Federatie Haarlemse woningbouwverenigingen ontwikkelt bezwaren tegen systeembouw Gebaseerd op onderzoek van vier jaar geleden Vreemd systeem lïederlandsche Handelmaatschappij, K.Ï. 11 Onaanvaardbaar „Waardeloze boel Betere voorbereiding Haarlem in Gouden boek van Israel Werk vrije tijd van bejaarden tentoongesteld Grafiek uit Parijs en circustekeningen Erelidmaatschap voor Peter Schilperoort DANK ZIJ DE BANK Wat hebben we in deze tijd bovenal nodig? Kellner na woeste rit door stad aangehouden „Leonardo da Vinei" viert haar tweede lustrum I ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een brief, die wij van het bestuur van de Federatie van Haarlemse Woning bouwverenigingen ontvingen over de plannen om tot systeembouw te Haarlem over te gaan, deelt het mee, dat de Federatie in 1951 een onderzoek heeft ingesteld naar dat soort bouw en dat het aan B. en W. van Haarlem geadviseerd heeft hiertoe niet over te gaan. De ervaringen door een tweetal der aangesloten woningbouwcorporaties opgedaan met de exploitatie van niet traditionele bouw, gebouwd in de jaren 1951 en 1952, zijn volgens het bestuur beslist ongunstig te noemen. Blijkbaar heeft de systeembouw in de overheidskringen evenmin enthousiasme kunnen opwekken. Mogelijk is dit de reden geweest van een rondschrijven van de directeur-generaal van Wederopbouw en Volkshuis vesting van 15 April 1952, afdeling Technische controle aan de gemeentebesturen, betreffende aanbesteding woningbouw in niet traditionele bouwsystemen. Het bestuur heeft de brief samengesteld naar aanleiding van lezingen, die prof. ir. H. T. Zwiers op 28 Mei 1953 heeft gehouden voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en op 4 October 1955 voor de Ka mer van Koophandel, en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Prof. Zwiers is van oordeel, dat zonder mechanisatie de woningbouw verder ach terop raakt, maar bij toepassing van indus trialisatie kan de woningbouw van inhalen van een achterstand verzekerd zijn, aldus het bestuur. In dit verband noemt hij enige oorzaken, waarom de bouwnijverheid zijns inziens een revolutionnaire ontwikkeling moet inslaan naar een wetenschappelijk gefundeerd industrieel productie proces, dat hij niet in het economische en sociale vlak wil zoeken maar in het technische ge bied. Wat het eerste aangaat, namelijk het economische en sociale vlak moet dit voor op worden gesteld, aangezien dit voor iedere woningbouwbestuurder primair is. Het is zijn ideaal en streven, dat in de eerste plaats de woning aan de hoogste eisen voldoet en volkomen aan zijn bestem ming beantwoordt. Wat het tweede betreft „de technische kant" van dit vraagstuk waarop prof. Zwiers doelt, komt voor het bestuur dei- Federatie op de tweede plaats; aan het ver standige inzicht en wijs beleid der insiders moet dat worden overgelaten. Iedere woningbouwbestuurder zal een verandering in de bouwstructuur kunnen toejuichen, indien daarmede de woningpro ductie wordt verhoogd en verlaging van de kostprijs wordt bereikt, doch dit mag nim mer gaan ten koste van de soliditeit der woningen, aldus het bestuur. Men moet toch bedenken, dat een woning een eerste levensbehoefte is en even gelijkwaardig te stellen aan voedsel en kleding. Het is onnodig vast te stellen dat huis en gezin, een grote plaats innemen in het leven van ons Nederlandse volk. Prof. Zwiers wees in zijn rede op het merkwaardige jaar 1951, dat dè systeem bouw na een aanlooptijd van enige jaren, een top bereikte. Hij was van oordeel, dat de systeembouw sindsdien ook steeds onder de gemiddelde rijkscurveprijs voor woning