Onderwijzend personeel zich in de aesthetische verdiepte vorming Verplaatsbaar verkeerslicht op de Rijksstraatweg een groot succes Verwaarloosde krachtbron Veel belangstelling voor uitvinding van Eindhovense politie Kort en bondig Gelukkig jubileumconcert van Haarlems Chr. Mannenkoor Psycholoog waarschuwt: Eén op de twee kinderen achter in gevoelontwikkeling Gilles van Hees overleden Bejaarde Haarlemmer bezoekt Australië VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Geen dirigisme bij de vernieuwingsexperimenten OSRAM LAMPEN Beter licht voor huishouding en industrie Er werd weer gestart ondanks regen en nevel Burgerlijke Stand van Heemstede Prae-advies van Velsens college Bij aankomst door 74 familieleden verwelkomd Jubilaris Hijmensen koninklijk onderscheiden Burgerlijke Stand van Haarlem 99 99 HET GONSDE DONDERDAGMIDDAG in de Stadsschouwburg van honderden koutende mensenstemmen, die op dat uur van de dag tot stilte plegen te manen: onderwijzend personeel van alle scholen voor buitengewoon en gewoon lager onder wijs, kweekschoolleerlingen (op het schellinkje) en verscheidene belangstellenden waren bijeen, zoals wethouder Geluk in zijn begroetingswoord zeide, „tot grote vreugde van de Haarlemse schooljeugd". De bijeenkomst was belegd door de commissie tot bevordering van de aesthetische vorming van de lagere schooljeugd en gewijd aan de betekenis van de expressie vakken voor het onderwijs. De drie inleiders over dit onderwerp, de heer B. J. Ver hoeven uit Maastricht, oud-directeur van de Jan van Eyck-Academie, drs. H. G. Bos, hoofd van het jeugdpsychologisch bureau te Haarlem en de heer P. Post, plaatsvervangend directeur van het Nutsseminarium te Amsterdam, die dit punt allen uit verschillende ooghoeken benaderden, kwamen tot een harmonieus geheel: en wel een dringend beroep op het onderwijs om de „krachtbron" van de vrije expressie van het kind te activeren. „Niet ons verstand, maar ons gevoel be paalt onze levenshouding. Het analyseren de verstand is daar te onvruchtbaar voor zo drukte de heer Post het uit. „Wy be wijzen trouwens het verstand ook geen goede dienst door het van negen tot vier volledig geïsoleerd uit het kind te halen. Ons onderwjjs behoort een beroep te doen op de gehele persoon. Daar profiteert óók het verstand van. Dat is mij gebleken op de experimenteerscholen waar ik heb ge werkt en waar een intelligentie-quotiënt van 81 op deze wijze met 20 werd ver meerderd." Wethouder Geluk, die namens de ge meente alle aanwezigen verwelkomde, her innerde er niet zonder trots aan dat Haar lem de gemeente was waar het eerst ge dacht werd aan het geven van kunstvoor stellingen voor de schooljeugd. Het initia tief daartoe was uitgegaan van de heer J. B. Schuil, die ook nu als belangstellen de aanwezig was. Na het toneel volgden de muziek en de beeldende kunst, al blijft het natuurlijk typerend, dat men daarbij alleen aan het middelbaar onderwijs dacht. Dat was een uitvloeisel van de toen nog algemene tendenz, dat kunst toch een ze kere luxe was. Ons onderwijs is naar de heer Geluk zeide zozeer op de nuchtere praktijk inge steld, dat de gevoelsfactor geheel wordt vergeten. Dat is, juist nu een steeds grotere groep economisch in staat is de kunst te genieten, een gevaar. Men wendt zich tot bioscoop, radio en televisie voor passief genot, waar een mens in wezen niets aan heeft. Vandaar, dat het zo goed is, reeds op de lagere scholen de kinderen zo op te voeden, dat zij ook voor deze kant van hun leven meer aandacht krijgen. Hij bracht hulde èan de commissie tot