvallige", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals museum: 20 uur. Volksuniversiteit, Lezing door dr. C. J. Schuurman, over levensangst en levenskunst. Cultura, 20 uur: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", J. G. de Jong Hzn. Kennemerland, Rijksstraatweg, 20 uur: Le zing over Ceylon door Drs. G. D. van Wenger. Cultura, 20 uur: Ned. Ver. voor Sex. Her vorming, Lezing door Gé Nabrink. Brinkman, Houtplein, 19 uur: Postzegel vei ling. Grote Kerk, 20 uur: Uitvoeringen koor het Don- kozakkenkoor, o. 1. v. Serge Jaroff. DONDERDAG 20 OCTOBER Luxor: „Zoek de zon op", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Van je familie moet je 't maar hebben", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw in het spel", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Prinses van de Nijl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nana", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6 45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Battle Cry", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: ..Notorious", 18 ia»r. 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Afvallige", 18 jaar. 8.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur, Volksuniversi teit, cursus spreken in het openbaar door K. Schuitema Brinkmann: 20 uur, Studie vereniging voor Psychical Research: prof. dr. W. II C. Tenhaeff over „Het gebruik van ■laragnostcn voor politiële en andere prac- 'ischê doeleinden". Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104. 20 uur: Ned. Ver. voor Natuur geneeswijze. Spreker J. Hattema, arts, Zui derkapel. 20 uur: Sprekers Dr. H. F. M. Dol en ds. J. Visser. Minerva theater: 20 uur, Voordracht door dr. A. L. Constandse: „We reldgebeuren van thans". Landschap, gewassen tekening door Matthieu Wiegman Om jubilarissen van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, die op hun feestdagen reeds gehuldigd zijn, ook in tegenwoordigheid van alle leden van het personeel „in het zonnetje" te zetten wor den af en toe bijeenkomsten gehouden in het Concertgebouw te Haarlem. Dinsdagavond is een feest gehouden waarbij de eregasten waren de jubilarissen, die in de periode van 11 November 1953 tot 19 October 1955 veertig of vijfentwintig jaar hun krachten aan de electriciteits- voorziening in de provincie hebben ge geven. Veertig jaar in dienst waren de heren G. Berghuis, R. R. de Bie, P. C. Bit ter, C. Dekker, F. Heijsman, P. J. van den Klinkenberg, C. J. de Koeyer, C. Ruiten beek, F. W. J. Straakenbroek, J. K. Tolle, C Visser, L. Volkering, G. van Wessel en H. Zwankhuizen. In het tijdvak hebben drieënvijftig leden van het PEN hun zil veren jubileum gevierd. Ter inleiding van de feestelijke bijeen komst hebben de directeur ir. J. den Boes- terd en de voorzitter van de jubileumcom missie van het PEN het woord gevoerd. Het programma werd verzorgd door het Mannenkoor van het PEN, onder leiding van de heer J. Nibbering, door de drie Jacksons, Robi Rix en de Wama's. Vanavond wordt de tweede feestelijke bijeenkomst gehouden, omdat de zaal te klein was voor alle leden van het personeel. De 36-jarige machinist J. A. L. uit Den Haag, die wegens inbraak drie jaar ge vangenisstraf in de strafgevangenis te Leeuwarden uitzit en in April 1956 zou vrykomen, heeft Dinsdagmiddag kans ge zien op het station Staatsspoor in Den Haag aan zijn twee begeleiders van de Rijkspolitie te ontsnappen. De man kon echter anderhalf uur later weer worden gegrepen. De machinist moest Dinsdag in Den Haag wegens een civiele procedure voor de rechter verschijnen. Omstreeks kwart voor zes stond hij met twee leden van de rijkspolitie bij het station Staatsspoor op de trein naar Leeuwarden te wachten. In de drukte van in- en uitstappende reizi gers is het hem gelukt aan zijn begeleiders te ontsnappen. Direct werd de Haagse politie gewaarschuwd en deze trok op onderzoek uit. Verscheidene adressen, waar de man zich mogelijk zou kunnen ophouden, werden onderzocht. Om kwart over zeven vervoegden enkele politie agenten zich aan de Pretoriusstraat. Toen zij de woning betrader}, waar de gezochte zich inderdaad bleek oj& te houden, sprong