BABIT0, DE MUZIKANT „De Spieghel" Nog steeds Jesse Owens msn a s Bjl j Die Raeckse-Velox (3-1) saaie wedstrijd met spannend slot Fa. B. ENGELENBERG West I en II bespraken problemen van het betaalde voetbal Joegoslaven te sterk voor Ierland: 4-1 Mientje Deter-prijs voor Rève d'Or B Vergadering bestuur E.J.U. in Santpoort jjitjmeecmi REGENJASSEN DAMESREGENMANTELS Elf doelpunten bij Oosten - Militair XI 5 DE VOLLEYBALCOMPETITIE Fenny Heemskerk won van Lazarevic Courses op Duindigt Bartali breekt lans voor de jongeren Haarlemse Damclub had het niet gemakkelijk Parenwedstrijden in district Kennemerland sl— Peanut butter HOOFDPIJN WÈG! Spanje en de Olympische Spelen in Melbourne Baseballenthousiast faalde bij 32.000-dollar-vraag Voros Lobogo in kwart finale voetbalbeker De Berlijnse zesdaagse FEUILLETON Een detective - roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck DONDERDAG 20 OCTOBER 1955 Gisteravond werd in het Krelageliuis in Haarlem voor de hoofdklasse heren voor de volleybalcompetitie de wedstrijd Die ItaeckseVelox gespeeld. In een matige en saaie vertoning, waarby slechts in de vierde game van behoorlijk spel sprake was, heeft Die Itaeckse een benauwde zege op de blauw-witten kunnen behalen. Vooral het aanvalsspel liet veel te wensen; hier moet aan toegevoegd worden dat het arbitreren vrij streng was, zodat de ploegen weinig risico durfden nemen. Die Raeckse startte met een groot over wicht, dat resulteerde in een 60 voor sprong. Velox kon in het geheel geen vat krijgen op het spel van de rood-witten en via 82 werd het een gedecideerde set overwinning voor Die Raeckse 153. De tweede game gaf aanvankelijk hetzelfde spelbeeldc 51, 81 voor Die Raeckse, maar een aantal misverstanden stelde Ve lox in de gelegenheid om via 85 en 97 (time out voor Die Raeckse) tot 99 op te halen. Tot 1111 ging toen de strijd ge lijk op met uiterst zwak aanvalsspel aan beide zijden. Toen bracht Die Raeckse ook de tweede game op zijn naam: 1511. De derde set gaf iets meer strijd te zien. Velox nam een voorsprong van 52, die via 63 en 83 tot 105 uitgroeide. Die Raeckse trachtte met een time out de op mars van Velox te stuitten, maar dit lukte niet. Mede door riskant smashen van Chris- tianus (Die Raeckse), die een serie smashes buiten het veld sloeg, kon Velox een ruime 156 set overwinning behalen. Spannend slot Men had tot dat moment volhard in een „tik-tak spelletje" met weinig risico. Het .was dan ook prettig voor het publiek dat in de vierde game beide ploegen los kwa men en nog een sfeervolle en aantrekke lijke laatste game speelden. Het leek er aanvankelijk op dat Velox nog een goede kans maakte de laatste set te winnen en zodoende een gelijkspel uit het vuur te slepen. De blauwwitten slaagden er in steeds een voorsprong te behouden: 40, 4—2, 6—2, 6—4, 7—4, 7—5, 8—6 en 9—7. Er werd nu gesmasht en de score kreeg een aantrekkelijk verloop; 118, 1110 en 12—10 voor Velox, 12—12, 13—12, 13—13, 1413 voor Velox, 1414. In dit buitenge woon spannend slot kon Die Raeckse toch met 1614 beide punten in de wacht sle pen. Bij Die Raeckse was De Nobel verhin derd en door P. Wentink vervangen. Niet- ADVERTENTIE Doclstraat 39 -• Haarlem - Te). 