bevordering van de aesthetische vorming van de lagere schooljeugd, onder voorzit terschap van mr. M. L. Stibbe, wier ad viezen reeds hebben geleid tot de aanstel ling van een muziekconsulent voor het onderwijs. „Fantasie, fantasie" „Het gaat om de mooiste, zuiverste en geheimzinnigste dingen", zo lichtte de heer Verhoeven als eerste spreker zijn prae- ADVERTENTIE De vogeltrek De post aan de kop van de Zeeweg meldde vanmorgen weer een aardige trek van vinken. Ook het aantal van de passe rende soorten is nu wat groter. Er stond een matige Oost-Zuidoostelijke wind, die in het binnenduin zwakker was, hetgeen ook wel de reden zal zijn geweest, dat de meeste spreeuwen over het middenduin vlogen. Er viel wat motregen en het was heiïg. Alle vogels vlogen tamelijk hoog. Aan de kop van de Zeeweg telde men van 7 tot 8 uur 150 spreeuwen, 500 vinken, 160 graspiepers, 12 koperwieken. 100 krams vogels, 3 veld leeuweriken, 40 kraaien roeken inbegrepen), een witte kwikstaart, 4 ringmussen, een boomvalk en een reiger, die over zee naar 't Noor- vloog. Er kwamen drie Vlaamse gaaien over zee aanvliegen in Zuid-Oostelijke rich ting. Deze hadden de overtocht blijkbaar niet aangedurfd en bijtijds de kust weer opgezocht. Een post in het middenduin meldde van zeven tot acht uur 2000 spreeuwen, 350 vinken, 16 leeuweriken, 20 piepers, 125 kramsvogels, 30 lijsters, 40 kraaien en 3 bonte kraaien. Gisterochtend bleef de trek aanhouden van half twaalf tot halféén en telde men nog 275 spreeuwen. 470 vinken, 20 leeuwe riken, 11 bonte kraaien, 100 roeken en een holenduif. De trek van kraaien ging nog regelmatig door. Ten Noorden en ten Zuiden van de Noorderpier in IJmuiden vond men respectievelijk vijf en twee dode Vlaamse gaaien op het strand. Bij de pieren belaagde een kleine jager de meeuwen. In IJmuiden is voorts een no tenkraker waargenomen. advies toe. „Het gaat om een krachten centrum in de mens dat in het gewone onderwijs niet aan zijn trekken komt. Men zou het platweg kunnen noemen het aan kweken van hobbies. Tal van oude men sen verkommeren omdat ze niet geleerd hebben een paar liefdes in het leven mee te diragen. Alleen als kind zouden ze dat hebben kunnen aanleren, maar er is hun nooit een kans gegeven." De heer Verhoeven herinnerde aan een boodschap van Philips tot de jeugd, waarin hij zei: „Waar het op aankomt in het leven is fantasie, fantasie, fantasie." Hij bepleitte voor een goede muziek-opvoeding van het kind de mogelijkheid tot melodie-improvi satie, inplaats de gelijkschakelingsmethode, die men nog steeds in het zangonderwijs aantreft. Voorts achtte hij meer zelfwerkzaamheid noodzakelijk in dans en gymnastiek, in to neel en taal. Wat de litteratuur aangaat dient men naar hij zeide uit te gaan van de belang stellingskern en de opnemingscapaciteit van het kind. „Men moet niet met de klas sieken beginnen maar liever het gevoel van het kind openwrikken met het eigen tijdse", zo zei hij. Dat er van de ver nieuwingspogingen nog zo weinig terecht komt, achtte hij een gevolg van de mense lijke neiging om van zijn eigen belang stelling uit te gaan. Hij waarschuwde krachtig tegen tekenen van dirigisme, die hij hier en daar ook in de vernieuwings experimenten had waargenomen. „Ontstellende armoede aan uitdrukkingsmiddelen" De heer Bos zeicle, dat m.en er bij de aesthetische vorming van uit gaat, dat er dus iets in het kind moet zitten dat vorm baar is. Het intellect niet, dat is trainbaar. Wat dan? „Het lijkt wel eens of er niet meer in een kind zit door de ontstellende armoede van het Nederlandse