Bijna 2 millioen gulden voor jubilerende VU 'brieven aan de redactie Redevoering van minister Cals Kustvaarder „Constant" zonk in twee minuten Don Kozakkenkoor in Grote Kerk Geen godsdienstvrijheid in Oost-Duitland Braziliaanse militaire leiders buiten hun boekje Dulles gaat goedsmoeds naar Genève V eiligheidsraadzetel nog niet toegewezen Australische Labour- leider veroorzaakte opschudding Belediging van de Koningin DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Tijdens Woensdag gehouden jubileum-vergadering Zoeken naar kapitein en zijn dochtertje opgegeven Twee slachtoffers van het verkeer Bijna 6800 gulden voor Dierenbescherming Vierde lustrumtournooi van „Het Oosten" Mevrouw Bouman trad toch als verdedigster op Amerikaanse senator uit bezorgdheid over Europa Hij verwacht enige vorderingen Philippijnse kans tegenover die van Joegoslavië gestegen Petrov-documenten vals Zeldzame zee-alk bij Dierenbescherming Tien dagen gevangenisstraf voor redacteur van de „Nieuwsbrief" Tijdens de jubileumvergadering in het R.A.I.-gebouw van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde grondslag ter gelegenheid van het vijf en zeventigjarig bestaan der Vrije Universiteit, zijn talrijke giften aangeboden. Na de rede van prof. Zijlstra in ons blad van gisteren gepubliceerd bood mr. G. H. A. Grosheide, voorzitter van het Algemeen Comité voor het Jubileum fonds de opbrengst aan van de millioenenactie „De Meiboom in de kap", bijdragen van de vrienden der V.U. voor het nieuwe universiteitscomplex; het was een bedrag van 1.085.351,39. Mevrouw S. Verdam-Okma bood het be stuur een bedrag aan van 88.701,67, de extra jubileum-bydrage van de busjes houdsters der „Vrouwen-V.XJ.-hulp". De loco-burgemeester van Amsterdam, tevens wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos, overhandigde een half millioen gulden als bijdrage der gemeente in de kosten voor de bouw van het ziekenhuis ten behoeve van de uitbreiding der medische faculteit. Ir. P. F. S. Otten, voorzitter van de Raad van Bestuur van Philips, schonk namens het giften van het bedrijfsleven was op dat moment 200.000. Ir. Otten sprak enkele persoonlijke woorden en een boodschap namens Prins Bernhard, die zelf wegens de reis naar de West niet in staat was de som namens het bedrijfsleven aan te bieden. Prof. mr. A. Anema schonk namens de Coeverden Adriani Stichting 50.000; ds. Hoek uit Groningen namens de leden der plaatselijke jeugdorganisaties 1000 en mr. J. L. van Apeldoorn een platenkast namens de studenten. Dr.Schouten sprak een dank woord. Men zond een telegeram van „trouw en aanhankelijkheid" naar de Koningin en de Prins in Willemstad. Na afloop der jubileumvergadering recipieerde het be stuur der vereniging, curatoren en de se naatsleden der Vrije Universiteit, eveneens in het R.A.I.-gebouw. Tijdens de jubileum-vergadering sprak de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een rede uit. Hierin zei hij onder meer: „De ideeën en de persoon van Kuyper markeren de oprichting der Vrije Univer siteit. Hij was degene, die de geloofskracht van een volksdeel in een geloofsdaad wist om te zetten en wanneer het geoorloofd is deze op naam van een mens te stellen, kan men hem zien als de stichter van de Vrije Universiteit." „De nationale betekenis van dit werk staat onbetwist vast en het zal u dan ook duidelijk zijn," aldus de minister, „dat de regering de Vrije Universiteit en allen, die haar schragen, vandaag niet alleen van harte gelukwenst, maar ook hulde en dank brengt voor het waardevolle aandeel, dat door deze oudste bijzondere universiteit bij voortduring en in nog steeds toenemende mate aan onderwijs en wetenschap in Ne derland wordt bijgedragen. Die bijdrage is mogelijk gemaakt door de deskundigheid, de toewijding en de volharding van velen, die zich met Gods zegen aan dit werk ge geven hebben, bestuurders, docenten en allen, die op andere wijze het werk van de universiteit mogelijk