Dr. Van de Belt overleden Nog een kort geding tegen bestuur van Haarlemse Dierenbescherming? Prof. dr. H. Ruygers sprak over godsdienst en gezondheid Winkeliers in Oud-Schoten gaan Sint Nicolaas- en Kerstactie voeren Intens medeleven met plannen voor zwembad in Keukenhof Groep van tien leden wil moties indienen tijdens „rondvraag Afdelingsonderzoek begroting Lisse ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 De vogeltrek Druk verkeer, vooral van veldleeuweriken Geen bouwdozen van Duitse vliegtuigmodellen meer voor militairen Hermmermg aan Gilles van Hees Populair huisarts- huisvriend van honderden Haarlemmers Lezing voor Geloof en Wetenschap Tweede sluis ingewijd in de haven van Antwerpen Boeren lieten voor geschreven TBG-bestrijding voor hun dieren achterwege Vraag gemengd zwemmen nu alweer aan de orde B. van Oosterhout 40 jaar bij onderwijs Intieme huldiging op H.B.S.-A aan de Raaks De leden van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken hebben vanmorgen een circu laire in hun brievenbus gevonden, waarin een groep van tien leden verklaart waarom zij het initiatief heeft genomen tot de ver gadering welke op Vrijdagavond 28 Octo ber in „De Leeuwerik" zal worden ge houden. Deze groep legt er de nadruk op, dat zij niet de verdedigster is van bepaalde standpunten in de zakelijke controvei-se omtrent het asylbeheer en evenmin van bepaalde personen die bij het beleid van de betrokken vereniging betrokken zijn geweest. De ondertekenaars van de circu laire schrijven met nadruk, dat zij niet de „groep-Rechsteiner" zijn. Verder schrijven deze tien leden, dat zij geen persoonlijke rancune koesteren je gens hen die thans als bestuursleden op treden, maar „in ieder geval zijn zij bij de betreurenswaardige strijdtonelen in ons verenigingsleven dusdanig als „partij" op getreden, dat onder hun leiding nimmer de eenheid in onze gelederen kan worden hersteld", aldus de tien ondertekenaars van de circulaire, die verder stellen, dat niemand van hen in het komende strict neutrale bestuur opgenomen dient te wor den: „Wij zien ons zelf niet als oppositie groep, maar als vredestichters. Nu wij echter deze vrede helaas min of meer moe ten afdwingen en wij een bestuur willen zien optreden, dat geheel los staat van ieder element van gescheidenheid, is er voor ons in het komende bestuur geen plaats". Intussen gaat deze groep van tien leden voort met de formulering van be zwaren tegen het thans optredende be stuur, waarbij als voornaamste grief de publicatie van een brochure in Mei van dit jaar wordt genoemd waarin het be stuur de leden inlichtte omtrent de ver schillen van inzicht inzake het asylbeleid. Daardoor, aldus deze groep, stelde het bestuur zich partij, terwijl bovendien de aanval op de oud-bestuursleden niet zake lijk zou zijn geweëst, niet binnen de ver eniging werd gehouden, terwijl de aange vallen bestuursleden zich niet hadden kun nen verweren. Deze groep wekt alle leden op de ver gadering van aanstaande Vrijdag bij te wonen, op welke vergadering - zo staat in de circulaire - „wij gaarne op uw vra gen zullen antwoorden". Tevens wordt steun gevraagd voor eventueel door deze groep in te dienen moties. Deze mededeling bergt de mogelijkheid van een nieuwe rumoerige vergadering in zich, omdat op de door het bestuur opge stelde agenda alleen het punt „rondvraag" prijkt. Dit is trouwens mede een aanlei ding geworden voor de rechtskundige raadsman van de groep van tien leden, mr. J. W. Rutgers, om zich tot de voorzitter van „Dierenbescherming", mr. W. Boers, te wenden, met de vraag of er ook moties en dergelijke in