r (PANDA EN HET GEHEIMZINNIGE GLAS WATER ZWITSARUB iana/en fr/Meadem Met de n/ettwe Vier weken gevangenisstraf voor arts wegens onder invloed rijden Wereldnieuws Nederlands oudste koopvaardij kapitein zegt de zee vaarwel J. Groen (73 jaar) van weerschip „Cumulus" De radio geeft Vrijdag WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" Minister Zijlstra opende gieterijcentrum TNO Prof. Hammerich ere doctor van Groningen WRUF KOU WEG 2 Auto met vijf inzittenden te water; allen gered Franse film in Moskou Luchtvaart vervoerde in 1954 59 millioen mensen Gedenkplaat meteen gegoten Zuid-Molukse leiders waarschuwen hun landgenoten Ontzegging van rijbevoegd heid gedurende een jaar Examens Verzending van zeepost Boer melkte zijn koeien niet; vonnis: 6 weken V Materiële onsterfelijk heid DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 Het Nederlands weerschip „Cumulus" dat na een afwezigheid van 34 dagen weer in Rotterdam is, heeft voor liet laatst gevaren onder commando van de oudste Nederlandse koopvaardijgezag- voerder J. P. Groen uit Voorburg, die na deze reis een streep onder zijn zee mansloopbaan heeft gezet. Hij is thans 74 jaar en heeft meer dan 45 jaar als gezagvoerder gevaren. „Als ik het over moest doen werd ik weer zeeman", zegt hij- In Januari gaat hij met zijn vrouw naar Los Angelos, waar hij twee broers gaat be zoeken, die hij in geen veertig jaar meer heeft gezien. „Ook ga ik me een zeilboot aanschaffen", zo merkt hij op. Kapitein Groen stamt uit een Scheve- ningse redersfamilie en daarom kan hij er op bogen reeds op zijn zesde jaar gevaren te hebben. Voor de tweede wereldoorlog voer hij als gezagvoerder voor een Rotter damse rederij en toen na de bevrijding gedurende de oorlog verbleef hij in Neder land de weerschependienst werd opge richt, ging hij naar Amerika om deze sche pen over te nemen. Zo begon hij de weer schependienst op gang te helpen. Wanneer de kapitein de achter hem lig gende jaren overziet, dan meent hij dat het zeemansberoep belangrijke veranderingen heeft ondergaan. Vroeger was men een „beetje meer zeeman". Met een dikke duf fel stond men toen op de open brug achter een schuilkleedje en thans zijn er mooie stuurhuizen met verwarming. Een weerschip is eentoniger dan een vrachtschip, maar de navigatie is interes santer, vindt hij. Ons „Station India" ligt 300 mijl ten Westen van de Hebriden. Deze laatste reis zijn 59ste met een weer- Een personenauto met vijf inzittenden is Woensdag, doordat een wielrijder zon der richting aan te geven plotseling links af sloeg, in het water gereden van de Amsterdamse Nieuwe Vaart, die langs de Oostenburgergracht loopt. De bestuurder van de auto de 26-jarige J. Veltkamp trachtte door naar rechts uit te halen een aanrijding te voorkomen: hij raakte evenwel de trottoirband en verloor de macht over het stuur. De wagen kan telde en gleed van de lichte glooiing het water in. Onmiddellijk kwamen voorbij gangers te hulp. Een viertal havenarbei ders, die te water sprongen, gelukte het de deur van de auto te openen en de in zittenden, allen Amsterdammers, te be vrijden. De 28-jarige J. Stafhorst, de 47- jarige M. Gringmuth en een vrouw, wier naam niet bekend is, moesten in bewuste loze toestand naar het O.L.V.