maken." Ir. Otten sprak namens prins Bernhard Ir. Otten bracht een boodschap van Prins Bernhard over, nadat hij een redevoering had uitgesproken. De boodschap luidde: „Persoonlijk wil ik gaarne bij deze ge legenheid mijn bijzondere waardering uit spreken voor de vastheid van lijn, die de arbeid der Vrije Universiteit, gedurende al die jaren van haar bestaan, zo duidelijk heeft gekenmerkt. Leven vanuit beginselen is het enig vaste, dat leven en wetenschap beide blijvend mooi en gezond doet houden. Het denken van de openbaring God's uit, moet het leven en de wetenschap beide in belangrijke mate verrijken. Dat deze uni versiteit het aangedurfd heeft deze grond slag voor haar bestaan en haar arbeid te kiezen, dwingt mijn diepste bewondering af. Van harte hoop ik, dat ook in de toe komst uw werk zal worden gedragen en Het zoeken naar de kapitein van de Delfzylse kustvaarder „Constant", welk schip gistermorgen bij het Duitse eilandje Borkum is vergaan, is in de loop van de middag gestaakt. Men moet wel aannemen dat kapitein Van der Meulen en zijn drie jarig dochtertje by deze ramp het leven hebben verloren. Hy werd na de onder gang van zyn schip het laatst gezien op twintig meter afstand van de half vol wa ter gelopen sloep van de „Constant". Hij dreef zonder zwemvest in zee en had het kind in zyn armen. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De „Constant", een in 1933 gebouwde kustvaarder van 225 ton, was sinds Juni van dit jaar eigendom van kapitein Van der Meulen. Het schip was Dinsdagavond met een lading graan uit Harlingen vertrokken met bestemming Norköping, een Zweedse havenstad aan de Oostzee. Daar de zee zeer onstuimig was besloot de kapitein te keren en te trachten de Eems op te varen. Bij deze manoeuvre kap seisde het schip. Het verdween binnen twee minuten in de diepte. De 19-jarige matroos G. Kroon uit Maarssen had in het water liggend nog kans gezien de sloep los te maken. De boot verdween eerst onder water, maar kwam daarna, half vol gelopen, weer boven drijven. Mevrouw Van der Meulen, Bak ker, Kroon en Hoogland slaagden er in de boot zwemmend te bereiken. Kapitein Van de Meulen zonk op ongeveer twintig meter van de boot met zijn dochtertje op de arm voor de ogen van de anderen in de diepte. De vier andere opvarenden, de 35-jarige mevrouw Van der Meulen, de 22-jarige stuurman J. Bakker uit Groningen, ma troos Kroon en de 18-jarige lichtmatroos W. A. Hoogland uit Hilversum, dreven twee uren in de sloep rond voordat zij werden opgepikt door het Duitse stoom schip „Dusseldorf". Zij waren totaal ver stijfd van de koude. Zij werden naar Brunsbüttelkoog ge- bracl.'. en daar in een hötel opgenomen. gesterkt door eenzelfde vastheid van be ginsel en kracht door geloof. Dan ook zal uw universiteit haar naam van Vrije Uni versiteit met ere blijven dragen. Gaat met God uw jubileumfeest vieren in het besef van uw schone taak en roeping en hoge verantwoordelijkheid en gaat zo verder uw eeuwfeest tegemoet." Tenslotte kweet ir. Otten zich van de taak, hem door de Prins der Nederlanden opgedragen, in de vorm van een chêque de bijdrage van velen uit het bedrijfsleven buiten de eigen kring der universiteit en buiten officiële instanties in land en stad te overhandigen. Ir. Otten overhandigde Woensdagmiddag - tijdens de jubileumvergadering ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan der Vrije Universiteit - namens het bedrijfs leven een cheque. Tevoren had hij namens Prins Bernhard een rede uitgesproken. Op de foto neemt dr. J. Schouten de chèque van ir. Otten in ontvangst. ADVERTENTIE de edele Orlëntclgaret de zeldzaam zachte cigaret - sinds 1885 vermaard om zijn uitgelezen, edele Oriënt- tabakken. DUBEC Maxoul nu óók in pakjes van 10 stuks, zo handig in het damestasje. Niet voor niets is de .trEND naar Oriënt! Een 67-jarige inwoner van Soest is bij het oversteken van de rijksweg aldaar door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij enige