Aruba, eens het armste eiland der Nederlandse Antillen Het Koninklijk Paar zag vandaag: TEMPO met melk meer mans Het vrije beroep van dierenarts dreigt slechts 'n begrip te worden „Istiqlal" weigert zetels in de Marokkaanse regering Voor de karige huisjes der olie-arbeiders staan nu glanzende Amerikaanse auto's - "I De Lago vervulde een hartekreet De verkoop van Neder lands bier in Zweden Minister Luns lokt in Indonesië reacties uit Stoffelijk overschot van Gerben Sonderman naar Nederland Zó boeiend in nu PANORAMA Evenwicht in troonraad ten gunste van traditionalisten doorgeslagen" Agent schoot collega - in beerput ge vallen - in de arm Ondernemer krijgt honderd gulden boete 3 ANTON HUNINK Jaarvergadering Mij. tot Diergeneeskunde Onvoldoende rechtsorganisatie Alleen koloniale landen duchten de geest van Bandung Nederlandse commissie van onderzoek naar de V.S. Gina Lollobrigida in Nederland Voor verhuizingen is (de beursman) Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren Burgemeester van Diemen plotseling overleden Een looddief ontsnapte na jacht in donker Kerkelijk Nieuws Na de autobusbrand te Osnabrück Van Goghs naar Manchester Z.wurtDAG 22 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze reisredacteur) Aruba, eens het armste, kaalste eiland van de Antillen, is thans de rijke broer Curasao terzijde gestreefd. Hoe komt dat? Dertig jaar geleden verdienden de 12.000 Arubanen van toen hun geld met vissen, hoeden vlechten en aloë ver bouwen. Vandaag werken er 7000 van de 55.000 Arubanen in de raffinaderij van de Lago. De Lago is een dochteronderneming van de Standard Oil Cy. Zij betaalt per jaar bijna honderd millioen gulden aan salarissen uit op dit kleine eiland. Het woord Lago is derhalve op Aruba niet van de lucht. Het vreemdste is, dat de Arubanen over dit alles zelf niet het minst verbaasd zijn. Zij hebben met hun hevig eilandelijk chauvinisme zelfs in de armste tijd voor speld, dat zij Curasao, dat in de vóór-olieperiode nog een soort handelscentrum was, wel eens even iets zouden laten zien. En dat was toch in de tijd, dat niet vei spa om hun verplichtingen wat op te schorten. Voor de Arubaan bestaat er maar til cl alleen de bevolking vrijwel alleen van de lucht moest leven, maar dat zelfs de „shons" van de regerende families alle grandeur van de hispanidad nodig hadden om hun verplichtingen wat op te schorter een kreet: „Aruba arriba", Aruba omhoog. Welnu, de Lago is dat verlangen komen verwezenlijken. Zij zocht een oliehaven in het Caraïbisch gebied en vond die in Aniba's San Nicolas-baai. Thans staat daar de raffinaderij met de grootste productie ter wereld. Zij verwerkt per dag 400.000 barrels „crude," ruwe olie uit Venezuela. Hoe heeft de eenvoudige, landelijke bevol king die geweldige stoot omhoog kunnen opvangen zonder het evenwicht te ver liezen? Het is niet te ontkennen, dat, even als in Willemstad, vooral onder de van buiten de eilanden aangetrokken arbeiders teveel rinkelende contanten de .mensen tot drankmisbruik en prostitutie dreef. Welis waar heeft Aruba nog niet zoals Willem stad zijn „campo allegro," zijn „lichte kamp," maar in het kielzog van de tankers is toch wel het een en ander aan menselijk wrakhout aangedreven. Geen wonder wan neer men bedenkt dat er mensen van 22 nationaliteiten uit 57 landen werken. Het zij echter tot eer van de Arubanen gezegd, dat zij het evenwicht wel bewaard hebben. Mogelijk heeft een sterke conser vatieve inslag, meegekregen van de In diaanse voorouders, die hier veel meer dan het Afrikaanse element voor de bruine huid zorgden, hen behoed voor massale verstedelijking. Want de Arubaanse olie arbeider, al profiteert hij gaarne van de modernisering en de sociale voorrechten, die