behandeling kunnen ko men. Tevens vroeg mr. Rutgers of ook hij als raadsman van de groep van tien leden tot de vergadering toegelaten zou kunnen worden en of dat ook het geval zou zijn met een der leden van de groep van tien, de heer D. H. C. J. van Oosterhout, die door het bestuur niet langer als lid wordt beschouwd, omdat hij op de vergadering van 26 Mei in het openbaar zijn lidmaat schap heeft opgezegd. De heer Van Oos terhout heeft later verklaard, dat hij op die beslissing is teruggekomen. Voorts heeft mr. Rutgers om een aanvullende le denlijst gevraagd, nadat het bestuur hem reeds inzage van de ledenliist had gegeven. Mr. Rutgers heeft in de brief waarin hij deze verzoeken namens de groep „vrede- deze verzoeken namens de groep van tien Mede door het buitengewoon gunstige trekweer met zwakke N.O.-wind en helde re lucht vloog er hedenmorgen een grote verscheidenheid van vogels langs. De trek van veldleeuweriken is ongemeen sterk vandaag. Alle vogels vlogen vrij hoog De post te Overveen meldde 1800 spx-eeuwen, 60 houtduiven, 4 graspiepers, 2 kolendui- ven, 4 Vlaamse gaaien. Voorts zanglijsters, kepen, kieviten, vinken, een bonte kraai en 44 veldleeuweriken, waarvan verschillende troepjes zó hoog vlogen, dat men zë amper zien kon. De post aan de Zeeweg noteerde van 7 uur tot half 8: 513 vinken en kepen, 1270 veldleeuweriken, 1300 spreeuwen naar het Zuid-Westen en 1500 spreeuwen in twee troepen, die over zee naar het Wes ten trokken, 50 kramsvogels en 60 koperwieken. Van deze beide soorten kwamen er tien uit het Westen over zee landinwaarts vliegen. Voorts één sijsje, 13 witte kwikstaarten, 60 huismussen, 60 ringmus- sen, 3 kneuen, 5 kolenduiven, een slecht valk, een buizerd, 70 zwarte en 5 bonte kraaien, 22 roeken en 300 kauwtjes; verder' 9 Vlaamse gaaien, 4 kieviten en 36 grauwe ganzen Midden over de Zeeweg trok nog een troep van 30 houtduiven. De trek_ ging na half negen onverminderd door. Uit Blaa- vandshoek (dit ligt aan de Deense Noord zeekust bij Esbjerg in Jutland) berichten waarnemers dat daar van 4 October af re gelmatig bonte kraaien langsvliegen. Ook telde men daar op 9 en 2 October respec tievelijk 130 en 90 Vlaamse gaaien. Op het Deense eiland Langeland telde men 16 Oc tober toch nog weer 50 Vlaamse gaaien. Die dag had een geweldige trek plaats van houtduiven, namelijk 15.000. Het zou inte ressant zijn, als wij in de komende week ook veel houtduiven langs zouden krijgen. Uit Duitsland, bij Kiel aan de Oostzee kust meldde men die dag matige trek. Men zag er onder meer kruisbekken trekken. Ook de kruisbek is een invasievogel, maar in ons land is nog geen waarnemingsbe- richt van deze vogel ontvangen. Woensdag was er op die post een zeer sterke trek van vinken en graspiepers, zo dat wij bij gunstig weer ook nog veel vin ken kunnen verwachten ,yy leden deed echter tevens gewezen op aanhangig te maken indien het antwoord van het bestuur onbevredigend zou zijn. Het bestuur heeft intussen nog niet ge antwoord, omdat het zich over deze vragen nog wil beraden. Van de voorzitter van „Dierenbescher ming", mr. W. Boers, vernamen wij als zijn persoonlijke mening, dat de oppositie in gebreke is gebleven suggesties te doen omtrent de agenda voor de door haar ge wenste vergadering. Daarom ook heeft het bestuur tot het uiterste met de vaststel ling van de agenda gewacht, tot tenslotte niets anders overbleef dan deze uit een rondvraag te laten bestaan. Achteraf komt men nu met critiek op de agenda en worden de eisen van deze leden op de manier van een ultimatum ge formuleerd, hetgeen wel heel slecht past in cfe stelling, dat