uren later is overleden. Te Stampersgat is een 79-jarige wiel rijder uit Oud-Gastel, toen hij de weg wilde oversteken, door een auto aangereden. In een ziekenhuis te Roosendaal is hij over leden. Zij waren er weer, Woensdag in de Grote Kerk te Haarlem, de zingende Don Kozak ken onder leiding van de pientere Serge Jaroff, die de kunst verstaat om maar steeds jeugdig te blijven en die reeds ruim dertig jaar met tucht en geestdrift een ensemble in stand weet te houden, dat aan de wereld iets van de oude zangcultuur uit de tijd van de tsaren laat horen. Iets, zeg ik en dat „iets" is eigenlijk reeds veel. Maar het kon niet uitblijven, dat de zake lijke instelling van zo'n koor op den duur het speculeren op effecten, die aan dat „iets" vreemd zijn, zou kunnen ontwijken. Maar hoe dan ook, er blijft genoeg van het echt oud-Russische in hun prestatie over om er belangstellend naar te luisteren en de minder muzikaal verantwoorde trucjes die alleen zakelijk gezien van betekenis zijn mede voor lief te nemen. De treffendste nummers van Jaroff's répertoire, vooral wanneer het koor, zoals nu het geval was, in een kerk optreedt, zijn steeds de liturgische zangen, waarbij het ensemble zich als het ware transformeert tot een vocaal oi-gel met hoog „fistelende" tenoren en diepe bassen stemmen zoals men ze in het Westen zelden aantreft terwijl een reciterende stem op dit klas sieke stramien een gewijde tekst borduurt. Dit herinnert aan het feit, dat in Rusland het orgel geen ingang gevonden heeft en men in de Orthodoxe kerk daarvoor in de plaats een koorcultuur tot ontwikkeling bracht, die het instrument kon vervangen. Het is een eigenaardig mengsel geworden van oud-Byzantijnse kerkzang en eenvou dige harmonische complexen, die het mate riaal extra uitbuiten (bijvoorbeeld mannen die de stemomvang naar boven van vrou wen bereiken) en verder speculeren op buitengewone dynamische contrasten. Hoe geraffineerd ook van techniek en uitwer king. is dit stuk oud-Russische zangcultuur in wezen vrij primitief, wat zich mede openbaart in een ruwheid van klank, die men in een tot paroxisme opgevoerd forte niet schuwt. Het hoort allemaal organisch bij elkaar en men moet het nemen zoals het is. Alleen moet men niet proberen het na te doen. Dat lukt toch niet. Het heeft geen zin nader in te gaan op de nummers van het programma, dat bin nen het koorhek van onze oude St. Bavo werd uitgevoerd. Het applaus overigens in de kerk niet gerbuikelijk toonde aan, dat het publiek gefascineerd werd door een koorzang waarin een heimwee naar wat geweest is blijft doorklinken. JOS. DE KLERK De inzameling van gelden' door de Ver eniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken in de week van 3 tot en met 8 October heeft 6779,97 opgebracht en wel: Haarlem 4286,59, Heemstede 1279,40: Bloemendaal 1070,73 en Bennebroek 143,25. Het bestuur van Dierenbescherming dankt allen, die hebben medegeholpen dit mooie resultaat, ondanks slecht weer en vele zieke collectanten, te bereiken. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan houdt de HSV „Het Oosten" van 4 tot en met 11 November een schaaktournooi in haar clublokaal restaurant Munniks, Grote Markt 10 in Haarlem en wel voor de zeskampen op 4, 7. 8 en 9 (voor afgebroken partijen). 10 en 11 en voor vierkampen op 5 en 6 November. v Alle leden van verenigingen, die aange sloten zijn bij de KNSB kunnen hiervoor inschrijven. Ook zgn. huisschakers, dat wil zeggen schakers, die niet bij een vereniging zijn aangesloten, kunnen voor dit tournooi inschrijven. Zaak-Jungschlaeger DJAKARTA (PIA). De 36e zitting in de zaak-Jungschlaeger voor het Landge- recht in Djakarta, trok zeer grote belang stelling, waarschijnlijk veroorzaakt door het protest, dat mevrouw Bouman op de vorige zitting heeft ingediend. Het proces werd op de gebruikelijke wijze voortgezet en mevrouw Bouman was als verdedigster aanwezig. Er werden vijf getuigen gehoord. De zitting werd bijgewoond