de olie-industrie voor hem importeerde, is zijn oude lapje grond in de „Koenoekoe" trouw gebleven. Daar heeft hij zijn een voudige gele huisje met het rode dak neer gezet. Hij rijdt er iedere avond weer heen. Dat er in dat karige huisje op de karige grond een ijskast en een automatische platenwisselaar staan, dat ervoor een Ame rikaanse auto staat te glanzen, mag voor de bezoeker uit Nederland een reden tot verbazing zijn, voor de Arubanen is dat normaal. Waarom ook niet? „Arrivé" Aruba is thans „arrivé". De haven o,ver- treft die van New York in verwerkte ton nage, de hoofdplaats Oranjestad wordt dag- in-dag-uit gemoderniseerd, het olie-dorp San Nicolas is ook aan de beurt. Er ver rijzen steeds nieuwe scholen (22 pet. van de bevolking zit op de schoolbanken, een wereldrecord). En het gaat in Amerikaans tempo verder, al blijft het werkelijk Ame rikaanse deel, de Lago Colony, waar de Amerikaanse meisjes, dochters van de employé's, de verveling verdrijven met kauwgom kauwen, streng gescheiden van het eilandelijk leven. In politiek opzicht is door de eilanden regeling de lang begeerde handelingsvrij heid van het centrale Curaqaose bestuur verkregen. Dat zijn allemaal dingen waar Aruba trots op is. ADVERTENTIE IFeer praatje van het H.W.T.D. Oftewelweerpraatje van Hans Worst Te Deventer... Verwachting koud weer Ook kans op gure, natte da gen. Dus echt weer voor heer lijke Gelderse Rookworst van Anton Hunink. Kijk altijd naar het loodje aan de worst. Hoe verser - boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag, in antwoord op een door de Nederlandse legatie te Stockholm enige tijd geleden gedane stap, verklaard dat er geen discriminatie ten opzichte van de verkoop van Nederlands bier in Zweden heeft plaats gehad. De legatie had zich er over beklaagd, dat Nederlands bier slechts in enkele van de zaken in het land ver kocht werd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wijst er in zijn antwoord op, dat de maat schappij. die voor distributie van bier in Zweden zorgt, een pai-ticuliere onderne ming is en dat de autoriteiten niet tussen beide kunnen komen. Bovendien zijn er op slagmoeilijkheden ontstaan, doordat een groot aantal buitenlandse brouwerijen haar product op de Zweedse markt vertegen woordigd willen zien. De Nederlanders hebben thans voorge steld, dat er besprekingen zullen worden gevoerd door de Duitse brouwerijen met de Zweedse maatschappij. Van één ding is Aruba onlangs echter een beetje geschrokken. En wel van een korzelige verklaring van Lago's grote baas, J. J. Horigan, die botweg zei, dat als de herrie met de vakverenigingen, welke zulke ongunstige reacties wekte in Vene zuela, niet zou ophouden, Lago zich ge dwongen zou zien de raffinaderij binnen een paar jaar te sluiten. Dat zat zo: de Amerikaanse vakbond CIO probeert het systeem van de interne vertegenwoordiging door employé-raden, dat bij de Standard en enige andere olie-maatschappijen be staat, te breken. De CIO heeft tevens ern stige bezwaren tegen de Venezolaanse Jimenez-regering, die zowel de olie als de vakbonden op louter nationale basis be heert en daarvan tevens de oliemaatschap pijen in de gelegenheid stelt met de Vene zolaanse boeman vakbondswensen te dwarsbomen. Zou het CIO er in slagen bij de Lago op Aruba, die immers de Vene zolaanse olie verwerkt, de werknemers in een externe vakbond te organiseren, dan slaat het twee vliegen in een klap: pene tratie in een Standard-bedrijf en een dolk op de Venezolaanse borst. Zo verschenen er enige vakbond-organisatoren op Aruba, die tegen het inderdaad niet ideale employé- raadsysteem begonnen te ageren. Toen waren de poppen aan het dansen. Voorlopig is deze opzet mislukt. Lonen en sociale verzorging bij de