Groeiend bedrijf werkt nu al jaren in een schamel loodsje TAXI 1 8 8! DC Aantal „zittenblijvers" was in 1954 hoger dan jaar te voren Steeds stijgend aantal leerlingen op Bloemendaalse scholen Trieste verrassing in Waarderpolder Het wachten is nog altijd op de vier voorzegde industriehallen Middelbaar Onderwijs Bloemendaal r- Collecte voor vereniging „Het Zonnehuis" Veertig jaren bij P.E.N. TOSCA Familie-avond van de Christelijke Besturenbond Werkgevers gaan ouder- domsverzekering bespreken Inspecteur A. Wijnstroom spreekt over „Veilig verkeer" School van Wijsbegeerte verdiept zich in taal Bouw van 225 woningen in Delftwijk aanbesteed WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In dit schamele optrekje in de Waarderpolder werkt een bedrijf, dat gegadigde is voor twee van de vier door de gemeente geprojecteerde industriehallen. Men is juist bezig aan de voorzijde weer een stukje erbij te trekken. Ergens tussen de nieuwe bedrijfsgebou wen, die men nu langs de Nijverheidsweg in de Waarderpolder ziet verrijzen, staat een klein optrekje van staalplaten, dat men hooguit voor een opslagloodsje zou ver slijten. Maar wanneer men er binnengaat merkt men tot zijn verbazing, dat er ma chines in staan te stampen en dat er zich in hoog tempo en met veel gedrang een compleet productieproces in afspeelt. In dit schuurtje met een oppervlakte, die nauwelijks groter is dan 180 vierkante me ter is gevestigd de voor de bouwnijverheid zo belangrijke fabriek van stalen steiger verbindingen van Dijksma en Kreeft met 23 man personeel. „Ik raak hopeloos achter met mijn pro ductie", zegt de heer Kreeft, terwijl wij ons met moeite een weg banen tussen de mensen en de machines door. „Er moeten nodig nog twee excenterpersen bij, maar ik weet werkelijk niet waar ik die dingen moet zetten". Onlangs heeft hij uit nood de fietsenbergplaats achter deze „bedrijfs ruimte" er al bijgetrokken: een stukje van drie bij vijf meter, waar thans een draad snijmachine, twee steekbanken, drie schaafbanken, vier zaagmachines en vijf werkbanken staan Raadselen In de rest van het bedrijf staan een grote schaar, een excenterpers van 250 ton, drie andere persen, een hydraulische pers, twee draaibanken, een schaafbank, een boor machine, twee werkbanken, vier lastrans- formatorèn en een grote oven. Hoe men kans heeft gezien dit alles op zo'n luttel stukje grond onder te brengen was ons een raadsel en dan rest voor de heer Kreeft het raadsel, hoe hij een behoorlijk trans port van het product langs alle afdelingen krijgt. En dat raadsel zal hij nooit oplos sen, zolang op deze plaats en terzijde er van de vier industriehallen niet zijn ver rezen, die nu al verscheidene jaren gele den werden ontworpen, maar waarvan de verwezenlijking nóg altijd op zich laat wachten. Dit voor de N.V. Nationale Bouwsteigers werkende bedrijf, dat in enkele jaren zo sterk groeide, is één van de gegadigden voor de vier industriehallen. Vóór 1952 was het nog een smederij en machinewerk plaats aan de Lange Wijngaardstraat maar in dat jaar begon het zich te specialise ren in stalen steigerverbindingen volgens een eigen, gepatenteerd ontwerp. De ir tensiteit groeide' met het aantal orders, het aantal machine-pk's dat ingevolge de Hinderwet-bepalingen maximaal 5 mocht bedragen steeg tot 23 en er werd met twee ploegen gewerkt van 's morgens vijf tot 's* avonds elf uur. Er kwamen klachten van omwonenden en het bedrijf moest uit de Lange Wijngaardstraat verdwijnen. Noodoplossing Het werd bij wijze van noodoplossing in dit loodsje in de 'Waarderpolder onderge bracht. Men ging in deze gebrekkige huisvesting aan het werk in de hoop spoedig zijn plaats in te kunnen nemen in