<0* oor do^Ot 'O UW Moeders tussen lar npekappem Nieuw geharrewar over het „tweede" laatste avondmaal Een menu Proces Coremans- Van Beuningen Schitterend pleidooi, maar weinig nieuws ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN De Erigeron of Fijnstraal Een tweetal recepten DIT MAKEN WE ZELF Gebakken appelen met vanillevla voor deze tijd ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN 14 Een V enne er voor f 2.50 A. MOLENDIJK ■Wat ee^iUtAcrn^ia^v'ti^fnien nou, aÊ fiwn mÈ^mmmrn i Kort nieuws De twee Avondmalen De eerste zitting was ten behoeve van de nieuwe rechter, die het dossier niet kent, meer een voorlichtingsbijeenkomst dan een rechtsgeding. Maitre Thevenet hield een uitvoerig betoog over de kwaliteiten van Jan Vermeer van Delft. Terloops zei hij, „dat op een schilderij van Vermeer reeds een voorouder van zijn cliënt, de heer Van Beunjngen, voorkomt, maar ondanks al zijn voortreffelijkheid was Vermeer lang een onbekende gebleven: de meisjeskop in het Haagse Mauritshuis b.v. werd destijds ge kocht voor.tweeëneenhalve gulden. De eerste helft van zijn pleidooi was voornamelijk gebaseerd op het verhoor van Han van Meegeren door de vertegen woordiger van het Nederlands Militair Ge zag in 1945. „Mijnheer Van Meegeren", zo als de advocaat hem noemde, „wilde fan tastische vervalsingen tot stand brengen. Zijn techniek was onder meer, over de barstjes in de verf, de z.g. craquelures, van oude schilderijen welke hij kocht zijn ver valsingen te schilderen. Welk een fantast Han van Meegeren was, ADVERTENTIE ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES voor 1956 brengt U DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. met -êeActrtcUlci Adlê&rt- MET EULAN BEHANDELDE STOFFEN C[7 ZIJN BLIJVEND MOTECHT.N ZE ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR EN TE HERKENNEN AAN DIT ETIKET ■x. Zo op het eerste gezicht doet de Fijn- straal wel een beetje denken aan de be kende lilakleurige herfstasters. Het zijn uitstekende tuinplanten waarvan men vooral in de border veel plezier kan hebben, doch vele leveren ook prima snijbloemen. Het is een overblijvende tuinplant die geheel winterhard is en het is dus niet nodig die tegen het inval len van de winter met turfmolm af te dekken. Vrijwel alle overblijvende of vaste planten kunnen nu besteld worden en die dan na ontvangst maar zo spoe dig mogelijk op de voor hen bestemde plaatsen poten. Zorg er voor dat het plantgat niet alleen voldoende diep, doch dat het vooral ruim genoeg ge maakt wordt. De wortels moeten niet in allerlei bochten in de grond gedwongen worden. De grond moet dus ook vol- De Erigeron; een rijk bloeiende vaste plant. doende los gemaakt worden en bemes ting is nuttig. Oude stalmest is prima, doch niet gemakkelijk verkrijgbaar, doch als de bodem voldoende humus be vat kan men ook heel goede resultaten bereiken met de bekende tuin- en ga- zonkorrelmest. Vaste planten moeten niet te dicht op elkaar gepoot worden; de meeste soorten verlangen wel een on derlinge afstand van ongeveer vijfen twintig centimeter, doch dat is ook weer afhankelijk van de hoogte die de plan ten bereiken. Druk de grond bij het po ten goed vast aan zodat de wortels con tact met de aarde hebben en die niet maar zo ergens in de ruimte zweven. G. KROMDIJK Imp. 4.W.LAHNEMANN, Laren N.H. Postbus 18, Telefoon 2953*3047 Motorvlet gezonken. De motorvlet van de parlevinker S. uit Tiel is op de Waal ge zonken. De motorboot hing achter een op varende sleep en maakte water door een af varende boot. Toen de boot losgegooid werd was er teveel water in om drijvende te blij ven. S. kon door op de stuurhut