BABITO, DE MUZIKANT Agenda voor Haarlem TEMPO Kort en bondig The Black Pirates niet opgewassen tegen schotvaardig The Arrows De Spieghel" Haarlemse schoolkinderen gaan sleutels inzamelen Orgelconcert in de Waalse Kerk Zandvoort De basketballcompetitie ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe actie voor vluchtelingen Men kan raden hoeveel INBOEDELVEILING 1/2 NOV. 1955 GAAT U VERHUIZEN? Medische verzorging tijdens het weekeinde Burgerlijke Stand van Haarlem Brand in keuken van restaurant Examens KONINKLIJKE LUCHTMACHT mmmmmmmmmmmmm Heringa Wuthrich CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS FEUILLETON Een detective-roman door I. M. C. Bijleveld-Gelinck 4 Ook Haarlem gaat zijn deel leveren in de Nationale Sleutelactie, die op initiatief van de Nationale Federatie voor Vluchte lingenhulp overal in het land zal worden gehouden: 2400 leerlingen van ongeveer zestig lagere scholen in Haarlem zullen op de middag van 26 October, hun vrije mid dag, oude sleutels komen ophalen aan on geveer 40.000 adressen. Het is goed, dat de Haarlemmers dit nu vast weten, dan kunnen zij van het natte weer indirect profiteren, door gezellig binnenshuis te gaan rommelen op zoek naar oude sleutels, waarvoor sinds jaar en dag geen slot meer in hun huis bestaat. En dan behoeven zij dus niet met zoeken te begin nen, wanneer de jonge inzamelaars voor hun deur staan. De opbrengst van al deze sleutels is be stemd voor de vluchtelingenhulp, een aan gelegenheid, waarvan de urgentie door tal van publicaties wel voldoende bekend is. Omdat de oproep tot medewerking uit Den Haag wat laat is gekomen, had het niet veel zin meer nog een speciale plaatselijke com missie voor dit werk te benoemen, maar heeft men ofschoon met enige tegenzin, omdat men dergelijke acties voor het on derwijs juist wenst te beperken een be roep gedaan op de scholen. De hoogste klassen van het lager onderwijs zullen hier aan medewerken en de sleutels elk in de eigen scholen verzamelen. Het Rode Kruis gaat later alle scholen langs om de sleutels op te halen en deze naar Den Haag te ver voeren. Er is ook nog een aardige wedstrijd aan deze actie verbonden: bij betaling van twee ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst ZATERDAG 22 OCTOBER Lido: „Gekweld geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Een avontuurlijk vrouwtje", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik vecht niet voor geld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „La Strada", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Revanche in Straatsburg", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „Na ons de Zondvloed", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „The high and the Mighty", 14 jaar, 7 en 9.30 uur. Luxor: „Blanke Slavinnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw, 20 uur: Voor de Friese ver eniging „Gysbert Japicx" speelt het gezel schap „Tetman de Vries", „De tiid sal 't leare". Stadsschouwburg, 20 uur: „De Neder landse Comedie" voert op „De Regenmaker" van Richard Nash. ZONDAG 23 OCTOBER Lido: „5 maanden in de Braziliaanse wil dernis", alle leeft., 11 uur; „Gekweld ge weten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gevangene van het Vreemdelin genlegioen", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik vecht niet voor geld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mor gen begint het leven". 18 jaar, 10.30 uur. „La Strada", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Revanche in Straatsburg", 14 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: Russisch Ballet, alle leeft., 11 uur. „Na ons de Zond vloed", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „The high and the Mighty", 14 jaar. