Koningin Juliana onthulde te Willem stad het monument der Autonomie Regeringsmaatregel beoogt beperking der bestedingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vereenvoudiging van formaliteiten voor grensoverschrijding geadviseerd Butler gedwongen een herfst- begroting in te dienen Raad van Europa Stromende regen tijdens belangrijkste plechtigheid Vrijdag vertrek naar Bonaire en Aruba Kinder-aubade Ongelukkige botsing tussen bromfietsers Het woord is aan Vakbondleiders op Curagao gearresteerd Beschikkingen inzake vennootschaps belasting en vervroegde afschrijving Beperkende economische maatregelen zullen niemand sparen V acantie-spaarsysteem voor lagere inkomens Steenlegging Marien- biologisch Instituut door Prins Vakbondsgebouw te Willemstad door politie verzegeld TV-reportage uit Willemstad Weerrapport 70e JAARGANG No 88 DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 299e JAARGANG No 239 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de crême-kleurige calèche heeft het Koninklijk Paar Dinsdagmiddag een rijtoer gemaakt naar het Wilhelminaplein te Willemstad om een vergadering hij te wonen van de Staten der Nederlandse Antillen. Matrozen zorgden voor de afzetting. De Curagaoënaars begroetten Koningin en Prins met handgeklap en hartelijke toejuichingen en het was alsof Prinsjesdag van Den Haag naar Willemstad was verplaatst. STRAATSBURG (ANP) De gratis ver strekking van paspoorten (zolang deze nog niet geheel kunnen worden afgeschaft)voor het reizigersverkeer tussen de Wcst-Euro- pese landen, is Woensdag voorgesteld door het parlement van de Raad van Europa. Deze beval de regeringen van de leden- landen tevens aan, dat zolang paspoorten nog nodig zyn, de formaliteiten voor het aanvragen ervan tot een minimum worden gereduceerd en dat de formaliteiten voor grensoverschrijding worden vereenvou digd. Voorts is aan het comité van ministers verzocht om door een conferentie van com petente regeringsambtenaren een spaar systeem te laten uitwerken, dat personen met lage inkomens in de gelegenheid moet stellen buitenlandse reizen in West-Europa te ondernemen. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van spaarbons, die door de hou ders bij het begin van de jaarlijkse vacan- tie zouden kunnen worden ingewisseld tegen een „Raad van Europa-biljet", het welk niet alleen voor retour-reisbiljet zal dienen, maar tevens aan de grenzen geac cepteerd zal worden in plaats van een pas poort. Het parlement van de raad hield zich voorts uitvoerig bezig met de kwestie van de collectieve Europese steunverlening bij de economische ontwikkeling van Zuid- Europa, speciaal Griekenland, Turkije en Zuid-Italië, waaromtrent de raad drie lijvige rapporten waren voorgelegd. De be spreking van het rapport over Turkije werd echter uitgesteld in verband met de afwezigheid van het Turkse lid, Ergin, over wiens lidmaatschap van de raad verleden Vandaag is de derde en laatste dag van het koninklijk be zoek aan het eiland Curagao; Vrijdagmorgen vertrekken Koningin en Prins naar Bonaire en in de middag vandaar naar Aruba. Hedenmorgen, Donderdag, bezocht de Kóningin een tehuis van het Wit-Gele Kruis voor gebrekkige kinderen en Prins Bernhard voerde besprekingen met vooraanstaande personen uit Handel, Nijverheid en Industrie over financiële en economische problemen. De Koningin bleef ruim een half uur in het kindertehuis. Gisteren, Woensdag, was voor het Vorstelijk echtpaar een vermoeiende dag. Hij was de belangrijkste van het bezoek, omdat de Koningin tijdens stromende regen het Antonie-monument onthulde en 's middags als hoofd van het Koninkrijk een gratiebesluit ondertekende. De dag was begonnen met een hartveroverendc aubade van de Curacaose jeugd, waarbij de Koningin zelfs spontaan een dansje meemaakte. Tot de oudere jeugd van Curacao richtte de Koningin zich met een prachtige rede, waarin zij de jeugd aanspoorde haar taak in de wereld te begrijpen. Zij liet zich alles tonen en luisterde met