kind om weer te geven wat het ten diepste wil. Van iedere twee schoolkinderen is er zeker één, die een achterstand in zijn emotionele ont wikkeling vertoont". „Door het gebrek aan expressie-moge lijkheden op de scholen gaat men vaak denken in de geest van je hebt het of je hebt het niet", aldus de heer Bos. „Wij, Hollanders, hebben niet zoveel last van een gevoelsleven. Toch zit het er altijd wel in bij onze kinderen. Maar wanneer zij het niet kunnen uiten zal het natuurlijk ver dorren. Er zijn ook volksstammen op de wereld, die niet kunnen zingen eenvou dig omdat ze het nooit gedaan hebben." De heer Bos vestigde ook de nadruk op de grote risico's van deze zéér open om gang met kinderen, die nodig is om tot een harmonische persoonlijkheidsontwik keling te komen. Het is een waagstuk, maar het moet worden genomen om dei- wille van de mens. Wanneer men zich er alleen maar rekenschap van geeft, dat tal van ziekten hun oorzaak vinden in de psychische moeilijkheden van opgroeiende mensen, dan is het wel duidelijk, dat wij met het onderwijs een andere kant op moeten, dan de weg van ver-intellectuali- sering tot nu toe. „Klaar stomen" De heer Post wees op twee groepsteke- ningen, die op het toneel tegen het doek waren bevestigd, één van een circus, dat een stad binnentrekt en een van de hel van Dan te. Zij waren gemaakt door jon gens en meisjes van 18 en 19 jaar. Deze derde spreker vestigde er de aan dacht op dat er in wezen nog niets aan de aesthetische vorming op de lagere scholen wordt gedaan. Men excuseert zich door te wijzen op zijn taak om de kinderen „klaar te stomen" voor het voorbereidend hoger onderwijs. Niet alleen dat aan vak ken als tekenen en biologie niet op de vereiste manier wordt gedaan, maar er wordt in de hoogste klassen in het geheel niet meer aan gedaan, eenvoudig omdat anders de verstandelijke ontwikkeling te kort schiet. „Een dergelijk rationalistisch streven maakt alles kapot", ze riep de heer Post uit. Om nog eens te tonen wat vrije expres sie is liet de spreker eerst een plakwerkje zien van een klas, dat als onderwerp had een waterkraan, met alle onderdelen, bij het zien waarvan men door verveling wordt overmand. Hij toonde daarna plak- werkjes van dezelfde klas, twee weken later gemaakt, die geïnspireerd waren op een verhaaltje van de onderwijzeres en op vielen door hun levendigheid. Maar niet alleen het tekenen, de gehele instelling van het onderwijs moet naar de heer Post zeide veranderen. Zij moet niet langer intellectueel blijven, maar existen tieel worden. Op deze weg zal men de kin deren tot ijverige kleine medewerkers zien worden, dat is zijn ervaring in verschil lende experimenteerscholen. Hij gaf daar verscheidene voorbeelden van. Gedachtenwisseling In de gedachtenwisseling, die uiteraard slechts zeer beperkt kon zijn, kwam onder meer de vraag naar voren of men als onderwijzer niet speciaal begaafd moest zijn om de aesthetische vorming aan te kunnen óf dat men zijn toevlucht moet nemen tot vakonderwijzers. Het antwoord gaf een tussenweg aan: van de onderwij zers wordt geen speciaal talent, maar wel een liefdevolle belangstelling gevraagd en hij moet zich kunnen doen bijstaan door een figuur als de nieuwe muziekconsulent voor het onderwijs in Haarlem. Een andere vraag, die al zo vaak geuit is, luidde: Zijn de oudere onderwijskrachten niet te intel- leptualistisch en worden zij niet in het ge lijk gesteld door de zware intellectualis tische eisen? Er kwam nog een vroeger schoolhoofd naar voren om een paar suggesties uit zijn practijk te doen, hij