bouw is gebleven. Dit laatste moet het bestuur der fede ratie ernstig betwijfelen en zo dit toch het geval mocht zijn, rijst de vraag „ging dit dan niet ten koste van de solidariteit der woningen?" In dat zelfde topjaar werd door de fede ratie van Haarlemse Woningbouwvereni gingen een onderzoek ingesteld naar niet traditionele bouw, welk onderzoek geen overweldigende indruk heeft opgeleverd zodat dergelijke bouw absoluut onaan vaardbaar moet worden geacht. De brief gaat verder: „Een groot bezwaar bij systeembouw is, dat men moet aanvaarden, alles wat door de uitvoerende firmant wordt klaar ge maakt, in tegenstelling met de traditionele bouw waar zowel de kwaliteiten der bouw stoffen alsmede de wijze van uitvoering, vooraf in de bestekken zijn vastgelegd. Mogelijk is dit een oorzaak van het geen door ons zelf werd geconstateerd, hoe bij niet traditionele bouw dingen werden toegelaten die bij traditionele bouw, als in strijd met de voorschriften, niet mogen worden toegepast. Een ander bezwaar is, dat alleen bij een opdracht'van een groot kwantum woningen in systeembouw, de mogelijkheid aanwezig is, onder de rijks curveprijs te blijven". Om in het gunstigste geval met traditio nele bouw te kunnen concurreren, zal con tractueel de verplichting worden opgelegd, de bouw van een groot aantal woningen in systeembouw te aanvaarden, hetgeen in de toekomst funest kan zijn, en wel om de hierna te noemen redenen. De systeembouw is voor Nederland een na-oorlogs vërschijnsel, voornamelijk be doeld ter completering der traditionele bouw, teneinde de woningnood te vermin deren. Het is lang niet denkbeeldig, dat men een dergelijke bouw als een noodop lossing gaat beschouwen, met de gevolgen van dien. Wanneer de woningnood tot het verleden zal behoren en ieder zijn woongelegenheid weer vrijelijk kan bepalen, dan is het niet uitgesloten dat de systeembouw niet meer wordt begeerd en zullen wij met een waar deloze boel blijven zitten. Dan pas zal blijken, dat mïllioenen gul dens zijn weggegooid geworden door on doelmatige bouw. Een systeem van goede kwaliteit met de mogelijkheid van een behoorlijk kwantum op korte termijn, tegen een dragelijke prijs, zou een welkome aanvulling kunnen betekenen. De eerste serie, welke daaraan voldoet, moet dunkt ons nog gemaakt worden, aldus het bestuur. Over een uitbundig succes dienaan gaande, kan het zich lang nog niet ver heugen. Inmiddels heeft men bij de tradi tionele bouw ook niet stilgezeten, want op de bouwwerken ziet men het aantal machines hand over hand toenemen. Heden ten dage, waar een woning nog steen voor steen gemetseld moet worden, blijkt deze nog steeds goedkoper, althans niet duurder te zijn dan een woning, welke volgens enig modern systeem gebouwd wordt. Voorts zou het bestuur toejuichen, wan neer meer aandacht wordt geschonken aan de voorbereiding van de bouw, zoals het bouwrijp maken der bouwterreinen, het tjjdig gereedmaken van de bouwplannen om by voorkomende gelegenheden direct te kunnen aanvangen met de bouw, waar mede belangrijke kapitalen bespaard kun nen worden. Tenslotte merkt het bestuur nog op, dat de „Nationale Woningraad" in zijn onlangs uitgegeven rapport de wenselijkheid uit spreekt, dat de woningbouwcorporaties bij het overleg over de stedebouwkundige op zet van en de sociale voorzieningen in de woonwijken worden ingeschakeld, hetgeen van essentiële betekenis moet worden ge acht. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Bovema biedt B. en W. platen van Piet Kee aan Naar wij vernemen zal de N.V. Bovema, de in Heemstede gevestigde gramofoonpla- tenmaatschappij, op Dinsdagmiddag 25 Oc tober aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem en leden van de commissie voor het internationaal orgelconcours de eerste exemplaren aanbieden van de op His Master's Voice opgenomen werken welke de winnaar van „De zilveren tulp", de Alkmaarse organist Piet Kee, op het orgel van de Grote Kerk in Haarlem heeft gespeeld. Een half uur later zal een delegatie van de Joodse ontspanningsvereniging aan B. en W. het certificaat aanbieden, waarin vastgelegd is dat de gemeente Haarlem is ingeschreven in het Gouden boek van het Nationaal fonds te Jeruzalem. Haarlem heeft deze eervolle onderschei ding verkregen door de kiese en gevoel volle wijze waarop B. en W. bij de tiende verjaardag der Bevrijding van hun medele ven met de nabestaanden van de Joodse - en andere - slachtoffers van de Duitse be zetting hebben blijk gegeven. De brief van het bestuur van de Fede ratie van Haarlemse Woningbouwvereni gingen over de systeembouw, welke wij vandaag publiceren, vormt in meer dan één opzicht een merkwaardig document. Niet zozeer omdat hij gericht is tegen een rede welke prof. ir. H. T. Zwiers onlangs voor de Kamer van Koophandel hield en waarvan wij uitvoerig verslag hebben ge geven, maar vooral omdat het ons bekend is, dat het bestuur van de Federatie van Woningbouwverenigingen het voornemen heeft prof. Zwiers uit te nodigen zijn in zichten in die kring toe te lichten. Het zou naar onze overtuiging beter zijn ge weest indien het bestuur met het in het openbaar brengen van zijn op betrekkelijk soherpe wijze geformuleerd standpunt had gewacht, tot het de argumenten van prof. Zwiers heeft gehoord. Bovendien is dat standpunt uitermate kwetsbaar. Niet alleen omdat er enige be gripsverwarring ontstaan is ten aanzien van het economische en sociale aspect enerzijds en de technische kant van de bouwnijverheid anderzijds. Het bestuur van de Federatie, dat nadrukkelijk de techniek ondergeschikt verklaart, heeft voorbij ge zien, dat juist die techniek een sleutel positie inneemt ten opzichte van alle andere facetten van de woningbouw. Wanneer men de concrete argumenten nagaat van de Federatie, blijkt dat men zich in hoofdzaak baseert op de ervaringen van twee woningbouwcorporaties in Haar lem, die dat wordt er niet bij gezegd woningen van hetzelfde complex montage- bouw beheren. En het is inderdaad reeds lang bekend, dat de woningen om en bij het Nieuw Guineaplein niet voldoen. Maar dat experiment dateert dan ook van vier jaar geleden en sindsdien heeft de systeem bouw, die men trouwens toch niet op een enkele methode mag beoordelen, een be langrijke ontwikkeling doorgemaakt. De generalisering door het Federatie bestuur, dat de eerste serie woningen van goede kwaliteit met de mogelijkheid van een behoorlijk kwantum op korte termijn en tegen een dragelijke prijs nog gebouwd moet worden, is dan ook voor tegenspraak vatbaar. Wij wijzen in de eerste plaats op het systeem-Rottinghuis, dat leden van het Federatiebestuur in Groningen hebben be zichtigd en dat toch zeker geen slechte indruk heeft gemaakt en ten tweede op het in Nijmegen ontwikkelde New Airey- systeem, dat in menig opzicht als baan brekend is te beschouwen. Omtrent de be- stedingsprijzen kan verwezen worden naar de in December 1954 daarover verschenen statistiek, welke zeker niet ten nadele van de systeembouw is uitgevallen. Wij vermoeden, dat de Federatie met haar publicatie nog een ander doel na streeft. Drie harer leden immers staan binnenkort voor de keus volgens systeem te bouwen of voorlopig in het geheel niet te bouwen. Het