13232 QFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „PESTO" SCHUURMACHINES De in Dalymont-park in Dublin gespeel de voetbalwedstrijd tussen de landenteams van Ierland en Joegoslavië is geëindigd in een vier-één overwinning voor de gasten. Bij Joegoslavië w^s rechtsbinnen Milos Milutinovic de grote man. Met een hattrick zorgde hij er voor <*at zijn land bij de rust reeds met drie-één roorstond. Hij maakte gebruik van elke kans, die zijn bewakers hem lieten en kreeg steun van zijn mede-voorwaartsen, die steeds sneller bij de bal waren en ook beter plaat sten dan de Ieren. Bij de Joegoslaven werd middenvoor Vukas voortdurend gescha duwd door stopperspil Martin. Vukas kon zich weliswaar niet aan diens bewaking onttrekken, maar doordat hij Martin uit positie speelde, ontstond een gat in de ver dediging waar Milutinovic dankbaar ge bruik van maakte. De Ierse, voorhoede kwam niet tot goed spel. Zelfs in de tweede helft, toen de Joe goslaven in de verdediging werden gedron gen hadden de Ierse aanvallers niet de kracht om door te stoten. Als zij eens tot een schot op het doel kwamen vonden zij daar keeper Beara, die in grootse vorm was. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 12e ronde van het candidaten-schaak- tournooi voor dames luidden: Borisenko (Rusland)Gresser (V. S.) 'A14; Edith KellerHermann (O. Did.) Keretsz (Hong.) 01; Volpert (Rusl.)Ne- deljkova (J.sl.) 10; Fenny Heemskerk (Ned.)—Lazarevic (J.sl.) 10; Olga Rubt- sova (Rusl.)May Karff (V. S.) 10; Zvo- rykina (Rush)Chaude de Silan (Fr.) 10; A. Ivanova (Buig.)Bode de Mochini (Arg.) 10; R. Sucha (Tsj.sl.)Olga Ignatyeva (Rush) 1—0. De twee overige partijen werden afge broken. tegenstaande het feit dat deze speler over voldoende capaciteiten beschikt, was het ploegverband hierdoor in belangrijke mate ontwricht. Bij Velox was het opvallend dat smasher Verheem geen bal behoorlijk aan gegeven kreeg; een tactische fout van zijn ploeggenoten. De eerste klassers In de eerste klasse heren kwam Rapidi- tas tegen de reserves van HVS niet verder dan een gelijkspel. De tussenstanden van deze matige strijd waren: 159, 815, 15—7 en 7—15. PSVH won van de reserves van de Cios- club met 1614, 157 en 1513. Bij de dames moest De Blinkert tegen Onze Ge zellen met een nederlaag genoegen nemen. De zwart-witten komen er blijkbaar beter in. De tussenstanden waren: 1512, 156, 16—14 en 13—15. De uitslagen Heren: Rap.HVS 22, VeloxRaeckse 1—3, CIOS 3—Velox 2 1—3, Raeckse 3— HVS 4 3—0, PSVH—CIOS 2 3—0, Sant poort—HVS 4 3—0, Gios 2—OVRA 3 2—2, PSVH 2Raeckse 2 13, Santpoort 2 Buitenrust 2 30. Dames: Raeckse 2Velox 2 40, Raeck se 4Spaarnestad 31, BlinkertO.G. 13, Raeckse 3HVS 2 31, Raeckse 6 SSO 2 2—2, Rap. 2—Gios 2—2, A.W. 2— Blinkert 2 04, Sizo 2Gios 22, Sant poortVelox 4 22. De uitslagen van de op Woensdag gehou den draverijen op Duindigt luidden: Minatonkaprys (2040 m.): 1. Swift Hanover 1.33.3; 2. Truusje L 1.35.4; 3. Silver Queen 1.33.8. W. f2,50, PI. f 1,50, f 1,60, f2,50, Gek. f4,60, Cov. f4,90. Mientje K prys (1500 m.): 1. Umbra 1.39.3; 2. Unemde 1.39.3; 3. Uranie Frances 1.41.4. W. f4,80, PI. f2,10, f 1,90, Gek. f7,00, Cov. f4,70. Mientje Deterprijs (2040 m.): 1. Reve d' Or B 1.31.4; 2. The Flying Dutchman 1.33.1; 3. Sjakie Scott 1.31.6. W. f3.90, PI. f 1,60, f2,70, f5,40, Gek. f8,20, Cov. f6,90. Mountenieprys (2040 m.): 1. Rio Rita 1.28.9; 2. Rita Rosa 1.29.4; 3. Sir Parisien O 1.28.6. W. f 8,20, PI. f 2,00, f 2,20, f 1,20, Gek. f 29,40. Cov. f 6,10. Maryanneprys (2000 m.): 1. Notekraker S 1.24.9; 2. Octavia 1.30.2; 3. Rethy Hollandia 1.29.3. W. f 4.80, PI. f 2,20, f 10,10, f 1,60, Gek. f 12,50, Cov. f 24,90. De uitslagen van de rennen luidden: Victrixprys (1700 m.): 1. Flying Gal; 2. Kenitra; 3. Koridon. W. f 2,00, PI. f 2,50, f 1,60, Gek. f 5,60, Cov. f 3,70. Shannon Silverprijs (1350 m.): 1. Sneeuw vlokje; 2. April's Flower; 3. Troubadour. W. f 5,90, PI. f 1,90 f 2,00, Gek. f 12,20, Cov. f 