probeerde onder meer toe te lichten, waarom een onderwijzer ook een regisseur moet zijn, doch kreeg er geen gelegenheid voor, omdat naar de voorzitter hem mededeelde, de tijd het niet toeliet. Ook de zaal werd ongeduldig en overstem de hem door haar geroezemoes, waardoor wij zijn opmerkingen helaas niet hebben verstaan. ADVERTENTIE 'v*n'd. cl, Ko*le. Uur - ci» 4'""- PO KON FABRIEK NAARDEN Geboren: Jenny Elisabeth dr. v. H. C. Sakes en C. G. Westerveld. René zn. v. T. Porte en G. Bergmans. Ondertrouwd: J. A. Potjer en T. Koerse; C. Pauw en W. Kollen; P. Bos en C. B. Peperkoorn; B. H. A. Janmaat en J. A. M. Goossens; K. A. Vos en H. C. Busé. Getrouwd: G. Geerlings en K. Bon- nema; G. A. van Lent en E. M. L. Schulte; R. J. P. Muller en C. M. Witteveen; G. J. Nooij en J. M. van der Zijden. Overleden: Mw. W. J. Slokrnan- Langeveld, 74 jr.. Binnenweg 164; A. C. Schotel, 78 jr., Wipperplein 14; Mw. wed. A. Maarssen-Zwart, 75 jr., Overboslaan 27; G. de Beer, 61 jr., Herenweg 126; S. H. J. Willegers,. 79 jr., P. de Hooghstraat 2; M. Slikker, 83 jr., Herenweg 23 C. Iloofd Albert Schweitzerschool en bekend auteur Naar wij vernemen is in de afgelopen nacht na langdurige ziekte op 64-jarige leeftijd in het St. Elisabeths gasthuis over leden de heer Gilles van Hees, hoofd van de Dr. Albert Schweitzerschool (Dagopen- luchtschool) in Haarlem en bekend auteur op paedagogisch-didactisch gebied. De heer Van Hees werd op 17 October 1891 in Vlaardingen geboren en werkte als onderwijzer in Baarn (1911), Jutphaas (1911/2), Wageningen (1912/7) en Haar lem (1918/21) tot hij in September 1921 als hoofd van een Amsterdamse school werd benoemd, waar hij tot September 1930 bleef. In September 1930 aanvaardde hij -in Haarlem zijn taak als hoofd van School 43 aan het Weltevredenplein, thans de Cor nells Houtmanschool. Drie jaar later werd hij hoofd van de Eerste Centrale school tot hij op 1 September 1937 de leiding kreeg over de Dagopenluchtschool, sinds 1 Januari van dit jaar de Dr. Albert Schweitzerschool genaamd. De heer Van Hees is buiten Haarlem vooral bekend geworden door een onver moeide arbeid op publicistisch gebied. In de fondslijsten van de uitgeverij Wolters komt zijn naam vele keren voor, als be werker van de bekende leesmethode-Hoo- geveen, van de leesboekjes van Ligthart, Scheepstra en Hoogeveen, als mede-auteur van „Lentezangen" en „Lentezangen voor kleuters en kleintjes," van de aardrijks- kunde-boekenreeks „Kaart en kennis" en van de vier delen „Paedagogiek voor de kweekschool." Tijdens zijn ziekte die in December van het vorige jaar begon, heeft hij tot kort voor zijn overlijden nog ge werkt aau een herziene uitgave van dit standaardwerk, tezamen met prof. dr. F. W. Prins. De heer Van Hees heeft ook tal van arti kelen geschreven in dagbladen en tijd schriften. Voor de oorlog werkte hij ge regeld mede aan de Oprechte Haarlemsche Courant en natuurlijk getuigden ook vele artikelen in „Het Schoolblad" van de Ne derlandse Onderwijzersvereniging van zijn ruime belangstelling. Bestuursregeling IJthond Het college van B. en W. der gemeente Velsen heeft thans het prae-advies op het wetsontwerp voor de bestuursregeling in de IJmond doen verschijnen, waarin be- Haarlems Christelijk Mannenkoor be staat tien jaar en vierde Donderdagavond dit .tweede lustrum terecht op feestelijke wijze met een concert, waaraan, behalve de sopraan Heieen Verkley, ook het Noord hollands Philharmonisch Orkest meewerk te. Terecht, zeg ik, heerste er in de gemeen telijke Concerzaal een feestelijke stemming, want