-gasthuis worden overgebracht. De twee overigen, de bestuurder en de 19-jarige C. Dobber konden, nadat ze in een aan de overzijde van het water gelegen café op hun ver baal waren gekomen en wan droge kleren waren voorzien, naar huis terugkeren. De auto is opgetakeld. ADVERTENTIE ucii (nai! Jee riUKKlO oefawycu mij! BARIEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM TEL. 717162 Waterdichte Bromfietskleding schip heeft men met slecht weer te kam pen gehad. „Mijn station heb ik nog nooit verlaten. De Engelsen en Amerikanen zijn er wel eens afgewaaid", aldus de gezag voerder. Kapitein Groen redde in Februari 1951 de uit zeven koppen bestaande bemanning van het Noorse schip „Marga" in de Golf van Biscaye, waarvoor de Noorse koning hem een zilveren beker schonk. In de jaren 19341935 nam kapitein Groen op weg van Archangel naar Balti more reeds de kortste, Noordelijkste route, een route, die in de oorlog vaak door con- vooien werd opgevolgd. De Amerikaanse generaal Hoyt Vandenberg, uitte telegra fisch in 1952 zijn bewondering voor de „Cu mulus". Kapitein Groen zal worden opgevolgd door zijn eerste stuurman J. Lemckert. Voor de eerste maal sinds de October- revolutie van 1917 heeft gisteravond in Moskou de wereldpremière van een Wes terse film plaats gehad. Het betreft hier de film „Les grandes manoeuvres" onder re gie van de befaamde Franse regisseur René Clair met in de hoofdrollen Gérard Philippe en Michèle Morgan. Met deze gala-voorstelling, welke plaats vond in het gebouw van de Sovjet-film club, werd een twee weken durend1 Frans filmfestival geopend. De opening geschied de door de Russische vice-minister van Cultuur, Wladimir Soerin. De afgelopen week hadden lange rijen Moscovieten voor het theater gestaan om een kaartje voor de première te bemach tigen. Kaartjes van vijf roebel gingen zwart grif voor 40 roebel van de hand. De beste reactie die een correspondent van U.P. hoorde, was die van een taxi-chauf feur, die hem na de voorstelling naar huis reed. Deze zeide: „Het werd hoog tijd, dat wij eens werkelijke amusementsfilms kre gen. Ik ben die films over kolchozen en tractoren moe. Ik wil wat ontspanning en plezier hebben. Ik houd van buitenlandse films, sommige zie ik wel vijf maal". ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Franse muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Orkest-concert. 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmu ziek. (Intermezzo: Platen). 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Chansons. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Kamerkoor. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Schoolradio. 17.15 Kinderkoor. (Intermezzo: Platen). 17.40 Koersen. 17.45 Viool en piano. 18.05 Licht programma. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting, waarin opgenomen het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.20 Actua liteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Amuse mentsmuziek. 21.55 Kampvuren langs de evenaar, causerie, 22.10 Kamerorkest en soliste. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Gevonden voor werpen, hoorspel. 8.28 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel en zang. 11.10 Voor dracht. 11.30 Clavecimbel en cello. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Orgel. 13.55 Koersen. 14.00 Sopraan en piano. 14.15 Silhouetten. 14.35 Viool en piano. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Zangers van onze tijd. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Accordeonorkest. 18.45 De vrouw in het bedrijfsleven, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Omdat het zo best is klankbeeld. 19.30 Evangelisch beraad, cau serie. 19.50 Berichten. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Hulp aan onze mensen in Indonseië, causerie. 20.10 Piano en viool. 20.30 One World or None, causerie. 20.40 Wij en deze tijd, causerie. 21.00 Lichte mu ziek. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Or kest-concert. 