Het duurt nog wordt aan bouw enige tijd voor begonnen van Bloemendaals raadhuis Helderzienden helpen politie bij ontwarren van misdaden Ir. C.A. de Vassy neemt ontslag als lid van de gemeenteraad In „Maris Stella,, begint het particulier initiatief aan een nieuw „tehuis" Haarlemse architecten ontwerpen kathedraal voor Swaziland 1 „Boeven en madeliefjes" Bezwaren over uitnodigingen feest van jubilerende Hartenlustschool Nicole Louvier treedt voor de HKG op NEUROTONIC Nico Andriessen en H.Klein Schiphorst ontvingen boeiende opdracht Amsterdamse Beurs „Zonder werken niets" bestaat 25 jaar Huur commissie Bloemendaal Belangwekkende lezing van prof. Tenhaeff voor Psychical Research Gevonden bankbiljetten niet teruggegeven A mateurtoneel Specialisatie in helderziendheid Waarschuwing aan het publiek V olkstuinten toonstelling in Haarlemse Vleeshal Uitvoering raadsbesluit laat op zich wachten VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 11 DE VRIJ ONSCHULDIG uitziende agenda van de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft discussies opgeleverd, die drie uur in beslag namen. Daarbij kwam tot uiting, dat bet wel enige tijd zal duren al vorens begonnen kan worden aan de bouw van een raadhuis; de burgemeester bleek vrij optimistisch gestemd te zijn en was er een voorstander van dat de architect zijn werkzaamheden voortzet, opdat men gereed is, als er toestemming verleend wordt. Scherpe critiek heeft de heer Van Holten geuit tegen de organisatoren van het feest van de Hartenlustschool naar aanleiding van het feit, dat uitsluitend de raads leden, behorend tot de Partij van de Arbeid, waren genodigd. De burgemeester was het met de heer Van Holten eens, dat er onjuist gehandeld is. Ir. De Vassy neemt ontslag Bij de ingekomen brieven was een mede deling van ir. C. A. de Vassy, die om ge zondheidsredenen ontslag heeft genomen als lid van de gemeenteraad. Burgemees ter dr. D. H. P e e r e b o o m Voller zei- de het te betreuren, dat de heer De Vassy wegens ziekte gedwongen was zijn arbeid in de gemeenteraad, die hem zo lag, vaar wel te moeten zeggen. Van 1946 af is hij onafgebroken lid van de raad geweest en van enkele commissies maakte hij deel uit. Zijn critische geest wendde de heer De Vassy aan, om de gemeente in een richting te brengen, die hij noodzakelijk achtte. De burgemeester sprak woorden van dank en Subsidie voor Tuinbouw en Plantkunde De raad besloot een subsidie van f 300 toe te kennen aan de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, als bijdrage in de kosten; de afdeling houdt o.a. drie maal per jaar een keuring over ongeveer 200 tuinen. Bij de bespreking informeerde mevrouw P o u 1 u s-B a u m (WD) of de kosten niet door particulieren gedragen kunnen wor den; zij verwachtte niet, dat bewoners door het winnen van een boek of een plant extra hun best zullen doen bij de verzor ging van de tuin. De voorzitter verwachtte veel van 1*111 1 J V- v W u X X l L v 1 V tl W llLll L It V VQ11 n het keuren van tuinen. Als de Bewoners De heer Smidt van Gelder sloot zich namens de raadsleden aan bij de woorden door de burgemeester gesproken. Het aftreden van de heer De Vassy bete kent een verlies voor de fractie van de Partij van de Arbeid, maar ook voor de gehele raad. De burgemeester deelde mee, dat hij als voorzitter van het stembureau de heer P. J. Kapteyn benoemd heeft ver klaard heeft als opvolger van de heer De Vassy; er is nog geen bericht binnengeko men of hij de benoeming zal aanvaarden. Mr. De Jong Schouwenburg me moreerde, dat mr. Vliegen een operatie heeft ondergaan en stelde voor hem fruit te zenden; de raad stemde hiermee in. Bouw raadhuh Naar aanleiding van de mededeling van Gedeputeerde Staten van Noordholland in zake het goedkeuren van het raadsbesluit tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de bouw van een nieuw raadhuis in formeerde de heer Smidtvan Gelder (VVD) hoe de