te klimmen voorkomen, dat hij te water raakte. Door een voorbij varende parlevinker werd hij van boord gehaald. Later is de vlet gelicht. Burgemeester van Katwijk. Aan mr. J. W. Woldiringh van der Hoop is op zijn ver zoek met ingang van 17 April 1956 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Katwijk, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemees ter bewezen. DE VOORTZETTING van het proces prof. Coremans contra de erven Van Beuningen te Brussel heeft in de afgelopen dagen weinig nieuwe gezichtspunten geopend. De enige nouveauté van belang was eigenlijk het optreden van mr. Thevenet, de nieu we raadsman van de familie Van Beuningen, die zich in een pleidooi van ruim drie- en een half uur deed kennen als een zeer begaafd redenaar en bovendien een verba zingwekkende kennis van het omvangrijke dossier aan den dag legde. In de loop van zijn pleitrede deed hij slechts enkele malen een greep in de stapels verbalen en andere stukken die voor hem opgetast lagen, maar meestal citeerde hij data, gebeurtenissen en zelfs kleine détails vlotweg uit het hoofd, waarbij hij zich bediende van het stijl volste Frans, dat in lange tijd in het Brusselse Justitiepaleis te beluisteren is geweest. Maar dat zijn briljante pleidooi veel meer licht geworpen heeft op de vele duistere plekken in de controverse Van Beuningen-Coremans, kan men bezwaarlijk zeggen. bleek volgens de advocaat voorts uit het feit dat deze in zijn eerste verhoor ver klaarde, in Londen voor 6000 pond sterling lapis-lazuli een zeer kostbare verf te hebben gekocht, terwijl de Engelse firma, hierover geraadpleegd, verklaarde dat de verkoop van dit dure product haar over een periode van twee jaren slechts vijftig pond had opgebracht. De manier waarop Van Meegeren zijn vervalste doeken met inkt doordrenkte om het „stof der eeuwen" na te bootsen, was een techniek, welke voor de advocaat evenmin geheimen scheen te hebben. In het tweede deel van zijn pleidooi bracht de advocaat tot veler verbazing hulde aan de wetenschappelijke faam en de persoonlijke integriteit van prof. Coremans. Vervolgens beschreef hij opnieuw prof. Coremans' ontdekking, in September, in Van Meegeren's villa in Nice, van het z.g. tweede „Laatste Avondmaal". Dit doek, 2,20 x 1,60 meter groot, zou de directeur van het laboratorium der Belgische musea in de kelder hebben aangetroffen tussen twee platen triplex. De verdediger vond het bevreemdend dat de toenmalige bewo ners van de villa en de concierge niets van het bestaan van dit doek afwisten. Hij wees er verder op dat de villa reeds eerder was doorzocht door leden van de Neder landse justitie, wier aandacht nimmer op het door prof. Coremans gevonden doek was gevallen. Daarna sprak mr. Thevenet lang over het vervoer van het „tweede" Avondmaal over de Frans-Belgische grens, waarbij blijkt dat Van Beuningen op grond van verkeerde verklaringen, die de directeur van het museum te Rijssel hem te goeder trouw had gegeven, in de mening verkeerde dat prof. Coremans het door hem in Nice ontdekte doek op frauduleuze wijze naar België had vervoerd. De advocaat gaf vervolgens een resumé van alle overwegingen die wijlen Van Beu ningen hebben gesterkt in de overtuiging dat het tweede Avondmaal in Nederland was geschilderd door een leerling van Van Meegeren, om diens verzekering dat hijzelf de auteur was van het „eerste" Avondmaal (dat in het bezit was van Van Beuningen) te ondersteunen. Mr. Thevenet geloofde dat de stelling van zijn cliënt, volgens welke „Het Laatste Avondmaal" en „De Emmaüsgangers" wel degelijk echte Vermeers zijn, aan de hand waarvan Han van Meegeren zijn