Wij moeten nieuwe kansen zoeken maar steeds kwaliteit behouden Verlichting Grote Markt onderwerp van studie Aanvraag voor derde christelijke school in Heemstede ingetrokken Haarlemse Nutsspaarbank gaat een dubbel feest vieren Directeur Conrad en Stork: Toespraak in volle cantine bij prijsuitreiking arbeidswedstrijden Cavalcade of jazz' Gevolg van moeilijkheden om bouwgrond te vinden Plan voor Christelijk lyceum in Heemstede Tijdens St. Nicolaas- en Kersttijd wellicht floodlightverlichting Avifauna boekt weer groter tekorten DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 AVRO-opnamen in Bellevue £tU?l &GC Ook burgemeester van Hillegom naar Saargebied Nederlandse consumptie aardappelen voor Berlijn Ontvangstcommissie voor Ambonezen in Djakarta Middenduin vooral aantrekkelijk voor vinken Nasleep slopings- werkzaamheden Prof. Waterink sprak vanmorgen over positie der Vrije Universiteit Verliessaldo IKI: ruim een millioen Rapport over „wegzuiging van arbeiders Wereldspaardag en Jeugdsparen jubileren Oud-Schoten en Zandvoort krijgen bijkantoren Haarlemmers sparen goed Voetbal Eigen bekercompetitie voor leagueclubs? Voortbestaan vogelpark nu wel zeer onzeker Goudvoorraad gestegen met vijftig millioen Eerste groep vluchtelingen' bouwvaklieden aangekomen Woensdagavond zijn in de grote cantine van de Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. de -prijzen uitgereikt voor de arbeidswed- strijden, die nu al meer dan een halve eenw bij Stork gehouden worden om de vakbekwaamheid op te voeren. Er werd dit jaar door tachtig leerlingen, zowel van de met de ambachtsschool gelijkgestelde bedrijfsopleiding als van de tweejarige vakopleiding onder toezicht van Bemetel, aan deelgenomen, van wie er zeventig „in de prijzen vielen". Zestig hunner hadden bovendien meegedaan aan een technische tekenwedstrijd, waarbij hoge eisen gesteld zijn aan nauwkeurigheid, netheid, maat voeringen en duur. Een van de deelnemers voldeed zozeer aan deze eisen, dat hij voor deze tekenwedstrijd een eerste prijs wist te veroveren. De prijzen voor deze wed strijden werden onder grote belangstelling van ouders en bekenden door de bazen uit gereikt. De directeur van Conrad en Stork, ir. C. H. Holgen, reikte zelf nog een aantal an dere prijzen uit, de zogenaamde eindprijzen voor de leerlingen, die hun opleiding vol tooid hebben, en de Frederik Willem Con- radprijs voor die jongen, die gedurende de opleiding blijk heeft gegeven van bijzon dere kwaliteiten, niet alleen arbeidstech- nisch maar ook uit een oogpunt van col legialiteit. Deze prijs viel ten deel aan de negentienjarige draaier J. van Riessen. Het was een bromfiets, die onder gejuich aan de nieuwe eigenaar werd overgedra gen. De directelir sprak in zijn toespraak tot de talrijke aanwezigen zijn dankbaar heid uit voor inspanningen van velen om de werkstukken van de arbeidswedstrijden zo aantrekkelijk mogelijk te exposeren, aan de keuringscommissie en aan de leer meesters van de opleidingen. Hij schonk voorts uitvoerig aandacht aan de nieuwe tandwielfrezerij, die het be drijf in staat stelt de tandwielfabricage voor het gehele Stork-Werkspoorconcern op zich te nemen. Dit bracht voor de fa brieken een grote verandering en leidde tevens tot de bouw van een magazijn voor onderdelen, dat met de nieuwste vindingen op dit gebied is uitgerust. Over orders heeft de Werf Conrad en Stork Hijsch zeker niet te klagen; gezien de levertijden zijn er vaak meer, dan zij aankan, zodat er opdrachten worden uit besteed. Anderzijds noopt de economische situatie het bedrijf er toe, n ieuwe produc tiekansen te grijpen met het oog op de toe komst. Al voorbeeld hiervan noemde de directeur de productie van papiermachines in licentie, waardoor een nieuw afzetterrein in de toekomst is