3,60. Totalisator-omzet: f 46.303. In een Italiaans weekblad heeft Gino Bartali als zijn mening te kennen gegëverf dat de Italiaanse wielersport er alleen maar voordeel van zou hebben indien Fausto Coppi en Fiorenzo Magni zich terugtrokken. Bartali verklaart dat de twee genoemde renners door hun ervaring en uitgekookte tactiek de jongeren van thans overschadu wen. Maar in zuiver physiek opzicht zijn zij geenszins de grote kampioenen van het ver leden meer. Al te dikwijls laat de jeugd zich door hen overtroeven. Volgens Bartali kan het seizoen 1956 zeer interessant worden. Van de nieuwe sterren noemde hij in de eerste plaats Gaston Nencind en Aldo Moser. Hoofd klasse-dam com petitie Voor de hoofdklasse-competitie KNDB speelde de Haarlemse Damclub in haar club lokaal tegen de damvereniging „Jozeph Blankenaar" II. De Amsterdammers hebben in deze wedstrijd bijzonder fel tegenstand geboden. Het begin was voor de IIDC zeer hoopvol, want het scoringbord wees na twee uur spe len reeds een 40 voorsprong voor de Haar lemmers aan door overwinningen van J. van Looij en J. W. van Dartelen, resp. tegen B. Wijnand en A. F. Markus. Beide Haarlemse spelers wonnen door verrassende combina ties. De vreugde was echter van korte duur, want spoedig hierna volgden twee over winningen voor de Amsterdammers, want J. H. Meure verloor van H. v. d. Sluis en J. H. Blom van S. Zurel. Hierna bezorgde H. T. Luif de HDC weer een voorsprong door in een zeer spectaculaire partij van P. Faber te winnen (64). J. B. Sluiter deelde hierna aan het eerste bord de punten met N. Riebeek (75) en toen hierna H. Langbroek op keurige wijze van de Surinaamse speler D. Wisch won en de stand 95 voor de HDC geworden was, leek het alsof de Haarlemmers met flinke cijfers zouden gaan winnen. Helaas verloor J. Boerkoel in gewonnen stelling van E. Hubelmeijer en J. P. van Eijk, die een schijf had voorgestaan, van J. Scheeres waardoor de stand weer gelijk was (99). De HDC heeft echter in verband met de partij Van EijkScheeres een protest inge diend, omdat de Amsterdammer in tijd nood meer dan vier zetten niet had geno teerd. Dit werd door de wedstrijdleider geconstateerd, doch deze liet in strijd met het wedstrijdreglement de notatie bijwerken en verder spelen in plaats van deze partij voor „J. B." verloren te verklaren. De partij tussen Nico Blom en A. Remmers werd af gebroken in wat voordeliger stand voor de Haarlemmer. Voor de derde klasse competitie won de Haarlemse Damclub III met 155 van „St. Bavo" II (Heemstede). Op 29 en 30 October wordt in hotel „Duin en Kruidberg" In Santpoort een vergadering gehouden van het bestuur van de Europese Judo Unie. Aanwezig zullen zijn onder voor zitterschap van de heer J. Nauwelaerts d' Agé voorzitter van de EJU de heren BonetMaury (Frankr-k), Barnes (Groot Brittannië) Schilfer (West Duitsland), Nim- für (Oostenrijk) en Callier (België). De agenda voor deze conferentie bevat onder meer het bepalen van de détails van de Europese kampioenschappen en het con gres van de Europese Judo Unie, die in de week van 510 December in Parijs gehou den zullen worden. De Europese kampioen schappen worden ditmaal belangrijker dan ooit tevoren, omdat de mogelijkheid groot is, dat de Europese kampioenen uitgezonden zullen worden naar de wereldkampioen schappen, die in Maart 1956 in Tokio ge houden zullen worden. Voorts zal men zich op de conferentie in Santpoort beraden over de benoeming van de technische commissie voor de Europese Judo Unie en zal men de werkwijze van de EJU en de Internationale Judo Unie onder de loupe