13.00 Nieuws. 13.35 Orkest concert. 14.00 Schooh-adio. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Bazuin- kwartet. 18.10 Voordracht. 18.20 Bazuin- kwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.15 Orkest-concert. 21.05 Kunstkaleidoscoop. 21.20 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio- Universiteit. 22.30 Volksliederen. 22.45 Cla- vecimbelmuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 17.4518.15 Nieuws. Feiten voor de dag. Hoe de weekbladen het zien, (Op 224 en 49 m.). Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Hondt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nn kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Sfanéaorë tube §4|gÉil FcmiMme ADVERTENTIE Fa. P. BEAUFORT Kinderhulsvcst 4751 Telefoon 10717 Haarlem o Geniet van een goed glas wijn Laat Beaufort uw raadsman zijn i 13 3 NEW YORK (AFP) In de tiende jaar vergadering van de internationale vereni ging voor het luchtverkeer (IATA) heeft de directeur-generaal van deze organisa tie, sir William Hildred, medegedeeld, dat er in 1954 59 millioen personen per vlieg tuig zijn vervoerd. In vergelijking met 1953 betekent dit een stijging met veertien percent. Het vrachtvervoer der luchtvaart maatschappijen steeg met acht percent en het vervoer van luchtpost met achttien percent. De luchtvaartmaatschappijen hebben in 1954 voor een waarde van tweehonderd millioen dollar besteed aan modernisering van haar materieel. Einde 1954 waren er 2525 vliegtuigen in dienst. De heer J. Trippe, president van de Pan American World Airways, werd benoemd tot voorzitter als opvolger van de heer Max Hymans, president van de Air France. Sir William deelde in zijn jaarverslag mede, dat de regeringen voor het vervoer van post over zee minder aan de lucht vaartmaatschappijen betalen, doch dat maar weinig landen de tarieven voor het vervoer van luchtpost voor het publiek dienovereenkomstig verlagen. De minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra heeft Woensdag het nieuwe gebouw van het gieterij centrum T.N.O. te Delft officieel geopend door daar de proefgieterij in werking te stellen, die is opgenomen in de Organisatie voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek. Prof. Zijlstra zette de betekenis uiteen, die het gieterij centrum T.N.O. voor de Nederlandse gieterij-industrie heeft. De minister memoreerde daarbij hetgeen hij kort geleden in de vijfde Industrialisatie nota heeft betoogd over het grote belang van het streven naar kwaliteitsverbetering en over de noodzaak van het verrichten van speurwerk. Door verkregen onderlinge samenwerking heeft de Nederlandse giete rij-industrie in het gieterijcentrum een waardevol instrument.verkregen om langs wetenschappelijke weg te komen tot op voering van de kwaliteit harer producten. Door het indrukken van een knop heeft de minister vervolgens de smeltoven in wer king gesteld, waarna terstond een gedenk plaat kon worden gegoten. Ing. F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden en voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Giete rijtechnici, herinnerde er in een toespraak aan dat het gieterijcentrum in 1951 is ont staan dank zij een initiatief van de indus trie zelf en hij getuigde van zijn goede ver wachtingen voor de toekomst. Overeenkomst zonder ons aangegaan' De voorlichtingsdienst van de RMS in Rotterdam deelt mede naar aanleiding van een regeling over de terugkeer van Ambo nezen naar Indonesië in een communiqué, dat de RMS verwacht, dat het aantal Am bonezen, dat uiteindelijk zal terugkeren naar Indonesië zonder dat op hen dwang zal worden uitgeoefend in welke vorm dan ook gering zal blijken te zijn. In dit communiqué delen de Zuid-Mo lukse leiders mede, dat zij waardering heb ben voor het standpunt van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat een eventuele terugkeer zal moeten ge schieden op basis van vrijwilligheid. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de belangrijke overeenkomst tussen Nederland en Indonesië over een regeling voor de terugkeer van Ambonezen naar Indonesië, geheel buiten de Ambonese leiders om is aangegaan. Dit en enkele andere feiten, zo als het consequent buitensluiten van de Zuid-Molukse leiders van belangrijke kwesties als de inrichting van nieuwe woonoorden, hebben onder de Ambonezen groeiende spanningen en ontevredenheid veroorzaakt, aldus het communiqué. De Zuid-Molukse leiders hebben hun landgenoten in de kampen geadviseerd op hun hoede te zijn. De politie-rechter te 's-Gravenhage heeft de 58-jarige arts R. O. uit 's-Gravenhage veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier weken en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar, omdat hij op 9 Augustus op de Laan van Nieuw Oost Indië te 's-Gravenhage onder invloed van alcoholhoudende dranken een automobiel zou hebben bestuurd. Die avond was de politie telefonisch ge waarschuwd dat er een dronken automo bilist op die laan reed. Er werd een politie- jeep achteraan gestuurd. Het bleek dat de arts voor het autorijden een breedte van 6 1/2 meter nodig had op een rijbaan van 8 meter. De jeep ging naast de arts rijden en een inzittende politieman gaf met rood licht een stopteken. De arts negeerde dit echter. Eerst toen de jeep voor de auto van de arts ging rijden en er weer een teken tot stoppen was gegeven, hield de dokter stil. Volgens de verklaring van de politie mannen zou de arts waggelend hebben gelopen en zou zijn spraak belemmerd zijn geweest. De wachtcommandant van een politiepost verklaarde dat dokter O. op een halve meter afstand reeds naar sterke drank rook en lodderig keek. De bloed proef toonde aan dat O. 2 promille alcohol in het bloed had. In 1945 heeft O. f 100.boete gekregen wegens dronken rijden; in 1949 veroor deelde de rechtbank O. tot een geldboete en een half jaar ontzegging van de rij- ADVERTENTIE Bij RHEUMATIEK ASPIRIN') nemen Hel merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin hebL Gedeponeerd handelsmerk bevoegdheid. In beroep werd hij toen ech ter vrijgesproken. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat het hier een recidive betrof en eiste één maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De verdediger, mr. M. C. van der Poel zeide onder meer dat de bloedproef zijns inziens geen bewijs is. O. komt uit Indo nesië en is er aan gewend veel alcohol te drinken. Volgens de politie-arts zou O. niet merkbaar onder invloed zijn geweest. O. heeft het rode stopsein niet gezien omdat hij kleurenblind is en het lodderige kijken was te wijten aan een bindvliesontsteking. Pleiter legde een verklaring van een oog arts over. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is prof. dr. L. L. Hammerich, hoogleraar aan de :yniyersiteit fe.. Kopenhagen, Woensdag tot doctor honoris causa gepromoveerd. Prof. Hammerich werd met de tekenen van 26. De huurboef Honnepon was erg boos, dal Panda hem zo'n zware boom op het hoofd had laten vallen. En omdat hij een boef van weinig woorden was, die liever zijn machinegeweer liet spreken, begon hij lustig met dit wapen te paffen. Pat en Panda zochten hals over kop een goed heenkomen, achtervolgd door de wraak zuchtige bandiet. „Voorzichtig