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Blanke Slavinnen", 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 20 uur: „De Nederlandse Comedie", voert op „Koning Oidipoes". Concertgebouw, 20 uur: Herman Rinket's Variété, met medewerking van Fred Kaps, wereldkampioen goochelaar. Gebouw Cul- tura. 10.30 uur: Ned. Ver. van Spir. „Har- monia". Wijdingsmorgen, spreker A. E. Wunderink. Grote Kerk, 19 uur: Bijzonder kerkewerk: ds. J. Bronsgeest. Aan het orgel Klaas Bolt. MAANDAG 24 OCTOBER Lido: „Gekweld geweten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.r5 uur. Roxy: „Het licht scheen in de duisternis", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cine ma Palace: „La Strada". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Revanche in Straatsburg", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Na ons de Zondvloed", 18 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Maarten Luther", 18 jaar, 7 en 9.15 uur, onder auspiciën van Bijzonder Kerkewerk Hervormde Gem. Luxor: „Blanke Slavinnen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: 20 uur. Volks universiteit: Voordracht door mej. Rita Vuyk; „De betekenis en invloed van het kinder- en jeugdboek". Gymnasium Jaco- bijnestraat, 20 uur: Ver. „De Vrije Gemeen te". De heer G. J. de Nie spreekt over: „De duivel in wetenschap en cultuur?". Concert gebouw, 20 uur. Afd. Haarlem der Ned. Reisvereniging. „Tuséen Indus en Ganges", lezing en film door mr. A. Hustinx. Begijn hofkapel, 20 uur: Interkerkelijk Evangeli satie Comité. ADVERTENTIE WU verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie kwartjes kan men bij het UW, Grote Houtstraat 142 te Haarlem, een deelnemers kaart krijgen voor een wedstrijd in het schatten van het totaal aantal sleutels, dat landelijk bij deze inzameling is vergaard. Degenen, die er het dichtste bij zijn, vallen in de pi'ijzen. De eerste is drie jaar gratis wonen en een reisje langs de Oostenrijkse Vluchtelingenkampen, de tweede twee jaar gratis wonen en de derde een jaar gratis wonen. Men dient de kaart na invulling op te zenden (met vijftig cent extra port) naar „Vluchtelingenhulp, Postbus 404 te Den Haag". De Wethouder van Onderwijs, Lichame lijke Opvoeding en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal Zaterdagavond om half zeven een toespraak over deze actie hou den voor de zender van de Radiodistribu tie. De kinderen, die de sleutels aan huis komen ofhalen, krijgen allen een blauwe herkenningskaart op en het verdient aan beveling, daarop te letten. Ook in Bloemendaal Op initiatief van de Bloemendaalse pre dikant, dr. Ch. de Beus, heeft zich in de gemeente Bloemendaal een comité ge vormd, dat in het raam van de landelijke actie ook in deze gemeente een sleutel inzameling voor de hulp aan vluchtelingen wil organiseren. Ondanks de korte voor bereiding kon voor deze actie het tijdvak van Donderdag 27 tot en met Zaterdag 23 October worden gereserveerd. De actie gaat uit van de Nederlandse Federatie van Vluchtelingenhulp, een overkoepelend or gaan van alle in ons land werkende orga nisaties op het gebied van de Vluchtelin genhulp. Gedurende bovenvermeld tijdvak zullen leerlingen van Mulo- en lagere scholen oude sleutels ophalen. Met deze actie pro beert men, die vluchtelingen, die in sociale moeilijkheden verkeren, te helpen. Het gaat hier om invaliden en ouden van dagen, voornamelijk uit Oostenrijk. Het plaatse lijk comité is als volgt samengesteld: dr. De Beus en pastoor Van Galen, O verveen; ds. Van der Mast, Bloemendaal; mevrouw M. de Jong SchouwenburgBrandt, Aerden- hout; mevrouw A. van VoorthuizenBar- naart, Vogelenzang en de hoofden van de scholen. HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. (Uitslui tend telefonisch ontbieden). Apotheken, Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Cen traal Apotheek v.h. Florijn, Grote Hout straat 78, tel. 10500-10502; H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor der Apotheek, Jan Gij zenkade 181, tel. 23821. Deze apotheken zullen tevens geopend zijn op de