Haarlems Christelijk Mannenkoor kon jubileren in blakende gezondheid en met de overtuiging, dat het op de afgeleg de weg, zij het met afwisseling van voor spoed en tegenslag, een respectabele staat van dienst verworven heeft, met ere een bepaalde schakering in de zangkunst ver tegenwoordigt en zich de steun en de sym pathie van velen verworven heeft. Wij hoorden het koor deze avond alleen in werk met begeleiding van orkest. Ge zegd moet worden dat de directeur, de heer Bernard Verboom, in de keuze daarvan een goede hand gehad heeft. De hymne „Herr, unser Gott" van Schubert (met accompag nement van alleen „koper" en „hout") was daarvan een veelbelovend begin. Het drie stemmige priesterkoor „O, Isis en Osiris" uit „De Tooverfluit" van Mozart maakte een treffend effect, niet alleen door het egale klankgeheel van het koor, maar oox door de nobele sonoriteit van het orkest met zijn plechtige tromboneklank. Een zwaardere opgave was de bewerking voor sopraan-solo, mannenkoor en orkest, die Liszt van het lied van Schubert „Die Allmaeht" maakte: een verheven en effect rijk stuk, waaruit de heer Verboom nog wat meer poëzie en innigheid moet weten te puren en dan in een tempo, dat de tijd geeft om de koorklank geraffineerd te la ten uitklinken en te nuanceren. De mar kante passages klonken verdienstelijk. Na de pauze ging het met de prestaties van het koor steeds crescendo. Het koor der pelgrims uit „Tannhauser" verliep, een enkel twijfelachtig momentje bij de eerste tenoren daargelaten, naar wens. De klank- PERTH (United Press) Vier en zeven tig familieleden evenveel als zijn aantal levensjaren zongen Donderdag de heer B. Horsten een speciaal voor deze gelegen heid vervaardigd welkomstlied toe, toen deze carrosseriebouwer uit de Tugelastraat in Haarlem-Noord in Fremantle arriveerde ue lj II1UI1U UOt-Il v DlbUIl IJl IC II wadi UI DC" 1 oan paalde bezwaren tegen dit wetsontwerp voor een bezoek van zes maanden aan worden aangevoerd. Wij hebben verleden week reeds uitvoerig aandacht aan dit prae-advies kunnen besteden en konden dus al meedelen, dat er een grote mate van overeenstemming tussen de drie IJmond- gemeenten is bereikt over de instelling van een IJmond-raad. Het college zegt dan ook woordelijk: Het verheugt ons uitermate uw raad te kunnen mededelen, dat na een tweetal ver gaderingen is gebleken, dat de colleges van Beverwijk en Heemskerk en wij eenstem mig tot de conclusie zijn gekomen, dat het voorontwerp principieel aanvaardbaar is, zy het dat een aantal bezwaren bestaan van meer of minder belangrijke aard,- die gro tendeels gemeenschappelijk worden opge worpen. Australië. De heer Horsten wordt vergezeld door een van zijn dochters, haar echtgenoot en vijf kinderen. Het aantal familiebetrekkin gen van de heer Horsten, dat zich thans in West-Australië heeft gevestigd, is daarmee tot 81 gestegen. Het volgend jaar vertrekken een andere dochter van hem, haar echtgenoot en zes kinderen naar Australië. Daarmee zal de immigratie van de gehele familie voltooid zijn. De heer Horsten hoopt binnenkort over grootvader te worden. De familie Horsten heeft, sinds de eerste leden in Juli 1952 uit Nederland arriveerden, totnutoe geen cent huur betaald: zij betrokken garages en bouwden tegelijkertijd hun eigen wonin gen. GISTERMIDDAG IS ER een belangryke verbetering in de verkeerssituatie op de Rijksstraatweg in Haarlem ingetreden. Des middags om ongeveer vier uur werd namelyk het eerste verplaatsbare verkeerslicht in werking gesteld en te oordelen naar de reacties van de deskundigen is deze proef