verdere gang van zaken zal zijn en ir. T i r i o n (eveneens VVD) vroeg of het wel verstandig is de architect op dracht te geven het plan uit te werken. Het zal ongetwijfeld enige jaren duren, alvo rens toestemming verleend wordt; het kan zowel 3, 5 als 10 jaar duren. Dan zal het niet uitgesloten zijn, dat een ander plan gemaakt moet worden; misschien worden dan andere bouwmaterialen gebruikt. De burgemeester antwoordde, dat het de bedoeling is het plan uit te werken. Geïnformeerd is naar een eventuele goed keuring. Geantwoord is, dat men moet be ginnen een jaar te wachten; daarna is het onzeker. Bij het ontwerp van een raadhuis moet men niet aan de eerstkomende jaren denken, maar aan de toekomst, omdat een raadhuis vele jaren gebruikt kan worden. Met de voorbereiding mag men niet te lang wachten en voorbereidende besprekin gen zijn reeds gevoerd. Bijdrage voor installatie Nadat in de vergadering in September besloten was geen medewerking te ver lenen aan het bestuur van de Vereniging tot Stichting en instandhouding van Chris telijke scholen te Aerdenhout-Bentveld voor reparatie van de centrale verwar mingsinstallatie, zomede voor de revisie van de motor en de ventilator in het Tyo van Eegheninstituut, besloot de raad thans het besluit in te trekken en wel medewer king te verlenen. Feest Hartenlustschool Het voorstel inzake de benoeming van een onderwijzer aan de Hartenlustschool was voor de heer Van Holten aanlei ding het feest ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan te bespreken. Bij het uit nodigen tot bijwoning van het jubileum had de feestcommissie zich beperkt tot één politieke partij in de gemeenteraad. Naar buiten krijgt men de indruk, dat al leen de Partij van de Arbeid het wel en wee aangaat. Als raadslid en als lid van VVD kan hij dat niet aanvaarden. Spre ker zeide de eed afgelegd te hebben om de belangen van de gemeente te behartigen en dus ook voor alle scholen. De voorzitter deelde mede, dat en kele leden van het college van B. en W. uitgenodigd zijn voor het feest; het heeft hem ook getroffen, dat ,niet alle leden van de raad uitgenodigd zijn. Het is hem pas na afloop van het feest bekend geworden. De heer Van Holten: „Ik vind de gang van zaken treurig". De voorzitter: „Ik ben het volko men met u eens". De heer Van Holten zeide voorts er bezwaar tegen te hebben een der candi- daten uit de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzer te kiezen, om dat zij geen kennis hebben gemaakt met de leden van de onderwijscommissie. Mejuffrouw dr. Nol te (KVP) deelde namens B. en W. mee te zullen bevorderen, dat in de toekomst de candidaten kennis zullen maken met de leden der onderwijs commissie; zij gaf in overweging de be noeming niet aan te houden. De benoemde heeft een opzeggingstermijn van drie maanden en daaraan houden gemeentebe sturen zich, omdat ook zij moeilijkheden hebben bij het benoemen van een opvol ger. Bij de stemming werden 7 stemmen uit gebracht op de eerst voorgedragene, de heer C. W. van Assum te Arnhem, 5 op de tweede voorgedragene, de heer P. C. Ger- ritse te Arnhem, 1 op de heer N. C. van Dijl te 's Gravenhage en 1 stem was blan co. Gekozen was dus de heer Van Assum. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft resloten een huurcommissie in te stellen -n de leden zijn inmiddels benoemd. Tot o heden zijn drie verzoeken van bewoners, die klachten hebben, bij het gemeentebe stuur binnengekomen. meer aandacht aan de tuinen besteden komt dat het uiterlijk van de gemeente ten goede. Een keuring werkt stimulerend en daarom is het verlenen van een subsidie verantwoord. De heertSchulz (Arbeid) noemde er varingen op van een woningbouwvereni ging, die ook keuringen hield onder de be woners. De keuring werkte stimulerend on der de bewoners. Wegens gebrek aan des kundigen kwam de keuring echter niet ge heel tot haar recht. Hij beval de keuring door particulieren aan. Kwijtschelding