gevonden. Onderhandelingen over andere orders in licentie zijn nog gaande. „Het klinkt vreemd", aldus de directeur, dat een be drijf, dat op het ogenblik in zijn productie voor de gebruikelijk orders handenvol werk heeft, omziet naar andere opdrach ten, maar dit moet gezien worden als een reken.en met een toekomst, die niet langer begunstigd wordt door een hoogconjunc tuur. Kwaliteit is een eis, waar,op in steeds toenemende mate gehamerd wordt en daaraan kan worden voldaan door vaklieden. Daar zijn de opleidingen ook op afgestemd. „En nu kan ik me wel eens indenken", aldus de directeur, „dat jullie je afvraagt, wat voor nut het heeft, je tot een vakman te ontwikkelen. Vooral nu de verhouding in de beloning van geschoolde en onge- 99 Er komt dit seizoen geen „Avro"-jazz- competitie. De uitslagen van de beide voor gaande competities hebben namelijk uit gewezen, dat vrijwel dezelfde orkesten de finale bereikten, zodat het nu weinig zin heeft, meteen een derde 'krachtmeting te beginnen. In plaats daarvan zal de „Avro" dit sei zoen een aantal korte concerten uitzenden door vooraanstaande Nederlandse jazz- ensembles, onder de titel „Avro's cavalcade of jazz". Voor dit programma werden Woensdag avond in Bellevue in Amsterdam opnamen gemaakt van de Down Town Jazz Band van pianist Roefie Hueting (met als gaste de Engelse blueszangeres en wasbordbe- speelster Beryl Bryden), het septet van de baritonsaxofonist Herman Schoonderwalt en het kwartet van de altsaxofonist Tony Vos. De collectieve improvisatie van de Down Town Jazz Band dreigt door de dubbele trompetbezetting wel eens \yat te com pact en zwaar te. worden. Niettimin slaag den de musici er in, de muziek grotendeels doorzichtig en verstaanbaar te houden. Tij dens het optreden van Beryl Bryden, die met haar wasbord en vingerhoedjes de rhythme-sectie kwam versterken, betoon den zij zich bovendien uitstekende bege leiders. Het septet van Herman Schoonderwalt, waarin, op de pianist na, het gehele kwar tet van Tony Vos is opgenomen, biedt goede muziek in een aparte, moderne stijl. Met de vier blazers (alt-, tenor- en bari tonsax en trompet) weet het vaak warme, kleurrijke klanken te bereiken, die vooral in een langzaam nummer als „Souvenir" fraai tot hun recht kwamen. Toch blijft dit orkest uiteindelijk nauwelijks boeien, om dat de tot in de perfectie uitgewerkte ar rangementen „particulier initiatief" van de solisten vrijwel onmogelijk maken. In het laatste nummer van dit septet, waarin de blazers eindelijk in vrijheid konden improviseren, kreeg Herman Schoonder walt het nog te kwaad met zijn rietje, dat herhaalde malen hinderlijke bijgeluiden veroorzaakte. Dat de moderne jazz-muziek het beste tot haar recht komt in kleine combo's, werd duidelijk bewezen door het kwartet van Tony Vos, dat met een waarlijk vir tuoze techniek speelde, zonder evenwel het muzikale gehéel daardoor te schaden. Door subtiele rhythmeveranderingen en andere kleine vondsten, zoals de inzet van „Love me or leave me", waarin altsax en bas een duet vormden, behield ieder num mer zijn levendig karakter. In „The near ness of you" toonde Tony Vos, hoezeer hij ook in langzame nummers zijn instrument volkomen beheerst. Al met al werden hier opnamen gemaakt, die het beluisteren ten zeerste waard zijn. KI. schoolde werkers volkomen zoek is. Maar ik me ente kunnen zeggen, dat dit zeker geen blijvende toestand is". Hij vestigde er de aandacht op dat voor een kwaliteitspro duct niet alleen de bekwaamheid maar vooral ook de toewijding van een vakman nodig is. Het is die instelling, die men juist zo sterk ziet bij de arbeiders in de landen, die industriëel aan de spits staan. Vóór zijn rede was de indrukwekkende Russische kleurenfilm „Het levende woud" vertoond, die zeker behoort tot het puikje