ernstige belangstel ling naar hetgeen de directrice haar over de verschillende aspecten van dit belangrijke medisch-sociale werk vertelde. Vanmiddag zullen Koningin en Prins naar Santa Barbara rijden, waar een demonstratie van zeilschepen op het Spaanse Water gegeven zal worden. Deze Donderdag wordt besloten met een taptoe en een openbare galareceptie in het fort Willemstad. Het waren vooral de kinderen van Cura gao, die op de tweede dag van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden aan het Antilliaanse eiland de kans kregen met hun vorstin kennis te maken. Het weer was tamelijk goed, het leek iets minder warm dan gisteren, maar de lucht was nog wat betrokken. Precies half negen Curagaose tijd (14 uur Neder landse tijd) gingen de paleisdeuren open en verschenen Koningin en Prins. Plotse ling weerkaatsten de muren van het oude fort het geluid van 7500 jonge kelen. Lied jes in het Nederlands en in het Papiaments en natuurlijk ook het Wilhelmus klonken. Aan het slot kwam een groepje naar voren om bij de tonen van een spelliedje een rondedans te maken. De Koningin kwam van het podium en toen zij hoorde dat het liedje ook haar in het spel betrok, aarzel de zij niet en trad in de kring om mee te doen. Onthulling autonomie-monument Na de aubade gingen de Koningin en de Prins naar de rotonde aan het einde van de Nieuwe Havenweg, waar de laatste weken hard is gewerkt aan het Autonomie-monu ment, door het bestuur van Curagao daar opgericht als blijvende herinnering aan het verwerven van de autonomie. De gezagheb ber van Curagao, de heer M. P. Goi-sira, hield een korte toespraak waarin hij de Vanmorgen omstreeks half zeven heeft zich een ernstig ongeval afgespeeld op het fietspad langs de Rijksweg 6, tussen Am sterdam en Velsen. De Amsterdammer J. W„ een 39-jarige grondwerker, die in dienst van een aannemer bü de papierfabriek werkt, moest vermoedelijk met een schedel- basisfractuur en een hersenbloeding in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden worden opgenomen. Zijn toestand is nog zorg wekkend. Even voor de eerste brug in de Rijksweg van Velsen afgerekend kwamen van morgen vier bromfietsers uit Amsterdam in de richting Velsen. Zij reden twee aan twee, maar toen van de andere kant een vijfde bromfietser naderde, week volgens de getuigen de linker bromfietser van de achterste twee plotseling naar links uit. Hij vloog in volle vaart op zijn tegenligger, sloeg met zijn hoofd op het rijwielpad en bleef ernstig gewond liggen. De tegemoet komende man, de 21-jarige IJmuidenaar H. T. kreeg voetletsel, maar is voor alle zekerheid eveneens naar het ziekenhuis vergebracht. symboliek van het monument uiteenzette en zijn vreugde uitsprak over het nieuwe Statuut. Vervolgens verrichtte H. M. de onthulling van het monument. Wat zolang gevreesd werd, gebeurde thans: de sinds Dinsdag dreigende regen viel in stromen uit de hemel. De Koningin liet zich niet weerhouden en weigerde de haar aangeboden parapluie tijdens de ont hulling. Nadat zij enkele ogenblikken het bouwwerk had bezichtigd en enkele woorden met de gezaghebber had gewisseld klonk het Wilhelmus en trad de comman dant der marine-eenheden in de Neder landse Antillen, commandeur H. Bos op de Koningin en Prins toe om hen te begelei den naar het podium dat was opgericht langs de Nieuwe Havenweg, waarlangs een heden der mariniers van het garnizoen van Curagao, eenheden van de martozen der marinebasis en de bemanning van het wachtschip „Willem van der Zwaan" en van de „De Ruyter" défileerden. Na het défilé in stromende regen, dat ongeveer een kwartier duurde, vertrok de Koningin naar het Stuyvesant-college en begaf Prins Bernhard zich naar Piscadera om de eerste steenlegging van het Marien- Biologisch Instituut te verrichten. Toespraak tot oudere jeugd De Koningin werd bij de Openbare Mid delbare School begroet door de twee jong ste meisjesleerlingen en de twee oudste jongens, die Haar naar het spreekgestoelte brachten, vanwaar Zij