uitnemend geslaagd. Om een uur of vier wandelden drie politiemannen met het vrij zware stoplicht naar het kruispunt ZaanenlaanRijksstraatweg, plantten de vier contactpunten van het licht in het grote door het GEB aangebrachte stopcontact. Direct daarop floepten de lampen van de verkeerspaal aan en vervolgens kon de agent zyn taak beginnen. Aanvankelijk ging het nog ietwat onwennig, maar na een uurtje was men er al aan gewend en het bedienen van de knoppen ging verder zonder moei lijkheden. Halverwege de verkeerspaal zyn namelijk vier handles bevestigd, die het bedienen bijzonder gemakkelijk maken. Wanneer alle knoppen naar boven gericht zyn dan springen de vier lichten op rood waardoor de voetgangers in de gelegen heid worden gesteld veilig over te steken. Wanneer de knoppen, die alle apart be diend kunnen worden, naar beneden staan dan geven de groene lichten de weg gebruikers de gelegenheid om door te rijden, bovendien kan men door een een voudige handbeweging het licht op oranje laten springen. De verkeerszuil bevat twaalf lampen van honderd watt, die een schel licht verspreiden, dat voor alle weggebruikers van grote afstand te zien is. Uiteraard genoot de ver keersagent, die gistermid dag dit nieuwtje op gebied van de verkeersregeling de monstreerde, bijzonder gro te belangstelling zowel van politie-zijde als van de kant van het publiek. De hoofdinspecteur van de verkeerspolitie, de heer I. B. Brauckmann, deelde ons desgevraagd mede, dat hij voorlopig volkomen te vreden is met deze licht mast, waarop het publiek duidelijk beter reageert dan op de klapborden, die men reeds geruime tijd op dit punt van de Rijksstraatweg gebruikte. Men wil het licht eerst echter op alle mogeiyke manieren testen alvorens men eventueel tot de aan schaffing van een tweede licht zal overgaan, dat dan wellicht een plaats zal krij gen op het Soendaplein. Ook de bedienende agen ten waren enthousiast over het nieuwe hulpmiddel bij de regeling van het ver keer en de weggebruikers tenslotte waren ook in hun HH nopjes omdat men nu pre- cies weet waar men aan toe is en omdat ook de voetgangers nu kuunen zien wanneer zij veilig kunnen oversteken. Grote belangstelling Dit verplaatsbare verkeerslicht, dat wordt vervaardigd door de machinefabriek E. van der Lande te Veghel in Noord-Bra bant wordt op het ogenblik alleen nog maar in Eindhoven gebruikt. Gedurende drie jaar heeft men namelijk in deze stad met de verkeerslichten geëxperimenteerd. Het voorontwerp is van de heren Buizerd en Diepstraten van de Eindhovense politie, waarna dr. ir. Van Heuven van de Philips- fabriel^n een nieuw model vervaardigde. Gedurende vier maanden heeft de ma chinefabriek Van der Lande het handige apparaat in verkoop en de belangstelling, die men van alle zijden voor dit licht heeft ondervonden overtreft -zelfs de stoutste verwachtingen. Sïttard, Nymegen en Apeldoorn deden al bestellingen en ook in Den Haag en Rot terdam bestudeert men de mogelijkheden, die aan deze lichtmasten verbonden z(jn. Er kunnen namelyk ook verkeerszuilen geleverd worden met v(jf- of zeshoekige lichtbakken waardoor vyf of zes wegen beveiligd kunnen worden. Bovendien is het mogelyk een auto matische regelapparatuur in de masten aan te brengen, zodat na plaatsing de dienst doende politieman voor andere werkzaam heden kan worden ingeschakeld. Er kan bij de lichten slechts volgens een vast systeem geschakeld worden, namelijk: groen-oranje-rood en rood-groen. Door be paalde optische stelsels met een speciale lichtbundeling zijn deze lichten op grote afstand