van wat er ooit aan natuurfilms is ver toond. Prijsuitreiking De eindprijzen (gouden en zilveren hor loges en bedragen onder couvert) werden gewonnen door P. A. Valent en J. van Ries sen, die het praedicaat uitsetkend kregen, W. M. Stienstra, L. A. M. Kloes, J. Zuider duin, R. E. van Rooijen, S. J. Groenland, Th. A. Hoogkamer, G. B. van der Knaap, A. J. Dijksman, allen met het praedicaat „goed", en J. J. P. Daniels, A. J. van der Putten, H. F. Hetem, E. F. de Jong, A. J. B. van der Knaap,'A. C. Bruggrave, G. Siebe- ling en L. van Ling, allen met hqt praedi caat „voldoende." De eerste prijzen van de arbeidswed strijden werden veroverd door G. Baren- dreg.t E. R. van Rooyen, J. W. Schildwacht, J. Feenhout, G. A. Walkotte, S. C. Adema, G. L. van Leeuwen, R. J. Kitseroo, P. Beaufort, R. van Haarlem. De enige eerste prijs-winnaar van de tekenwedstrijd was ook al J. van Riessen, die tot dusver kans heeft gezien in alle tekenwedstrijden, waaraan hij deelnam, een eerste prijs in de wacht te slepen. ADVERTENTIE /Man about Town' Sturka maakt, wat man nen vroegenEen broek, die perfect zit by elke houding of beweging - strak front, zipperslui- ting en shirtvasthoudend lastex in de taille.'* Speciaal voor pantalons ge weven stoffen - moderne tin ten - van 39.75 tot 59.50. Perfecte combinatie: Draag deze broek bij Sturka's mees- ter-coupe colberts. im Ook de burgemeester van Hillegom, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zal als neutraal waarnemer het referendum in het Saargebied bijwonen. Daardoor zal hij Maandag 24 October geen spreekuur kunnen houden. Het West-Duitse ministerie van Voedsel voorziening heeft toestemming gegeven voor de invoer van 20.000 ton Nederlandse consumptie-aardappelen ten behoeve van West-Berlijn. De leveranties zullen onmid dellijk geschieden. Importeurs en leveran ciers hebben reeds voorlopige contracten gesloten. DJAKARTA Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat een interdepartementale commissie is gevormd voor het opvangen van repatriërende Am bonezen. De commissie wordt bijgestaan door een aantal Molukse sociale organisa ties. Op de voor terugkeer in aanmerking komende Ambonezen zal een selectie wor den toegepast. Zij moeten in oprechtheid en met goede wil de wens tot repatriëring kenbaar maken.Zij die een familielid kun nen opgeven, dat hen kan opvangen en of reeds een middel van bestaan in Indonesië hebben, zullen voorrang krijgen. Na aankomst in Indonesië zal de Indone sische regering de zorg over de gerepatri- eerden op zich nemen via de commissie, die hen naar de plaats van bestemming zal brengen. De vogeltrek De vogelwerkgroep Haarlem meldt ons: het was zwaar bewolkt, zachter dan giste ren en er stond een matige Zuidelijke wind, die steeds in kracht toenam. De post aan de binnenduinrand meldde 64 spreeuwen, 55 vinken, 5 graspiepers, 15 kramsvogels, 19 koperwieken en 4 zanglijsters Dit kwam vrijwel overeen met een waarneming op het Bloemendaalse Kopje, waar men iets grotere aantallen telde en waar bovendien nog enige Vlaamse Gaaien werden gezien. De post aan de kop van de Zeeweg meldde slechts een klein aantal vogels, die langs de zeereep vlogen. Ook vandaag had de sterkste trek plaats over het middenduin, nu niet alleen van de kramsvogels. Ook de spreeuwen ko zen deze route, waar zij niet zo veel last. hadden van de wind. Zij vlogen laag over de grond en er was dus meer trek dan uit de cijfers van de post blijkt. Men noteerde van zeven tot acht uur 186 spreeuwen, 650 vinken, 7 graspiepers, enkele zwarte en bonte kraaien en 106 kramsvogels. De kramsvogel of kramlijster, zoals men hem hier in Haarlem noemt, is een vrij grote lijster, die te herkennen is aan de licht-grijze kop en staart en de kastanje bruine rug. Deze vogel broedt in Scandina