met schieten maken!', riep Chi Fon, er achteraan snel lend, „niet glassie stukschiet maken!" Het geratel van het machinegeweer en de ang stige kreten van Pat en Panda trokken de aandacht van de stuurman en de kapitein. „Kijk die passagiers weer eens bezig zijn", zei de stuurman. Ze schieten op elkaar! Straks krijg je nog ongelukken!" „Mij een zorg", gromde de barse gezagvoerder, „laat ze stil rommelen. Voor mijn part schieten zij elkaar overboord, dan zijn we meteen van die landrotten af. Maar wee hun gebeente, als ze m'n schuit raken! Passagiers BAH!" En in zichzelf grom mend, keerde de onvriendelijke kapitein zich om, zonder een vinger uit te steken, om de arme Pat en Panda te helpen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can didaatsexamen le gedeelte in de Godgeleerd heid: K. Wagtendonk, Amsterdam; A. J. W. ten Weerde, Amsterdam; C. Schröder, Am sterdam; mej. F. Th. H. Gerlings, Bilthoven; W. van Gemert, R. P. Ytsma en P. J. v. d. Berg, allen Amsterdam. Candidaatsexamen Economie: J. G. ten Hoonte, Amsterdam. Doctoraal examen in de Politieke en Sociale Wetenschappen (sectie A): G. H. de Knegt, Amsterdam, Vrije Universiteit: doctoraal examen Theo logie: J. H. van Wijk, Mountain View, Pre toria. Candidaatsexamen Theologie: G. van Halsema, Hilversum; A. A. Klapwijk. Loos duinen, J. G. H. Schout, Serooskerken, Walcheren. Delft. Candidaat-sexamen Werktuigkundig Ingenieur: L. J. Boone, Rotterdam; R. Feen- stra, Heerenveen; H. P. Maas Geesteranus, Uerecht; W. W. Nijs, Tilburg. Candddaats examen Mijningenieur: F. W. P. van Dun, Wassenaar; R. S. Steesma, Dèlft. Ingenieurs- examen Mijningenieur: J. O. de Kat, Delft; M. L. M. Kramers, Geleen; H. Oortman Gerlings, Hoorn; T. A. Wortman, Rotterdam. Groningen. Gepromoveerd op het proef schrift: „Sediments of the Rhóne Delta, Grain Size and Microfauna", tot doctor in de wis- en natuurkunde Cornelis Kruit, ge boren te Voorthuizen. Doctoraal examen Geneeskunde: mej. Th. H. de Haas. Groningen; J. Lanning, Gro ningen; E. H. Huizing. Groningen; H. A. G. M. Prieshof, Enschedé; G. H. Wiegers, Nie- hove; L. M. A. C. Ubachs, Nijmegen; H. Vegt, Haren; J. Keuning, Dantumawoude; E. H. M. A. Marres, Venlo. Artsexamen le gedeelte: A. Eijgelaar, Franeker. Bevorderd tot arts: A. S. K. Botter, Hoogeveen; J. Dijk stra, Drachten; G. C. H. Meijer, Haren. Be vorderd tot tandarts: F. H. Coes, Vriezen- veen; J. Harp, Groningen; H. J. Veringa, Groningen. Doctoraal examen Geneeskunde: J. A. J. Trip, Coevorden; H. G. B. van der Velden, Nijmegen; J. Udding. Eext; J. J. Brondijk. Ulrum; W. J. Wiersma, Leeuwarden; Th. J. A. Ronkes Agerbeek, Groningen; A. A. Suidman, Nijmegen; S. L. H. Notei-mans, Maastricht.; M. J. A. Brasse, Heerlen; P. A. van der Bijl, Lemmer; H. J. Bonnet Hzn„ Z.-Afrika. Nijmegen. Doctoraal examen Rechten: J. H. Dijkman, Zutfen en A. M. van der Meer, Monster. Leiden. Doctoraal examen Pharmacie: Thio Sie Boen, Leiden. Lelden. Candidaatsexamen Nederlands Recht: mej. C. A. N. Tiel, Wassenaar; mej. F. D. van der Sluis, Breda; mej. A. E. v. d. Valk, Laren (N.H.); F. C. Rauwenhof, Rot terdam; A. N. Vaandrager, Den Haag;,A. E. Du Perron, Bergen (N.H.): J. M. Arps. Lei den. Doctoraal examen Kunstgeschiedenis: mej. J. M. Balkestein, Den Haag. Doctoraal, examen Geneeskunde II: mej. M. F. Böckling, Delft: mej. M. A. v. d. Lelie, De Lier: A. H. van Bolhuis, Den Helder; H. Janssen, Heem stede; Ph. J. H. Lamaker, Scheveningen; S. J. Landa, USA; J. S. Lunter, Eindhoven; E. A. S. T. Schutte. Breda. Semi-artsexamen: mej. G. M. v. d. Neut, Rotterdam; mevrouw S. A. ThalheimerPeljak, Den