nemen. Ook zal men aandacht wij den aan het binden van de normen en orde van de graduaties in de judosport. Na de tweede zitting voor de parenwed strijden in het district Kennemerland van de NBB hebben de navolgende paren de leiding: Hoofdklasse: 1. de heren Nathans—Zand bergen 125 2. de heren v. d. HelmPolak 114,35 3. de heren Boereevan Tetering 112.50 Eerste klasse: 1. de heren HuismanKlum- perbeek 123.61 2. de heren Balk—Dene kamp 120,83 3. de heren v. d. Broek- Schaap 116,20 Tweede klasse: 1. de dames FabelPolak 119.44 2. de heren GoosKieviet 114,82 3. de heren Propervan Mekeren 112,89 ADVERTENTIE Het internationale athletiekblad „Track and Field News" heeft in Californië de re sultaten bekend gemaakt van een enquête, die het gehouden heeft onder 100 sportdes- kundigen, die moesten opgeven, wie zij als de grootste athleet aller tijden beschouwen. Het bleek dat 49 percent van hen de fa meuze negerathleet Jesse Owens als zo danig beschouwden. Owens, die zijn athle- tiekloopbaan begon als student aan de uni versiteit van Ohio, won in 1936 tijdens de Olympische Spelen in Berlijn drie indivi duele titels, de 100 m., de 200 m., het vèr- springen en maakte bovendien nog deel uit van de Amerikaanse estafetteploeg, die op de 4 x 100 m. met 39.8 sec. een nieuw wereldrecord vestigde. Een jaar daarvoor, op 25 Mei 1935, had hij in Ann Harbor in de V.S. een fantasti sche prestatie geleverd door tijdens de daar gehouden atletiekwedstrijden liefst zes wereldrecords te vestigen, waarvan er later evenwel vijf verbeterd of geëvenaard zijn. Maar zijn sprong van 8.13 m. bij het ver springen is nimmer verbeterd en het is daarmee tevens het oudste wereldrecord in de athletiek. Zijn tijd van 10.3 sec. op de 100 m. is wel geëvenaard, maar nimmer verbeterd. Zestig percent van de deskundigen noem- ADVERTENTIE (Pindakaas) is rijk aan vitamine en een bron van kracht en gezond heid. De fynste pindakaas komt van Toen de rovers de volgende dag weg waren, probeerde Babito het prinsje te troosten. Hij hoorde, dat de prins bij een jachtpartij in het bos verdwaald was en door de rovers meegenomen. Toen vertelde Babito, dat hij bezig was met een middel om te ontvluchten; maar de prins mocht er niets over loslaten. En Babito liet zien, hoe hij begonnen was een gang te graven achter de palen, waarmee het hol gestut werd. Elke dag, als hij alleen was, had hij daaraan een poos gegraven „Zodra die geheime gang ver genoeg gegraven is, kunnen we er doorheen, en dan nemen we samen de vlucht", beloofde Babito. 31-32 En bl/J dat Ik wast Allerlei pijnstillers heb ik al ge probeerd. Pas toen ik Rheumin - van Brocades - gebruikte, wist ik, eindelijk de juiste te hebben gevonden. Direct was ik van m'n hoofdpijn af en mijn nogal ge voelige maag ondervond niet de minste last. M'n conclusie? Pijn?!.. en kost maar 65 ct. per buisje van 20 tabletten til:'.W. de hem de beste hardloper aller tijden, terwijl de polsstok hoogspringer Cornelius Warmerdam van de Verenigde Staten door 64 percent van hen beschouwd werd als de beste athleet van de veldnummers. Deze Amerikaan van Nederlandse afkomst be reikte als eerste athleet op dit nummer in Berkeley een hoogte van 4.57 m. In Mei 1942 werd hij wereldrecordhouder met een sprong van 4.768 m. In de totale rangschikking kreeg Owens zoals gezegd 49 percent van de stemmen. De Amerikaanse tienkamper Bob Mathias, die tijdens de Olympische Spelen van 1948 in Londen de gouden médaille won en twee jaar later op 20-jarige leeftijd het wereldrecord verbeterde, twaalf percent en de Tsjechische lange afstandsloper