vië in berkenbossen en in parken. In de tweede helft van October trekken deze dieren naar Engeland of naar het vasteland tot in het Zuiden van Frankrijk. Ook in ons land kan men de gehele winter krams vogels zien, de „overwinteraars." Haarlemse rechtbank Opnieuw heeft de Haarlemse rechtbank zich bezig gehouden met strafzaken, die verband houden met het optreden van een sloper uit Wormer. Deze is reeds veroor deeld, wegens uitlokking van meineed en verduistering. Hij had o.a. in Schiedam slo- pingswerkzaamheden verricht en leden van het ijzer op een auto laden. Het is enkele de. Arbeiders moesten een kraan slopen en zijn personeel stonden hem daarbij ter zij- malen gebeurd, dat het ijzer op gezag van de arbeiders naar een opkoper werd ge bracht. De opbrengst (ongeveer 35,per lading) werd verdeeld. Vanmorgen hadden een transportarbei der uit Wormer en een chauffeur uit Assen- delft zich te verantwoorden wegens ver duistering, subsidiair heling. Zij gaven toe, dat ijzer niet naar de daartoe aangewezen opkoper werd vervoerd en dat zij het geld ontvangen hebben De officier van justitie eiste tegen de transportarbeider, die als sloper was opge treden, een gevangenisstraf van twee maanden, waarvan één maand voorwaar delijk en tegen de chauffeur, die het ijzer vervoerd had een geldboete van 75, benevens een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Mr Leesberg, die als verdediger van de chauffeur optrad, verzocht een lagere geldboete op te leggen. De ransportarbeider ën de los arbeider uit Wormerveer hadden zich te verant woorden wegens meineed. Zij waren op 3 Juni als getuigen opgetreden in een ci viele procedure tussen hun patroon en een ander bedrijf, welke procedure voor de Haarlemse rechtbank behandeld werd. In 1952 waren kettingen in een boot geladen door of namens de sloper van Wormer en vervoerd. Tijdens de procedure, waarbij het ging om enkele duizenden guldens, ver klaarden de transportarbeider en de los arbeider niets van de zaak te weten, maar toen zij later in een strafzaak gewikkeld werden, konden zij zich wel herinneren, dat er ijzer geladen was, merkte de officier van justitie op. Deze eiste tegen de trans portarbeider een gevangenisstraf van acht maanden en tegen de los arbeider een straf van zes maanden. Mr. J. H. van Wijk, die als verdediger voor de los arbeider optrad, merkte op, dat het de bedoeling van zijn cliënt niet geweest is de rechter om de tuin te leiden. Twee jaar nadat het gebeurd is, werd hij als getuige opgeroepen en het is best te be grijpen, dat hij zich niet alles kon her inneren. Het mechanisme van het geheugen bij de mens is iets bijzonders, merkte de pleiter op, die vrijspraak pleitte. De rechtbank zal in deze zaak op Don derdag 3 November uitspraak doen. Naar wij vernemen hééft het bestuur van de vereniging „Bijzondere Protestantse scholen" te Heemstede de aanvraag, welke zij drie maanden geleden bij het gemeente bestuur van Heemstede indiende ter ver krijging van medewerking voor de stich ting van een derde protestantse lagere school ingetrokken. Het ligt in de bedoe ling in het voorjaar van 1956 met een ge wijzigde aanvraag terug te komen. Wij vernamen nader, dat een complex van factoren tot het besluit van de ver eniging heeft bijgedragen om de aanvraag voorlopig in te trekken. Was dit niet ge beurd dan had zij reeds door de gemeente raad behandeld moeten worden. De belangrijkste reden voor de intrek king is wel, dat het in Heemstede uiterma te moeilijk is een geschikt terrein te vin den, vooral omdat er nog steeds geen vast gesteld en goedgekeurd uitbreidingsplan voor de bebouwde delen van de gemeente is. Dit geldt inzonderheid voor de Schouw- broekerpolder, waar de vereniging „Bij zondere Protestantse scholen" gaarna haar derde school had