Gigantische raffinaderijen, waarop de Antilliaanse economie drijft Propagandaslag in Saar nadert einde @PR|SS Nell Herbert Het Koninklijk Paar zag vandaag: Herziening van het kinder strafrecht voorgesteld foto-atelier Voor eind 1955: 30.000 Nederlandse emigranten Pessimisme bij de voorstanders van het Europese statuut „De maatschappij" is de welvaartsbron Maatregelen met een overwegend paedagogische strekking Weer een Duits protest 3 EEN GOED PORTRET J eugdkampeerterrein in Amsterdam Minister Suurhoff te Genève: Nederlandse tankbataljons oefenen in Duitsland Kerkelijk Nieuws Een sigaret van wereldvermaardheid DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 en men neemt aan dat een goed deel der geestelijkheid haar welgezind is. Veelal komen de Rooms-Katholieke geestelijken uit het Rijnland naar de Saar, daar dit ge bied tot de Duitse bisdommen Trier en Spiers behoort. De derde pro-Duitse par tij is de socialistische, onder leiding van de vakbondleider Conrad. Het „Deutsch- land über alles" en het „Deutsch ist die Saar" behoren tot het programma der ver gaderingen der Neenzeggers. De oude Saarlandse partijen, die voor het statuut strijden, zijn de Christelijke Volkspartij van minister-president Hoff mann en de socialistische van Kirn. Hun apparaat is echter danig afgebrokkeld door een massale overgang naar de pro-Duitse partijen en dit proces schijnt nog altijd voort te gaan. Hoffmann wordt vrijwel bij elk optreden door „anti's" uitgejouwd en zijn vergaderingen staan onder sterke po litiebewaking. De communisten behoren bij het Neenfront. Voorts zijn ook vier onbe langrijke partijen opgestaan, die zich tegen de regering-Hoffmann doch voor het sta tuut verklaard hebben. Hoogtepunt De Europese commissie voor de contróle op de stemming werkt onder hoogspanning. De Belg prof. Dehousse en zijn staf gaan dagelijks na of de partijen bij de tientallen betogingen van elke dag binnen de schreef blijven en of buitenlandse stemmen als in menging kunnen worden opgevat. De Saar landse bladen, die zich tegen deze inter ventie keren, drukken echter dagelijks op zeer propagandistische wijze alles af, wat in Parijs of Bonn over de Saar gezegd wordt of ooit gezegd is. Het hoogtepunt van het werk der Europese commissie komt echter pas tegen het weekeinde. Dan beleeft Saarbrücken een invasie van con troleurs. Vrijdagavond zal een extra trein uit Nederland arriveren met 325 contro leurs, van wie 225 burgemeesters. Luxem burg zal nog 335 „toeziende voogden" stu ren. Voorts komen er 155 Belgen, 120 Ita lianen en 50 Engelsen. In elk der 925 dis- trietstembureaux zal een neutrale waarne mer een oogje in het zeil houden. (AFP) De minister van de West- Europese Unie heeft te Londen besloten dat de vereiste meerderheid bij de volks stemming de helft plus een van het aantal geldige stemmen is. De grenzen van het Saargebied zullen van Zaterdag 12 uur'tot Maandag 24 October zes uur gesloten zijn. ADVERTENTIE maken, heeft TDD nodig. 5 Dec. komt reeds in zicht Lange Veerstr. 13 - Tel.11178 De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot de aanleg van een jeugdkam- peerterrein in het W. H. Vliegenbos, waar voor een crediet beschikbaar werd gesteld van f 90.500,Dit werk zal worden uit gevoerd als object van de gemeentelijke sociale werkvoorziening. De raad verleende voorts een bedrag van f 1.054.000,als bijdrage in de kosten van het in Nederland te verrichten kern- physisch speurwerk. De raad benoemde tot buitengewoon hoogleraar in de Keltische taal- en letter kunde aan de gemeente-universiteit mej. dr. A. M. E. Draak, thans lector aan deze universiteit. Eervol ontslag verleende de raad aan dr. W. P. de