door een ver tegenwoordiger van het Nederlandse Hoge Commissariaat en door de derde secretaris van de Britse ambassade in Djakarta. Vrijdag verliet mevrouw Bouman de zitting uit protest tegen het voorlezen van een rapport over de aanval op Bandung van 1950. Mevrouw Bouman heeft tegenover Uni ted Press verklaard, dat zij bij het Indone sische Hoge Gerechtshof een protest zal indienen tegen het feit dat het Landge- recht weigert kennis te nemen van ver klaringen van bepaalde getuigen a déchar ge. Mevrouw Bouman zei, dat zij herhaal delijk had verzocht twee Nederlanders te horen, die op soortgelijke beschuldigingen als in het geval-Jungschlaeger gevangen zitten. Mevrouw Bouman zal bovendien protes teren tegen wat zij noemt het aanvoeren van niet ter zake doende verklaringen door het Openbaar Ministerie. Vandaag repten noch mevrouw Bouman noch de rechters van het incident van de vorige week. BERLIJN (Un. Press) Bisschop Dibe- lius heeft verklaard dat er geen vrijheid van godsdienst is in Oost-Duitsland. Het woord voerend op een bijeenkomst van de Evangelische kerk van Berlijn en van de Oost-Duitse provincie Brandenburg, in West-Berlijn, zei Dibelius dat de betrek kingen tussen de Oost-Duitse staat en de kerk voortdurend achteruit zijn gegaan in de afgelopen twee jaar. We kunnen niet langer zeggen dat de grondwettelijk ge waarborgde vrijheid van godsdienst in Oost Duitsland bestaat. Het ergst is de toestand in Oost-Berlijn, waar de communisten kin deren godsdienstonderwijs onthouden. Zel den zijn in Oost-Berlijn nieuwe geestelijken te krijgen en dan nog alleen na langdurige onderhandelingen. Oost-Berlijn komt drie honderd predikanten te kort. Dibelius zei dat de toestand achteruitge gaan was nadat de kerk in 1953 een accoord met de communisten gesloten had. De be trekkingen tussen onze kerk en de West- Duitse staat zijn daarentegen vriendschap- pelijker geworden, aldus Dibelius De bisschop verklaarde dat de kerk haar eisen voor de Duitse hereniging nooit zou loslaten. Hoewel eenwording in de eerste plaats een verantwoordelijkheid voor de Grote Vier is, zijn besprekingen tussen Duitsers van beide zijden der demarcatie lijn onvermijdelijk, zo verklaarde hij. Wijding Leiders van de Evangelische kerk heb ben vorige week opnieuw hun afkeer uit gesproken over de anti-godsdienstige jeugd- wijdings-samenkomsten die de communis ten in Oost-Duitsland pogen in te voeren. De kerkelijke, zowel de Evangelische als de Rooms-Katholieke kerk, hebben deze com munistische plechtigheden als „godloos gebrandmerkt. De jongeren die aan de wij dingssamenkomsten deelnemen, zweren trouw aan de communistische beginselen cn de rode vlag van het internationale communisme. RIO DE JANEIRO (Reuter ea United Press) President Café Filho van Brazilië heeft Dinsdag: een decreet ondertekend, waarbij generaal Da Costa ontslagen is als inspecteur-generaal van het leger. Naar verluidt is dit ontslag een gevolg van het feit, dat de generaal de militaire code heeft overtreden door een politieke verklaring te publiceren. In dit manifest, dat Maandag werd uitgegeven, drong de generaal er bij ,,de soldaten van Brazilië" op aan, op hun hoede te zijn voor pogingen van de oppo sitie om de installatie van de nieuwe pre sident en de vice-president te verhinderen. Aangezien de minister van Oorlog, gene raal Henrique Batista Duffles, inzage van het manifest heeft gehad voordat het werd gepubliceerd, gaat het gerucht dat hy wel licht zal aftreden. Ook generaal Alcides Eetsj egoyen, in specteur van de Braziliaanse kustartillerie, is van zijn functies ontheven. Da Costa, die minister van Oorlog was tijdens het presidentschap van Vargas, wekte de leden van de strijdkrachten op waakzaam te zijn bij de verdediging van de nationale instellingen. Deze oproep wordt beschouwd als een antwoord op een artikel in de „Tribuna da Imprensa" van de jour nalist Carlos Lacerda. Deze richtte tot de strijdkrachten het advies een