de vluchteling het keukenraam uit op een afdak van de benedenwoning. Bij de sprong brak hij evenwel het rechterboven- been, hetgeen het einde van zijn vlucht betekende. De man werd wederom ge arresteerd en is naar het Ziekenhuis Zuid- wal overgebracht. Juiste aplossitig moet gezocht worden in N ederlands-lndonesisck- Zuid-Moluks overleg De „Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan" (Vrije Zuid-Molukkers in Neder land) maakt naar aanleiding van de mede deling van Indonesische zijde over een mo gelijke terugkeer naar Indonesië van Zuid- Moiukkers in Nederland, indien deze hun spijt zouden betuigen over hun komst naar Nederland, het volgende bekend: De Zuid-Molukkers zijn niet bekend met enigerlei overleg, dat heeft geleid tot ge noemde overeenstemming, zodat deze gang van zaken hun zeer heeft bevreemd. Van enigerlei spijt is hoegenaamd geen sprake, zodat spijtbetuiging aan Indonesië voor het verblijf in het buitenland, getuigt van mis verstand. De aanwezigheid van de Zuid- Molukkers in Nederland heeft een diepere achtergrond, zodat enigerlei oplossing, die hiermede geen rekening houdt, zinloos zal zijn. Ons inziens moet de juiste oplossing gezocht worden in een Nederlands-Indone- sisch-Zuid-Moluks overleg. ADVERTENTIE >jj\SSELT moet het haar gezond, zacht en glanzend zijn - gemakkelijk te kappen. Pétrole Hahn is de vol maakte wetenschappelijke lotion voor Uw haarverzorging. Pétrole Hahn verdrijft hoofdroos, stopt haaruitval en is'onmisbaar voor de moderne coiffure. Zij vet niet en is aangenaam van geur. tegen haaruitval en hoofdroos IMPORT.: FIRMA A. MAAS. AMSTERDAM Aan de binnenduinrant was hedenmor gen maar geringe trek. Men noteerde er twee vinken, negen merels, drie kauwen, veertien houtduiven, slechts 105 kramsvo gels en twee koperwieken. Aan de voet van de Zeeweg was echter flinke trek: er stond een zwakke Zuid-Westen wind, die later aanwakkerde tot matige wind en het was zwaar bewolkt en koud. De spreeu wentrek is nu ook begonnen. Van ze ven uur tot half negen telde men 2900 spreeuwen, 820 vinken, waar tussen talrijke ke pen meevlogen. Verder 24 graspie pers, 10 bonte kraaien en 8 buizerden. Over het middenduin zag men van zeven uur tot half acht een geweldige onafgebroken stroom van kramsvogels overvliegen die scherp afstaken tegen de rode lucht van de opkomende zon. Het was onmogelijk het aantal te schatten, maar het moeten er ve le duizenden geweest zijn. Na half acht veranderde de stroom in overvliegende troepen van vijftig tot tachtig vogels. Zeer waarschijnlijk zullen hiertussen ook een aantal koperwieken gevlogen hebben, maar dat was van de post af niet te zién. De vo gels vlogen over een smalle strook van het duin; in het binnenduin waren de vogels echter bijna verdwenen en bij de zeereep kwamen ook geen vogels langs. De Nederlandse duikboot „Tijgerhaai" (1320 ton), is Woensdagochtend vroeg in stormachtig weer op drift geslagen in de Baai van Weymouth (Zuid-Engeland) en gestrand op een zandbank ongeveer 400 meter uit de wal. Toen enige uren later de vloed opkwam is het schip, dat vermoe delijk niet beschadigd is,weer vlotgekomen en op eigen kracht doorgevaren naar Port land. De „Tijgerhaai", die een bemanning heeft van 63 koppen, is met een Nederlandse tor- pedobootjager op een oefenreis. HAARLEM, 18 October 1955 ONDERTROUWD: 18 Oct., R. van Gelder en H. W. Elfers; J. A. Beune en J. Th. Pannekeet. GEHUWD: 18 Oct., J. G. W. van Mil en L. M. van der Vooren; M. P. A. Lenaerts en J. M. van Mierlo. BEVALLEN van een zoon: 17 Oct., E. Elsinga—de Bruin; 18 Oct., M. M. Alkemade Bergingsi; C. Kuipersde Klerk. BEVALLEN van een dochter: 17 Oct., M. C. van Keulen—Post; M. Zuiderduijn— Klaassen; C. Visservan Elzelingen; A. Th. van der ZandeZonneveld; 18 Oct., A. J. A. M. Groot—Bosse; S. H. M. Geels—Brugman. OVERLEDEN: 16 Oct., M. W. van Poel- geest—Waleveld. 82 j., Romolenstraat; T. Krevervan der Woude. 