bijzonder goed zichtbaar en de op tiek van de lampen is voorts zodanig, dat er geen reflecties door invallend zonlicht kunnen ontstaan. Bij zonnig weer bestaat er dan geen verwarring over de vraag welke lichten op een gegeven moment branden. Voorts is er nog een aparte scha kelaar aangebracht om de lichtsterkte der lampen te regelen. Des avonds kan er een minder grote lichtsterkte ingesteld worden opdat het verkeer er geen hinder van zal ondervinden. Wanneer deze zwakkere lampen ingeschakeld worden gaan auto matisch vier projectielampjes branden, die de schakelkast verlichten en de dienst doende politieman beveiligen doordat deze in een lichtkring komt te staan en dus voor het verkeer goed zichtbaar is. Geen misverstanden Elke zijde van de verkeerszuil is afzon derlijk te bedienen. Door bijvoorbeeld drie lichten op rood te zetten en een op groen is het eenvoudig een kruispunt vrij te geven voor linksafbuigend verkeer. Door een bijzondere schakeling is het bovendien onmogelijk twee kruisende wegen gelijk tijdig groen of oranje te geven waardoor misverstanden nooit kunnen voorkomen. Niet alleen in Nederland heeft deze uit- ontplooiing was frappant. Het koor der jagers uit Webers „Freischütz" klonk bij zonder fris en werd voortreffelijk geryth- meerd. En het soldatenkoor uit de Heili- gerlee-cantate van Richard Hol werd in strak gehouden tempo het stralend besluit der koorprestaties van de feestavond. Heieen Verkley liet haar fraai geluid gel den in „Die Almacht" van Schubert-Liszt en wist ook met de eerste aria van Aenchen uit „Der Freischütz" te boeien. Zij gaf een respectabele uitvoering van de solo-cantate „Exsultate jubilate" van Mozart, waarvan het langzame middendeel verrukkelijk mooi klonk, dank zij de rustige begeleiding. De heer Verboom manifesteerde zich ook als orkestdirigent. Hij leidde als zodanig een zestal nummers uit de „Watermuziek" van Handel en het symphonisch gedicht „De Moldau" van Smetana. De voorzitter van het jubilerende koor, de heer D. A. J. Spek, had de avond op'de gebruikelijke wijze met gebed geopend al vorens met een korte toespraak even de betekenis van dit feestconcert aan te dui den. Besloten werd met het gezamenlijk zingen van „Gezang 136 1 „Lof zij den Heer, den almachtigen Koning der ere". De fraai met bloemen en planten ver sierde zaal was rijkelijk bezet met belang stellenden, die hartelijk reageerden op liet- gen ten gehore werd gebracht. JOS. DE KLERK De heer H. J. Hijmensen herdacht Don derdag op feestelijke wijze het feit, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V. te Haarlem, waar hij thans als boekdrukker op de afdeling boek drukkerij B werkzaam is. Aan de heer Hijmensen werd voor zijn verdiensten in de afgelopen vijftig jaren de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. Tijdens de hartelijke huldiging, des ochtends in het „Johezhuis" aan de Jans straat, uitte een der directeuren, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, namens de directie zijn waardering voor de wijze, waarop de heer Hijmensen zijn werk steeds verricht heeft. Hij overhandigde de jubilaris een geschenk in enveloppe. De chef van de afdeling boekdrukkerij, de heer W. Rooyackers, bood namens de collega's zijn gelukwensen aan, gevolgd door de heer Dreep, voorzitter van de personeelsvereniging „De Kern". De spre kers lieten hun felicitaties vergezeld gaan van een geschenk in couvert, een mand met fruit en een doos sigaren. De heer Hijmensen werd voorts nog door een groot aantal belangstellenden gelukgewenst. HAARLEM, 20 October 1955 