aan de macht komen van Kubitschek en Goulart te ver hinderen. Kubitschek en Goulart hebben de lei ding bij de verkiezingen voor het presi dentschap en het vice-presidentschap. (Verkort weergegeven) Eer. Ik wil alle eer geven aan de NZH-bus- chauffeur die op de lijn naar Heemstede, die enige dagen geleden op de tamelijk donkere Jan van Goyenstraat zijn bus inhield' om een egel, die dapper over de straat stapte naar een lokkend tuintje, te laten passeren. We gaan toch eigenlijk wel vooruit wat „eer bied voor het leven" betreft. K. H. A. Tegenstelling. Twee berichten in uw blad van 13 October zullen uw lezers zeker hebben getroffen. Namelijk de mededelin gen in de gemeenteraad inzake het toe staan van wederom 2 millioen gulden, thans in totaal 4 millioen, voor één mid delbare school. En daartegenover dan, on der hoofdje Woningwee, het maar weer verlengen van de ontruimingstermijnen voor krotwoningen. Het zal er bij de bur gerij van Haarlem niet in willen dat het bouwen van luxe schoolgebouwen en der gelijke steeds nog de voorrang moet hebben boven de versnelde bouw van woningen. En zo gaat het in tal van gemeenten en bij Rijksinstellingen nog steeds door, stadhui zen, congresgebouwen, enz., in een tijd dat elke stad talloze noodtoestanden heeft van woningzoekenden! Men kan er zich maar niet van afmaken door te beweren dat er geen geld en arbeiders zijn voor woning bouw, terwijl er steeds geld en mankracht beschikbaar blijkt te zijn voor kostbare ge bouwen. F. v. t. T. (Het vraagstuk is wat ingewikkelder dan inzender het hier stelt. In de eerste plaats wordt door een bij uitstek deskundige als prof. ir. H. T. Zwiers betwijfeld of bij de huidige bouwmethoden de woningproductie boven het streefgetal van zeventigduizend huizen per jaar zal zijn op te voeren. Maar afgezien daarvan zijn er twee redenen waarom een radicaal afkappen van elke andere vorm van bouwnijverheid buiten de woningbouw weinig aanbevelenswaardig is. In de eerste plaats wordt daarbij over het hoofd gezien, dat een belangrijk deel van de bouwnijverheid nu eenmaal op andere objecten is afgestemd dan juist woning bouw. In de tweede plaats is een land zon der voldoende of goede scholen, sportzalen, gebouwen voor culturele doeleinden en dergelijke al even beklagenswaardig als een land zonder voldoende of goede wonin gen. De jeugd heeft er recht op, dat zij haar opleiding ontvangt in goed geoutil leerde scholen, dat zij voldoende ruimte heeft voor haar vrije-tijdsbesteding en haar behoefte aan ontspanning en ontwikkeling, zo goed als ook de diensten van onze ge meenschap er recht op hebben, dat zij hun werk onder de best denkbare omstandig heden kunnen verrichten, zoals dat bijvoor beeld bij elke grote industrie, handels onderneming of bankinstelling het geval is. Het is tevens niet zo,dat het nieuwe Coorn- hertlyceum als een luxe gebouw bestem peld moet worden: bij het Coornhertlyceum zijn na zoveel jaren van beperking in de scholenbouw welke zich over niet al te lange tijd zullen wreken eindelijk de normen in acht genomen, welke eigenlijk alleen maar „normaal" zijn. Men kan het erover eens zijn, dat deze school daardoor veel geld kost, maar dat moet men er dan ook voor over hebben. Wil men in de woningbouw een grotere en betere productie bereiken, dan zal men in die sector zelf naar nieuwe werkwijzen en hulpmiddelen dienen te zoeken.Systeem- bouw is daar slechts een voorbeeld van en het zou toe te juichen zijn indien deze op korte termijn in een aanzienlijk groter aantal gevallen zou worden toegepast dan thans het geval is. Red.) WASHINGTON (A.F.P.) De democra tische senator Mansfield, die lid is van de Amerikaanse senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken, heeft in een rapport aan deze commissie snelle besluiten aanbevo len om een halt toe te roepen aan wat hij gevaarlijke stromingen noemt, die de een heid van West-Europa bedreigen. De sena tor, die teruggekeerd is van een reis van