de hallen, die hier zouden verrijzen. Behalve dit be drijf was er nóg een gegadigde voor, en wel de Haarlemse Vernis- en Gomfabriek. „Maar juist toen eindelijk de hele zaak in orde scheen te zijn, in Juni en Juli 1955, kwam die bouwstop. En nu wachten we maar wéér af", vertelde de heer Kreeft. „En de gemeente is nu wel bezig bij het rijk om die vex'gunning voor deze vier hal len los te krijgen, maar ik vraag me wel eens af of ze er wel genoeg voor vechten". „Het is toch ook voor de gemeente van belang, dat die grond nu eindelijk eens rendabel wordt en daar komt op zo'n ma nier niets van terecht". Voorwaarden, voorwaarden Wij hebben naar aanleiding van dit kre- peergeval in de Haarlemse nijverheid ons licht opgestoken bij de Industriestichting en op het kantoor van Openbare Werken. Daarbij is ons wel gebleken dat er van onnodige traagheid van hen, die dit plan eens lanceerden geen sprake is geweest. Er is nu al eindeloos over gecorrespondeerd en getelefoneerd met het departement van Economische Zaken om de vergunning, die door de bouwstop noodzakelijk wordt ge maakt, te verwerven. Die bouwstop kwam op 1 Augustus toen de hele zaak op een oor na scheen te zijn gevild. De heer Kreeft meende, dat men in de maanden vóór de bouwstop de N.V. Schokbeton met de bouw had kunnen doen beginnen omdat er niets meer in de weg stond, maar dat was geenszins het geval. Maar bij Open bare Werken kon men ons aantonen, dat dit er inderdaad wel op heeft geleken, na dat een afschrift van de goedkeuring der Provincie op het betreffende raadsbesluit verzonden was. Toen kwam er echter wéér een brief om nadere informaties en om een nadere omschrijving van de urgentie van deze bouw. Het leek wel alsof men in Den Haag de zaak vast wat ging afrem men voor de komst van de bouwstop. Daarop werd er weer een andere voor waarde gesteld: de loodsen, waarvoor nog géén gegadigden waren, konden nog niet worden gebouwd. Dat betekende, dat er dus wèl twee van konden verrijzen, want daar waren gegadigden voor. Maar daar wenste de gemeente nu juist niet aan te beginnen, omdat het hier een montage- bouw-project gold, dat in zijn geheel dien de te worden gebouwd omdat het anders veel kostbaarder zou worden. Dat werd het departement ook onomwonden te ken nen gegeven. En er was begrip voor dit standpunt, temeer daar de gemeente zich bex-eid verklaarde om van de voorbouwen van de vier hallen dan desnoods nog even af te zien als de hallen er maar kwamen. Inmiddels gaf de heer Kreeft al te kennen, dat hij wel twee hallen inplaats van één hal nodig had, zodat het departement kon worden bericht, dat er al drie van de vier hallen „weg" waren. Het jongste verzoek van het departement in deze zaak was nu: een verklaring, dat de vier hallen slechts zouden dienen tot huisvesting van goederenproducerende be drijven en niet voor andere doeleinden. En nu bestaat er goede hoop, dat de vergunning van het rijk voor dit project weldra zal afkomen. Het wordt dan ook hoog tijd. Deze week wordt in Heemstede een col lecte gehouden die ten bate komt van het werk van de Vereniging „Het Zonnehuis". Deze Vereniging beoogt Christelijke ver pleging van lijders aan een chronische ziekte. De zorg voor langdurig zieken is tot nu toe geen overheidszorg in die zin, dat de overheid het tot haar taak rekent daar voor verpleeginrichtingen te stichten. Dit werk is aan het particulier initiatief over gelaten, zij het dat de overheid met grote waardering en belangstelling volgt, wat op dit gebied wordt verricht. De verleende toestemming, tot het houden van deze col lecte is daarvan mede het bewijs. Het aan tal chronische lijders in ons land bedraagt volgens gegevens, waarover de