willen bouwen. Intussen is dezer dagen wel begonnen kunnen worden met de bouw van de Ger- rit Barger Ulo, welke ook door deze ver eniging wordt beheerd. Deze christelijke Ulo zal aan de Koedieflaan verrijzen, naast de nieuwe kleuterschool, op het terrein van „Kennemeroord". De architect is de heer H. W. van Kempen, de aannemer, die op het ogenblik met het grondwerk bezig is, de firma Broertjes, die ook de kleuter school bouwde. Het bestuur van de vereniging „Het Christelijk Lyceum" te Haarlem houdt zich reeds geruime tijd bezig met de ge dachte over te gaan tot de stichting van een derde school. De opening van het Marnix van St. Aldegondelyceum in Zin- nevelt, dat op het ogenblik door 450 leer lingen wordt bezocht en daarmee prac- fcssch bezet is, heeft vrijwel geen ontlas ting gegeven voor de eerste school aan de Emmakade in Haarlem-Zuid, waar 650 leerlingen staan ingeschreven. Zoals wij reeds enige tijd geleden hebben gemeld is aan de architect H. W. van Kempen op dracht gegeven voor deze school een be langrijke uitbreiding te ontwerpen, welke voorziet in de bouw van twee gymnastiek lokalen en zes lokalen. Desondanks ech ter blijft de behoefte aan de stichting van een derde, Zuidelijker gelegen school be staan. Deze school zal dan als streek school dienen voor christelijk middelbaar onderwijs voor een wijde omgeving, zoals de Haarlemmermeerpolder en de bollen streek. Reeds thans immers heeft het Christelijk Lyceum aan de Emmakade leerlingen uit Noordwijk. Het ligt voor de hand, dat Heemstede een goede kans maakt als vestigings plaats voor een derde Christelijk Lyceum te worden gekozen. Reeds is daartoe over leg gaande geweest tussen de besturen van schoolvereniging en gemeente. Aan vankelijk heeft men daarbij ook aan een plaats in de Schouwbroekerpolder gedacht, doch daartoe heeft men met dezelfde moeilijkheden te doen als met de lagere school het geval is. Bovendien is de ver wezenlijking der plannen voorlopig ver traagd door de beperkingen waaraan de bouwmarkt wederom onderhevig is. Daar de noodzaak om tot een ontlas ting van de school aan de Emmakade te komen toch als urgent wordt gevoelt be raadt het bestuur, naar wij vernemen, zich thans op een voorlopige oplossing, waarbij bijvoorbeeld gedacht wordt aan de opening van een „filiaalschool". Vanochtend heeft de Senaat der jubile rende Vrije Universiteit in het RAI-gebouw een plechtige openbare zitting gehouden ter gelegenheid van het jubileum der V.U., tijdens welke prof. dr. J. Waterink een herdenkingsrede uitsprak. Hij herinnerde daarin aan de verschil lende groeiphazen en hoogtepunten uit de geschiedenis van de universiteit en wees ook op de verschillen en overeenkomsten met de openbare universiteiten: „Daar was, in 1880, een isolement van het volksleven en het prat-gaan op het gebonden zijn aan de overheid. De vrije universiteit wil vrij zijn door groei uit het hart van de Gere formeerde belijders. Bij de openbare uni versiteiten breekt geleidelijk het besef door van het verband met het leven in de practijk en de roep om zelfbestuur van de openbare universiteiten in het algemeen. Toch betekent dit allerminst dat de Cal vinisten zich met hun wetenschap willen isoleren van het nationale leven of van de openbare universiteiten". Hij hoopte van harte dat, wanneer de vrije universiteit haar eeuwfeest viert, het Nederlands wetenschappelijk leven zich zo ver heeft ontwikkeld, dat ook ieder der openbare universiteiten veel van de vrij heid verkregen heeft in heerschappij over zichzelf, waarover de V.U. sinds 75 jaar in haar zelfbestuur beschikt. Tenslotte wendde hij zich tot het Gere formeerde volksdeel, hij wees op de ont zaglijke moeilijkheden, waarvoor de Chris telijke wetenschapsbeoefening staat. Het Gereformeerde volksdeel mag verwachten