Haag; O. H. E. Kempees, Den Haag; B. A. Luif, Heem stede. Artsexamen: mej. S. M. Lucardie, Voorburg; mej. W. Oolders, Haarlem; mej. A. S. C. Schokking, Warnsveld: P. Gans, Leiden; E. C. D. van Gils, Den Haag. Utrecht. Semi-artsexamen: pater P. A. Gripling, Utrecht; G. II. Linssen. Utrecht; mei. S. Schouten. Utrecht. Artsexamen: F. J. Hutter, Zeist; T. M. J. Ottenhoff, Haar lem; mej. Ch. C. Querido, Amsterdam; P. J. ,T. G. Vinken, Hilversum. Candidaatsexamen Klassieke Letteren: pater A. van Hillo, Weert. Candidaatsexamen Nederlandse Let teren: A. J. Wiekart, Utrecht. Doctoraal examen Nederlandse Letteren: H. Th. Oostendorp (cum laude), Utrecht. Candi daatsexamen Rechten: J. van der Molen, Utrecht. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde A: R. E. Syswerda, Arnhem. Candidaats examen wis- en natuurkunde D: J. J. ten BbSCh, Soest. Doctoraal examen WTskuTide: J. J. M. Korsten (cum laude), Grubbenvorst (L.) Doctoraal examen Sterrenkunde: Ch. didaatsexamen Psychologie: mej. C. I. Schiiffer, Bilthoven: mej. E. P. J. M. Her mans. Utrecht. Candidaatsexamen Tandheel kunde: N. J. Ammerlaan, Schipluiden; J. F. G. Anten, Heerlen: mej. E. Arissen, Eist; J. F. Bax. Utrecht: E. O. van de Bergh (cum laude), Amersfoort; A. W. van Cappellen, Nieuwerkerk aan de IJsel; mej. A. van Dijk, Bussum; K. H. Dijk, Den Haag; J. Giezen (cum laude). Papendrecht; W. J. Harde man, Veenendaal; mej. H. C. Höweler, Nij megen; P. H. Kleingeld, Rotterdam; mej. V. Koppelman, Enschedé; R. Kupperman, Naar- den; mej. L. F. Lieftinck, Rotterdam: L. A. Magre, Heelsum; mej. M. S. Mantel. Utrecht; C. C. E. Meulemans, Utrecht; J. M. Paauw, De Bilt: J. C. Palamba, Utrecht; G. Pedde- mors, Utrecht: M. A. van de Perk, Utrecht; mej. H. C. Polderman, Utrecht; M. Pon, Amersfoort; mej. M. G. van de Schans. Kerk wijk; H. M. Schindelman. Utrecht; J. Schreurs, Vinkeveen; mej. C. T. Stiphout, Sambeek: A. A. W. Tialma, Hilversum; A. van de Vliet, Oldenzaal. heU-eredoctoraat bekleed door' de promo- "E. Heynekamp (cum laude). Bilthoven.'Can- tor, prof. dr. Th. C. van Stockum. De pro motor zette in een toespraak uiteen hoe nauw de banden zijn die prof. Hammerich zowel met Nederland in het algemeen als speciaal met de Groninger Universiteit verbinden en welke grote verdiensten de Deense geleerden zich ten opzichte van beide heeft verworven. De promotor zei dat prof. Hammerich een geleerde is, die naast een zeer omvangrijke practische organisa torische werkzaamheid op zuiver weten schappelijk terrein, kan bogen op een oeuvre van grote omvang en voortreffelijke kwaliteit, niaar vooral van bijna onbegrij pelijke veelzijdigheid. De meeste nadruk ligt daarbij op de Germanistiek, die de promovendus sedert 1922 als hoogleraar te Kopenhagen en een jaar lang ook te Utrecht heeft gedoceerd. Maar daarnaast heeft hij ook op het gebied van de Indo germanistiek, de Rechtsgeschiedenis, de Algemene Taalkunde en de studie van land, volk en taal der Eskimo's, werk van blijvende betekenis geleverd, dat niet spoe dig zal worden vergeten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Monarch" (24 Oct.), s.s. „17e Octobre" (31 Oct.); Austra lië: s.s. „Straithard" (27 Oct.); Brazilië: s.s. „Highland Monarch" (24 Oct.), s.s. „17e Octobre" (31 Oct.); Canada: m.s. „Prins Casimir" (22 Oct.), s.s. „Nieuw Amsterdam" (26 Oct.), m.s. „Black Tern" (27 Oct.); Indonesië: m.s. „Oranje" (25 Oct..); Ned. Antillen: s.s. „Waterman" (25 Oct.); Ned. Nieuw-Guinea m.s. „Oranje" (25 Oct.); Nieuw Zeeland: s.s. „Waterman" (25 Oct.), via Engeland (29 Oct.