deze leden alleen maar de saamhorigheid in de vereniging willen bevorderen om daardoor haar belangen en die van het hulpbehoevende dier te kunnen dienen, waarover de oppositie zegt zich zo bezorgd te maken, aldus mr. Boers. Minister Staf: Op vragen van het communistische Tweede Kamerlid de heer Haken betref fende de verkoop aan militairen van plastic Duitse oorlogsvliegtuigen, voorzien van ha kenkruisen, heeft de minister van Oorlog onder meer geantwoord: Ter bevordering van de zelfwerkzaamheid is het voor knut selaars onder de militairen mogelijk ge maakt, door bemiddeling van de Dienst Welzijnszorg hun materialen op catalogus te bestellen. Onder deze materialen zijn bouwdozen voor vliegtuigmodellen van aïle mogelijke typen en nationaliteiten, ook vooroorlogse en in de oorlog gebruikte. Er zijn op deze wijze ook bouwdozen van door Duitsland in de jongste wereldoorlog ge bruikte vliegtuigtypen met hun kenmer ken op catalogus te bestellen. Tot nog toe zijn in totaal 160 modellen van Duitse ty pen door verschillende militairen besteld; dat is één percent van het totaal der bouw dozen. De minister meent dat hier niet van een handeling in strijd met de gevoelens van het Nederlandse volk kan worden ge sproken. De minister heeft de indruk dat de militairen in kwestie slechts de bedoe ling hebben gehad een verzameling van vliegtuigtypen aan te leggen hetgeen hij a priori niet wil veroordelen. Naar aanleiding van het bericht van het overlijden van de heer Gilles van Hees, hoofd van de Albert Schweitzerschool te Haarlem en bekend publicist op onderwijs gebied, schreef de rector van het Coorn- hertlyceum dr. L. M. van Dis, het volgende in memoriam: „Toen hij bijna aan het einde gekomen was van zijn loopbaan als schoolleider, is het hoofd van de Albert Schweitzerschool, G. van Hees, overleden. Velen in onze stad en daarbuiten zullen zijn beeld scherp in hun geest geprent be waren. Als men hem ontmoet had, bleef er steeds de herinnering aan die ontmoeting. Ik weet nog precies het moment waarop ik hem voor het eerst sprak, of beter gezegd: waarop hij voor het eerst tot mij sprak. Ik was leraar aan het Lorentz Lyceum en had een zoon van hem als leerling. Op een ouderspreekuur, waarop velen aan mij voorbijgingen wier trekken nu vervaagd zijn, stond daar voor me iemand met scherp gesneden gelaat en borstelige wenkbrau wen, die door een puntige opmerking direct de leiding van het gesprek nam. Hij had een geheel eigen wijze van spreken, zoals zijn gehele persoonlijkheid een eigen stijl had. Zijn ietwat springerige betoogtrant, zijn kwinkslagen en woordspelingen, zij boeiden. Doch tenslotte maakte nog meer indruk op mij dat hij een kinderlijk-gevoe lig en gelovig man was, wiens humor niet ten koste van anderen ging. Van Hees had gevoel voor stijl. Hoe wist hij zijn lectuur (en hij bleef lezen!) te proeven. Levendig staat me voor de geest hoe hij zijn bewondering tegenover mij moest uiten toen hij de „Vota Academica" van professor Isaac van Dijk had herlezen. Van het hoge peil dezer verhandeling had hij genoten. Dat kon hij, al lag het onder werp buiten zijn directe belangstellingsfeer, omdat hij een aangeboren gevoel voor ni veau had. Ook in zijn éigen schrijven. Van hem is veel in druk verschenen en bij het persklaar maken van zijn boeken kon hij aarzelend tasten naar het juiste woord. Laat in de avond kwam er soms een tele foontje: „Zou het zó kunnen, is dat wel het juiste woord?" Hij was een boeiend man, ook omdat hij een mens van tegenstellingen was. Ener zijds op anderen gericht, levend op het contact met anderen, vooral het directe