Hobby Club Haarlem geeft badhuis een goede beurt PARTIJAANBIEDING JAN VAN DER PIGGE LIVORNO I Kort en bondig Ook rechtbank sprak buschauffeur vrij Huisvrouwen in Minerva bijeen Weinig protesten tegen jongste huurverhoging Duyvis' Zandvoort Bloemendaal Hillegom Interieur verandering nadert voltooiing Burgerlijke Stand van Haarlem Aanrijding van escorte Diploma-uitreiking bij „Snelverband" Instituut opende het winte -rogramma Feestavonden van jubilerend „Sint Bavo" Om het Zilveren Biljart Kleinkunstprogramma op openingsmiddag In Haarlem pas ruim twintig bezwaarden Verlaging stroomtarieven in eerstvolgende raad J. H. van Kordelaar kwart eeuw bij het P.E.N. Truus Hooyer trad op in huize Wildhoef Doopsgezind Zangkoor Breimeester kreeg hogere boete van rechtbank Mevrouw G. Hack-Meester te Haarlem overleden Zegeltjesuitgifte begint op Zaterdag 12 November Gemeentelijk waterbedrijf waarschuwt verbruikers D. K. Heeringa bedrijfsarts bij P.W.N. BGV vergaderde Nutsavond in Hillegom Opbrengst feestavond voor het Rode Kruis Loodgieter in Hillegom door gas bedwelmd Geslaagd en benoemd Gala-avond voor NOC in Treslong DONDERDAG 2 0 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT iv> Het badhuis aan de Koudenhorn in Haarlem is al lang geen badhuis meer. In Augustus van verleden jaar werd het toen leegstaande gebouw door de gemeente af gestaan aan een bescheiden aantal Haar lemse jongens, die er dolblij mee waren: de leden van de in 1949 opgerichte Hobby Club Haarlem. Dat enigszins vervallen badhuis was de eerste eigen werkruimte voor de club; het bezit van dat gebouw maakte de Haarlemse vereniging m.eteen tot een der meest benijde hobbyclubs in het land, want slechts weinig zusterorga nisaties hebben zo'n gebouw, waar zij on gestoord kunnen werken en de boel de boel kunnen laten na een drukke werkmiddag. Openbare Werken hebben er voor ge zorgd, dat het huis weer enigszins bewoon baar werd: het dak, waar wel eens wat regendruppeltjes doorheensiepelden, werd gerepareerd, de kelder werd waterdicht gemaakt en de muren en zoldering van de verschillende afdelingen werden keurig gewit. Maar daarmee was het badhuis nog lang niet bruikbaar. Zelfs nu. ruim een jaar na de ingebruikneming is de club nog niet klaar met de inrichting. Er moet ook zóveel gebeuren in zo'n badhuis met haar vele kleine hokjes, voor de leden van de hobbyclub er ieder hun uiteenlopende hobbylusten kunnen botvieren. Om een voorbeeld te noemen: in ieder der twaalf badhokjes stond een hinderlijk betonnen muurtje', dat het evenwel in horizontale toestand als werkbank uitstekend zou doen. Het heeft de jongens natuurlijk nogal wat moeite gekost, eer alle muurtjes waren gesloopt en daarna kwam er nog heel wat passen en meten bij te pas, voor de zware platen beton voor hun nieuwe taak gereed waren. Nieuw aanzien. Langzamerhand beginnen de hokjes, waarvan er enkele tot een geheel zijn sa mengevoegd, een nieuw aanzien te krijgen. Twee ervan, van de rest van het gebouw gescheiden door een lichtsluis, zijn reeds grotendeels veranderd in donkere-kamers, waar „fotografie" zich ongestoord kan be zig houden met het ontwikkelen van films en het vergroten met behulp van een door een der leden gebouwd vergrotingstoestel. Vooral die afdeling en „scheikunde" maken een dankbaar gebruik van de waterleiding, die de gemeente heeft laten aanleggen. „Scheikunde" is onder meer van plan om verscheidene stoffen uit zeewater te halen en om onderdelen van radiotoestellen te vervaardigen. De afdeling „artistieke hob bies" wordt op het ogenblik bezet door de drie meisjesleden, die bij de hobbyclub staan ingeschreven. „Modelbouw" gaat binnenkort de mouwen opstropen voor de vervaardiging van een scheepsmodel. Vol gens de plannen van het ogenblik zal het schip radiografisch bestuurd worden; om dat te bereiken, zullen de bouwers dus moeten aankloppen bij