van schuld B. en W. stelden voor aan de Bloemen- daalse Gymnastiekvereniging een schuld van f 500 kwijt te schelden. De heer Smidt van Gelder verzette zich hier tegen. Als de overheid een schuld kwijt scheldt zullen er meer verzoeken binnen komen. Tegen het treffen van een rege ling had hij geen bezwaar. De heer Daams (VVD) was onvoldoende inge licht en vroeg het financieel verslag ter inzage en de heer Schulz (Arbeid) wil de de vereniging terwille zijn door het be schikbaar stellen van een bijdrage voor het werk ten behoeve van de jeugd. Het voorstel werd aangehouden en aan het bestuur zal gevraagd worden een in zicht te krijgen van de financiële toestand. Sparrenheuvel Bij het voorstel tot aankoop van grond op „Sparrenheuvél" ten behoeve van de bouw van een R.K. school ontstond een ge- dachtenwisseling naar aanleiding van een vraag van ir. T i r i o n over het verstrek ken van richtlijnen inzake de bouw, waar bij rekening dient te worden gehouden met de beschikbare oppervlakte. De voorzit ter was van mening, dat het moeilijk is richtlijnen vast te stellen, omdat de situatie steeds anders is. Niet overal past bijv. het bouwen in twee étages. Bij de verdere be spreking kwam aan de orde het gering aan tal terreinen voor scholen enzovoort. Daar om betreurde de heer Schulz het, dat het nog steeds niet bekend is hoe de pro vinciale wegen door de gemeente zullen lopen, waardoor het niet mogelijk is een uitbreidingsplan vast te stellen. Het voorstel over de aankoop van grond werd goedgekeurd. Kappen van bomen Met de stemmen van mevrouw Dalmeijer (Arbeid) en de heren Van Holten en Schulz tegen werd besloten alsnog toestem ming te verlenen aan de N.V. Bouwmaat schappij „Muiderpoortkwartier" bomen te kappen op een terrein achter het klooster „Alverna" te Aerdenhout, door ontheffing te verlenen van artikel 5 van de Monumen tenverordening. De heer Van Holten verzette zich er tegen. De laan met de bo men is uniek te noemen. De voorzitter memoreerde, dat Staatsbosbeheer toestemming heeft ver leend en hoewel node dient de gemeente raad zich daarbij aan te sluiten. Zou Bloe mendaal weigeren dan wordt de helft der bomen op de laan, die op Heemsteeds ge bied ligt, toch gekapt, omdat er in Heem stede geen verordening bestaat. Mr. De Jong Schouwenburg (CH) merkte op, dat bomen een beperkte levensduur hebben. Men kan bomen niet De Franse chansonnière Nicole Louvier, die in September met veel succes optrad in bet Nieuwe de la Martheater in Amster dam, geeft op Dinsdag 13 December een voorstelling speciaal voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. De eerste voorstelling in Haarlem van „De Keizer van Amerika" van George Bernard Shaw door de Nederlandse Come- die onder regie van Henk Rigters en met Han Bentz van den Berg in de titelrol op Dinsdag 25 October staat onder auspiciën van de Kunstgemeenschap. Andere mede werkenden zijn onder meer Loudi Nijhoff, Mimi Boesnach, Andrea Domburg, Paul Huf en Johan Fiolet. De uitgestelde filmavond van 6 October heeft thans plaats op Donderdag 27 October in het Rembrandt Theater, waarbij „De Maggie" van Alexander MacKendrick wordt vertoond. Voor November kondigt de Haarlemse Kunstgemeenschap een Spaanse avond aan. Deze wordt gehouden op Don derdag de derde in de Kroonzaal van Brinkmann en verzorgd door Walter Kous, die twee verhalen: „De voorspelling" van Pedro Antonio de Alarcon en „Het Geluk" van Joaquin Calvo Sotelo ten gehore zal brengen. Medewerking verlenen de Heem- steedse kunstenaars Annette de la Bije (so- eeuwig op de monumentenlijst zetten. Praan) en Jan de Man (piano). Zij zullen Daar een verantwoord college, als Staats bosbeheer is, toestemming verleend heeft en voorgeschreven heeft nieuwe bomen te planten, kon spreker zich met het voor stel verenigen. Anders zullen de bomen omwaaien. Bouw woningen aan Asterlaan Het voorstel om ontheffing van de bouw verordening te verlenen