de honderden jongens en meisjes, die op de plaats van de school bijeen waren, leerlingen van MULO-scho- len, de Ambachtsschool en de Middelbare Scholen zou toespreken. In haar toespraak zei de Kohingin: „Ik ben hier gekomen ter ere van de zelfstandigheid van jullie land. Zelfstan digheid is iets, waar iedereen heel veel waarde aan hecht. Ik ook. Alles groeit voortdurend, niet alleen lichamelijk, maar ook innerlijk, alle mensen en ook de we reld. Van deze groei moet iets goeds ge maakt worden, zeker iets beters dan voor heen. Aan de daden zal men zien, wat je waard bent. De wil is de maker van de daad, ieder ontwikkelt een eigen pensoon- ljjke sty'l. Ieder mens is onvervangbaar. In de eerste plaats moet men mens zijn. Ieder mens is verschillend, en ais je dieper kijkt merk je, hoe waardig. Dit zijn waarden, die iedereen raken. Over deze waarden pratend kan men ook over God praten, maar ik zal dat nu niet doen." „Opvallend is", aldus de Koningin, „hoe de jeugd de bron is van de idee, dat de wereld moet veranderen en verruimen. Er bestaat een ingeboren belangstelling van de jeugd voor de jeugd van andere landen. Dit is een hoopvol teken; daaruit groeit broederschap". Vervolgens weidde de Ko ningin uit over de mogelijkheden van de techniek, die de verbindingskroon kan zijn voor de mensen door ongedroomde moge lijkheden en stond Zij stil bij de vrouwe lijke aspiraties en die der mannelijke jeugd. De Koningin wees er hierbij op, dat hier verschillende gemeenschappen in vrij heid samengaan en door de ligging van deze eilanden komt men steeds meer met vele landen in aanraking. „Hierdoor is er ruimte voor wijde aspiraties, waaruit een eigen cultuur kan groeien. Het gaat om het vrijwillig en bewust meedoen aan de wereldgemeenschap", aldus de Koningin. Gratiebesluit Nadat de Koningin van haar bezoek aan het Stuyvesant-college in het Gouverne mentshuis was teruggekeerd wachtte haar een geheel andere taak. De ministers wa ren namelijk bijeen om onder Haar voor zitterschap een vergadering te houden. Hare Majesteit werd in de raad van mi nisters welkom geheten door de minister president, de heer E. Jonckheer. Ook gou verneur Struycken was aanwezig. Als eer ste punt bevatte de agenda een voorstel over gratieverlening door de minister van Justitie. Het voorstel komt neer op de mogelijkheid van strafvermindering met een kwart van de straftijd, met een mini mum van een maand en een maximum van een jaar. Het besluit is thans door Hare Majesteit als hoofd der landsregering ge tekend en treedt Donderdag in werking. Ook werd van gedachten gewisseld over de verschillende facetten van het in wer king treden van het statuut van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Nadat de vergadering met de ministers ten einde was en ook de Prins op het gou vernementshuis was teruggekeerd, ontvin gen H.M. en Z.K.H. de geestelijke hoog waardigheidsbekleders op het eiland. Rondrit over eiland Om drie uur Woensdagmiddag vertrok ken Koningin en Prins uit het paleis voor een grote rondrit, die hun naar het derde district zou voeren dat in het Westelijk deel van het eiland ligt De route ging over de brug door Otrabanda naar Julianadorp, waar buiten groepen van de bevolking van Jan Doret en Boca San Michiel, twee klei ne plaatsjes aan de kust, waren opgesteld om de Koningin en de Prins te zien pas seren en te groeten. In de gemeenschap der Cur Petroleum Industrie Maatschappij- Gemeenschap die Haar naam draagt, ont hulde H.M. een gedenkplaat ter herinne ring aan dit bezoek en daarna ging de reis verder. Allereerst naar de Kleine Berg, de grens van het derde district. Het eerste plaatsje dat de Koningin bezocht was St. Willibrordus en vandaar ging het langs St. Sebastiaan, Fontein, Zoemboe en Dokters- tuin naar Barber, dat een centrum was voor de huldiging van de Koningin door de bevolking van Banda Abao. Hier werden folkloristische dansen, Curagaose muziek op specifieke instrumenten, taferelen die het Curagaose leven