Volksge zondheid beschikt ongeveer 20.000. Duizen den van hen verkeren in zeer ongunstige omstandigheden of worden verpleegd op ontoelaatbare wijze. De Vereniging „Het Zonnehuis" wil deze mensen niet alleen een goede verpleging verschaffen, maar wil hen daarenboven plaatsen in een omgeving, die hen opheft uit een sfeer, die zo gemakkelijk leidt tot een algehele depressie. Zij wil Christelijke verpleging ongeacht de kerkelijke ge zindte der patiënten in ziekenhuizen van een speciaal type: „Zonnehuizen". Er zijn reeds drie van zulke tehuizen, na melijk „Het Zonnehuis-Beekbergen", het oudste en grootste tehuis der Vereniging, „Het Zonnehuis-Zuid-Iiolland" te Schie dam en „Het Zonnehuis-Doorn". In totaal kunnen hierin ruim 220 patiënten worden verpleegd. Het is duidelijk dat dit aantal bij lange na niet voldoende is om in de grote behoefte te voorzien. Het ideaal der Vereniging: in elke provincie minstens één „Zonnehuis", is stellig niet te hoog gegre pen. Dinsdag was de heer J. F. Tolle, wonende te Schagen en werkzaam als technisch ambtenaar C aldaar veertig jaar in dienst van de electriciteitsvoorziening van Noordholland. Hij werd ter gelegenheid daarvan in de morgenuren op het hoofd kantoor van het PEN ontvangen door de directie waar de directeur, ir. J. den Boes- terd, hem hartelijk toesprak en namens de directie een geschenk in couvert en namens het provinciaal bestuur een bloemstuk aan bood. Hierna werd de heer Tolle gehul digd door het jubileumfonds van het PEN, waarbij de heer G. E. Noordhoof de jubi laris toesprak en eveneens een geschenk aanbood. In de middaguren houdt de heer Tolle een receptie in café Boontjes te Scha gen, welke onder meer zal worden bijge woond door talrijke collega's en de chef van het district Schagen, de heer T. Klok. Feestavond Op Woensdag 26 October en Donder dag 27 October zullen de leden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, worden onthaald op een feestavond. In het gebouw Sint Bavo zal de vereniging „Musicorda" op deze avonden een bont programma met mu ziek, zang en enkele vrolijke schetsjes, verzorgen. In deze tijd van ef ficiency, vooral in de massaproductie, van een overzichtelijke gang van het product door de fabriek en van een goede be drijfsruimte-verde ling treft men ook nog bedrijven, die een grote ontkenning van dit alles zijn, zoals de fabriek van Dijksman en Kreeft in de Waar derpolder, die maar één verlangen heeft: ruimte. ADVERTENTIE Parfum Eau de Cologne Charmante vrouwen over gehele wereld kiezen deze onvergetelijke geur - het geheim van betoverende bekoring en verzorgde elegance. De Haarlemse Christelijke Besturenbond heeft voor Dinsdagavond 1 November een familiefeestavond belegd in het gemeentelijk Concertgebouw, waarin het woord zal wor den gevoerd door drs. C. S. Hazenbosch hoofdbestuurder van het CNV over het onderwerp „Christelijk sociaal, nu!" Het overige deel van het programma be staat uit muziek, zang, show en schetsjes van het muziek en toneelgezelschap „Sem- pre Avaniti", een familiespel en voordracht kunst van Henk van der Broek. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond houdt op 8 November in Den Haag een ledenvergadering, die zich in het bijzonder bezig zal houden met een aantal vraag stukken inzake de wettelijke ouderdoms- verzekering. Het onderwerp wordt ingeleid door de verbondsvoorzitter, mr. F. H. A. de Graaff, door de secretaris van het ver bond, mr. C. E. J. Maitland, die de opzet van de wettelijke ouderdomsvoorziening zal belichten, en door mr. W. van Elden, direc teur van de Bank voor Handel en Scheep vaart en voorzitter van de advies-commissie voor personeelfondsen. Deze laatste inlei der spreekt