enkele weken door Europa, verklaart, een „algemene verslapping" in de defensie inspanningen, een wederopleving van de vooroorlogse rivaliteit tussen de Europese landen op economisch gebied en een ver zwakking van hun politieke eenheid te hebben geconstateerd. De Sovjet-Unie had het diplomatieke initiatief behouden en slaagde er in, door handig gebruik te ma ken van de „geest van Genève", de ver schillende stromingen, die de eenheid van West-Europa bedreigen, te bevorderen en in de landen van Europa een „sfeer van zorgeloos optimisme" te kweken. DENVER (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles heeft te Denver na een bespreking met president Eisenhower verklaard, dat zij beiden een gematigde hoop hebben op goede resultaten op de aanstaande Geneef- se conferentie van ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier. Dulles zei te geloven dat hoewel hij geen „opzien barende resultaten" verwacht, er enige voortgang zal worden gemaakt in de kwestie van de eenmaking van Duitsland als onder deel van de beveiliging in Europa en toe nemend contact tussen Oost en West. De president heeft mij een volledig en alomvat tend mandaat gegeven om op de coferentie voor ons land te spreken, zo zei Dulles. De minister van Defensie Wilson en de mede werker van Eisenhower voor de ont wapening Stassen zullen deel uitmaken van de Amerikaanse delegatie Dulles zal te Genève voor de derde maal met zijn Russische ambtgenoot Molotov in formeel de toestand in het midden-Oosten, zoals die is gewor.d.en door het besluit van Egypte om in Tsjechosiowakije wapens te kopen, bespreken. De vorige gedachten- wisselingen hadden te New York plaats tijdens de zitting van de UNO-Assemblée. Dulles deelde mee, dat hij op weg naar Genève Zaterdag een bezoek aan Rome zal brengen op uitnodiging van de Italiaanse regering die belang heeft bij vele kwesties die te Genève aan de orde zullen komen. Dulles zal te Parijs Maandag en Dinsdag met de geallieerde werkgroep en Woensdag met de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie van gedachten wisselen. De Amerikaanse vice-president Nixon heeft in een toespraak te New York ver klaard, dat de kansen voor de vrede op het ogenblik beter zijn dan ooit sedert de oorlog. De Westelijke landen zullen op de con ferentie te Genève het vraagstuk van de verbindingen tussen Berlijn en West-Duits- land ter sprake brengen, zo wordt in di plomatieke kringen te Londen vernomen. De SovjetUnie heeft het Westen laten weten, dat Oost-Duitsland zelf verant woordelijk is voor de verbindingen door zijn gebied, maar dat zij wel bereid is tijdelijk de verantwoordelijkheid voor de militaire verbindingen te blijven dragen. NEW YORK (United Press) De Philip- pijnen hebben terrein gewonnen op Joego slavië in de strijd om een niet-permanente zetel in de Veiligheidsraad. De groep die de Philippijnen steunt onder aanvoering van de Verenigde Staten slaagde er in haar positie te versterken door Joegoslavië een zetel in de economische en sociale raad (ECOSOC) te bezorgen. Zij hoopt daardoor aarzeling te veroorzaken onder de landen die Joegoslavië in de Veiligheidsraad wil len brengen. De zitting van de UNO assemblee werd gisteren tot heden verdaagd nadat de Ver enigde Staten, Canada, Indonesië en Joego slavië in de ECOSOC waren gekozen. Van daag wordt het stemmen over twee zetels in de ECOSOC voortgezet en vervolgens wordt gestemd over twee plaatsen in de beheerschapsraad. Het is nog niet bekend wanneer het stemmen over de Veiligheids raadzetel hervat zal worden. Aanvankelijk ging de strijd tussen de Philippijnen en Polen. Toen de Poolse kansen daalden werd Joegoslavië door het Sovjetblok naar voren geschoven. Nadat Vrijdag zes stem mingen waren gehouden, hadden de Philip pijnen 29 en Joegoslavië 28 stemmen. Gis teren werd driemaal gestemd, de uitslagen waren 31-27, 30-28, 31-27 in het voordeel der Philippijnen. Met hulp van Latijns-Amerikaanse lan den stelden de