mondelinge contact, was hij anderzijds sterk met zichzelf bezig. Soms bewogen met anderen, dan weer voortdurend in ge sprek met zichzelf. Een beeld van het Koninklijk bezoek aan Willemstad: tijdens het défilé aan het einde van de eerste dag, werden de Koninklijke bezoekers tal van geschenken aangeboden, van welke gebeurtenis, deze foto een beeld geeft. In zyn villa Beltheim te Bennekom is vanochtend plotseling overleden de popu laire ex-Haarlemse huisarts dr. Johannes Jacobus van de. Belt, die sinds 1954 direc teur van de Gemeenteiyke Geneeskundige Door deze sterk geprononceerde eigen- Dienstjn Ede was. schappen viel hij buiten de gangbare ma- ten. Hij was een bekend man; een popu lair man kon men hem niet noemen. Daar voor was hij te sterk gemarkeerd. Maar juist daardoor blijft zijn beeld mij bij en denk ik met zoveel genegenheid aan hem terug." Dinsdag crematie De crematie van het stoffelijk overschot van de heer Gilles van Hees zal op Dinsdag 25 October op „Westerveld" om 13 uur plaats vinden. In de Stadsschouwburg werd Vrijdag avond de vijfde bijeenkomst gehouden van Geloof en Wetenschap. Prof. dr. H. Ruygers, hoogleraar aan het groot-semi narie Bovendonk te Hoeven hield een lezing over „Godsdienst en Gezondheid". De spreker stelde aan het begin van zijn voordracht vast, dat in alle tijden de mening aangehangen is, dat de gods dienst schadelijk is. Deze meningen zijn steeds op andere gronden gebaseerd ge weest. De twintigste eeuw kent het probleem ook: nu is het de opkomst van de psychologie en de psychiatrie die de wapenen levert aan hen, die de gods dienst schadelijk achten. Het probleem wordt nu in psychologische termen ge steld: is godsdienst een vorm van neu rose of .het behoud van de geestelijke gezondheid. Het is een psychologische vraagstelling geworden, die met psycho logische argumenten dient te worden opgelost. Prof. Ruygers heeft een langdurige stu die van het probleem gemaakt en in de voordracht, die hij voor de leden van G. en W. hield, slaagde hij erin hen duidelijk te maken hoe uitgebreid en voor één mens onoverzichtelijk het terrein is waarop deze problematiek heerst. Zijn voordracht was een terreinafbakening en een propaedeuse tot inzicht in deze moeilijke materie. Het is duidelijk dat men in een tijd van psychologische doorgronding vorst naar verklarende factoren voor 't religieuze ver schijnsel. Freud kwam tot de conclusie dat religie een vervulling betekent van onver vulbare verlangens, waarbij de mens vast houdt aan wat een doorgangsfase in zijn leven had -moeten zijn. Op die wijze wordt, wat eigenlijk een snel overleefde toestand had moeten zijn, op zichzelf weer een neu rotisch werkende factor: religie. Veel kli nische onderzoekingen hebben, aldus de spreker, inderdaad aangetoond dat er vele vormen zijn van ongezond geloof, die te wijten zijn aan een onjuiste opvoeding. De spreker onderscheidde de religieuze opvoeding op drie terreinen: het dogmati sche, het morele en het ceremoniële, of rituele, sacramentele, eventueel liturgische. Wat het dogmatische betreft constateerde de spreker dat er inderdaad dikwijls te weinig rekening gehouden wordt met de sfeer, waarin het kind het best grond slagen voor een latere overtuiging in zich opneemt. Bijvoorbeeld is niet het Jezus- kindje, maar Christus-de-kindervriend de meest aansp rekel ij ke figuur voor het kind. Wat het morele betreft is het bij de op voeding een eerste eis, dat het kind gewend raakt aan begrippen, die het later zelf standig kan ontwikkelen; het kind moet er ii>, kunnen groeien en het niet als infantiel kwijt raken als het ouder wordt. De