over aanpassingsvraagstukken bij particuliere voorzieningen. De particuliere voorzieningen en het vraagstuk van de kosten voor de wettelijke ouderdomsverzekering voor de onder nemers zullen ook aan de orde komen in het forum, dat na de inleidingen wordt ge houden. Het forum bestaat uit mr. H. T. Asser, vice-voorzitter van het verbond, mr. Van Elden, ir. J. C. Kaars Sijpesteijn, drs. G. H. Ogterop en mr. P. Steinz. Oproep moedermelkcentrale De moedermelkcentrale van het Neder lands Rode Kruis die mede onder leiding staat van het Groene Kruis, het Witgele kruis en het Oranjegroene Kruis, heeft dringend behoefte aan moedermelk. In de volgende plaatsen zijn inzamelcentra ge vestigd: Aalsmeer, Haarlem en Hoofddorp. Op alle jonge moeders in deze plaatsen doet het Rode Kruis een dringend beroep medewerking te verlenen. Tijdens ouderavond van Jan Ligthartschool De oudercommissie van de „Jan Ligt hartschool" belegt een ouderavond op Vrij dag 28 October in de gymnastiekzaal van de school. De agenda vermeldt onder meer de ver kiezing van een nieuwe oudercommissie. Periodiek aftredend zijn: mevr. H. L. For- menoy-Snoek en M. A. v. Maanen-Blok (beiden herkiesbaar). Met medewerking van het Verbond Voor Veilig Verkeer wordt gedraaid de film „Voorrang" na een deskundige inleiding door de heer A. J. Wijnstroom, inspecteur van politie te Vel- sen. Prof. Oosterbaan voor Kennemer Kring over Taal en Geloof Het programma van de Kennemer kring der internationale school van Wijsbegeerte houdt zich in dit seizoen in het bijzonder bezig met taal als instrument van mense lijke activiteiten op verschillende gebieden. Als eerste spreekt prof. mr. dr. J. A. Oos terbaan over Taal en Geloof op 21 October. Op 25 November houdt dr.-C. F. P. Stutter- heim een inleiding over „Het woord als verstandhoudingsmiddel." Dr. J. M. M. Aler zal spreken over Taal en Aesthetica, ter wijl de kring zich op de laatste avond in dit seizoen zal bezighouden met Taal en Recht. Hierover is men nog met een rechtsphilo- soof in correspondentie. De: beide laatste lezingen zullen tussen 1 Januari en 1 Mei gehouden worden, maar de data zijn nog niet bepaald. De plaats van samenkomst is Brinkmann, des avonds om acht uur. Tevens wordt in de eerste maanden van 1956 een studiekring gevormd, die zich zal bezighouden met de grondbeginselen ener culturele anthropologic. Deze kring zal ge leid worden door dr. K. Huibregtse. ADVERTENTIE Ten opzichte van 1953 daalde het aantal leerlingen op de middelbare scholen (Ken nemer Lyceum en Montessorischool) te Bloemendaal in 1954 van 807 tot 784. Het aantal leerlingen van 't Kennemer Lyceum steeg van 505 tot 512, dat van het Moixtes- sori-lyceum daalde van 302 tot 272. Een sterke stijging in aantal leerlingen, hetgeen verwacht mocht worden, toont de afdeling middelbare meisjesschool van het Kenne mer lyceum. In 1953 telde de afdeling 110 leerlingen; in 1954 steeg dit aantal tot 141. Deze cijfers zijn ontleend aan het verslag over het jaar 1954, uitgebracht door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, die over bevordering als volgt meedeelt: „Constateren wij vorig jaar een hoog percentage „zittenblijvers" op het Kennemer Lyceum (27.1 pet.), in 1954 is dit percentage nog aanzienlijke hoger 31.5 percent. Het derde leerjaar van de HBS b en de vierde leerjaren van de HBS a komen alle boven de 40 pet. De commissie twijfelt er niet aan, of beslissingen in deze zijn na rijp beraad genomen en niet te gaan in het vaderlands VHMO-stelsel. De scholen hebben de consequenties van dit stelsel te aanvaarden, haar onderwijs daar naar in te schikken, dus ook de „bevordering" daar op af te stemmen. Ten opzichte van het