Philippijnen en de Verenig de Staten voor te stemmen over de zes vacante zetels in de ECOSOC. Er waren twee stemmingen nodig om Joegoslavië ge kozen te krijgen. Het kwam bij de eerste stemming één stem tekort voor de ver eiste meerderheid van veertig. Herkozen werden de Verenigde Staten met 50 stemmen. Gekozen werden Canada (48 stemmen) en Indonesië (44 stemmen). Na vijf stemmingen had geen ander land vol doende stemmen voor verkiezing gekregen. De zitting werd toen verdaagd. CANBERRA (United Press) Herbert V. Evatt, leider van de Labour-oppositie in het Australische parlement, heeft de Kamer gisteren verteld dat hij schriftelijk aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, gevraagd heeft of de „Petrov- documenten" echt waren. Molotov heeft geantwoord dat ze dat niet waren. Evatt zeide dat hij geneigd was Molotov te ge loven. Evatts verklaring, afgelegd tijdens een debat over de bevindingen van de koninklijke commissie voor spionnage, veroorzaakte groot tumult in de Kamer. „Molotov antwoordde dat de documen ten, die aan de Australische autoriteiten gegeven zijn slechts vervalsingen kunnen zijn die gemaakt zijn in opdracht van per sonen die belang hebben bij verslechtering van de betrekkingen tussen Rusland en Australië," zeide Evatt. „Ik hecht belang aan de brief van Molotov, welke duidelijk toont dat de Sovjet-regering de echtheid van de Petrov-documenten ontkent," zo verklaarde Evatt, terwijl groot rumoer in de Kamer ontstond. Hij opperde de oprichting van een in ternationale commissie met deelneming van Rusland, „om het geschil eens en voor altijd te regelen." De Labour-leider zeide dat Rusland, de partij die zich voor de koninklijke commis sie niet heeft kunnen verweren, via de in ternationale commissie afdoend zal kunnen bewijzen dat de Petrov-documenten ver valst zijn. Evatt beweerde dat premier Menzies de affaire-Petrov frauduleus benut heeft om de verkiezingen van 1954 te winnen en dat in de maand voordat Menzies de oprichting van de koninklijke commissie bekend had gemaakt, de hoofden van alle departemen ten van het Gemenebest per circulaire de waarschuwing hadden ontvangen dat Petrov misschien om bescherming zou vragen. „Gebleken is dat de regering-Menzies het parlement en het volk bedrogen heeft en de macht van de regering misbruikt heeft voor partij-politieke doeleinden," aldus Evatt. Dezer dagen kwam in het dierentehuis in de Ridderstraat bericht binnen, dat in de Hildebrandschool in Haarlem-Noord een paar jongens met een vogel waren gekomen, die voor allen daar onbekend was. Dierenbescherming heeft onmiddellijk het dier gehaald en de heer Van 't Sant gewaarschuwd. Deze herkende de vogel als te zijn een kleine zee-alk, een zeer zeld zame in ons land vrijwel niet voorkomende vogel. Het dier zal in het dierentehuis op zijn verhaal moeten komen en ontdaan worden van een geringe hoeveelheid stookolie op de vleugels, waarna hij naar de kust wordt gebracht, om vandaar zijn reis voort te zetten. ADVERTENTIE NOACK ROOKWORST Altijd „rookvers", een delicatesse voor fijnproevers. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 67-jarige redacteur van de „Nieuwsbrief", J. F. uit Den Haag, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien dagen. Hem was ten laste gelegd dat hij de Koningin opzettelijk in een geschrift beledigd had en dit ge schrift in voorraad had gehad en verspreid. De officier van justitie had een boete van f 500 en een voorwaardelijke gevange nisstraf van vier maanden met een proef tijd van 3 jaar geëist. De belediging kwam volgens de tenlaste legging voor in de „Nieuwsbrief" van 25 September van het vorig jaar in een be schouwing over de troonrede van 1954, waarin de opheffing van het Uniestatuut werd aangekondigd. Tegen dit voornemen kantte redacteur F. zich in felle bewoor dingen. Vooral de laatste regel van het ar tikel werd voor de Koningin beledigend geacht.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13