gemeentebestuur immers heeft, om de woningbouw in Haarlem te versnellen, in het Noordelijk deel van Delftwijk een groot aantal woningen vol gens het systeem-Rottinghuis laten ontwer pen. De verenigingen wier beurt van bou wen het thans is Patrimonium, Eigen Woning en Sint Bavo-Noord schijnen daarvoor niet geheel geestdriftig. De leden der afdeling Haarlem van de Katholieke Bond van Bejaarden en Ge- pensionneerden hebben gevolg gegeven aan het verzoek van het bestuur om de vrije tijdsbesteding te gebruiken voor het maken van voorwerpen. Zeer mooie werk stukken zijn ingeleverd, zoals houtsnij werk, schilderwerk, brei- en borduurstuk- ken, poppen, mechanische artikelen enz. Van de werken wordt een tentoonstel ling gehouden, die op Vrijdag 28 October geopend zal worden door wethouder W. C. Bakker. Op Vrijdag, Zaterdag en Zondag zal men in de gelegenheid zijn in het „Stoofke", Stoofsteeg, de tentoonstelling te bezoeken. Deze bond van Kath. Bejaarden en Ge- pensionneerden heeft in Haarlem vier so ciëteiten, namelijk aan de Lingestraat, de Raadhuisstraat, de Jansstraat en in de Am sterdamse buurt. Door de grote toeloop van leden is het noodzakelijk geworden, niet alleen het aantal middagen uit te breiden, maar ook over te gaan tot het plaatsen van een sociëteit in het Leidse kwartier en Ramplaan-kwartier. Door het Haarlemse bestuur zijn ook afdelingen opgericht in Bloemendaal en Heemstede. Ook behartigt het bestuur de sociale be langen van de leden, zoals de huisvesting en de controle over de rusthuizen. Woensdag is een propaganda-avond ge houden in het gebouw Jongensstad, waar de bondsvoorzitter, de heer Hezelaar uit Amsterdam een toespraak heeft gehouden. Een vfckyk beeld van het vorstelijk bezoek aan Willemstad: nadat een grote groep kinderen een aubade aan de Koninklijke bezoekers had gebracht, maakte een aantal van hen een rondedans, waarbij ook de Koningin zich aansloot. Vrijdag 28 October zal de heer J. van Doveren in kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem een expositie van circustekeningen door prof. G. V. A. Rö- ling openen. In de bovenzaal wordt met ingang van genoemde datum een tentoon stelling „Grafiek uit Parijs" gehouden. Er zullen werken van Corneille, Bernard Chilces, Jean Clerté Jeremy Gentilli, Madeleine Mocquot,, Mouod Reinhold en Valerie Thortou te zien zijn. Als gast neemt Hans Wiesman uit Bentveld aan deze ex positie deel. Haarlemse Jazz Club Peter Schilperoort, de vroegere leider van het Dutch Swing College, die onlangs als actief musicus van de jazz afscheid heeft genomen, zal op de maandelijkse clubavond van de Haarlemse Jazz Club Vrijdag 28 October in dansschool Schroder aan de Raamsingel het erelidmaatschap van de H.J.C. worden aangeboden, voor de vele diensten, die hij in de loop der jaren de Haarlemse vereniging heeft bewezen. Het huisorkest de „Dixieland Wande rers" in nieuwe bezetting zal de avond openen; als gastorkest zal optreden de Down Town Jazzband uit Den Haag met de Engelse blueszangeres Beryl Bryden. ADVERTENTIE thuis in de kluis Een rekening-courant bij de N.H.M. schept een band met de bank. Daarmee raakt U ook thuis in de kluis. Geen zorgen meer om Uw polissen, contrac ten, diploma's enz. Dergelijke stukken, maar b.Y. ook gesloten koffers, kunnen veilig worden opgeborgen in een safe inrichting van de N.H.M. Laat U eens door ons voorlichten over het grote nut van een contact met de bank. Meer dan 130 kantoren in binnen- en buitenland AGENTSCHAP HAARLEM H Spaarne 56 - Tel. 13990,13998,15999 en 11896 M met kantoren te HAARLEM-N. (Rijksstraatweg 43), HEEMSTEDE (Binnenweg 91). OVERVEEN (Bloem.weg 292) en voorts te BEVERWIJK en IJMUIDEN „La Strada" (Cinema Palace). Ingeleid door zeer actuele Polygoon-op namen, waaronder fragmenten van de Koninklijke reis door de West, komt een Italiaanse film van allure de aandacht vragen. Het is een psychologisch diep- doorvoeld verhaal van sterke spanningen, die voornamelijk te voorschijn worden geroepen door de vreemde verhouding tussen een dierlijke bruut en een naïef meisje van geringe geestelijke vermogens. Achter de maskers van de onmens en het bijna achterlijke meisje leven in onbe grepen en onbegrijpelijke woelingen de gevoelens en tederheden, die iedere men selijke ziel -in min of meer verborgen diepten bezit doch voor deze zich naar de oppervlakte hebben geworsteld, heeft de tragedie der realiteit zich al over hun al te simplistische leven ontfermd en bei den tot stervens toe neergeslagen. Het is een moeilijk psychologisch probleem voor een film, doch het is er knap en duide lijk uitgekomen. Voor sommigen wellicht al te duidelijk, waardoor het laatste deel van de film minder boeiend zal zijn. Giulietta Masina, het dwaze meisje voor treffelijk typerend, beschikt over een geniale mimiek, die regisseur Fellini vaak de moeite bepaarde om situaties en ont wikkelingen met beelden te omschrijven. Let eens op hoe haar gezicht soms fun geert als een spiegel voor de onzichtbare omgeving en tegelijk voor haar innerlijke reacties op deze omgeving! Ziet eens hoe met een enkel bijna onmerkbaar trekje in dat expressieve gezicht een innerlijke strijd of aandoening wordt weergegeven, die in de volkomen ontoereikende intelli gentie van de hoofdfiguur onmiddellijk ver mengd worden met de oppervlakkige ge dachten van een dwalende geestesgesteld heid. Dat alles wordt getekend in een ge zicht een lelijk, dom en soms zelfs af stotelijk gezicht, dat echter, bij de zeld zame doorbraken van een onbesmet, en gelachtig innerlijk leven, als door een zon verlicht, onbeschrijfelijk lieftallig wordt. Het sterk expressieve masker van de tegenspeler Anthony Quinn mist de bril- liante kracht van Giuletta Masina, doch steekt desondanks toch nog boven het normaal waardeerbare uit wat een compliment temeer voor de kleine, ver bazingwekkende tragedienne mag heten. J .L. In de Zondagochtendvoorstelling van dit theater wordt vertoond de film van Nicole Védrès „Morgen begint het leven", een wetenschappelijke blik in de toekomst, waarin gedurfde theorieën worden ontwik keld, aanvechtbaar, maar ter kennisneming bijzonder interessant. Védrès verstaat bij uitstek de kunst der montage: zijn film is een documentaire van de beste soort. Uit de filmbibliotheek put hij heel wat mate riaal om de verkondigde theorieën te stij ven. Niet zelden roept hij schrille en be angstigende beelden op. Ze worden gedo seerd in een verantwoorde mate en zijn met zorg geplaatst, Iedere episode groeit naar een climax. Het totaal is fascinerend en overrompelend. Fr. „Revanche in Straatsburg" (Rem- b r a n d t). De waarde van deze Franse film ligt in de soberheid waarmee de makers het verhaal hebben uitgebeeld en het sterke spel van Jean Gabin. De man die als clan destiene schippersknecht op een Rijnaak meevaart naar Straatsburg, blijkt de eigen lijke reder van een aantal Rijnaken te zijn, die in de oorlog als vermist werd opge geven. Zijn vrouw is hertrouwd met zijn vroegere compagnon. Als iemand die niets meer te verliezen heeft in dit leven keert hij terug om revanche te nemen op de man die zijn plaats innam. In Straatsburg bereikt hij inderdaad zijn doel, echter an ders en beter dan hij verwachtte