spre ker noemde als voorbeeld de veelal nega tieve sexuele voorlichting, die op verbieden is gericht. Het ceremoniële heeft dikwijls als fout dat het magisch is, dus gericht op aardse verwervingen en niet op geestelijke. Als voorbeeld noemde de spreker het hebberige karakter van veel vormen van bidden, het egocentrische van de gelovige. De fouten zijn op zichzelf niet zo erg, meende de spreker, het is vooral de sfeer waarin ze gemaakt worden, die funest kan werken en die de eenmaal gemaakte fout een verre draagkracht geeft. De problematiek van de verhouding godsdienst en gezondheid noemde de spre ker een moeilijk af te bakenen terrein. Het xs in wezen een afbakening van de werkzaamheden van de zielzoi-ger en de psycholoog/psychiater. Prof. Ruygers on derscheidde drie gebieden hierbij. Aller eerst is er het pragmatische niveau, dat gekenmerkt wordt door de methodes, de verzorging. Vervolgens is er het theoreti sche, waar bestudeerd wordt of godsdienst zinvol is of een neurose. Tenslotte onder scheidde de spreker het niveau van het persoonlijk-godsdienstige leven. Na aldus zijn toehoorders een inzicht te hebben gegeven in de veelomvattendheid van het probleem, zoals het heden ten dage op het nieuwe gebied van psychologie en psychiatrie wordt uitgevochten, hield de spi-eker een pleidooi voor de speciale taak die de katholiek in dit opzicht tegenwoor dig zo klemmend te vexwullen heeft. Hij moet met onderscheidingsvermogen een on derzoek instellen naar de vormen van reli gieuze beleving en religieuze opvoeding. Hij moet zich een rijkgeschakeerd inzicht trachten te verwerven in de verhouding van de hoogste waarde, die het religieuze, het geloof, voor hem betekent, met al dat gene waardoor het omringd wordt en waar in het zich op aax-de afspeelt. Hij moet zijn godsdienstigheid sterken door een inzicht in de factoren, die het op aarde trachten aan te tasten en in de factoren die het verstex'ken. Op die wijze zal hij zich een oordeel kunnen eigen maken over de vraagstukken, die de invloed van de gods dienst betreffen op zijn geestelijke gezond heid. GRIEP. Doo1- een griepaanval van Willie Schagen zal deze Amsterdammer op 25 October niet in Amstei'dam kunnen uit komen tegen Piet Klijssen. De Duitse half- zwaargewicht bokser Wilfx-ied Henne neemt zijn plaats in. Dr. Van de Belt, die in 7,(jn Haarlemse jaren tevens geneesheer van de strafge- stichten was, had de leeftijd van 56 jaar bereikt. Nog slechts anderhalf jaar geleden is het, dat dr. Van de Belt, op 2 Juli 1954, afscheid nam van zijn Haarlemse patiënten, waarbij op roex-ende wijze tot uitdrukking gebi-acht wex-d, welk een grote plaats deze huisai-ts in de hax-ten der Haarlemmex-s innam. Honderden vi'ienden en patiënten in dr. Van de Belt's practijk was trouwens „iedex-e patiënt een dierbare vriend" waren toen samengestx-oomd in het Rembrandt-theater om de geliefde dokter nog eenmaal de hand te drukken: velen met tranen in de ogen. Het werd een overweldigende manifestatie van dankbaarheid en weemoed, met een stroom van giften en goede wensen; dank baarheid om alles wat dr. Van de Belt sinds 1926 voor generaties van patiënten gedaan en betekend had, en weemoed om zijn vertrek. Liever was ik bij u gebleven, getuigde hij toen, zelf tot tranen toe be wogen, maar het kan niet andex-s: ik moet het wat kalmer aan gaan doen. Levendig herinneren zijn toegewijde vrienden zich ook nog, hoe „hun" dokter in December 1952 in Amsterdam promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift over de door hem verrichte „Rohr- schacht-ondex-zoekingen" in de gevangenis en het Huis van