Lago zijn te goed om tot ingrijpende actie over te gaan. De arbeiders voelden er bij nader inzien niets voor de kip met de gouden eieren te slachten. Dat het spel echter definitief uit zou zijn, is niet te verwachten, temeer daar de Amerikaanse invloed in het internatio nale vakbondswerk bijzonder sterk is. Daar er voor het Koninkrijk der Nederlanden hierbij enorme belangen op het spel staan, zou het nuttig zijn wanneer ook van Neder landse vakbondskant met wat meer voor zichtigheid zou worden opgetreden dan in het recente verleden wel eens is geschied. Het dorpje Hell's Gate op het eiland Saba (Foto Willem van de Poll) jaarvergadering mij diergeneeskunde De Maatschappij voor Diergeneeskunde heeft gisteren en vandaag in het jaar beursrestaurant te Utrecht zijn jaarverga dering gehouden. Nadat gisteren uitsluitend huishoudelijke zaken behandeld zijn, is vandaag het wetenschappelijk gedeelte van de bijeenkomst gehouden, tijdens welke de voorzitter van de maatschappij de heer D. Hendrikse uit Gorcum, zijn jaarrede uit sprak. Deze was grotendeels gewijd aan zijn be zorgdheid, dat het vrije beroep van de die renarts geen realiteit meer zal blijven, maar een begrip dreigt te worden. De ar beidsrechtelijke wetenschap heeft zich tot nu toe weinig of niets van het vrije beroep aangetrokken. Wel bestaat er een aanzien lijke hoeveelheid buitenwettelijk recht van de vrije beroepen, maar in de rechtsorga nisatie daarvan bestaan vele leemten. De specifieke cliëntenrelatie heeft aan leiding gegeven tot een verhouding van oudsher met eigen kenmerken en tot een rechtsbetrekking die in hoge mate karak teristiek is voor het vrije beroep. Het ju ridisch eigene van het vrije beroep bestaat volgens de spreker hierin, dat de overeen komst tot het verrichten van diensten niet nut tegenover nut !stelt, maar de eerlijke poging om nut te stichten, welke men met vergoeding gehonoreerd wil zien. Hier worden werkzaamheden verricht, die een sterk geestelijk en intellectueel karakter dragen. Een der kernpunten hierbij is naar spre kers mening, dat anders dan in het vrije bedrijf er geen discriminatie bestaan mag tussen de te verlenen dienst en de winst mogelijkheden, die besloten liggen in de waarde van de te behandelen dieren. Dit element wordt door de dienstgebruikers niet altijd op de juiste waarde geschat. Sprekers vertrouwen in de bruikbaarheid van het vrije beroep in de moderne sa menleving met haar collectiveringstendenz blijft ongeschokt, mede doordat aan het op vele gronden te verdedigen zogenaamd economisch principe een maximum aan effect met een minimum aan offers waar hij voor de dierenarts geestelijke en licha melijke arbeid toerekende geen geweld wordt aangedaan. De vrije beroepen zijn vooral sedert de laatste oorlog in de knel gekomen en het bewustzijn ontwaakt, dat de vrije beroeps uitoefening tot in de kern wordt bedreigd. „Wij dienen", aldus de voorzitter, „ons bestaan te rechtvaardigen allereerst door eigen kracht, door een wijze van beroeps uitoefening, die boven alle critiek verhe ven is, het alpha in onze strijd tegen de aantasting van dat deel van onze vrijheid, waarop wij moreel recht hebben. Maar daarnaast is het dringend nodig, dat de collegae zich in toenemende mate blijven bezinnen op de acute beroepsproblemen. Verontrustende spanningen en conflicten kent onze maatschappij nog niet, maar de tekenen wijzen er op, dat ze kunnen ko men". „Alleen het gezamenlijk pogen, desnoods met door allen goedgekeurde collectieve dwang, kan op den duur het vrije beroep tegen verambtelijking en uitholling vrij waren". Met collectieve dwang doelde de voorzitter op mogelijkheden, de maat schappij voor diergeneeskunde om te vor men tot een beroepschap. De voorzitter