Montessori-Lyceum is eveneens van 'n stijging, een vrij sterke zelfs, van het aantal niet bevorderden sprake. Bedroeg het percentage niet-bevor- derden in 1953 op deze school 7.9 pet., in 1954 is dit cijfer gestegen tot 12.1 pet. ,.dril" De commissie constateert, dat aan het examen voor de toelating tot de eerste klasse gebreken kleven, waarvan het be langrijkste volgens velen de „dril" is, die het examen op sommige lagere scholen, zelfs niet alleen in de hoogste klasse, voor afgaat. De samenstelling van het werk, dat aan de candidaten wordt voorgelegd, baart dikwijls zorgen, niettegenstaande en de lagere en de middelbare school aan de voorbereiding dier proeven aandacht be steden. „Het examen moest gemist kunnen wor den. Evenmin als het psycho-technisch onderzoek, althans naar de ervaring, die men er hiermee had, is het examen een be trouwbare maatstaf. Het oordeel van het hoofd der school is 't, waar men volgens de commissie op bouwen moet en in het alge meen ook wel op bouwen kan. Jammer is het, dat, toen men een twintigtal jaren ge leden meende dit judicium alleen bij de beoordeling van de geschiktheid der can didaten te moeten gebruiken, men gestuit is op soms niet geheel betrouwbare verkla ringen, zodat het examen weer in ere her steld moest worden. En toch, examen en verklaring", hoewel beide gunstig, leidden er niet toe, dat alle eerste klassers, voor wie dat gold, naar de tweede klasse overgingen. Van de 26 op het Kennemer Lyceum niet naar de tweede klasse bevorderden be hoorden niet minder dan 16 tot de door twee instanties geschikt verklaarden. Als verklaring zou de bovengenoemde „dril" kunnen gelden," aldus het verslag. Eindexamens gunstiger dan in 1953 De uitslag van de eindexamens is voor het Kennemer- en het Montessori-lyceum in 1954 gunstiger geweest dan in het voor gaande jaar. Ten opzichte van HBS b en HBS a waren de percentages voor het Ken nemer Lyceum in 1953 respectievelijk 68 en 76, in 1954 74 en 81; voor het Montes sori-lyceum in 1953 respectievelijk 40.9 en 50, in 1954 48 en 57. Met inbegrip van de MMS, welke afdeling in 1953 nog niet aan het Kennemer Lyceum bestond, was het gemiddeld percentage voor het Kennemer Lyceum in 1953 71.4 nu 80; voor het Mon tessori-lyceum waren de cijfei's respectie velijk 56.6 en 64. Moest de commissie het vorig jaar de resultaten van het Montes sori-lyceum, gemeten naar de uitslag der eindexamens, zwak noemen, het praedi- caat voldoende, kan er, niettegenstaande het wat betere resultaat niet aangegeven worden: 48 pet. voor HBS b en 57 pet. voor HBS a. Hoewel de commissie geen be moeienis heeft ixxet de afdeling gymnasium der lycea, vestigt de commissie gaarne de aandacht op de fraaie eindexamen-resul taten van die afdeling: de 16 candidaten voor A en B slaagden op het Kennemer Lyceum allen; dit was met de 8 candidaten van het Montessori-lyceum eveneens het geval. Het tweemaal toegepaste psycho-tech nisch onderzoek van de candidaten voor de eerste klasse der scholen heeft er niet toe geleid, dat op regelmatige toepassing van dit selectie-middel door de commissie zou moeten wox'den aangedrongen. Beide proe ven hebben wel heel weinig bevx-ediging gegeven. De rector van het Kennemer Lyceum stelt geen prijs op het psycho technisch onderzoek en de rector van het Montessori-lyceum wenst in elk geval geen massale behandeling. Op de zestiende van de maanden Sep tember, Januari en Mei worden de leer lingen op de Bloemendaalse scholen „ge teld". Van deze drie tellingen per jaar is die van September het interessantste, om dat dit de eerste telling is na de aanvang van de nieuwe cursus. Er moest dit jaar weer heel wat gedokterd worden om alle leerlingen