Bewaring te Haarlem. Dat pi-oefschrift en de daarmee gepaai-d gaande studies zijn grotendeels in de nachtelijke uren tot stand gekomen, omdat dr. Van de Belt's drukke praktijk hem er overdag geen gelegenheid toe schonk. Enkele jaren lang heeft hij dit vex-moeiende dubbele leven volgehouden en hoe zijn patiënten daai-bij meeleefden, blijkt wel uit het feit. dat de aula van de Amsterdamse Universiteit op de dag van zijn promotie wel een Haarlems onderonsje leek: men was met hondex-den per tram en trein naar de hoofdstad ge komen om deze grote dag in het leven van „de dokter" bij te wonen. Dr. Van de Belt heeft ook in Ede niet de rust gevonden die hij zo van node had- want ook daar vond zijn altijd-actieve geest werk in overvloed en spaarde hij zichzelf Vanmorgen heeft Koning Boudewijn te Antwei-perx in de haven de tweede grote nieuwe sluis ingewijd. De haven is thans met de Schelde verbonden door een van de modernste en de grootste sluizen ter wereld. De Boudewijn-sluis i6 360 meter lang, 45 xneter breed en haar diepgang voor de schepen is 15.50 meter. Drie hon derd duizend kubieke meter beton is ver- werkt in het bouwwerk waarvoor 4.6 millioen kubieke meter grond is ver plaatst. Deze aarde wox'dt gebruikt om in omliggende poldei-s 1 nieuwe industrieter reinen bouwrijp te maken. Enige winkeliers in Oud-Schoten heb ben een dezer dagen het initiatief genomen om, ter gelegenheid van de komende feest dagen, alle winkeliers ten Noorden van de Jan Gijzenvaart op te wekken voor het houden van een gezamenlijke actie, waar aan vele attracties zijn verbonden. Teneinde deze plannen nader uit te wer ken werd op Vrijdagavond in zaal „Noord" aan de Rijksstraatweg door een aantal winkeliers een vergadering gehouden. Na een woord van welkom zette een der initiatiefnemers, de heer R. Bruins, in het kort de bedoeling van deze bijeenkomst uiteen. „Het is nu eenmaal een onomstotelijk feit", aldus spreker, „dat de winkeliers ten Noorden van de Jan Gijzenvaart ten op zichte van hun collega's in het centrum van de stad. wat betreft de ligging van de straten en de winkels, in een minder gun stige positie verkeren. In plaats echter van achter onze toonbank deze omstandigheid te accepteren, moeten wij het publiek to nen, dat wij in staat zijn tijdens de ko mende weken op attractieve wijze iets te organiseren". Gezien de gunstige resultaten, welke de, tijdens de bloemenweek en met medewer king van de stichting „Haarlems Bloei" ge houden „Doe Mee"-aetie heeft opgeleverd, werd beloten thans opnieuw een actie in dezelfde geest te houden. De deelnemende winkelier stelt degene, die een bedrag van f 1.of meer besteedt, een bon ter hand. Vijf van dergelijke bonnen geven een kans op het winnen van een der talrijke prij zen. die op nader vast te stellen datum worden uitgereikt. Indien de toestemming van de autoriteitexx wordt verkregen zal deze „St. Nicolaas- en Kerstactie" duren van Zaterdag 19 INfiavember tot en met Za terdag 24 Decemf$5r. Voor de kinderen is er aan deze'actie een speciale verrassing verbonden, welke echter pas op Sinter klaasavond bekend zal worden gemaakt. In het actie-comité hebben de volgende heren zitting: R. Bx-uins, vooi-zitter; A. Kniep, secretaris: P. van Zuthem, pen ningmeester. Deze heren worden bijgestaan door een zestal dames en heren, die spe ciaal belast zijn met werkzaamheden van propagandistische aard. De winkeliers in de Zijlstraat van Nas- saulaan tot Grote Markt hebben voorts besloten het voorgestelde ontwerp van de heer Van Hemert te aanvaarden. niet. Toch vermoedde wellicht niemand, dat zijn toestand zo ernstig was en