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (22 Oct.), m.s. „Edinburgh Castle" (29 Oct.). ADVERTENTIE met de genezende warmte van een Zwitsal preparaat Verboden. De Japanse politie heeft een bende stropers ingerekend die twee honderdduizend zeehonden met ma chinegeweren voor hun huiden moeten hebben afgemaakt sedert ze na de oor log een bedrijf aan de Noord-Japanse kust vestigden. Sedert 1911 is krachtens een internationale conventie deze jacht in het Noordelijk deel van de Stille Oceaan verboden. Zendeling. De Canadese zendeling G. Brown, die dertig jaar in China heeft gewoond, is met zijn echtgenote in Hongkong aangekomen. Hij verklaarde, onder het communistische bewind geen opium geroken, geen gokkerij gezien en geen bedelaars ontmoet te hebben. Er worden in China dijken aangelegd tegen overstromingen, grote aanplantingen verricht tegen verstuiving van de Gobi- woestijn en scholen, ziekenhuizen, open bare gebouwen en allerlei wegen en bruggen gebouwd. Drie jaar. In Kenia zijn in de afgelopen drie jaar van strijd tegen de verzets beweging der Mau Mau 10.800 opstande lingen gedood. De Britse strijdkrachten hebben in deze periode 561 man ver loren. De burgerbevolking telt 1.660 slachtoffers. Het aantal terechtstellingen bedraagt 962. Meer dan 60.000 Mau Mau-leden zitten nog gevangen. Moord. De politie van Chicago onderzoekt een moord op drie jongens van elf, der tien en veertien jaar oud, wier ernstig verminkte lijken in een bos zijn ge vonden. De jongens werden sinds Zon dagavond vermist. De politie vermoedt dat de misdaad het werk is van een krankzinnige of van een groep oudere jongens. Wapenstilstand. Het opperbevel van de strijdkrachten der (communistisch ge zinde) Phatet Lao in Laos heeft zijn troepen gelast de strijd in de Noorde lijke provincies Sam Neua en Phong Saly te staken, aldus meldt radio- Noord-Vietnam. Dit bevel vloeit voort uit een overeenkomst die te Rangoon is gesloten tussen vertegenwoordigers van de regering van Laos en van de Phatet Lao. Schilder. Voor het éérst sedert hij ziek werd heeft president Eisenhower weer geschilderd. Hij heeft in een leunstoel in zijn ziekenkamer met olieverf ge werkt aan een rotsachtig berglandschap dat hij copieerde van een foto in een tijdschrift. Bendeleider. Op Zuid-Celebes heeft de politie in een gevecht met een bende de opstandelingenleider Abdulkadir Da- eng Pawakkang gedood. Zijn volge lingen vluchtten de bossen in. Inlichtingen. Oostenrijk zal krachtig bij Hongarije protesteren tegen een grens overschrijding door acht Hongaarse sol daten, die inlichtingen zouden hebben gevraagd over een Hongaarse vluchte ling, die naar Oostenrijk was uitge weken. Onmisbaar. Lord Malvern, premier van de federatie van Rhodesia en Nyasaland, heeft verklaard, dat zijn land meer Europeanen wenst op te nemen. Een grote Europese bevolking is van onmis baar belang voor de ontwikkeling van de onaangesproken hulpbronnen van het land en voor verhoging van het be schavingspeil van de Afrikaanse be volking, aldus de premier. Vergissing. De Britse veiligheidsautoritei ten op Cyprus die door_de, terroristische activiteiten blijkbaar nerveus zijn ge worden hebben meegedeeld, dat abu sievelijk bekend was gemaakt, dat er een bom bij een kazerne was ontploft. Er is gebleken, dat de opwinding was veroorzaakt door de echo van het schot van een geweer dat per ongeluk was afgegaan. Overlast. Een groot deel van Londen stond gisteren blank als gevolg van aanhou dende regenval. De stagnatie van het wegverkeer was het grootst in het Noor den en Westen van de stad. Het verkeer over de Noordelijke ringweg kwam vrijwel tot stilstand. Bij London Air- port