en na enkele spannende momenten te hebben doorgemaakt. Hij slaagt er zelfs in een nieuw en veelbelovend leven te beginnen. Boven alles uit steekt de creatie van Jan Gabin. Ondanks het op zich misschien wat alledaagse gegeven is deze film toch niet de gewone cliché-prent geworden. De fi guren zijn goed getekend, waarbij tevens de sfeer om en nabij de Rijnvaart vaak raak getekend is. Een film dus die geen meesterwerk is maar ongetwijfeld van een gehalte dat een bezoek ten volle recht vaardigt. „Ik vecht niet voor geld" (R o x y) zegt Robert Mitchum, de hoofdpersoon in deze „Western", wanneer hij verzeild raakt in een meedogenloze strijd tussen twee groe pen rauwe mannen, die elkaar het bezit van uitgestrekte landerijen met daarop grazende, kostbare runderen betwisten. In derdaad gaat hij slechts één maal „op de vuist", maar dan ook op zeer spectaculaire wijze, want hij heeft als plaats van han deling een verlaten cafézaal uitgekozen, waar dan ook de snel achter elkaar sneu velende glaasjes, flessen en spiegels een waardige achtergrond vormen voor zijn geduchte rechtse. Dit alles neemt niet weg, dat hij tegen het eind van de film, wan neer een diepe snijwond hem voor lange tijd aan het ziekbed lijkt te hebben ge kluisterd, tóch nog even zijn revolver laat spreken in een avondlijk gevecht, waarvan de afloop voor hem zo fortuinlijk is, dat hij tenslotte zijn verdere lief en leed kan gaan delen met de rijke dochter van een gelukkige landeigenaar. Een film, zoals er dertien in een dozijn gaan, mét spanning, maar zonder enige originaliteit. Van Maandag af draait „Het licht scheen in de dusternis". N. R. K. „The high and the mighty" (Minerva) Veel spanning om een vliegtocht over de Stille Oceaan. Halverwege valt een motor uit. Is er nog redding mogelijk? De passa giers beantwoorden die vraag net naar hun karakter. Als erg belangrijk worden ze ons niet voorgesteld. Hun bestaan hangt vaak in een innerlijk lege ruimte. De beste tonelen spelen zich nog af in de cockpit. (Van Vrijdag tot en met Zondag.) Maandag en Donderdag draait „Maarten Luther" onder auspiciën van het Bijzonder Kerkewerk der Hervormde Gemeente, Heemstede. Dinsdag vertoont mr. A. Hus- tinx de kleurenfilm „Door de woestynen van Pakistan". „Gekweld geweten" (L id o). Deze Fran se kleurenfilm is uitsluitend om de span ning van het op zichzelf goede verhaal ge maakt met alle betwistbare voordelen van dien en onbetwistbare nadelen. Plet verhaal eiste scherpe typeringen, een psychologi sche uitwerking, maar de regisseur vol stond met zijn acteurs en actrices „op spanning" te laten spelen. Het gekweld ge weten is nauwelijks merkbaar. Het is van een trapezewerker (Raf Vallone), die vroeger een collega uit jalouzie heeft ver moord en daarom zijn huidige vrouwelijke collega (Michèle Morgan) niet ten huwe lijk durft vragen. Hij bekent haar zijn ver leden en door die bekentenis zijn liefde: ze huwen. Als hij wegens een verrektespier een plaatsvervanger krijgt uit de troep, waartoe hij en zijn slachtoffer eens be hoorden, drijft angst hem die plaatsver vanger te haten, wat tot uiting komt in een hevige vechtpartij. Drie uur later wordt de plaatsvervanger veimoord gevonden, maar de politie arresteert een andere man, die ter dood veroordeeld wordt. Hoe het daar na afloopt kan op deze plaats niet verklapt worden. Het spel van Michèle Morgan na de moord is zeer goed als zij de echtgenote uitbeeldt die haar man verdenkt, maar uit liefde jegens v hem de politie bedriegt. Overigens geeft de film enkele goede opna men te zien van trapezewerk. N. „De gevangene van het