Emil Zatopek en Warmerdam ieder tien percent. Het besluit dat Spanje niet zal deelnemen aan de Olympische Spelen van 1956 in Mel bourne heeft in de Spaanse hoofdstad grote critiek opgeroepen. De nationale sport- commissie verklaarde: „De Spaanse athleten werken allen hard of studeren en de data 22 November8 December zijn zeer on gunstig. De reis, zelfs indien deze per vlieg tuig wordt gemaakt, zou uitputtend en kost baar zijn". Het blad „ABC" verklaart dat de sport- commissie 10.725.236 pesetas (ongeveer een millioen gulden) in het afgelopen seizoen van de voetbalpools ontving. En het zou on geveer 3 millioen pesetas rond 300.000 gul den) kosten om een ploeg van 50 man naar Australië te zenden. „Ons land behoort niet te ontbreken bij grote wereldsportgebeurte nissen waar het zijn plicht is aanwezig te zijn", aldus het blad. Naar bekend zal Spanje wel uitkomen op de Olympische ruiterwedstrijden in Stock holm en op de Olympische winterspelen in Cortina d' Ampezzo. In Den Haag waren gisteravond de verenigingen van West I en West II be taald voetbal onder voorzitterschap van de heer Martens bijeen ter bespreking van de agenda van de vergadering van 29 October. De vergadering hield zich zeer langdurig bezig met de voorgestelde reglementswijzigingen, die alle betrek king hebben op de overschrijvings-bepa- lingen en de daaraan verbonden transfer sommen. Bij de rondvraag kwam van verschil lende zijden de vraag naar voren of het niet wenselijk was het aantal gecontrac teerde spelers per vereniging van 20 op 25 te brengen. Uitvoerig werd stilgestaan bij de door de minister van Financiën gedane mede deling, dat de beroepsvoetbalverenigin gen geen vereveningsheffing behoeven te betalen. Dit houdt in, dat de semi-profs thans uitgesloten zijn van uitkeringen van de ongevallenwet van de Raad van Ar beid en bovendien niet in aanmerking komen voor uitkeringen ingevolge de ziektewet. Premie op ontrouwen Interessant was de bespreking inzake de onbillijkheid ten aanzien van de club spelers, die nimmer van club veranderen en daardoor niet in de gelegenheid zullen zijn 10 percent van de transfersom te ontvangen, die de „ontrouwen" wel ont vangen. Deze 10 percent zou dus in feite een premie zijn op de „ontrouw der spe lers", zoals een der sprekers naar voren bracht. Premie op ontrouw De Zuidelijke voetbalverenigingen, die zijn opgenomen in de sectie betaald voet bal, hielden Woensdagavond in Eindho ven onder leiding van 't KNVB-bestuurs- lid E. Joosten een inleidende bespreking voor de grote bondsvergadering, die Za terdag 29 October in Amsterdam zal plaats vinden. Deze bijeenkomst hield zich vooral be zig met de voorgestelde reglementswijzi ging. Een suggestie werd gedaan om spe lers uit de amateur-verenigingen zonder langé termijn toch in betalende vereni- De baseball-supporter Patrick Keough heeft gisteren gefaald toen hij probeerde de 32.000- dollar-vraag te beantwoorden in de super televisie-stunt van de Columbia Broadcasting Company, de „64.000-dolïar-vraag". De 62-jarige Ier, die vorige week 16.000 dollar in zijn zak had kunnen steken, maar er gisteren de voorkeur aangaf dit geld in de waagschaal te stellen voor een kans op 32.000 dollar, werd daardoor de eerste deelnemer die gokte en verloor wat een grote prijs be treft sedert het programma op 7 Juni van dit jaar begonnen is. Keough moet het nu stellen met een troostprijs: een Cadillac. Hij had een uit zeven delen bestaande vraag voorgelegd gekregen hij strandde op het laatste deel. Dat deel betrof het slaggemid delde van een bepaalde speler uit de geschie denis van het baseball gedurende de tijd dat hij in een bepaalde club speelde. Keough gaf het gemiddelde als 0.389 Hij had moeten zeg gen 0.380. Toen Keough uit het hokje stapte waarin de deelnemers in afzondering worden gehouden, verklaarde ceremoniemeester March: „Voor dit ogenblik heb ik angst gehad sedert het programma begon". ADVERTENTIE met ingebouwde regenpijpen 65.