hun collega's van „electronica", die de gehele bovenverdie ping van het badhuis tot hun beschikking hebben. Kat op bezoek. Gewoonlijk kan men daar op Woensdag en Zaterdagmiddagen en Vrijdagavonden de technische mannen bezig zien met on der andere het bouwen en weer uil: elkaar halen van radiotoestellen, maar Woens dagmiddag moesten spoelen en lampen wijken voor een zwarte kat, die men in de kelder had aangetroffen en die met een in allerijl gehaalde portie eten en drinken, bij de warme kachel in „electronica", spoe dig haar schuchterheid verloor. De kelder (toekomstige recreatiezaal) is op het ogenblik de enige ruimte in het badhuis, waar het nog allerminst plezierig toeven is: zwermen muggen komen de be zoeker, die het waagt het smalle trapje af te dalen, reeds tegemoet en de stoffige bergen hout, die er liggen opgestapeld on der het afgebladderde plafond, dat rust op roestige pilaren, geven deze kelder nog allerminst het aanzien van een recreatie zaal. Maar hij zal er een worden, want de ADVERTENTIE 2de sortering van een duurdere sigaar Deli ZarsdbSad Thans voor de ongelooflijk lage prijs van 1é cent Alléén verkrijgbaar in kisten van 50 stuks 8.(beperkt leverbaar) Sigarenspecialist Grote Houtstraat 81 Haarlem HAARLEM, 19 October 1955 ONDERTROUWD: 19 Oct., J. W. Wakker en A. C. Seegers; J. C. Doetjes en A. Bak ker; Th. J. Korzelius en W. E. van den Eijkhof; J. G. Smit en G. Schoone; H. C. Hartman en H. A. Zorge; A. M. Spitsbaard en C. J. M. Walters; G. Beverdam en G. Tim merman; G. B .van der Wurf en J. van IJsselmuiden; G. H. Verwers en C Rit meester; P. Hulsebosch en H. C. Kaasen brood; G. F. Kamphorst en M. Bos; J. de Jonge en L. Eggers; A. J. Rooijers en W. B. J. Mossinkoff; D. Baas en H. C. A. van Kips hagen; R. W. P. Peereboom en A. G. P. Schreuder. GEHUWD: 19 Oct., W. Klooster en A. J. M. van Stiphout; Th. A. Ettema en I. M. M. J. Th. Louman; J. J. A. G. van Eeden en M. M. J. Strik; A. Waasdijk en A. Remmé; G. Verbrugh en W. A. H. Leferink; J. Schip per en M. van Heijningen; J. Th. van der Ven en A. C. Blom; W. P. Terol en C. P. Roosen; L. D. Dolman en D. Kok; F. Orth en G. Eisma; O. Tienstra en H. Haandrikman; Th. C. van Schaik en H. B. Rikkers; G. Hen driks en B. M. Hartmann; J. van Kooten en A. M. Schouten. BEVALLEN van een zoon: 18 Oct., G. H. MooijHendriks; 19 Oct., H. C. Woltman Stolvoort; D. J. de VriesDrent. BEVALLEN van een dochter: 18 Oct., S. E. Rectorde Boer; M. Kreijenbroek— Krimp; 19 Oct., G. F. WubbelsEnninga; W. Oudendag—Butz; A. M. Ven te—Verlaan. OVERLEDEN: 17 Oct., C. W. Wagener, 79 j.. Zaanenlaan; H. C. van SchieVriese- koop. 76 j.. Kamperlaan; 18 Oct., H. P. Rut ten, 79 Kamperlaan; W. Lucas. 72 j„ Drosses'/: nat; S. Moojen—de Jong, 75 j., Krit- zingerstraat. recreatiezaal staat op het lijstje van grote plannen, dat de 27 leden tellende Hobby Club Haarlem heeft opgemaakt, een lijstje dat - dankzij het enthousiasme, dat in de club leeft - telkens opnieuw wordt uitge breid. Ook de Haarlemse rechtbank heeft in een uitspraak van hedenmorgen de Leid- se buschauffeur I. D. vrijgesproken. Zij bestigden het vrijsprekend vonnis van de Kantonrechter, waartegen de ambtenaar O.M. in beroep was gegaan. De officier van Justitie had f 100 boete, subs. 30 dagen ge- eist. Zoals reeds in verschillende artikelen over deze zaak in ons blad is uiteengezet is de aanrijding van een wachtmeester uit een motorescorte van de rijkspolitie voor de Australische president op het viaduct van de Rijksweg over de Hoofdvaart in de Haarlemmermeer aanleiding tot deze zaak geweest. Het ongeluk gebeurde op 17 Fe bruari van dit jaar en was volgens de ten lastelegging te wijten geweest aan roeke loos rijden van de chauffeur, die met een bus Katwijkers de stoet passeerde, nadat de achterste motorrijder van het escorte hem daartoe het sein had gegeven. In de loop van de behandeling, die