dat de Vrije Universiteit de vraagstukken legt in Gods hand en met de problemen altijd weer terugkeert tot het Kruis van Christus, het uitgangspunt en einddoel van alle wetenschapsbeoefening, aldus prof. Waterink. AMSTERDAM In haar jaarverslag over 1954 vermeldt de Internationale Kunst-stoffen Industrie N.V. te Voorscho ten dat de directie een extra afschrijving heeft toegepast van 508.500,Hierdoor is de waarde van verschillende partijen grondstoffen teruggebracht tot een zodanig bedrag, dat deze zonder teleurstelling van de hand kunnen worden gedaan. De resul taten van de verdere reorganisatiemaat regelen beginnen zich gunstig af te tekenen. Aangezien het effect daarvan slechts zeel ten dele in 1954 tot uitdrukking kon ko men, heeft het bedrijf over 1.954 nog een. gevoelig verlies geleden. Het totale verlies saldo voor 1954 is becijferd op 628.192, waardoor het verlies stijgt tot 1.082.430, De directie heeft de voorlopige indruk, dat de getroffen maatregelen de weg heb ben geopend, het bedrijf weer op winst gevende basis te brengen. De door do Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland Noorder kwartier ingestelde commissie „Wegzuiging arbeiders uit Noordelijk Noordholland (naar de industrieën in Zaanstreek en IJ- mond) zal binnenkort een rapport uit brengen van haar bij 148 bedrijven uit de kop van Noordholland ingestelde enquête. Verschillende bedrijven deden oplossingen aan de hand om de wegzuiging van arbei ders te voorkomen, bijvoorbeeld door vrije loonvorming, loon naar prestatie, meer ar beiderswoningen, betere busverbindingen, tijdelijke stopzeting van emigratie, verbe tering vakopleiding, verkorting militaire diensttijd en gratificaties aan gediplomeer den. Ook de door de Kamer ingestelde com missie industrialisatie voor de kop van Noordholland zal binnenkort haar bevin dingen in een rapport vastleggen. ALS DE NEDERLANDSE SPAARBANKEN dit jaar van 24 tot en met 29 October de Wereldspaarweek gaan vieren, dan wordt dat deze keer voor de Nutsspaarbank te Haarlem een dubbel feest. Want in die zelfde week is het tevens 75 jaar geleden dat de Nutsspaarbank het sparen op school invoerde. Bovendien zullen de spaarbanken in ons land dit jaar voor de 25ste keer de Wereld spaardag vieren. Deze dag werd op 31 October 1924 ingesteld ter gelegenheid van het feit dat op die datum door een groot aantal afgevaardigden van spaarbanken uit. vele landen, die in Milaan bijeen waren, het Internationaal Instituut voor het Spaarwezen werd opgericht. Daarna is deze Wereldspaardag in vrijwel alle landen, die bij dit Internationaal Instituut zijn aangesloten, jaarlijks gevierd. In ons land werd de viering tijdens de oorlogsjaren door de bezettende macht verboden en zo komt het dat wij hier eerst nu aan de 25ste viering toe zijn. Inmiddels is de belangstelling van de zijde van het publiek zó groot geworden, dat vele spaarbanken aan één enkele dag al lang niet meer voldoende hebben om de toeloop te verwerken. Zo is in tal van plaatsen de Wereldspaardag uitgegroeid tot een Wereldspaarweek die zich uitstrekt over de gehele laatste week van October. Ook de Nutsspaarbank in Haarlem is er toe overgegaan uitbreiding te geven aan de viering van de Wereldspaardag. Dit jaar zal de spaarbank in de week van 24 tot 29 October met enig feestelijk vertoon de aandacht vragen voor het sparen en het publiek er weer eens op wijzen hoe belangrijk het is dat men geregeld spaart. Dat sparen een aangelegenheid is, die men moet leren - en bij voorkeur zo jong mogelijk al - is iets dat de Nutsspaarbank al heel lang geleden heeft begrepen. Daar om is zij, als een der eerste spaarbanken in ons land, er 75 jaar geleden reeds toe overgegaan het sparen door de leerlingen op de lagere scholen zo krachtig mogelijk tc bevorderen. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de Nutsspaarbank een gedenkboekje uit gegeven, waarin een kort overzicht wordt gegeven van de ontwikkeling en de bete kenis van het sparen door de jeugd. Wij lezen daarin dat de spaarbank thans sa menwerkt met 38 scholen in Haarlem en Heemstede. Bovendien heeft men op alle bijkantoren - momenteel vier in getal - een Jeugdspaarbank ingesteld en ook nog één in de Groen van Prinstererschool aan het Leidseplein. Het totale aantal jeugdige spaarders be draagt thans bijna 6500. Van de ruim 76.000 spaarders, die bij de Nutsspaarbank een spaarbankboekje hebben, vormen zij tezamen dus een niet onbelangrijk per centage. Of het alleen te danken is aan het feit dat zoveel inwoners van Haarlem in de verstreken decennia op jeugdige leeftijd al hebben leren sparen,weten wij niet,maar het is in ieder geval niet te loochenen dat in Haarlem en in de omliggende gemeen ten goed wordt gespaard. De ruim 76.000 spaarders bij de Nutsspaarbank beschikken namelijk over een tegoed van rond 40.000.000. Deze groei van de spaarbank brengt Naar wij vernemen bestaan er plannen om ook de Grote Markt in Haarlem gedu rende de weken voor St. Nicolaas en Kerst mis feestelijk te verlichten. Het verzoek daartoe is uitgegaan van een aantal winkeliers aan de Grote Markt, die erop hebben gewezen, dat het een merk waardig effect zou opleveren wanneer de op de Grote Markt uitkomende winkelstra ten alle op bijzondere wijze verlicht zouden zijn en de Grote Markt zelf daartussen een donkere plek zou vormen. Men overweegt nu gedurende de voor de zakenlieden belangrijke verkoopweken de floodlightverlichting op de Grote Markt te laten branden. Intussen gaat het gemeentebestuur ook na op welke wijze de Grote Markt in de toekomst beter verlicht, zal kunnen worden. Daartoe worden twee aspecten beschouwd: dat van de sterkte der verlichting, maar ook de a esthetische vraagstukken welke lichtmasten en armaturen op een zo kwets bare omgeving meebrengen. Er zijn in dat opzicht twee oplossingen mogelijk: hetzij een verlichting door mid del van zeer hoge lichtmasten met vele sterke T.L.-buizen, naar Utrechts voorbeeld waar op sommige pleinen twaalf meter hoge masten staan met zestien TL-buizen, het zij een verlichting door gestyleerde lan taarns welke passen bij de omringende be bouwing en een stemmig effect zullen ge ven. Inzonderheid de laatste oplossing schijnt aantrekkelijk en zal. nader worden overwogen. Het is trouwens nog steeds de bedoeling, dat de algemene aanblik 'van de Grote Markt zal worden verbeterd, daar iedereen het er over eens is, dat het huidige beeld niet fraai is, waartoe de bestaande licht masten bijdragen. Men overweegt dan ook een speciale commissie in te stellen, die in de toekomst het gemeentebestuur zal advi seren over de maatregelen welke ter ver hoging van het aanzien van de Grote Markt genomen dienen te worden. Door een indiscretie is bekend geworden dat door sommige leagueclubs stemming ge maakt wordt voor een plan dat tegen de bekercompetitie van de FA gericht is. Zij willen dat de league zich geheel uit deze competitie zal terugtrekken, om die aan de amateursclubs en aan de buiten de league staande profclubs over te laten. De league zou dan een eigen bekercompelitie in het leven moeten roepen, waarmee de FA finan ciële geen bemoeiingen meer zou hebben. Het is zeer goed mogelijk dat het bij plan nen zal blijven, en dat zieh op het congres van de league in de zomer van het volgend jaar de matigende invloed zal doen gelden van leagueclubs, die een minder scherpe koers willen varen. Maar als symptoon van de stemming van sommige clubs jegens de FA is de actie wel belangrijk. (Speciale berichtgeving) De resultaten van het tweede seizoen, dat het vogelpark Avifauna