— met ingezet rokjef 52.50 Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord gingen op te nemen zonder daarvoor een transfersom uit te betalen. De betreffende spelers zulllen dan voor een bepaald aan tal jaren in één van de reserve-ploegen geplaatst moeten worden. Drie jaar De Zuidelijke eersteklassers vinden het verder redelijk, dat een amateursvereni ging na drie jaar nog transferrechten kan doen gelden als een hunner spelers in het betaalde voetbal wordt opgenomen. Volgens het voorstel van de KNVB zou dit recht na anderhalf jaar verlopen. Langdurig werd gesproken over een ruimte, die de KNVB in het ontwerp heeft gelaten om spelers over te laten gaan. Volgens het ontwerp zou een semi-prof weer terug kunnen in het amateur voet bal om daarna, met inachtneming van een wachttijd van een jaar, geheel vrij een nieuwe profverbintenis aan te gaan. De Zuidelijke verenigingen zien hierin een mogelijkheid van de spelers om on der de greep van de voormalige profclub uit te komen en willen daarom de periode van een terugkeer naar het profvoetbal op vijf jaar gebracht zien. Het afschaffen van protesten achtte deze bijeenkomst wel wenselijk doch on der de huidige omstandigheden nog niet mogelijk. De vergadering sprak zich ver der uit voor het instellen van een door de KNVB geleide voetbal-pool Voor ongeveer 5500 toeschouwers heeft het Oostelijk elftal in door talrijke doel punten aantrekkelijke, doch technisch niet op hoog peil staande wedstrijd, op het ver lichte Robur-terrein in Apeldoorn met zeven-vier gewonnen van het Nederlands militair elftal. In de eerste helft waren de militairen aanmerkelijk sterker. Zij beheersten dank zij midhalf Wink (SW) het middenveld en namen een verdiende twee-nul voorsprong. Vooral de vleugel Meyers (Graafschap) Bosselaar (Feyenoord) was toen zeer ge vaarlijk. Toen Wink na de pauze-ten gevol ge van een blessure niet terugkeerde en Garrel (Blauw Wit) zijn plaats innam, kreeg het binnentrio van de Oostelijken, bestaande uit Van der Weerd (Wagenin- gen), Bleijenberg (Rigtersbleek) en Albers (Tubantia) vrij spel. De twee-nul achterstand werd spoedig in een vier-twee voorsprong omgezet. Hoewel de militairen de stand op vier-vier brach ten, was het duidelijk, dat de overwinning naar de Oostelijken zou gaan. De doelpun ten voor de militaire ploeg werden ge scoord door Nederhand (HVC), Lacroix (GVAV) 2 x en Van Woerden (Feyenoord). Voor de Oostelijke ploeg scoorden: Van der Weerd (Wageningen) 3 x, Elfering (Robur et Velocitas) en Bleijenberg (Rigtersbleek) 3 x. Door een viereen overwinning op Ander- lecht (Brussel) heeft Voros Lobogo (Boeda pest) zich geplaatst in de kwartfinales van de competitie om de Europese voetbalbeker. De rust ging in met een gelijke stand: een —een. De eerste wedstrijd tussen deze clubs, die in September in Boedapest werd ge speeld, wonnen de Hongaren met zesdrie. De ontmoeting werd geleid door de Neder landse scheidsrechter Bronkhorst. Donderdagmorgen vroeg luidde de stand van de zesdaagse in Berlijn als volgt: 1. GillenTerruzzi (Lux./It.) 250 pnt.; 2. Petry—Schürmann (Did.) 187 pnt.; 3. Pat terson—Van Steenbergen (Austr./Belg.) 159 punten. Het Nederlands-Duitse koppel Derksen Schulz bezette de tiende plaats op vier ron den en 276 pnt. JUDO-INTERLAND. In Januari 1956 zal de NJJB in Krasnapolsky in Amster dam een landenwedstrijd houden hetzij tegen Frankrijk hetzij tegen Engeland. De onderhandelingen voor deze ontmoeting zijn gaande. 