nog geschorst werd halverwege, bleek uit getuigenver klaringen, dat de schuld zeker niet een zijdig bij deze chauffeur gezocht moest worden, temeer omdat de wachtmeester, die werd aangereden, links van de witte streep over het midden van de weg reed. Het corps van de eerste hulp-vereniging „Snelverband" is wederom met niet minder dan zesentwintig gediplomeerde leden uit gebreid. Zoals de heer B. de Vries, voorzitter van de werkcommissie van de vereniging „Snelverband" volkomen terecht in zijn ope ningsrede opmerkte, kan dit resultaat de commissie veel voldoening schenken en spre ker hoopte, dat de geslaagde dames en heren, die zich thans beschikbaar stellen om hen die hulp nodig hebben te helpen, hiervan evenveel voldoening zullen smaken. Het uitreiken van de E.H.B.O.-diploma's aan de cursisten 1954/1955 had op feestelijke wijze plaats tijdens een gezellige cabaret avond Woensdagavond in de grote zaal van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliers straat. Voor deze avond bestond grote belangstel ling en talrijke officiële personen hadden van hun belangstelling blijk gegeven. Aan het feestelijke gedeelte van deze avond werd medewerking verleend door cabaret groep „De Gong" onder leiding van Leo Fabel, terwijl als gast conférencier-imitator Co van der Wel optrad. Reeds direct kreeg de conférencier met zijn liedje en praatje de gehele zaal aan het „klappen en fluiten" en ook zijn creatie van de Spaanse danseres verschafte de talrijke aanwezigen gelegenheid naar hartelust te lachen. Ook de korte toneelstukjes met Mies en Leo Fabel op de planken zorgden onge twijfeld voor de juiste stemming. Nadat tijdens de pauze op bijzonder vlotte wijze aan de cursisten het diploma-E.H.B.O. was overhandigd, kregen de artisten weder om de gelegenheid voor een waardig besluit te zorgen, waarin zij, dank zij ook de mede werking van de heer Versteeg, die als goo chelaar veel succes oogstte, zeker zijn ge slaagd. Vertoning van „Tussen vulkanen en wilde dieren' De groep Haarlem-Noord van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft Dinsdag avond in de Koningin Emmaschool in Oud- Schoten op uitstekende wijze het winterpro- gramma ingezet. Niet alleen wat het gebodene betrof, doch vooral vanwege het grote aan tal aanwezigen, dat op deze openingsavond van zijn belangstelling blijk gaf. In zijn wel komstwoord, dat in het bijzonder gericht was tot de cineast Lode van Gent, wees de voor zitter van de groep Noord, de heer G. Boer- horst, op het gestadig groeiende ledental in Haarlem. Hierop was het woord aan de cineast Lode van Gent, die, alvorens met de vertoning van de door hem vervaardigde natuurfilm „Tussen vulkanen en wilde dieren" te be ginnen, een korte inleiding hield. Spreker deelde mede, dat deze in natuurlijke kleuren opgenomen film voornamelijk in de Belgische Congo tot stand was gebracht. Hierna liet de heer Van Gent de belang stellenden kennismaken met een natuur, die, door de tropische schoonheid, bijna onwer kelijk aandeed. Schitterende panorama's op de vulkanen werden afgewisseld door val leien met een prachtige flora. In een boeiende verteltrant volgde de heer Van Gent de filmbeelden op de voet. Na de pauze toonde de cineast een geheel ander beeld namelijk Leopoldsstad. de hoofdstad van de Belgische Congo. Deze 400.000 inwo ners tellende stad, geeft met zijn fraai aan gelegde wijken en zeer modern geoutilleerde haven een bijna Westerse aanblik. Slechts de palmbomen in het stadsbeeld en het exotische uiterlijk der bewoners wat het aantal fiet sers betreft zou men zich in Amsterdam wa nen verraden dat het hier geen Europese stad betreft. Het laatste filmpje liet de aanwezigen de uitbarsting van de 3036 meter hoge Nyalama- gira zien, welke uitbarsting in Februari 1954 p'aats had en waarbij binnen enkele etmalen 50.000 ha vruchtbare grond in een dorre woestenij