vertonen, een défilé en tot slot een Simadan, een oogstfeest ge toond zoals dat in het derde district, waar nog wat aan landbouw wordt gedaan, tot op de huidige dag in gebruik is. Het po dium waarop de Koningin en de Prins had- OCCOCCCXXXOOCCOCOCOCODCCCCCOOCCCCCCCCCCOCCOXOGCCCCCCaX 8 Te half vijf Nederlandse tijd heeft i Prins Bernhard te Willemstad de eerste steen gelegd voor het eerste project vanf de Technisch Economische Raad van dei Nederlandse Antillen, het Marien-Bio-y logisch Instituut aan de Piscaderabaai/c \Men hoopt, dat dit instituut in de eer-8 I ste helft van 1956 gereed zal zijn, waar- y na dr. J. S. Zaneveld de directie op zich 3 jzal nemen. Het hoofdbestanddeel vans het instituut zal zijn een groot zeewa- teraquarium, waaromheen werkplaat- 6 I sen, een practicumzaal en een labora- 3 torium, eventueel aangevuld met een 8 j bibliotheek. Het zal het eerste weten schappelijk centrum op Curagao zijn, gewijd aan datgene wat Curagao zo na is: de zee en wat erin groeit en leeft. XXX<X>X>X030XCO<>XCCCCttCCCCCCOCCCCCC<X>X&JX>X£CCCC05 den plaats genomen had het uiterlijk van 'n koenoekoe-huisje en was vrolijk versierd met wat Banda Abao op dit punt zoal te bieden heeft. Via Savoneta, het uiterste Westen van Curagao, en langs de kust via Knip en Langoen ging het nu naar Soto over een weg die de charme heeft dwars door het woeste landschap van het derde district te gaan maar het nadeel heeft, zeer slecht en stoffig te zijn en hier en daar zelfs wat angstig, wegens het grote hoog teverschil.. In Soto plantte de Prins een Julianaboom. Tegen het vallen van de avond keerde het vorstelijk echtpaar te Willemstad terug. Op de avond van deze tweede dag bezocht prins Bernhard het Roxy-theater aan Pie- termaai waar de vereniging „Onze Vloot" een gala-avond had georganiseerd. Vele van de mariniers en matrozen op Curagao en van de leden der bemanning van Hr. Ms. „De Ruyter" waren in de zaal aanwezig om met de Prins te genieten van het bonte programma dat op deze avond op het to neel werd vertoond. De Koningin had zich inmiddels met en kele leden van haar gevolg naar het Rif begeven waar zij temidden van duizenden Curagaoënaars getuige was van iets dat op geen enkel groot feest op Curagao mag ontbreken: een vuurwerk. week moeilijkheden waren gerezen. De Turkse regering heeft intussen de ziens wijze van de Raad van Europa volkomen geaccepteerd en in een telegram aan de president van de raad medegedeeld, dat niets de heer Ergin er thans meer van weerhoudt om aan de werkzaamheden van de Assemblée deel te nemen. De Turkse afgevaardigde wordt dan ook vandaag in Straatsburg verwacht. De voorzitter van de economische com missie, de Deense liberaal Federspiel, leid de het debat met een betoog, waarin hij zeide, dat de hulp aan de arme landen van Europa een collectieve Europese verant woordelijkheid is en dat het vooral in het economische belang van geheel Europa is, om het probleem aldus te beschouwen. De steunverlening, waarom het hier gaat, zal gefinancieerd worden door middel van een Europees fonds, gevormd door het nog nader vast te stellen gedeelte van de rente en aflossingen der leningen, die de andere Europese landen destijds uit het plan- Marshall hebben ontvangen en waarvan de aflossingstermijnen dit jaar beginnen. De Amerikaanse regering zou er dus genoegen mee moeten nemen, dat een deel van deze gelden nog niet aan haar wordt terugbe taald, maar in plaats daarvan opnieuw in circulatie wordt gebracht voor een soort gelijk doel als waarvoor zij de eerste keer werden gebruikt, nu dan uitsluitend voor de drie genoemde Zuid-Europese landen. Het Nederlandse lid P. Kapteijn (P.v.d.A.) gaf een indrukwekkende beschrijving van „de mensonwaardige toestanden", die hij op een reis van een werkgroep van de econo mische commissie in Griekenland had ge zien. Een vergelijking makend met zijn vaderland, zei hij, dat in Nederland twee van elke drie gezinnen een radio hebben, terwijl in delen van Griekenland twee van elke drie gezinnen honger lijden, en dat in Nederland een op elke tien gezinnen een auto heeft, terwijl in Thracië slechts een op elke tien gezinnen een bed bezit. „Alleen door giften en nog eens giften kunnen wij ertoe bijdragen, dat er in deze gebieden een stabiele toestand ontstaat, welke het voor buitenlandse banken mogelijk zal ma ken, door middel van leningen, de econo mische ontwikkeling verder vooruit te hel pen," aldus de heer Kapteyn. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S P h. J. B a r 1 y Zoals de nacht ons de sterren toont, zo wijst de smart ons de waarheid. (Van onze reisredacteur) .Het Curagao's vakbondsconflict is Woensdag verscherpt door ingrijpen van justitiële zijde. Niet alleen omdat de vak bondsleiders Stewart, Meade en Blasse werden gearresteerd op verdenking van uitlokking van brandstichting, maar tevens werd het gehele vakbondsgebouw te Wil lemstad verzegeld, waarin alle tien vak bonden zetelen. Als motief werd opgegeven dat men zoekt naar compromitterende pa pieren. Dit arbeidsconflict kan nog vèr-strek- kende politieke gevolgen hebben. De vak bonden verwijten de regering, dat zij aan vankelijk heeft aangemoedigd, doch thans terugkrabbelt. De regerende democratische partij steunt overigens vooral op het ar beiders-electoraat. Weliswaar zijn momenteel geen open lijke moeilijkheden te verwachten, maar de vakbonden zullen een scherp ingrijpen op den duur niet acceptéren, al is de orga nisatie, alsmede de stakingskas, thans lam gelegd. Betreft de staking voorshands slechts de fosfaatmijn, de justitiële maatregelen raken nu ook de andere vakbonds-organi- saties. De Curagaose pers verwijt de regering een halfslachtige politiek in de allerscherp- ste termen en spreekt zelfs van uitlokking tot misdrijf. Hedenavond om 20.15 uur zal de Neder landse Televisie Stichting een filmrepor tage geven van de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard in Willemstad op Curagao. De minister en de staatssecretaris van Fi nanciën hebben besloten de voorlopige aan slag in de Vennootschapsbelasting die thans opgelegd wordt nadat van het boek jaar negen maanden zijn verstreken met ingang van het boekjaar 1955 (1955/1956) te stellen op 75 percent in plaats van op 50 percent van de over het voorafgaande boekjaar geheven belasting. Met ingang van het boekjaar 1956/1957) zullen deze voorlopige aanslagen reeds worden opge legd, nadat van het boekjaar zeven maan den zijn verstreken. Tevens vervalt de be paling, dat de voorlopige aanslagen niet eerder invorderbaar zijn dan nadat het boekjaar geheel is verstreken. Bovendien is in overeenstemming met de minister van Economische Zaken een be schikking uitgevaardigd, waarbij ten aan zien van alle bedrijfsmiddelen, welke na 31 October 1955 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed, voor de inkomsten belasting en de vennootschapsbelasting de vervroegde afschrijving van 1/3 van de aanschaffings- of voortbrengingskosten wordt beperkt tot ten hoogste 10 percent per jaar. Voor bedrijfsmiddelen, die vóór 1 November 1955 zijn besteld of aanbesteed, blijft de oude regeling van kracht. In een toelichting op deze maatregelen wordt verklaard dat de huidige economi sche situatie van ons land, waarin de be stedingen de neiging hebben het peil van de middelen te overtreffen, althans te na deren, terwijl tevens reeds geruime tijd de arbeidsmarkt zeer gespannen is, de regering heeft genoopt zich nader te beraden over (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Financiën Butler, zal Woensdag in het Lagerhuis een begro ting indienen, die de gebruikelijke begro ting van April moet aanvullen. De maat regelen die de regering tegen de „wel- vaarts"-inflatie teveel binnenlands ver bruik en daardoor te grote invoer en te weinig uitvoer wil nemen, zijn te ingrij pend van aard dan dat dit zonder een nieuw budget zou kunnen geschieden. De minister heeft de schroeven reeds enkele maanden geleden aangedraaid toen hij het bankdisconto