werkdagen 22 tot 29 October des avonds na zes uur tot des ochtends acht uur. BLOEMENDAAL Artsen. Van Zaterdagmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht' uur, dokter S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloe mendaal, tel. 22185. Overveen. Tot Zondagavond elf uur dok ter R. Holthuis, Rollandslaan 35, Over veen, tel. 10367. Aerdenhout. Van Zaterdagavond zes uur tot Maandagmorgen acht uur dokter J. Tjakkes. Nicolaas Beetslaan 6 Aerden hout, tel. 27570. Wijkverpleegsters. In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebben dienst zuster J. van Dijk, Bloemendaal seweg 307, Overveen, tel. 12698, b.g.g. 14424 en zuster A. G. Haagsma, Roemer Visserplein 1, Heemstede, tel. 27900. Apotheken. Van Zaterdagavond zes uur tot Zaterdagmorgen acht uur zijn voor de Zondag-, avond- en nachtdienst ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-station, tele foon K 2560 - 8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerden hout, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen. Dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734 en dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Wijkverpleging. Zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. Apotheken. Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. HILLEGOM Dr. J. J. Versluys, Hoofdstraat 142, te lefoon 5121. LISSE Dr. A. J. Duijmaer van Twist, Here- weg 259, tel. 3453. BENNEBROEK Dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, tele foon K 2502 300. HAARLEMMERMEER Hoofddorp. Dr. Nanninga, tel. 6220. Nieuw-Vennep. Dr. Nugteren, tel. 220. Zwanenburg-IIalfweg. Dr. A. Hoekstra, Kerkhoflaan 87, tel. K 2907 - 454. ROZENSTRAAT 13 - HAARLEM Tel. 20020 - 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Het orgel van de Waalse Kerk op het Haarlemse Begijnhof werd Vrijdagavond door Hendrik Lasschuit bespeeld. Het be hoort tot de orgels die, in een beperkt be stek, de goede traditie qua evenwicht en klankkarakter bewaren. Het barokke pro gramma (Pachelbel en Bach) van de heer Lasschuit was wel bijzonder geschikt om die voorname kwaliteiten gunstig te laten uitkomen en waarderen. De klankcontrasten, waartoe het werk „Praeludium, Fuga en Ciacona" van Pachelbel zo ruimschoots aanleiding ge ven, werden door de organist met smaak gekozen en met treffend effect aange wend. Wat betreft de drie kleine Preludes en Fuga's (in e, F en G) van Bach, werk ten de klankwisselingen de karakteristiek der composities ook bijzonder goed in de hand. Het kan op een orgel natuurlijk al tijd anders, vooral in werk uit de barok- tijd, toen de componisten vrij spaarzaam waren in het aangeven van registraties, maar het valt al gauw op of de vertolker het aanvoelingsvermogen heeft om die vrij heid met smaak te gebruiken en zijn re gistratie tot verhoging van het muzikale betoog aan te wenden. Hendrik Lasschuit besloot zijn bespeling met Bach's Fantasia in G, het prachtige driedelige stuk, dat wel eens verklaard is als: de zorgeloze blijheid van het kind, de krachtsontplooiing op rijpe leeftijd, het wachten op het einde. Twijfelachtig is het of Bach zijn compositie met opzet in deze zin zou hebben geconcipieerd, wat niet wegneemt dat het toch zo kon uitvallen, omdat de innerlijke drang van de kunste naar doorgaans buiten zijn bewustzijn werkt. Doch laat dit een geheim blijven en prijzen wij ons gelukkig zonder meer naar deze heerlijke muziek te mogen luisteren. De organist bouwde het stuk voortreffelijk op met een dynamische climax, althans voor zover het instrument daartoe in staat was, want op een gegeven ogenblik werd men gewaar dat Bach hier nog meer vraagt. Overigens was het een opmerkelijke pres tatie. Men hoorde op dit kerkconcert ook fluit- sonates van Telemann en Marcello, ver dienstelijk vertolkt door de amateur-flui tist Guus Spaan, wiens opvatting van het begrip „tempo" echter nogal aanvechtbaar bleek. De begeleidingen op het orgel vorm den een bescheiden klinkende, maar daar door juist goede achtergrond. JOS DE KLERK HAARLEM, 21 October 1955 GEHUWD: 21 Oct., N. Deen en S. Boe ken; J. Vogelzang en W. M. C. Gieske; D. Bakker en M. D. van der Werff. BEVALLEN van een zoon: 20 Oct.. W. G. WijgergansSoetevent; M. de WitHeilig; 21 Oct., J. W. M. BoeserKoers; H. E. Rus sellPoldervaart. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct., IJ. BijlHeesemans; J. M. Ch. BijvoetGer ritsen. BINNENLAND Van van 17 meter. De vijfenzestigjarige R. S. is bij werkzaamheden op een dak aan de Noorderhaven in Groningen gevallen. Hij maakte een val van 17 meter en belandde op een plat dak va.i een belendend perceel. Met een schedelbasisfractuur, een gebroken bekken, en gebroken wervels is hij naar een ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Tien jaar één. In de grafelijke zalen op het Binnenhof is de tentoonstelling „Tien jaar één", geopend. Deze tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het feit, dat het op 24 October tien jaar zal zijn ge leden dat het Handvest van de UNO werd getekend. Zij geeft een overzicht van het werk en de betekenis van de U.N.O. HAARLEM EN OMGEVING „Luctor et Emergo". Woensdag zal een zangavond gehouden worden ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan der Christe lijk Gereformeerde zangvereniging „Luctor et Emergo". Medewerking verlenen de koren uit Haarlem-Noord, Wormerveer, Zaandam en IJmuiden. Als sprekers treden op ds. Geels van Haarlem-Centrum en de heer Van der Toorn uit Den Haag, bondssecretaris, met als onderwerp: „Geen dwang maar drang". De bijeenkomst wordt gehouden in de Chr. Ger. Kerk aan de Raaks. Inbraakje. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is er ingebroken in de Dr. Albert Schweitzerschool in Haarlem. Er werden enkele raampjes en deuren vernield en voorts werd er een bureau opengebroken. Er wordt alleen een damesregenmantel ter waarde van ongeveer negentien gulden vermist. Bewoners waren afwezig Vrijdagmiddag omstreeks half drie werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een brand, die was ontstaan in de keuken van restaurant E. Keur aan de Kerkstraat, welke keuken aan de achter zijde van dit gebouw uitkomt in de Koster straat. Bij aankomst van de brandweer kwamen de vlammen reeds door het dak van het lage gebouwtje naar buiten. De brandweer stond voor de moeilijkheid, de deur met be hulp van een breekijzer te moeten force ren, daar de bewoners afwezig waren. Toen men zich toegang had verschaft, bleek de brand te woeden boven het kolenfornuis; daarop staande pannen met vet en andere spijzen bleken te hebben vlam gevat. Met schuimblussers wist men de vlammen spoe dig te doven, waarna men het smeulende houtwerk boven het fornuis weghakte, door de grote hitte was de gehele keuken gebla kerd. De totale schade, die vrij aanzienlijk zal zijn, kon nog niet worden vastgesteld. De brandweer neemt aan, dat vlammen uit het fornuis in de daarop staande pannen met vet zijn geslagen. Aan de waakzaam heid van omwonenden, die een dichte rook uit het dak zagen opstijgen en daarop de brandweer waarschuwden, is het te dan ken, dat de schade tot de keuken beperkt bleef. Groningen. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde F. G. H. de Noord, Groningen, B. van der Sluis, Schagen, Raden Soemedi, Kampen en Raden Wahjoe Roesdi, Groningen. Candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: E. Schokker, Groningen. Utrecht. Doctoraal examen Rechten vrije studierichting: A. L. Hulshoff, Utrecht. Doc toraal examen Geneeskunde: R. G. M. Bie- mans. Terneuzen; mej. A. G. W. W. Kapelle, Gorssel; S. Leenstra, Achterveld; H. W. M. Logister, Heerlen; mej. F. M. van de Schee, Zeist; L. H. Veder, Utrecht; F. A. A. M. Smeur, Breda. ADVERTENTIE Babito wachtte nog even tot hij zeker wist, dat de rovers weg waren. Toen zette hij de paaltjes opzij, die de gegraven gang verborgen. „Kom, Prins!", zei hij. „We gaan er van door!" Ze kropen voorzichtig door het nauwe gangetje, dat Babito in die weken gemaakt had, en stonden nu in de vrije lucht, onder het ruisende groen van de bomen. Toen nam Babito het Prinsje bij de hand. „Hollen!", zei hij. „Die kant op!" Samen renden ze onder de bomen door. Babito lette wel goed op, dat ze de rovers niet in de armen liepen. Opeens liet het prinsje een juichkreet horenDaar, in de verte, lag het paleis van de koning! 