74 j., Westerhout straat: 17 Oct.. E. van Kilsdonk—Kooijman, 52 j., Reigerstraat. De door de Christelijke wandelsportvere niging „Het Spaarne" uitgeschreven wandel mars mag voor deze jeugdige vereniging als geslaagd genoemd worden. Ondanks het feit dat deze tocht laat in het seizoen werd gehouden en het weer niet bepaald prettig was, waren er toch ongeveer 200 tippelaars en enige groepen opgekomen om de tocht in de in herfstpracht prijkende omgeving van Aerdenhout, Overveen en Bloemendaal uit te lopen. Alle deelnemers waren na afloop vol lof over het parcours. De deelnemers ontvingen een médaille ter herinnering terwijl de groe pen bovendien een groepsprijs veroverden. Bovendien verkreeg de groep van de stich ting „Vogelenzang" te Bennebroek voor haar prestatie de eerste prijs en de Geref. Jeugd club uit Amsterdam de tweede prijs toe gekend. De Katholieke Arbeiders Beweging (KAB) is bezig aan de tweede ronde om het aan tal leden op te voeren tot 400.000. De pro- paganda-leiding verwacht, dat de actie succes zal opleveren, maar meende dat het toch gewenst was de kaderleden te mobiliseren. In zevenentwintig plaatsen worden bijeenkomsten gehouden en Dins dagavond was Haarlem aan de beurt. In gebouw Sint Bavo kwamen de kaderleden uit Kennemerland bijeen en volgens de mening van de propaganda-leider de heer Louis Beumer uit Utrecht was het aan tal bezoekers (tussen 300 en 350) te ge ring in vergelijking met Nijmegen, waar "de vorige avond 1400 kaderleden in ver gadering bijeen waren. Nadat de Harmonie Canita Tuba uit Lisse zich had laten horen begroette de heer J. Kortink, voorzitter van de Haar lemse Diocesane bond, de gasten, in het bijzonder de heer A. J. M. Angenent, voorzitter van de plaatselijke afdeling. De heer H. Huysmans, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Kleding- en Tex- tielarbeidersbond Sint Lamertus, hield een toespraak, waarin hij opmerkte, dat velen pas weten van het bestaan van de vakbeweging, als zij in moeilijkheden ge raken. Men vraagt zich af hoe het moge lijk is, dat zij zich niet eerder het be staan gerealiseerd hebben. Wat de KAB betreft zeide spreker, dat zij openlijk, frank en vrij haar werk verricht. Op al lerlei gebied treedt zij actief op en vele malen is betoogd, dat de KAB bij het in voeren en uitbreiden van sociale maatre gelen de vakbeweging een rol heeft ver vuld. Regelmatig wordt overleg gepleegd met de werkgevers en de bekroning is de totstandkoming van de P.B.O. geweest. Sprekende over het verleden van de Katholieke vakbeweging zeide de heer Huysmans, dat de pioniers het niet ge makkelijk hebben gehad. Zij wisten niet welke weg bewandeld moest worden om wat te bereiken. Wel begrepen zij, dat het van belang was zich aan te sluiten bij een Katholieke organisatie. Zij zijn een strijd begonnen voer lotsverbetering en voor er kenning van de mens. Dank zij grote wils kracht en doorzettingsvermogen hebben de oudste leden van de KAB het pad ge- effend voor de toekomst. Over de succes sen van het verleden mag men tevreden zijn, maar dat legt de plicht op voor de huidige leden hun. uiterste best te doen de vraagstukken van nu en van de toekomst op te lossen. Zonder organisatie kan men niet tot een oplossing van de problemen komen. Daarbij is een principiële bond voor het bedrijfs- en beroepsleven van betekenis. De actie, om 400.000 leden te hebben, achtte spreker van belang, om de Katho lieken in de gelegenheid te stellen meer invloed uit te oefenen in het maatschap pelijk leven en te zorgen, dat zij het ge loof bewaren en beleven, zowel thuis, als in de kerk en op het werk. Tenslotte besprak de heer Huysmans de problemen, waarmee de vakbeweging zich op het ogenblik bezig houdt, zoals het loonvraagstuk, de verhoging van de pro ductiviteit, de winstdeling en het vormen van pensioenfondsen. Na zijn visie op deze punten te hebben gegeven gaf hij de kaderleden de verzekering, dat de KAB haar activiteit zal voortzetten. De heer De Groot, propaganda-leider van de afdeling Haarlem van de KAB, deelde mee, dat er sedert 1 Juli driehon derd nieuwe leden zijn ingeschreven. De bouwvakarbeiders boekten de hoogste winst, namelijk 53 en het aantal leden van deze groep is de 600 gepasseerd. Spreker verklaarde, dat de actie wordt voortgezet. De heer Louis Beumer deed mededelin gen over de actie, die in ons land wordt gevoerd en wekte de Haarlemse kaderle den op mee te