13) „Welk trapportaaltje? Er zijn hier vier verdiepingen." „Het eerste. Tussen de begane grond en de eerste verdieping." „En lag het daar zo maar op de grond?" „Ja. Op de loper." „En hoe laat was het dat, dat u dat parel snoer vond?" „Ik.ik weet niet „Kom, dat moet u nu niet dadelijk zeg gen. U weet misschien wel ongeveer hoe laat het was." „Nee. Ik heb mijn horlogeniet meer „Beleend?" Ze schokte op.-Haar ogen, wijd van ont steltenis, zagen hem nu voor het eerst aan. Haar handen klemden zich om de armleu ningen van haar stoel. Maar de politieman glimlachte. „Kom," suste hij, als gold het een kleinig heid, „dat gebeurt immers zo dikwijls? Bovendien doet het hier niets ter zake. Ik wilde alleen graag, ongeveer, de tijd weten dat u dat parelsnoer vond." „Ik weet het niet...." antwoordde zij weer, troosteloos. „Ik weet het niet. En u gelooft mij immers toch niet." „Geloof ik u niet? Dat is nog de vraag. We kunnen de zaak toch reconstrueren? Als u de waai-heid spreekt, mevrouw Van Elden, dan komt dat heus wel voor de dag." Haar lippen trilden. „U denkt toch.... toch.... dat Erik het gedaan Jieeft!" Ze begon weer te schreien. „Ik denk niets, mevrouw. Werkelijk niet. Een politieman denkt alleen iets als hij de bewijzen heeft. Kom, maakt u zich nu niet zo van streek. Ik wil u werkelijk helpen." Zijn vriendelijke, kalmerende stem miste zijn uitwerking niet. Ze nam een grote slok water en slikte haar tranen weg. En her vatte, geduldig: „We zijn nog altijd bij de tijd gebleven. Het tijdstip, waarop u dat parelsnoer vond. Was dat, nadat de recher cheur en mevrouw Waterborg hier de ka mer onderzochten?" „Nee, inspecteur. Een tijd ervoor." „En weet u ook hoe lang die tijd was? Kunt u het ongeveer schatten?" „Ik weet het niet. Ik was alweer een tijd boven toen ze binnenkwamen." „Had u dat parelsnoer toen nog in uw zak?" „Ja." „En u hebt niets gezegd! O, mevrouw Van Elden, wat bent u dom geweest! En wanneer hebt u het toen in uw bed ver stopt?" „Toen er weer alarm gemaakt werd. Ik begreepik werd bang. Ik durfde mij ook niet meer te vertonen." „U bent werkelijk verschrikkelijk dom geweest! Weet uw man dit, van dit snoer?" „Nee." „Bleef uw man boven toen u naar bene den ging en het parelsnoer vond?" „Ja, want wij zaten nog te wachten op het bezoek van die rechercheur. Hij kon natuurlijk ieder ogenblik binnen komen." De politieman zag haar aandachtig aan. Dit was een heel belangrijke verklaring. Hij wachtte even. Dan vroeg hij: „Kon uw man vooraf weten dat uw kamer het laatste aan de beurt zou zijn bij het onderzoek? Na de linnenkamer en de zolder?" „Nee, dat kon hij niet weten." „Misschientoch wel," mengde zich de pensionhoudster onverwacht in het ver hoor. En dan correct: „Neemt u mij niet kwalijk dat ik u zo maar in de rede val!" „Integendeel, mevrouw. Iedere medede ling, die mij in mijn onderzoek kan helpen, is mij welkom. Waarom zegt u: misschien toch wel?" „Omdat ik op de bovengang tegen de rechercheur zei: „Laten we eerst maar de zolder en de linnenkamer nemen." Ik zei dat vlak voor de deur van dit atelier. En de deur was niet helemaal gesloten." „En hoe weet u zo precies dat die deur niet gesloten was?" „Omdat de bovengang hier, toen wij de trap opkwamen, nog donker was. Ik zag een lichtstreep op de vloer. Vanuit deze