voor de bouw van een blok van vier woningen aan de Aster laan en de Maal Malefijtlaan werd aange houden; B. en W. zullen prae-advies uit brengen over een brief van het bestuur van de Vereniging Buurtbelang Aerden hout-Bentveld over mogelijkheid van ge vaar door bebouwing van het terrein. Middelbaar onderwijs Mr. De Jong Schouwenburg bracht ter sprake de zin in het verslag van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs: „Heemstede blijft zich steeds aan de toch wel morele plicht ont trekken in de kosten van het V.H.M.O. in Bloemendaal, dat kinderen uit die gemeen te volgen, bij te dragen" en vroeg contact op te nemen met het Heemsteedse gemeen tebestuur. Hij sprak verder over het grote aantal onbevoegde leerkrachten en ir. T i- rion informeerde naar het psychologisch onderzoek op de scholen. De heer Schulz merkte op, dat wet houder Disselkoen uit Heemstede in een publicatie heeft meegedeeld, dat Heemste de bereid is bij te dragen, indien de ge meente inzage krijgt van financiële gege vens. Mejuffrouw dr. N o 11 e deelde mee be reid te zijn de zaak over de subsidie met de gemeente Heemstede en de middelbare scholen op te nemen. Aan het gebrek aan bevoegde leerkrachten is weinig te doen; andere gemeenten hebben er ook moeilijk heden mee. Voorts gaf zij toe, dat het psy chologisch onderzoek niet voldoende is ge weest. Of het toch van belang is zal later nog eens onderzocht moeten worden. Woningbouw In antwoord op vragen van de heer F ij e n (KVP) antwoordde wethouder mr. Hijszei er (AR), dat er overigens over eenstemming is verkregen met de Stich ting „De Herder" over aankoop van grond bij de Noordlaan ;de gemeente bezit ook grond en in de toekomst kunnen daar 40 tot 50 woningen gebouwd worden. Voorts moest mr. Hijszeler de heer Fijen toegeven, dat de toestand in een woning aan de Beks- laan te Vogelenzang ongunstig is. Het ge zin wil echter niet verhuizen en daarom is er niet veel aan te doen. Overwogen wordt Bouw- en Woningtoezicht te vragen een onderzoek in te stellen; mogelijk komt dan een verbetering tot stand. (Van een redacteur) „MARIS STELLA" de naam klinkt zo mooi. Maar achter de rijzige gevel van dit voormalige missiehuis in Wijk aan Zee is sinds enige weken een brok menselijk leed samengebracht, dat in schrijnende tegenspraak is tot de vriendelijke naam boven de deur. Hier immers verblijven een kleine veertig Indonesische Neder landers van elke geloofsaard, alle maatschappelijke instellingen alle leeftijden ook. Tussen kleine Jan van drie en de oudste patiënt van vierennegentig is nu al en dan werkt het verpleeghuis nog lang niet op volle kracht; het moet Don derdag aanstaande zelfs nog officieel geopend worden een hoeveelheid menselijk leed bijeengewaaid, dat leiding en verpleegsters voor haast onoverkomelijke zorgen zet. Samen met de overheid in dit geval het ministerie voor Maatschappelijk Werk, wier hoogste vertegenwoordiger, minister mr. F. J. M. van Thiel om half drie Don derdagmiddag het totaal verbouwde tehuis zal openen heeft het particulier initia tief hier in korte tijd gezorgd voor een veilig en modern onderdak voor chronische zieken, invaliden en minder validen, die elke boot met repatriërenden uit Indonesië over de kade strooit en die tot nog toe maar moeilijk een onderdak konden vinden. Hoe groot het probleem achter deze tragische menselijke wrakken alleen al in materieel opzicht kan zijn, wordt bewezen door het feit, dat de stichtingsbestuurders, die het werk hebben aangepakt, nu al ernstig over uitbreiding denken: het Badhotel in Wijk aan Zee zal er uiterlijk 1 Januari zeker bij getrokken worden en bovendien wordt er gezonnen op de mogelijkheden om aan geld te komen voor een zusterhuis en zo moge lijk een barak, waar de revalidatie ter hand kan worden genomen. Eersteling in Nederland De „Stichting tot verzorging van Chro nische patiënten en minder valide per sonen," zoals de lange naam