werd veranderd. Na de officiële receptie op Zondag 16 October in het parochiehuis Sint Jan, viert de R.K. Woningbouwvereniging Sint Bavo thans haar veertigjarig bestaan met een tweetal feestavonden in het gebouw Sint Bavo. met de opvoering van het toneelspel „Bonaventura" van Charlotte Hastings, door de toneelgroep „Alberdingk Thijm". Woensdagavond gaf „Alberdingk Thijm" de eerste uitvoering van dit bekende to neelstuk, reeds door ons gerecenseerd, dat men onder de naam „thriller" kan rang schikken, wanneer men deze aanduiding ruim opvat. Hedenavond volgt de tweede opvoering, waarbij de leden van Sint Bavo ongetwijfeld een avond van goede span ning zullen beleven. Gisteravond zijn de wedstrijden tussen de B.C. „Rembrandt" en de B.C. „Hof van Hol land" om het Zilveren Biljart voortgezet. De Haarlemmers, gedachtig de achterstand, deden het nu beter en wonnen met 73, waardoor de totaalstand op het ogenblik nog wel in het voordeel van Rembrandt is, maar nog maar 2 punten bedraagt, 2123. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen is Woensdag in het Minerva-theater te Heemstede met een gezellige openingsmiddag haar nieuwe seizoen officieel begonnen. De presidente, mevrouw A. Hamaker-Willink, heette de vele aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de beschermvrouwe van deze af deling, mevrouw mr. J. A. Prinsen-De Jong, de ere-presidente mevrouw C. G. E. M. Cremers-De Bruyn en een aantal ere-leden. De presidente zei dat de huisvrouwen zich als bevoorrechte schepselen konden be schouwen wegens haar belangrijke taak in het gezin, waarvan zij voor een goed deel de sfeer en de gang van zaken bepalen. Mevrouw Hamaker was voorts van me ning, dat de huisvyouw pas dan naar be paalde ideële doelstellingen kan toewer ken wanneer de materiële zorgen voor het gezin haar niet meer volkomen in beslag nemen. Vandaar dat deze materiële zijde zeer belangrijk is, zei de presidente. Zij wees op de nuttige taak van de Nederland se Vereniging voor Huisvrouwen, die de huisvrouw in vele opzichten met raad en daad terzijde staat. Het huisvrouwenkoor, onder leiding van mejuffrouw Cor Igesz, zong enkele pittige Hollandse liederen. Het koor oogstte hier mee een welverdiend applaus en de presi dente sprak mejuffrouw Igesz op huldigen de wijze toe en overhandigde haar een ge schenk. Het overige gedeelte van de middag werd verzorgd door mevrouw Jiswalda van It- tersum, door de heer Han Beuker op de piano begeleid. Zij bracht een programma van schetsen, gedichten en liedjes, groten deels op teksten van Annie M. G. Schmidt, ten gehore. Haar voordracht was geestig; zij wist de climax en of anti-climax in de schetsen zo te brengen als noodzakelijk is om ze tot een succes te maken. Han Beuker zorgde voor enkele fraaie muzikale inter mezzi, waarbij hij enige eigen composities liet horen. Blijkens het enthousiaste applaus aan het eind van de middag, wisten de aanwezige dames dit van gezonde humor getuigende optreden ten volle te waarderen. Naar wij vernemen zijn er bij de in de vorige vergadering van de Haarlemse ge meenteraad ingestelde huurcommissie pas een zeer gering aantal verzoeken om vrij stelling van de per 1 September jongstle den van kracht geworden huurverhoging binnengekomen. Zoals men weet kan men tegen deze huurverhoging op grond van het onvol doende verrichten van onderhoud door de huiseigenaar bezwaar maken. Deze be zwaren worden door de Huurcommissie onderzocht. Tot nu toe schijnen echter slechts ruim twintig Haarlemmers van deze mogelijkheid gebruik gemaakt te hebben. De Huurcommissie moet haar eerste ver gadering nog houden. Het is nog niet be kend of zij officieel geïnstalleerd zal wor den. In de eerstvolgende vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad zal de ver laging van de stroomtarieven met zes per cent aan de orde komen. Deze verlaging is dus evengroot