geplaatst te krygen want er was een grote toeloop van nieuwe leerlingen. Dit vindt nog steeds mede zyn oorzaak in een groot aantal leerlingen, dat op Bloe- mendaals scholen het gewoon en uitgebreid lager openbaar en bijzonder onderwijs volgt, maar dat buiten deze gemeente woonachtig is. De meesten komen uit Haarlem, maar eveneens uit andere merendeels omliggen de gemeenten als Velsen, Heemstede en Zandvoort. Het aantal buitenleerlingen bij de in September begonnen cursus is nog niet te geven. Volgens de heer J. F. Cassee, chef van de afdeling onderwijs ter ge- meentesecretai'ie te Bloemendaal, is het aantal groter dan per ultimo December 1954. Toen was dit aantal voor het gewoon lager onderwijs (G.L.O.) 1898 op een totaal van 3775 (dit is 50,3%, tegen 49,7% in 1953 en 48,6% in 1952) en voor het U.L.O. 547 op een totaal van rond 700 leerlingen (78.1% tegen 74,7% in 1953 en 71,1% in 1952). Nog meer aantallen Tussen 16 September 1954 en dezelfde datum van dit jaar groeide het aantal leerlingen bij het openbaar G.L.O. met 59 (van 1125 op 1184) en bij het openbaar U.L.O. met 72(van 331 op 403), tezamen 131 (het jaar daarvoor met 85 en 72 totaal 157). Voor het bijzonder onderwijs waren deze cijfers bij het G.L.O. 91 (van 2664 tot 2755) en bij het U.L.O. 43 (van 379 op 422), tezamen 134 (van 1953 tot 1954 waren deze getallen respectievelijk 104 en 36, totaal 140). De totale aantallen leerlingen voor open baar en bijzonder G.L.O. en U.L.O. waren op 16 September 1953 4202, dezelfde datum in 1954 4499 en in 1955 4764. Geen wonder dus, dat twee scholen reeds werden uit- gebi-eid in het begin van dit jaar en dat andei'e uitbreidingen bijna voltooid zijn of nog op voltooiing wachten. De Juliana- school in Overveen en de Vondelschool in Aerdenhout kregen er in Januari van dit jaar elke twee schoollokalen bij. De Chris telijke school voor lager onderwijs begon de nieuwe cursus in September met het in gebruik nemen van houten noodlokalen in het Bloemendaalse Bos; de op 1 September 1953 opgerichte Sint Josephschool in Bloe mendaal beschikt sinds 1 October over twee houten lokalen. De R.K. St. Aloysius jongensschool van de heer Ten Hacken aan het Zandvoorterpad in Overveen wacht met groot ongeduld op het gereed komen van de vier aangebouwde lokalen. Reeds enige jaren moest deze school klas sen huisvesten in het gebouw „Domi". Groei Hartenlustschool De groei van het openbaar U.L.O. vindt zijn oorzaak in de nog steeds voortdurende hernieuwde bloei van de Hartenlustschool. We herinneren er nog even aan dat op 1 September 1950 het leerlingenaantal op deze school 47 bedroeg! Twee jaar later, op 1 September 1952, was dit getal meer dan verdrievoudigd en opgeklommen tot 182. Ook daarna ging de stijging voort. In 1953 al tien klassen met 259 leerlingen, in 1954 331 leex-lingen en op 16 September van dit jaar werd het getal 403 bereikt, i Een mooi resultaat, maar ook een grote verantwoordelijkheid voor de school van de heer J. Buys jr. Hiermee heeft de veer tig jaar oude Hartenlustschool zichzelf overtroffen. Het hoogste leerlingental werd in September 1939 bereikt met 239 scho lieren, in de' met parallelklassen werkende school onder leiding van wijlen dr. T. Popma. Gebrek aan gymnastieklokalen Er is een groot gebrek aan gymnastiek lokalen. Het lokaal in de Hartenlustschool wordt door leerlingen van de andere scho len in de gemeente zo veel gebruikt, met name door die van de naast gelegen Born- waterschool, dat het gymnastiekonderwijs aan de leerlingen van de Hartenlustschool in drie verschillende schoolgebouwen moet worden gegevenen dat niet een van deze lokalen in het eigen gebouw ligt. De U.L.O.