officieel luidt, heeft met dit tehuis een eersteling in Ne derland tot stand gebracht. Als voortzetting van de directe overheidszorg, vroeger van de kant van de Dienst voor Maatschappe lijk Werk, later door het ministerie, welke zich in het Haarlemse Noodziekenhuis (naast het Diaconessenhuis) manifesteerde werd het een particulier initiatief, omdat de uit de oorlog stammende noodzieken huizen zichzelf geleidelijk overbodig maak ten toen bijvoorbeeld de verpleegruimte voor TBC-patiënten in de sanatoria weer ruimschoots toereikend werd. Maar het Haarlemse Noodziekenhuis bleef als een van de laatste gehandhaafd, speciaal voor zieke Nederlanders, die uit Indonesië terug kwamen. Voor de chronische zieken onder hen openbaarde zich het grote vraagstuk van het tekort aan ziekenhuisruimte: men schat dit thans op een 18.000 bedden. Toen stapte de Stichting er in: bewogen door het lot van deze vele slachtoffers van een veran derende maatschappij, slachtoffers van slepende kwalen, vervreemde, ontwortelde mensen vaak, heeft haar bestuur gedaan weten te krijgen, dat het voormalige mis siehuis „Maris Stella" in Wijk aan Zee werd aangekocht en grondig verbouwd. Begroting niet mogelijk De Stichting ziet zelf heel duidelijk in, dat het werk, dat zij als eerste in den lande begonnen is, zwaar en vaak haast onmoge lijk is: niet alleen komen er zovele vogels van zovele pluimages onder haar hoede, maar bovendien liggen de medische indi caties vaak zo lastig zo tragisch dat bijvoorbeeld een begroting al direct niet houdbaar kan zijn. Temeer niet, omdat de uitbreidingen op korte termijn nodig zullen zijn en het Stichtingsbestuur als enige stevige financiële ondergrond de verpleeg- prijs van het ministerie heeft en daar uit dan ook alle directe verpleegkosten kan financieren. Er is dus belangstelling van buitenaf nodig. Geen ongezonde overigens, maar menselijke interesse voor de patiënten, wier levenslot langs de diepste afgronden der lichamelijke en geestelijke verschrikking voerde en die vaak in dit Wijk aan Zeese tehuis aanspoelen als volkomen verloren, verbijsterde wrakken. Spaanse volksliederen en dansen vertolken van De Falla, Granados, Albeniz en Nin. ADVERTENTIE het doeltreffend zenuickalmerend praeparaat voor deze tijd Op uitnodiging der afdeling Haarlem van de Studievereniging voor Psychical Research heeft prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, hoogleraar in de parapsychologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, Donderdag avond in Brinkmann gesproken over „het gebruik van paragnosten voor politiële en andere doeleinden". „Dat de „helderziende" hulp verleent bij het ontwarren van misdaden", zo begon hij, „is geen verschijnsel van vandaag of gisteren, want reeds het Oude Testament kent er een treffend voorbeeld van: de opsporing van Sauls verdwenen ezelinnen door de ziener Samuel. Tegenwoordig ech ter maakt men voor de ontraadseling van alle soorten misdrijven gebruik van para gnosten - en dikwijls met succes, zoals vele frappante voorbeelden uit de politiële praktijk, door prof. Tenhaeff in geuren en kleuren beschreven, aantonen. Een van die gevallen betrof de recente verdwijning van een geldkistje met f 7000 uit het direc tiekantoor van de Gero-fabrieken in Zeist, een diefstal die ondanks het omvangrijke speurwerk van de politie niet tot klaar heid gebracht kon worden. Tenslotte be sloot men het geval aan een Utrechtse paragnost voor te leggen die - in het direc tiekantoor - de volgende monoloog afstak: „Ik krijg een indruk van Parijs, een caba ret en een man met een strohoed, die er een ondeugend liedje zingt. „Vervolgens noemde hij de naam van een bekende Franse chansonnier, die hij enige malen peinzend herhaalde, waarna hij de vraag Het Haarlemse Architectenbureau N. An driessen en H. Klein Schiphorst heeft het verzoek gekregen om een kathedraal te ontwerpen voor Swaziland, Z.