werken. Het eerste deel van de bijeenkomst werd gesloten met het zingen van „Aan U, o Koning der eeuwen". Na de pauze volgde het optreden van het gezelschap ,,KAB-spiegel" met een programma, dat de titel had „Wie zich aan de KAB spiegelt....?" Medewerken den waren Ciska Harms, Henny de Klerk, Jan van Ostade, Pierre van Ostade, Rob van der Bas en Jan Hombergen. De artis tieke leiding berustte bij Jan Muller. een glaasje jeugd ADVERTENTIE CDE KL£|N£ GENOEGENS D^S LEV&toS1 Newton ontdekte in 1666 de zwaar tekracht doordat een appel op zijn hoofd viel,en Wilhelm Teil werd be roemd door een appel van 't hoofd van zijn zoontje le schieten. Maar voor U en voor ons zijn appels rauxc. gepoft of gebakken, in beignets of als appelmoes - een nationale lek kernij, die een traditie werd. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell zal Zaterdagavond 29 Octo ber zijn bailetseizoen te Haarlem openen met een voorstelling in de Stadsschouw burg, voorafgegaan door een middagvoor stelling voor de schooljeugd. Voor deze voorstellingen heeft het Nederlands Ballet zich de medewerking verzekerd van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Hiermede begint een reeks voorstellin gen met orkestbegeleiding, waarvoor ook het Gelders Orkest en het Utrechts Stede lijk Orkest gecontracteerd zijn. Het Noord hollands Philharmonisch Orkest, dat in totaal zeven keer zijn medwerking ver leent, zal onder leiding staan van Peter Rester. Het programma voor 29 October is als volgt samengesteld: Les Sylphides, pas de deux „Le Cygne Noir" uit „Het Zwanen- meer", La Somnambule, Ballet van de Lezer. Begin November zullen bij de belasting dienst vier jubilarissen gehuldigd worden ter gelegenheid van het feit, dat zij veertig jaar geleden in dienst van het rijk traden: drie in Haarlem en een in IJmuiden. Deze jubilea worden gevierd op Dinsdag 8 November voor de heer W. Hagoort, hoofdassistent bij de afdeling inspectie en accijnzen, op Donderdag 10 November voor de heren R. Huizing, hoofdassistent bij 's Rijksbelastingen en Tj. Siepel, assistent, allen uit. Haarlem en voor de heer J. J. Faro assistent te IJmuiden. De wedstrijd HFCWFC, die voor Zondag aanstaande voor de competitie van de tweede klasse A (amateurs) was vastgesteld, gaat niet door. In plaats daarvan zal HFC op eigen veld een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de eerste klasse amateurclub UW uit Utrecht. De wedstrijd begint om twee uur. Het bestuur van de Zandvoortse red dingsbrigade heeft dezer dagen mede op verzoek van het gemeentebestuur van Zandvoort een rapport samengesteld over de verrichtingen van de brigade in het afgelopen seizoen. Hierin wordt vast gesteld, dat ondanks actief posten deze zomer drie verdrinkingsongevallen zijn voorgekomen, te wet.en in de maanden Juli, Augustus en September, waarby een Indonesiër, een Duitse vrouw en een Amerikaans soldaat het leven verloren, vermoedelijk doordat zij niet op de hoogte waren van de gevaren van de zee. Met het oog hierop wordt geadviseerd in elk kleedhokje, zowel van de strandpach- ters als van de badinrichtingen, in drie talen de „Tien geboden voor baders en zwemmers" aan te brengen. Voorts wordt aanbevolen het aantal waarschuwings- korven van 4 op 5 te brengen en deze te voorzien van een duidelijker aanwijzing. De reddingskastjes die naast de afraste ring van de duinreep zijn geplaatst be horen een dertigtal meters meer naar zee te worden gebracht en bij elke consumptie tent moet een stok met grijptouw in koker worden geplaatst. Het lijkt het bestuur voorts noodzakelijk dat een of meer red- dingsvletten van een hulpmotor worden voorzien. Over de vrijwillige medewerking van een groot aantal leden bij het posten is het bestuur zeer tevreden, doch dit aantal dient noodzakelijk te worden vergroot, mede met het oog op de bestaande plan nen, de surveillance langs de kust uit te breiden. Het bestuur stelt vast, dat zelfs met de meest perfecte beveiligingsmaatregelen verdrinkingsongevallen óók in de toekomst niet zullen uitblijven en meent daarom, dat de eerste zorg van elke Nederlander en buitenlander dient te zijn, de zwemkunst machtig' te worden, met