stond in een verkeerstunnel het water twintig centimeter hoog. De Amsterdamse rechtbank heeft de 42- jarige veehouder J. P. Plooy uit Ouder- Amstel wegens dierenmishandeling veroor deeld tot een gevangenisstraf van 6 weken, waarvan 4 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Op 3 Mei had hij twee koeien, die pas hadden gekalfd, van zes uur 's morgens tot half twaalf 's avonds niet gemolken. De officier van Justitie had tegen hem een gevangenisstraf van 2 maanden geëist. ZocU ió Aet zo DE VERMENIGVULDIGING van een cellige diertjes geschiedt op vrij eenvou dige wijze (voor zover men in de natuur tenminste van eenvoudig kan spreken). Deze organismen, die uit een klompje protoplasma bestaan, delen zich in tweeën, waarna beide helften uitgroeien tot de grootte van het oorspronkelijke individu. We hebben dus nu twee eencellige diertjes gekregen, die ieder de helft van de levende stof (proto plasma) van het eerste indi vidu in zich dragen. Wordt dit delingsproces telkens en tel kens weer herhaald, dan wordt op den duur een zeer groot aantal nieuwe wezentjes gevormd, waarvan er uiter aard vele tergronde zullen gaan, maar waarvan de overlevenden toch nog steeds het lichaam van de eerste cel vertegen woordigen. Immers, van geslacht op ge slacht heeft het leven zich ononderbroken en in dezelfde vorm voortgezet, in het zelfde lichaam dat zich voortdurend deelt en weer uitgroeit. Op grond van deze overwegingen meende Weismann hier van materiële onsterfelijkheid te kunnen spre ken. Maar zelfs bij deze simpele eencellige diertjes bleek de eenvoud minder eenvou dig dan men dacht. Want andere onder zoekers toonden aan dat de delingen zich niet in een onbeperkte reeks voortzetten, maar dat na verloop van tijd de dieren aan levenskracht verloren. Het afslijtings proces en het ouderdomsver schijnsel schijnen zich dus ook in het protoplasma te manifesteren en eindigt met de dood, tenzij twee individuen zich met elkaar versmelten. Na deze versmelting, waarbij dus in zekere zin een nieuw individu te voorschijn treedt, ontstaat een nieuwe J levenscyclus, die de mogelijkheid voor een aantal achtereenvolgende delingen biedt. Kunnen we dus niet van materiële on sterfelijkheid spreken? Nou, deze conclu sie is wellicht óók weer wat te voorbarig. Want weer latere onderzoekingen hebben aangetoond dat de verouderingsverschijn selen niet behoeven op te treden indien de eencellige diertjes onder de meest gun- v stige omstandigheden worden opgekweekt. Woodruff heeft pantoffeldiertjes met de groot ste zorvuldigheid opgekweekt in een druppel voedende vloeistof, die telkens ver nieuwd iverd om de scha delijke stofwisselingsproduc ten te verwijderen. Zodra het diertje zich had gedeeld, werden de daaruit gevormde individuen elk in een druppel voedende vloeistof gebracht. Bij liet einde van de proef, die over vele jaren liep, hadden ruim 4500 generaties het le ven gezien en waren de dieren van de laatste generatie nog even fris en fleurig als bij het begin der deling. Sommigen menen, dank zij deze erva ring, practisch van materiële onsterfelijk heid te mogen spreken. Misschien hebben zij gelijk, maar aan de andere kant: wat zijn 4500 generaties in vergelijking tot een dergelijke uitspraak? De dieren delen zich zo'n 6 a 7 honderd maal per jaar en de hele proef had 7 jaar gevergd. Maar hoe zal de uitspraak luiden na een proef van 50, 100 of 1000 jaar? We weten het niet. En inderdaad, van de materiële onsterfe lijkheid weten we nog niets! En nu iets over de plasticiteit van het centrale zenuwstelsel. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2