35-36 Bij de vliegdienst en de gronddienst van de is plaatsingsmogelijkheid in specialistische offi ciers- en onderofficiersfuncties voor hen, die aan onderstaande eisen voldoen. SCHOOLOPLEIDING LEEFTIJD: j Vlieger OFFICIER: HBS (GYMN.) 0NDFR0FFICIER: ULO, LTS VMT0 of UTS 18-24 JAAR Vliegverkeersleiding Gevechtsleiding (radar) Meteorologische dienst Verbindingsdienst OFFICIER: HBS-B/GYMN.-B ONDEROFFICIER: ULO en/ of RADI0SCH00L 18-24 JAAR Viiegtuigtechnische dienst, Administra- tieve en andere gronddiensten ONDEROFFICIER: ULO/LTS 18-30 JAAR By de verbindings- en viiegtuigtechnische dienst bestaan j voor ingenieurs en M.T.S.'ers mogelijkheden tot plaatsing in 'i ofBciersfuncties. j Inlichtingen kunnen worden verkregen bij: De Indelings officier Kon. Luchtmacht - Bleyenburg 38 - Den Haag - Tel. 182770. Ondergetekende verzoekt inlichtingen omtrent plaatsing a. als vlieger b. bjj de gronddienst doorhalen wat niet gewenst wordt G.T. 15-1 NAAM ADRES WOONPL LEEFTIJD jr. OPL. Deze coupon in gesloten (als brief gefrankeerde) enveloppe zenden aan de Indelingsofficier Koninklijke Luchtmacht, Bleyenburg 38 te 's-Gravenhage. De Haarlemse basketbalkampioen 1954/ 1955, het herenteam van The Black Pirates, heeft zoals verwacht tegen het Rotterdamse The Arrows èen nederlaag moeten incasse ren. De Haarlemmers behoeven zich over deze nederlaag echter geenszins te schamen, want niet alleen behielden de Pirates ge durende een groot deel van deze aantrek kelijke en spannende wedstrijd een voor sprong, doch ook het spel kon zeker voldoe ning schenken. Dit seizoen moeten de kampioenen het klaarspelen zonder de Gebr. van Elk, die weer naar Typhoons terug zijn. Doch hier voor in de plaats kwamen de IHJ'ers Knol en De Sanders, ven welke spelers het spel van Knol alleszins bevredigend was. Doch het spel van de toch altijd bewegelijke en gevaarlijke Surinamer De Sanders viel in deze ontmoeting bijzonder tegen. Ongetwijfeld zat het de Pirates niet mee dat aanvoerder Meenhorst, die ook nu weer de beste man was. reeds zes minuten na rust met vijf persoonlijke fouten moest uit vallen, welke voorbeeld later door Knol werd gevolgd. Het uitvallen van deze twee spelers be tekende in feite de nederlaag van de Haar lemse ploeg, aangezien Koemans c.s. door het opvoeren van 't tempo de Pirates geheel op de knieën kreeg. IIoovol begin Het begin van deze districtswedstrijd was ondanks het feit dat de Rotterdammers het eerst de basket vonden, voor de gastheren zeker hoopvol, want nadat een 9—3 voor sprong van de Pirates door de Rotterdam mers weer teniet was gedaan, slaagden de Haarlemmers er wederom in een voorsprong te nemen en deze zelfs tot de rust te behou den (26—16). Ook in de tweede helft begonnen beide teams met gevaarlijke en dikwijls bijzonder verrassende aanvallen en de Rotterdammers profiteerden van de kleine kansen uitste kend. Na zes minuten spelen was de stand reeds ingelopen tot 3332, waarna Meen horst het veld moest verlaten. Nog even hielden de Haarlemmers stand en liepen zelfs weer uit tot 3532 door Knol en Kaart. Toch namen de Rotterdammers na tien mi nuten spelen de leiding over toen internatio nal Koemans enkele keren raak school (40—37). Geen houden aan Er was voor de Pirates echter geen hou den meer aan en toen tot overmaat van ramp ook Knol het veld nog moest verlaten was het met de tegenstand