ONDERTROUWD: 20 Oct., N. J. Hermans en H. J. Dijkmans. GEHUWD: 20 Oct.. A. G. Franken en C. A. Molenaar; A. W. J. Sassen en J. C. Koe- lemeijer; D. A. Beemsterboer en T. M. de Jong; C. de Droog en A. J. Eland; H. B. van Dalen en L. L. Meijer; B. F. Petter en A. Broek; W. J. Griffioen en R. Meijers; J. Gleijsteen en G. M. den Boer. BEVALLEN van een zoon: 19 Oct., J. Blok—Venema; J. M. Kneijnsberg—Derks; A. M. Meijer—Kloes; A. T. de RidderMink; 20 Oct., M. A. A. HuijsmansNeervens. BEVALLEN van een dochter: 17 Oct., M. E. H. BrauersCreusen; 19 Oct., M. J. Schoffelmeervan Praag; P. G. TulpTille- ma; W. M. StolLuijt; A. A. de Graaf Schouten. 20 Oct.. M. Bouhuis—Meijer. OVERLEDEN: 17 Oct.. J. Haman, 54 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 19 Oct., Chr. Hack—Meister. 57 j., Badhuisstraat; A. van Esseveld—Houthuizen. 69 j„ Beukenstraat; A. de KoekHiemstra, 86 j„ Kleverparkweg; A. Ph. Scheuerman, 78 j., Maerten van Heemskerkstraat. BINNENLAND Burgemeester van Hengelo. Aan de heer F. van Hoogstraten is op zijn verzoek met ingang van 1 April 1956 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hengelo (O.), met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burge meester bewezen. Deken der orde van advocaten. Op de jaarlijkse algemene vergadering van de Orde van Advocaten in het arrondissement Am sterdam is mr. H. G. Stibbe gekozen als nieuwe deken dezer orde. Hij volgt in deze functie mr. P. W. van Doorne op, die zich niet herkiesbaar stelde. HAARLEM EN OMGEVING Bazar. Donderdagmiddag en -avond werd een bazar gehouden in de Schoolstraat van de Christelijk Gereformeerde Vrouwen vereniging ten bate van het Evangelisatie gebouw voor de Lisserdijk. Het resultaat was een opbrengst van f 1400. Oudercommissie. De samenstelling van de oudercommissie van de P. H. v. d. Ley- school in Oud-Schoten heeft door het vertrek van een tweetal functionarissen enkele wijzi gingen ondergaan. Genoemde commissie is thans als volgt geformeerd: de heer J. Kamp man, Reyer Anslostraat 17, voorzitter; de heer G. van Berkel, Dullaertstraat 26, le secretaris: de heer C. H. Lodders, Vondel- weg 256, le penningmeester; de heer D. van Luyk. Roemer Visscherstraat 233, 2e voor zitter; mevr. Osterthun, Vergierdeweg 188, 2e secretaresse; mevr. Oosterhof, Dullaert straat 28. 2e penningmeesteresse; de heer J. Koekenbier. Nachtegaalstraat 43, lid. Diploma-uitreiking. In het verslag van de diploma-uitreiking van de EHBO-vereni- ging „Snelverband" in onze editie van Don derdag 20 October meldden wij, dat er 26 diploma's uitgereikt werden. In werkelijk heid kregen echter 75 cursisten het getuig schrift. Stoeipartij. Drie jongens van 15. 16 en 17 jaar waren Donderdagavond aan het stoeien in de Teylerstraat in Haarlem-Oost. Een jongen kreeg een duw en viel tegen een ruit van 3 meter bij 1,70 meter van een kruidenierswinkel. De ruit brak; de schade bedraagt ongeveer f300. Aangehouden. Als verdacht van verduis tering van een bromfiets is een tweeën- twintigjarige timmerman uit Haarlem door de Haarlemse recherche aangehouden. Hij heeft een in huurkoop gekochte bromfiets voor f 200 verkocht nog voordat zij was af betaald. De koper, een rijwielhandelaar, had de fiets reeds doorverkocht. vinding overal belangstelling getrokken, maar ook in het buitenland. Uit Hamburg kwamen bijvoorbeeld al aanvragen voor demonstraties binnen, maar voorlopig heeft men in Veghel handen en machines tekort om het overstelpend aantal bestellingen in Nederland uit te voeren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13