Roever als lector in de mineralogie en mineralogische kris tallografie aan de gemeente-universiteit. GENèVE (AFP). De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer Suurhoff, heeft Woens dag te Genève in een rede voor de vol tallige conferentie van het Intergouverne mentele Comité voor de Europese Migra tie medegedeeld, dat dank zil de mede werking van de betrokken officiële in stanties, voor het einde van dit jaar on geveer 30.000 emigranten Nederland zul len hebben verlaten. Het emigratie-over schot zou evenwel niet meer dan vijtien tot twintig duizend bedragen wegens het talrijke aantal repatriërenden uit Indo nesië. Minister Suurhoff zeide verder, dat de met bepaalde landen gesloten overeen komsten zeer bevredigende resultaten hadden opgeleverd. Hij zei van mening te zijn dat de door het comité vastgestelde normen een universele waarde hebben verworven. De migratie van deze dagen is ondenkbaar zonder een nauwe samenwer king, hetzij bilateriaal of multilateraal, tussen de betrokken landen. De landen, die het meest voordeel hadden van de migratie zouden de eerste moeten zijn om een extra-bijdrage voor dit doel te stor ten, zulks met het oog op het begrotings tekort van het comité. Dit tekort te be strijden door bezuiniging zou de werk zaamheden van het comité verlammen. Daarom dienen de inkomsten vergroot te worden. De minister is van oordeel, dat de regeringen die belang hebben bij de migratie, een billijk aandeel in de transportkosten op zich moeten nemen. De Nederlandse regering is bereid dit be ginsel als basis van haar beleid te aan vaarden als de andere belanghebbende landen zich hiermee zouden verenigen. Woensdag zijn in Büren en Paderborn in Duitsland oefeningen begonnen van het Nederlandse vierde en vijfde tankbatal jon. Het zijn normale oefeningen, zoals die daar in de buurt geregeld worden ge houden; ook door Belgische en Britse troepen. Aan de oefeningen nemen 3000 man deel. Het hoogtepunt zal worden ge vormd door een „slag om Fürstenberg" op 27 October, waaraan ook zal worden deelgenomen door straaljagers. lighter and milder Van onze reisredacteur) DE VETTE, GELE STREPEN op het azuur van de Caraïbische Zee verraden het al uit de verte en de hoge destilleertorens aan Willemstads Schottegat zetten er nog eens zilveren uitroeptekens achter: Curagao is een olie-eiland! Men wordt er dag en naeht aan herinnerd door de Noord- en Oostpassaat, die de lauwe oliegeur door de hete lucht waait, door de tienduizenden lichtjes van de tanks, „dubbs" en „trumbles", die 's nachts nog eens nieuwe sterrenbeelden aan het rijke Caraïbische firmament tekenen, door de „eeuwige vlammen", waarin de onbruikbare gassen verbranden, die hun rossig schijnsel 's avonds tegen de fabriekswalm kaatsen. Het is onmogelijk op Curagao niet aan olie te denken. Men praat erover, men droomt erover en.... men eet ervan. Want de economie van Curagao en van Aruba, en daarmee indirect ook van de minder bedeelde Antillen Bonaire, St. Maarten, Saba en St. Eustatius drijft op de donkere stroom die door de raffinaderijen vloeit. Een stroom die begint in Venezuela en die zich in de Antillen vertakt over de gehele werekl; waar motoren gevoed en gesmeerd moeten worden en waar industrieën de bijproducten verwerken tot duizend-en-een producten. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn op hun tocht over Curagao vandaag met deze gigantische industrie in. contact geko men en ook met de mensen die er werken. Gisteren zagen zij al de woonwijken, zoals Julianadorp. Daar wonen de Nederlandse ingenieurs, technici en kantoormensen, die hard werken in de hitte van de dag, die met hun gezinnen een royaal zij het wat afgescheiden bestaan voeren in hun gerie felijke huizen en clubs, en die in dit verre rijksdeel het korte contact met het vorste lijk paar toch wel erg goed zal hebben ge daan eer zij zich weer gingen wijden aan hun werk voor „de maatschappij". „De maatschappij", dat is de C.P.I.M., de Curagaose Petroleum Industrie Maat schappij, behorend' tot de Koninklijke Shell Groep, die met de Amerikaanse Lago op Aruba, in vele opzichten haar evenknie, de welvaartsbron van de Antillen is. In tegenstelling tot een veeel verbreid mis verstand vindt zij helaas geen olie op Curagao, want die is er niet. De olie komt uit Venezuela, waar de totale productie nog niet geraffineerd kan worden. Zij wordt op de Antillen verwerkt; destillatie, „kraken", gasverwerking en smeerolie-fabricage. De vijftien tankers van het dochterbedrijf C.S.M., de Curagaose Scheepvaart Maat schappij, voeren jaarlijks zeventien mil- lioen ton ruwe aardolie aan, dat is ruim 300.000 barrels per dag. Nog eens drieëneenhalf millioen ton olie komt van elders voor menging. Daarmee behoort de C.P.I.M. tot de grootste drie raffinaderijen ter wereld. De Lago op Aruba en het bedrijf in Abadan (Perzië) zijn de andere twee. De C.P.I.M. heeft thans 1100 mensen in dienst, die met hun gezinnen 36000 van de 114.000 inwoners van Curagao uitmaken. Alleen al aan lonen, gages en salarissen keert zij jaarlijks 55 millioen Antillaanse, dat is 110 millioen Nederlandse guldens uit. Telt men daarbij de zichtbare en on zichtbare uitgaven voor aankopen, dien sten, belastingen, sociale verzorging en de stimulering van handel, scheepvaart en se cundaire bedrijven op, dan beseft men de enorme hoeveelheid welvaart, die de olie industrie dag in dag uit in de Antillen pompt. De invloed van de olie laat zich trouwens aflezen uit de bevolkingscijfers. Toen de C.P.I.M. in 1916 op Curagao begon, telde het eiland 33.000 inwoners. Nu zijn het er 114.000. Het scheepsverkeer van de havens van Curagao en Aruba is groter dan dat van Amsterdam en Rotterdam. Londense City. Zijn electrische centrale zou de gehele provincie Friesland van stroom kunnen voorzien. Het heeft een kustlijn van 9,3 kilometer en er worden per dag anderhalf millioen kubieke meters koelwater doorheen gepompt, genoeg om het IJ binnen enkele weken droog te leg gen. De sociale verzorging is indrukwek kend. Zoals de haast vijftienhonderd em ployés uit Nederland hun geriefelijke mo derne woonwijken hebben, zo zijn er voor de.vierduizend buitenlandse arbeiders (Su- rinamers, Portugezen uit Madeira en Britse West-Indiërs) de gezinswoningen en vrij gezellen-bungalows in het oliedorp Suffi- sant. Er zijn eigen bioscopen, winkels, golf links, tennisbanen, zwembaden, stadions, kranten in zes talen, volkswoningen voor locale werknemers en gratis medische ver zorging voor de werkers en hun gezins leden. Er is een ultra-moderne bedrijfs- school waar Antillaanse jongens gratis een vak kunnen leren, want het is de politiek van het bedrijf om zoveel mogelijk „lands kinderen" te werk te stellen. Dat hun mo gelijkheden niet door raciale remmen be perkt worden bewijzen de vele gekleurde Antillanen die al hoge posten hebben be reikt. Hoe lang nog? Men ontkomt niet aan ontzag voor deze geweldige industrie. Men ontkomt ook niet aan beduchtheid. Deze betreft minder de snelle stijging van de loon- en prijsspiraal als wel de vi-aag „Hoe lang nog?" Een vraag die iedereen op Curagao en Aruba zich stelt en die als een zwaard van Damo cles boven de eilanden hangt. Want in Ve nezuela neemt de neiging om de eigen olie in eigen land te willen raffineren hand over hand toe. Die wens word't gevoed door overwegingen van politieke en economi sche aard en versterkt door beduchtheid voor het internationale vakbondswezen, dat de ring om de olie-industrie wil sluiten en dat, om Venezuela in het gelid te krijgen, thans zijn aandacht op de Antillen gaat richten. Als de oliestroom zou opdrogen, zou de Antillaanse economie verschrompe len. Het is een uiterst delicate situatie, die weliswaar niet tot paniek aanleiding mag geven, maar die zeker koele bezinning op al haar mogelijke consequenties vereist. Het villapark Rio Canario van de C.P.I.M. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van het kinder strafrecht en het kinderprocesrecht. De in het ontwerp voorgestelde regeling wordt beheerst door de algemene beginselen, die aan het Wetboek van Strafrecht ten grond slag liggen. In de toelichting zegt minister Donker dat het gehele samenstel van straf fen en maatregelen voor strafrechtelijk minderjarigen, zoals dit in het ontwerp is opgenomen, overwegend een paedagogische strekking heeft, waarbij het belang van de minderjarige steeds voor ogen wordt ge houden. In het ontwerp is een bepaling opgeno men, waardoor strafvervolging wordt uit gesloten ten aanzien van kinderen, die ten tijde van het begaan van het strafbare feit de leeftijd van twaalf jaren nog niet heb ben bereikt Het materiële kinderstrafrecht zal toe passelijk zijn op de minderjarige, die ten tijde van het begaan van het strafbare feit de leeftijd van twaalf maar nog niet die van achttien jaren heeft bereikt. Door de thans voorgestelde regeling wordt uitgesloten, dat een minderjarige, die een strafbaar feit pleegde voordat hij twaalf jaar was, na het bereiken van die leeftijd nog zou kunnen worden vervolgd. Voorts zal op degene, die een strafbaar feit pleegde voordat hij achttien jaar was, ook na zijn achttiende verjaardag het kin derstrafrecht en niet het gewone strafrecht van toepassing zijn, tenzij hij inmiddels meerderjarig is geworden. Nieuw is de bepaling, waarbij voor de rechter de mogelijkheid wordt geopend op een minderjarige, die de leeftijd van acht tien jaar reeds heeft bereikt, de bepalingen van het materiële kinderstrafrecht in plaats van het voor volwassenen geldende straf recht toe te passen. Hierbij is gedacht aan minderjarigen boven de leeftijd van acht tien jaar, die in ontwikkeling met straf rechtelijk minderjarigen zijn gelijk te stel len. Voorgesteld wordt, de bevoegdheid van de kinderrechter uit te breiden tot alle overtredingen, doch daarnaast ook vervol ging van overtredingen voor de kanton rechter mogelijk te maken en wel in die gevallen, waarin de kinderrechter daarvoor machtiging verleent. De in het ontwerp voorgestelde regeling laat aan de rechter de vrije keus om aan een minderjarige na diens schuldigverkla ring hetzij een straf hetzij een maatregel op te leggen. De keuze zal niet alleen be paald worden door de aard van het ge pleegde feit, maar ook door de persoonlijk heid van de minderjarigen. Het arrest is door de commissie als nieu we strafvorm voorgesteld. Het is bestemd voor minderjarigen, voor wie een korte vrijheidsbeneming een ernstige waarschu wing kan betekenen. De maximumtermijn is in het ontwerp gesteld op veertien dagen. De plaatsing in een inrichting, voor bij zondere tucht is de zwaarste straf, die in het ontwerp is opgenomen. Deze straf is bedoeld voor minderjarigen, waarvan niet gebleken is dat zij een heropvoeding be hoeven. De duur is gesteld op ten minste één maand en ten hoogste zes maanden. Gevangenisstraf zal alleen kunnen wor den opgelegd aan zestien- en zeventienja rigen, op wie de rechter het voor volwasse nen geldende strafrecht toepast, omdat hij daartoe grond vindt in de ernst