Vreemdelin genlegioen" (Frans Hals). Een melodramatische film van Basilio Fran- china over een liefde, waarvoor kwistig een groot aantal hindernissen is opgewor pen. Het meisje mag van haar rijke ouders niet met een stoere zeeman trou wen, die zich dus balsturig bedrinkt in een voze bar in Oran. Er volgt een boeien de knokpartij in dit établissement, die er toe bijdraagt, dat de zeeman opeens ten onrechte verdacht wordt van moord maar met behulp van een zangeres in het Vreemdelingenlegioen vlucht. Inmiddels ontsnapt het meisje, dat in Italië achter bleef, aan haar ouderlijk huis en zij weet met het kleine broertje van de zeeman als blinde passagiere naar Noord-Afrika over te steken, waar haar in het Vreem delingenlegioen dienende geliefde in middels onbereikbaar voor haar is ge worden. Maar na zeer veel emoties en moordende gevechten met de woestijn- stammen, waarvan het kleine broertje het slachtoffer wordt (altijd moet er in zulke Italiaanse films een lief, klein jongetje sterven) krijgen zij elkaar. H.B. „Na ons de zondvloed" (Studio) Bijna een jaar geleden raadden wij u in „Erbij" al aan om deze film in ieder geval te gaan zien. Wanneer u toen niet in de gelegen heid was deze raad op te volgen kunt u nu uw schade inhalen, al was het alleen maar om te ervaren waartoe de verwording van de na-oorlogse jeugd kan leiden. Tot dief stal of tot moord, want de maker van deze film. André Cayatte ook de regisseur van „Wij zijn allen moordenaars" windt er in het geheel geen doekjes om. Er worden een aantal sociale misstanden geschilderd, waarvan een viertal kinderen het slachtoffer worden en de manier waar op Cayatte dit allemaal vertelt laat in geen enkel opzicht ruimte over voor de gedach te, dat „het allemaal zo erg niet is". Er is zelfs geen gelukkig einde, want de blijmoe dig begonnen liefde tussen twee kinderen wordt abrupt afgebroken. Al met al dus geen film, die u zal laten gieren van het lachen, maar wel een film, die een ieder en vooral de ouderen gezien moet hebben omdat men naarmate het verhaal vordert tot de overtuiging komt, dat Cayatte gelijk heeft en dat het zo werkelijk toch niet door kan gaan Indien men althans vredig en gelukkig wil leven. H. de G. „Blanke slavinnen" (L ux o r) Een nieuwe Italiaanse variant op het blijkbaar onuitputtelijke thema van de sluikhandel in „vrouwenvlees", niet slechter, maar stellig ook niet beter dan haar ontelbare voor gangsters uit Amerika, Frankrijk en Scan dinavië, al moet erkend dat de eerzame, verleide meisjes (Silvana Pampanini, Elea- nore Drago, Tamara Lees en Barbara Dra- gan) ditmaal wel van een uitzonderlijke lieftalligheid zijn. Zoals gebruikelijk in dit genre films, is er een aantal jongens-van- de-vlakte dat in de volksbuurten der grote stad meisjes ronselt en ze vervolgens scheepsladingsgewijze naar Zuid-Amerika expediëert. Chef van het complot is een pokdalig onderwereldtype (Mark Lawren ce) dat zo mogelijk nog doortrapter te werk gaat dan de klassieke gangster naar Hollywoodse snit. Tegenover hem staat een ruig brok manne lijkheid a la Marlon Brando (Vittorio Gass- mann) die als de kampioen der Belaagde Onschuld optreedt en dat niet eens zo slecht doet. Hetzelfde geldt voor Pampa nini, die in de vrouwelijke hoofdrol mi misch zeer goede dingen laat zien, maar dat alles bij elkaar maakt helaas nog geen goede film. Het verhaaltje is afgezaagd en overladen met onwaarschijnlijkheden, ter wijl de weinige scènes die werkelijk had den kunnen overtuigen, bedorven worden door veel te dik opgelegde spectaculaire hevigheden. Spanning van de goedkoop ste soort is er