als die in Haarlem. De gas- prijzen blijven ongewijzigd. Over deze voorstellen zal worden beslist in afwachting van verdere tariefwijzigingen die nog afhankelijk zijn van onderhande lingen met de gemeente Haarlem over de energieleveringsprijzen in het algemeen. ADVERTENTIE Doe wat Livorno in een schaaltje. Voeg fijn gesneden peterselie en selderij toe. Een feestelijke saus bij alle soorten gekookte vis. De heer J. H. van Kordelaar, Gedempte Schalkburgergracht 3 b in Haarlem, chef monteur op de afdeling hoogspanning kabelnetten is vandaag een kwart eeuw in dienst van het PEN. Hij is hedenochtend in de directiekamer toegesproken door- ir. J. den Boesterd, die een geschenk in enve loppe en een bloemstuk van het provinciaal bestuur aanbood. Vervolgens is de jubilaris gehuldigd op zijn afdeling, waar de af delingschef, de heer- P. J. de Wit, hem een geschenk aanbood. In de loop van de middag werd de heer Van Kordelaar tijdens een bijeenkomst in café „Gabel" op het Pretoriaplein namens het jubileumfonds, waarvan hij eveneens een geschenk ontving, toegesproken door de heer G. Noordhof. Woensdag werd het winterseizoen voor de bewoners van huize Wildhoef aan de Kennemerweg in Bloemendaal, geopend met een voordracht-avond door mejuffrouw Truus Hooyer. Door verhindering van de voorzitter van het bestuur heette de direc trice, zuster A. Peuler de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder enkele leden van het bestuur. Voor de pauze ver zorgde mejuffrouw Hooyer een ernstig programma met enkele Christen legenden van Selma Lagerlöf; na de pauze vergastte zij de geheel gevulde zaal op enkele stuk jes van Annie M. G. Schmidt en Godfried Bomans. Hoewel de voordracht misschien iets te onrustig was, genoten de bewoners van huize Wildhoef zeer en zuster Peuler bood na afloop mejuffrouw Hooyer een boeket bloemen aan. De volgende avonden zullen worden ge houden op 1 en 18 November. Op 1 Novem ber komt Harriët Freezer voorlezen uit eigen werk en op 18 November wordt er een muziekavond gegeven. Op Maandag 31 October zal door Doops gezind Zangkoor in het gemeentelijk Con certgebouw een uitvoering worden gegeven. Als solisten zullen hieraan hun mede werking verlenen Corry Bijster (sopraan) en Anton de Beer (orgel en piano). Er zullen werken van Zipoli, Mozart, Men delssohn, Chopin, Liszt, Wagner. Verdi en Mascagni worden uitgevoerd. Het Doops gezind kinderkoor laat zich horen in een zestal liederen - en bovendien zal het medewerken in een bewerking van de „Notenkraker"-suite van Tsjaikofsky. Het geheel staat onder leiding van Hans de Jong. Bakfiets zonder liclit Het beroep, dat een breimeester uit Haarlem instelde tegen een kantonrechter- vonnis, waarbij hij tot 12 boete werd veroordeeld, heeft er toe geleid, dat hij thans bij uitspraak van de rechtbank een boete van 75 kreeg. Hij was in beroep gegaan omdat hij zich onschuldig achtte aan een botsing met een achteropkomende motorrijder op de middag van 13 November 1954 op het gedeelte van de rijksweg van de Velserpont naar Haar lem. Zijn bakfiets was niet voorzien van licht, maar het was nog maar net zons ondergang geweest en hij hoopte nog in de schemer thuis te komen'. Er ontlaadde zich echter plotseling een zware bui, die het zó donker maakte, dat overal de lichten aan gingen. Toen reed een motorrijder van achteren tegen hem op, doch deze was vol gens zijn eigen verklaring verblind door twee tegenliggers. De officier had 20 boete tegen de brei meester geëist. Twaalf Joegoslavische gezinnen, negentien Hongaarse, vijf Russische, twee Poolse en een statenloos gezin arriveerden Woensdagochtend met de Austria-Express aan het station te Venlo. De mannen, vrouwen en kinderen, afkomstig uit een kamp bij Salzburg, vormden het eerste contingent van de in totaal 250 vluchtelingen gezinnen, die in de komende weken in het kader van een regeringsprogramma tot daadwerkelijke hulp aan vluchtelingen, in Nederland zullen arriveren en waarvan de mannen in de woningbouw zullen werken. De bovenste foto geeft een beeld van de aankomst van de gezinnen in het voormalige D.U.W.