andere vervalsingen maakte, juist is. De geniale vervalser heeft zich het vaderschap willen toeëigenen van echte meesterwerken. Na het schoonmaken heeft de heer Van Beu ningen de schilderijen laten bezichtigen door een aantal bekende kunstkenners. Hoewel de meesten van mening waren dat het hier echte oude meesters betrof, werd dit oordeel toch door vier hunner niet ge deeld. Mr. Thevenet zei, dat men er ondanks zijn talrijke stappen niet in was geslaagd van de Nederlandse justitie een copie te krijgen van het proces-Van Meegeren, dat in 1946 te Amsterdam is gevoerd. Hij ge waagde van de conferentie, die een ex- conservator van de Belgische musea, Lava- chery, in Januari 1955 te Brussel heeft ge houden, waarop deze het standpunt van de heren Van Beuningen en Jean Decoer steunde en prof. Coremans in bedekte ter men van fraude betichtte. Volgens mr. The venet rechtvaardigen de onwaarschijnlijk heden die zich in deze zaak hebben voor gedaan de achterdocht van de heer Van Beuningen jegens prof. Coremans vol komen. Voor de twaalfjarige dochters gaan we een overgooier maken. Het is een vlot model, dat opvalt door de origanele knoopsluiting middenvoor. De rok is klokkend, zodat de dames over de ruim te niet te klagen hebben, We maken hem van een soepele wollen stof en nemen een neutrale kleur. Alle te kort geworden truien en blouses kunnen er dan ook onder afgedragen worden. Voor de nette afwerking van sluiting en armsgaten ne men we 't bovenlijfje dubbel. We hebben dan 180 cm. stof van 130 cm. breed nodig, drie knopen, een rits en een ceintuur. Het patroon wordt nagetekend. Nu legt u de stof open en het rokdeel met de zijnaad tegen de zelfkant, middenvoor komt dus schuin van draad, dan valt de rok mooier. De tweede rokhelft legt u met de M.V. langs M.V. van de eerste helft, dat past precies in elkaar (denkt u er wel aan, dat u niet allemaal linker helften knipt!). Ditzelfde doet u hieronder nog eens u heeft dan vier rokhelften en daarnaast nog een brede reep over. Die reep vouwen we dubbel en knippen er met m.a. tegen de vouw'twee .piaal de rug uit. Uit de rest knippen we <ie voorpan den dubbel. De naden van de rok stikken we dicht, in de linkerzijnaad 10 cm. open laten voor de rits. In het rechtervoorpand de knoopsgaten passepoileren, de zij- en schoudernaden aan het rugpand stikken. Bij de voering eveneens zij- en schouder naden dichtstikken. In de linkerzijnaad 10 cm, open laten voor de rits. Nu de voering op het lijfje stikken, de verkeer de kanten op elkaar en het geheel bin nenste buiten keren (de armsgaten niet dichtstikken!) Vervolgens de armsgaten met de hand dichtnaaien. Eventueel langs hals en armgaten een sierstiksel maken. De knoopsgaten afwerken. De taillenaad dichtstikken, de voering erover zomen. Nu de zoom en de rits erinnaaien en de knopen aanzetten. L. C. B. Gekookte hersenen. Een stel (pl.m. 300 gr.) hersenen, 12 gr. (1 eetlepel) zout per liter water, wat klein gesneden ui, wortel, peterselie, laurierblad, azijn. De hersenen wassen, van de vliezen ontdoen, nogmaals afspoelen en opzetten met ruim water, het zout, de kruiden en een scheutje azijn. De hersenen zachtjes gaarkopen in 15 a 20 minuten, afhankelijk van de grootte. De hersenen uit het vocht nemen, in plakken snijden en er saus bij geven, gemaakt van het kooknat, bijv. bouillon- saus, peterseliesaus of tomatensaus. Doorregen runderrollade. Per kg. rollade ongeveer 150 gr. boter, margarine en/of vet, (10 gr. (1 eetlepel) zout, peper, kruidnagel). Het vlees zouten, indien de slager er niet reeds zout aan heeft toegevoegd. De boter of margarine of het vet goed heet laten worden. Het