het be richt van zijn dood komt dan ook, voor de meesten van zijn Haarlemse vrienden, vol komen onverwacht. Dr. Van de Belt heeft de wens te kennen gegeven, in Amsterdam ter aarde besteld te worden. Woensdag aanstaande om 2 uur 's namiddags, wordt hij aldaai', op Zorg- vlied" ten grave gedragen. Dokter Van de Belt heeft in Haarlem ruim vijfentwintig jaar zijn practijk uitge oefend. Begin September 1951 vierde hij, onder grote belangstelling, zijn zilveren jubileum als arts. Öp 21 Juni 1952 was hij eveneens een kwarteeuw „gevangenisdok ter". Hij was een zeer geziene figuur in de Evangelisch-Lutherse Gemeente en nam functies waar in de besturen van verschil lende kerkelijke en charitatieve instellin gen. In 1953 werden zijn verdiensten erkend door zijn benoeming tot ladder in de Orde van Oranje Nassau. De pi-ocureur-generaal van het Econo mische Gerechtshof te Arnhem heeft tegen vier landbouwex-s uit Elspeet, J. van den H„ D. van den H„ H. M. en K. van de S. be vestiging geëist van het vonnis van de Zwolse economische politierechter, luiden de tegen elk een geldboete van een gulden of een dag hechtenis en verbeurdverkla ring van inbeslaggenomen vee (een tot vier ruideren) met bevel tot teruggave van de opbrengst van het inbeslaggenome- ne aan de verdachten. De Zwolse politie rechter had deze landbouwers veroordeeld wegens overtreding van voorschriften ge steld in de Wet tot Bestrijding van tuber culose onder Rundvee. De verdachten bex-iepen zich op gods dienstige bezwaren. De procureur-genex-aal mr. M. S. van Oosten noemde het een tra gisch conflict, dat deze verdachten in aan- i'aking met de justitie had gebracht. Maar als men zich bezwaard voelt, moet men kie zen tussen gehooi-zamen aan de wet of niet gehoorzamen. In laatstgenoemd geval moet het Openbaar Ministerie wel veroordeling vragen. Uit het verslag van het afdelingsonder zoek der begroting door de raad van Lisse blijkt, dat verscheidene leden grote be langstelling tonen voor de onderhande lingen over eexx te stichten zwembad in het Keukenhof-bos. Zij zijn van oordeel, dat bij een vlotte samenwerking 't zwem bad er op korte termijn komen kan en ad viseren om zo spoedig mogelijk over te gaan tot aankoop van grond; ook wordt door enkelen de vraag gesteld, hoe dit te stichten zwembad beheerd zal worden, en of er al of niet gemengd zal worden ge zwommen en of het op Zondag geopend zal zijn. B. cn W. antwoorden, dat het college ixiet xxiogelijk is meer hoopgevende mede delingen te doen over het streven naar een nieuwe overeenstemming met de Graaf van Lynden, eigenaar van Keu kenhof. Wel kon worden medegedeeld dal de Graaf van Lynden en burgemeester De Graaf overeengekomen zijn zo mogelijk elkaar aan het eind van deze maand te ontmoeten. Overeenkomstig de suggestie van de leden is het college inderdaad voornemens om, alvoi-ens grote investe ringen te doen, een uitspraak van de raad uit te lokken, wat betreft de be heersvorm en het gemengd zwemmen en openstelling op Zondagen. Bij het hoofdstuk onderwijs constateer den enkele leden, dat het college een open oog en een warm hart voor het onder wijs heeft, en zij spreken de wens uit, dat de bouw van de Protestants Christe lijke Huishoudschool nog in het jaar 1956 zal plaats vinden. Zij achten ook de be langstelling van het college voor de toe stand van enkele scholen der St. Agatha Parochie en haar administratie begrijpe lijk en achten dit geen ongewenste in menging. Een raadslid vroeg of de school besturen zich al uitgesproken hebben over de schoolx'adio. Het college sloot zich gaarne aan bij de wens van de bouw der Christelijke