-kamp te Horst waar zij voorlopig zullen iconen. De onderste foto laat zien hoe de Commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, na aankomst in het kamp een „potje" knikkert met de kleine Julius Molnan uit Bratislawa, wiens zus*° Annelis op de achtergrond belangstellend toekijkt. In de ouderdom van zevenenvijftig jaar is te Haarlem overleden mevrouw C. Hack- Meester, presidente van de afdeling Haar lem-centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Zij was een aantal jaren lid van het bestuur, o.a. vice-presidente en in 1952 werd zij benoemd tot presidente. Ook maakte zij deel uit van de Haarlemse Fe deratie van Vrouwelijke hulpverlening en had zij een aandeel in het kerkewerk in de Hervormde gemeente te Haarlem. De teraardebestelling is bepaald op Za terdag 22 October om 2 uur op de Noorder begraafplaats. Sint Nicoloas-actie De Zandvoortse winkeliers bereiden we derom een Sint Nicolaas-actie voor. Door het uit de winkelstand vorig jaar gevorm de Sint Nicolaas-comité werden in de loop van deze week circulaires aan de Zand voortse winkeliers gezonden betreffende de actie. Daar de actie van verladen jaar een groot succes werd, besloot men, deze dit jaar op vrijwel dezelfde wijze te voeren, hetgeen wil zeggen, dat voor elke bestede gulden bij een aan deze actie 'deelnemen de winkelier een zegeltje wordt gegeven, dat moet worden geplakt op een opplak- vel. Na inlevering van een nog nader vast te stellen aantal zegels, (vorig jaar waren het er tenminste 50), kan dan met een kind een bezoek worden gebracht aan Sint Ni- colaas en zijn knecht, die weer zitting zal houden in de lokaliteit in de Haltestraat naast het postkantoor. Daar zal dan te vens een keuze kunnen worden gedaan uit de schat aan cadeaux, die men voor de ze gels kan krijgen. Men stelt zich voor, met de zegeltjes-uitgifte te beginnen op Zater dag 12 November. Van Woensdag 23 No vember af zal Sint Nicolaas weer in ge noemde lokaliteit aanwezig zijn. Détails van deze actie, ook wat betreft een eventuele intocht van de Sint, zullen nog nader worden bekend gemaakt. De directie van het gemeentelijk water bedrijf Bloemendaal heeft in een dezer dagen huis aan huis verspreide circulaire de bewoners er aan herinnerd, dat schade door vorst aan de watermeter en leidingen kan worden voorkomen door deze geduren de het gehele winterseizoen vorstvrij af te dekken. Na de meteropneming in Maart of April 1956 zullen de meteropnemers de vorstvrije afdekking verwijderen en naast de put leggen. In herinnering wordt ge bracht, dat volgens artikel 14 der water verordening alle schade aan de watermeter door vorst ontstaan voor rekening is van de verbruiker. De heer J. W. Wildschut heeft op 1 Oc tober zijn werkzaamheden geëindigd als bedrijfsarts van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland. Tot zijn op volger is thans benoemd de heer D. K. Hee- ringa, arts in Overveen, die destijds de artsenpraktijk overnam van de naar Ame rika geëmigreerde bedrijfsarts van PEN en PWN, dokter P. Krijger. Dokter Heeringa is tevens plaatsvervanger van dr. J. van Hoohverff, bedrijfsarts van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. De Bloemendaalse Gymnastiekvereniging heeft reeds twee bestuursvergaderingen achter de rug. Het succes van de openlucht demonstratie op 17 September heeft het verlangen gewekt een vooroorlogse traditie in ere te herstellen en een winteruitvoe- ring van alle afdelingen te geven. In prin cipe is besloten deze uitvoering op 11 Fe bruari 1956 te houden in de zaal van hotel Vreeburg aan het Kerkplein in Bloemen daal. De voorbereidingen zijn reeds in volle gang. In de samenstelling van het bestuur kwamen de volgende wijzigingen: de func tie van eerste penningmeester wordt thans waargenomen door de heer W. J. Stoute, Donkerelaan 40a, Bloemendaal; tweede penningmeester is de heer Van Haarlem, Verbindingsweg 9B, Bloemendaal. Het se cretariaat zal berusten bij de heer J. Keeg- stra, Donkerelaan 54a te Bloemendaal. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. LansdorpBreed veld, d. P. NijhofLoerakker, d.: C. van LentHout koper, d.; K. KnegtSchreurs, d.; A. M VersteegDoornenbal, z.; H. van Kappen Bijlsma, d.; R. Thonvan den Heuvel, z. ONDERTROUWD: B. du Pon en J. H Nienhuis; C. J. M. Freriks en J. M. G. Barn- hoorn. GEHUWD: W. Schuurman en K. L. Harms. OVERLEDEN: Wed. A. Meijer—Godthelp, 84 jaar. In het Nutsgebouw in Hillegom is weer de eerste nutsavond van dit seizoen gegeven. De heer Van Zwieten van Blijdorp vertoon de een film over deze diergaarde, nadat hij eerst een inleiding over het leven in Blijdorp had gegeven. AANRIJDING Op de Leidsestraat stond een vrachtauto met aanhangwagen, die niet verder kon, daar een der assen gebroken was. Het langskomende verkeer werd door de chauf feur gewaarschuwd. Toch botste de be stuurder van een vrachtauto tegen de stil staande wagen op. Hij remde wel bijtijds, maar door de gladheid van de weg gleed hij door en raakte de wagen, die over een afstand van enige meters werd openge scheurd. Ook de aanrijdende wagen werd beschadigd. Het bestuur van „De Vroegte wint" uit Hillegom heeft de netto-opbrengst van een feestavond f 50,afgedragen aan de af deling Hillegom van het Nederlandse Rode Kruis. BINNENLAND Indonesische versterking. De Indone sische regering zal elf ambtenaren ter ver sterking van de Indonesische vertegenwoor diging in Nederland naar Den Haag zenden. Zes van hen zijn reeds uit Djakarta ver trokken. Makelaar veroordeeld. De 42-jarige ma kelaar D. D. te Staphorst is door het ge rechtshof te Arnhem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. D. maakte er volgens de tenlastelegging zijn werk van bemiddeling te verlenen aan emigranten naar Frankrijk. In een aantal gevallen had hij geïnde voor schotten niet besteed voor het overeen gekomen doel. Menige emigrant kwam in Frankrijk in moeilijkheden door manipu laties van D. met boerderijen en landerijen. Bollenbrand. Vannacht is te Sint Pan- cras een grote bollenschuur aan de Beneden- weg afgebrand. De schuur was gevuld met gladiolenbollen, opgeslagen in houten bak ken. Het vuur vond hierin gretig voedsel. Het perceel brandde tot de grond toe af. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Wijsbegeerte. Het bestuur der Inter nationale School voor Wijsbegeerte te Amers foort heeft tot directeur der school benoemd dr. H. Groot. Sedert 15 Juli nam dr. Groot het directeurschap waar voor de afgetreden directeur prof. dr. R. van Brakell Buys. Burgemeester d' Ailly. Woensdagmid dag zijn de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly en diens echtgenote van Schiphol opgestegen voor hun reis naar Pretoria per K.L.M.-machine „Electron". Burgemeester d'Ailly zal 31 October op Schiphol terugkeven. Prinses Irene onthult monument. Prin ses Irene zal op 27 October in Tilburg een monument onthullen voor de Koninklijke Nederlandse Brigade Prinses Irene. Het monument stelt de vaandeldrager van de Koninklijke Nederlandse Brigade Prinses Irene voor, getooid met de Militaire Wil lemsorde vierde klasse. De Prinses Irene- brigade is tijdens de oorlog in Engeland opgericht. Zij heeft deelgenomen aan de be vrijding van Frankrijk, België en Nederland. Honderddrie. Op Maandag 24 October wordt de weduwe G. Snater—Smeents te Bellingwolde 103 jaar. Houtduiven niet meer vogelvrij. Met ingang van 1 November zal de premierege ling voor het schieten van houtduiven ein digen Deze regeling is getroffen om de ernstige schade, die houtduiven