-Afrikaanse Tol-Unie. De bisschop van dat missiegebied heeft de opdracht gegeven aan de „Bre- mersdorp Construction and Joinery Works" in Bremersdorp en deze aannemersfirma heeft het verzoek om een ontwerp korte lings aan de heren Nico Andriessen en Henri Klein Schiphorst gedaan. De bisschop heeft enkele verlangens ken baar gemaakt, maar overigens de beide architecten volledig vrij gelaten in het ont werpen. De kathedraal bisschopskerk dus zal tweeduizend zitplaatsen moeten hebben (dat betekent een banklengte van een kilometer) en 60 meter diep, 20 meter hoog, een priesterkoor van 42 meter breedte en een schip van 30 meter breedte hebben. De toren wordt 30 meter hoog. De kathe draal krijgt naast, het hoogaltaar twee zij kapellen, vier devotie-kapellen en een doopkapel. De architecten hebben opdracht een moderne kathedraal te ontwerpen. De heer Andriessen is reeds begonnen met het ontwerp. Hij stelt zich voor dat de kathedraal negen gewelven zal krijgen, zo- Vijftig gulden boete „Er ligt geld op de vloer" hoorde J. J. J. uit Nieuw-Vennep op zekere dag in een café zeggen en toen hij op de grond keek, lag daar inderdaad een stapeltje bankbil jetten. J. raapte het geld op en stak het, zonder te kijken hoeveel het was, in zijn zak. Thuisgekomen ontdekte hij dat hij in totaal 65 bij zich had gestoken. Het bleek later de kinderbijslag te zijn van een man, die het geld op verzoek van zijn vrouw bij zich had gestoken, „omdat het anders zoek zou raken". Hedenmorgen moest J. zich voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Peter sen, verantwoorden wegens diefstal. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, sprak de hoop uit, dat het een „incidentele misstap" was geweest en eiste een gecombineerde straf: dertig gul den boete en een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes weken. Mr. Ch. F. M. van Koppen, de raadsman van verdachte, zei in zijn pleidooi onder meer, dat de verdachte gunstig bekend staat en dat hij de schade inmiddels heeft vergoed. Mr. Petersen veroordeelde J. tot een boe te. van vijftig gulden zonder meer. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 1007s lOO'V'.g 3% Nedl. 1962/64 10078 1007s A. K. U349% 34314 Calvé Delft305 301 Van Gelder Zonen 315 313 K. N. Hoogovens 370 366" Nederl. Ford 475 475 N. Kabelfabriek 295 295 gew.Philips Gloeil. 35714 348 pref.Philips Gloeil. 20820814 Unilever 46214 453 Wilton Feijenoord 269)4 268 Dordtsche Petrol. 625 621 Konkl. Petroleum 593 591 A'dam Rubber 142 '41 Holl. Amer. Lijn 21914 214 N. Scheepv. Unie 19114 188 Phs. van Ommeren 246 246 H. V. A16114 157% Verg. Deli Mijen 15814 158 Amsterd. Bank 268 268 Ned. Handel Mij. 22614 226)4 Rotterd. Bank 230% 231 Twentsche Bank 224)4 224)4 Anaconda Copper 64% 6514 Bethlehem Steel 147% 151 U. S. Steel 54% 55 General Motors 133% 137 Shell Union55 56% Tidewater 30% 30% Nieuwe aandelen Philips 344%337. dat het dak van bezijden gezien een golfkarakter zal hebben. De gewelven steunen op zes kolommen. Hij heeft vele grote vlakken geprojecteerd die zich uit muntend lenen voor decoratie en daartoe heeft hij de Haarlemse schilder Hans Wies man aangezocht, die zich enthousiast heeft getoond. Volgens de eerste gedachten van de heer Andriessen zal het Godshuis een sober ka rakter dragen, dat door een moderne struc tuur nog meer nadruk verkrijgt, waardoor een harmonische aanpassing ontstaat aan de omgeving. Het is' mij niet bekend welke beweeg redenen de vereniging „Nieuw Leven" er toe hebben gedreven zonder een bekwaam regisseur een voorstelling te doen voor bereiden als Woensdag- en Donderdag avond in de Stadsschouwburg gegeven; maar het toch zo aardige spel „Boeven en madeliefjes" heeft er ernstig onder ge leden. Het tableau de la troupe bevat een aantal namen van op zich zelf verdienste lijke spelers. Tot de prestaties, waartoe zij in staat zijn, kunnen zij evenwel pas ge raken, wanneer er een man voor staat, die het klappen van