van het begane feit en de persoonlijkheid van de dader. De grondgedachte, waarop de bepaling van het strafproces voor strafrechtelijk minderjarigen behoort te berusten, bestaat hierin, dat dit proces eenvoudig en voor de betrokken minderjarigen en hun ouders begrijpelijk moet zijn. Formaliteiten, die voor volwassenen zin hebben, doch ten op zichte van minderjarigen nagenoeg zinloos zijn, moeten terzijde worden gelaten, aldus zegt minister Donker in de toelichting. Een slotbepaling opent de mogelijkheid van een geleidelijke inwerkingtreding van de nieuwe bepalingen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tjerkwerd (toez.) E. Holt- rigter te Birdaard. Geref. Kerken Aangenomen naar Vlagtwedde E. II. Rull- man, cand. te Soest. Evang. Luth. Kerk Drietal te Amsterdam (vac. dr. S. v. d. Woude) K. v. d. Braak, legerpred. te Over- veen, H. J. A. Haan te Leiden en H. Johan nes te Vlissingen. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Arnhem (2e pred.pl.) mej. ds. M. C. Schepman te St. Anna-Pa- rochie. Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist: J. B. Bel te Krabbendijke en A. de Blois te Rotterdam-Z. Beroepen te Yerseke P. Honkoop te Rijssen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Rozenburg L. W. G. Blok huis, cand. te Oosterbeek. ADVERTENTIE In prijs verlaagd tot per 20 stuks SAARBRÜCKEN (ANP) De propagandaveldslag voor de volksstemming in het Saargebied loopt ten einde. De leiders van de beide fronten in het Saarland doen hun laatste inspanning om de nog weifelende zielen te winnen. Premier Hoffmann, die sedert 1945 in een-bescheiden witte villa aan de oever van de Saar regeert, ver scheen Woensdagavond als woordvoerder in zes vergaderingen achtereen, om het volk te bezweren het omstreden statuut te aanvaarden. De in het Vaderlandse Blok sa menwerkende Duitsgezinde partijen willen vandaag een laatste grote „Heim-ins- Reich"-betoging op touw zetten. Zij hebben zich ook bij de actie van de West-Duitse minister voor Zaken betreffende geheel Duitsland, Kaiser, voor een „ondeelbaar Duitsland" aangesloten. Indrukwekkende cijfers Wil men meer cijfers omtrent deze reus achtige bedrijven, die in de jongste wereld oorlog meer dan de helft van de geallieer de oorlogsmachine voedden en smeerden: het C.P.I.M.-bedrijf heeft een oppervlakte die twee keer zo groot is als die van de „Recklinghauser Zeitung" heeft mee gedeeld, dat zij de organisatie van toeris- tentochten naar Nederland heeft gestaakt als protest tegen de mededeling van minis ter Beyen, dat de Duitse oorlogsmisdadi gers in Nederland niet zullen worden vrij gelaten voordat hun straftijd om is. Maandag heeft de bond van ontslagen gevangenen in West-Duitsland naar aan leiding van minister Beyens verklaring aangedrongen op Duits-Nederlandse on derhandelingen ten gunste van de Duitse gevangenen in Nederland. In ceilophaan 50 ct. 10 stuks De opinie-onderzoekers, die ijverig en met wisselend resultaat naar de mening der Saarlanders hebben gevorst, hebben verzuimd uit te vinden, hoeveel van hen weten, wat er in het Europese statuut staat. Ingewijden geloven, dat geen tien percent der' kiezers het document gelezen heeft, daargelaten de vraag, hoevelen in staat zijn de draagwijdte van de veertien arti kelen en de daarbij behorende briefwisse lingen te beoordelen. De pro-Duitse partijen hebben in hun propaganda de volksstemming een veel verdere strekking gegeven dan dr. Aden auer en premier Mendès-France indertijd hebben bedoeld, toen zij het statuut op stelden, teneinde de weg vrij te maken voor een toetreding van de bondsrepubliek tot de West-Europese Unie. De Duitse par tijen hebben het voJk bezworen