verhoogde en de cre- dietverlening, onder meer bij het kopen op afbetaling, beperkte. Butler heeft meermalen verklaard, dat hij niets voor een herfst-begroting voelde, maar de omstandigheden dwingen hem er toe. Voor de oppositie is dit een welkome ge legenheid om de regering opnieuw in ge breke te stellen. Sinds de Conservatieven vier jaar geleden aan de macht kwamen heeft Butler de belastingen verscheidene malen verlaagd. Nu lijkt een verhoging, tennminste van indirecte belastingen, on vermijdelijk. Vrijwel zeker zal de aankoop belasting op televisietoestellen en auto's worden verhoogd. Indien Butler ook de verlaging van de inkomstenbelasting van April ongedaan zou maken, zou dit een openlijke erkenning zijn dat hij zich mis rekend heeft. De regering heeft zich tot dusverre ge kant tegen straffe fiscale controles, die teveel herinneren aan de Labour-periode en tracht door middel van „vrijwillige dis cipline", daarbij een beroep doende op ieders gezonde verstand, haar doel te be reiken, waarbij bepaalde monetaire maat regelen als leidraad moeten gelden. Lonen zowel als dividenden moeten in de hand worden gehouden. Het zal niet eenvoudig voor Butler zijn het land te overtuigen dat dit vrijwillig kan geschieden. Butler heeft reeds aangekondigd dat ieder zijn economische maatregelen zal voelen. Grote overheidsprojecten zoals, aanleg van wegen, bouw van woningen, zieken huizen en scholen, zullen in de knel komen, al zal men trachten het aantal objecten, die voor het economisch leven onontbeerlijk zijn te redden. Butler wil slechts een tij delijke stap terug doen om later des te beter voorwaarts te kunnen springen want zijn leuze blijft economische expansie en verdubbeling van de levensstandaard in vijf-en-twintig jaar. de vraag of het treffen van bijzondere maatregelen noodzakelijk moet worden ge acht. De regering blijft op het standpunt staan, dat voor zover buitenlandse factoren oor zaak zijn van de hier te lande heersende hoogconjunctuur, een beperking van de binnenlandse vraag slechts zeer ten dele effect zal kunnen sorteren. Niettemin is zij van mening, dat in samenhang met de hier boven uiteengezette overwegingen, het noodzakelijk is aanvankelijk enkele maat regelen te nemen, die overigens geheel binnen het kader van de bestaande wet geving tot stand kunnen worden gebracht. De regering heeft gemeend zich voors hands tot deze maatregelen te moeten be perken. Zou de economische situatie zich verder toespitsen, dan zal aan maatregelen van wijder strekking niet te ontkomen zijn. Het spreekt vanzelf, dat in dit laatste ge val alle bestedingscategorieën in de over wegingen zullen moeten worden betrokken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand M i! 0 C 03 ië max. temp. Neerslaj 111 mm. Stockholm regen ZO 6 4 0,1 Oslo regen ozo 8 4 5 Kopenhagen zwaar bew. z 14 9 0 Amsterdam zwaar bew. z 7 12 2 Londen zwaar bew. z 4 13 55 Luxemburg licht bew. zzo 4 11 0 Parijs half bew. zzo 6 16 0 Bordeaux onbewolkt z 5 17 0 Grenoble regen z 7 16 0,5 Nice regen NW 2 20 0,4 Genève regen O 1 14 2 Zürich mist w 2 11 0 Locarno geheel bew. windstil 17 0 Berlijn zwaar bew. ZW 5 11 0 Frankfort nevel windstil 12 0 München half bew. windstil 11 0 Wenen nevel zo 4 11 0 Innsbruck half bew. wzw 6 12 0 Rome licht bew. ozo 4 23 0 Ajaccio licht bew. ONO 2 20 0 Mallorca zwaar bew. windstil 23 0 Neerslag laatste 24 uur. <XOXCCCO»T(T(m-r'r«>-'or nwmryri oxxw -ro-coKW MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met kans op enige regen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 21 October Zon op 7.15 uur. onder 17.38 uur. Maan op 12.56 uur, onder 20.59 uur. Maanstanden 24 Oct. 0.04 uur: Eerste kwartier 31 Oct. 7.04 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 October Hoog water: 6.06 en 18.18 uur. Laag water: 1.50 en 13.57 uur. Vrijdag 21 October Hoog water: 6.41 en 18.55 uur. Laag water: 2.19 en 14.29 uur. or xx jooononooconmr

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1