te over, maar waarachtig heid en originaliteit zijn ver te zoeken. Het „deed" ons nergens iets. H. C. ADVERTENTIE Natuurlijk hebt U in deze tijd allerlei zaken nodig, die het leven veraangenamen. Maar bovenal toch verlangen we naar een blijvend, goede gezondheid, naar een rustig en lang leven, zonder opgejaagd te worden, zonder gespannenheid, angst of nervositeit. We zou den elke morgen wel willen opstaan in een prettige stemming na een verfrissende nachtrust en rustig en opgewekt aan het werk gaan met een gevoel van prettige ont spanning in de avond. Maarhoeveel belemmeringen en hindernissen zijn er niet, die dat ideaal in de weg staan?! Toch, er is een weg om dat te bereiken, om rustig, vol moed te zijn, verlost van die nare gevoelens van angst, onrust en nervositeit. Want er is een praeparaat, dat U op ongeëvenaarde wijze over alle moeilijkheden heenhelpt. Neurotonic, het enige praeparaat, dat U tot rust brengt, maar U tevens nieuwe energie en opgewektheid schenkt, Uw zenuwen kalmeert, zonder deze te verdoven. Daar hebt U tenslotte niet veel aan! Uw energie versterkt, zonder dat de geneesmiddelen Uw zenuwen opjagen. Want dat is het geheim van Neurotonic, resultaat van jarenlang zoeken en vorsen. Kalmering door verdoving van Uw zenuwen baat U slechts tijdelijk en helpt U niet werkelijk. Versterking van Uw energie door opjagen van Uw zenuwstelsel brengt U geen wérkelijke baat. Door Neurotonic echter wordt U op de enig juiste wijze geholpen. Een gaaf zenuwstelsel is de basis voor een goede gezondheid, voor langdurige jeugd. En alleen Neurotonic voedt, kalmeert en sterkt Uw zenuwstelsel zodanig dat U van dag tot dag de resultaten ervaart: goed gaat slapen, U prettig, rustig en opgewekt gaat voelen. Wees verstandig en begin direct met een kuur Neurotonic. Bij alle apothekers en drogisten in voorraad. Vrijdagavond omstreeks acht uur reed er in de Lange Begijnestraat een personen auto waarvan de uitlaat vrij veel lawaai maakte. Twee motoragenten wilden de wagen onderzoeken, maar toen zij de be stuurder trachtten in te halen verhoogde deze zijn snelheid. Bij de Raaks slaagden de agenten erin de auto te passeren, maar op dat moment zwenkte de auto naar rechts en stopte waarna de bestuurder de Bakkumsteeg inrende. De agenten zagen nog net, dat de man een deur inglipte, die toegang bleek te geven tot een café. In het café werd hij aangehouden en het bleek de 32-jarige kellner S. H. te zijn, die verklaar de, dat hij de politie had willen ontlopen omdat zijn rijbewijs door het gerechtshof was ingetrokken. Er werd proces-verbaal opgemaakt en de auto van de kellner, die eerst in beslag was genomen, werd aan diens echtgenote, die wel een rijbewijs had, teruggegeven. L. A Ier en A. Baretta ereleden Als onderdeel van het tweede lustrum van de Vliegtuigbouwkundige Studiever eniging „Leonardo da Vinei" te Delft is Vrijdag in de aula der Technische Hoge school een buitengewone vergadering ge houden, waarin het erelidmaatschap van de vereniging is aangeboden aan de heren I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. en luitenant-generaal waarnemer A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf. De heer Aler kon, wegens verblijf bui tenslands niet aanwezig zijn. In zijn openingswoord zei de president van de vereniging de heer H. P. L. Ver gouwen, dat een schaduw was gevallen over de lustrumviering door het veronge lukken van de vlieger Gerben Sonder- man. Hij schetste de dood van de heer Sonderman als een groot verlies voor de Nederlandse luchtvaartwereld.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11