te Alphen onder gemeentelijke leiding heeft gedraaid, tonen aan dat het fiasco nog groter is dan het jaar daarvoor. Vorig seizoen werd een tekort van ruim anderhalve ton geboekt. Dit tekort werd voornamelijk toegeschreven aan de zeer slechte weersomstandigheden, die het aantal bezoekers drukten tot ongeveer 300.000. In, het thans achter ons liggende seizoen nam echter ondanks het uitzonder lijk fraaie weer het aantal bezoekers op nieuw af tot ongeveer 200.000, dat is 150.000 minder dan in de voorzichtige begroting was geraamd. Die begroting voorzag voorts een (theoretisch zelfr gedekt) tekort van ruim dertig duizend gulden. Het exploita tietekort blijkt echter thans ruim f211.000 te hebben bedragen. De consequenties lig gen voor de hand, het is zeer onwaarschijn lijk dat de gemeente het aandurft het park in de huidige vorm een derde seizoen in te laten gaan. mede, dat men ook telkens de service, die men het publiek wil bieden, heeft uitge breid. Dit komt o.a. tot uitdrukking in het instellen van verschillende spaarvormen die het sparen zo gemakkelijk mogelijk willen maken. De populaire ophaaldienst en het sparen per spaarbusje zijn hiervan enkele voorbeelden. Een andere vorm van service aan het publiek bestaat uit de oprichting van bij kantoren. Daarvan bezit de Nutsspaarbank er thans drie in Haarlem en één in Heem stede. Plannen van de Haarlemse architect C. Brakel voor nieuwe bijkantoren in Haarlem-Noord aan de Eksterstraat en in Zandvoort verkeren in een vergevorderd stadium van ontwikkeling. Ter gelegenheid van het dubbele jubi leum zal in de week van 24 tot 29 October aan elke inlegger een fraaie kalender naar ontwerpen van de bekende kunstschilder Jan Voerman, worden uitgereikt. De jeugdspaardertjes ontvangen deze week bij hun bezoek aan de jeugdspaar- bank eveneens een extra verrassing. JVeekstaat Nederlandsche Bank Voor de derde maal achtereen heeft de Nederlandse Bank haar goudvoorraad ver strekt. Uit de verkorte balans per 17 Octo ber blijkt, dat de post gouden munt en ma teriaal de vorige week met niet minder dan f 51 millioen gestegen is tot f 3.107 millioen. De netto deviezenreserve daar entegen is gedaald en wel met f 37 millioen tot f 1.483 millioen. Klaarblijkelijk heeft de Centrale Bank dus weer eonvertibele geldsoorten omgezet in gouden munt. Bij de rekening-courant saldo's is dit maal de grootste mutatie te vinden in het tegoed van de handelsbanken. Zij zagen haar saldo met f 48 millioen toenemen tot f 621 millioen. Deze versterking kan de banken van pas komen, daar op 20 Octo ber de nieuwe staatslening moet worden volgestort. Hiermede is een bedrag van meer dan f 100 millioen gemoeid. Woensdag zijn met de Austria-expres te Venlo 88 mannen, vrouwen en kinderen uit het vluchtelingenkamp bij Salzburg in Oostenrijk aangekomen; het is de eerste groep van de in totaal 250 vluchtelingen gezinnen, die hier in de komende weken zullen arriveren, als gevolg van de beslis sing van de Nederlandse regering daad werkelijk het hare bij te dragen tot op lossing van het vluchtelingenprobleem. Het gezelschap bestond uit: 12 Joegoslavische gezinnen, 16 Hongaarse, 5 Russische, 2 Poolse en 1 statenloos gezin. Zij zijn allen slachtoffers van de na-oorlogse politieke constellatie en hebben jarenlang een moei zaam bestaan in diverse kampen gehad. Thans hebben zij het perspectief binnen enkele maanden een huis te betrekken en eindelijk een normaal gezinsleven te krij gen. De mannen verlangen zo snel moge lijk na hun herscholing tot bouwvakarbei der aan de slag te gaan, de kinderen zijn argeloos en verwonderd, de vrouwen vol zorg voor hun kinderen en hunkerend naar het huis, dat in het vooruitzicht ligt. De ontvangst was sober en hartelijk.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11