-scholieren moeten voor de gymna- stiekuren naar de Julianaschool te Over veen en het gebouw van de Bloemendaal se schoolvereniging of de Christelijke M.U.L.O. aan de Bos en Duinlaan. Voor de scholen in Overveen en Bloemendaal heeft men dringend behoefte aan minstens één lokaal om het tekort van enige tien tallen uren per week op te heffen. De I.V.O.-school beschikt helemaal niet over een zaal; alleeen bij goed weer kan men sporten op het gemeentelijk sportterrein aan de Zeeweg. Als normaal wordt be schouwd, dat de leerlingen per week an derhalf „klokuur" les in de lichamelijke opvoeding ontvangen. Er zijn wel plannen voor de bouw van een tweetal gymnastieklokalen. Het eer&t verwezenlijkt zal waarschijnlijk worden het ontwerp van de architect B.N.A., de heer W. J. Pieterse uit Aerdenhout, bij de door hem enige jaren geleden gebouwde Koningin Wilhelminaschool voor Christe lijk lager onderwijs (hoofd de heer R. Stouthamer) aan de Dompvloedslaan in Overveen. Men zal de plannen kunnen uitvoeren zodra daarvoor de toestemming is ver kregen van de bouwkundig hoofdinspec teur in Den Haag. Laatstgenoemde zal echter nog meer goedkeuringen voor scho lenbouw in de gemeente Bloemendaal moe ten verlenen. In zijn bezit is reeds enige maanden het plan voor de bouw van een openbare kleuterschool aan de Vrijburg laan te Overveen alsmede het ontwerp voor een U.L.O.-school (voor Christelijk onderwijs) aan de Rijperweg in Bloemen daal. Zodra dit gebouw er is, zal de school van de heer G. d' Olivat de lokalen aan de Bos en Duinlaan verlaten. Deze school zal dan een ingrijpende verbouwing onder gaan en dan bestemd zijn voor de nu in de houten noodlokalen in de z.g. Graslaan gehuisveste leerlingen van de Christelijke lagere school van de heer A. Koning. De bouwkundig hoofdinspecteur zal bo ven dien in de niet verre toekomst van meer plannen betreffende uitbouw van scholen tegemoet kunnen zien. Er is in voorbei-eiding een plan voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de Hartenlust school aan de Vijverweg. Deze zaal zou los en op het terrein aan de oostzijde van de school moeten komen. Ook moet de St. Josephschool in Vogelenzang worden uit gebreid door de aanbouw van lokalen en zal het gymnastieklokaal van de school vereniging Aei-denhout-Bentveld aan de mr. Enschedéweg moeten worden gemo derniseerd. Het bestuur van de school voor I.V.O. (Individueel Voortgezet Onderwijs), dat het leerlingental in enkele jax-en zag groeien van 73 tot 128 leerlingen, heeft aangekondigd de medewerking van het ge meentebestuur te vragen om een school te kunnen bouwen. De uitbreiding van de leerlingen heeft tot gevolg gehad, dat sinds de aanvang van de nieuwe cursus in Sep tember een noodlokaal voor het I.V.O. is ingericht in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan. Ten ovexwloede moge worden opgemerkt dat het onderwijs aan de school voor I.V.O. en de Hartenlustschool tot het (uitgebreid) lager onderwijs wordt ge rekend. De heer H. Tuninga, architect, heeft na mens het bestuur van de Coöperatieve Woningvereniging „Eigen Haard" te Haar lem, Dinsdagochtend in het gebouw „Zang en Vriendschap" aanbesteed: Het bouwen van 220 étagewoningen, vijf woningen voor bejaarden, een practijk- ruimte, een kantoortje en twee garages, op een terrein in het uitbreidingsplan „Delft- wijk" te Haarlem-Noord. Er waren zestien inschrijvingen binnen gekomen. De laagste inschrijver was de Aannemings Maatschappij P. Bot en Zn, Heer Hugowaard met een bedrag van f 2.992.000. Het Westland's Bouwbedrijf, Huizen ('t Gooi), was met een bedrag van f 3.494.000 de hoogste inschrijver. De gun ning wordt later bekend gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9