van de Haarlemse kampioenen gedaan. Slechts Jole was nog in staat de Rotterdamse verdediging te ver ontrusten, maar ook hij stond voor een hope loze taak. Met nog slechts drie minuten te spelen was de stand 6353 in het voordeel van de gasten en ook in deze laatste periode scoorden de Rotterdammers nog enkele ke ren, zodat Koemans in de allerlaatste secon de, gelijk met het'eindsignaal de stand kon brengen op 70—55 in het voordeel van The Arrows. Bij de Haarlemmers bleek Jole topscorer met 15 punten; in de Rotterdamse ploeg bracht Koemans bijna de helft van de gescoorde punten op zijn naam, namelijk vierendertig, hetgeen toch altijd een presta tie op zich zelf betekent. In de dames eerste klasse kwam het team van The White Stars in het veld tegen Sportclub Haarlem. Het begin gaf twee vrij wel gelijkwaardige ploegen te zien, doch na de stand 5-5 namen de Stars het initiatief in handen en brachten de stand bij de rust reeds op-een veilige 23-9 voorsprong. Ook in de tweede helft bleken de Stars het meest productief en ondanks het moedige verzet van de Sportclub werd de eindstand gebracht op een grote 51-18 overwinning. Grote zege Bij de heren vielen de grote overwinningen op van het Santpoortse ZBVS. Na de 61-16 zege tegen White Stars 2, behaalden de Sant poortenaren nu weer een 60-16 zege tegen de reserveploeg van IHJ. De resultaten waren: Dames: Typhoons 2RCH 16-14; HOC 2 White Stars 2 16-14; White Stars—SC Haar lem 51-18. Heren: Rapiditas '31Exercitia 23-26; SC Haarlem 3Aurora 2 2-0 (regl.); IHJ 2ZBVS 16-60; Black PiratesThe Arrow (R'dam) 55-70. ADVERTENTIE Haarlem 99 15) „Dames en heren," begon hij, „u bent natuurlijk op de hoogte van alles wat er hier vannacht gebeurd is. Het spijt mij, dat ik u allen hier zo lang heb moeten vast houden, maar dat was onvermijdelijk. Deze zaak is te ernstig, dan dat wij niet alles moeten trachten te doen om haar op te lossen. Wat u misschien nog niet weet is het volgende: dank zij het horloge van me vrouw Waterborg is het ons gelukt om pre cies de tijd vast te stellen dat juffrouw Cor- beyn werd neergeslagen, n.l. even na kwart over twee. Om kwart over twee verliet zij met de rechercheur en mevrouw Waterborg de zitkamer van de meisjes Meilink en Vlasakker en ging alleen naar beneden. Door een man, die haar waarschijnlijk heeft horen aankomen en zich achter haar slaap kamerdeur had opgesteld, is zij van achteren neergeslagen. Met haar eigen sleu telbos, waarmee de inbreker eerst de brand kast geopend had. Nu kan ik natuurlijk niet van u verlangen dat u mij voor dat ogenblik, laat ik dus zeggen om twee uur zeventien, een prach tig alibi op geeft. Maar ik wilde toch wel graag weten waar u op dat ogenblik was. Bovendien moet ik uw namen en geboorte datum weten. Dr. Camphuysen, ik heb u al gesproken. Uw naam is dus Daniël Camphuysen, niet waar, en u bent zeven-en-twintig jaar oud. U komt uit Zuid-Afrika." „Pretoria", vulde de aangesprokene aan, „en ik ben doctor in de botanie." „Bent u getrouwd?" „Nee." „Juist. Waar was u om 2.17?" „Op mijn kamer." „Alleen?" „Ja." „Was u al naar bed gegaan?" „Ja, maar ik was nog wakker door de storm." „Lag u te lezen?" „Ja." „Welk boek lag u te lezen?" „Een boek van Lawrence, over Arabië." „Ligt dat boek nog op uw kamer?" „Dat spreekt van zelf!" „Kunt u mij verder nog iets bijzonders mededelen?" „Iets bijzonders? Nee." De politieman maakte zijn notities, zag toen op naar de forse, gebruinde man aan de overzijde van de tafel. Maar meteen, achter hem, naar een eveneens krachtige, gebruinde kop, die van uit een brede gou den lijst de kamer in zag. Een kop met een wilskrachtige mond en een energieke kin. Grootvader Corbeyn. Daniël Camphuysen zag de blik van de politieman afdwalen en hoe er een na denkende uitdrukking verscheen op zijn gezicht. Hij wendde zich om naar het schil derij achter zich. „Vindt u ook al dat ik op die man