Huis houdschool en zal alle medewerking ver lenen. Wat de schoolradio betreft zijn de schoolbesturen van mening dat deze in belangrijke mate bijdragen tot culturele vorming der leexdingen. De vraag rijst echter of de gelden langs de weg van art. 72 voor aanschaffing van de toestellen besteed mogen worden of dat men op de radio-distributie is aangewezen. Bij het punt investeringsprogramma vragen verscheidene leden of de bouw van drie gymnastieklokalen niet beter over enige jaren verspreid kan worden. Een bedrag van f 10.000 voor een muziek tent achten zij abnox-maal hoog. Eén der leden had ernstig bezwaar tegen de aan leg en exploitatie van een parkeerterrein door de gemeente, waarvoor niet minder dan f 150.000 is uitgetrokken. Enkele le den vroegen echter dit werk te bespoedi gen en niet op het jaar 1960 te planten. B. en W. merkten op, dat het investe ringsplan meer als een streefplan dan als een werkprogramma dient te worden ge zien. De bouw van dienstwoningen vond geen bijval, men zag deze liever bij een woningbouwvereniging ondergebracht. B. en W. zijn echter van mening, dat het gunstig is, dat enkele personen dezer diensten nabij het bedrijf wonen. Voor het sportpark werd de aandacht gevraagd voor het kleedlokaal, hetwelk dringend verbetering vereist. Een der leden was ter ore gekomen dat men op het derde sport veld een nieuwe R.K. middelbare school voor de bollenstreek zou bouwen. B. en W. antwoorden, dat het kleedlokaal ver beterd zal worden. Wat het sportpark be treft werd medegedeeld dat de tennis banen een hoger nadelig saldo van f 500 hebben gevergd, doch B. en W. willen naar aanleiding daarvan de huren nog niet verhogen. In een bijeenkomst van directeur, lera ren en personeel van de HBS-A aan de Raaks is in de leraarskamer hedenmox-gen de heer B. H. C. J. van Oosterhout, wis kundeleraar aan deze school, gehuldigd vanwege het feit, dat het dezer dagen veer tig jaar geleden was, dat hij in gemeente dienst trad. Hij werd hedenmorgen namens aile aanwezigen toegesproken door de di recteur van de school, de heer R. Prosée, die allereerst in het kort de levensloop van de jubilerende leraar schetste: hoe deze in 1915 zijn loopbaan bij het onderwijs be gon in Hees in Noord-Brabant, hoe hij in militaire dienst een groot gedeelte van de mobilisatie van 19141918 meemaakte, van 1924 tot 1945 bij het technisch onderwijs werkzaam was en in 1947 zijn intrede deed op de HBS-A in Haarlem. „Wij vieren hier een zeldzaam jubileum", zei de heer Prosée, „want het komt niet dikwijls voor, dat iemand de mijlpaal van veertig jaar bij het middelbaar onderwijs bereikt. Wij waarderen u tenzeerste, omdat u op gewetensvolle wijze les geeft en omdat u voor ons allen een goed collega bent. Ook de leerlingen mogen u graag, omdat zij weten, dat u hen allen een goed hart toe draagt." Met wensen voor een blijvende goede samenwerking bood de directeur xxa- mens lerarencorps en personeel een bloem stuk aan. In zijn dankwoord zei de heer Van Oos terhout, wiens echtgenote en dochter bij de huldiging tegenwoordig waren, dat men zijn jubileum niet als een verdienste, maar als een voorrecht moet zien. De jubilaris, die van mening is, dat ook op een H.B.S.-A de wiskunde op peil moet blijven, zei op deze Haarlemse school overal een prettige sfeer te hebben getroffen. Hij dankte voor de prettige wijze, waarop hij met directeur en collega's kan samenwerken en tenslotte voor de hulde, die hem op deze dag ge bracht werd. De heer Van Oosterhout zal binnenkort door de burgemeester van Haarlem wor den ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 19