deze volks stemming aan te grijpen als een mogelijk heid om voor een terugkeer naar Duits land te demonstreren. Het risico, waarmee vooral uit Parijs gedreigd wordt, dat door zulk een demonstratie de bestaande toe stand van de Franse invloed in het gebied zou worden gehandhaafd, nemen de Duits- gezinden op de koop toe. In regerings kringen verdenkt men hen er zelfs van, dat zij zulk een herstel van de „status quo" eigenlijk niet eens ongaarne zouden zien, omdat een terugkeer naar het rechtstreekse Franse toezicht op den duur de „Heim-ins- Reich"-stemming zou bevorderen. Neo-Nazisme De venijnige strijd van de drie Duitsge zinde partijen wordt deels met middelen gevoerd, die waarnemers doet terug den ken aan de nationalistische campagne waarmee de terugkeer van het Saariana naar het Hitler-Duitsland in 1935 gepaard ging. Van de drie partijen slaat de liberale de scherpste toon aan. In tal van vergaderingen hebben de redenaars dezer partij de bevolking opge roepen af te rekenen met „de Franse lui lakken en bankroetiers" en te weigeren „nog langer voor het plezier der Fransen te werken". Neutrale waarnemers heDoen zich erover verwonderd, welk een „natio nalistisch opruiende taal" deze sprekers gebruiken. Ook Duitse correspondenten hebben dit vergeleken met „het beste" wat de „neo nazi's" in de bondsrepubliek hebben ge daan. Leider der liberale partij en eigenlijk ook de ziel van de gehele beweging voor hereniging met Duitsland, is de Saar- briickense advocaat dr. Schneider, een vroegere nazi. Hij is ongetwijfeld de scherpste man van het Neenfront en hij bedient zich bij zijn propaganda veelal van militaire marsen. De grootste Duitsgezinde partij is de Christelijk Democratische Unie, die met haar afwijzing van het statuut in tegen stelling staat tot Adenauers West-Duitse CDU. Leider van de Saarlandse CDU is dr. Ney, die met minder fanfare doch met een „beroep op het Duitse geweten" en veelal ook met citaten van de geestelijk heid werkt. Ney bezweert zijn volgelin gen, dat het christelijk geweten hem ver plicht hun trouw aan Duitsland te tonen. Zijn partij wordt als de sterkste beschouwd ADVERTENTIE In bussen voor ten minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffeine-vrijf 10.95 Journalisten uit alle windstreken vinden het steeds moeilijker voor spellingen te doen, aangezien men buiten de avond lijke vergaderin gen weinig of niets van de aan staande volks stemming be merkt. Alhoewel alle kansen nog open worden ge acht, -overheerst toch in de gele- dei-en van de voor het statuut wer kende partijen het pessimisme. Zelfs in Hoffmanns naaste omgeving worden de kansen om het statuut nog te rédden, laag aangeslagen. Men heeft daar de indruk, dat de „Neenpartijen" een tijdelijke in zinking hebben overwonnen en dat zij nog aarzelende stemmers kunnen win nen. De 660.000 stemmers zullen zich uit spreken over de vraag: „Stemt gij in met het met toestemming van de regering van het Saarland tussen de regering der bonds republiek Duitsland en de regering der Franse republiek op 23 October 1954 over eengekomen Europese statuut?" In de pro-Duitse propaganda is echter over het statuut niet gerept. Onwetend De betekenis en de productie van steen kool en staal in de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn op bijgaand kaartje voorgesteld met enkele eenvoudige getallen. Duitsland is verreweg de grootste producent van steenkool en staal in de Gemeenschap. Uit de tekening blijkt duidelijk de grote economische be tekenis van het Saargebied, dat een steen- kool- en staalprodxictie heeft die groter zijn dan de Nederlandse productie.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5