gelijk, inspecteur?" „Wie is dat, dr. Camphuysen?" „De grootvader van juffrouw Corbeyn." „Het is merkwaardig." „Het is mijn kin," zei de Zuid-Afrikaan. „Tenminste, dat zei Van Elden. Ik vind het een beroerde kin. Raar! De politieman gaf geen antwoord. Hij keek nog eens, krabbelde een notitie in zijn boek onder de rubriek: Camphuysen, en riep de volgende naam af; „Tilman." „Present" riep deze en stond ineens in de houding, zo als hij het in zijn diensttijd geleerd had. Heel even maar; dan lachte hij onzeker. En gaf met een vaart de nodige inlichtingen: „Pieter Adriaan Tilman. Een-en-dertig jaar. Journalist. Meer speciaal sportredac teur. Ongetrouwd. En geboren in Gouda. En ik was ook alleen op mijn kamer. Dat kan ik natuurlijk niet bewijzen." „Natuurlijk niet. Het was midden in de nacht. Was u al naar bed gegaan?" „Ja, maar ik was ook nog wakker duor de storm." „En lag u ook te lezen?" Ja." „En welk boek?" „DeDe Roos van Dekema." „Wat zegt u?" „Ja, ja. De Roos van Dekema." „Van Van Lennep?" „Ja." „Leest u Van Lennep?" „Ja., ik., ik ben dol op Van Lennep." „Zo. Bent u dol op Van Lenhep." „De romantiek, ziet u." „Juist. De romantiek. En ligt dat boek nog op uw kamer?" „Ik.ik geloof het wel. „Gelooft u dat wel? Waar zou het anders gebleven zijn?" „Jadat weet ik niet...." „Iemand anders, die ook dol is op de romantiek, zou het dan weggehaald moeten hebben." „Ik weet het niet „Nee, dat zou ik ook niet weten." De politieman, met een verbaasd gezicht, zag op van zijn notitieboek. Een sjofele ver schijning, deze roman tiek-liefhebber, in zijn oude winterjas waar een paar rafelige pyama-broekspijpen onderuit kwamen. Al lesbehalve een sportredacteur, een man van de wereld, maar eerder een schooljongen, die een standje bij de directeur in ontvangst komt nemen. Een bang broekje met zenuw trekken in zijn gezicht, frommelend met zijn handen in zijn zakken en nu eens leu nend op zijn éne been, dan op het andere En weer grinnikte hij schaapachtig. „Het is goed, meneer Tilman." De politie man, na een ogengblik stilzwijgen, wendde zijn blikken van hem af en vervolgde: „Nu de dames." De journalist, met een zucht van ver lichting, ging weer naar zijn plaats terug, maar niet zonder zijn tenen gevoelig tegen de tafelpoot te stoten. „Mon pauvre," mom pelde professor Cossaert. „Juffrouw Meilink." „Ja, inspecteur." „Vertelt u maar." „Margaretha Elisabeth Meilink. Ik ben negentien jaar en geboren in Eidoorn in de Achterhoek. Daar heb ik ook altijd ge woond." „Domineesdochter?" „Ja. En ik studeer zelf ook theologie." „Mooi. Waar was u om 2.17, juffrouw Meilink?" „Ik was net vanuit onze gemeenschappe lijke zitkamer naar mijn eigen slaapka mertje gegaan." „Over de gang?" „Ja." „Hebt u iemand gezien?" „Nee." „Of gehoord?" „Ook niet, inspecteur. De rechercheur en mevrouw Waterborg waren al naar boven gegaan." „Ja, dat ls zo. Hebt u verder nog iets bij zonders?" „Nee, inspecteur." „Ik dank u wel. Dan de volgende. Juf frouw Vlasakker." Noortje Vlasakker, doodsbleek met wijde ogen. Haar vingers zenuwachtig grijpend in de plooien van haar rode peignoir. „U hoeft niet zo angstig te kijken, juffrouw Vlasakker. Dit alles is alleen maar een formaliteit, anders niet. Geeft u mij uw naam en leeftijd maar even op." „Eleonora Martha Vlasakker. En ik ben ook negentien jaar. En mijn vader is dokter in Eidoorn." „En daar bent u ook geboren?" „Ja." „En u bent ook studente?" „Ja. In de medicijnen." „Werkelijk, daar zie ik niets kwaads in! Waar was u om 2.17?" „In onze zitkamer." „Alleen?" „Greet Meilink was al weg." „Hebt u niemand anders gezien?" „N..nee." „Niemand?" „Nee, inspecteur." „Of gehoord?" „Ik ben niet meer over de gang geweest. Ik was nog altijd in onze zitkamer toen het tweede alarm ging." „Bent u dus niet meer naar bed gegaan?" „Nee." „En waarom niet?" „Omdat ik niet kon slapen. Oo!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6