vlees er rondom door wentelen. Het vlees vlug bruin braden, bij gedeelten tegelijk V2 k liter heet water of hete bouillon toevoegen. Het vlees zachtjes gaar stoven in de gesloten pan. Voor kg. 50 minuten, voor 1 kg. 1% uur rekenen. Het vlees halverwege deze tijd keren. tube voor twee wassingen I1.90 het sieraad der Vrouw! Mooi haar heeft van oudsher bewondering gewekt: U bent nu In staat zélf Uw haar een vol ledige make-up te geven met POLYCOLOR CREME SHAM POO PASTELL: Een eenvoudi ge haarwassing bij U thuis, die zónder verven de natuurlijke .kleur versterkt of een charman te modetint toevoegt! Zó wint Uw haar het met glans! de werkelijke make-up voor Uw haar! „Laat moeder maar naar school gaan", was de opmerking van een dankbare dochter. Ze had aanvankelijk wel wat tegengepruttéld, als moeder een middag in de week naar haar lampekappencursus ging, maar de stemming draaide snel om, toen het eerste product van de nieuwe vlijt voor haar kamertje bestemd bleek. Dezer dagen hebben wij zo'n stel huismoeders op hun cursus, uitgaande van de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, meegemaakt. Het lokaal in de Lange Margarethastraat te Haarlem ving de stralen van de herfstzon, die speciaal de plantjes op de vensterbank koesterde. Om een tafel troffen wij een geanimeerd groepje aan, druk in de weer met hun kappen. „IN MIJN KAMER kan zo'n grote Willemien niet hangen; ik neem maar een Wietske", was een van de eerste uitspraken, die wij, lichtelijk verbaasd, aanhoorden. „Ja", legde mejuffrouw Franse, direc trice van deze commissie, ons uit, „ieder type lampekap heeft een naam, anders houden we ze niet uit elkaar. Onze col lega's in Leeuwarden zijn met zo'n cur sus begonnen en de kappen hebben de namen van de diverse leraressen gekre gen. Vandaar de Wietskes, Renskes, Jan- nie's en de grote en de kleine Griet. Er is zelfs een Abraham bij: de naam van de concierge, die de vormen bijvijlde". Het bleek ons, dat er keuze is uit circa twaalf standaardkappen en daar naast kan men natuurlijk ook de van thuis meegebrachte vormen bekleden. Kitsch is op deze cursus taboe. Hier houdt men zich niet op met onpractische stroomverbruikers, waar je niets aan hebt, zoals ouderwetse kappen met zak jes en de rokmodellen. De gebruikte vormen zijn aan de hand van tekenin gen door de Kema op lichttechnische eisen gekeurd. De Kema heeft ongeveer vijf jaar geleden, na het initiatief van Leeuwarden, kadercursussen georgani seerd en thans zijn er al tussen de der tien- en veertienhonderd leergangen via meergenoemde commissie door het hele land op touw gezet. Het zijn rechte, strakke, moderne kappen, die op een rustige wijze, zon der de vroegere tierelantijnen, versierd worden. Uit een aantal stalenboeken van goede kunstnij verheidszaken wor den de stoffen gekozen. Soms beschaaf de strepen of ruitjes, dan weer eens een Picasso-achtig dessin voor een modern intérieur. Met voorbeelden uit deze stalenboeken vertelt de lerares welke kleuren en stoffen het meest geschikt zijn. Blauw en groen komen bijvoor beeld niet in aanmerking, daar het kou de tinten zijn. Een van de cursisten, die bepaald aanleg heeft, had in enkele lessen al liefst vier kappen gemaakt. „Ik heb er thuis veel aan gewerkt. Vorig jaar heb ik nog twee nieuwe kappen kant en klaar gekocht. Nu ik het zelf zo goed kan, had ik beter even kunnen wach ten", vertrouwde zij ons toe. VOOR DE GEZELLIGHEID ging ze nu thee zetten, zodat even later de stem ming nog werd verhoogd door een geu rig kopje en eigengebakken koekjes. Er werd intussen koortsachtig doorgewerkt aan de verschillende Grieten en Rens kes. Een al