aan de land bouw in ons land toebrengen, te beteugelen. Bezoek aan de Wadden. Ruim een kwart millioen badgasten hebben dit jaar de vijf Nederlandse Waddeneilanden bezocht. Het eiland Texel boekte 80.000 badgasten, Vlie land 38.000. Terschelling 80.000, Ameland 52.000 en Schiermonnikoog 27.500. Verduistering van een ton. De voor malige kassier van de boerenleenbank te Gerkesklooster, de 40-jarige M. B., heeft voor de re'chtbank te Leeuwarden terecht gestaan wegens verduistering van f 100.000. Tegen hem werd twee jaar gevangenisstraf geëist. HAARLEM EN OMGEVING Ideeënbus. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten met ingang van 1 December over te gaan tot de invoe ring van een ideeënbus bij de onderscheiden takken van dienst in de Provincie Noord- holland. Maatschappelijk werkster. Mej. G. H. Hemmes te Haarlem, tot 1 Oct. maatschap-. pelijk werkster bij de Koninklijke Neder landse Grofsmederij te Leiden, is in dezelfde functie benoemd bij het Provinciaal Elec triciteitsbedrijf van Noordholland. Zij volgt daar mej. M. C. J. T. Koot op. Nat. Woensdagmorgen om 'kwart over acht reden twee scholieren per fiets langs de Leidsevaart op weg naar school. De stu ren van de twee rijwielen raakten in elkaar en de zestienjarige A. S. uit Zandvoort be landde met fiets en al in het water van de Leidsevaart. Voorbijgangers brachten de drenkelinge op het droge. Afscheid. Mejuffrouw I. van Soelen, onderwijzeres aan de prof. dr. Gunning- school te Haarlem zal per 1 November haar functie als hoofd van een school te Rotter dam beginnen. Voor ouders, oud-leerlingen en overige belangstellenden bestaat er op Woensdagavond 26 October gelegenheid in het gebouw van de prof. dr. Gunningschool afscheid van haar te nemen. PEN-jubileuxn. De heer J. F. K. Mor- lang hoopt op Dinsdag 1 November zijn zil veren ambtsjubileum te vieren bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land. De jubilaris is als machinist C werk zaam bij de Centrale in Velsen. Haarlemmermeer 100 jaar. De heer P. K. Kistemaker te Hoofddorp zal Dinsdag middag 25 October tijdens een bijeenkomst van het departement Haarlem van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in restaurant Brinkmann te Haar lem spreken over „Haarlemmermeer 100 jaar". De heer B„ loodgieter uit De Zilk, is het slachtoffer geworden van gasbedwelming. In een der leslokalen van de Johannes- school in Hillegom was hij bezig geweest met het zoeken naar een lek in de gas leiding. Door het uitstromende gas werd hij bedwelmd. Hij kon nog wel naar buiten komen, maar op de speelplaats zakte hij in elkaar. Een dokter achtte het raadzaam hem per auto naar zijn woning te laten vervoeren. (Hersteld bericht) Mejuffrouw N. de Roder, onderwijzeres te Rhenen, is met ingang van 1 Januari aanstaande benoemd tot onderwijzeres aan de Julianaschool in Hillegom in de vaca ture van mejuffrouw B. A. Koster. Mejuffrouw M. H. Boot, onderwijzeres aan de Julianaschool, is geslaagd voor de acte huishoudkunde. In restaurant Treslong in Hillegom werd een Gala-avond gehouden ten bate van het N.O.C. Er heerste een gezellige sfeer in het volle restaurant toen Jan Boots de aanwezigen een welkom toeriep. Deze avond zou staan in het teken van de sport. Dit kwam ook tot uiting in de modeshow, waaraan verschillende Haarlemse firma's deelnamen. Na de pauze hield Aad van Leeuwen enige vraaggesprekken met bekende sport- figuren als Leo Horn, de scheidsrechter, die een pleidooi hield voor de voetbalpool om uitzending van ons nationale voetbal elftal mogelijk te maken. Verder werden de heren Arts en Van Zijl aan een vraagge sprek onderworpen. Een tombola met als hoofdprijs een gratis vlucht per KLM naar Parijs diende om de kas van het NOC te steunen. Tot laat na middernacht heerste er in Treslong een gezellige stemming.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15