de zweep kent en die zweep laat knallen op de daartoe ge- eigende ogenblikken. Een straffe leiding is het eerste wat de executanten van „Nieuw Leven" nodig hebben. Het ont breken daarvan wreekt zich. Ik heb dat moeten constateren uit een hinderlijk te kort aan rolvastheid, welke voortspruit uit het feit, dat de tekst niet werd gekend. Ik nam dat vervolgens waar in de vele scène waarin men dan pas het gewenste effect bereikt, wanneer er wordt uitge speeld. Wanneer men zijn tekst zorgvul dig afstemt op de reacties van de tegen spelers en ze er niet a bout pourtant uit gooit. Ik heb dat afgeleid uit de totaal indruk van de opvoering, die, rommelig was. De spelers van „Nieuw Leven" man keert het aan een boven hen staand en hen bedwingend gezag. Regisseren is een taak, die men niet zo maar op zich neemt. Daarvoor is verstand, inzicht, kennis ver eist van het toneel. Daarvoor moet men meer in zijn mars hebben dan alleen de reputatie goed te kunnen toneelspelen. Laten we elkaar niets wijsmaken. Zonder een goed regisseur is een vereniging op de verkeerde weg. Hoe jammer is het dan wanneer een in aanleg capabele speelster als Rie Haze- voet-Kerkhoff een figuur als Fluffy pre cies zo weet op te zetten als de rol ver eist en er toch niet uitkrijgt wat men ver langt, omdat haar dat niet is aangegeven. Zij was de hele avond leuk. Haar intona tie, haar maniertjes, overal stak de schalkse humoriste, die in haar woont, het kopje op. Maar het werd een spelle tje kiekeboe. Als je dacht: nu komt de pointe, trok dat kopje zich schielijk te rug. Zo was het eigenlijk met alle spelers. Jaap Sibrandi, naar de marqué spelend, omhulde huisbewaarder Proctor net niet met genoeg geheimzinnigheid. Wim Kerk- hoff deed als Higgins weer te gewoon. Aan het voorbereiden en uitspelen van de sfeer kwamen ook Dolly van Aken en Lo van Weene niet toe, al toonde de eerstge noemde een plezierige kordaartheid. Hel natuurlijkst deden in deze situatie Ans Maas en Tonnv Hagehout-Baay aan. Ook Ab Krab heeft beslist capaciteiten, maar hij moet aan banden worden gehouden. Men kan het keren of draaien: we komen steeds weer terug bij de regie. Slechts een leiding, waaraan ieder zich onderwerpt, kan voorkomen, dat een voorstelling mank gaat aan verstaanbaarheid, rolken- nis en het spelen in en vanuit de sfeer. Vereisten voor ieder toneelstuk en voor de thriller van gisteravond wel in het bijzonder. P. W. FRANSE stelde: „Zegt deze naam iemand iets?" De bij het consult aanwezige fabrieks directeur antwoordde, dat een van zijn kantoorbedienden, een man die hij ten- volle vertrouwde, net zo heette. „Dan heeft die man het gedaan", zei de paragnost - en toen de kantoorbediende in kwestie nader ondervraagd werd, gaf hij toe, de diefstal gepleegd te hebben. ADVERTENTIE p-qHBMmV WWEen heerlijk sausje om te geven bij rijsttafel I UaTTiI 9 B 9/ en Nasi-g°reni Duyvis' Livotno vermengd met kerry. Prijs per fles nu 96 cent. Prof. Tenhaeff zette uitvoerig uiteen, waarom overigens zeer begaafde paragnos ten soms falen bij het ontraadselen van misdaden. Dikwijls namelijk worden zij op een dwaalspoor geleid door onbewuste en ongewilde beïnvloeding van de consultant, zoals in het geval van een Officier van Justitie, die een bekend helderziende raad pleegde met betrekking tot een onoplos bare moordzaak. De officier had echter een zeer bepaalde theorie over de door hem vermoede toedracht van de moord „in zijn achterhoofd" en dat onuitgespro ken gedachtenbeeld drong zich telepatisch zo sterk aan de paragnost op dat hij de theorie van de officier begon te beschrij ven inplaats van de ware toedracht van de moord. Een andere handicap is volgens prof. Tenhaeff, dat de meeste paragnosten slechts bruikbaar zijn voor het oplossen van een bepaald soort misdaad. Is de hel derziende bijvoorbeeld in zijn eigen jeugd eens bijna verdronken (een historisch ge val). dan zal hij uitermate geschikt zijn voor