deur." „Ik wil dat graag straks zelf even zien." Het potlood van de inspecteur vloog over zijn papier, dan las hij nauwkeurig over wat hij allemaal had opgeschreven. „Het spijt me, dat ik dit gezegd heb," kwam de stem van de pensionhoudster plotseling in de stilte. Jettie van Elden zat als een stenen beeld met haar zak doek voor haar mond. De politieman ant woordde niet. Hij legde nu langzaam zijn aantekeningen neer en richtte zich weer tot de jonge vrouw. „U bent dus boven ge komen een tijd voordat de rechercheur en mevrouw Waterborg hier binnenkwamen. Lang is die tijd niet geweest, zegt u. Ik zou dan moeten aannemen, dat u beneden was op ongeveer hetzelfde tijdstip dat de aan slag op juffrouw Corbeyn plaats vond. Hebt u beneden iemand gezien?" „Nee." „Of iets gehoord?" „Ook niet." „En op uw tocht naar beneden en later weer naar boven, hebt u toen ook niemand gezien?" „Ja.toen wel.maar" „Maar „Maar hij ging niet naar beneden. Hij kwam uit zijn kamer." „Wie?" „De Belgische professor." „Professor Cossaert dus. En die kwam zijn kamer uit?" „Nee, dat ook niet. Hij wou zijn kamer uit gaan. Hij kwam juist uit zijn deur. Maar toen hij mij zag schrok hij en ging met een weer naar binnen." „Was dat toen u naar beneden ging?" „Nee, toen ik weer naar boven ging." „Met het snoer in uw zak." „Ja." „Maar u kreeg toch de indruk dat hij schrok." „Ja, dat geloof ik wel." „En u kunt werkelijk niet de tijd preci seren? Hoe lang u met uw man samen boven was voordat de rechercheur en me vrouw Waterborg binnenkwamen?" „Ik denk zo een minuut of tien." „En u, mevrouw Waterborg, hoe lang hebt u met de rechercheur op de zolder en de linnenkamer gezocht?" „Ik denk ook een minuut of tien." „Dan zou dus mevrouw Van Elden vlak achter de dief naar boven gegaan moeten zijn!" „Dan kan," zei de pensionhoudster, „pro fessor Cossaert het in ieder geval niet ge daan hebben!" Als het verhaal van mevrouw Van Elden tenminste waar is, mevrouw! En daar heb ik nog geen enkele waarborg voor. Want een heel belangrijke vraag, mevrouw Van Elden, heb ik u nog altijd niet gedaan. Waarom ging u midden in de nacht naar beneden?" Het vrouwtje aarzelde even, voordat zij antwoordde: Dat kan ik u niet zeggen." „Kunt u dat niet zeggen? Kom." „Nee, Werkelijk niet." „Maar u zult het moeten zeggen." „Ik kan het niet zeggen." „U moet het zeggen, mevrouw Van Elden!" „Nee, dat kan ik niet. Dat kan ik niet!" „Mevrouw Van Elden, u begrijpt toch wel, dat u in een heel precaire situatie verkeert, u en uw man beiden? U begrijpt toch wel welke gevolgen het voor u kan hebben dat dit parelsnoer hier op het atelier gevonden is, verstopt in uw bed? Natuurlijk maakt de politie niet dadelijk zijn gevolg trekkingen. Ik zit hier voorlopig alleen om uw verklaringen op te schrijven, en dat heb ik dan ook gedaan met de ernstige wil u te helpen. Ik wil u ook graag verder helpen. Maar dan moet ik u ook dringend aanraden om al mijn vragen eerlijk te beantwoorden. Waarom bent u naar beneden gegaan?" „Dat kan ik u niet zeggen." Haar stem was heel zacht en ze had het. hoofd gebogen. De pensionhoudster en de politieman zagen elkaar even aan en de laatste gaf een wenk. En nu deed mevrouw Waterborg een poging: „Toe nu, mevrouw Van Elden. Maakt u de zaak nu niet nodeloos erger dan hij al is. Niemand zal u of uw man verdenken van een dergelijke misdaad? Als u niets wilt zeggen lijkt het immers alsof u wel iets ergs te verbergen hebt? Kom, zegt u nu even aan inspecteur Renkevoort wat u van nacht beneden bent gaan doen." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7