sprak voorts over „de schromelijke achterstand" in de moderni sering en de nieuwbouw van de reeds tien tallen jaren verouderde instituten der diergeneeskundige faculteit. De laatste 25 jaar is de diergeneeskundige faculteit al leen verrijkt met een W.C. De opleiding van de Nederlandse die renarts is alleen toevertrouwd aan de fa culteit der diergeneeskunde. Om in deze zaak niet te kort te schieten is voortdu rende bezinning op en aanpassing aan de eisen van de onloochenbaar snelle ontwik keling der diergeneeskunde noodzakelijk, aldus de spreker. DJAKARTA (PIA) Een aantal Indo nesische bladen heeft commentaar geleverd op de verklaring van minister Luns, dat de geest van Bandung, die van Genève zou kunnen doden. „Pedoman" merkt op, dat daar de mees te AA-landen nooit kennis hebben gemaakt met het Sovjet-socialisme, het niet meer dan logisch is, dat zij van leer trekken te gen het Westerse kolonialisme, dat zij wel hebben leren kennen. De Westerse landen dienen alles te doen om te voorkomen dat zij zich onsympathiek maken in de Ooster se landen. Zij moeten beleidvol optreden om te voorkomen, dat er in de AA-landen een hetze tegen hen zal ontstaan, aldus Pedoman. De „Indonesian Observer" („Merdeka"- groep) betoogt, dat als de Nederlanders hun koloniaal beheer over West Irian op geven, zij niet bang zouden behoeven te zijn voor de geest van Bandung. De „Times of Indonesia" zegt, dat het juist prijzenswaardig is dat vrijgemaakte Aziatische naties bezield zijn met het ver langen om de grenzen der bevrijding uit te breiden. De „Duta Masjarakat" noemt de vrees van mr. Luns „kunstmatig". „Zij is een po ging om anderen, van wie Nederland steun verwacht, vrees aan te jagen. Luns vreest, dat de geest van Bandung tenslotte het einde zal betekenen van de overheersing over „West-Irian", aldus het blad. „Merdeka" bevat een onderhoud met de voormalige minister-president mr. Ali Sastroamidjojo, die de geest van de AA- conferentie nuttig acht voor de geest van Genève. Mr. Ali Sastroamidjojo noemde de vrees van mr. Luns begrijpelijk als zij in verband wordt gebracht met de Nederland se koloniale politiek jegens Nieuw-Guinea. Zij heeft echter niets te maken met de geest van Genève, waar bijvoorbeeld de Verenigde Staten zich herhaaldelijk tegen het kolonialisme hebben verklaard, aldus de oud-premier. De Nederlandse ambassade in Washing ton heeft medegedeeld dat het stoffelijk overschot van Gerben Sonderman naar Ne derland zal worden overgebracht. Een uit vier deskundigen bestaande Ne derlandse commissie waarin twee ver tegenwoordigers van de Fokkerfabrieken zitting hebben zal naar Hagerstown ver trekken om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het verongelukken van de Fokker S-14. De Amerikaanse Raad voor de Burger luchtvaart heeft een deskundige naar de plaats van het ongeluk gezonden. Hij zal de Nederlandse commissie bijstaan bij haar onderzoek. De invlieger van de Fairchild vliegtui- genfabriek, Hensen, die het ongeluk zag gebeuren, heeft medegedeeld, dat hij zich over de oorzaak een duidelijke opinie had gevormd. Hij wilde daarover echter niets zeggen voordat het officiële onderzoek vol tooid was. Het toestel bevond zich op 150 meter hoogte nog in een vrille, zei hij. Gina Lollobrigida, de Italiaanse film actrice, heeft Vrijdag in het theater Tuschinski te Amsterdam de wereld- galapremière van haar nieuwste film „De mooiste vrouw ter wereld" bijgewoond. De enthousiaste zaal bracht haar na af loop van de voorstelling een ovatie, toen zij in een witte zijden avondjapon ge kleed, op het toneel verscheen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE het vertrouwdste en voordeligste adres Transporten door geheel Nederland ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 en 12525 Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. 