hét opsporen van vermiste, te water geraakte kinderen. Een andere paragnost bleek bijzonder scherp in het ontwarren van diefstal-zaken: bij psycho-analyse bleek, dat hij eenmaal als jongen door zijn vader ten onrechte van diefstal beticht werd en zich dit heel erg had aangetrok ken! Deze associatieve verwantschap tus sen zijn eigen diepste zieleroerselen en zijn paranormale gaven bepaalt als het ware de helderziende specialisatie van de paragnost en daarmee ook zijn meedere of mindere bruikbaarheid voor bepaalde politiële doeleinden. Dit houdt tevens een waarschuwing in aan particulieren, om niet zonder deskun dig advies de hulp in te roepen van een willekeurige ..helderziende" voor privé- opsporingswerk of andere persoonlijke doeleinden, want nog afgezien van het feit, dat er slechts een klein aantal bonafide paragnosten zijn tegenover een heirleger van charlatans, loopt men ook bij de beste oaragnost het risico van een totale mis lukking, omdat men noch de beperkingen van diens vermogens ('s mans „specialisa tie" op bepaalde gebieden van helderziend heid. zijn telepathische beïnvloedbaarheid e.d.) kent. noch ook weet hoe men zijn veelal onbegrijpelijke of fragmentarische indrukken moet interpreteren. Prof. Tenhaeff eindigde met de conclu sie, dat paragnosten in principe stellig bruikbaar zijn voor politiële doeleinden, maar dat deze hele materie nog vol voet angels en klemmen zit, die alleen onder uiterst voorzichtige en deskundige leiding te ontgaan zijn. De Volkstuinvereniging „Zonder Werken Niets" in Oud-Schoten belegde Woensdag in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" een algemene leden vergadering, welke als een afsluiting van het zomerseizoen kon worden beschouwd. Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt, dat het dit jaar over het algemeen een goed jaar voor de volkstuinder is geweest, in het bijzonder wat de bonenteelt betreft, in tegenstelling tot het seizoen 1954-1955, toen door de zware regenval veel schade aan de gewassen werd berokkend. De dahliatentoonstelling, medio Septem ber van dit jaar gehouden, mocht zich in een grote deelneming van de zijde der kwekers en een dito belangstelling van het publiek verheugen. Aan de heer J. van Dam werd voor dit jaar de wisselbeker voor het mooiste gekweekte exemplaar overhandigd. De heer J. Verbeek mocht de fraaie wisselbeker in ontvangst nemen, welke ieder jaar wordt uitgeloofd voor de volkstuinder, die naar het oordeel van een jury, het best met zijn tuin voor de dag is gekomen. Het jaar 1956 zal voor deze volkstuinver eniging een belangi-ijk jaar zijn. Op 13 December 1955 bestaat de vereniging name lijk 25 jaar. Ter gelegenheid van dit zil veren jubileum heeft de Jubileumcommis sie, bestaande uit de heren Klingers, Ver meulen en Van Blitterswijk, een plan uit gewerkt om in het komende jubileumjaar een grote tentoonstelling op volkstuinge- bied te organiseren, waarbij men ook an dere volkstuinverenigingen wil inschake len. Men denkt er over deze tentoonstelling in de Vleeshal op de Grote Markt te hou den. Met de stichting „Haarlems Bloei" is hierover reeds overleg gaande. Verbetering van de Slaperdijk Raadslid Balm stelt vragen Het Haarlemse raadslid de heer S. W. Balm (K.V.P.) heeft het college van B. en W. door middel van schriftelijke vragen er aan herinnerd, dat de raad een jaar ge leden 3600 gulden beschikbaar stelde voor het aanbrengen van „opsluitbanden" langs de zijkant van de weg over de Slaperdijk. In de toelichting tot het raadsbesluit deelde het college mee, dat er de laatste jaren herhaaldelijk klachten waren binnenge komen over de gevaarlijke toestand van de Slaperdijk. Daarom vraagt de heer Balm nu of B. en W. kunnen meedelen, waarom de weg nog niet verbeterd is en of zij kunnen toezeggen dat de opsluitbanden in elk geval voor de komende winter kunnen worden aange bracht.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7