als tweede taak het leren van het „reddend" zwemmen. Een beroep wordt tenslotte gedaan op alle Zandvoortse inwoners om daadwerke lijk mede te helpen, het aantal verdrin kingsongevallen zo laag mogelijk te hou den, hetzij door vrijwillig posten tijdens de zomermaanden of door het verlenen van financiële steun. Het rapport heeft In de vergadering van het „Strandschap Zandvoort" een onder werp van bespreking gevormd. Vragen aan B. en W. van raadslid De heer H. C. Hennevelt, lid van de Haarlemse gemeenteraad (C.P.N.), heeft de volgende vragen tot het college van B. en W. gericht: 1. Is het uw college bekend, dat in het pas gereedgekomen blok woningen aan de J. Hamelinkstraat genummerd 60 tot 78, de souterrain van een deel der genoemde woningen onbruikbaar zijn door het zich daarin bevindende grondwater? 2. Is het uw college bekend, dat de be woners dezer woningen hierdoor niet al leen grote overlast ondervinden, maar ook schade hebben ondervonden aan de in de souterrains en boxen opgeslagen goederen? 3. Kan uw college mededelen wat er de oorzaak van is dat in deze nieuwe wo ningen nu al zulke ernstige gebreken zijn ontstaan? 4. Kan uw college mededelen of, en zo ja welke, afdoende maatregelen worden ge nomen om aan dit ernstige euvel op de kortst mogelijke termijn een einde te maken? 5. Kan uw college maatregelen voor schrijven. dat in de in aanbouw zijnde en nog te bouwen woningcomplexen, waarvan de vloeren der souterrains beneden het grondwaterpeil komen te liggen, de onder bouw waterdicht behoort te zijn? BINNENLAND Paul de Groot. Na een bezoek van enige weken aan China is de algemeen secretaris van de CPN, de heer De Groot, Dinsdag avond half negen met het lijnvliegtuig uit Praag op Schiphol aangekomen. Vluchtelingenhulp. De minister van Maatschappelijk Werk. mr. F. J. F. M. van Thiel, zal Maandag 24 October een radio toespraak houden over het vluchtelingen probleem in Oostenrijk. Die dag begint de landelijke inzamelingsactie van de Neder landse Federatie voor Vluchtelingenhulp ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk. De rede van de minister zal worden uitge zonden van 18.20 tot 18.25 uur over Hilver sum II. HAARLEM EN OMGEVING Water en rietland. De Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Bloemendaal en om streken. opent op Dinsdagavond 25 October in hotel „Rusthoek" te Bloemendaal haar winterseizoen met een lezing door Kees Hana. Gyshert Japicx. De Friese vereniging „Gysbert Japicx" houdt op Zaterdagavond 22 October in het Concertgebouw in Haar lem een buitengewone bijeenkomst, waarbij de vereniging „Tetman de Vries" zal opvoe ren „De Tiid sil 't leare" van Tetman de Vries, muziek van Cor Huisman. Er is na afloop bal. ADVERTENTIE Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde cofnbinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig elfect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was. bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver- wacht. De vier middelen verenigd in Che- farine „4 - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan. wanneer andere middelen talen en doen werkelijk wonderen I 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN a 85 cl Amsterdam. Gemeente Universiteit: Candi- daatsexamen Rechtsgeleerdheid: C. A. W. van Stam de Dieu Stierling, Amsterdam. Nijmegen. Candidaatsexamen 2e gedeelte Geneeskunde: F. A. Th. Bollen. Nijmegen; mej. C A. M. Boelens. Kloosterburen; H. G. de Groot. Eindhoven; J. M. H. Jacobs, Oost- Eijsden; H M. H. Kupers, Weert; H. W. van Loen, Hoogland; H. A. I. M. van Leusden, Vught; H. J. W. A. Meuwissen, Roermond; M. G. M. Poulssen, Geleen; J. C. M. Reijnen, Wanroy; F. A. Troost, Nijmegen; E. A. M. Wijnans, Nijmegen. Groningen. Candidaatsexamen Sociale We tenschappen: J. F. Talens, Groningen; K. van De eerste Fokker S-14 die in de Ver enigde Staten gearriveerd is zal door Fok ker aan vertegenwoordigers van leger, luchtmacht en marine der Verenigde Sta ten gedemonstreerd worden, met het doel dit type als oefenvliegtuig te verkopen. Dit heeft een woordvoerder van de maatschap pij gisteren verklaard.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7