te ijverige cursiste kreeg een „standje": ze had haar kap ver knoeid door er thuis te veel aan te doen. De rafels waren er niet afgeknipt en de stof was niet strak genoeg gespannen. Als de lamp brandt, komen al die euvels aan het licht. Er komt inderdaad nog heel wat bij kijken: het omwikkelen van de vorm mag bijvoorbeeld niet te stijf geschie den, anders gaat de stof draaien! Vóór die bewerking moeten de scherpe punt jes van de vorm worden bijgevijld en daar dit nogal een enerverend gehoor is, trekt men zich bij deze behandeling bescheiden terug in een ander vertrek. Na het wikkelen volgt het voeren van de kap met mul. Dat is nodig, daar be- kledingstoffen transparant zijn. Boven dien komt dit de afwerking ten goede. Wij zagen onder de cursisten (allen boven de twintig) zowel jongeren als ouderen. Allen hebben er schik in en velen voelen voor de vervolgcursus, die evenals de eerste vier lessen omvat. Voor de fijne kneepjes is dat wel nodig. Een cursus van vier lessen kost 1.20, dus voor de meesten is dat nog wel te doen. De prijs van de vormen? Wij hoorden, dat een grote Griet ƒ2.en een kleine 1.75 kost. Over gebrek aan animo mag de lera res zich niet beklagen. Men vindt het prettig eens uit de beslommeringen van alle dag te zijn. Cursisten, die eenmaal hebben meegedaan, volgen zo mogelijk later een leergang van de commissie op een geheel ander terrein. Wij zullen daar graag nog eens op terugkomen. TINEKE RAAT Af en toe verdween een hoofd volledig in een grote kap om de zaak van binnen eens goed na te kijken. Zo tussenbeiden werd onderling nogal eens overleg ge pleegd over de vorm, de stof of de af werking. „Wat denk je, zal ik een schui ne bies nemen?'" Goede raad wordt al tijd gul gegeven. Een elegante creatie van Jaques Heim in de nieuwe herfst-wintercollectie van de Franse Haute Couture. In de herfst is er volop fruit aan de markt. De keuze is zo groot dat de varia tie in fruitgerechten bijna eindeloos is. Maakt u bijvoorbeeld eens gebakken appelschijven met vanillevla, het is ge makkelijk klaar te maken en.... ver rukkelijk! Zondag: Toastje met plakjes hardgekookt ei en tomaat; rundvlees stukje, bloem kool, aardappelen; gebakken appelen met vanillevla. Maandag: Kopje bloemkoolsoep; rund vlees, snijbonen, aardappelen; Yoghurt met banaan. Dinsdag: Kervelsoep; andijvie met kaas saus, aardappelpannekoek; fruit. Woensdag: Riblap. koolraap, aardappelen; half om half vla. Donderdag: Haché van rest vlees, rode kool, purée; havermoutpap. Vrijdag: Gestoofde schelvis, worteltjes, aardappelen; fruitsla. Zaterdag: Rijst met gebakken niertjes, gebraden tomaten; fruit. Andijvie met kaassaus. 1V2 kg. andijvie, 2 dl. melk, 10 g. boter, 30 g. bloem, 50 g. geraspte kaas, zout. De andijvie wassen en snijden, even tueel hierna nog wassen en opzetten met aanhangend water. Gaarkoken in 15 a 20 min., afgieten en melk toevoegen samen met de boter. De bloem aanmen gen en hiermee de melk binden. Van het vuur af de geraspte kaas door de groente roeren. De dames ingespannen aan het vserk. 4 appelen, 50 g. suiker, fijne ka neel, 50 g. boter, ¥j liter vanille vla. Schil de appelen, boor ze en snijd ze dwars door midden, braad ze in een vuur vaste schaal in boter of in de koekepan. Plaats de appelen naast elkaar op een schotel of telkens 2 helften op een bordje. Maak een mengsel van suiker met wat kaneel en bestrooi hiermede rijkelijk de appelhelften. Wordt het gerecht warm gegeten overgiet dan de appelen met warme vanillevla of laat anders de ap pelen iets bekoelen, giet er dan een flesje vanillevla over uit. f»

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 20