99 RABAT (AFP/Reuter) De Marokkaan se nationalistische party Istiqlal heeft la ten weten, dat zy niet aan de voorgestelde regering voor Marokko zal deelnemen, ten- zy er wyzigingen worden aangebracht in de „onwettige troonraad". De party zegt dat het feit, dat de troonraad uit vier leden bestaat, niet strookt met hetgeen indertyd te Aix-les-Bains werd overeengekomen. De toevoeging van een vierde lid, „op aan houdend verzoek van de resident-generaal Boyer de Latour", heeft volgens de Istiq lal het evenwicht in de raad ten gunste van de traditionalisten doen doorslaan. Volgens Marokkaanse politieke kringen tc Rabat zou een regering zonder de Istiq lal de meeste extreme van de voor naamste nationalistische partijen het moeten stellen zonder de steun van een belangrijk deel van de Marokkaanse open bare mening. De andere grote nationalis- ADVERTENT1E HAARLEM mEF.T:R*0340 Vrijdagavond omstreeks acht uur is de burgemeester van Diemen, de heer H Dal- linga, in de Vondelstraat te Amsterdam, toen hij zijn auto had verlaten om een ver gadering te bezoeken, onwel geworden en even daarna overleden. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het Wilhelmina- gasthuis. De heer Dallinga was op 1 Mei 1947 tot burgemeester van Diemen benoemd. Hij was 58 jaar. Voordien was hij burgemeester van Medan en vele jaren gemeente-secre taris van Cheribon in het toenmalige Ne- derlandsch Indië. ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicotio Nedcrlond» Zuivelbureou, 't Grovenhagc 36 Tydens de jacht op enkele looddieven die op een opslagplaats van oude metalen te Hilversum op roof uit waren, heeft een politieagent in het duister vanuit een verrassende positie een collega van de recherche in de arm geschoten. Een der looddieven kreeg een kogel in de enkel, de andere wist te ontsnappen. De politie werd gealarmeerd door de eigenaar van de zaak in oude metalen, die constateerde dat die ven op het erf waren. Bij de hierna volgende jacht, ingezet door drie agenten, werden de dieven her haaldelijk gewaarschuwd om stil te blijven staan, maar de een wist over de omheining te ontsnappen en toen de andere dit voor beeld wilde volgen werd hij in de enkel geschoten. Inmiddels zagen twee recher cheurs, die ter versterking waren gearri veerd, de vluchteling de weg oversteken en op een boerenerf verdwijnen. Ook een der agenten zette de nasporing in deze richting voort. Het toeval wilde dat een der rechercheurs in het duister in de beer put viel en, toen de agent passeerde, deze bij het been greep om uit zijn akelige positie te ontsnappen. De agent, geschrok ken, dacht dat hij belaagd werd door de tweede dief en schoot in de richting van zijn aanvaller. Hij trof daarbij de recher cheur in de arm. De twee gekwetsten, re chercheur en dief werden per auto naar de R.K. Ziekenverpleging overgebracht waar medisch werd ingegrepen. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de classicale vergadering van Dordrecht pred. voor buitengewone werkzaamheden: C. D. v. Coeverden, di recteur van het preekcentrum Beukenhof te Mijnsherenland; te Putten: N. Kleerma ker te Leiden; te Huissen: L. L. Blok te St. Maartensbrug; te Neede: ds. D. J. van Wezep te Eext; te Vriezenveen (4e perd. pl.): J. Bos te Noorden; te IJsselmuiden: W. Vroegindewey te Bleiswiik. Beroepbaarstelling: de heer Ph. J. Leenmans, cand. te Poederoyen. Aangenomen naar Nw. en St. Joosland: A. v. Haarlem, cand. te Leiden. Bedankt voor Rhenen (toez.) H. J. Smit te Genderen, voor Kockengen J. T. Door nenbal te Oene. Geref. Kerken Aangenomen naar Lichtenvoorde: H. T. v. Reenen, cand. te Soestdijk, die bedankte voor Hijken-Nagele (N.O.P.), Nes (W.D.), Molenaarsgraaf-Brandwijk èn voor Oost- voorne. tische beweging de Democratische On afhankelijkheidspartij wil wel aan de vorming van een kabinet meewerken. Men vreest nu dat de oud-Pasja van Fez Ben Slimane, die verzocht is een regering te vormen, waarin alle partijen en stromingen in Marokko zijn vertegenwoordigd, de op dracht niet zal aanvaarden. Incidenten In Rabat is vandaag het vuur geopend op driehonderd Marokkanen, die betoog den voor de afgezette sultan 'Ben Joessef. Drie betogers verloren het leven. Na twee uur was de orde hersteld. In Casablanca is op een drukbezochte inheemse markt een handgranaat gegooid naar vier Franse politiewagens. Vier Franse politiemannen werden gewond. Hun collega's openden met machinepistolen het vuur op de aan vallers, waardoor een oude bedelaar werd gedood en vier Marokkanen werden ge wond. Gevechten Volgens Franse militaire kringen zijn vijftig opstandelingen gesneuveld in een veldslag met veiligheidstroepen aan de Al- gerijns-Tunesische grens in het gebied van Tamerza. De rebellen werden op de vlucht gedreven. De Franse minister van Landsverdedi ging, generaal Billotte, die Algerije be zoekt, heeft te Algiers na terugkeer van een bezoek aan gebieden, waar opstande lingen actief zijn, verklaard: „Het aantal veiligheidstroepen is onvoldoende. Wij zul len ook meer uitrusting zenden. Indien de Algerijnse toestand, na het zenden van versterkingen, niet slechter wordt, zal het niet nodig zijn in Frankrijk nog meer reservisten onder de wapenen te roepen". De minister deelde mede dat bij verzets lieden orders zijn aangetroffen, die waren opgesteld door buitenlandse organisaties, waarvan er enkele te Cairo zijn gevestigd. „Wij hebben reeds diplomatieke stappen bij de betrokken regeringen gedaan". De minister wees er op dat Algerije bin nen de werkingssfeer van de Noord-At- latische Verdragsorganisatie valt. Hij drong er bij de bondgenoten van Frank rijk op aan blijk te geven van hun soli dariteit bij de behandeling van het Alge rijnse vraagstuk. De ondernemer wiens autobus deze zo mer bij het vervoer van schoolkinderen te Osnabrück in brand geraakte, heeft terecht gestaan voor de kantonrechter te Almelo wegens ovetrreding van artikel 90 van het Uitvoeringsbesluit uit Autovervoer Per sonen 1939. Dit artikel verbiedt onder an dere het vervoeren in autobussen van licht ontvlambare stoffen anders dan in het daarvoor bestemde brandstofreservoir. De ondernemer werd veroordeeld tot een boete van honderd gulden. De kantonrechter wilde er rekening mee houden dat het meenemen van jerry cans met benzine in autobussen, hoewel bij de wet verboden, tot kortgeleden oog luikend werd toegestaan. Er wordt thans een intensieve controle gehouden op dit punt. In het vervolg zal streng worden op getreden tegen overtreders. Bij het bepalen van de strafmaat hield de kantonrechter er rekening mee dat de ondernemer na het tragisch gebeuren alles in het werk heeft gesteld het leed van de betrokkenen zoveel mogelijk te verzachten. Drie-en-tachtig schilderijen en vijf-en- vijftig tekeningen van Vincent van Gogh, die afkomstig zijn uit het Stedelijk Museum te Amsterdam en die een totale waarde hebben van ruim vijf millioen gulden, zul len Zondag en Maandag door de K.L.M. naar Manchester gevolgen worden. Daar wordt een grote Van Gogh-tentoonstelling gehouden. Ir. V. W. van Gogh, neef van de schilder en beheerder van de collecties, die eigendom van de familie zijn, zal de zending begeleiden. Postverkeer met Suriname. In het ver keer met Suriname is de dienst der telegra fische postwissels heropend, evenals de dienst der verreken briefpostzendingen voor aan getekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5